Vogelvrienden exposeren vaak exotische pracht CDK biedt zeer hoge spaarrente Vk% 6,/z% 6% 5%% 5% Ki Vrede alom bij winterse Rijnstrang Televisie defect Wij komen direct M.T.S. TELEF. 08370-2838 Vogelschat in te klein Eltheto VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Binnenbrand snel geblust met iJj HORLOGERIE VAN MANEN Myftuéyde tijd: (waarinopgenomen A.v.Hoboken en Co s spaarbank) i li. 4 CO. M\im Israël Gereformeerd Herkozen Geen publikatie Collecte Herbenoemd Orgelconcert Geestelijk Adam verzorger Kerkvoogd Legaat Ambtsdragers „Dan schuifelt het pure landschap mee en wordt het nog stiller dan stil Stilte Zonsondergang VAN WOUT BLAUWKOUS CDK Gezinsverzorging Kerkeraadsleden BURGERLIJKE STAND RHENEN Permanent FORD-show in showroom ZATERDAG 27 DECEMBER 1969 RHENEN Door een defect aan een oliekachel brak donderdagavond brand uit in de woonkamer van de fa milie B. aan de Vreewijkstraat. De brandweer moest er aan de pas komen om bet in brand staande meubilair naar buiten te slepen en daar verder te doven. De op zijn best uitgedoste ka mer veranderde in een zwart geblakerd vertrek. De brand trok veel be langstelling. ADVERTENTIE Van tijd tot tijd verschijnen er portret ten in de krant van enigszins schuch ter lachende mensen, die zojuist zijn onderscheiden. Ze staan wat onwen nig te houden met de medaille die na mens Hare Majesteit door de burge meester op de kraag van het beste pak is geprikt. De handen heel de- voot gevouwen voor het lichaam, want je kunt in zo'n onderscheiden toestand niet te onverschillig op de kiek komen. Misschien hadden ze er al een klein beetje op gerekend toen ze verzocht werden om voorzien van echtgenote op de gedenkwaardige dag in de kan tine van het bedrijf te verschijnen. Ze hadden immers zo vaak personen die veertig jaar of langer werk van een bedrijf hadden afgenomen gede coreerd en wel in de krant zien staan. Die heuglijke beurt zou nu hun zelf wel ten deel vallen, maar je weet het van tevoren nooit zeker. Tot de hoogtijdag daar is en ze bij het binnenkomen van de lokaliteit waar het feest zal worden voltrokken wor den versierd met een kas-verse an jer. Met deze mini-bloemkool een decoratie die in eerste instantie is weggelegd vqor Prins Bernhard zijn ze al een beetje op een hoog waardigheidsbekleder gaan lijken. „Nou kan er niet veel meer scheef gaan", moet de jdbilaris denken als de personeelschef die de ceremonie heeft geopend het woord geeft aan de burgemeester. En als deze autoriteit' na een hartverwarmende toespraak, waarvan slechts de woorden „trouwe dienaren en steunpilaren van de maatschappij" bij de feestvarkens blijven hangen, overschakelt op het geijkte: „En tenslotte mag ik u met genoegen mededelen, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd" weten ze definitief dat het goed zit. Tenminste als ze het er mee eens zijn dat er een lintje wordt uitgedeeld, want je hoeft er niet per se mee ak koord te gaan dat zoiets aanj e lichaam wordt gehangen. Het is niet zo als met het stemmen. Iedere vol wassen Nederlander is verplicht om zich in het stemlokaal te vertonen, maar er is geen verplichting om een ridderorde aan je revers te laten be vestigen. Je kunt 'em weigeren, heb ik me altijd laten vertellen. Wel vraag ik me af hoe je dat op een nette manier doet, want er wordt ver ondersteld dat je officieel niks afweet van het ophanden zijnde eerbetoon. De baas vraagt 'et buiten je om aan bij dc bevoegde instantie. En je kunt moeilijk als de burgemeester met het metaal klaar staat zeggen dat het niet ijl je bedoeling ligt om het in ontvangst te nemen. Daarmee zou je op een pijnlijke manier «het protocol in de soep jagen en bovendien het feest van de collega's die zich de poespas wel laten welgevallen, ver prutsen. Als je de bui ziet hangen kun je na tuurlijk naar de directie stappen en zeggen, dat men zich de moeite van het aanvragen kan besparen omdat het van jou helemaal niet hoeft. Maar dan loop je natuurlijk