Veenendaals dagblad KERSTBESTAND NIET GEHEEL NAGELEEFD Weer een prinsje geboren Prinses Margriet's baby maakt het uitstekend Buiten AOW op 1 januari 1970 en '71 drie procent omhoog 108 doden door griep Arabische top in Rabat mislukt Y an hoger loon bleef maar een pet. over Vijfde prinsje N oord-V ietnam weigert voedsel- chartervliegtuig Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Roolvink zal SER-advies volgen Schoten uit gaspistool in Arnhem VORST EN MIST GEVANGENE ONTSNAPT LIT ZIEKENHUIS Amerikanen meldden 111 incidenten Inbrekers aan kerstmaal Een astronomisch succes Familieleden krijgsgevangenen krijgen bericht via de regering ONDERSCHEPT Zes bankovervallen in amper vier uur Wildwachters- biografie IN JOEGOSLAVIË: HIJ RUZIE OM AUTO SCHIEDAM/NIJMEGEN Woensdag zal mr. Pieter van Vollenhoven zijn tweede zoon aangeven in het Nijmeegse stadhuis. ERG MOE Nieuwe eao klein-metaal in zeven ven EERST GEWEIGERD Uitspraak legen Rohan nu dinsdag Bur. voor'redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Teief. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m.. 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 27 DECEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 303 SAIGON (Reuter, AP) ln Viet nam zijn de oorlogshandelingen hervat na een kort kerstbestand, dat rijk was aan incidenten. Beide partijen geven elkaar de schuld van de bestandsschendingen, waarvan er nu negenenzeventig zijn ge meld. Tijdens dit bestand van 24 uur, dat door de geallieerden was afgekondigd en door 't communistische bestand werd overlapt, daar deze een bestand tot za terdagnacht 1 uur hadden afgekondigd, zijn, volgens de Amerikanen, 111 door de communisten veroorzaakte incidenten voorgekomen. De verliezen bij de com munisten werden opgegeven als hon derd doden en elf gevangenen. De Ame rikanen zouden zelf slechts drie gewon den hebben gehad. Het Zuidvietnamese hoofdkwartier gaf zijn verliezen als 12 doden, 25 gewonden en twee vermisten. Het Amerikaanse hoofdkwartier in Saigon deelde mee dat de Amerikaanse troepen order hadden gekregen niet te schieten, tenzij op hen geschoten zou worden. Een enkele maal waren de Ame rikanen met schieten begonnen wanneer het ging om, zoals de woordvoerder om schreef, „vijandelijke troepenbewegin gen". In een van d^ze gevallen onderschep ten Amerikaanse mariniers vijftien „vij andelijke militairen", die in drie sam pans midden in de nacht op de rivier koersten even ten zuiden van de Ame rikaanse basis in Dan Nang. De'Amerikanen doodden acht van de opvarenden en vernietigden twee van de drie sampans. Er was geen tegenvuur. Kort na de beëindiging van het Ame- rikaanse-Zuidvietname. e kerstbestand hervatten de Amerikaanse B-52 bom menwerpers hun aanval op Noordviet- namese bases en infiltratie-routes. In 24 uur werden vijf golven aanvallen Uitgevoerd. MONTREAL In Montreal zijn voor Kerstmis in vier uur trjds zes banken overvallen. De buit viel tegen: 15.000 dollar in totaal. Maandag waren in deze stad elf winkels beroofd. De politie heeft een speciale anti-overvalbrigade op de been gebracht. 