Tweede zoon van prinses Margriet werd op een heel bijzondere dag geboren Russen ontdekken aardgas in vaste vorm Humphrey had wel president kunnen worden Kerstrede van de Koningin kreeg extra accent door geboorte 5de kleinzoon Hotelbrand eist elf doden 11 GELUKKIGE OMA VERLAAT ZIEKENHUISj Bomaanslag in Dublin op monument j Oud-president Johnson fooroud en qieuwC_ naar de^Svar DERTIG GASTEN GERED Britse vliegers van luehtrace terecht Aardbevingen in Caraïbisch gebied Kerstboodschap paus Paulus Felicitaties Heinemann ...om zéker te zijn V oetbal stadion in Kongo stort in: 27 doden Israël vernielt installaties Libië betaalt geen vergoeding Ram voorzitter congrespartij Hart- en longen getransp lanteer d DE ZEVENDE VERZORGSTER LANGS EEN OMWEG R. KENNEDY Tsjechische toeristen blijven in Zweden ZATERDAG 27 DECEMBER 1969 T WERD EEN KERSTPRINSJE NIJMEGEN De tweede zoon van prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven is een kerstkindje geworden. Nadat op de morgen van Eerste Kerstdag om 12.25 5 uur via radio en t.v. het geboortecommuniqué bekend was gemaakt, sprak mi nister-president De Jong de volgende gelukwens uit: 1 „Na de vreugdevolle mededeling, die u zojuist heeft gehoord, wil ik prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven graag hartelijk gelukwensen met de geboorte van hun tweede kind. Ik doe dit namens allen in het ko ninkrijk, omdat ik ervan overtuigd ben ook werkelijk de tolk van u allen te zijn. Het spreekt wel vanzelf, dat ik deze gelukwens uitgebreid tot de ou ders van de jonge vader en moeder en tot hun familieleden. Weer kreeg prinses Margriet een zoon, een broertje voor prins Mau ri ts. Ik hoop dat deze prins, die op zulk een voor velen en stellig ook vopr hen bijzondere dag is geboren, in gezondheid en voorspoed zal mogen opgroeien." De tweede zoon van prinses Mar griet is de zevende in de lijn van erfopvolging in het Koninklijk Huis. Overeenkomstig artikel 11 van de Grondwet (erfopvolging) is Prinses Bea trix de eerstaangewezen erfgename van de Kroon. Als tweede erfgenaam is de oudste zoon van prinses Beatrix en prins Claus aangewezen, Z.K.H. prins Wil- lem-Alexander. (Geboren 27-4-1967). Als derde: Z.K.H. prins Johan Friso, (geboren 25-9-1968); als vierde: Z.K.H. prins Constantijn (geboren 11-10-1968); als vijfde; H.K.H. prinses Margriet (geboren 19-1-1943); als zesde: Z.K.H. prins Maurits (geboren 17-4-1968); als zevende: de tweede zoon van prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven. Tot kinderverzorgster van het tweede kind van prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven is benoemd mej. H. Rooseboom. Mej. Rooseboom werd op 24 oktober 1917 geboren. Na de huishoudschool te hebben bezocht, volgde zij een cursus voor kinderverzorging en opvoeding te Rotterdam. In 1943 werd mej. Roose boom opgeleid tot kraamverzorgster aan de kraamvrouwenkliniek „Fran- kenslag" te 's-Gravenhage. Daarna was PROF. DR. J. C. MASTBOOM zij als particulier verpleegster werk zaam. Het medisch team bij de bevalling van prinses Margriet werd geleid door prof. dr. J. L. Mastboom (51), hoogle raar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten aan de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen. Hij werd daarbij geassisteerd door de kinderarts prof. dr. E. D. A. M. Schretlen (50), hoogle raar in de kindergeneeskunde te Nijme gen. Prinses Margriet was woensdagavond in gezelschap van haar echtgenoot in het St. Radboudziekenhuis te Nijmegen aangekomen. Het medisch team, dat prof. Mastboom bij de bevalling terzij