Over de grenzen Zeer grote men ingsversch illen Vuurzee in Brussel Polen bereid met Bonn te praten Rode festiviteiten >/2 Geen moeilijkheden j in Bethlehem met Kerstmis verwacht Inflatie Bernadette Devlin tot half jaar veroordeeld ONTW APENIN GSGESPR EK 16 APRIL TE WENEN Lachend uit gerecht CTbor uw kerstfeest naar Londen bezorgd over Arabische terroristen MARTINI iharirig? j Geen minirokken Rio in V' Nasleep van relletjes in Ulster il Joodse naar Israël negers December is de maand waarin de meeste rode feestdagen gevierd worden. Even zovele dagen waarop vreedzaam wordt gedemonstreerd dat het Drink Establishment voorgoed doorbroken is. Door wie?Door de vele voormannen (waaronder ook vrouwen) die het revolutionaire elan, het vurige esprit hebben ontdekt van Martini Rosso. Op de bewuste feest dagen fonkelt in hun hand het rode glasRode Martini, puur of „on the rocks". Of in 'n mix die niet te zeer afwijkt van de leer. Maar hoe dan ook, altijd met het kruidige aroma erwtemperament die de internationale K kenmerken zijn van de Rode Martini beweging. Sluit u aan! MOBILISERING DERDE E (ieen gas en licht in Tsj-Slowakije H In mijn huis niet: "Hé, precies als bij..." Mijn huis heeft persoonlijk heid. Meubelen van Amerikaenn roken veel minder HOGER BEROEP ZETEL Hippie-leidei toch verdediger DINSDAG 23 DECEMBER 1969 V -I ARABISCHE TOP VERRE VAN EENSGEZIND ADVERTENTIE i i ln het Brusselse hotel Amigo is een felle brand uitgebroken door het ont ploffen van een fles butaangas, die bij de recente verbouwing werd ge bruikt. Het dak en de zesde verdieping zijn vernield. Niemand werd gewond. Het pas 11 jaar oude in klassieke stijl gebouwde hotel heeft veel schade. BONN Polen is bereid met West- Duitsland besprekingen te beginnen over wederzijdse non-agressie verkla ring en andere politieke kwesties. Dit is de kern van een nota die gisteren in Bonn is overhandigd door het hoofd van de Poolse handelsmissie, Pietkofski. De Poolse nota is het antwoord op LONDEN Scotland Yard begint zich zorgen te maken over de plannen van de Arabieren om met de hulp van Britse onderwereldfiguren de Joden schade te berokkenen. Vooral maakt men zich bezorgd over plannen om Israëlische vliegtuigen op Britse vliegvelden op te blazen en om aanslagen te plegen op winkels en kan toren van Joodse zakenlieden in Enge land. Er waren gisteren ook berichten over waarschuwingen dat rijke Joden in Engeland en hun familieleden ont voerd zouden worden. Het losgeld zou in de Arabische krijgskas vloeien. Spe ciaal zou men het gemunt hebben op het hoofd van een bekend winkelcon cern, Marks and Spencer. Ook de eige naar van het warenhuis Stefridge's zou op de nominatie staan. Bij de ontvoering zouden de ter roristen helikopters willen gebruiken en Britse vliegvelden die buiten gebruik zijn gesteld. Ook zouden aanslagen op schepen be raamd worden. Niet alleen Britse on derwereldfiguren zouden zich met dat alles bezig moeten houden; naar ver luidt hebben zich ook vroegere huursol daten uit Kongo gemeld om de Arabie ren te helpen. het Duitse voorstel van 25 november om te gaan praten over „onopgeloste politieke problemen". Tegelijkertijd liet premier Cyrankie- wicz gisteren in het Poolse parlement blijken dat de erkenning door Bonn, van communistisch Oost-Duitsland wel noodzakelijk is, maar geen vooropge stelde voorwaarde' voor de Pools-Duit- se gesprekken is. De erkenning van de Poolse Oder- Neissegrens moet echter „uitgangs punt" voor een toenadering zijn, en de vriendschap tussen Polen en Oost-Duits land zou een „belangrijke factor" bij de komende besprekingen betekenen, aldus Cyrankiewicz. In Bonn is gisteren een Duits-Roemeen se overeenkomst ondertekend ter uit breiding van de handel en de economi sche samenwerking