Veenendaals dagblad MINISTER SCHUT WIL REGELINGEN NIEUWE IMPULS GEVEN Uitkeringen niet meer gebonden aan fondsvorming Rijksbijdrage tachtig procent voor krotontruiming en doorstroming Buiten Paartje in auto overleden Luns probeert wapenembargo kwestie Biafra District Utrecht boekt 200.000ste telef.-abonnee Politie grijpt „plofkrakers" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse ValL Schade (2 ton) groter dan buit *>TYY^ Kwartaalabonnees i bespaar incasso! i Betaal per giro! Familiebezoek voor Hess rouw bekent moord op ei «feu baby DOOI In 't mierenbad II i DEN HAAG Ir. W. F. Schut, minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, wil met één regeling voor financiële bij dragen voor krotontruiming en doorstroming bereiken, dat op grotere schaal goedkope huurwoningen vrijkomen voor bewo ners van slechte woningen. Uit mededelingen aan gemeente besturen blijkt, dat via de nieuwe regeling met ingang van 1 januari de bijdrage van het rijk tachtig procent zal zijn van het bedrag dat de gemeente per geval daadwerkelijk heeft uitge geven. De rijksbijdrage is aan een maximum van 1200,van krotontrpiming en 1000,voor doorstroming gebonden. Door de beide bestaande regelingen voor krotontruiming en doorstroming te vervangen door één nieuwe en waardoor de rijksbijdrage niet meer gebonden is aan fondsvorming door de gemeenten wil de minister de krotontruiming stimuleren. VOORWAARDEN BELANG HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS i Friese gedeputeerde \troh aan 1 noodrem Dooi zet door 7 But. voor redeotte en ftdmfnletretie: '•Rwne Bernbardlaan 26, Veenendaal, Itotef. 06365-10650 (adm.), 10757 en (red Giro 1321600. nummers f 0,25; Abonnement f $,08 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 23 DECEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 301 lr. Schut: verbetering van par ticuliere woningen en woon buurten. £000000000099000 Liet schijnt, dat er mensen zijn, die zg. mierengeest verzamelen door uitpersing der beestjes; zij vinden er baat bij als huismiddel tegen jicht. Inderdaad wordt het zuur door de dermatologie toege- past in crème, pasta en poeder; het geeft huidreacties bij reumatiek j en wordt gebruikt bij spierzwakte, verlamming en als wond-antisepti- cum. Het is zó sterk, dat er zelfs blaren van kunnen trekken; naar ik meen, werden dié oude geneesmid- delen reeds lang vervangen door chemische samenstellingen, maar de vogels weten niets van natrium- i hydroxide, gereageerd met kool- i monoxide, om natriumzout te ver- j krijgen. Zij volgen de beproefde na- tuurlijke methode, waarschijnlijk van ouder-op-ouder overgeërfd en zij vinden ze kennelijk plezierig, op- i windend en lustgevoelens opwek- j kend. Een der vermaardste Duitse j ornithologen, wijlen dominee Klein- i schmidt, vergelijkt de gewaarwor- ding met die, welke een tamme kooivogel ondergaat, die men in de nekveren krabbelt. We mogen in dit merkwaardige gedrag vogel/tmier een instinctmatige daad zien, die aangeboren is, want wanneer men b.v. jonge kraaien of gaaien opfokt en deze voor het eerst in hun leven met mieren worden geconfronteerd, beginnen ze dadelijk bewegingen uit te voeren, om zich met de insèkten in te wrijven of er althans mee in aanraking te komen. Welbehagen en genot blijkt bij proefdieren over duidelijk; seconden lang liggen ze zich met gesloten ogen te verlusti gen. Men heeft wel aangenomen, dat op de veren levende parasieten door het zuur zouden worden ver dreven en dat de badgast zich hier van bewust zou wezen. Sommige vogels, zoals kraaien, ploeteren daarna echter uitgebreid in water, waardoor bovengenoemde hande ling illusoir zou worden. Morgen het slot van dit praatje. 23 dec. '69 A. B. WIGMAN Tijdens de begroting van Buiten- landse Zaken gistermiddag in de l Tweede Kamer kwam minister Luns niet geheel fit aan de start. De rijksbijdrage wordt slechts toege kend, indien het bewuste krot is ont ruimd, een jaar voorafgaande aan de ontruiming werd bewoond en vaststaat, dat het op korte termijn zal worden ge sloopt. Met e- i krot kunnen gelijk wor den gesteld noodwoningen, woonwagens, woonschepen, woonketen en soortgelij ke bouwsels. Voor toepassing van de regeling speelt de woning die een krotbewoner gaat be trekken geen rol. De verlening van de rijksbijdrage is aan enige voorwaarden gebonden. Zo moet de vrijkomende woning een goed kope woning zijn, namelijk een woning met een huurprijs van minde dan f 140.