de zou staan, werd eerst donderdag morgen opgeroepen. Als gevolg van de strenge veiligheids maatregelen is de opneming van prin ses Margriet in het ziekenhuis voor de stad Nijmegen geheel onopgemerkt ge bleven. Al uren van tevoren werd woensdagavond geen enkele bezoeker tot het ziekenhuis toegelaten als aan de ingang de medische noodzaak niet kon worden aangetoond. Behalve de paleisrecherche en de vei ligheidsdienst van de universiteit, wa ren ook ettelijke rechercheurs van de gemeentepolitie opgeroepen om de veria ten omgeving te bewaken. Aan fotogra fen werd door een bewaker van het ziekenhuis op eigen initiatief gezegd dat hun apparatuur in beslag zou worden genomen als van de aankomst van de prinses foto's zouden worden gemaakt. Tegen tien uur woensdagavond werd prinses Margriet langs een omweg het ziekenhuis binnen gebracht. De afzondering had tot gevolg, dat van de zijde van burgerij geen enkele belangstelling werd getoond voor het verblijf van de Prinses in het zieken huis. DARWIN De drie vermiste Britse vliegers in de luehtrace naar Sydney, zijn in Port Darwin aangekomen. Ze hebben een tussenlanding op het Indo nesische eiland Flores gemaakt. De RAF-vlieger Terrey Kingsley en Peter Evans en de filmproducent Ar thur Gibson waren van plan geweest te landen op het vliegveld Maumere op Flores. Ze konden echter niet landen omdat het zicht maar 200 meter was. Hun brandstof begon op te raken en daarom zetten ze hun eenmotorige Mar- chetti maar op een strand neer. De bevolking van een dorp in de buurt toonde zich bereid een kokosmat van enkele honderden meters te vlech ten op 't straend, zodat 't tostel weer kon opstijgen. Kingsley steeg met het vliegtuigje op en Evans en Gibson gin gen te voet naar het 20 km verder ge legen vliegveld Maumere. De vliegers zijn de nacht daar geble ven en vrijdag verder gevlogen naar Darwin. Ze deelden mee, dat Sheila Scott met haar toestel naar Makassar op Celebes is gevlogen, omdat haar navigatie-instrumenten niet werkten. MOSKOU Russische geleerden zijn er, naar het persbureau Tass meldt als eersten in geslaagd in de aardkost rij ke lagen aardgas in vaste toestand aan te treffen. Alleen al in de Sovjet-Unie bedraagt de hoeveelheid volgens voorlo pige schattingen meer dan vijftien bil joen kubieke meter. Volgens prof. Niko- laj Tsjerski is vastgesteld, dat aardgas in die toestand in de regel in gebieden van eeuwige vorst op een diepte tot SAN JU AN Een drie minuten du rende aardbeving heeft, Eerste Kerst dag, schrik en angst gezaaid onder de bewoners van de eilanden in het ooste lijk deel van het Caribisch gebied. Het middelpunt van de beving lag in de buurt van het eiland Guadeloupe. Er zijn geen slachtoffers gevallen. De aangerichte schade is zeer gering. De aardbeving had op de schaal van richter een sterkte van 7.8 aldus is meegedeeld door het Amerikaanse aard bevingscentrum in Rockland (Mary land). Het was de hevigste aardbeving in dit gebied sinds aan het einde van de vorige eeuw dit centrum met de registratie begon. Later werden uit het Caribische gebied nog een aantal klei nere schokken gemeld. Ook in het observatorum in de Vene zolaanse hoofdstad Caracas is een aard schok geregistreerd. Deze beving, waar van de sterkte nog niet bekend is, heeft zich voortgepland in de steden in het oosten van het land. MOSKOU Het blad van de Russi sche strijdkrachten „Rode Ster" heeft de dood gemeld van vice-admiraal Ya- kov T. Reznichenko. Reznichenko is 55 jaar geworden. „Hij stierf terwijl hij dienst deed als plaatsvervangend commandant