Zij krijgt een horloge van Junghans JUNGHAN Bulgaars diplomaat zou bij bankroof in Kopen hagen zijn betrokken Klinische hoogleraren wijzen toegestane medezeggenschap af PROTEST OP RODE PLEIN Nü kunt u, zonder risico, eens'wat anders dan anders'geven. PHILIPS Arabische terroristen TELEVISIE DEFECT? WIJ KOMEN DIRECT M.T.S. TELEFOON 08370—2838. Meisjes accepteren ontslag niet Vliegfeest in Eeïde 30 mei Grootmoeder verkocht drugs Aviolanda met Japanner P.S.P.-Limburg vraagt aan Ulbricht bemiddeling Luchtvervuiling in V.S. sterk Vice-president in Egypte Maatregelen Blydenstein en Willink HILLEGONDA GIJSBERTA NAGEL VAN VEENENDAAL Vieuwe bestu ursstructuur Nijmeegse universiteit ONAANVAARDBAAR STALIN HERDACHT In Athene Zeer groot ziekteverzuim DENK OVERAL EN ALTIJD WEER AAN HET KIND IN HET VERKEER MAANDAG 22 DECEMBER 1969 Heden heeft de Heere tot Zich genomen in de hope des eeuwigen leven onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder wed. van Anfchonie Nagel in de leeftijd van ruim 83 jaar. Harskamp: G. van Hunnik-Nagel J. C. van Hunnik Veenendaal: A. Nagel G. Nagel-Versteeg Eist (U.): J. Nagel L. Nagel-van Beek Eist (U.)Wed. M. Nagel-Alberti Eist (U.H. G. van Garderen-Nagel L. W. van Garderen Wenen: W. E. Nagel J. Nagel-Hovestad klein- en achterkleinkinderen Eist (U.), 20 december 1969 Franseweg 62 De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op woensdag 24 december 1969 op de Alg. Begraaf plaats te Eist (U.). Vertrek van het sterfhuis 2.00 uur. Gelegenheid tot condoleren op dinsdagavond 23 december van 19.00 uur tot 21.00 uur, Franseweg 62, Eist (U.). Charmant kwaliteitshorloge met verzilverde wijzerplaat en doublé kast. Solide,shockproof 17-steens uurwerk. Met zwartleren bandje:! 96." Reparatie aan huis Opgave s.v.p. voor 12.00 uur. OUDE-PEKELA Tijdens een za terdagmiddag te Oude-Pekela door het actiecomité van de strokartonindustrie georganiseerde vergadering hebben de meisjes van de sigarenfabriek Shamp- Clark van de firma Koning in Nieuwe- Pekela besloten het ontslag wegens „contractbreuk" dat hun door de direc tie van de fabriek werd aangezegd, niet te zullen accepteren en door te blijven staken. Ten aanzien van de werknemers in de strokartonindustrie deelde het actie comité mee dat deze hun loon over de weken waarin ze hebben gestaakt van de vakcentrales normaal doorbetaald zullen krijgen. Dij bedrag, dat zal op lopen tot circa 150 gulden per werkne mer, zal in de kas van het steunfonds van het actiecomité worden gestort. Uit solidariteit is door het actiecomité van de strokartonindustrie f 2500,- in de kas van het actiecomité Scholten-Honig ln Zaandam gestort, zo werd meegedeeld. EN HAAG De Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart en de directie van de luchthaven Eelde zijn bezig met de organisatie van een vlieg- feest dat op zaterdag 30 mei 1970 op de luchthaven Eelde zal worden gehouden. Dit heeft de algemeen secretaris der KNVVL, de heer W. Kroes, meegedeeld in de buitengewone algemene ledenver gadering van deze vereniging. KOPENHAGEN Van welingelichte zijde is vandaag vernomen, dat het Deense ministerie van Buitenlandse Za ken de Bulgaarse regering verzocht heeft, de diplomatieke onschendbaar heid van een functionaris van de Bul gaarse ambassade op te heffen, omdat de Deense politie hem wil ondervragen als voornaamste verdachte in een ge wapende bankoverval in de Deense hoofdstad. Een woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigde dat cle zaakgelasgigde van een Oost- Europese mogendheid op het ministerie was ontboden. I}e woordvoerder wilde niet zeggen om welke zaakgelastigde het hier ging. Van andere zijde werd echter verno men dat het de Bulgaarse zaakgelas tigde was en na de bankroof op 18 okto ber had de politie bekend gemaakt, dat de dief was ontvlucht in een auto van de Bulgaarse ambassade. Bij de over val werd ongeveer 3000 dollar buitge maakt. De auto werd later gevonden en de politie ontdekte dat er geen sporen van braak waren, hoewel men aanvankelijk had aangenomen dat de auto gestolen was. De dief had het contactsleuteltje gebruikt om zorgvuldig al de deuren af te sluiten. NIJMEGEN Het ziet er niet naar uit, dat met de besluiten die curatoren van de Katholieke Universiteit in Nij megen zaterdag hebben genomen met betrekking tot een nieuwe bestuurs structuur, de rust is teruggekeerd. Zondagavond al reageerden 19 klinische hoogleraren van de medische faculteit met bekendmaking waarin de grote medezeggenschap die nu wordt toege- gestaan, wordt afgewezen. Bij de Beta-faculteiten, aldus woord voerder prof. dr. J. Mali, vereisen re search en onderwijs een hoge mate van deskundigheid en dus goede leiding. Zij achten het ook onjuist dat een theo logische faculteit met 46 personeelsle den en een medische faculteit met 2000 personeelsleden beide een vertegen woordiging van twee man in de univer siteitsraad zouden krijgen. De klinische hoogleraren stellen vast dat het besluit van curatoren op de meest esseniële punten ingaat tegen het advies van de senaat, dat de goed keuring van een grote meerderheid van senaatsleden had. De consequenties van het besluit van curatoren zijn onder meer dat ondeskundigen de inhoud van het onderwijs en het wetenschaplijk onderzoek zouden kunnen bepalen. Voor de senaat in Nijmegen is onaan vaardbaar, dat de universiteitsraad de beslissingsbevoegdheid krijgt inzake al le aangelegenheden, die zaterdag door curatoren zijn opgesomd. Het invoe ren van een door curatoren voor gestelde structuur in de Bètafacultei ten zal volgens de protesterende hoog leraren leiden tot een met het wezen van goed wetenschapsbeleid in strijd zijnde ondoelmatigheid. Bovendien schept deze structuur een onhoudbare NEW YORK Een 77-jarige vrouw is vrjjdag in New York veroordeeld tot v^f jaar gevangenisstraf, omdat zy he roïne en barbituaten verkocht aan schoolkinderen in Brooklyn. De vrouw heeft voor de rechter schuld bekend. Toen haar verdediger vroeg om een voorwaardelijke straf in verband met de hoge leeftijd van de vrouw, zei de rechter: „Deze onschuldig uitziende en tenger lijkende grootmoederachtige vol wassen burger verdient geen voorwaar delijke straf. Zij heeft de dood veroor zaakt van de kinderen van andere men sen. Zij is van gokken overgestapt op verdovende middelen, waar meer geld in te verdienen viel". discrepantie tussen de formele en de feitelijke verantwoordelijkheid ten op zichte van wetenschap en maatschap pij. In het besluit van curatoren wordt met de complexe taak van een medi sche faculteit geen rekening gehouden, aldus de hoogeleraren. Omdat curatoren in de fundamentele punten betreffende universiteitsraad, fa culteitsraad en benoemingsprocedure niet aan de verlangens van de facul teit der geneeskunde zijn tegemoet ge komen, is voor de klinische hoogleraren het besluit van de