- per maand. Voorts moet de bewoner die een dergelijke woning verlaat èen ander huis betrekken waarvan de huur mins tens 50°/o hoger is, doch in beginsel niet meer dan f 250,- per maand bedraagt. Indien dit andere huis een eigen wo ning is, gelden de maandelijke lasten als maatstaf. De rijksbijdrage wordt ook verstrekt als de te betrekken woning, ongeacht de huurprijs, twee of meer kamers min der bevat dan de vrijkomende of een niet-zelfstandige woonruimte wordt be trokken. De minister acht hët van groot belang, dat de gemeenten zich beraden op bijzondere maatregelen om de krot- ontruiming en de doorstroming te bevor deren. Indien deze maatregelen met kosten gepaard gaan, kunnen zij voor 80°/o door het rijk worden gedragen. l A OLDEBERKOOP Op de Stelling- vververweg in Oldeberkoop (Fr) zijn gistermorgen twee jonge mensen dood in hun auto aangetroffen. De slachtof fers zijn mej. J. van Delft, die deze maand 16 jaar zou worden, en de 18- jarige J. de Vries, beiden afkomstig uit Oldeberkoop. Gebleken.^is, dat de jongelui zondag avond, toen zij met de auto uit geweest waren, in de wagen bleven zitten met draaiende motor en gesloten raampjes. Hoewel hun ouders, die ongerust wa ren geworden, al de politie gewaar schuwd hadden, werd de auto maan dagmorgen pas tegen negen uur gevon den. Beiden bleken toen inmiddels te zijn overleden..De motor liep «)iet meer, maar het contact stond nog aan. ADVERTENTIE P DEN HAAG Minister Luns heeft gisteren de Tweede Kamer tijdens het debat over Biafra toegezegd te proberen „dit afschuwelijke conflict" voor de Veiligheidsraad te brengen om een internationaal wapenembargo in te stellen. De kansen op succes zijn volgens hem echter niet groot. Minister Udink (ontwikkelings hulp) gaf de Kamer de verzeke ring dat de regering ook volgend jaar alle financiële steun zal verlenen die no dig is in de voedseltransporten. Als voor het Nederlandse aandeel extra bij drage had drs. Udink 1,2 miljoen gul den beschikbaar gesteld van de Joint Church Aid en het Rode Kruis. Uit de Tweede Kamer waren de be windslieden verscheidene voorstellen ge daan om een einde te maken aan de oorlog tussen Biafra en Nigeria en doeltreffende hulp te verlenen. Stappen bij de Britse regering om de wapen le veringen te stoppen, noemde mr. Luns doelloos. Met een uitvoerig overzicht van de oorzaken en het verloop van de strijd trachtte de minister van Buiten landse Zaken aan te tonen dat diploma tieke stappen geen enkele zin hebben. De Afrikaanse landen beschouwen deze als inmenging. Het gevolg is een nog groter wantrouwen alsmede een na delige uitwerking op de hulpverlening. Erkenning van Biafra betekent partij kiezen en is bovendien een slag in de lucht. De suggestie een commissie van goede diensten in te stellen, afkomstig van de c.h.-woordvoerder mr. Bos, beloofde mi nister Luns voor te leggen aan de keizer van Ethiopië, die dit idee dan voor de organisatie van Afrikaanse landen kon brengen. Stopzetting van export van on derdelen voor oliewinning in Nigeria is volgens mr. Luns van geen betekenis, daar ons land dergelijke goederen niet uitvoert. MÜNCHEN De nu 75-jarige Rudolf Hess, de voormalige „kroonprins" van Adolf Hitler, die tot levenslang werd veroordeeld en de enige gevangene in de gevangenis van Spandau is, mag met Kerstmis zijn vrouw en zijn nu 30-jarige zoon spreken. Sinds 24 november ligt hij in het Brit se militaire ziekenhuis in West-Berlijn, waar hij behandeld wordt aan een maag zweer. Voordien heeft hij steeds elk be zoek geweigerd. i WORKUINI Gedeputeerde II. de Wilde van Friesland heeft gister- avond om half acht tussen de NS sla- tions Molkwerum en Workum de trein van Staveren naar Sneek tot i stilstand gebracht door aan de nood- rem te trekkeh. De heer De Wilde deed dit om de aandacht te