Veenendaals dagblad Buiten JAGERS ONTDEKTEN SCHEDEL Lijk van 2 jaar vermiste vrouw in bos gevonden Twee ton uit woning bejaard paar gestolen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Na mysterieuze ontvoeringuit Franse haven Sauellzen- broodies HUIZE SCHUURING electra Kwartaalabonnees bespaar incasso! Betaal per giro! Hoogland biedt Beernink wetsontwerp voor „gewest Eemland" aan Dode Zee-rollen niet beschadigd griep Hele leven erg sober geleefd Zware strijd in Biafra Kristallijnen dag 5 GIBRALTAR - Vijf kanonneerboten., door Frankrijk gebouwd maar nog niet aan de afnemer Israël geleverd vanwege een algeheel wapenembargo, spoeden zieh thans door de Middellandse Zee, op weg naar een onbekende bestemming, maar ook bijna binnen het bereik van. ver kenningsvliegtuigen van de Egyptische luchtmacht. De juiste positie van de vijf snelle, doch ongewapende, schepen is niet bekend, maar uit het intense Israëlische radioverkeer kan volgens deskundigen worden opge maakt, dat een Israëlisch smaldeel het eiland Sicilië is gepasseerd. GEEN VERGUNNING OSLO PROEFVAARTEN Vijftien miljoen Italianen heeft NOOIT L IT BEKENDEN Jo VOOR KINDEREN Bijna 40.000 Amerikanen in Vietnam gesneuveld IJzifr besluit van 1969 Aanhoudende vorst Bur. voor redactie en administratie: Prine Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600: Losse nummers 1 0,25; Abonnement 1,03 p.w, 4,40 p.m„ 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei'' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 29 DECEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 304 5 KANONNEERBOTEN OP WEG NAAR HAIFA UTRECHT De gemeente Hoogland heeft minister Beernink vanmiddag tij dens diens oriëntatiebezoek aan de ge meenteraden van Amersfoort, Bunscho ten en Hoogland een „voorontwerp van wet tot bestuurlijke integratie in de agglomeratie Amersfoort en tot coördi natie van het beleid van de besturen van de gemeenten In de agglomeratie Amersfoort overhandigd. Aanleiding tot het oriëntatiebezoek was het initiatiefvoorstel van Gedepu teerde Staten van Utrecht, de gemeen te Hoogland op te heffen en haar grond gebied te verdelen over Amersfoort en Bunschoten. In het 98 artikelen tellende wetsontwerp heeft Hoogland een alter natief voor het initiatiefvoorstel uitge werkt, namelijk de instelling van een „gewest Eemland" (Amersfoort, Hoeve laken, Hoogland, Leusden en Soest). Het bestuur van het gewest zou moe ten bestaan uit een gewestraad, een col lege van voorzittter en gedelegeerden en een voorzitter. De gewestraad zou moeten worden gevormd door alle wet houders van de gewestgemeenten en «en gelijk aantal gemeenteraadsleden, die door de raadsleden van de vijf ge meenten worden gekozen. Daardoor zou volgens Hoogland be halve een duidelijke organische ver binding op bestuurlijk niveau ook een soepele inschakeling van het ambtelijk potentieel van de gemeenten bij het gewest werk worden gegarandeerd. Te vens zou de gew'estraad een goede af spiegeling vormen van de politieke ver houdingen in het betrokken gebied. 1 ADVERTENTIE H.H. ADVERTEERDERS Hiermede maken wij U er op attent dat advertenties voor het nummer van vrijdag 2 jan. a.s., op woensdag 31 december om 12.00 uur in ons bezit die nen te zijn. ADV. EXPL. 5 Kristallijn en dag 5 t>i; een kwakkelwinter behoort ook 5 5 een etmaal, getooid met het 5 5 kantwerk van rijp en rijm, en toen 5 dit zich in de laatste dagen voor 5 Kerst inderdaad uit de windselen 5 van een vochtige nacht loswikkelde, stond ik daar 's ochtends niet eens zo verbaasd naar te kijken, want de 5 ommezwaai kwam gezien de at- 5 5 mosferische omstandigheden 5 5 geenszins onverwacht. Verheugenis 5 en welgevallen waren er echter niet 5 5 minder om, want de kristallijnen g broderie van tak en twijg, vervro- 5 ren