Ard Schenk leerde door het schaatsen afzien Andreiko met Sijbrands en Hisard op kop II de Formidabel Profdammer Sijbrands kan het hoofd nauwelijks boven water houden Bondscoach Kessler op „inspectie" in België 30.000 onderwijzers nieuwe leden N.V.V. Inhaaldag op 1 februari Bekendmaking Junior springt 2.09 meter Gianni Rivera beste voetballer van het jaar Springbohken in het nauw Judith Salomé en Betty Stöve MOEITE KNELLENDE VRAGEN TE ZELDEN GEREST VORM BETER GEEN CONCVRRET OPPOSANTEN OVERWEGING DINSDAG 23 DECEMBER 1969 HEERENVEEN Het l(jkt niet uitgesloten, dat de inwoners van het Noordhol landse Anna Paulowna zondagavond laat neuriënd het stoffig geworden grammo foonplaatje „Ard en Keessie" uit hun discotheek hebben opgescharreld. En weemoedig luisterend naar dat vroiyke lied hebben z(j misschien met de ver leidelijke gedachte gespeeld, dat hun plaatselijke vedette Ard Schenk (25), in '66 bejubeld als de Europese kampioen der schaatsenrijders, maar daarna in hoog tempo overvleugeld door de nijdige vechtjas Kees Verkerk, de aansluiting weer tot stand heeft gebracht. AMSTERDAM De enige winstpar tij in de derde ronde van het interna tionale Suikerdamtoernooi kwam op naam van de Russische wereldkampioen Andreiko, die zijn landgenoot Koeper- man versloeg. De andere vier partijen eindigden in remise. De Franse kampioen Hisard heeft in deze ronde de kans gemist alleen aan de leiding te komen. Door een zeer ver- DEN HAAG De Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond heeft het pro gramma in het betaalde voetbal van zondag 21 december, dat in. zijn geheel werd afgelast, verschoven naar zondag 1 februari. Het competitieprogramma dat op de- wt datum gespeeld zou worden, is even als de volgende wedstrijd-zondagen in zijn geheel een week opgeschoven. Indien aanstaande zondag het pro gramma weer wordt afgelast, zal op nieuw een inhaalzondag in de maand februari worden vastgesteld. Competitieleider Thijs Jansen noemde dat evenwel een moeilijke zaak. „Op 15 februari zijn de wereldkampioenschap pen schaatsen. In principe zou er dan niet gespeeld worden en op 8 februari is het in het zuiden carnaval. Dat zal lastig worden". BRIANSK De 17-jarige Russische atleet Viktor Tsjoerikov heeft zondag tijdens wedstrijden in Briansk voor een opzienbarende prestatie gezorgd met een hoogtesprong van 2.09 meter. De burgemeester van Tiel maakt be kend, dat door de heer J. Stroeve te Tiel een plan is ingediend voor de bouw van een praktijkruimte en gara ge op een terrein, gelegen aan de Nieu we Tielseweg in het bestemmingsplan Tiel-West II-A. De voorgenomen bouw is niet in overeenstemming met de bestemming van vorenomschreven grond, te weten garagebouw. De ontwerpwijziging van het plan Tiel-West II-A. houdt evenwel met de bouw van een woning met praktijk ruimte en garage op meerbedoelde grond rekening. Vooruitlopend op de inwerkingtreding van het wijzigings plan kunnen Burgemeester en Wethou ders vrijstellipg verlenen van de voor schriften van het geldend bestemmings plan. Tegen het verlenen van de nodige vrijstelling kan een ieder gedurende veertien dagen, gerekend vanaf 29 de cember 1969 bij het College van B. en W. van Tiel schriftelijk bezwaren in dienen. Het bouwplan ligt gedurende vorenbedoelde termijn ter gemeente secretarie, afdeling Algemene Zaken, ter inzage. rassend offer had de Fransman de Ame rikaan Smith in een positioneel verlo ren stand gemanoevreerd. Hisard speel de echter onbegrijpelijk zwak af,' waar door de Amerikaanse kampioen nog een puntenverdeling kon bereiken. Sijbrands en Wiersma hadden toen reeds in een positie van veertien tegen veertien stukken besloten het elkaar niet meer lastig te maken.. Zij kwamen re mise overeen. De enige in deze ronde, die twee punten behaalde, was wereldkam pioen Andreiko. Hij