KANKER PAVILJOEN nanciele notities AKZO koopt Astral-verf RECORD 1970? RECESSIE OF IN AMERIKA CONSUMENT MERKT DAT PRIJZEN STIJGEN WIJZIGING BIJ BANK BONDSSPAARBANKEN Eenhoofdige directie bij de Nillmij HOGERE UITVOER GEVOEG VAN SNEELE GROEI WEREEDHANDEE Top-produktie suikerbieten Valk over naar Epe Brabantia en Breitenstein EERSTE HEEFT DIT JAAR 18,5 f. GESTEGEN Yan Gelder verwacht sterkere positie ECONOMEN ZIJN HET MET ELKAAR ONEENS Firma W. Wiilems afgehaakt Verslag Noord- Hollandsche Hypotheekbank Prins Dokkum is tevreden Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel ACF verwerft Kina-bedrijven KOUDIJS N.V. 8% DIVIDEND EMISSIE VAN EEN MILJOEN orstenlandsche in opgaande lijn W est! and-Utrecht h v potheekbank mmtmÊmHmmmmmmmmmm PILOOT STORM TEKKO TAKS Met Franse toestemming NEDERLANDEN 1870 Resultaten minder Uitbreiding belangen Congo Oogst was zeer gunstig Samengaan in Duitsland Pagina 2 MAANDAG 29 DECEMBER 68 „Vooruit dan maar." Zoya gemakkelijk toe (ze wilde werkelijk liever met hem samen zijn). „Ik zal je voor deze keer in de salon ontvangen." „De irre... wat? Ze knikte met haar hoofd naar de a „De gevallen die we niet kunnen conferentiekamer van de artsen. Na de waarom zou genezen. De manier waarop die eruit lunch moest ze eerst weer de medi- zien en de manier waarop ze praten cijnen rondbrengen en daarna naar een hebben een heel ongunstige invloed op paar ernstige gevallen in de grote degenen die we genezen kunnen." vrouwenzaal kijken. Zoya was er zich 9 Door aan de tafel van de verpleegster van bewust hoe gaaf en gezond ze was, ogen die bij dergelijke vragen past. Ie gaan zitten leek Oleg ziin maatschan- tot in elke norie van haar huid en tot. in 7ie wamn nn alleen in rla Iram comfortabele leunstoelen zitten in het lichtste gedeelte van de kamer. Er stonden een paar potten met agaven op bloemtafeltjes, terwijl achter het grote glasvlak van het voornaamste venster een eikeboom zijn takken uitbreidde en |p tot aan de volgende verdieping omhoog reikte. Oleg deed meer dan alleen maar zitten. Hij genoot met zijn hele lichaam van het comfort van de stoel. De gebogen lijnen steunden zijn rug; zijn hoofd en hals leunden behaaglijk gaf achterover. „Wat een weelde," zei hij. „Ik heb in... o, wel in geen vijftien jaar in iets dergelijks gezeten." (Als hij die stoel zo prettig vindt, hij er dan niet een kopen? „En vertel nu eens: waarom heb je gewed? vroeg Zoya, met schuinge- houden hoofd en een uitdrukking in de gaan zitten leek Oleg zijn maatschap- tot in elke porie van haar huid en tot in Ze waren nu alleen in de kamer en pelijke positie en zijn algemene greep het topje van haar pink in scherp zaten in de stoelen met maar één enkel op de dingen verbeterd te hebben. De contrast met alle verval en ziekte doel: samen te praten. Wat voor •ndere Oleg, de Oleg die niet meer rondom haar. Met vreugde voelde ze wending dat gesprek nam zou afhangen geholpen had kunnen worden, de man haar stevige borsten, hun gewicht als ze van een woord, een toon, een blik. waarvoor het niet meer de moeite over de bedden van de patiënten leunde Werd het alleen maar een gewoon waard was geweest een bed vrij te en hun trillen als ze vlug liep. babbeltje, of het soort gesprek dat diep houden, een van de ,irremediabelen* Eindelijk viel de druk van het werk tot in het hart van de dingen graaft? die had hij volledig achter zich gelaten, van haar af. Zoya vroeg een hulp aan de Zoya bereidde zich voor op het eerste, Het was een sprong van de ene status tafel te gaan zitten, geen bezoekers in maar ze was gekomen met het gevoel naar de andere, volkomen onverdiend, de zalen toe te laten en haar te roepen een grillig spel van onverwachte