5 4^ eorge A dams on en zijn vrouw j Joy hebben over de halve we- 5 reld vermaardheid verworven door 5 hun hartveroverende boeken over 5 de vriendschap met de leeuwin El- ft sa (,,In vrijheid geboren" en „El ft sa's vrije leven"). Ze werden ook ft in het Nederlands vertaald en kre- i gen ontelbare vrienden van het in 5 't. wild levende schepsel, want ze 5 zijn boeiend, eerlijk en fascinerend 5 geschreven. Men zag, hoe een 5 leeuwin in staat was een tweede t bestaan in te voeren op de grond- 5 slag van vriendelijke betrekkingen 5 met mensen, naast haar normale leven in de wildernis. Na ongveer 5 tien jaar verschijnt Adamson weer 5 ten tonele als Oostafrikaans auteur. Hij schreef nl. zijn levensgeschiede- ft nis onder de titel ,,Bwana game" ft en de uitgeverij Ploegsnya deed ft haar als deel van de Artisbiblio- ft theek in onze taal het licht zien als 5 „Meneer Grootwild", wat 5 min of meer een germanisme is, 5 want wij spreken liever van .,grof- i wild", al behoren daartoe strikt ge- ft nomen niet de roofdieren, waarvan 5 Adamson's boek vol staat. Hij 5 bracht liefst drieëntwintig jaar door ft als wildwachter in de noordelijke provincie van Kenia, de grootste 5 ,,Zoo" van de wereld, ontwikkelde s zich tot een vooraanstaand bescher- mer van de Afrikaanse fauna en 5 werd een der meest populaire figu- 5 ren van steppe, reservaat en oer- ft Woud. Hij hanteert niet slechts het ft geweer dit beroep brengt nu en ft dan onvermijdelijk het doden van 5 dieren met zich maar voert ook de pen met bijzondere vaardigheid ft en weet ermee interesse en sympa- ft thie voor het indrukwekkende grote ft wild op te wekken. Even meesle- ft pend zijn de verhalen over zijn ge- 5 varieerde leven met meer dan 5 twaalf ambachten en dertien onge- lukken in de meest verscheiden ft baantjes met allerhande intermez- zi. Vaak is het een adembene- ft mend relaas van hetgeen hij op honderden safari's heeft ondervon- 5 den en voor zover ik het kan zien, ft is er geen woord jagerslatijn- bij. ft Ook komt de leeuwin Elsa weer uit- t voerig aan bod. Wie het wonderlijke 5 verhaal over deze dierenvriend- 5 schap heeft gelezen, zal ook het bio- logisch volkomen verantwoorde ft Meneer Grootwild" voor f 19,50 (rijk geïllustreerd) als afsluiting niet willen missen. ft 27 dec. 69 A. B. WIGMAN. Mr. Piet er van Vollenhoven maakte van zijn op eerste kerstdag geboren zoon deze foto. DEN HAAG De uitkeringen krachtens de a.o.w. en de a.w.w. worden binnen kort opgetrokken. Minister Roolvink (Sociale Zaken) zal een wetsontwerp maken, dat naar verwachting, niet veel zal afwijken van het advies van de Sociaal-Econo mische Raad (SER). Deze adviseerde om de uitkeringen met ingang van 1 januari drie procent te geven. Op 1 januari 1971 zouden de uitkeringen nogmaals drie pro cent omhoog moeten. Over een verdere optrekking van de vakantietoeslag in 1971 wilde de SER zich nog niet uitspreken. De minister raad heeft woensdag in principe over eenstemming bereikt over deze struc turele verhoging van a.o.w. en a.w.w. Over de uitwerking ervan, zoals deze in het wetsontwerp wordt neergelegd, moet hy later beslissen. Er waren twee grote moeilijkheden. In de eerste plaats: de verhoging betekent dat de premies voor 1970 met 0,4 procent AMSTERDAM Inbrekers hebben zich woensdagavond verzekerd van een rijk voorziene kersttafel. Bij een Amsterdamse poelier namen zij elf fazanten, vier kalkoenen, vijftien konijnen en 38 pakjes roomboter mee. ADVERTENTIE Geweldig, zoals de Esso Maanrace loopt. Het succes was er vanaf 't eerste moment. Wij begonnen met het gratis huis-aan-huis versprei den van 'n groot aantal maanrace- kaartjes. Om u alvast iets van de spanning te laten proeven. Er vielen vele, vele prijzen. (Heeft u zo'n prijswinnend huis-aan-huis kaartje nog niet ingeleverd? Kan nog net. Tot 31 december). Uiteraard gaat 't uitdelen bij de Esso-verkooppunten door. Nog lang door. Alsof wij niet van ophouden