versloeg in een boeiend duel zijn landgenoot Koeper- man. Reeds bij de veertigste zet stond Koeperman verloren. Hij overschreed bovendien de tijdslimiet. Van de nu vijf tien gespeelde partijen eindigden er slechts drie in een overwinning. De pre mie van vijftig gulden voor een winst partij blijkt ook geen goede medicijn tegen de remise-bacil. De uitslagen van de derde ronde zijn: Wiersma (Ned.) - Sijbrands (Ned.) 1-1 Kuyken (Zwi.) - Van der Sluis (Ned.) 1-1; Hisard (Fra.) - Smith (VS) 1-1; Koeperman (Rus) - Andreiko (Rus) 0- 2; Cazemier (Zwi.) - Gantwarg (Rus) 1-1. De stand in de topgroep is na drie ronden: 1. Andreiko, Sijbrands en Hi sard 4 punten, 4. Wiersma, Cazemier, Gantwarg en Smith 3 punten, 8. Koe perman, Van der Sluis en Kuyken 2 punten. De stand na drie ronden van de reser ve groep luidt: 1. Mogiljanski 6 pnt.; 2. De Ruiter 5; 3/4/5 Palmer, Drost en Werner 4; 6/7 Fanelli en Van Heerde 3; 8. Post 1; 9/10 Kaderabek en Sanir- sad 0. Een gedachte, die is gebaseerd op de voortreffelijke eerste plaats, die Schenk tijdens het prestigeduel tussen Nederlan ders en Noren in het individuele klasse ment voor zich opeiste. Zomaar voor de ambitieuze Noor Dag Fornaess en voor zijn eeuwige rivaal Kees Ver kerk, allebei serieuze kandidaten voor de Europese en wereldtitel. Maar, en niemand die zich dat beter realiseert dan Ard Schenk zelf, juist de verrich tingen van Fornaess en Verkerk moe ten met enige reserves worden beke ken. Hetgeen niet wegneemt dat Schenk, in Heerenveen opmerkelijk agressief maar toch behoedzaam omspringend met zijn krachten, in dit seizoen vanuit een veelbelovend uitgangspunt vertrekt. En de tijd, dat de zwijgzame Noordhollan der leed onder de sportieve terreur van de ogenschijnlijk altijd ontspannen babbelaar Verkerk is in ieder geval voorbij. Schenk: „Vroeger werd mijn menta liteit daar wel nadelig door beïnvloed. Het is natuurlijk nogal deprimerend wanneer er altijd net eentje voor je zit. Maar daar staat tegenover, dat we het misschien juist door die rivaliteit in internationaal opzicht zo ver hebben gebracht. Wanneer je het hele jaar door tegen elkaar moet opboksen doe je alles om je te handhaven. Maar wan neer dan blijkt, dat je op een gegeven ogenblik een stapje terug moet doen moet je proberen je daar zo reëel mo gelijk tegenover op te stellen." Dat heeft Ard Schenk moeite gekost. Allicht. En hij zocht buiten het schaat sen een compensatie voor de sportieve teleurstellingen, die hij had doorge maakt. Dat is hem gelukt. Intensief stu derend voor zijn diploma fysio-therapie weet hij zich nu verzekerd van een be hoorlijke toekomst. En hij ervaart dat als een zeer geruststellende gedachte. „Wanneer het straks met het schaat sen is afgelopen", zegt hij, „heb ik in ieder geval mijn diploma's. Die studie gaat natuurlijk ten koste van je voor bereiding, maar je kan nu niet meer zeggen, dat ik uitsluitend voor het schaatsen leef. Er zijn nu ook andere dingen, die mijn interesse hebben. Daar door heb ik ook van de zomer minder hard getraind dan vroeger en eigenlijk is dat geen basis waarop je Europees kampioen kunt worden." Toch zal Ard Schenk net als de in woners van Anna Paulowna na die wedstrijden in Heerenveen even hebben gedacht aan Innsbruck en Oslo, waar straks wordt gestreden om de Europese en wereldtitel. Schenk: „In je achterhoofd blijf je natuurlijk met die gedachte spelen. Die drang raak je nooit kwijt. Je weet wat je waard bent en je kunt tenslotte net op het juiste moment een top hebben. Maar een nederlaag kan ik nu beter verwerken. Ik weet nu, dat ik niet al mijn arbeid in het schaatsen heb geïn vesteerd en dat daar wat tegenover staat." Knellende hamvragen voor het schaatsjaar '70: Zal Ard Schenk die ont spannen houding kunnen handhaven wanneer hij toch plotseling wordt ge confronteerd