van de marine-eenheden aan de grenzen", zo meldde de Rode Ster. WASHINGTON Oud-president Johnson van de VIS. heeft in een tele visie-vraaggesprek verklaard, dat het voorstel van Hubert Humphrey tot het instellen van een pauze in de bombardementen op Noord-Vietnam hem vorig jaar de presidentsverkiezing gekost heeft en de Parijse vredes besprekingen achterop gebracht heeft. Johnson sprak deze mening uit over zijn toenmalige vice-president in het in terview, waarin hij zijn eigen besluit toelichtte om in 1968 geen tweede ambtstermijn na te streven. Johnson zei verder, dat hij in 1964 toen hij president werd met de grootste meerderheid in de Amerikaanse ge schiedenis niet het Witte Huis ambi eerde. Hij voelde zich niet geschikt voor het ambt van president en geloofde dat elke taak, die hij in zijn lange poli tieke loopbaan had vervuld, te groot voor hem was geweest. De klacht van Johson over Hum phrey, de democratische presidentskan didaat, slaat op een rede van Humphrey in Salt Lake City op 30 september 1968, een maand voordat het Amerikaanse volk Richard Nixon met een kleine meerderheid naar het Witte Huis zond. Humphrey zei toen, dat als hij presi dent werd, hij een eind zou maken aan het bombarderen van Noord-Vietnam, omdat naar zijn mening, dat zou leiden tot succesvolle vredesonderhandelingen met de communisten. Johnson heeft verder verteld, dat hij Robert Kennedy of Humphrey in de ge legenheid zou hebben gesteld in 1964 de officiële kandidatuur van de Democra tische Partij te verwerven, als me- 2.500 m-voorkomt. In totaal is er op aarde naar schatting meer dan vijftig biljoen kubieke meter vast aardgas. Prof. Tsjerski zegt, dat de winning van vast gas niet bijzonder gecompli ceerd zal zijn. Om het hydraat in gas te veranderen, hoeft men slechts een boring te verrichten en de druk in de schacht te verminderen, of een kataly sator als methylalcohol omlaag te pom pen. Het vaste gas ontstaat in aardlagen waar de druk 250 atmosfeer bedraagt en de temperatuur niet hoder dan 25 gr. Celsius is. Daar drukken de mole culen van 't grondwater de gasmole- culen gelijkmatig samen, waarbij 'n soort concentraat ontstaat. Elke kubie ke meter van 't hydraat, dat aan zil vergrijs ijs doet denken, bevat wel 200 kubike meter gas. VATICAANSTAD De paus heeft in zijn kerstboodschap, uitgesproken van het middenbalkon van de Sint Pie- ter, gewaarschuwd, dat de mens zich zelf centraal stelt. Er wordt tegenwoordig veel gesproken van een humanisme dat de plaats van het christendom moet innemen, zei hij. Men wil het kerstfeest van de mens vieren en niet dat van Christus. Van de mens die zichzelf wel redt, die aan eigen kracht en wijsheid genoeg heeft, die zelf begin en einde is. Men kan zich dat experimant bespa ren, aldus de paus. Humanisme moet christelijk zijn, in ons eigen belang. Zonder Christus is er troost noch ge- bevrijding. Uit zichzelf weet de mens niet, wie hij is. Het ware oerbeeld van de mens ontbreekt. Men schept drogbeelden, die vergankelijk en vaak onwaardig zijn. De paus sprak de hoop uit, dat het spoedig vrede zal zijn in Vietnam, Ni geria en het Midden-Oosten. Tot slot gaf hij zijn zegen „Urbi et Orbi" Naar schatting 30.000 mensen hebben op het plein van de Sint Pieter de boodschap beluisterd. Koningin Juliana verlaat hier het Radboud-Ziekenhuis te Nijmegen, waar op Eerste Kerstdag de tweede zoon van haar dochter Margriet gebo ren werd. BONN De Duitse bondspresident Gustav Heinemann heeft koningin Ju liana per telegram gefeliciteerd met de geboorte van de tweede zoon van