E.E.G.-MINISTERS TOT AKKOORD Kolonne van de dood'''' Vijf personen van auto die in zee reed allen gered Ulbricht eist gelijk recht Kassier verzon bankoverval Tanker (253.000 ton) liet zichzelf te vroeg te water Door de muur Doden bij kettingbotsing en andere verkeersongelukken CVoor uw kerstfeest Zeventig chauffeurs dronken achter t stuur I/V LEIDERDORP Na super-marathonzitting Weg open voor gesprek met Londen Gero ontslaat 65 werknemers OF nUflR E550I Le Monde thans 25 jaar Kotter met zes man vermist Gen. Catroux overleden SCHEEPVAART WAS STILGELEGD naarde^i Alleen Kerstmis voor blanken Doodvonnissen in Jordanië Brandbom in Berlij ns warenhuis Hess vraagt om bezoek NIET ONTEVREDEN WEST-BERLIJN VOORBIJ Actie Glaasje op" Kerstmis. Feest van licht en.... bloemen! Erg mooi: Euphorbia's. Terwijl als plant de Kerstster in deze tijd favoriet is. Voor liefhebbers van verrassende effecten. MAANDAG 22 DECEMBER 1969 ZEIST Bij de Gero-fabrieken (hoofdbedrijf gevestigd in Zeist met dependances in Emmen, Nieuw-Weer- dinge en Hilversum) sullen in totaal 65 werknemers worden ontslagen. In Zeist zijn dat 31 mensen, in Emmen, Nieuw- Weerdinge 28 en in Hilversum zes. Geen van degenen die ontslagen wor den is ouder dan 60 jaar. De directie verwacht dat de meesten gezien hun leeftijd en functie gemak kelijk elders te werk kunnen worden gesteld. In overleg met de vakbonden is een afvloeiingsregeling overeengeko men, die door de directie redelijk goed wordt geacht. Hierin wordt rekening gehouden met de leeftijd en dienstja ren, terwijl bovendien voor degenen die ouder dan 50 jaar zijn een extra voor ziening is getroffen. De betrokken werknemers :s per 1 Januari a.s. ontslag aangezegd. De dis trictsbestuurder van de katholieke me- taalbond St. Eloy, de heer A. J. van Breukelen, was over de getroffen ont slagregeling niet ontevreden. Met name was hij ingenomen met het feit dat ook een deputatie van de ondernemingsraad bij de onderhande lingen aanwezig was. ADVERTENT' Felle tijgerbenzine tanken. En gelijk meespelen in de Esso Maanrace. Met prijzen tot 1.000 gulden! Onbeperkte prijzenpot. BRUSSEL De Europese Economische Gemeenschap heeft in de nacht van zondag op maandag overeenstemming bereikt over de financiering van de landbouw van de zes in de komende jaren. De weg is nu vrij voor het openen van onderhandelingen met Londen, over de toetreding van Engeland. Op het akkoord rusten nog wat reserves van Nederlandse zijde omdat de begro tingsbevoegdheden van het Europese parlement nog geregeld moeten worden. Van Italiaanse zijde zijn bedenkingen omdat nog afspraken moeten worden ge maakt voor een marktverordening voor tabak en wijn en ook van Duitse zijde, omdat men nog niet weet of de Bondsregering zal instemmen met de volgens de Duitse delegatie wat te hoge financiële eisen die aan de Bondsrepubliek worden gesteld. De regeling die heel veel moeite 's nachts om een uur werd bereikt voorziet om te beginnen in een nieu we verdeelsleutel voor de kostenverde ling van het Europese landbouwfonds in 1970. Voor Nederland is een verla ging voorzien (van 11,19 procent tot 10, 35 procent), hetgeen op een totaal aan landbouwuitgaven van circa 15 miljarc! gulden volgend jaar een be sparing van circa 100 miljoen gulden zal opleveren. De nieuwe kostenverdeling voor 1970 is bedoeld als uitgangspunt voor de geleidelijke afdracht van heffingen en douanerechten op ingevoerde land bouw- en industrieprodukten in de ja ren 1971-74. Er is een geleidelijk -tijging voor zien van 50 procent in 1971 tot 100 pro cent in 1975, doch het maximum van cleze bijdrage zal uitgaande van de nieu we verdeelsleutel voor 1970 jaarlijks met niet meer dan 1 procent behoeven te stijgen. Na 1 januari 1975 worden al- PARIJS Een van de meest gezag hebbende Franse dagbladen Le Monde viert zijn 25-jarig bestaan. Tegelijk gaat zijn directeur Hubert Beuve-Mery, met pensioen. Le Monde, een bloeiende krant, on danks het totaal ontbreken van foto's en een beperking van het aantal adverten ties tot een minimum, werd in decem ber 1944 opgericht. De voornaamste grondlegger van het succes was Hu- bert Beuve-Méry, nu 67 jaar, die met enkele medewerkers en vrienden het nodige kapitaal in de NV stak. Het blad nam de kleine maar trouwe lezerskring (70.000) over van Le Temps, dat na de oorlog niet meer verscheen. Nu verschijnt Le Monde in een op laag van meer dan 450.000 exemplaren, waarvan 20 procent naar alle delen van de wereld wordt verzonden. De taak van Hubert Beuve-Méry zal wor den overgenomen door de 55-jarige Jac ques Fauvet. le heffingen en douanerechten op inge voerde landbouw en industrieprodukten aan de Europese schatkist in Brussel afgestaan. Doch ook dan zal nog twee jaar het geleidelijk stijgende maximum gelden om te voorkomen dat Neder land, Duitsland en Italië een oneven redig groot aandeel in de totale EEG- kosten zouden moeten betalen. Aangezien de Europese kas meer geld nodig zal hebben dan de heffingen en douanerechten zijn voorts tot 1975 aanvullende eigen middelen voorzien door nationale bijdragen volgens een bepaalde verdeelsleutel (waarbij o.a. rekening wordt gehouden met het bru to nationaal produkt van elk van de zes gemeenschapslanden) en daarna door afstand van een deel der BTW- ontvangsten. Tenslotte is voorzien dat de EEG- landen van hun heffingen en douane rechten tien procent terug krijgen we gens inningskosten. De Duitse delegatie heeft verklaard erg veel moeite met dit compromis te hebben. Zij verwachtte geen gemakke lijke taak te hebben de regering in Bonn te overtuigen, dat dit het laatst haalbare was. Minister Witteveen, die samen met staatssecretaris De Koster en minis ter Lardinois de vrijdagochtend begon nen marathonvergadering heeft bijge woond, verklaarde niet ontevreden te zijn. Het Nederlandse aandeel in de EEG- kosten begint in 1970 met omlaag te gaan zal dan geleidelijk stijgen tot een redelijke hoogte, zo zei hij. Zijn grote zorg was geweest dat de Neder landse bijdrage in de integratiekosten bij volle afdracht van heffingen en douanerechten te snel zou stijgen. Dit is nu aan beperkingen gebonden. Minis ter Witteveen achtte het behaalde resul taat ook van groot belang voor de toe tredingsonderhandelingen met Groot- Brittannië en andere kandidaat-leden. Naar het voorbeeld van de regeling die nu door zes is opgesteld, zou men volgens hem ook aan de Britten een redelijke verdeling van de kosten kun nen aanbieden. DIETRICH SPANGENBERG, staatssecretaris van de West- iuitse president heeft zaterdag in diens naam een antwoord afgele verd op de brief van de Oostduitse partijleider Ulbricht. Op de foto: Spangenberg (midden) in gesprek met Oostduitse douanebeambten bij de grens Heinrich-Heine-straat, onderweg naar Michael Kohl, die in ontvangst heeft geno- IJMUIDEN De kotter „Nora" IJmuiden 51 van de rederij J. Buis in IJmuiden, wordt sinds zaterdagmorgen op korte afstand van de thuishaven vermist. De „Nora" die 69 ton meet en die in 1938 werd gebouwd, is sinds juli 1961 eigendom van de heer Buis. Zijn zoon J. Buisvaart als schipper op het vissersvaartuig, samen met vijf man. Met het schip dat vorig jaar een nieu we motor heeft gekregen en onlangs een nieuwe lier, werden korte visreizen op de Noordzee gemaakt. Vrijdagmorgen stak de „Nora" van IJmuiden uit in zee, om op ongeveer vijf mijl uit de kust te gaan vissen. Zaterdagmorgen, zo luidde de afspraak, zou het schip weer bij de afslag in IJmuiden ver schijnen om de vangst té lossen. Toen de „Nora" zaterdagavond om twaalf uur nog niet binnen was. heeft men Sctie- veningen Radio verzocht de scheepvaart te laten uitzien naar de kotter. Tot op heden is echter nog niets van het schip vernomen. De bijna 22 meter lange en bijna zes meter brede kotter heeft een zender aan boord, zodat eventuele ver lenging van de reis- aan de familiele den via de radio zou kunnen zijn mee gedeeld. Op alle oproepen van Scheve- ningen-Radio is echter tot op heden geen antwoord gekomen. BONN De Westduitse staatssecre taris