KANKER PAVILJOEN nanciele notities Sterk gestegen vraag naar Philips-produkten WESTINGHOUSE WIL BELANG ACEC KOPEN S.H.V. EN CHEVRON STARTEN MET CALPAM Uitbreiding in de chemie Uitbreiding in Apeldoorn i&d HANDHAVING NETTO-WINST Investering voor honderden miljoenen guldens Bod op Merwede is veel te laag Samenwerking Douwe Egberts Smit Ten Hove Arnhemsche Scheepsbouw Samenwerking Vredestein en La Roche-Lechat Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel Grofsmederij lagere winst Nieuwe E.E.G.- projecten Notering van nieuw fonds Samenwerking in drukkerswereld Bescheiden spaaroverschot l-t: PILOOT STORM TEKKO TAKS Hij Gist-Brocades N.V. OOK EEIS VESTIGING IN APELDOORN ]Va deskundig advies Inzake transportbanden NIEUWE INTERNATIONALE ORGANISATIE American Express Fund De IJssel en Stempher Pagina 2 MAANDAG 22 DECEMBER 1969 999S8P00R 64 Maar hij vond het wel zijn plicht een paar fatsoenlijke mensen afzon derlijk in te lichten. Hij had al beslo ten (hoewel ze niet meer dan een tiental woorden hadden gewisseld) het aan de geoloog te vertellen, omdat hij zijn gezicht wel mocht en om de manier waarop hij de kerkhoven had verdedigd. En hij zou het ook aan Dyoma vertellen, hoewel Dyoma helemaal geen geld had. (Feite lijk had Oleg zelf dat ook niet; hij bezat niets waarvan hij ,chaga' zou kunnen kopen.) En hij zou het aan Federau geven, aan Ni, aan Sibgatov, zijn vrienden in nood. (Noot van de vertaler: ze behoorden allemaal tot gedeporteerde nationaliteiten en waren, net als Kostoglotov, bannelingen). Ze zouden het hem allemaal één voor één moeten vragen, en ieder die het niet vroeg bleef buitengesloten. Deze lector in de filosofie echter vond Oleg een wat dwaze figuur. Wat zou die er in zijn colleges eigenlijk allemaal uitkramen? Misschien benevel de hij alleen maar de hersens van zijn studenten. En wat had hij aan al zijn filosofie als hij zo volslagen hulpeloos tegenover zijn eigen ziekte stond? Maar wat een samenloop van omstandighe den in zijn keel notabene! Schrijf het adres van de leveranciers maar op," beval Kostoglotov; ,,maar het is alleen voor jou bestemd! In dankbare haast boog de filosoof zich voorover om het op te schrijven. Nadat hij het gedicteerd had lukte het Oleg zich van hem los te rukken. Hij haastte zich om zijn wandelingetje te kunnen maken voordat ze de buiten deur op slot deden. Buiten in de portiek was niemand. Gelukkig gestemd ademde Oleg de koude, vochtige, stille lucht in en daarna, voordat die lucht zijn longen had kunnen reinigen, stak hij een sigaret op. Wat er ook gebeurde, zijn geluk zou nimmer volmaakt zijn zonder sigaret, hoewel Dontsova al niet meer de enige was die hem gewaarschuwd had met roken te stoppen; ook Maslennikov had nog kans gezien het in zijn brief te vermelden. Er was geen wind en geen vorst. Weerspiegeld in een van de vensters kon hij een dichtbijgelegen waterplas zien. Er lag geen ijs op het donkere water. Het was pas vijf februari en het was al lente aan 't worden. Daar was hij niet aan gewend. De mist was geen mist, alleen maar een lichte, prikkelende nevel die in de lucht hing zo ijl dat hij de lichten van de straatlantaarns en achter de ramen in de verte niet verduisterde, maar slechts verzachtte en vervaagde. Links van Oleg torende vier piramide vormige populieren hoog boven het dak, als vier broeders. Aan zijn andere kant stond één enkele wijder vertakte populier, even hoog als de vier andere. Daarachter stond een dichte groep bomen, dieper het park in. Van de stenen, leunigloze trap van Vleugel Dertien leidden een paar treden omlaag tot aan een hellend geasfalteerd voetpad, met aan weerszijden een ondoordringbare heg. De heg droeg nu