om- als er iets gebeurde. Ze pakte haar dat het wel op het laatste zou uitlopen. Oleg stelde haar niet teleur. Hij sprak standigheden. Alles met elkaar herin- borduurwerk en Oleg volgde haar naar ernstig, zonder zijn hoofd van de nerde het hem vaag aan iets anders, de artsenkamer. rugleuning op te lichten en zijn stem maar dat was een gedachtengang die hij Het was een lichte hoekkamer met over haar hoofd heen tot het raam op dat moment niet wilde vervolgen. drie ramen. Niemand zou de meubile- richten. „Ja, dat zal wel waar zijn. Nu, ze ring bijzonder luxueus kunnen nomen. „Ik heb met mezelf gewed of een hebben Azovkin afgeschreven en Overal viel de hand van de hoofdboek- zeker meisje met een gouden pony ons gisteren was ik erbij toen ze Proshka houder en van de chefarts te bespeuren, plompverloren, zonder een woord van Er stonden twee rechte sofa's, geen uitleg ontsloegen. Ik had zelfs het gezellige om in weg te zakken, maar gevoel dat ik meedeed aan het bedrog." precies zoals de officiële smaak ze de eerste keer. Zoals hij zat was de kant van zijn voorschreef. De ruggen waren recht Zoya weerstond zijn blik. gezicht met het litteken van Zoya genoeg om je een stijve nek te bezorgen afgewend en zijn gezicht had die wrede en in de rug zaten spiegeltjes inge- uitdrukking verloren. Ze werkten bouwd, zo hoog dat alleen een giraffe vriendschappelijk en harmonisch verder er zijn gezicht in had kunnen bekijken. en met lunchtijd was alles klaar. De tafels waren neergezet en de Maar Mita had nog iets anders voor ze bekende deprimerende manier die men te doen achtergelaten. De laborato- in alle inrichtingen toepast: haaks op de rium-analyses moesten worden overge- grote, met een dikke glasplaat bedekte bracht op de temperatuurlijsten van de schrijftafel van de voorzitter stond de patiënten. Op die manier zouden er lange smalle tafel waar men tijdens de minder vellen papier in de klappers met bijeenkomsten aan zat, en op die met de ziektegevallen komen en het zou de schrijftafel de onvermijdelijke letter gemakkelijker zijn, alles bij elkaar te T vormden. De tweede tafel was op z'n houden. Maar het was wel wat veel Samarkands bedekt met een kleed van het haar onmogelijk te maken ja' te gevraagd, als ze wilde dat dit op één hemelsblauwe pluche, dat de kamer zeggen. Wat voor leven is het tenslotte, zondag klaar kwam. met een kleurige plek opvrolijkte. Er „Dank je," zei Zoya, „heel erg waren nog een paar kleine, gemakke- bedankt, Oleg Filimonovich." lijke leunstoelen, die apart van de tafel „O nee! Alsjeblieft! Noem me zoals in een willekeurig groepje bij elkaar je straks deed. Noem me Oleg! stonden. Ook deze zorgden voor een „Nu moet je na de lunch gaan gezellige noot. rusten..." Niets herinnerde eraan dat dit een „Ik rust nooit." ziekenhuis was, behalve een blad, ,De „Je bént ziek, weet je! Onkoloog', dat tegen de muur was „Weet je wat zo gek is, Zoya? Zo geprikt. Het was gedateerd 7 november, gauw als jij de trap opkomt en aan je (Noot van de vertaler: De verjaardag dienst begint ben ik weer zo gezond als van de Revolutie van 1917.) «en vis." Zoya en Oleg gingen in de zachte, wel of niet gezelschap komt houden in de woestenij." Toen keek hij haar recht aan voor „Wat gebeurt er daar met dat meisje? Oleg zuchtte. „Dat heb ik je al verteld. Niet veel opwekkends. Er is geen stromend water. We verwarmen het strijkijzer met houtskool en we hebben alleen petroleumlampen. Als het nat is, is er alleen maar modder. Als het droog is, is er alleen maar stof. Nooit een gelegenheid om leuke kleren te dragen." Hij liet geen enkel onplezierig detail achterwege. Het was alsof hij probeerde als je je nooit behoorlijk kunt kleden? