SCHADE DRIEMAAL ZO GROOT ALS BUIT „Plofkrakers" na rooftocht in provincies achter slot en grendel Plan de campagne voor nieuwe inbraken PALES TIJNENDREIGEN MET REPRESAILLES Vliegtuigen van Swissair onder zware bewaking vervul je hartewens... met de zilvervloot DIRECTEUR VAN NYMA ONTSLAGEN sparen verstandig en handig Belangrijk aandeel Apeldoornse politie Beslag op tegoed Weinreb Kokende soep over meisje overleden Groenten nu duurder Drie jaar cel voor doden van kind A.B.O.P. wil soort delta- pi an voor 't onderwijs SLUIKHANDEL DYNAMIET VIJFTAL 0 Het restant gelatine-dynamiet 5 en ontstekers waarmee de vijf „plof- 5 krakers" meer schade aanrichtten 3 dan buit binnen haalden. Ook de explosieven waren van diefstal af- i komstig. Geen goudenhanddruk DINSDAG 23 DECEMBER 1969 APELDOORN Vijf „plofkrakers" die voor het eerst in een juni-weekend %an dit jaar te Apeldoorn in het kantoor van de Verenigde Nederlandse Rijwielfabriek (voorheen Juncker) aan de Brinklaan met gelatine-dynaniiet een •talen kast lieten ontploffen en er met een buit van tienduizend gulden vandoor gingen, maar een doos met f 3600,over het hoofd zagen, zitten thans achter slot en grendel. Eendrach tige samenwerking tussen gemeente- en Rijks politie uit verschillende gemeenten heeft er na nauwgezet speuren toe geleid, dat in het week end van 13 op 14 december de „zware jongens" konden worden gearresteerd die in totaal vijf tien maal met behulp van springstoffen kluizen en brandkasten vernielden en daardoor driemaal zo veel schade aanrichtten als hun buit in feite was. Het roverskwintet sleepte een kapitaal van naar schatting f 62.000,in de wacht en ver oorzaakte, exclusief bedrijfsschaden, een schade van naar globale raming bijna f 190.000, Voor de officier van justitie te Zutphen, jhr. mr. Th. W. van den Bosch, werden verdacht van het plegen van de „plofkraken" voorgeleid de „auctor intellectualis" van de bende de 47-jarige koopman W. V. en de 33-jarige K. S. (beiden uit Rotterdam), de 30-jarige L. S. uit Apeldoorn evenals de 28-jarige E. G. M. en de 25-jarige J. W. van E. (beiden uit Dieren). I Nadat zaterdag de 13e op een weg buiten Rotterdam door de SAS-groep van de rijkpolitie de twee Dierenaren waren aangehouden, werden vroeg in de morgen van zondag de 14e de an- deze drie van hun bed gelicht. Dat ge beurde om klokslag vijf uur. Terwijl de Rotterdamse politie een inval deed in de woning van K. S. (diens broer L. S. was daar ook), vatte de Leidse politie W. V. op zijn logeeradres in de kraag. Door de verbeten jacht op de man nen die in de afgelopen maanden de provincies Overijssel, Noord-Brabant en Gelderland afgestroopten om in kan toren van fobrieken en bedrijven niet alleen te pogen geld machtig te wor den. maar vooral om onbeschrijflijke ravages aan te richten door even on deskundig als onoordeelkundig met de levensgevaarliike explosieven om te springen konden ook de inbrekers wor- MAASSLUIS: Door de gladde weg was deze bus in de buurt van Maassluis uit de koers gereden. Wat extra zand en pekel de mannen van de ,,strooi-diensten" maken vele over uren kon hij weer op het rechte spoor worden gezet. dan gepakt die in de nacht van 8 op 9 december voor een waarde van om en nabij f 8.000 aan kleding stalen uit de noodwinkel van de heer B. J. C. M. te Dieren. Op de dag van hun arrestatie na melijk probeerden Van E. en M. de kleding in Rotterdam aan de man te brengen. De politie kreeg argwaan om dat men de herkomst ervan niet ver trouwde en de twee mannen langs „sluikwegen" van hun „handel" wil den afkomen. Waarschijnlijk rook het duo onraad want men pakte rap zijn biezen. Nadat men de Maasstad achter zich had gelaten werden de twee, rij dend in hun afgeladen auto, door de Porsche-groep van de Rijkspolitie aan gehouden. Het raadsel van deze dief stal was daarna snel opgelost. De bei de „plofkrakers" worden ervan ver dacht zich inzake aan opzetheling te hebben schuldig gemaakt. Maar nog veel belangrijker is, dat het tweetal kon worden ontmaskerd als mede-plichtigen. Vooral ook nacïat de politie huiszoeking op een twintigtal adreésen had verricht leverde dat zo veel van inbraken afkomstige goede ren op dat het „ijzer" om toe te slaan steeds „heter" werd. Ten huize van koopman V. en zijn compaan K. S. in Rotterdam bevond zich een geweldig arsenaal van gestolen artikelen. Boven dien konden ook andere van de kleding- diefstal verdachten worden ingerekend, te weten de 16-jarige A. van E. uit Zelhem, de 20-jarige M. S. en de 18- jarige J. W. S. (beiden uit Neede). Ofschoon W. V. de man was die al le operaties plande, was K. S. degene die de politie ruim een half jaar ge leden op een toen nog weliswaar vaag spoor van de krakers zette. In de nacht van 19 op 20 juni vond naar men weet in Twello in het kantoor van Li- monadefabriek De Vries eenzelfde ac tie plaats. Hoewel de buit slechts een paar honderd gulden bedroeg was de aangerichte schade respectabel (twee mille). Terwijl de politie bezig was met het onderzoek stond langs de weg K. S. naast zijn auto. Op vragen van rechercheurs wat hij er in het holst van de nacht uitspookte verklaarde hij, dat de motor van zijn voertuig warm was gelopen. Die moest even afkoelen. Hoewel men op dat moment genoe gen nam met dit „alibi" bleef dit ech ter wel in „het achterhoofd" van de politie spelen. De volgende „plofkraak" in Apeldoorn werd, men herinnert het zich, gezet in het kantoor van Juncker. Vervolgens was in de nacht van 27 op 28 augustus de Landbouwcoöperatie in Klarenbeek aan de beurt. De buit be- V v ■ft 'N. O DEN HAAG Er is beslag gelegd op het tegoed van drs. F. Weinreb bij de uitgeverij Meulenhoff in Amsterdam, die zijn memoires uitgeeft. Dat is gebeurd op verzoek van me vrouw Soels-Vermaas uit Tiel door de Haagse advocaat mr. M. Drielsma. Weinreb zou volgens de aanklacht, die zal dienen voor de Amsterdamse recht bank, 45.000 gulden van mevrouw Soels hebben geleend zonder ooit iets terug te betalen. Weinreb, die door de Nederlandse justitie wordt gezocht, bevindt zich in het buitenland. AMSTERDAM De vliegtuigen van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swissair zijn gisteren op Schiphol, op de Rotterdamse luchthaven en op de En gelse vliegvelden onder zware bewaking van de politie gesteld. Deze maatregel werd genomen nadat het Palestijnse bevrijdingsfront met repre sailles op Zwitserse vliegtuigen had gedreigd. droeg toen zeven mille, terwijl er een schade was van tien mille. De laatste maal dat men ter plaatse zijn slag probeerde te slaan was in de Koper- pletterij aan de Vlijtseweg. Men had alle voorbereidingen voor de ontplof fing getroffen toen opeens in de dood stille fabriek een sirene naargeestig begon te loeien en men ijlings de kuierlatten pakte met achterlating van staafjes gelatine-dynamiet benevens de ontstekers. En opnieuw was voor - de politiekorpsen (behalve die direct bij het ontrafelen van de „krakers" waren betrokken ook dat uit Utrecht), nauw samenwerkend met de onderaf deling „Opsporingsbijstand" van het ministerie van Justitie te Den Haag, een tipje van de sluier opgelicht. Het actiefst was koopman W. V. Hij ndm aan alle acties deel. Gedu rende de laatste tien jaar heeft deze man niet minder dan acht jaar in de gevangenis gezeten. Ook hij was het die bij een slopersbedrijf in Jisp (Noord- Holland) een hoeveelheid van twintig kilogram gelatine-dynamiet stal, vol doende overigens om een halve stad op te blazen. Op het moment dat de daders in de cel werden gestopt had men er 12 kilogram van/verbruikt. Bij een zwager van V. in Leiderdorp werd het restant teruggevonden evenals de erbij gehorende ontstekers. Bovendien vond men bij een andere zwager, die in Katwijk aan Zee woont, vellen met aantekeningen waarop „roverhoofd man" W. V.' de „plans de campagne" had uitgestippeld. Bovendien bleken nog andere inbraken op het program ma te staan, onder meer in Apeldoorn! Naarmate de vijftien rechercheurs, die het speciale commando vormden, dat zich als een terriër op het spoor van de „plofkrakers" had gezet de ring nauwer aanhaalden bleken de ver denkingen zich meer en meer toe te spitsen op het vijftal. Totdat het ogen blik aanbrak waarop Vrouwe Justitia hard toesloeg. Bij de opsporing en aan houding van de mannen vervulde de Apeldoornse politie in de persoon van hoofdinspecteur L. L. Spaanderman (hoofd van de