Dietrich Spangenberg heeft zater dag het antwoord van president Heine- mann op de brief van de Oostduitse partijleider Walter Ulbricht persoonlijk in Oost-Berlqn afgegeven. De oostdui'se pers publiceerde intus sen in grote opmaak het ontwerpver drag dat Ulbricht bij zijn brief had ge voegd. De Oostduitse leider eist „normale, gelijkrechtige betrekkingen op grond slag yan het Volkenrecht" en uitwisse ling van ambassadeurs. Beide landen zouden moeten afzien van geweld en van de produktie en stationering van atomaire, biologische en chemische wa pens. West-Berlijn zou, volgens Ulbricht, een „zelfstandige politieke eenheid" moeten worden, los van de Bondsrepu bliek. Zowel West- als Oost Duitsland LEIDERDORP De politie van Leiderdorp heeft vlak vóór het weekeinde kassier F. H. (26) van de plaatselijke Boerenleenbank gearresteerd. V. had een week geleden valse aangifte gedaan van een overval op de bank. Er zou toen 42.000 gulden zijn geroofd. V. zal aan de officier van justitie in Den Haag worden voorgeleid. Na zijn arrestaMc bekende de kas sier dat hij de overval had verzonnen om een tekort van 42.000 gulden aan vaardbaar te maken. Om de „overaal echt te doen lijken" Den Haag Rond 75 jongeren heb ben zaterdagmiddag door Den Haag als „colonne van de dood" van het Vredes paleis naar het Malieveld gewandeld. Met een zwarte vlag voorop trokken de jongeren met zwarte spandoeken en zwarte borden zwijgend en uiterst lang zaam door de straten, waar zij slechts de aandacht van winkelende voorbij gangers kregen. De optocht was georganiseerd door de Raad van Elf. die de spreekbuis wil zijn van de ongeorganiseerde jeugd in de Haagse agglomeratie. De demonstra tie werd gehouden, omdat „het kerst feest is gedegradeerd tot een banale aangelegenheid". Volgens de organisatoren kan nie mand die werkelijk wereldburger en mens is, genoegen nemen met wat nu aan vrede wordt geboden. PARIJS —De Franse generaal Georges Catroux is op 92-jarige leeftijd in Parijs overleden. Toen hij in 1939 gouverneur in Indo- China was. sloot hij zich aan bij de „Vrije Fransen" onder generaal De Gaulle. Hij werd diens vertegenwoordi ger in het Nabije Oosten. Van 1945 tot 1948 was hij ambassadeur in Moskou. Van 1954 tot 1969 was Catroux kanse lier van de orde van het Legioen van eer. In de eerste wereldoorlog was hij op geklommen van kapitein tot kolonel. In 1931 kreeg hij de generaalsrang. Daar voor, in 1927, had hij deelgenomen aan de „pacificatie" van Marokko. Enige ja ren nadien was hij betrokken bij het Franse militaire optreden in de Levant. ROZENBURG Bijna een half uur voor tijd is zaterdag de mammoettan ker Esso Nederland (253.000 ton) op Rozenburg onverhoeds van stapel ge lopen. Onder de kiel van het veertigduizend zware stalen gevaarte vandaan, ge waarschuwd door het onheilspellend gekraak van wegschietende houtblok ken. De mammoet drukte zich door een stalen klink. Vijftig mensen op het 350 meter lange schip deden alles om de kolos af tp remmen. Achter de beslagen ramen van een honderden meters verderop gelegen kantine vergaapten scheepsbouwer Verolme en zijn vele gasten zich aan de sensationele stapelloop. Een vrolijk blazend muziekkorps viel plotseling stil. De scheepvaart op de Nieuwe Waterweg was even tevoren stilgelegd. Daardoor liep de de vlucht van de mammoet zonder ongelukken af. De Vlaardingse ijzerwerker Daaf Bakker (38) prees zich gelukkig, dat zijn hoofd nog op zijn romp zat toen het schip zichzelf te water liet. Hij behoorde tot de drie ploegen die bij Verolme op Rozenburg aan bak boord bezig waren de keggen onder de kiel weg te rammen. Aan de andere kant waren ook drie ploegen daarmee bezig. „Ik gaf net de laatste klap toen de keggen om mijn oren vlogen. Sommi ge schoten zeker wel vijftig meter weg. Die blokken hout wegen tientallen kilo's en voor hetzelfde geld gaat je kop er af. Het was duiken en wegwezen". Bedrijfsleider G. van der Werf, die verantwoordelijk was voor de gang van zaken bij de tewaterlating, stond voor een