de kans dat je afdruipt met de mededeling dat de directie ook helemaal niet van plan was om een poging te doen. Een briefje naar het gemeentehuis, dat geen prijs wordt gesteld op enig eer bewijs vanwege het vaderland, kan ook. Maar daarmee maak je weer op gevoelige wijze een eind aan de goeie bedoelingen van het bedrijf. De enige oplossing is dat het aan de aanstaande jubilaris in persoon wordt gevraagd. Deze is dan vrij om te bepalen of de polonaise aan zijn lijf wel of niet zal plaatsvinden. „Dan is de verrassing d'r af" hoor ik notabe le lieden die regelmatig met dit bijl tje hakken al zeggen. Inderdaad, dat is zo. Maar mensen, die 2080 werkweken bij één werkgever achter de rug hebben, zijn toch wa rempel geen kinderen meer die je op jut tot een soort Sinterklaas-stem ming of voor wie het aanstaande broertje of zusje een verrassing moet blijven. Kom nou. Mogen ze mis schien weten wat hun boven 't hoofd hangt...? Wout Blauwkous. ADVERTENTIE Reparatie aan kuis Opgave s.v.p. voor 12.00 uur VEENENDAAL De tweedaagse tentoonstelling die de V eenendaalse Vogel vrienden traditiegetrouw dit jaar in „Eltheto" heeft ondergebracht trok giste ren op de eerste dag al een grote belangstelling. Van heinde en verre kwamen de liefhebbers naar de tentoonstellingsruimte om het resultaat van een jaar vogelkweek te bewonderen. Dat de kwaliteit hoog was bleek al eerder in de week uit de keuringsrapporten van de jury. De werkpaarden onder de Veenen- daalse Vogelvrienden hadden er heel wat nachturen aan opgeofferd voordat de tentoonstelling gistermorgen kon worden geopend maar toen mocht het resultaat worden gezien. Van een be vriende vereniging uit Nieuwerkerk aan de IJssel had men de beschikking gekregen over zig-zag stellingen die het bestuur in staat stelden op een relatief kleiner aantal vierkante meters meer vogels te plaatsen. De circa 1000 exemplaren van totaal verschillend pluimage zijn afkomstig van 67 leden. Ieder hoekje in „Elthe to" heeft men benut. De kanaries en parkieten in alle mogelijke kleurschakeringen zijn op de begane grond gehuisvest, het po dium is 'ingeruimd voor de tropische vogels, terwijl het balkon door Blan kest jn's vogel- en zaadhandel is be zet. Ditzelfde bedrijf heeft ook een groot aandeel in het goed verzorgde middenstuk van de zaal met o.a. een grote volière en een waterpartij. Trek pleisters zijn ook een witte en een zwarte kakatoe afkomstig uit Queens land, die in schoonheid wedijveren met de fel getinte lori's. Hoewel het goud bij dc kanaries, vol gens voorzitter G. A. Blankestijn en secretaris A. Diepevecn. thans weer de modekleur is, is er bijna geen kleur te rtoemen, die niet in veren vertegen woordigd is. Opmerkelijk voor de leek althans zijn de kuifkanaries (van de combinatie De Man-Blankestijn) waarin de Beatle haardracht op de vogels schijnt te zijn overgebracht. Ook de Engelse wit te kanaries van A. Diepeveen met fij ne kleurnuanceringen dóen in feite wei nig meer denken aan stammoeder ge le piet. Grote activiteit was er ook te bespeu ren in de handelshoek waar de vraag het aanbod leek te overtreffen en het bewijs leverde dat de liefhebberij op het gebied van de vogelkweek nog springlevend is. Namens het gemeentebestuur gaf wethouder Ant. de Ruiter blijk van zijn belangstelling. De tentoonstelling is nog tot van avond negen uur geopend. ADVERTENTIE 24 maanden opzegging minimum saldo 2.500,- 12 maanden opzegging minimum saldo 1.000,- 6 maanden opzegging minimum saldo 1.000,- 3 maanden opzegging minimum saldo 500,— direkt opvraagbaar minimum saldo /10.