curatoren in deze vorm onaanvaardbaar. PAPENDRECHT Tussen het Fok- kerbedrijf Aviolanda te Papendrecht en Mitsubishi Heavy Industries te To kio is een licentie-overeenkomst tot stand gekomen voor de bouw en ver koop in Japan en omliggende gebieden van de door Aviolanda ontworpen vlieg- tuig-passagiersbruggen. Mitsubishi rekent op de vervaardi ging en verkoop van 30è6O bruggen. In de Verenigde Staten, Canada, Australië en enkele Europese landen kwamen reeds eerder licentie-overeenkomsten voor het Aviobridgeprojekt tot stand. In totaal werden nu reeds een hon derdtal bruggen van het Aviobridge-ty- pe afgeleverd of besteld. MAASTRICHT Het bestuur van de PSP in Limburg heeft de Oostduitse partijleider Walter Ulbricht gevraagd persoonlijk in te grijpen om een 27-ja rige Oostduitse weduwe met haar kind nog voor Kerstfnis naar haar ouders, het echtpaar Van der Vogt-Droter in de Limburgse Stein te laten wonen. Haar vader, een gepensioneerd mijn werker, en haar moeder zijn invaliden. De 62-jarige mevrouw Van der Vogt- Droter kan slechts eenmaal per jaar een reis naar haar dochter in het Oost duitse Rathenau bekostigern. In een telegam aan Walter Ulbricht betoogt de PSP dat hereniging van de ouders met hun enige dochter dringen de noodzaak is. Het PSP-bestuur wijst Walter Ulbricht erop dat de partij streeft naar erkenning van de DDR 'door de Nederlandse regering. De diplomatieke nummerborden wa ren verwijderd en onder de banken vond- de politie een doek met olie- en roestvegen, die de bankrover waar schijnlijk had gebruikt om zijn handen aan af te vegen nadat hij de nummer borden had afgeschroefd. De zakdoek kwam uit Oost-Europa en ooggetuigen hadden gezegd dat de rover een Oost- Europees pistool had. MOSKOU Voor het eerst sinds tien jaar is in de Sovjet-Unie de geboorte dag van Stalin herdacht. Ter gelegen heid van het feit, dat deze leider 90 jaar geleden werd geboren, publiceerde het partijblad Pravda zondag een artikel van 750 woorden, dat naar strekking vrijwel hetzelfde was als een hoofdar tikel van precies tien jaar geleden, toen Kroestsjef aan de macht was. Volgens het artikel, dat op de tweede pagina stond afgedrukt, blijft het par tij-oordeel over het optreden van Stalin bepaald door het decreet van het cen trale partijcomité van 30 juni 1956 in zake „het uit de weg ruimen van de persoonsverheerlijking en haar gevol gen". Pravda stelt dat in de dertig jaar van het bewind van Stalin de Sovjet-Unie grote vorderingen op allerlei gebied heeft gemaakt en dat Stalin met ande re leiders een belangrijke bijdrage heeft geleverd in de strijd tegen „trotzkisten, rechtse opportunisten en bourgeois-na- tionalisten". „Tegelijk maakte Stalin theoretische en politieke fouten die in de laatste periode van zijn leven een ernstig karakter aannamen". Volgens het partijblad week Stalin geleidelijk af en ging hij steeds meer geloven in zijn eigen onfeilbaarheid. In dit verband werden ook beoordelingsfouten ten aan zien van het Duitsland van Hitier ge noemd. Op het Rode Plein werd zondagochtend een ongeveer 30-jarige man, de dichter en vertaler Anatoly Jakobson, aange houden toen hij met een twintigtal an dere dissidenten daar was om te pro testeren, ingeval Stalins geboortedag zou worden herdacht. Onder de groep bevonden zich Pjotr Jakir, de zoon van een Sovjet-generaal die in de jaren der tig onder St.alin werd terechtgesteld, en de zoon van de veroordeelde