geen bladeren, maar aan de dichte groei was te zien dat hij niet dood was. Oleg was naar buiten gegaan voor een wandelingetje langs de paden van het park om bij elke stap in zijn benen de vreugde te voelen van stevig te kunnen lopen lopen met levende benen van een man die niet gestorven was. Maar het uitzicht van de trap af hield hem vast en hij bleef zijn sigaret daar oproken. De schaarse lampen en ramen van de vleugels aan de overkant straalden een zacht licht uit. Er liep nu vrijwel niemand meer langs de paden. En als er niet het gerommel was van de vlak achter het gebouw lopende spoorweg, kon je juist nog het zwakke, gelijkmati ge geluid van de rivier horen, een snel stromende bergbeek die achter de nabijgelegen vleugels van de kliniek omlaag stroomde, langs de voet van de heuvel. Verderop, voorbij die heuvel en over de rivier heen, lag nog een park, het gemeentepark. En misschien was het daar vandaan hoewel het koud was of anders uit de open ramen van een verenigingsgebouw, dat hij een fanfare korps dansmuziek hoorde spelen. Het was zaterdag en daar waren ze aan het dansen. Paartjes waren samen aan het dansen... Oleg was opgewonden geraakt door al zijn praten en door de manier waarop ze naar hem hadden geluisterd. Hij werd gegrepen en omhuld door een gevoel dat het leven plotseling was weergekeerd: het leven waarmee hij nog maar twee weken geleden had afgere kend. Hoewel het leven hem niets beloofde wat de mensen van deze grote stad ,goed' noemden en met al hun kracht nastreefden geen flat, bezittin gen, maatschappelijk succes of geld waren er nog heel andere vreugden, die op zichzelf voldoende waren waarvan hij de waarde niet vergeten had: het recht ergens heen te gaan zonder dat het je werd bevolen; het recht, alleen te zijn; het recht, op te zien naar sterren die niet werden geblust door de zoeklichten van een gevangenkamp;het recht, 's avonds het licht uit te doen en in het donker te slapen; het recht, brieven in een brievenbus te stoppen; het recht, op zondag rust te houden; het recht, in de rivier te baden. Ja, er waren nog veel, veel meer van zulke rechten. En daartoe hoorde ook het recht, met vrouwen te praten. Zijn herstel zou hem als deze ontelbare, wonderbaarlijke rechten te ruggeven. En daar stond hij, rookte en was gelukkig. De muziek uit het park drong nog juist tot hem door. Oleg hoorde maar niet de melodie die ze speelden; het was de Vierde Symfonie van Tchaikovsky, waarvan het rusteloze, gespannen begin binnenin hem klonk; een onvergelijke lijke melodie. Dit was de melodie (Oleg gaf er zijn eigen uitleg aan, maar misschien moest ze wel heel anders worden opgevat) waarin een mens terugkeert tot het leven, of waarin een blinde zijn gezichtsvermogen herwint en weer ziende wordt: hij tast behoed zaam met zijn vingers, laat zijn hand glijden over voorwerpen of over een gezicht dat hem dierbaar is, raakt ze aan, durft nog niet in zijn geluk te geloven: dat deze dingen werkelijk bestaan, dat zijn ogen beginnen te zien. 12 Hartstochten komen terug Terwijl ze zich haastig aankleedde voor haar werk op zondagmorgen herinnerde Zoya zich dat Kostoglotov haar gevraagd had, de volgende keer als ze dienst had toch vooral haar grijs met-gouden jurk te dragen. Hij had die avond het kraagje ervan boven haar witte jas zien uitsteken en hij wilde het bij daglicht zien. Het is altijd prettig, aan een onzelfzuchtig verzoek te voldoen. Het was er een heel geschikte jurk voor, bijna een uitgaansjurk. Ze hoopte dat ze 's middags niet veel te doen zou hebben en verwachtte dat Kostoglotov dan een praatje met haar zou komen maken. Ze verkleedde zich snel en trok de jurk aan waarom hij gevraagd had. Ze