tussen beide lan den. Het verdrag heeft een looptijd van vier jaar. TEL AVIVEen groep van 39 ne gers die maandag uit Chicago is aan gekomen, heeft na een strijd van vele uren met de perplex staande immigra tie-autoriteiten een verblijfsvergunning voor drie maanden gekregen. Nadat de negers langer dan 18 uur op het vliegveld van Lod hadden ge-' kampeerd werden zij overgebracht naar een immigrantennederzetting in het noorden van de Negeb woestijn. De negers beweren Joods te zijn en derhalve in aanmerking te komen voor staatshulp krachtens de wet op de re patriëring van Joden. Tenslotte besloten de autoriteiten hen toe te laten op een toeristen-visum om de kwestie van hun immigratie ver der te kunnen bestuderen. ADVERTENTIE /J RABAT Wat het uiteindelijke resultaat van de Arabische topconferentie in Rabat ook moge zijn, feit is dat een eventueel gezamenlijk standpunt na bijna twee dagen vergaderen volgens waarnemers al zodanig is aangetast, dat het de Arabische landen alleen nog maar gezichtsverlies kan opleveren. Dit verlies zou dan met name te wijten zijn aan de grote meningsverschillen die tussen de verschillende deelnemers onderling zijn ontstaan en die volkomen voorbijgaan aan het aan de conferentie gestelde doel: het vaststellen van het uur U voor een oorlog met Israël als dat het enig overgebleven middel zou zijn om de bezette Arabische gebieden te „bevrijden". De eerste openlijke breuk ontstond toen de president van Zuid-Jemen, Ab- doel Rahman al-Iryani de avondzitting boycotte, door niet aan de conferentie tafel te verschijnen. Hoewel er reeds een commissie was gevormd, met ver tegenwoordigers van Irak en Algerije, om een oplossing te vinden voor het grensconflict tussen Saoedi-Arabië en Zuid-Jemen, meende Al-Iryani op deze wijze uiting te moeten geven aan zijn verbolgenheid over het feit dat hij naar zijn mening te weinig gehoor vond voor zijn standpunt tegen Saoedi-Arabië. De zitting werd dan ook een half uur ge schorst. Na de hervatting werd de Jemeniti- sche delegatie geleid door minister van Buitenlandse Zaken Ahmed Barakat. Een tweede meningsverschil, dat nu nog niet zo sterk aan het licht kwam, maar dat later wellicht belangrijker zal worden, ontstond over de vraag of een plan tot mobilisering van alle hulp bronnen tpn behoeve van de strijd te gen Israël direct moet worden aan vaard, dan wel eerst nader dient te worden bestudeerd. Weliswaar is het plan in beginsel door alle 15 delegaties onderschreven. Tien van de 15 delega ties willen echter tot onmiddellijk uit voering van het plan overgaan. Dat zijn behalve de vier landen die om Israël liggen Egypte, Jordanië, Syrië en Li banon de militante links-georiënteer de staten Irak, Jemen, Libië, Soedan en Zuid-Jemen, alsmede de organisatie voor de bevrijding van Palestina onder Jasser Arafat. Drie conservatieve staten, Saoedi- Arabië, Marokko en Tunesië willen het plan eerst nader bestuderen. Zij kre gen later zeer onverwacht steun van Al gerije, dat gewoonlijk een militante koers volgt. Koeweit neemt een neu traal stndpunt in. Volgens waarnemers is het plan in gediend door de Egyptische minister van Oorlog generaal-majoor Fawzy, die opperbevelhebber is van de troepen aan het oostelijk en westelijk front te gen Israël. In het plan wordt voorge steld te bepalen wanneer de strijd voor herovering van de sinds juni 1967 bezet te gebieden moet beginnen. Elk land zou een vastgesteld aantal militairen en wapens beschikbaar moeten stellen. Een derde meningsverschil dreigt te ontstaan tussen enerzijds de organisa tie voor „de bevrijding" van Palestina en anderzijds Egypte en Jordanië. Hoe wel de twee laatstgenoemde landen het plan voor een oorlog hebben onder steund. willen zij toch de mogelijkheid niet