schrijver Joeli Daniël. Jakobson werd aangehou den en weggevoerd, toen er een portret van Stalin op straat was gegooid. Naar verluidt was zaterdagavond een andere dissident, Viktor Krasin, gearres teerd, toen hij zich ten huize van een vriend bevond. De reden hiervan was niet bekend. ATHENE Drie Arabieren, onder wie een vrouw, zijn in Athene aange houden wegens het bezit van wapens en explosieven, voordat zij een Boeing-707 van de TWA uit Tel Aviv naar Rome en New York konden nemen. Zjj wa ren volgens een politiezegsman van plan het toestel naar een Arabisch land te laten vliegen en het daar te laten ontploffen. Het drietal geïdentificeerd als de 18-jarige Issam Doemidi, Sami Aboed (20) en de vrouw, Amoel Khalil (22) afkomstig uit Libanon, zou dit volgens de zegsman tijdens ondervraging heb ben bekend. Een van de drie zou gezegd hebben „na landing in een bevriend Arabisch land, zouden wij, na de passagiers er uit te hebben gehaald, de neus van het vliegtuig hebben opgeblazen". Dezelfde gang van zaken werd op 31 augustus gevolgd door drie Arabische terroristen in een straalvliegtuig van Rome naar Athene, eveneens van de Amerikaanse maatschappij Transworld Airlines. Zij dwongen de piloot naar Damascus te vliegen, waar zij met een tijdbom de neus van het vliegtuig op bliezen. Volgens de zegsman had elk van de drie een pistool bij zich en was een van hen in het bezit van een handgranaat. Een van de drie stuks handbagage van het drietal was geheel gevuld met ex plosieven. De drie werden kort voor zij aan boord van het vliegtuig konden gaan tijdens een routinecontrole door de luchthavenpolitie aangehouden. PHILIPS Mevrouw, nu is er een kerstgeschenk dat uw man éérst «weken mag proberen: de Oplaadbare Philishave. •W'v De Oplaadbare Philishave is voor elke man een welkom geschenk. Een bijzonder geschenk. Zó bijzonder, dat Philips er een bijzonder aanbod bij doet. Een proeftijd van 6 weken. Zwart op wit. 6 Weken lang mag uw man met de Oplaadbare Philishave spelen. Ondervinden, hoe perfekt hij scheert. Overal. In en buitenshuis. Zonder snoer. Vrij van elk stopkontakt. En pas na 6 weken beslist hij. Dat maakt de Oplaadbare Philishave tot een cadeau zonder risico 1 De Oplaadbare Philishave: een bijzonder apparaat. Alleen een fabrikant die zeker is van z'n zaak kan zo'n aanbod doen. En Philips is zeker van z'n zaak. Want de Oplaadbare Philishave is een bijzonder apparaat. Een échte "vrij heidssha ver", die feilloos scheert. Overal en altijd. Even opladen en hij is weer voor een paar weken paraat. En... ook mèt snoer kan uw man dit apparaat op elk moment gebruiken als een gewone Philishave. Kom mevrouw, doe uw man een groot plezier. Gééf hem de Oplaadbare Philishave. Een veilige cadeau-keus. Want pas na 6 weken proberen hoeft uw man te beslissen. En een goede cadeau-keus. Want de Oplaadbare Philishave is een bijzonder apparaat SCOTIA (New York) Zet de lucht vervuiling zich voort, dan zullen binnen 20 jaar de mensen in West-Europa en Noord-Amerika op straat sterven. Dit geloven medewerkers van het instituut voor atmosferisch onderzoek van de u- versiteit van New York. Volgens de onderdirecteur, Alfred voor atmosferisch onderzoek van de uni- Hulstrunk neemt de vervuiling sneller toe dan dat de lucht zichzelf kan zuive ren en is er thans in de Verenigde Sta ten geen enkele plek mer waar zuivre lucht hangt. Volgens Hulstrunk begint de lucht te