weten. Kom langs, Kras Win. 2,50, 10,- of 100,-. Met daarna kans op 250,-, 500,- of 1000,- of een van de 200.000 opblaasbare tijgertjes. Niet gering. fe so) omhoog moeten en dat ze in 1971 met eenzelfde percentage zullen stijgen. Deze verhogingen zijn niet welkom, omdat ze het besteedbare inkomen aantasten. Er is, zoals bekend, overeenstemming met het bedrijfsleven, dat dit besteedbare inkomen het volgend jaar met ongeveer 2,5 procent kan stijgen. Een aantasting van dit percentage zal betekenen, dat de looneisen verder worden opgeschroefd. In de grootmetaal is al een c.a.o. afgesloten, waarin staat dat de lonen omhoog gaan als de kosten van levensonderhoud dus ook van sociale premies stijgen. De tweede moeilijkheid betreft de ambtenaren. Het rijk betaalt voor hen de premies voor de a.o.w, en a.w.w. en een stijging hiervan betekent dus nadeel voor de schatkist. De ambtenaren hebben verder wel een welvaartsvast pensioen. Om te voorko men dat dit pensioen samen met de a.o.w. meer zal bedragen dan het sa laris van nog niet gepensioneerde col lega's in dezelfde rang wordt tachtig procent van de a.o.w. ingehouden. Nu de uitkeringen krachtens de Algemene Ouderdomswet extra worden verhoogd bestaat het gevaar, dat pensioenen straks alsnog hoger zullen zijn dan sa larissen. De minister en staatssecretaris Van Veen (Binnenlandse Zaken) hebben hiervoor nu een oplossing gevonden. ALMELO De 24-jarige autospuiter P. S. uit Gronau (Duitsland) die dinsdag werd veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf wegens inbraak, is donderdag avond uit een ziekenhuis in Almelo ontsnapt. S. die in Hengelo is geboren, wist 's middags in het Huis van Bewaring een kopje bleekwatei* te bemachtigen. Hij dronk het op, kreeg krampen en werd in allerijl naar het ziekenhuis ver voerd. Hij werd in een isolatiekamer gelegd met een politieman voor de deur. In de nacht bleek plotseling dat de man verdwenen was. Als vaststaand was aangenomen, dat de ramen van het vertrek niet van binnenuit te openen waren. BELGRADO (AP) In de streek van Banja Luka in Joegoslavië, die in okto ber door een zware aardbeving werd ge troffen, zijn 108 mensen gestorven aan griep. Ruim veertigduizend- mensen zouden aan griep lijden. In de-stad Travnik in het midden van Joegoslavië zijn 82 men sen bezweken aan de Hongkonggriep. De Arnhemse politie heeft gisteravond een man gearresteerd die even tevoren een stadgenoot vijf gaspatronen in het gezicht had afgevuurd. Het slachtoffer, een 24-jarige monteur-, werd slechts licht gewond. Zijn verloofde kreeg schroeivlekken aan haar kleding toen zij tussenbeide wilde komen. De monteur werd uit zijn woning ge roepen aan het Noordpad in de wijk Klarendal door twee buurtgenoten met wie hij onenigheid had over een oude auto. „Kom op, we schieten je kapot", riep het tweetal. Gewapend met een ijzeren staaf van een meter lengte liep de man naar buiten. Hij werd evenwel achter zijn huis gedreven en afgerost. Hierbij vielen ook de schoten. Later werd de wraakoefening bin nenshuis voortgezet, waarbij- de mon teur bewusteloos werd geslagen. De po litie wist de man met het gastpistool even later in diens huis m te rekenen. Zijn wapen, een uitgeboord exemplaar, bleek onder de vuurwapenwet te vallen. RABAT (AFP, Reuter). De vijfde Arabische topconferentie te Rabat is een mislukking geworden. De veertien vorsten en staatshoofden hebben in de Marokkaanse hoofdstad geen gemeen schappelijke verklaring willen tekenen. Drie landen, Irak, Syrië en Zuid- Jemen, weigerden