uitsluiten dat het conflict met Is raël op politieke basis zal worden op gelost. Dit is duidelijk in tegenspraak met het standpunt van de organisatie voor de bevrijding van Palestina, hetgeen ten overstaan van journalisten nog eens duidelijk door woordvoerder Kamel Nasser werd onderstreept: „Die vreed zame oplossingen betekenen in feite overgave, en wij weigeren ons over te geven". Vandaar ook dat de organisatie van Jasser Arafat de Arabische staten een steun heeft gevraagd ten bedrage van ongeveer 360 miljoen gulden. Volgens Kamel Nasser zou hiervan 180 miljoen worden gebruikt voor de Palestijnse be volking in de bezette gebieden en de andere 180 miljoen voor uitbreiding van de militaire activiteiten Hij zei er voor 100 procent van over tuigd te zijn dat hij minimaal ongeveer 150 miljoen zou krijgen, maar hij hoop te op een groter bedrag omdat naar zijn zeggen „de Arabische staten tot nu toe niet erg edelmoedig zijn ge weest". Het geheel heeft de Arabieren niet erg optimistische gestemd. De enige hoop was gericht op koning Hassan van Marokko en president Boumedien- ne van Algerije, van wie men ver wachtte dat zij een geslaagde poging zouden kunnen doen om in het con flict tussen Zuid-Jemen en Saoedi-Ara bië te bemiddelen. De derde voltallige werkvergadering van de topconferentie is even na mid dernacht geëindigd nadat ruim zes uur was gediscussieerd over het eerste agendapunt, de versterking van het Arabische militaire potentieel. De vol gende bijeenkomst begon vanoch tend om 12 uur. ADVERTENTlt 1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring of rolmóps. Garneren met tomaat. 2) Kippers: Zó op 't brood óf even bakken met mes puntje boter óf kort koken in bodempje water. 3) Bokking: Gefileerd of gesneden. Garneren met dun schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. room, 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise en naar .smaak sherry of cognac BETHLEHEM De geboorte plaats van Christus maakt zich ge reed om voor de derde maal het kerstfeest onder Israëlische bezet ting te vieren. De bedevaartgangers zijn geko men ondanks de volgende waar schuwing die onlangs door een Arabisch radiostation werd uitge zonden ,,Wij doen een beroep op de pelgrims en gelovigen thuis te bidden. Palestina is in oorlog. Als u naar Bethlehem onder de Isra ëlische vlag komtmoet u ook de gevolgen dragen De hotels in Jeruzalem en Beth lehem melden desondanks dat zij vrijwel zijn volgeboekt. Israëlische veiligheidsmannen houden nauwlettend toezicht op de drukte en op de daken van ver schillende gebouwen in Bethlehem staan zelfs de politiemannen op wacht. 'In het tijdloze plaatsje wordt men overigens slechts met een Israëlische vergunning toege laten. Dank zij hun veiligheidsvoorzie ningen verwachten de Israëli's dat de kerstviering zonder ernstige in cidenten zal verlopen. De 25.000 inwoners van deze plaats, waarvan de naam in het1 Hebreeuws betekent ..Huis van brood", hebben overigens weinig klachten over de Israëlische bezet ting. Zij schijnen welvarender on der het Israëlische bestuur dan on der het Jordaanse voor de zesdaag se oorlog van juni 1967. ..De zaken gaan beter dan vroe ger". zegt Ibrahin Handel, de pre sident van de Kamer van Koop handel van Bethlehem,,Een voor deel is dat onze zakenlieden belas ting betalen volgens het oude-Jor- daanse tarief, maximaal 5 pet. van het inkomen. Dat maakt het voor ons mogelijk de goederen veel goedkoper te verkopen dan de Is raëlische concurrenten, die tot maximaal 60 procent van hun in komen belasting betalen. Iedere dag komen veel Joodse huisvrou wen uit Jeruzalem hier hun inko pen doen, want alles is hier veel goedkoper. Onze paarlmoer- en olijfhout-nijverheid doet geweldige zaken. Bethlehem gaat het meer