parfumeerde hem luchtig en kamde haar pony uit. Er was niet veel tijd meer. In de deuropening trok ze haar mantel aan en haar grootmoeder kon nog maar net iets voor de lunch in haar zak stoppen voordat ze wegging. (wordt vervolgd) 4306. Piloot Storm zat achter het stuurpaneel van de zweefcar, alsof hij nooit anders gedaan had. Hij was het nog niet verleerd, maar toch viel hem op, hoezeer het wegverkeer in en rond Shastar was toegenomen en het stemde hem ergens tevreden, dat dit supervolk met dezelfde problemen te kampen had als de Aardlingen. In de heuvels buiten de stad waren de wegen stiller. Mare hoefde niet eenmaal aanwijzingen te geven, zo goed stond Arend de route nog in 't geheugen gegrift en weldra zag men het licht van de bungalow tussen de bomen schemeren. Groot was de vreugde in huize Mare en nadat Estra haar huizige echtgenoot uitbundig begroet had, kwamen de gasten aan de beurt. Wat een gelukkig weerzien van vrienden en vriendinnen, die in 't verleden al zoveel met elkander meegemaakt had den! Sandra wilde meteen de kleine Dinky weerzien, maar die sliep. „Hij had zo graag wakker willen blij ven, toen hij hoorde dat pappa thuiskwam, maar ten slotte zat hij in zijn stoel te slapen," fluisterde Estra. „Vind je 'm veel veranderd?" Sandra knikte. „Hij is zo groot geworden!" Later in de huiskamer kwamen de verhalen los. „Wees maar blij, dat jij hier heerlijk rustig thuis kon blijven, vrouwtje," zei Mare. Maar Es tra veerde omhoog en riep uit: „O ja, heerlijk rustig. Kijk eens om je heen, lieve jongen, zie je niet dat je hele huis vernieuwd is? Heeft niemand je verteld van de enorme stormen, die we hier gehad hebben? Ons hele huis is ondersteboven gewaaid!" 62. Verder vliegend in de richting die de windhoos ge nomen had, raasden zij weldra boven uitgestrekte bergmassa's. Tekko oriënteerde zich nogmaals op de kaart en kwam tot de conclusie dat zij de Zwitserse grens al gepasseerd moesten zijn. Zoiets was toch grandioos te noemen, vond professor Starreveld, want hoelang wa ren zij nu bij elkaar pas in de lucht. En nu al Zwitser land onder zich. Zij gierden laag over de gletsjers en bergtoppen en bewonderden de zilverachtig glanzende hellingen. De opgeroepen stations wisten ook hier niets van een flatgebouw dat door de lucht moest vliegen. Enkelen dachten dat het een flauwe grap was van de een of andere marconist van een lijntoestel en ant woordden boos dat hun tijd te kostbaar was om op der gelijke onzinnige vragen in te gaan. Ten einde raad riep Tekko nog maar eens het vliegveld op waarvan zij opgestegen waren. „Hier straaljager G.X.R.U.T.S. niets gevonden. Zijn er nog berichten binnengekomen? Over!" Direct daarop klonk het antwoord. „Niets bin nengekomen! Denk om benzine!" Onwillekeurig keek Tekko op de benzinemeter en toen dacht hij dat zijn hart van schrik bleef stilstaan. De wijzer was angstig dicht bij de nul. Gelukkig waren zij nu alweer boven Italië! En dank zij de navigatie van onze vriend, kwam het toestel op het nippertje, daverend en gierend, op het vliegveld van Rome aan de grond. DELFT De in de tussentijdse cij fers van Gist-Brocades NV voor het eerste halfjaar 1969 vermelde stijging van de netto-winst (23.2 procent) heeft zich in het tweede halfjaar gehand haafd, ondanks een geringere omzet stijging in het tweede halfjaar, verge leken met de eerste zes maanden (17,1 procent). Deze verminderde omzettoe- name had door vergrote efficiency geen invloed op de winst. De hoogte van het over het lopende boekjaar voor te stellen dividend zal op grond van de definitieve jaarcijfers worden bepaald, waarbij de mogelijkheid zal worden overwogen het dividend naar keuze van aandeelhouders