met een reële kans op een van die titels? En: zal hij in dit seizoen eindelijk in mentaal opzicht zijn opge wassen tegen de uitputtende tien ki lometer? Schenk met veel zelfkennis: „Ik ben gauw geneigd om het te gemakkelijk op te nemen. Dat heb ik ook tijdens de training. Misschien ben ik van nature zo. In ieder geval heb ik op die tiendui zend meter niet altijd de goede instel ling. Je moet pijn kunnen lijden. Je moet op die afstand over een dood punt zien heen te raken. Ik geloof dat ik wat dat betreft niet hard genoeg ben voor mezelf. Wanneer het niet zo best wil lukken dan wil ik nog weieens den ken: Nou, een derde plaats is ook mooi hoor." PARIJS Gianni Revera, de aanvoer der van AC Milan, dat dit jaar beslag legde op de Europa Cup en ook win naar werd van de wereldbeker, is maan dag gekozen tot de beste Europese voet baller van 1969. In het referendum, dat jaarlijks door het Franse voetbalblad „France Football" wordt georganiseerd en waaraan voetbaljournalisten uit 26 landen deelnemen, kreeg de Italiaan 83 punten. Rivera's landgenoot Luigi Riva eindigde met slechts vier punten min der op de tweede plaats. Nederland staat dit jaar ook zeer hoog genoteerd. Johan Cruyff (Ajax) en Ove Kindvall (Feijenoord) delen met elk dertig punten de vierde plaats. George Best, de voetballer van het jaar 1968, bezet op de ranglijst van dit jaar met 21 punten de zesde plaats. Rivera ontvangt voor zijn uitverkie zing de veertiende „Ballon d'Or". De ranglijst van 1969 ziet er als volgt uit: 1. Gianni Rivera (AC Milan) 83 pnt, 2. Luigi Riva (Cagliair) 79, 3. Gerd Mül- ler (Bayern München) 38, 4/5 Johan Cruyff (Ajax) en Ove Kindvall (Feijen oord) elk 30, 6. George Best (Manches ter United) 21, 7. Franz Beckenbauer (Bayern München) 18, 8. Pierino Prati (AC Milan) 17, 9. Petar Jekov (CSK So fia) 14, 10. Jackie Charlton (Leeds Uni ted) 10. si) ort ;:::w LONDEN HetZuidafrikaanse rug- bvteam de Springbokken, dat een tour nee door Engeland maakt, wordt be dreigd. Zo probeerde zondag een rebel de bus van de Zuidafrikanen te kapen. Overal waar de ploeg in actie komt, worden demonstraties tegen de apart heidspolitiek georganiseerd. Daarom heeft de coach van de Springbokken verklaard, dat de trip voortijdig zal worden afgebroken indien de veilig heid van zijn spelers in gevaar komt. ADVERTENTIE AMSTERDAM Drie jaar nu is Ton Sijbrands prof dammer. Een periode waarin hij zijn grote talenten overduidelijk demonstreerde, waarin hij in staat bleek alle machtigen in de damwereld te weerstaan. Ondanks zijn derde Europese titel in successie onlangs te Rome verwezen lijkt lijkt de toekomst voor deze Sijbrands somber. Want na drie jaar profes sioneel dammen kwam vast te staan dat er voor hém te weinig toernooien met een redelijk prijzengeld worden georganiseerd, dat er voor hem te weinig ga ranties zijn voor een althans redelijk inkomen. Toch kan Sijbrands niet anders: „Om met de Russen te kunnen blijven con curreren moet ik eenvoudig al mijn be schikbare rijd besteden aan het dam men." Blijft de vraag hoe in het eigen le vensonderhoud te voorzien. De negen tienjarige Amsterdammer weet het antwoord. Herhaaldelijk „stroopt" h(j het land af, speelt hij overal waar mo gelijk simultaan- en blindséances. Sijbrands: „Dat levert redelijk wat geld op. Maar helaas speel ik dat soort partijen te zelden. Bovendien zijn zij zeer vermoeiend. Midden 1967 ver overde ik het wereldrecord simultaan dammen op Baba Sy. In twaalf uur speelde ik 169 partijen. En daarvoor gaf ik een blindséance; toen won ik twaalf van de twintig partijen." „Na afloop van al die wedstrijden ben ik gebroken. Geestelijk vooral. Koe perman en Andreiko hebben mij ge zegd dat ik er mee moet stoppen. Dat het ten koste van mijn vorm gaat. Maar zij moeten dat zeggen. In Rus land is simultaan- en