voor de wind dan ooit te vor^n". Maar de leuzen op de muren ge tuigen ook van het verzet tegen de bezetting. Ofschoon hier tot nu toe maar zeer weinig incidenten zijn geweest. Slechts drie huizen in Bethlehem zijn bij wijze van re presaille voor verzetsdaden door de Israëli's met de grond gelijk gemaakt. In totaal worden 10.000 bede vaartgangers verwacht, de mees ten uit de VS, Groot-Bvittannië en Scandinavië. n van ér grootste gevaren welke de economie van Europa en de VS in het nieuwe jaar bedreigen is de in flatie. In 1969 zijn weinig vorderingen ge maakt in de strijd tegen deze econo mische kwaal, ondanks de krachtige kredietbeperkingen en andere stren ge maatregelen in veel landen. De devaluatie van de Franse franc en de opwaardering van de mark, heb ben in het afgelopen jaar veel bijge dragen tot herstel van de monetaire rust en de terugkeer van realistische wisselkoersen. Het afgelopen jaar werd ook besloten het internationale monetaire stelsel wat losser te maken van de gouden standaard, door voor 3.4 miljard dol lar speciale trekkingsrechten op het Internationale Monetaire Fonds te creëren. Dit nieuwe geld ter financie ring van de steeds groeiende inter nationale handel zal op 1 ver deeld worden onder de 112 bij het IMF aangesloten landen in verhou ding tot hun bijdragen tot het fonds. De prijs van goud in de vrije sector daalde in het afgelopen jaar zelf» even onder de vastgestelde prys van 35 dollar per troy cunec in de offi ciële sector. Dit is liefst negen dol lar onder de topprys welke in het voorjaar van 1968 nog werd betaald, icronder volgt een overzicht van de ieronder volgt een overzicht van de ver- uit- MILAAN Bij eèn enorme ketting botsing in de buurt van Milaan waar bij, in de dichte mist, honderden auto's, vrachtwagens en bussen vertrokken waren, zijn een vrachtwagenchauffeur gedood en meer dan 50 personen ge wond. WENEN Als gevolg van het ver schrikkelijke winterweer is bijna een derde van het westen van Bohemen in Tsjecho-Slowakije van gas en elektrici teit verstoken. De regering heeft maat regelen getroffen om de aanvoer van steenkool voor de gas- en elektriciteits centrales te versnellen. ADVERTENTIE KORTE LIJNBAAN 21 TEL. 010/112955 ROTTERDAM GROTE MARKTSTR. 5 TEL. 070/11C1F2 DEN HAAG MAFIIAPLAATS 2 TEL. 030/18 J. J UTRECHT BRINK 93 TEL. 05700/12411 DEVENTER WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^ÊÊ^M RIO DE JANEIRO Wanneer de vrouwen en meisjes in de parochie van San Antonio de Padua in de Braziliaan se stad Rio De Janeiro het .vagen in minirok of een gewaagd decolleté naar de kerk te gaan. lopen zij het risico op de niet bedekte delen van hun lijf een speciaal merkteken te krijgen, dat ont worpen is door de commissaris van po litie van Rio De Janeiro. Dat is overeengekomen tussen de pastoor van de parochie, pater Pedro, en commissaris Bellot. Het „onterings- stempel" zal worden aangebracht op de vrouwen die door pater Pedro als zondaressen worden beschouwd. De maatregel heeft de verontwaardi ging gewekt van het gelovige volk van het diocees. Sommige katholieke lei ders gaan aan de bisschop mgr. Anto nio Meyer, verzoeken pater Pedro uit zijn parochie te verwijderen. De bis schop, leider van de conservatieve vleu gel van de Braziliaanse katholieke kerk, meent echter dat het besluit van de pastoor ten volle gerechtvaardigd is. WASHINGTON Volgens een op gave van het Amerikaanse ministerie van Landbouw, hebben de Amerikanen dit jaar per man nog geen 202 pakjes sigaretten opgerookt. Dit was het laag ste gemiddelde in ruim tien jaar. Het gemiddelde in 1968 was ruim 209 pak jes voor alle Amerikanen boven de 18 schillende Europese landen met zondering van de Sovjet-Unie. Groot Brittannië: De industriële produk- tie steeg in