zelfs de slotbijeen komst bij te wonen. De mislukking was een gevolg van het feit, dat men met uitzondering van Libië en Soedan niet bereid was de Egyptische president Nasser, blanco volmachten te geven voor het organi seren van de strijd tegen Israël. Egypte, Libië en Soedan belegden na de mislukte top in Rabat een minicon ferentie in Tripoli (Libië). De drie lan den bespraken er vérstrekkende pro gramma's voor politieke, economische en culturele samenwerking. Voor Nasser naar Tripoli vloog had hij in Algiers een onderhoud met de Algerijnse president, Boumedienne. Het Egyptische dagblad Al Achram meldde gisteren, dat in januari in Cairo de Egyptische hoofdstad, een topconfe rentie zal worden gehouden van de lan den, die deelnemen aan de „confron tatie met Israël". Welke landen zullen deelnemen werd niet gezegd. Men neemt aan, dat het gaat om Egypte, Jordanië, Syrië en Irak. AMSTERDAM De werknemers konden dit jaar minder dan één pro cent meer kopen of sparen-dan in 1968. De lonen, zo heeft De Nederlandsche Bank berekend, zijn dit jaar gemiddeld met 10,5 procent gestegen. Door de prijsstijging en de verhoging van de sociale lasten is hier maar een schijntje van overgebleven. Daarbij komt dat door de progressie in de belas tingen, waardoor de belastingdruk zwaarder wordt als het inkomen toe neemt, ook de fiscus zijn deel van de loonstijging heeft opgeëist. Het Prinsje werd op kerstochtend geboren. Prinses Margriet en de baby maken liet uitstekend. De verkoudheid waarmee de prinses vóór de bevalling te kam pen had, heeft geen nadelige gevolgen gehad. Vandaag zal van alle rijksgebouwen de vlag wapperen. Tussen tien uur en vanmiddag vier uur kunnen op paleis Het Loo geschenken en bloemen wor den afgegeven. „Moeder, het is een zoon", zei mr. Van Vollenhoven donderdagochtend rond 11 uur tegen zijn moeder in Schiedam. „Hij belde vanuit Het Loo. Hij had wel gehoopt op een dochter. Trouwens onze hele familie hoopte dat", vertelde mevrouw Van Vollenhoven ons giste ren. „Wij zijn nog niet in het ziekenhuis geweest. We zouden op tweede kerstdag gaan, maar de prinses was erg moe. Het moet een schattig kind zijn, een heel ggezond, vrolijk en leuk kereltje". Even gelukkig liet koningin Juliana zich in haar kerstrede over haar vijfde kleinzoon uit. „Het is eep lief, klein, stevig, gezond en welgeschapen jonge tje", zei ze. Mr. Pieter van Vollenhoven was op eerste kerstdag snel over zijn lichte teleurstelling heen. „We gaan net zo lang door totdat we een dochter heb ben", zei hij. „Meisjes moeten toch ge boren kunnen worden". UTRECHT De metaalbonden hebben met zeven bedrijven een nieuwe c.a.o. in tG klein-metaal afgesloten. De onder handelingen op landelijk niveau zijn eerder vastgelopen, waarna men besloot per onderneming een c.a.o. af te slui ten. "Voor de zeer velen die, traditiege trouw, op Eerste Kerstdag haar kersttoespraak beluisteren, was het een verrassing, de Koningin zélf te horen aankondigen dat zij en prins Bernhard voor de vijfde maal verblijd waren met de geboorte van een kleinzoon. Een vijfde prinsje - een Kerstkindje. Niemand beter kon deze gebeurtenis mooier en met woorden van diepere betekenis wereldkundig maken, dan juist de grootmoeder en moeder van vier dochters. Haar kerstrede kreeg, kort voordat zij die uitsprak, met dit nieuwe leven in de steeds groter wordende kring van de ko ninklijke familie, een heel bijzonder accent. Zowel de Koningin als de vader, de heer Van Vollenhoven, hebben de vraag, die misschien