prin ses Margriet. „Ik wil u, majesteit, en de gehele ko ninklijke familie ook uit naam van mijn vrouw hartelijk gelukwensen. Wij zenden hierbij tevens onze beste wen sen voor het kerstkind en zijn ouders", aldus het telegram van Heinemann. ADVERTENTIE n.v. verzekerings maatschappij brand-, inbraak-, storm-en glasverzekering, wettelijke aansprakelijkheid voor particu lieren en rechtsbijstandverzekering, onge vallen-, ziekte-en ziektekostenverzekering, reisverzekering vraagt uw assurantieman of rechtstreeks: west blaak 22-r dam tel.010-110004* KINSJASJA De Kongolese minis ter van binnenlandse zaken Joseph Nsinga heeft de gouverneur van de Provincie Kivoe en de burgemeester van Boekavoe geschorst na het voorval van donderdag, waarbij 27 kinderen omkwamen voor een voetbalstadion. De wedstrijd in het stadion zou wor den bijgewoond door president Moboe- toe en president van Boeroendi Michel Michobero die een bezoek aan Kongo brengt. De andere bezoekers van de wedstrijd moesten voor de poort van het stadion wachten tot de hoge gasten hun plaatsen hadden ingenomen. Daar na bestormde de menigte de twee hoofdingangn. De meeste doden zijn kinderen onder de elf. Er vielen 105 gewonden. Zeven van hen zijn ernstig gewond. Moboetoe heeft vrijdag in Boekavoe een requiem-mis bijgewoond voor de slachtoffers. STOCKHOLM In Zweden hebben 74 Tsjechoslowaakse toeristen, onder wie hele gezinnen, asiel gevraagd. Van het 96 leden tellende reisgezelschap dat voor een kerstvakantie naar Zweden was gekomen, keerden slechts 22 toe risten naar hun land terug. Tussen woensdagavond 6 uur en vrijdagavond zijn in de Verenigde Staten 250 personen bij verkeersonge lukken omgekomen. *******************i raag wil ik aan ieder die dit hoort op deze kerstdag D van harte het allerbeste toewensen voor zijn of haar persoonlijk leven. Ik verkeer in de heel bijzonde re situatie, dat mijn man en ik vanmorgen de groot ouders zijn geworden van een lief klein stevig gezond en welgeschapen jongetje. Het is voor ons de vijfde keer dat we dit beleven en het ziet er naar uit dat het niet de laatste keer is. Niaar dit overkwam ons nog niet eer der op de vroege kerstmorgen. En nu dit ook samenvalt en het was mij al een poos bekend, dat het min of meer zou samenvallen met het jaarlijkse moment, waarop ik iets pleeg te zeggen dat uit mijn hart komt. zou ik u graag doen delen in deze gedachte. Het is een geweldig moment als je het meemaakt dat iemand ter wereld komt. Evenals het dat is wanneer iemand uit deze wereld uittreedt. Ineens verzinkt al het andere in het niet naast deze zaken van leven en dood. We verkeerden zelf in de hoogspanning, die daartussen kan ontstaan, in de moeilyke eerste dagen van ons tot op vandaag jongste kleinkind Constantyn. Ons bestaan verbreekt zich temidden van ontelbare tegenstellingen en spanningen. Het is stryd, Het is vechten. Iedereen denkt vroeg of later soms dat hy daaraan zal bezwyken, maar stilstaan is er niet. We moeten steeds verder nieuwe oplossingen zoeken, uitziend naar ons ware doel. Het leven zal niet altijd winnen van de dood. Het wint het over de dood heen. We behouden het leven omdat het ons is gegeven, een kerstgeschenk, onvervreemdbaar. Maar dat leven is iets wonderbaarlijks. Ook dit begrip is met geen enkel woord weer te geven. Het leven is daarbij ook zo teer en kwetsbaar, dat van onszelf en dat van ieder ander. Maar alle leven kan gedijen, groeien en z'n bestem ming halen als het door ons wordt herkend en we er stil van worden en we er heel onze toewijding aan geven. Het is