volslagen raadsel. „De twee ge koppelde klinken moeten eerst weten schappelijk onderzocht worden. Ik kan ze zo niet gebruiken als in juni het derde schip te water moet." Hij denkt aan het scheuren van een las of het breken van een borgpen waardoor een pal is gebroken. Elke klink heeft tien pallen. „Als een van de klinken gaat vallen, gaat de ande re mee en dat moet ook zo. Misschien zat er een fout in het materiaal, waar door overbelasting optrad." Overigens is de Esso Nederland twee keer gedoopt. Dit gebeurde eerst toen het schip zo eigengereid zijn element opzocht. Daarna ging de doopster me vrouw H. E. H. Baart-Maas, echtgeno te van de president-directeur van Esso Nederland, er met een sleepboot achter aan om nog eens eigenhandig een fles champagne tegen de romp kapot te slaan. ADVERTENTIE had hij zichzelf met een asbak op het hoofd geslagen. Tegen de politie zei hij toen, dat de overvaller hem bewuste loos had geslagen. Onmiddellijk nadat hij aangifte had gedaan begon de politie de kassier te wantrouwen. Deze argwaan werd nog groter toen een arts verzekerde dat het wondje op het hoofd van V. zo klein was, dat hij onmogelijk door de klap be wusteloos kon zijn geraakt Bovendien vond de politie het opvallend dat nie mand iets van de overval had gemerkt en dat V. zelf geen enkel signalemnt van de dader kon leveren. Na zijn arrestatie vertelde V. dat hij gedurende ongeveer een jaar een drie tal rekeninghouders van de bank regel matig krediet had gegeven, terwijl zij al een groeiende bankschuld hadden. Dit was in strijd met de instructies van de kassier. Hij maakte deze kredieten aanvaard baar door gefingeerde bedragen als in komsten te boeken. Pamflet in Z.-Afrika PORT ELIZABETH (Zuid-Afrika) In de Zuidafrikaanse stad Port Eliza beth hebben dit weekeinde jonge leden van de oppositionele progressieve party 6000 pamfletten verspreid met het op schrift „Kerstmis alleen voor blanken". In het pamflet wordt gesteld dat de gekleurde meerderheid van de landsbe- volking, zich de kleine luxe niet kan veroorloven die dit feest voor de blan ken zo prettig maakt. Men herinnert er aan dat vele duizenden zwarte gezinnen gescheiden het kerstfeest moeten vieren door „wrede, onmenselijke wetten" en dat honderden deze tijd in de cel door brengen wegens overtreding van de pasjeswetten. zou het volle lidmaatschap van de Verenigde Naties moeten aanvragen. Uiteraard zou men de wederzijdse gren zen moeten erkennen en moeten afzien van inmenging in elkanders zaken. In Bonn verwacht men dat Bonds kanselier Brandt zich weldra zal uit spreken over het Oostduitse ontwerp, maar men is algemeen sceptisch ge stemd. Een zegsman van de christen-demo cratische oppositie: „Ulbricht houdt vast aan zijn alles of niets, en dwars boomt elke verbetering op menselijk ge bied". Herbert Wehner, topfiguur van de re gerende sociaal-democratische partij, zei zaterdag in een interview: „Er is geen mogelijkheid tot hereniging van Duitsland en wanneer ooit een kansdaar op bestaan heeft dan is die nu voor bij". Wehner hoopte echter dat de Duit sers ooit nog eens hun „gemeenschap pelijke" toekomst zouden kunnen be palen. „Wij moeten echter vasthouden aan het zelfbeschikkingsrecht ook voor de Oostduitsers", aldus Wehner, „zo niet dan worden wij een volk van de tweede rang". AMMAN Een Jordaanse krijgsraad heeft 14 mannen ter dood veroordeeld, die in mei jl. waren aangehouden op be schuldiging van deelneming aan een komplot om gewapenderhand de rege ring omver te werpen. Van de 14 man nen werden er vijf bij verstek gevonnist Twee anderen kregen bij verstek vijftien jaar dwangarbeid. Van de veroordeelden twaalf bur gers en vier militairen behoorden er dertien tot de verboden Islamitische be- vrijdingspartij, die ijvert voor een her stel van het Islamitische kalifaat. De stichter van deze beweging, sjeik Tak- kiedin Al-Nabhani, werd bij verstek ter dood veroordeeld. Koning Hoessein moet de vonnissen nog bekrachtigen. WEST-BERLIJN Een kleine tijd bom heeft