bij velen ge leefd heeft, niet onbeantwoord gela ten. „Het- is voor ons de vijfde keer dat wij dit beleven," zei koningin Juliana, „en het ziet er naar uit, dat het niet de laatste is...." Onze gelukwensen gaan naar de ouders, prinses Margriet en haar man, met wie wij hopen dat dit jon ge leven in deze spannende tijd met veel onzekerheden, zal ge^jen in voorspoed en dat de jonge prins zal opgroeien overeenkomstig het ideaal, dat elk ouderpaar zich stelt. O RANGOON. De Birmaanse stad Ye, 240 km ten Zuidoosten van Rangoon, is door een zware brand voor een groot deel in de as gelegd. Volgens berichten die in Rangoon werden ontvangen, is ongeveer 80 °/o van de stad verw.oest of zwaar beschadigd. Zeker 3000 huizen zijn uitgebrand en meer dan 20.000 men sen zijn dakloos geworden. De schade wordt geschat op meer dan 3 miljoen guld£p. PARIJS De Amerikaanse miljonair Ross Perot uit Texas is er niet in ge slaagd zijn chartervliegtuig vol kerstpakketten voor Amerikaanse krijgsgevan genen in Noord-Vietnam op de bestemde plaats te doen landen, daar de Noord- vietnaniese regering toestemming weigerde. Voor de groep van 58 moeders en 94 kinderen, die op zijn kosten in Parijs pro beerden een verzoekschrift te overhandigen om vrijlating of berichten van hun vermiste en waarschijnlijk krijgsgevangen familieleden lukte het tenslotte wel om Tran Viet Dung, de Noord Vietnamese politieke kanselier te spreken te krij gen. Perot zei dat „de muur van wan trouwen" het grootste struikelblok is geweest bij zijn besprekingen. Hij zei het bewind in Hanoi ervan te willen overtuigen dat het hier uitsluitend gaat om humanitaire actie „en dat ik op geen enkele wijze de regering van de Verenigde Staten tegenwoordig". Op de ochtend van Eerste Kerstdag was in Parijs een vliegtuig aangeko men met familieleden van Amerikaan se militairen, die in Vietnam zijn ver mist of krijgsgevangenen zijn gemaakt. Na een aanvankelijke weigering heeft een woordvoerder van de Noord- Vietnamese delegatie in Parijs bij de vredesbesprekingen een aantal vrouwen te woord gestaan. Hij liet weten dat de vrouwen ge leidelijk inlichtingen zouden krijgen over de status van alle Amerikanen die in Noord-Vietnam gevangen worden ge houden. JERUZALEM Het gerechtshof van Jeruzalem zal dinsdag uitspraak doen in het proces tegen Denis Michael Rohan, de 28-jarige Australiër, die heeft bekend de El Aksa-moskee in brand gestoken te hebben. De president Henry Baker zal 's morgens om 9 uur beginnen met het voorlezen van 'het vonnis in een zaal aan de rand van Jeruzalem. In een achteraf verstrekt communi qué liet de Noordvietnamese missie we ten dat de gevangenen goed behandeld worden, maar dat de kwestie van de krijgsgevangenen alleen met de Ameri kaanse regering kon worden besproken (van onze weerkundige medewerker) rV*ijdens de kerstdagen is de ter-.x- peratuur in ons land constant tussen 1 en 5 graden Celsius ge weest. Dit weekeinde komt het tot overwegend lichte vorst m.et mini mumtemperaturen tussen 3 en 6 graden in de komende nacht. Ook morgen blijft het nog koud on der invloed van een hogedrjikzone boven Scandinavië en de Noordzee. Wanneer de as ervan ons begin vol gende week gepasseerd zal zijn, zal de temperatuur weer 'n langzaam oplopende tendens vertonen en neemt de kans op neerslag vanuit 't noordwesten toe. De nu voorkomen de lichte vorst is dan ook niet de aanloop tot een nieuwe „schaats- winter". Door de afnemende lucht beweging is de kans op mist groot.

De Vallei | 1969 | | pagina 1