grassprieten en strak gestileer- 5 de geschrompelde kruiden boeiden na weken van kleurloze mist, spik- 5 5 kelige neerslag en vlakke vorst 5 5 evenzeer als de verrassing van een 5 j voorzichtig zonnestraaltje. Bij toe- 5 5 nemende wind sloegen de fijneon- 5 dergekoelde druppels van de dun- ne sproeiregen 's avonds neer aan 5 de zijde, vanwaar het waaide en 5 overal in de tuin, in bos en veld 5 stolden de miljarden tranen tot mi- 5 nuscule kogeltjes. Randen en opdik- 5 kende nerven van het gebladerte waren spoedig berijpt en vooral in 5 de fijne vertakkingen en de subtiele 5 structuur der lege boomtoppen 5 waar immers de toeboer van de nat- 5 te stuifsels verhevigt kwam de Onbevestigde maar aanhoudende berichten willen, dat het vijftal tersluiks uil de Franse marinehaven Cherbourg verdwenen vaartuigen, op weg is naar Haifa. De Israëlische regering doet er echter volledig het zwijgen toe en een defensie- woordvoerder zei zelfs „Wij zullen hier nooit over praten". Franse zegslieden in Cherbourg schatten dat de schepen, die een snelheid van 40 knopen kunnen ontwikkelen, slechts een keer onderweg getankt moeten w or den om in de loop van vandaag Israël te bereiken. Niemand weet of, en zo ja, waar er getankt wordt. Mogelijk is dit reeds gebeurd. schiep, groeiden er lange naalden 5 en pieken tot een wonderschoon 5 5 sprookje uit, een wereld van ge- 5 sponnen glas, Geen kerstboom kan 5 mooier zijn getooid en in rijker 5 praal prijken, dan een berk in zijn 5 5 lange zilvertressen, die haast tot in 5 de besuikerde hei hangen en waar- 5 5 over de jonge ochtendzon met nan- 5 5 kin, zalm en rose een zachte tint J 5 spreidt. Doch al te gauw is het ge- S 5 daan met glinsterende lovertjes en 5 5 pinkelende pailletten, met het petit- 5 point aan de pruiken der sparren. 5 Want tegen een stijgende thermo- 5 meter legt al dit tooisel het snel af dat hebben we pas nog kunnen 5 zien. i 29 dec. '69 A. B. WIGMAN Een militaire luisterpost in Italië ving een boodschap van de schepen op, dat alles wel was aan boord en dat de eindbestemming de haven van Haifa was. De vijf boten werden begeleid door Israëlische oorlogsschepen van een veel grotere tonnage en door een tan ker. Deze zou de kanonneerboten In vol le zee hebben bevoorraad. Het Egyptische ministerie van Bui tenlandse Zaken ontbood gisteren de ambassadeurs van Frankrijk en Noor wegen om de kwestie te bespreken. Franse autoriteiten beweren, dat de schepen, die voor Israël waren ge bouwd, aan een Noorse firma waren verkocht. Over het bestaan van die Noorse fir ma: Starboat en Weill S.A. oil ship ping services, was aanvankelijk niets bekend. De Noorse overheid had boven dien geen vergunning afgegeven om de schepen in te voeren. Gisteravond echter verklaarde een Noorse industrieel, Martin Siëm, alge meen directeur van de groep-Aker, dat hij de geheimzinnige firma in Noorwe gen vertegenwoordigt. De maatschap pij was volgens Siem in Panama gere gistreerd. Siem heeft later met nadruk ver klaard, dat de Aker-groep niets met de kanonneerboten te maken had. Hij zei dat de schepen nooit onder Noorse vlag hadden gevaren. Hij zei dat Starboat enige tijd gele den in Cherbourg „vijf snelle motorbo ten had overgenomen", maar weigerde zich uit te laten over mogelijke banden van de Panamese onderneming met Is raël. Siem wilde niet zeggen wie ach ter de transactie stond. Hij heeft zondagavond laat nog een onderhoud gehad met de Noorse minis ter van Handel en Scheepvaart, Kaare Willoch. Na afloop verklaarden Siem en Willoch er niet van op de hoogte te zijn, dat Noorse officieren de kanon neerboten zouden hebben bemand. Volgens de eerste berichten over de affaire, had het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard, dat de boten waren verkocht aan een Noorse onderneming en dat zij uit Cherbourg op weg waren gegaan naar Oslo. Zelfs zaterdag werd deze lezing nog gehand haafd door Franse autoriteiten. Zij ver klaarden dat de vijf kanonneerboten onder Noorse vlag de haven van Cher bourg waren uitgevaren. In regeringskringen in Oslo werd dit zeer onwaarschijnlijk geacht, en Siem ontkende het categorisch. Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft gezegd dat de haven-autori teiten in Cherbourg onmogelijk docu menten kunnen hebben gezien waarin de invoer van de boten in Noorwegen were goedgekeurd. Zulke documenten zijn nooit afgegeven. Noorwegen wacht met belangstelling het onderzoek van de Franse autoriteiten in deze zaak af. Nadat De Gaulle zijn embargo had uitgevaardigd bleven vijftig Israëliërs, technici, marinepersoneel met hun ge zinnen, in Cherbourg achter, om toe zicht te houden op het afbouwen van JERUZALEM Een van de kost baarste van de Dode Zeerollen is ge kreukt, zo heeft een curator van het Israel-Museum zondag gezegd, maar hij ontkende beschuldigingen als zou het handschrift beschadigd zijn. Vol gens de curator zou het manuscript makkelijk glad gestreken kunnen wor den. Het gaat hier om de Jesaja-rol, het oudst bekende exemplaar van het boek Jesaja van de Bijbel. De perkamentenrol werd getoond op de persconferentie van curator Magen Broshi,nadat in het gehele land grote verontwaardiging was ontstaan, toen in de kranten de beschuldiging was ge uit dat de rollen beschadigd waren door dat de regering er te weinig geld voor beschikbaar stelde. t Broshi zei, dat vijf van de zeven ma nuscripten een jaar geleden uit het Is rael Mseum in Jeruzalem werden ge haald en waren opgeslagen in een luchtdichte kluis. Er zouden nu speciale met helium gevulde containers worden vervaardigd voor de rollen, „zodat ze nog 2500 jaar mee zullen gaan", aldus Broshi. de schepen. De groep zou op kerstavond om half elf opdracht hebben gekregen te vertrekken. Enkele dagen tevoren waren de sche pen al voorzien van brandstof en ander materiaal. Dit met het oog on de proef vaarten, zo zei men. De Franse ambassadeur in Egypte, Francois Puaux, heeft zondag aan Egyp tische functionarissen meegedeeld, dat de Franse regering een diepgaand on derzoek heeft gelast naar de zaak van de uit Cherbourg verdwenen kanon neerboten. De Fransen hebben beloofd, dat zij de Egyptenaren op de hoogte zullen houden, maar tot dusver zijn er nog geen berichten over het onderzoek bin nengekomen. ROME In Italië hebben meer dan vijftien miljoen mensen als gevolg van de griepepidemie kerstmis in bed moe ten doorbrengen. Volgens het Milanese blad „II Giorno" zouden in totaal al 5.000 mensen aan de ziekte zijn bezwe ken. Officiële cijfers over het aantal doden zijn echter niet beschikbaar. De epidemie van Aziatische griep in Engeland heeft nu het hoogtepunt be reikt. De afgelopen week werden er in Lon den meer dan vijftienduizend ernstige grieppatiënten naar ziekenhuizen over gebracht. Ruim driehonderd mensen in Enge land zijn overleden als gevolg van d4 griep. Het waren niet uitsluitend ou den van dagen. F,r was o.a. een echt paar, man en vrouw beiden 26 jaar. dat de slachtoffer werd van een weinig voorkomende, maar zeer ernstige long aandoening, die door de griep was ver oorzaakt. De afgelopen drie weiten zijn in Sken- der Vaku, in het midden van Zuid-Sla- vië, en omringende dorpen meer dan 50 mensen aan de griep overleden, schrijft het blad Vecernje Novosti. Verwacht wordt dat er ook slachtoffers zijn ge vallen in de dorpen die door de sneeuw onbereikbaar zijn. ADVERTENTIE 0LGA DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER OOSTERBEEK De macabere vondst van enkele jagers heeït het vermoeden. dat de politie al jaren had, bevestigd van vier kinderen, is vermoord. Op