- Bijkantoor: Fraderik v.d. Paltshof 15 Rhenan. I Jl Wal en tot diaken de heren A. van den Bosch en J. C. vam de Haar. De lidmaten van de hervormde zuid- wijk te Veenendaal herkozen als kerkeraadsleden de heren C. He ij, W. Kroesbergen, D. van de Loos- drecht, J. C. Prins, D. Willemsen (ouderlingen) en L. Achterberg (dia ken). Gekozen werden tot ouderling de heren C. van de Haar en J. Drost ep tot diaken de heer G. van Wijk. De raad van de gereformeerde kerk te Veenendaal heeft alle kerke raden van gereformeerde gezindte ter plaatse uitgenodigd voor een ver gadering. Vanwege de kerkeraad van de hervormde (gereformeerde bonds-) gemeente zal contact met de gereformeerde kerkeraad worden opgenomen. De centrale kerkeraad van de her vormde gemeente te Veenendaal heeft besloten om geen publikaties te doen over het pastorie-vraagstuk van de wijkgemeente midden, lezen we in het orgaan van de hervormde gemeente. Achter deze vage bewoor dingen gaat de controverse tussen de hervormde kerkvoogdij en ds. J. J. van der Krift schuil. Wij hebben hierover destijds een exclusief inter view met ds. Van der Krift ge- bracht, waaruit bleek dat de aanlei ding tot het geschil ligt in de „me dewerking" die de kerkvoogdij ver leende bij de definitieve huisvesting van de predikant, die per 1 april 1970 de functie van godsdienstleraar aan het lyceum te Harderwijk heeft aanvaard. Veel zullen de gemeenteleden uit de verslaggeving van de centrale kerkeraadsvergadering over dit punt niet wijzer worden. Er waren verschillende brieven binnengeko men en de kerkvoogdij had een uit voerig rapport ingediend. Volgens het verslag zijn tijdens de breed voerige besprekingen veel zaken ver duidelijkt. Uitsluitend voor de kerke raadsleden dan, want de gemeente weet nog niets meer dan uit de be richtgeving buiten het kerkelijke or gaan om. Maar de centrale kerkeraad be sloot om geen publikaties te doen, omdat daarmee de kerk niet ge diend is... Dokter W. Remme is door het col lege van notabelen met algemene stemmen herkomen tot president van de kerkvoogdij der hervormde ge meente te Veenendaal. Ook de heer H. van Schoonhoven zag zich herko zen als kerkvoogd, omdat er. geen tegenkandidaten waren ingediend. In de vacature ontstaan door het vertrek van de heer H Schipper werd gekozen tot kerkvoogd de heer A. Schouten. De dankdag-collecte in de chr. ge- ref. Pniëlkerk te Veenendaal heeft de respectabele som van ruim 5600 gulden opgebracht, maar liefst 2600 gulden meer dan vorig jaar. De hervormde ds. A. Wisgerhof zal op 22 januari a.s. vertellen over zijn reis naar Israël aan de hand van diaLs. Tot leidster van de hervormde ge zinsverzorging te Scherpenzeel is be noemd mevr. G. Veenhof-Weijers in de plaats van mevr. M. J. Mooi we rf- van Sonderen die als zodanig be dankte. Bij enkele kandidaatstelling heeft de kerkeraad van de hervormde wijkgemeente „De Engelenburg" te Veenendaal herbenoemd tot ouder lingen de heren H.~Oudhuizen, P. M. H. van Schuppen, G. J. H. de Vries en tot diaken de heren J. F. van Kooten en Ph. Verheij. Piet van Eg mond geeft op 7 fe bruari a.s. een oraélconcrr' :r» de chr. geref. Pniëlker1- „Adam in het nieuwe testament". Over dit onderwerp zal op zaterdag 17 januari a.s. spreken prof. drs. J. P. Versteeg, met 31 jaar de jongste professor van de theologische hoge school der chr. geref. kerken. De le zing zal plaatsvinden tijdens een openbare vergadering van de bijbel kring van de chr. geref. Pniëlkerk te Veenendaal en zal worden gehou den in de kerkeraadskamer van die <erk. Tot ouderlingen der hervormde wijkgemeente midden te Veenendaal werden gekozen de heren J, Reber- gen en A. van Geenhuizen. Herko zen werden tot ouderling de heren E. P. van Ginkel en J. B. van de Ds. G. Kaastra, hervormd predi kant te Amerongen, is benoemd tot geestelijk verzorger van de zendings- diaconessenhuizen in Nederland. De heer A. van Eek werd gekozen tot kerkvoogd van de hervormde ge meente te Amerongen. De hervormde gemeente te Ame rongen ontving een legaat ter groot te van 1000 gulden. Tot ouderling van de hervormde wijkgemeente I te Rhenen zijn geko zen de heren A. van Laar en W. Haalboom. Tot diaken werd geko zen de heer A. P. Zevenbergen. Geboren: Framcina Petronella. d.v. J. Mouris en A. G. Ditewig; Helena, d.v. A. v.d. Bos en J. J. E. van Ewijk (Veenendaal); Antonius Johan nes