vestigen- op een vuur- werk dat tezelfdertijd op enige hon- derden meters afstand van ae spoor- 5 lijn afgestoken werd boven de kop- peling van het hoofdaardgasnet van t Friesland met Noord-Holland. De knallen van het vuurwerk waren t symbolisch voor het opblazen van de aardgasbui/.en, die gas aan 5 leveren. Wij geen trein, damHolïs 5 geen gas, aldus de motivering van de gedeputeerde. De stunt werd gedaan in het ka- der van de hearing die gisteren in 5 5 Workum is gehouden met betrekking tot het opheffen van de lijn Sneek- Staveren. De trein, die afgeladen vol was met deelnemers aan de hearing uit Workum liep een vertraging op van ongeveer een kwartier. Tegen de heer De Wilde is zoals in derge- j lijke gevallen gebruikelijk, proces verbaal opgemaakt, aldus de NS. De hearing gisteravond voor alle be- 5 langstellenden in Workum gister- 5 middag vas de officiële hearing voor genodigden is een grote demon- 5 stratie geweest. Honderden mensen 5 liepen door Workum, terwijl ze span- doeken met leuzen met zich meevoer- 5 den. Het gemeenschapsgebouw, waar 5 de hearing was, bleek veel te klein 5 om het aantal mensen te herbergen. Door middel van luidsprekers kon men ook in een naburig hotel de sprekers volgen. 00$000t099009f999909000000009000900000909f9if99Hf99000l C7 J ROTTERDAM Omdat dc opvoe ding van haar zes kinderen al te veel problemen gaf, te meer omdat haar man het grootste deel van het jaar op zee was, heeft de 29-jarige huisvrouw M. F. O. uit Rotterdam haar pasgebo ren kind om het leven gebracht. De vrouw heeft dat bekend tegenover de zedenpolitie. Het lijkje van de baby een meis je werd op 12 december in een vij ver bij het museum Boymans-Van Beu- ningen gevonden, drijvend in een rie ten koffertje. Bij een door de anatoom patholoog dr. Makking van het Gerech telijk geneeskundig laboratorium ge houden sectie bleek dat het meisje waarschijnlijk onmiddellijk na de ge boorte om het leven was gebracht. De zedenpolitie begon vervolgens haar onderzoek, dat een week-duurde. Hierbij werd gebruik gemaakt van een computer, die grote hoeveelheden adressenmateriaal verwerkte. AMERSFOORT Het telefoondis trict Utrecht heeft maandag in Amers foort zijn 200.000ste telefoonaansluiting gemaakt. Het bijbehorende toestel, met inscriptie, werd tijdens een bijeenkomst in het Berghotel door de waarnemend commissaris der koningin in de provin cie Utrecht, ir. F. N. Sikkes, aangebo den aan de heer G. B. Drachman. Deze had een week tèVoren zijn aan sluiting aangevraagd. Dat de PTT hem zo snel heeft kunnen helpen, is een ge volg van het feit, dat deze maanden juist in Amersfoort en omgeving door de telefoondienst een proef wordt geno men met een versnelde aanlegprocedu- re. In woningen met zogenaamde voor bereide aansluitingen kunnen in het proefgebied binnen een week na de aanvraag de aansluitingen tot stand worden gebracht. Deze proef heeft ge leid tot een aantal aanvragen dat 40 pet. hoger is dan normaal. Ook lande lijk is het aantal aanvragen om een te lefoonaansluiting in oktober en novem ber beduidend hoger geweest dan in de overeenkomstige maanden in voorgaan de jaren. Landelijk bedroeg de stijging van het aantal aanvragen in deze perio de ongeveer 15 tot 20 jpet. De heer Drachman behoeft als 200.000ste tele foon-abonnee in het district Utrecht geen aanlegkosten te betalen. Boven dien krijgt hij voor 1970 een gratis abonnement. Het eerste telefoontoestel in Amersfoort werd in 1904 geplaatst. Na de bevrijding bedroeg het aantal aansluitingen in het hele district 25.000. In 1956 werd het 50.000ste toestel aan gesloten en in 1965 het 100.000ste. De verdubbeling van het aantal toestellen gedurende de laatste vier jaar houdt mede verband met het feit dat in 1966 Het Gooi met 46.000 aansluitingen bij het district Utrecht werd gevoegd. Onder het motto „Gracias Holanda" werden in de afgelopen dagen uit dank voor de geboden werkgelegen heid door ruim 12.000 in ons land werkzame gastarbeiders twintig ton sinaasappelen geschonken aan ruim 4000 gehandicapte kinderen. De vruchten worden beschikbaar ge steld door de Vereniging van Spaan se Exporteurs. In