gedeelte lijk uit te keren in aandelen ten laste van de agio-reserve. EINDHOVEN In zijn kerstbood schap 1969 schrijft ir. F. J. Philips in de heden verschenen Philips Koerier o.a.: 1969 is voor de Philipsbedrijven een jaar geweest, waarin alle beschik bare capaciteit voor de volle honderd percent moest worden ingezet om te gemoet te komen aan de sterk geste gen vraag naar de produkten. Zo groot was de behoefte daaraan, dat er soms niet in alle opzichten aan kon worden voldaan. Daarbij kwam dat men bij de fabricage van enige nieuwe produkten, met name vooral die van de hoofdin- dustriegroep EIcoma, te maken kreeg met aanloopproblemen, waardoor de BRUSSEL Westinghouse Electric S.A. en het Belgische concern Empain zijn in beginsel overeengekomen een belang in Ateliers de Constructions Elec- triques de Charleroi (ACEC) te kopen, zo is vandaag in kringen die in nauw contact staan met Empain vernomen. ACEC heeft een vestiging in Apeldoorn. Verschillende technische en wettelij ke kwesties die vastzitten aan de trans- GORINCHEM Het bestuur van de Merwede, Kalkzandsteenfa briek NV te Gorinchem deelt in aan sluiting op het bericht d.d. 24 septem ber betreffende een bod in contanten op de uitstaande aandelen der ven nootschap het volgende mede: na in tern beraad en op grond van de ad viezen van daartoe geraadpleegde des kundigen is aan de gegadigde meege deeld dat het uitgebrachte indicatie bod belangrijk te laag wordt geacht. „Inmiddels is bericht ontvangen, dat ons voorstel, waarin de motivering omtrent de waardering onzer aande len uitvoerig is toegelicht, door de ge gadigde eind januari 1970 in bespre king zal worden genomen. Zodra na dere resultaten bekend zijn, zal hier van mededeling «worden gedaan", al dus de directie van de .Merwede". De naam van de^-vgegadigde. is niet- ont huld doch is aan het bestuur van de Merwede bekend. actie zijn nog niet opgelost. Volgens de zelfde kringen is er ook nog geen offi ciële goedkeuring verkregen. Empain heeft via Société Electrorail S.A. een belang van 32 procent in ACEC's aan delen-kapitaal van 1,14 miljard bfr. So ciété Générale heeft een direct belang van 13,9 procent. Zoals bekend, heeft de Franse regering eerder deze maand het voorstel van Westinghouse Jeu- mont-Schneiders S.A. over te nemen af gewezen. Aan de Brusselse beurscommissie is gevraagd om opschorting van de note ring van de aandelen der ACEC, de Ateliers de Constructions Electriques de Charleroi tot 22 decembe\ zo heeft de Belgische Generale Bankmaatschappij vrijdag bekendgemaakt. Het is bekend dat de Amerikaanse Westinghouse, na mislukte pogingen om belangen te ver werven in de Franse onderneming Jeu- mont-Schneider, met de ACEC is gaan onderhandelen. Het communiqué van de Generale Bankmaatschappij en de onderneming Electrorail verklaarde vrijdag, dat on- gever een jaar geleden de besprekin gen met W estinghouse begonnen en nog steeds actief worden voortgezet. De tot dusver bereikte resultaten moeten hier en daar nog nader worden bepaald en in elk geval nog door de bevoegde auto riteiten worden goedgekeurd. Daarom zou het voorbarig zjjn thans reeds me dedelingen te doen over de voorwaar den en regeling van de controlever- werving of over de omvang hiervan. Bijgevolg is de beurscommissie van Brussel gevraagd om opschorting van de ACEC-notering tot 22 december, de dag waarop de raad van beheer van,, ACEC zal vergaderen, zo wordt hier aan toegevoegd. afnemers, ook die binnen het eigen be drijf, in moeilijkheden kwamen. „In andere groepen zagen wij ons wel eens geplaatst tegenover het eu vel, dat machines later geleverd wer den dan wij graag hadden gewild. On danks deze problemen zal het rende