justitiële dienst) een coördinerende rol. De Zutphense offi cier van Justitie, mr. Van den Bosch, leidde het onderzoek. Van het geroof de geld is niets meer over. Men heeft er, zoals hoofdinspecteur Spaanderman zegt, „goed" van geleefd. Niet alleen kocht men auto's, hoofdverdachte M. V. kocht zelfs voor een vriendin netje een modieuze pruik. Hij, de man, die in de Scheveningse strafgevange nis een medegedetineerde met behulp van een schoenendoos uitlegde hoe je het best een brandkast kunt „kraken". WEERT In het ziekenhuis in Weert is de negenjarige Helena van Zon uit Budel overleden. Het kind had bij het „moedertje" spelen in de keuken een pan kokende soep over haar lichaam gekregen. „Het is voor mij een compleet raadsel dat de vijf „plofkrakers" er na hun dynamiet-escapades zo goed van af zijn gekomen", zegt hoofdin specteur L. L. Spaanderman, hoofd van de justitiële dienst van de Apel doornse politie. Tijdens de „drie pro vinciën-rooftocht is alleen K.S. ooit een keer aan zijn been gewond ge raakt. Nadat de explosie een brand kast had vernield kreeg de man een brok rondspattend staal tegen dit lichaamsdeel. De heer Spaanderman: „Ze hebben nergens „netjes" ge werkt. Wat betreft hun kennis van springstoffen zijn het gewoon ama teurs". Nader aan de tand gevoeld beken den M.V. en J.W. van E. en passant ook te hebben ingebroken in een loods van motorensloper J.W. Brink te Ugchelen. Tweeduizend kilogram koper en brons namen de twee mee. Beiden bekenden ook 'klassieke' kra ken te hebben gezet in Doornspijk en Mairkelo. De formatie van de teams was, als men er op uittrok om zijn slag te slaan niet altijd dezelfde. Koopman V. was evenwel bij alle operaties betrokken. Hij plande en bepaalde wanneer en waar men de „handen uit de mouwen" moest ste ken. Zoals gezegd: de werkwijze van het vijftal was levensgevaarlijk, terwijl ook het risico om op heter daad te worden betrapt groot was. Als men namelijk het dynamiet had aangebracht werd dit verbonden met lange draden die tot buiten de ge bouwen reikten. Met behulp van een batterijtje of een accu werd voor de stroomstoot gezrgd. Om de verwoes tingen bekommerde men zich niet. Het ergst was confectieatelier „Mar co" te Dieren er in de nacht van 7 op 8 augustus aan toe. Terwijl de buit f 400,- bedroeg, was er een scha de van f 145.000,- de bedrijfsscha de dan nog niet eens meegerekend!) Zowel in het Huis van Bewaring te Zutphen als op het Hoofdbureau van politie te Apeldoorn overdenken de vijf nu hun zonden. VENLO De prijzen van groenten zijn als gevolg van de strenge winter belangrijk gestegen, terwijl ook de na derende Kerstdagen hun invloed doen gelden. Dit laatste geldt vooral voor de champignons, die op het ogenblik bij zonder in trek zijn. Op de CW in Grubbenvorst, met de Nijmeegse veiling verreweg de belang rijkste champignon-veiling van ons land, waar dagelijks 20.000 tot 30.000 kilo champignons worden geveild, liep de prijs voor de beste kwaliteit ruim 2 gulden per kilo omhoog tot f 5,90 per kilo. De prijs is momenteel als gevolg van de winter meer dan het dubbele van de normale prijs. Kassla steeg eveneens belangrijk in prijs, niettegen staande op de beide Noordlimburgse veilingen dagelijks nog ruim een mil joen kroppen sla worden aangevoerd De sla die een paar weken geleden zelfs tegen de minimumprijs van tien cent per krop niet verkrijgbaar was, brengt momenteel tot 35 cent per krop op. ADVERTENTIE Het bevrijdingsfront uitte het dreige ment nadat in Zwitserland drie be klaagden wegens een aanval op een Israëlisch vliegtuig op het vliegveld van Zürich tot twaalf jaar gevangenis straf waren veroordeeld. Bij geen van de toestellen ontston den moeilijkheden. Op de Amsterdamse luchthaven kre gen de twee toestellen van Swissair van de dienst luchtvaart van de rijks politie een even zware bewaking als de vliegtuigen van de Israëlische maat schappij El Al. Het om 14.40 uur gelande toestel van Swissair vertrok een half uur later dan zijn schema aangaf. Het 's avonds om acht uur binnengekomen vliegtuig had ongeveer een kwartier vertraging bij het vertrek. Het is niet de bedoeling de Zwitser se machines op deze manier te blij ven bewaken. Op de Luchthaven Rotterdam ston den gisteravond leden van de lucht vaart van de rijkspolitie paraat toen het Zwitserse toestel om acht uur ar riveerde. De gemeentepolitie had ster ke patrouilles ingezet op de wegen rond om het vliegveld. Van alle passagiers werd de bagage grondig onderzocht, maar er werden geen gevaarlijke voorwerpen gevonden. 