een ongrijpbaar geschenk. Trachten we er iets van te pakken om het vast te houden, dan verpakken wij het graag plechtig in een fraai omhulsel, bergen het veilig op en vergeten het dan weer. Zo kan het dagelijks bestaan dan ongehinderd verder draaien en wervelen en in wezen toch een sleur zijn. Ondanks alle problemen en conflicten, verandert er dan toch voor ons niets wezenlijk, want het wonder is dan veilig weggeborgen. Uit het oog uit het hart, en met het wonder te verkeren is eigenlijk zo gevaarlijk. Met kerstmis wil het wonder naar ons doorbreken in alle volheid. Laten we dat niet vergeten, achter al die kerstverpakking, temidden van dat oerwoud van ver sierde sparren. Ook een kerstrede kan men tot de uiterlijke aankle ding rekenen, hoewel ik steeds poog daarmee juist te helpen de omhulsels opzij te schuiven. Toch ben ik er niet zeker van dat we op den duur met zo'n vaste jaar lijkse gewoonte niet ook in een sleur terecht komen, en overweeg daarom ernstig de dingen, die ik op het hart heb en die ik graag wil uiten, voortaan soms met Kerst mis, maar soms ook bij een andere gelegenheid te zeggen. Ja, met Kerstmis zou je moeten begrijpen wat het is om jezelf te verliezen en om je terug te vinden in je oorsprong, in je bestemming en in je onverbrekelijke lotsverbondenheid met heel de mensengemeenschap. Dat we hier en later thuishoren in het leven, waarvoor mens en mensheid bedoeld zijn. De dichter zegt dat het een dagelijks wonder is te leven en elk ontwaken een verrijzenis. Ik wens u goede dagen, nu en in heel het komende jaar." 9******9*****0**********1 1***********************************************1 vrouw Johnson hem Johnson niet had overreed, zich kandidaat te stellen. Het interview is het eerste van een reeks, waarin Johnson zijn politieke loopbaan zal belichten. Het werd in sep tember j.l. in Texas opgenomen. Maar het was, aldus Johnson, ook mevrouw Johnson, die hem afried zich opnieuw kandidaat te stellen bij de ver kiezingen van 1968. Volgens de oud-pre sident was zijn vrouw „een van de wij ste adviseurs", die hij ooit gehad heeft en zeer zeker de adviseur in wie hij het meeste vertrouwen had. Johnson verzekert in het vraagge sprek dat hoewel de Amerikanen me nen, dat hij 'n zeer ambititieurs man is die op macht uit is, hij nimmer het ver langen heeft gehad om president te zijn. Hij heeft altijd onder de indruk ver keerd, dat elke functie, die hij bekleed heeft in fiete te belangrijk voor hem is geweest. TEL AVIV Israëlische straaljagers hebben le Kerstdag acht uur lang Egyptische artillerie-stellingen langs het Suez-kanaal gebombardeerd. Vol gens waarnemers was het de zwaarste aanval van dit soort sinds de zesdaag se oorlog van 1967. „Alle installaties werden vernietigd", zei een militaire woordvoerder in Tel Aviv, die tevens berichten uit Cairo nog eens tegensprak dat drie Israëlische toestellen waren neergeschotn. De aan vallen waren volgens hem gericht te gen lanceringsinrichtingen voor raket ten, die Egyptische troepen, na soort gelijke aanvallen van enkele maanden geleden, weer trachtten te herstellen. Volgens waarnemers waren de aanval len bedoeld om met name na het mis lukken van de Arabische topconferen tie in Rabat, de Egyptenaren nog eens duidelijk de Israëlische gevechtssupre- matie te tonen. DUBLIN Het monumentent van O'ConnelI in Dublin is vrijdagochtend door een tijdbom beschadigd. Het was de vierde aanslag van deze aard in de afgelopen maanden. Niemand raak te bij de explosie gewond. De bronzen figuur aan de voet van het beeld werd door de