het eerste halfjaar met 5 procent. Het derde kwartaal bracht het eerste overschot op de betalings balans in zeven jaar. De Labourrege- ring stelt dat de devaluatie van het pond op 18 nov. 1967 eindelijk vruch ten begint af te werpen. West-Duitsland: I)e economische bloei duurt ondanks de opwaardering van de mark. zo sterk voort dal deze moet worden afgeremd om verdere inflatie tegen te gaan. Frnrkrijk: De opwaardering van de mark en de devaluatie van de Franc met 12,5 procent, stelt de Franse ex porteurs in staat veel scherper te concurrenten op de Westduitse markt De minister van Financiën Va lérv Giscard d'Estaing heeft verklaard dat het misschien mogelijk zal zijn in 1970 te beginnen de kredietbeper kingen te verzachten. Hij zei te ho pen dat de handelsbalans tegen juli in evenwicht zal zijn en tegen hel eind van het jaar een overschot zal vertonen. Italië: Tot half november zijn naar sehatting 30 miljoen mandagen ver loren gegaan door de grootste naoor logse stakingen. De inflatie is sinds 1965 niet zo erg geweest en zal ook hoogstwaarschijnlijk in 1970 voortdu ren. Benelux: Deze landen staan alle drie voor het probleem de inflatie in toom te houden, dat door de opwaarde ring van de mark nog is geaccen tueerd. In Zwitserland heeft de industrie even als in de Benelux volop werk er grijp de inflatie om ?.ich heen. e vooruitzichten voor de Scandina vische landen zyn goed met uit zondering voor Denemarken „de zie ke man" van Europa. Het land kampt mei inflatie en een groot te kort op de betalingsbalans waar door de kredietbeperkingen weer ver scherpt moesten worden. Het deficb op de handelsbalans was in de eerst negen maanden bijna 200 miljoen dol lar meer dan in geheel 1968. Oostenrijk en Joego-Slavië ondervin den beide veel hinder van de EEG buitentarieven. Oostenrijk heeft stap pen gedaan om de maatregelen tc bestrijding van de inflatie te verlen gen. In Joego-Slavië zijn de koste: van het levensonderhoud in 1969 mei 10 procent gestegen en de kans dal dit in 1970 minder zal zijn is klein. Spanje: de Spaanse economie groeit weer snel en in 1969 steeg het bruto nationale produkt met 8 procent. De vooruitzichten voor 1970 zijn verdere ecnomische groei en meer inflatie. Oost-Duitsland. Hongarije, Polen en Roemenië streven naar uitbreiding van de handel met het westen, maar Tsjecho-Slowakije en Bulgarije lig gen vrijwel geheel in de economische invloedssfeer van de Sovjet-Unie Polen. Roemenië. Hongarije en Bul garije proberen hun industriële bases te verbreden en op het peil van Oost- duitsland te komen. Het Tsjecho-Slo- waakse programma voor ccdnoml- sche hervormingen om het stelsel le liberaliseren werd geschrapt, na de invasie van 1968 en de inflatie heeft verder om zich heen gegrepen. Het kleine roodharige Ierse parlementslid Bernadette Devlin, in maxi-jas en kniehoge laarzen, verlaat lachend, na haar veroordeling, het gerechts gebouw. Zij stond op de bres voor de achtergestelde Noordierse katholieken in de relletjes. LONDEN Lachend "kwam Enge land* jongste parlementslid, Bernadet te Devlin (22), gisteren naar buiten na dat zij tot een half jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Dit gebeurde in de Noordierse stad Londonderry, waar de politierechter haar schuldig verklaarde aan aanspo ring tot ongeregeldheden en aan op roerig gedrag. De aanklachten tegen het jeugdige Lagerhuislid voor Midden-Ulster had den betrekking op het oproer in augus tus in de Bogside van Londondérry, het katholieke stadsdeel. Omdat de in een maxi-mantel gekle de Bernadette onmiddellijk in hoger be roep ging, werd zij na betaling van een borgsom van tweeduizend gulden vrij gelaten. Zij ontkent alle beschuldigingen. Al leen gaf zij toe dat zij een steen had gegooid, maar