ment van ons werk dit jaar hoger zijn dan vorig jaar, ofschoon eerlijk gezegd onze verwachtingen nog wel wat hoger waren gespannen". Voor de nabije toekomst heeft het be- JOURE Douwe Egberts Tabaks maatschappij N.V., een dochtermaat schappij van Douwe Egberts Koninklij ke Tabaksfabriek, Koffiebranderij en Theehandel N.V., heeft een meerder heidsbelang verworven in de Koninklij ke Fabriek Smit en Ten Hove te Kam pen. De Koninklijke Sigarenfabriek Smit en Ten Hove, thans nog een ven nootschap onder firma, zal daartoe in een naamloze vennootschap worden om gezet. Deze samenwerking zal voor Smit en Ten Hove een verdere expansie van het bedrijf in en buiten Nederland moge lijk maken en de werkgelegenheid in gunstige zin beïnvloeden. In januari van dit jaar verkreeg Douwe Egberts een 50 procent belang in Panter sigarenfabrieken H. en J. van Schuppen N.V. De sigarenassorti menten van Panter en Smit en ten Ho ve vullen elkaar aan, zodat door deze samenwerking het gehele sigarenge- bied wordt afgedekt, hetgeen vooral van groot belang is voor de export van de produkten van de twee ondernemin gen. Smit en Ten Hove zal haar werkzaam heden in Nederland op dezelfde wijze als voorheen voortzetten. De leiding zal berusten bij de heren B. A. ten Hove en W. F. Smit. De heren Ten Hove en Smit maken reeds deel uit van de hui dige directie. De uittredende directeu ren H. Smit en J. P. ten Hove zullen als adviseurs aan de onderneming ver bonden blijven. Smit en Ten Hove voert o.a. de merken Balmoral en White Ash. Opgericht in 1895, verkreeg zij in 1950 het predikaat „Koninklijke". Bij het be drijf zijn 200 personeelsleden werk zaam. ARNHEM De Arnhemsche Scheepsbouw Mij NV deelt mede, dat aan de algemene vergadering van aandeelhouders, te houden in januari .L97Q, ,2al worden voorgesteld het divi dend over het boekjaar 1968/69 te be palen op 10 pet. (onv). DEN HAAG Tussen de NV Rub ber fabriek Vredestein en de S. A. Ets. J. Laroche-Lechat te Gent (België) is overeenstemming bereikt om tot een algehele samenwerking te komen op het gebied van transportbanden. Het bedrijf van Laroche-Lechat, dat circa 150 werknemers telt, is volledig op dit artikel gespecialiseerd. Voor Vredestein vormen de transportbanden eveneens een belangrijk produkt, dat tot het fa bricage- en verkoopprogramma van de Rubberfabriek Vredestein Loosduinen NV behoort. Gezien de omstandigheid, dat de pro- duktieprogramma's goeddeels comple mentair zijn, verwachten beide onder nemingen van dit samengaan een duide lijke versterking van hun positie op de Europese en Overzeese markten. De transactie is geëffectueerd door de plaatsing bij Vredestein van 6 pro cent prefente winstdelende aan delen tegen inbreng in contanten van een bedrag van circa f 1,8 miljoen (b. frs. 24.000.000). Vredestein is hier mede meerderheidsaandeelhoudster (80 procent) in het bedrijf te Gent gewor den. Op korte termijn zal een beslissing worden genomen over de vraag, in hoe verre het wenselijk is de produktie van alle transportbanden te Gent te concen treren. Zulks zal vanzelfsprekend moeten worden bezien in het kader van de her structureringsplannen van de Vredestein vestiging te Den Haag. $MN 91 Professor Nosco zat met een boos gezicht aan zijn schrijfbureau en voor hem op het blad lag dv o luw gc-.uite kiel, die eens aan de grote zee held Michiel de Ruyter zou hebben toebehoord. Maar de geleerde schurk was helemaal niet geïm poneerd door de historische waarde van het an tieke stukje textiel. „Smerig vod..," knorde hij. En zijn stemming werd er bepaald niet beter op, toen zijn kleine handlanger plotseling binnen stormde. Gramstorig keek hij de dwerg aan en hij zei giftig: „Zeg. heb