ontploffing in vier stukken gebroken. De achterkant van de sokkel werd beschadigd. Na een inspectie heeft een ploeg deskun digen van het leger het monument veilig verklaard. Tot anderhalve kilo meter van O'ConnelI street sneuvel den de ruiten. Het monument is opgericht ter ere van Daniel O'ConnelI die in de Ierse ge schiedenis bekend staat als „de be vrijder". Ierse katholieken kregen door zijn inspanningen in 1829 stemrecht. De Ulster vrijwilligersmacht, een verboden groep protestantse extremis ten, heeft verklaard verantwoordelijk te zijn geweest voor de drie vorige aanslagen, namelijk op de elektrische centrale van Bally shannon het Wolf-, de Tone monument en het Ierse tele visiestation in Dublin. TRIPOLI Libië zal de Verenigde Staten geen enkele schadevergoeding geven voor installaties die achterblijven wanneer de Amerikaanse luchtmacht basis Wheelus wordt ontruimd. Beide landen kwamen dinsdag overeen de basis in juni van het volgend jaar op te heffen. De leider van de Libische onderhan- delingsdelegatie verklaarde dat van schadevergoeding geen sprake kan 'zijn. Hij had geëist, dat de permanente in stallaties intact gelaten zouden worden als compensatie voor de voordelen, die de Amerikanen er in het verleden van hebben gehad. De installaties zullen het eigendom van het Libische volk blijven, zei de onderhandelaar. Er bevinden zich scholen, ziekenhuizen, bioscopen en woningen voor ongeveer vierdui zend mensen. BOMBAY De Indische minister van Voedselvoorziening, Djagdjivan Ram, die tevens de niet-officiële leider is van India's 75 miljoen onaanraakba- ren, is op Tweede Kerstdag voorzitter geworden van de aan het bewind zijnde Congrespartij van premier Indira Gan dhi. Ram nam het voorzitterschap van de huidige congrespartij over van Soebra- maniam, die voorzitter werd van de „Gandhi-groep" der Congrespartij na de scheuring in de oude partij. Dit ge beurde aan het begin van een plenaire bijeenkomst van de huidige Congrespar tij, die vier dagen zal duren. ADVERTENTIE LONDEN Elf doden en twee ern stig gewonden heeft een hotelbrand gisteren geëist in de Engelse plaats Saffron Walden in het graafschap Es sex. De brand ontstond door nog onbe kende oorzaak om twee uur 's ochtends en breidde zich in het uit de zestiende eeuw daterende gebouw van het hotel „Rose and Crown" met grote snelheid uit. Ooggetuigen zagen hoe de meeste van de hotelgaste, om hulp roe pend uit de ramen van het vier ver diepingen tellende gebouw hingen, waaruit dikke rookwolken tevoorschijn kwamen. Een man klauterde het dak op, maar werd door de vlammen ach terhaald. Anderen gelukte het, zich langs de regenpijpen naar de grond te laten zakken. De meesten werden door de brandweer met ladders gered. Vijf lijken zijn onder het rokende puin aangetroffen. NEW YORK Het hart en de beide longen van een niet met name genoem de vrouw zijn op Eerste Kerstdag over gebracht in het lichaam van een man die aan een ongeneeslijke ziekte leed, zo heeft een woordvoerder van het zie kenhuis New York meegedeeld. De operatie, uitgevoerd door 14 dok toren, heeft 3 uur en dertien minuten geduurd. Het was de eerste hart plus dubbele longtransplantatie bij een pa tiënt met emphysema, een longziekte. Het ziekenhuis deelde mee dat de do nor 50 jaar en de ontvanger 43 jaar was, maar weigerde namen te noemen Het uit de 16e eeuw daterende ho tel Rose and Crown brandde gro tendeels uit. Dertig gasten konden zich via regenpijpen en met hulp van brandweerlieden in veiligheid brengen. Elf personen kwamen om.

De Vallei | 1969 | | pagina 5