0 De ravage die werd aangericht in hel kantoor van de Landbouw coöperatie te Klarenbeek was even eens onbeschrijflijk (foto linksbo ven). ADVERTENTIE Hoe dat kan? Heel eenvoudig als je zo vroeg moge lijk begint te sparen met de Zilvervloot. Wanneer je ermee kunt beginnen? Op iedere werkdag tussen je 15e en 21e verjaardag; oud-militairen zelfs tot en met23 jaar. Je spaart 6 tot 9 jaar een bedrag van ten minste f 30,— en ten hoogste f 300,— per jaar. Na afloop van de spaarter- mijn (bij huwelijk al na ten minste 3 jaar sparen) ont vang je over de totale inleg plus rente een belasting vrije premie van 10%. Wie bijv. 9 jaar f 25,- per maand inlegt, krijgt maar liefst 'n dikke f 3.500,— terug (f 2.700,— inleg, zo'n f 500,— aan rente plus een premie van ruim f 300,-). Daar kim je heel wat mee doen! Vraag een brochure aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting be zitsvorming, Postbus 51, Den Haag. Leee NIJMEGEN Met slechts één stem van de 12.033 tegen heeft de aandeel houdersvergadering van de Kunstzijde- spinnerij Nyma de directeur, mr. R. O. H. F. Werdmüller von Elgg per 1 juli 1970, ontslagen. Hem wordt tevens de toegang tot het bedrijf ontzegd. De heer Von Elgg had geweigerd zelf ontslag te nemen, omdat dit niet in zijn eigen belang zou zijn. Ook 'n pensioen uitkering, waarop hij meent aanspraak te kunnen maken, is hierbij in het ge ding. Reden van het ontslag is de uitdun ning van de top van dit liquiderende be drijf, waar 750 ontslagen zijn gevallen. Van hen zijn op 1 januari nog driehon derd over. Tijdens de vergadering werd een juridisch steekspel geleverd over de formaliteiten van het ontslag en over de financiële gevolgen voor de direc teur. Zeker is dat de heer Von Elgg geen „gouden handdruk" wordt aange boden. BREDA De Bredase rechtbank heeft de 20-jarige Tilburger Jan van de R. wegens het doden van een bij na 3-jarig kind conform de eis van de Officier van Justitie veroordeeld tot 36 maanden gevangenisstraf met aftrek. Het kind was het zoontje van de vrouw waarmee de verdachte samen leefde. In een driftbui had verdachte in de woning van de vrouw, die zelf in het ziekenhuis lag, het kind zo ernstig mis handeld, dat het in de nacht volgend op de mishandeling aan de gevolgen overleed. AMSTERDAM (ANP) De voor zitter van de Algemene Bond van On derwijzend personeel, de heer E. Steen bergen, wil een soort Deltaplan voor het onderwijs. „Komt dat er niet dan schiet de regering tekort", zei hij gisteren tij dens de opening van de algemene ver gadering van de A.B.O.P. in Amster dam. Hij vergeleek de situatie in het onder wijs met de toestand in Zuidwest-Neder land voor de rampnach tin februari 1953. „Ik geef nog steeds de voorkeur aan de evolutie boven de revolutie, of, om het in waterstaatstermen te zeggen, aan een Deltaplan voordat de dijken zijn doorgebroken". Zo'n Deltaplan zou alle doelen moeten aangeven die, volgens de regering, ver wezenlijkt moeten worden om tot een ideaal onderwijsbestel te komen. Al« dat plan er eenmaal is, aldus de heer Steenbergen, dan is de volgende stap het aangeven van middelen, mankracht, gebouwen, klassegrootte enz., die nodig zijn om deze doelen te bereiken. Daarna moet de regering een drieja renplan opstellen met een definitieve keuze voor het eerste jaar. Zo'n drieja renplan zou, wat het onderwijs betreft, de inzet van de verkiezingen en de ka binetsformatie kunnen zijn, meende hij. „Daarna zou het volk meer hebben dan aan allerlei vrijblijvende beloften". De heer Steenbergen rekent op be zwaren dat zo'n Deltaplan niet haalbaar is omdat nog zoveel zaken wetenschap pelijk onderzocht moeten worden. Hij meent echter dat de huidige regering de noodzaak van wetenschappelijk onder zoek te veel gebruikt als kapstok om te ontkomen aan maatregelen die geld kosten.

De Vallei | 1969 | | pagina 7