vele plaatsen ge schiedde-de aanbieding door Spaanse meisjes en jongens in nationaal kos tuum. APELDOORN Eendrachtige samenwerking tassen gemeente- en rijkspolitie uit verschillende gemeenten in Overijssel, Noord-Brabant en Gelderland heelt er toe geleid dat vijf „plofkrakers" die dit jaar in totaal vijftien maal met be hulp van gelatinedynamiet kluizen en brandkasten vernielden en een grote financiële schade aan het interieur van kontoren in gebouwen aanrichten, thans echter slot en grendel zitten. Het roversquintet, te weten de „actor intellectualis" van de bende de 47-jari- ge koopman W. V. en de 33-jarige K. S. (beiden uit Rotterdam), de 30-jarige L. S. uit Apeldoorn evenals de 28-ja- rige E. G. M. en de 25-jarige J. W. van E (beiden uit Dieren). Verdacht van het plegen van de „plofkraken" is het vijftal inmiddels voorgeleid aan de officier van Justitie te Zutphen, jhr. mr. Th. W. van den Bosch. De buit aan geld die men in de wacht sleepte was om en nabij f 62.000,- De schade die werd aangericht door het werk met de springstoffen bedroeg het drievoudi ge van het geroofde bedrag, bijna f 190.000,-. De beide Dierenaren werden zater dag 13 december door de SAS-igroep van de Rijkspolitie op een weg buiten Rotterdam gepakt. De overigen werden een dag later 's morgens vroeg van hun bed gelicht. Doordat het speciale opsporingscom mando (bestaande uit vijftien recher cheurs), dat werd bijgestaan door de onderafdeling „Opsporingsbijstand" van het ministerie van Justitie, intensief naar de „plofkrakers" speurde, slaag de men er tegelijkertijd in ook klaar heid te brengen in een kledingsdiefstal, gepleegd in een noodwinkel te Die ren. In de nacht van 8 op 9 december werd daar voor een waarde van acht mille ontvreemd. Koopman W. V. die de laatste tien jaar gedurende acht jaar in de gevan genis heeft gezeten, leidde de nachte lijke operaties. Samen met J. W. van E. brak hij ook in in een loods van moto rensloper Brink te Ugchelen. Hun buit was daar 2000 kilogram koper en brons. Beiden bekenden ook „klassieke" kra ken te hebben gezet in Doornspijk en Markelo. Verzoeke vóór 2 januari 13.10 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal met vermelding 1. abonnement le kwartaal 1970 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post-of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie Men beschikte over voldoende ex plosieven om een halve stad op te bla zen. Uit het onderzoek bleek voorts dat men nog andere „plofkraken" op het programma had staan. Onder meer in Apeldoorn wilde men pogen ophieuw zijn slag te slaan. (Zie voor meer nieuws elders in dit blad). H.H. ADVERTEERDERS Hiermede maken wij U er op attent, dat advertenties voor het nummer van maandag 29 december a.s., op woensdag 24 december om 16.00 uur in ons bezit dienen te zijn. ADV. EXPL. 90000000000000000000900 ITinsdagocfttend strekte een vore van lage druk zich uit van het zeegebied ten westen van Noorwe- l gen, over de Noordzee en Neder- land tot over het westen van de Middellandse Zee. Het in deze vore gelegen front trok in onze omgeving slechts langzaam oostwaarts. In de kustprovincies liepen de temperaturen op tot ongeveer zes graden, terwijl ten oosten van het front het kwik rond nul graden schommelde, bij lichte sneeuw, ijzel en ook plaatselijk mist. Over de oceaan nadert een kou- front, dat bij een depressie ten zuidwesten van IJsland, behoort. In Ierland, daalden de barometers dinsdagochtend hierop al. Een rug 5 van hogedruk boven de Britse eilan- den trekt naar het oosten en wordt woensdag boven ons land ver- wacht. Er moet dan ook op een westelijke wind worden gerekend met dooi. Tijdens opklaringen in de nacht blijven temperaturen om- streeks het vriespunt mogelijk. 00000090000 0 0 00099009009 Weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond, opgc maakt te 11.15 uur: Veel bewolking met in het oosten van het land aanvankelijk nog enige regen, overigens overwegend droog weer en plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Dezelfde temperaturen als vandaag, maar in het oosten iets hoger.

De Vallei | 1969 | | pagina 1