blinddammen al jaren verboden. Toch hebben zij enigs zins gelijk. Eenmaal heb ik een enorme simultaanséance gegeven. Maar nooit weer. Zoiets kan zelfs de hersenen aan tasten. Maar de Nederlandse damwereld kan gerust zijn. Sijbrands zal zijn „excur sies", zijn demonstraties, niet staken. Hij kan het doodeenvoudig niet. Het financiële gewin dat hij uit die par tijen haalt is voor hem de enige zeker heid. Daarom stelt hij: „Ik zou meer van die demonstraties moeten hebben. Maar niet van die grote. Die weiger ik. Alleen op deze wijze kan Sijbrands in zijn onderhoud voorzien. „Want" zo stelt hij, „die Europese titel levert niets op. De dambonden betalen niets. Alleen voor het nationale kampioenschap wordt er iets uitgekeerd. Maar dat is bitter weinig." Voor de enige dammer van professie die Nederland kent een vrij onhoudbare situatie. Voor Ton Sijbrands lijkt de toe komst somber, maar: „Dammen is mijn leven. Ik heb mijn leeftijd mee, ik kan dergelijke noodzakelijke mon sterpartijen mentaal nog wel verwer ken. Bovendien heb ik drie jaar gele den de school verlaten voor wat het is. Ik wil nog jaren spelen." De langharige Sijbrands, progressief als hij is, zoekt een oplossing. Binnen kort hoopt hij contacten te leggen met Rob Hartoch en Jan Hein Donner, colle ga- professionals uit de schaaksport. „Hartoch hèeft laatst een brief ge schreven aan het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk. Hij heeft gevraagd om subsidie. Hij vindt dat hij er voor in aanmer king komt." „Samen met Hartoch en ook Donner zou ik een actie-comité willen oprich ten. Want ook ik wil subsidie. Maar al leen voor de topmensen. Men moet een limiet kunnen stellen. Dammers en schakers zijn immers te vergelijken met kunstenaars en artiesten? Toegegeven, wij bereiken een relatief klein publiek. Maar dal. doen kunstenaars in feite toch ook? Wij moeten die subsidie zien te krijgen. En wij kunnen ons voor stel ook verdedigen." „Maar dan niet op de al overbekende gronden, zo van: wij kweken door onze prestatie zoveel goodwill in het buiten land. Daar voel ik niets voor. Dat vind ik een overdreven nationaliteitsgevoel." Sijbrands wil een actie-comité. Zul len dan niet opnieuw velen de Amster dammer bestempelen als een „princi piële dwarsligger"? Sijbrands: „Waarom men mij daar voor uitmaakt snap ik niet. Misschien omdat de rector van mijn school mij eens wegstuurde omdat mijn haar te lang was. Maar ik ben uit mijzelf te ruggekomen, ik bén naar de kapper geweest. En dan kom ik ronduit voor mijn mening uit, durf ik mijn overtui ging naar voren te brengen. Ik durf te zeggen dat ik mensen als Harry Mu- lisch, Ed Hoornik en provo-raadslid Roel van Duin zeer bewonder. Dat ik anti-Nixon en anti-Amerika ben." Hoe zelfbewust lijkt deze Sijbrands. Een zelfbewustzijn dat ook blijkt, als hij stelt: „Topmensen verdienen subsidie. En ik behoor bij die top. Tijderts het laatste Europese kampioenschap bood Andreiko mij tijdens de lunch al een remise aan. Doodsbang zijn zij voor mij. En ook voor Harm Wiersma. In Rome stond ik twee punten op Andrei ko voor en nog weigerde hij werkelijke strijd te leveren. Omdat hij bang is voor verlies, voor zijn reputatie. Hij verliest liever een toernooi dan één partij tegen een andere topspeler." In Rome toonde Ton Sijbrands op nieuw zijn grote vorm. Bevoordeeld door een uitstekende start kon de Amsterdammer een voorsprong opbou wen, die hij niet meer afstond. Hij meent: „Dit jaar is mijn vorm beter. Wellicht komt dat door de centrale trai ningen die zijn ingesteld." „Eenmaal per maand komt de se- lectiegroep bij elkaar, net als bij voet ballers. Onder leiding van Roozenburg spelen wij daar partijen na, ontwikke len wij onze techniek verder, discussië ren wij veel. Daarom is de vorm van het gehele Nederlandse tiental beter ge