geheimzinnige wijze verdween de toen 33-jarige vrouw in augustus 1967. Ze ging even boodschappen doen en ADVERTENTIE Fijne Mevrouw Van de Werke (67) en haar man (73) altijd zuinigjes aan gedaan WIJK BIJ DUURSTEDE Inbre kers hebben op de avond van Tweede Kerstdag een brandkast met naar schat ting twee ton weggehaald uit het huis van een bejaard echtpaar in Wijk bij Duurstede. Het waren tweehonderdduizend moeizaam gespaarde guldens, bijeenge bracht door de hardwerkende familie Van de Werke, dat bestaat uit man (73), vrouw (67) en twee bij hen wo nende zoons, Arnold van 44 en Mer cedes van dertig jaar. Zowel mevrouw Van de Werke als haar man werken nog hele dagen op een koekjesfabriek in Driebergen. Zoon Arnold is in dienst bij de Heidemaat schappij, Mercedes werkt op de fruit veiling. Met het geld verdween ook de rest van de inhoud van de ongeveer twee honderd kilo wegende brandkast: legi timatiebewijzen voor het innen van de AOW, een aansteker met een uur werk, een gouden vijfje, twee gouden ringen en de begrafenispolissen van het gezin. Een brand- en inbraakver zekering was er niet. Tussen de snikken door vertelt me vrouw Van de Werke: „Daar heb je nou jaren voor gespaard. Iq één klap is alles weg. We zijn altijd zuinig ge weest. Anders krijg je zoveel geld niet bij elkaar. Nooit kwamen we ergens. Op vakantie gingen we niet. Ja, vier jaar geleden zijn we een dagje naar de Efteling geweest. Ik heb nooit ge weten wat een bioscoop is of wat een uitvoering." De bewoners van het schamele huis je aan het smalle, voor verkeer afge- van uw banketbakker U proeft het direct sloten, straatje, dat Langs de wal heet, waren zeer tegen hun gewoonte in van huis op het moment dat de inbrekers hun slag sloegen. „Het lijkt wel of de dieven hebben staan wachten totdat we weggingen", zegt mevrouw Van de Werke uit Wijk bij Duurstede. „Nooit komen we er gens. Een getrouwde zoon had nog ge vraagd of we de Kerstdagen bij hem kwamen. Maar we bleven liever thuis. Alleen, kort na zeven uur 's avonds op Tweede Kerstdag, zijn we even naar de buurvrouw, een eindje verderop in de straat gegaan. Om tien uur waren we weer terug." >e onbekenden zijn in het huisje ;omen door een keukenruit in te slaan. Door de voordeur zijn ze, met de brandkast, weggegaan, zo heeft de politie vastgesteld. Ze hebben geen spo ren achtergelaten. De politie gelooft dat de daders dan wel de tipgever be kenden van het gezin Van de Werke zijn. Het opgepotte geld zat in kistjes en een plastic zak. Het bestaat uit twee bankbiljetten van duizend en verder uit briefjes van honderd, vijfentwintig en tien gulden. Mevrouw Van de Werke: „Het geld was voor de kinderen. Ik heb nog twee jongens thuis. Als mijn man en ik er tussenuit zouden gaan, zouden zij het in leder geval goed hebben." „We hebben het expres niet op de bank gezet. Als mijn man en ik dan dood waren gegaan hadden de jongens van elke gulden tweeënveertig en een halve cent aan de belasting moeten afdragen. Daar heb ik toch mijn hele leven niet voor gewerkt. Nee, dacht ik, houd het maar in huis, dan heb je la ter de hele mep." OWERRI (Biafra) In een Biafraans communiqué dat in Owerri is uitgege ven, wordt gezegd, dat bij zware ge vechten sedert donderdag, bijna 2.000 Biafraanse en federale Nigeriaanse mi litairen zijn gesneuveld. Het aantal do den zou sterk gestegen zijn door zware gevechten in alle sectoren. Nigeriaanse troepen zouden zeer zwa re verliezen hebben geleden bij het knooppunt van wegen Oegba op 40 km ten zuidoosten van Owerri, na een ge slaagde Biafraanse tegenaanval. In de sector Ahoada zouden twee Nigeriaan se voertuigen voor troepenvervoer op landmijnen zijn gelopen. Alle inzitten den zouden zijn gedood. Verder wordt meegedeeld, dat in de sectoren Ikot Ekpene en Aba, Biafraan se troepen opnieuw Nigeriaanse stel lingen hebben veroverd, die de Nigeri- anen onlangs bezet hadden. Verzoeke vóór 2 januari f 13,10 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal met vermelding 1. abonnement le kwartaal 2. naam en adres waar ons bezorgd wordt 3. post-of bezorgabonnement. 