vervuilen als een hoeveelheid lucht ter grootte van een half suikerklontje 2000 delen vuil bevat. In de meeste delen van 't Amerikaanse vasteland bedraagt de vervuilingsgraad gemiddeld 15.000 deel tjes per genoemde hoeveelheid lucht, en volgens de geleerde wordt de buitenlucht dodelijk als deze 35.000 deeltjes bevat. Binnen 10 15 jaar zullen de stadsbe woners maskers moeten gaan dragen als zij de straat op willen. Hulstrunk gelooft dat op den duu: wel een oplossing voor de vervuiling zal worden gevonden, maar beslist niet in de nabije toekomst. CAIRO President Nasser heeft za terdag een decreet uitgegeven, waarin zijn naaste medewerker, Anwar Sadat, tot vice-president wordt benoemd. Sadat heeft de ambtseed voor Nasser afgelegd. De benoeming is blijkbaar be doeld om Sadat de mogelijkheid te ge ven het presidentschap waar te nemen tijdens Nassers afwezigheid^ gedurende de Arabische topconferentie in Rabat. Sadat was een van de vier vice-pre- sidenten van Egypte totdat Nasser in juni 1967 bij een reorganisatie de pos ten van vice-president afschafte. Op de E-9 tussen Weert en Maas- bracht is zondagavond ten gevolge van de gladheid van de weg een ket tingbotsing ontstaan, waarbij tien au to's waren betrokken. Hierbij raakten acht personen gewond. Vijf van hen werden per ziekenauto van de wegen wacht overgebracht naar het ziekenhuis in Weert. Drie gewonden zijn overge bracht naar het ziekenhuis in Roer mond. Het verkeer is enkele uren lang ter plaatse gestremd geweest. ENSCHEDE In een tussentijdse mededeling van Blijdenstein-Willink wordt meegedeeld dat na een omzet- vergroting in geld in het eerste half jaar 1969, een kleine teruggang volgde, zodat per saldo over de eerste 42 we ken een omzetstijging werd bereikt van drie pet in waarde. Het fraaie weer in de zomer en herfst had een nadelige invloed op de afzet in regenkleding en woningtextiel. Hoofdzakelijk door deze factor vertoonde de totale binnenland se afzet een geringe daling. De mone taire spanningen in de afgelopen maan den hadden een nadelige invloed op de export van Blijdenstein-Willink. Nu de rust is teruggekeerd, stijgen de export- omzetten naar de EEG-landen. Het was ons niet mogelijk, aldus de directie, de stijging van de lonen en andere kostenfactoren in de verkoop prijzen te verrekenen, noch deze ge heel door efficiencyverbeteringen op te vangen. Het zeer grote ziekteverzuim is ook voor ons bedrijf een groot probleem en vormt een grote kostenfacor. In het gehele bedrijf worden maat regelen genomen om tot een aanzienlij ke verlaging van de exploitatiekosten te komen, waaronder ook personeels kosten. Sluiting van bedrijven of be- drijfsgedeelten staan niet op het pro gramma. Bij de dochteronderneming Lakatex NV in Wychen vindt momen teel een aanzienlijke uitbreiding van de drukkerijcapaciteit plaats. Het totaal van de genomen en nog te nemen maatregelen vormt de basis tot herstel van de rentabiliteit. De voor 1969 ge plande investeringen van 2,7 miljoen zijn beperkt tot 2 miljoen; deze zijn voor een belangrijk deel gefinancierd met kredieten op lange termijn (o.a. een krl-krediet). De orderportefeuille is gezond en groter dan een jaar geleden De directie voegt hieraan toe dat de resultaten van de dochteronderneming Lakatex Textielmaatschappij te Wy chen bevredigend zijn en dat de join venture in Permess NV te Borne to volle tevredenheid werkt

De Vallei | 1969 | | pagina 4