ik jou niet voor goed de deur uitgetrapt? Jij altijd met je fijne planne tjes. Goed, nou hebben we bankroof gepleegd in UTRECHT Met ingang van I ja nuari zal Calpam, de maatschappij die onlangs werd opgericht door Chevron en SHV haar activiteiten beginnen. De nieuwe onderneming zal in Nederland, België en Denemarken huisbrandolie, gasolie, stookolie, asfalt en ten behoe ve van de scheepvaart bunkerolie en smeermiddelen verkopen. Ook in Duits land zal Calpam actief zijn, doch alleen op het gebied van bunkerolie en smeermiddelen. AI deze produkten zul len van Chevron worden betrokken. Aan deze internationale organisatie zal de leidng worden gegeven door een beheermaatschappij, Calpam NV, met hoofdkantoor in Utrecht. Daaronder ressorteren verschillende werkmaat schappijen, in ons land Calpam Neder land CV eveneens in Utrecht geves tigd. De wereldomspannende bunkeractivi teiten van de groep worden gecoördi neerd vanuit Rotterdam door de werk maatschappij Calpam International CV. De verkooporganisatie van Calpam zal in Nederland vrijwel identiek zijn aan die van de huidige PAM ole-or- ganisatie van SHV, reeds vele jaren le verancier van Chevron olieprodukten. Ongeveer 600 medewerkers, hoofdzake lijk afkomstig van PAM, zullen in Ne derland voor de nieuwe maatschappij werkzaam zijn. De beheermaatschappij zal onder lei ding staan van de heer drs. A. Schuite maker, lid van de hoofddirectie van SHV. Tot directeur van Calpam Neder land CV is benoemd de- heer J. Rol, thans hoofd van de afdelin~ PAM-olir- produkten van SVB. De heer drs. D. R. de Kat, thans hoofd van de afdeling olietransport en zeebunkering van PAM zal de directie voeren van Calpam In ternational cv. Chevron Oil Europe Inc. en de Steenkolen-Handelsvereniging NV be zitten elk 50 procent van het aandelen kapitaal van Calpam NV. Zij menen dat een bundeling van hun krachten produktie en research enerzijds en Internationale handelservaring ander zijds zal bijdragen tot een vergro ting van de dienstverlening in de olie sector. Chevron en SHV werken reeds sedert 1957 samen in Calpam Vloeibaar Gas NV. de vermomming van smidje Verholen en Kareltje Kneeter. Maar wat zijn we er wijzer van gewor den. We hebben een vod van een kiel en..." „En daar gaat het juist om!" viel de dwerg zijn meester in de rede. „Ik heb vannacht in het struikgewas geslapen. Nou, en toen heb ik Bra- mah de Indiër gezien!" „In je droom zeker," veronderstelde de professor: „zeker in je droom" „Luister nou, baas," drong Asmar aan. „Bramah is een helderziende. Hij wist alles van ons te vertellen. Maar hij gaat niet naar de politie. Misschien kan hij of zijn baas ons helpen bij het oplossen van het geheim van de blauw-geruite kiel!" „Nou moet je eens goed luisteren, Asmar", zei professor Noso. „Ik heb deze ouwe kiel onder worpen aan een chemisch onderzoek. Ik heb hem onderzocht met de spectraal-meter. Ik speurde hem centimeter voor centimeter na onder de microscoop. Maar wat vond ik? Noppes!" „Ik weet het, U vond niks", zei Asmar. „Maar let nou op mijn woorden. Ik pak hier dit oude per kament. En daar staat een halve boodschap op. De andere helft staat op de kiel en die kan Bramah of zijn baas voor ons vinden. Nou, dan weten we de hele boodschap en dan hebben we de goud schat als het ware voor het oprapen!" LEIDEN Vooruitlopend op de pu- blikatie van haar jaarverslag, deelt N.V. Koninklijke Nederlandsche Grof smederij het volgende mee: In ver band met de diversiteit van onze op drachten en ook gezien de dikwijls lan ge looptijd is het moeilijk een prognose te maken voor de resultaten van 1969. De produktiecapaciteit werd in het tweede halfjaar belangrijk opgevoerd, waardoor