Everardus, z.v. E. G. A. Kaas en T. E. Knol (Veenendaal); Christina, d.v. D. J. van Willigen en H. W. van Dijk; Roelina Hestrina, d.v. J. van Walsem en H. van Swetselaar; Dirkje, d.v. J. Suk kel en D. de Jager (Veenendaal); Af- nolda 'Sandrina, d.v. G. J. Rosen en S. Quint; Geertruida, d.v. W. C. Koster en H. A. Heikamp (Veenendaal). Gehuwd: W. J. Heikamp Renkum) en A. M. E. Lammers; B. de Jonge ADVERTENTIE Kerke wijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244 Wageningen) en J. R. de Bode; G. Master (Arnhem) en M. W. ter Haar Arnhem); R. Bakkenes en C. van Ewijk; H. C. van Raath (Wagenin gen) en J. T. Pater; C. H. Otting en C. A. T. Vis (Renkum); G. W. Rijn berk en M. T. van Ingen. Overleden: Henri Rudolph Mari de Haan, 72 j., geh. met A. Gidding; Roe lof van Laar 50 j. December kan als een baldadige jongen zijn. Dan teisteren grimmige windsto ten veld en beemd. Laag jagen de wolken over het weidse land dat de Rijn begeleidt. Felle regen en hagel striemen dan je gezicht. Dan stuiven zwarte en bonte kraaien als ongure ongeluksvogels uiteen boven de glimmend op gepoetste, door de ploeg omgelegde, kleiklonters. Maar ook kan december zacht zijn, en teer. Zacht als het zijden haar van een kind. Dan verdoezelt een mollige sneeuwlast alle contouren van uit stekende punten en dragen de afras teringspaaltjes en hekken een zwie rige ijsmuts. Als een breed, donker lint slingert de rivier door het einde loze Witte land. Dan ga je door een schoogewassen wereld. Op zo'n pure middag gaan we de Rijn brug bij Rhenen over, slaan af bij de afrit naar- de weg door de Mars polder om direct de scherpe haar speldbocht te nemen die naar de Marsdijk voert. Wat ligt Rhenen mooi te wezen! De rode dakens kregen al lemaal een witte muts op en de an ders zo scherpe omtrekken vloeien haast onmerkbaar over in de wat hei ige lucht er boven. Laag doezelt het waterige zonnetje en zet het voor ons liggende landschap in een diffuus licht. Ja, en als de oude Cuneratoren nu maar die nim mer eindigend schijnende bekisting miste zou als opengewerkt kantwerk deze rijk geprofileerde stenen kolos zich nog schoner aftekenen tegen de achtergrond van wazige bossen. Dit stukje Nederland is toch eindeloos mooi. Ze kunnen van je zeggen, lief land bij de zee, dat je ziel uit mist en mest bestaat, maar zie dat nu eens aan! Het is nu zuiver als kris talhelder water nu pasgevallen sneeuw het poedelnaakte land omsluit als een creatie die aléén van de hand van het alvermogend scheppend wezen kan zijn. Voor ons ligt de woonsteppe die wij stad noemen, opgenomen in de eindeloosheid van de blanke we reld er om heen. Zo komen wij voorbij de bedrijvige steenfabriek waar zelfs de opgetaste stenen een smetteloos pakje kregen aangemeten. Dan schuifelt het pure landschap met ons mee en wordt het nog stiller dan stil. Doodstil is het bij de oude afrit naar de verdwenen veerstoep. Wij voelen de eenzaamheid ons omwikkelen. Tot bij de kleiputten de stilte openge- knarst wordt door een graafmachine die koortsachtig knaagt aan de klei- bodem. Zolang het kan moet het werk voortgaan. Nóg heeft de felle vorst de bodem nietin steenharde rots veranderd. Het kwik moet nog een paar graden omlaag. Sechts een dunne, nu odergesneeuw- de ijsvloer bedekt de plassen. Waar de matokerkleurige rietkragen de waterlijn raken is nog open water. Daar zijn ze dan. onze gevederde vrienden die in wintertijd het water land verlevendigen. Wilde eenden en smienten, kuifeendjes en talingen, dodaarsjes en futen en ontelbaar zijn de meerkoeten. Het jonge goed is groot geworden. De jonge futen zijn niet eens te onderscheiden van de ouders die hun winterpakje aange trokken hebben. Tegen de dorre rietkraag steekt het grijsblauwe frak van een reiger af als was ze van oud zilver gemaakt. Over het onzichtbare ijsvloertje stapt voorzichtig een waterhoen met vuurrode bles op de kop, een diep zwarte vlek temidden van een witte wereld. De wilgen langs de plassen