niet naar de politie, zo als de aanklager beweerde. De bewoners van de Bogside waren bang dat de politie hun straten en wo ningen zou binnenvallen zoals al eerder was gebeurd. Bernadette Devlin zegt dat zij niets anders heeft gedaan dan hun verzet organiseren en hun ver dediging tegen aanvallers leiden. Dit ge beurde onder meer door middel van bar ricades. Mocht Bernadette Devlin ook in ho ger beroep worden veroordeeld, dan betekent dat niet dat zij haar Lager huiszetel verliest Dat gebeurt pas bij een gevangenis straf van meer dan een jaar of wan neer het Lagerhuis besluit om haar uit te stoten. Dit wordt niet verwacht. In een fraudezaak of bij diefstal zou dit natuurlijk wel gebeuren. Mejuffrouw Devlins advocaat, sir Dingle Foot, had in zijn slotpleidooi HELSINKI Amerika en de Sovjet- Unie zullen op 16 april volgend jaar in Wenen een ontwapeningsconferentie beginnen. De twee landen zijn dit overeenge komen tijdens voorbereidende bespre kingen in de Finse hoofdstad Helsinki. Deze eindigden gisteren. Zij hebben vijf weken geduurd. Op een later tijd stip zullen beide landen voor een der de onderhandelingsronde opnieuw in Helsinki bijeenkomen. De keuze van Wenen als plaats voor de conferentie kwam als een volledige verrassing. De Russen maakten er in het verleden herhaaldelijk bezwaar te gen om het overleg in de Oostenrijk se hoofdstad te houden. Zij gaven de voorkeur aan B'inland, waarmee ze op zeer vriendschappelij ke voet staan. Maar Amerika wierp te gen, dat zijn ambassade in Helsinki te weinig voorzieningen biedt voor een betoogd dat zijn cliënte tijdens de on- conferentie, die maanden en misschien geregeldheden in Londonderry de rol len van Jeanne d'Arc en Florence Night ingale in zich had verenigd. „Ais een burger gelooft dat de politie zich schuldig maakt aan onwettig optre den, heeft hij het recht stappen voor de verdediging van zichzelf en van andere betrokkenen te nemen", zo zei hij. Mejuffrouw Devlin werd bij het ver laten van het gerechtsgebouw toege juicht door een schare aanhangers, die protestliederen zongen en de politie uit jouwden. jaren zal duren. Het doel van de conferentie in We nen is te komen tot een verdrag, dat de ontwikkeling van strategische wa pens beperkt. Het zou kunnen leiden tot een vermindering van de bestaan de voorraden strategische raketten. Gerard C. Smith, de leider van de Amerikaanse onderhandelingsdelega tie in Helsinki, noemde het akkoord gisteren „een eerste stap in de goe de richting", hoewel „de belangrijkste 'aak nog voor ons ligt". Vladimir Semenof, de Russische de legatieleider, zei: „De Sovjet-Unie heeft steeds de vreedzame samenleving van staten bevorderd, zonder acht te slaan op hun sociale systeem". LOS ANGELES Hippie-secte-lel- der Charles Manson, die door zijn vol gelingen ervan wordt beschuldigd, hen te hebben gehypnotiseerd, om hen zo doende aan te zetten tot de moorden op de actrice Sharon Tate en nog zes an deren, heeft voor de rechter in Los An geles gezegd, dat de enige mensen die voortdurend onder hypnose staan, het normale publiek vormen dat door pers en televisie wordt misleid. Manson besprak met de rechter het probleem van zijn verdediging. Hij was gekleed in een paars overhemd en lachte aldoor toen rechter Keene hem vroeg of hij een door het gerecht ter beschikking stelde advocaat wilde heb ben die met hem zijn verdediging zou bespreken. Na lang aarzelen ging Man son op het aanbod in waardoor de da tum waarop het pleidooi zal worden gehouden, verschoven werd naar 24 de cember. Eerder had Manson gezegd, onder geen enkele voorwaarde een verdedi ger te kunnen accepteren. Hij verwien toen het aanbod om zich te laten ver tegenwoordigen door twee advocate: uit Los Angeles.

De Vallei | 1969 | | pagina 5