kosten ontstonden, welke nog niet door grotere afleveringen gecom penseerd werden. Vermoedelijk zal de winst dit jaar lager zijn dan die over 1968. De tankwagens en depots van de nieuwe maatschappij zullen te herken nen zijn aan een schuinlopende blauw- wit-rode band, de naam Calpam zal op kenmerkende wijze in een buisletter worden uitgevoerd. BRUSSEL De Europese Commis sie heeft haar goedkeuring gehecht aan een vijftal financieringsprojecten, tot een totaalbedrag van 8,3 miljoen dollar, van het fonds voor ontwikkelingshulp aan de geassocieerde landen. De pro jecten hebben betrekking op ontwikke ling van de katoenteelt in Ivoorkust (6,3 miljoen dollar, waarvan 1,6 miljoen als lening), wegverbreding in Nigever (214.000 dollar), verbetering van water huishouding in de Nigervallei (292.000 dollar); algemene studies van ontwikke lingsprojecten (1,5 miljoen dollar) en voedselhulp aan Somalia (49.000 dollar) AMSTERDAM Er heeft zich een nieuw Amerikaans beleggingsfonds aan gediend genaamd American Express International Fund, dat een aanvraag heeft ingediend tot officiële notering aan de Amsterdamse effectenbeurs. Dit fonds is in juni van dit jaar met zijn werkzaamheden begonnen en wordt nu via banken en commissio nairs door heel Europa aangeboden aan belangstellende beleggers. Hoofd kantoor voor de verspreiding is Ame rican Express Fund Services Ltd te Brighton (Engeland). Minimum deel neming is 500 dollar. Het succes van het fonds in deze korte tijd van bestaan, aldus hebben de beheerders aan de pers meegedeeld, mag ten dele worden toegeschreven aan de naar verhouding grote hoeveel heid Japanse fondsen in de beleggings portefeuille. Hoewel het fonds gewoon lijk zijn voornaamste belangen zal heb ben op de Amerikaanse beurzen, wendt het zich tot andere markten zodra Wall Street onzeker is. Oorspronkelijk was de netto waarde 9,15 dollar per aandeel, maar per me dio december was deze gestegen tot 10.03 dollar. Als beleggingsadviseur voor het fonds treedt op de American Express Investment Management Com pany, die meer dan twee miljard dol lar beheert in de „Commonwealth group of mutual funds" en in de por tefeuilles van andere instellingen. Pri mair doel van de belegging is kapitaal- groei. Beleggingsanalysten van het fonds menen dat de Japanse effectenmarkt voorshands waarschijnlijk aantrekke lijk zal blijven in verhouding tot de beurzen van de V.S. drijf grote plannen: t.w. plannen tot ui breiding en versterking van de compu terindustrie, zowel in Apeldoorn als buiten Nederland. Plannen ook om in andere hoofdindustriegroepen de capa citeit zodanig aan te passen, dat deze in staat zal zijn aan de wereldvraag naar de produkten in de komende ja ren te voldoen". Op vele plaatsen zul len we moeten uitbreiden maar uit breiding kost geld, honderden miljoe nen guldens, die we voor een groot deel zelf moeten zien over te houden uil de opbrengst van de verkopen der pro dukten. Geld lenen is in deze tijd een dure aangelegenheid. Men moet negen pet. en soms zelfs nog meer aan rente betalen. Dit noodzaakt ons ook om het kapitaal zo nauwgezet mogelijk te be heren, voorzichtig te zijn met onze in vesteringen, met onze uitgaven op elk gebied". Als men over deze plannen leest, zal men wel begrijpen, dat men zich over de werkgelegenheid bij Philips niet onge rust behoeft te maken. Het geeft voldoening van tijd tot tijd te bespeuren, dat ons streven met «uc- ces wordt bekroond. In Indonesië b.v. waar onze activiteiten, die samen met de regering worden uitgevoerd, goed van de grond komen. In Afrika, Z. Amerika en Azië, waar we nieuwe ia- brieken kunnen bouwen, die wel niet direct op rentabiliteitsbasis kunnen wer ken, maar