worden. Dat is in de landenwedstrijd tegen de Russen wel bewezen. „Van de drie ontmoetingen speelden wij tweemaal gelijk en verloren wij eenmaal met 11-9. Op het ogenblik ko men wij goed terug. Er is een tijd ge weest dat Rusland ons zonder meer voorbij streefde." EAST LONDON De Nederlandse tennisspeelsters Judith Salomé en Bet ty Stöve hebben geweigerd samen te spelen bij de Borderkampioenschap pen in Zuid-Afrika. Zij .gaven er de voorkeur aan gekoppeld te worden aan een buitenlandse speelster. Mervyn Sta- cey, de voorzitter van de Border-club, was gedwongen de indeling van het damesdubbelspel te wijzigen. Betty Stö ve kreeg de Australische Helen Gour- lay als partner. Dat had tot gevolg, dat ook de plaatsing moest worden gewij zigd. Betty Stöve/Gourlay werden der de geplaatst en de Britse Corinne Moles- worth en de Zuidafrikaanse Sandra Price, <üe oorspronkelijk derde waren, zakten een plaats. Judith Salomé werd samen met de Amerikaanse Pam Austin als zesde geplaatst. De beide nieuwge vormde dubbels wonnen hun eerste partijen. Fred Hemmes kwalificeerde zich via een overwinning op de Oos tenrijker Hans Kary (9-11, 6-2, 6-4) voor de derde ronde. BRUGGE Op „inspectietocht" door België heeft bondscoach Georg Kess ler vernomen, dat Brugge zijn vedette Rob Rensenbrink best wil afstaan aan het Nederlandse voetbalelftal, dat op 14 januari op Wembley tegen de Engel sen speelt. Voorzitter A. de Clercq: „Dat is geen probleem. Alleen wanneer er interlands op zondag moeten worden gespeeld be houden wij ons recht voor Rensen brink en Houwaart zelf op te stellen". Henk Houwaart, de tweede Nederlan der in het team van Brugge, vroeg zich overigens verbaasd af: „Waarom zou de heer Kessler belangstelling hebben voor mij? De laatste weken heb ik geen enkele wedstrijd voor Brugge gespeeld. De blessure van de Zweedse Ausputzer Kurt Axelsson heeft ertoe geleid, dat trainer De Munck mij ook niet meer opstelde. Hij heeft nu meer behoefte aan een spitsspeler, waardoor hij aan de Zweed Teresson de voorkeuf heeft gegeven". Georg Kessler zou het afgelopen weekeinde het duel Brugge - Ander- lecht bijwonen, maar ter plaatse bleek dat uitgerekend de enige wedstrijd, die in België werd afgelast. Niettemin heeft de bondscoach gesprekken gevoerd met Rensenbrink en Houwaart, alsmede met clubleiders. Rob Rensenbrink realiseert zich, dat hij niet meer als een „automatische keuze" kan worden beschouwd voor de linksbuitenplaats nu Piet Keizer heeft beloofd een uitnodiging voor Oranje weer te zullen accepteren. „Ik beschouw Piet Keizer helemaal niet als een concurrent. Cruyff-Keizer lijkt uiteraard een ideaal tandem, maar ik acht het toch niet uitgesloten, dat Keizer als linksbinnen speelt en ik op de linksbuitenplaats. Als Kesseler trou wens vindt, dat ik op het reservebank je thuis hoor vind ik het ook best. Als ik maar niet het gevoel krijg, dat ik er niet meer bij hoor, omdat ik in een buitenlandse club speel". Wat dat betreft hoeft hij zich geen zorgen te maken. Kessler die zich heeft voorgenomen meer dan voorheen attent te blijven op talent dat buiten de landsgrenzen voetbalt, weet intussen zoals wij gisteren berichtten dat Jan Mulder niet kan meespelen tegen de Engelsen. Anderlecht heeft hem no dig voor de wedstrijd om de Jaarbeus- beker tegen het Schotse Dunfermline. „Maar", oordeelt de bondscoach, zo wel Mulder als de overige Nederlanders in België kunnen erop rekenen, dat zij in de nationale selectie worden gekozen als zij in de Belgische competitie bewij zen tot de topspelers te behoren." AMSTERDAM De Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) heeft gisteravond laat tijdens zijn algemene vergadering in Amsterdam met een grote meerderheid van stemmen besloten zich bij het Nederlands Verbond van Vakver enigingen aan te sluiten. Door de