1970 blad A De plaats waar het lijk gevonden werd. Links brigadier Kooijdie in de afgelopen twee jaar het onderzoek naar de verdwenen vrouw leidde. Rechts brigadier Koeleman. Dirkje Beniner uit Oosterbeek, moeder kwam daarvan niet terug. Een inten sieve speuractie van de politie had tot resultaat dat haar fiets en haar jas ge vonden werden in een bos vlakbij de drukke verkeersweg Arnhem - Ede waar de vrouw nu en dan werd gesig naleerd. Het hele bos werd uitgekamd, maar dat leverde niets op. Tot enkele jagers dit weekeinde het bos doortrokken. Een drijver ontdekte een schedel. De jagers stelden de po litie op de hoogte, die vervolgens een ondiep graf ontdekte, waarin de stoffe lijke resten van de vrouw lagen. Hon gerige vossen moeten het skelet heb ben opgegraven en hebben het over enige afstand hebben verspreid. De po litie van Renkum stelt onder leiding van de Arnhemse officier van Justitie mr. J. Pieters en met hulp van het gerechtelijk laboratorium te Den Haag een onderzoek in om de identiteit te bepalen van de stoffelijke resten. Officieel staat het nog niet vast dat het stoffelijk overschot dat van de ver dwenen vrouw is de identificatie, onde meer aan de hand van het gebit moet nog plaatsvinden maar de po litie is er vast van overtuigd. DIRKJE BEUMER SAIGON Hoewel het totaal aantal Amerikaanse gesneuvelden in de Viet namese oorlog volgens onofficiële tel lingen nog maar 71 van de 40.000 ver wijderd is, zegt het Amerikaanse opper bevel dat het dodental dit jaar onge veer 38 procent lager zal liggen dan in 1968. Het zou het eerste jaar sedert de Amerikaanse inmenging in de Vietna mese oorlog zijn, dat het dodencijfer was teruggelopen. Tot 20. december zijn in het afgelopen jaar 9.279 Amerikanen gesneuveld. Ver wacht wordt dat dit aantal met nog enige honderden zal stijgen door toe voeging van de verliescijfers over de laatste weken en de gebruikelijke her zieningen. In 1968 bedroeg het dodental 14.592. de jaren daarvoor: 1967: 9.378, 1966: 5.008, 1965: 1.369, 1964: 147, 1963: 78, 1962: 31, 1961: 11. Het dodental aan Zuidvietnamese zij de bedraagt dit jaar voor zover bekend 17.212, tegen 15.426 in 1968. Abonnementen-administratie (Van onze weerkundige medewerker) Vpor het eerst in deze winter voert een snijdende oostenwind kou de lucht uit Polen en Duitsland naar ons land. Door toenemende opheldering vriest het hierin 's nachts en in de ochtend matig tot streng. Gelderland moet in de eerstkomende nachten rekenen op minima tussen -7 en -11 graden C. 's Middags wordt het niet warmer dan -4 a -5 graden. Vanmorgen vroeg rapporteerden München -10 graden, Leipzig -11, Dresden -13, Berlijn, Hamburg en Hannover -14 en Warschau -15 gra den. De luchtdrukverdeling wordt ge kenmerkt door stijgende barome ters in Scandinavië en een iets uit diepende depressie in de Golf van Biskaje. Het minimum blijft op af stand, waardoor de kans op ijzel en sneeuw vooreerst klein blijft. Pas wanneer er vanuit de Middellandse Zee een neerslagoffensief in de rich ting van de Alpen wordt opgezet stijgt in Zuid-Duitsland de kans op sneeuwval van betekenis en in een later stadium ook in het zuidoosten en oosten van ons land. Weersverwachting van het KNMI van maandagavond tot dinsdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Plaatselijk opklaringen maar geen neer slag van betekenis. Lichte tot matige, plaatselijk strenge vorst en een matige, af en toe vrij krachtige oostelijke wind.

De Vallei | 1969 | | pagina 1