waarvan w(j toch wel goede toekomstverwachtingen hebben. In lan den voorts als Iran, Brazilië en de Phi- lippjjnen. C7 DEVENTER N.V. Drukkerij „I>e IJssel" en Drukkerij Stempher V.C, beide te Deventer, onderzoeken de mogelijkheden om te komen tot een concentratie van hun boekdruk- (hoog druk) activiteiten in de vorm van een nieuw te stichten drukkerij, gehuisvest in een nog te bouwen pand op het in dustrieterrein in Deventer. Voor de huidige Drukkerij Stempher zal dit een verplaatsing betekenen van uit de binnenstad: voor „De IJssel" uitsluitend een verplaatsing van de boekdrukpersen, waardoor in het be staande IJselpand ruimte ter beschikking komt voor de zich steeds uitbreidende offset (vlakdruk). Drukkerij „De IJssel" (150 man) maakt sedert 1964, samen met N.V. Off setdrukkerij Flach te Sneek (130 man), deel uit van de Holding N.V. Flevo- print. De IJssel geniet bekendheid door kwalitatief goede boekdruk en offset, waarvan meer dan eenderde dieel ge ëxporteerd wordt naar landen over de gehele wereld. Flach geniet bekend heid door verpakkings- en reclamedruk werk in offset en door zijn kartonnage- afdeling. De Deventer afdeling van Drukkerij Stempher C.V. (30 man) beoefent in het bijzonder de hoogdruk in een toe nemende vorm van perfectie. Een an dere afdeling van Stempher (100 man) te Rijssen is gespecialiseerd in de ver vaardiging van bedrukte papieren zak ken voor industrieel groot-verbruik. De dwirecteies z(jn van mening dat de bundeling naar specialisatie van procé dés niet alleen voor de opdrachtge vers van belang is, maar ook voor de werkgelegenheid in de grafische in dustrie in Deventer, waarin elf procent van de beroepsbevolking werkzaam is. Zij zeggen te betreuren, dat het minis terie van Onderwijs deze ontwikkeling blokkeert door geen toestemming te verlenen voor het vestigen van een grafische opleiding te Deventer. DEN HAAG „De netto winst over 1969 zal ten opzichte van 1968 waar schijnlijk omstreeks tien procent meer bedragen, afhankelijk van omstandig heden als het weer en de situatie in de chemie en op de gasmarkt". De sector chemie neemt steeds meer in betekenis toe. In acht a tien jaar is het percentage gestegen van zes tot twaalf. Het streven is om dit percenta ge nog belangrijk te doen stijgen. De Shell hoopt ook een rol te kunnen spe len bij oliewinning in Afrika. „Wat de oorlog tussen Nigeria en Biafra betreft, zien we liever vandaag dan morgen de vijandelijkheden tot een einde komen. Na het bereiken van vrede verwachten we de produktie in Nigeria snel weer te kunnen opvoeren", aldus president-directeur ir. L. E. J. Brouwer. De pogingen tot opsporing van mag nesium en kalizouten zullen met kracht worden voortgezet. De olie- en gasborin gen op de Noordzee zijn teleurstellend. Het onderzoek zal doorgaan. Wat betreft het onderzoek naar uranium is men tot de conclusie gekomen, dat hier niet genoeg in zit. Wel zal het onderzoek voorzichtig voortgezet worden. AMSTERDAM Evenals in oktober was ook in de maand november het spaaroverschot bij de Bondsspaarban ken van bescheiden omvang. Het be- groeg namelijk f. 7,7 mln„ een gevolg van inleggingen ad f. 521,8 min. en te rugbetalingen ad f. 514,1 min. Niette min kan van een gunstige maand wor den gesproken in vergelijking met 1968, toen er in november sprake was van een ontsparing tot een bedrag van ruim f. 9 min. Londen 8.687/* 8.69%New York 3.62 Vi3.6244 Montreal 3.37 7/16- 3.76 11/16: Parijs 65.07 05.12; Brussel 7.307.80%Frankfort 98.24—98.29; Stockholm 70.12—70.17; Zürich 84.18'/* 84.23%; Milaan 57.76)87.811/; Ko penhagen 48.38%48.43%; Oslo 50.77' 50.82U; Wenen 14.05—14.06; Lissa bon 12.73%—12.75%.

De Vallei | 1969 | | pagina 2