staan als gelithografeerd afgetekend tegen het donzige waas van de ach tergrond. Ja, een kunstwerk van ho ger hand. Wij keren terug naar de Marsdijk en volgen het smalle B-weggetje langs de kleiputten dat ons brengt op de iÉËP^' ■M weg die langs de watermolen gaat. Altijd mooi is dit land. Ver weg de golvende lijn van de Stichtse Stuwwal en wit nu de gren del die de polder beschermen moet. Wij zagen dit land in de lente toen het gras begon te glanzen; wij toef den er toen met kwistige hand de zomer de wegbermen en slootkanten tooide met de gulden en rode laaien de gloed van kruiskruiden en katte- staart, wij waren er in de herfst met haar bronzen tinten en nu zijn de ak kers toegedekt met het éne dat de winter zo winters maakt: sneeuw. Zie dat land toch eens liggen als een meesterwerk van Aart van der Neer, ja als een fijn impressionistisch landschap van Anton Mauve. Maar vooral oer en oer-Nederlands. Om het nog mooier te maken staat er de wa termolen die straks als een herboren reus met de wieken de hoge lucht er boven weer stuk gaat slaan. Hoe weergaloos stilletjes is het er nu va dertje Thialf de natupr in zijn ban houdt. Wat wij doen? Even naar de Klokke- waai. Dat mooiste plekje van heel ons schone Betuwse land trekt altijd weer. Hoe lang is het al geleden dat we uit de diepte van dat wiel de schimmige klokkeklank van het ver zonken kerkje van het verzwonden dorpje Verhuizen hoorden? Kom mee en toef daar even. Het geopende sluisje van de watergang laat het wa ter wild kolken. Dan vloeit het weer stilletjes voort. In de passen langs de oude Rijnstrang torenen de populie ren hoog boven de Oude Rijnbandijk uit, hoog en kaal met opgewerkte pruikebollen. En daar ligt dat lieflij ke plekje voor ons. Altijd is het water er rimpelloos. Maar je ziet nu geen water. Een wit her melijnen velletje bedekt het nu. Wij zullen de verzonken klok wéér niet horen. De galm zal tegen het ijs- vloertje stuk slaan. Ach, ook ik geloof vanzelf dat verhaal niet. Maar ik luister zo graag naar de ritselingen van het verleden. En tóch! Dat kerk je is er geweest en een stormvloed zweepte die Oude Rijn eens hoog op. Het diepe wiel bleef eenzaam achter en de herinnering leefde voort. Nu wij tussen Kerstmis en Nieuwjaar gekomen zijn zou ik willen dat die mysterieuze verzonken klok van Ver huizen een ritseling van ontroering door de harde harten van de groten der aarde liet gaan. Als een woeste orgie gaan dood en vernietiging rond. 'k Zou ze hier willen hebben, die dwaze, harde mensen dk met hun geweld de wereld regeren. Deze stilte om je heen is ook een gave van de Schepper. Hier kon de vrede geboren worden. Wij keren op onze schreden of zo u wilt op onze wielen terug en gaan in de richting van ons duizendjarige Lienden. Wat een pracht is nu die Nieuwe waai. Al slingerend naderen wij het dorp. De robuste toren en het hoge lezenaarsdak van de hervormde kerk torsen ook een blanke lading. De oude molen De Zwaan zwaait haar wieken rond en rond, „Bij storm en wind is God mijn vrind" staat daar hoog bij de kap. Zo leeft men daar in dat Betuwse dorp. De avond valt reeds en als wij de Rijnbrug op de terugweg passeren worden wij helemaal stil door de aanblik van het heerlijke natuurwon der dat zich voor onze verbaasde ogen ontvouwt. Groot en diep oranje neigt de zon naar het zenith en ze trekt een vore van vloeiend, brandend water in de donkere Rijnstroom. Dan zakt de vurige bol dieper én die per weg, ze glipt over de horizon en kleurt nog even de eindef met purpe ren gloed. Snel valt de avond en wij gaan naar huis. Het betekent wat voor je te kunnen zeggen dat je naar huis gaat. Dat is óók een heerlijk bezit, je eigen vertrouwde tehuis. Droom daar maar weg naar al die heerlijke oorden die ons lieve landje bij de zee rijk is. Dit was er maar één van. En denk dan eens diep na over dat mooiste woord op aarde: Vrede! Dan vooral wordt het een dag om nooit te vergeten.

De Vallei | 1969 | | pagina 3