toevoeging van de ruim 30.000 leden tellende onderwijzersbond is het ledenbestand van het N.V.V. gestegen tot bijna 600.000. De voorzitter van het N.V.V., de heer A. H. Kloos, die de discussies over de aan sluiting bij het verbond gisteravond bijwoonde,zei verheugd te zijn over deze be slissing van de ABOP, niet alleen vanwege de groei van het ledental, maar ook omdat hierdoor een nieuwe en belangrijke groep wordt toegevoegd aan het geva rieerde scala van vakverenigingen, die het NVV thans r(jk is. Nadat de beslissing na eindeloze dis cussies tegen middernacht met 314 stem men vóór, 86 tegen en 2 onthoudingen was gevallen, kreeg de voorzitter van het NVV de gelegenheid voor een slot woord. De heer Kloos richtte zijn feli citatie tot de Nederlandse werknemers, omdat zij door de aansluiting van de onderwijzersbond, waardoor het leden tal van 560.000 tot ruim 590.000 is toe genomen, hun macht en deskundigheid zien toenemen. „Zij hebben er nu een stuk inspraak bij gekregen, waarmee zij zich kunnen begeven op het gebied van het onderwijs", zo luidden zijn woorden. „Tenslotte zijn de Nederland se werknemers de toekomstige groot consumenten van het onderwijs. Ik ben blij, datr na alle strijd voor materiële verbetering nu ook immateriële doel stellingen zijn toegevoegd aan het pak ket van wensen". Tenslotte zei de heer Kloos naar aan leiding van enkele opmerkingen hier over tijdens de discussies nog iets over de politieke etikettering van het N.V.V.: „Iedereen mag het NVV het etiket van socialisme opplakken, daar wordt ik niet warm of koud van, maar dan moet hij zich wel realiseren, dat dit voor al le aangesloten bonden geldt. Wij heb ben vier maatschappelijke doelstellin gen: democratisering van de gehele maatschappij, een rechtvaardige inko mensverdeling, democratisering van het onderwijs en internationale solidariteit. Wie dit socialisme wil noemen, gaat zijn gang". De discussies over de vraag of de onderwijzersbond zich wel of niet zou moeten aansluiten bij het NW namen de gehele avond in beslag. Onder de reeks sprekers waren diverse oppo santen, die of geen heil zagen in de aansluiting en liever een uitbreiding wilden met andere onderwijsorganisa tie of van mening waren, dat de in vloed van de ABOP door de aanslui ting bij het NVV zou afnemen en de onderwijzersbond zijn eigen gezicht daardoor zou verliezen. De voorzitter van de ABOP, de heer Steenbergen, bracht hiertegen in, dat de bond be paald niet zou opgaan in een ongedif ferentieerd geheel. Aansluiting zou vol gens hem het voordeel hebben, dat hier door een eerste stoot werd gegeven tot doorbreking van de middengroepen in de vakcentrales. Een van de sprekers liet zelfs een zeer pessimistisch geluid horen. Hij voorspelde uittreding van de MAVO- sectie en een scheuring in de bond. Op verzoek van enkele deelnemers aan de vergadering zegde de voorzitter van de ABOP toe met het bestuur te zullen overwegen of er een oplossing gevon den kan worden voor degenen, die wel lid van de bond willen blijven, maar aansluiting bij het NVV niet op prijs stellen. De overweging, die tot de aanslui ting heeft geleid, is dat wil de ABOP het contact met de uit de stijgende be langstelling voor het onderwijs in het maatschappelijk bestel voortvloeiende gebeurtenissen niet verliezen er voor moet worden gezorgd, dat de stem van deze organisatie gehoord wordt waar dit tot nu toe in onvoldoende mate ge schiedde. Door de aansluiting wordt de positie van de onderwijzersbond zowel naar binnen als naar buiten versterkt. De belangen van het onderwijzend per soneel worden door de overkoepelende organen als de ANOF (Algemeen Ne derlandse Onderwijzers Federatie) en de A OOP (het Algemeen Overleg Orgaan van Overheidspersoneel) volgens de ABOP slechts ten dele behartigd.

De Vallei | 1969 | | pagina 9