zaterdag in het kantoor voor gevonden voorwerpen van de „Kadewe" een van de grootste warenhuizen van West-Beriyn, een brandje veroorzaakt. Papieren en meubels vatten vlam, maar de eigen brandweerdienst van het wa renhuis wist de brand te blussen. Volgens de politie zouden deze en andere, in vorige weken gepleegde aan slagen het werk kunnen zijn van een en dezelfde radicale studentengroep. DEN HAAG Vijf personen zijn zondagmiddag uit een personenauto gered, die in Scheveningen door de gladheid van de straatweg slipte en in zee terecht was gekomen. Twee inzit tenden moesten met verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. De auto werd bestuurd door de 25- jarige R. B. R. uit Den Haag. De 25- jarige P. Roozendaal, die 't ongeluk zag gebeuren, sprong gekleed te water en wist de inzittenden van de auto te bevrij den en op het droge te helpen. Behalve de bestuurder waren dit zijn 18-jarige vrouw, hun veertien maanden oude baby, alsmede een 18-jarige en een 16-jarige kennis. Allen waren afkom stig uit Suriname. De auto, die als ver loren moet worden beschouwd, werd bij laag water door de brandweer op de weg getakeld. Zaterdagavond is de 57-jarige land bouwer A. van Hal uit Boxtel dodelijk verongelukt op de rijksweg Den Bosch- Eindhoven. De man, die zijn vee waa wezen voederen werd toen hij te voet de rijksweg overstak, gegrepen door een personenauto. Op de Haagweg in Monster is de 67-jarige M. Buitelaar met zijn fiets aangereden door een personenauto en ter plaatse overleden. Het ongeluk ge beurde doordat de man vlak voor de personenauto naar links uitweek. Bij een ongeluk dat in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks mid dernacht op de westelijke oprit van de brug over het Amsterdam-Rijnkanaal bij Diemen plaats vond, zijn acht auto's betrokken geweest. Het ongeluk, dat een 49-jarige inwo ner van Hilversum, C. van Laar, het be ven kostte en waarbij zeven personen verwondingen opliepen, ontstond toen een auto op de gladde weg slipte en tegen een tegenligger botste. Zondagmorgen vroeg, stak de 67-ja rige H. Suppers uit Herpen onverwacht de rijweg in zijn woonplaats over. Hij werd door een auto aangereden en was op slag dood. WEST-BERLLJN Rudolf Hess, eens Hitlers plaatsvervanger, heeft ge vraagd of zijn vrouw en zijn zoon hem mogen bezoeken in het Britse militaire hospitaal in West-Beriyn, waar hij voor een maagzweer wordt behandeld. Dit is zondag in Britse kringen vernomen. Tot dusver had Hess, die in 1946 in Neurenberg wegens oorlogsmisdaden tot levenslang werd veroordeeld, steeds geweigerd een dergelijk verzoek te doen. Hess is 75 Jaar en oud-plaatsvervanger van Hitler. In 1941 vloog hij naar Engeland. DEN HAAG In het kader van de kernthema-actie „Alcohol" is vrijdag nacht tijdens een landelijke politiecon trole bijzondere aandacht besteed aan bestuurders die onder invloed van alco holhoudende drank hun voortuig be stuurden. Daarnaast werd bijzonder gelet op andere overtredingen zoals het niet in orde hebben van de autopapieren, glad de banden en defecte of onjuiste ver lichting. In verband met de slagzin „Glaasje op, laat je rijden" werd zoveel moge lijk aantekening gehouden van de ge vallen waarin werd geconstateerd dat de bestuurder geen en de mede-inzit- tende(n) wel alcoholhoudende drank genuttigd had(den). Dit bleek in 2305 gevallen zo te zijn. Er waren verspreid over het gehele land 590 controleposten. De totale inzet van het personeel bedroeg 2122 man. Er werden 54783 controles verricht. Het resultaat van de actie: 70 autobestuurders bleken onder in vloed van alcohol te verkeren. In 3356 gevallen bleek dat men niet de vereis te autopapieren bij zich had. In 183 ge vallen bleek men in het geheel niet in het bezit te zijn van een geldig rij en/of kentekenbewijs. In 478 gevallen werd geconstateerd dat men met glad de banden reed. 929 processen-verbaal werden opge maakt t.z.t. onjuiste of defecte verlich ting. ADVERTENTIE 2 namen om te onthouden.

De Vallei | 1969 | | pagina 5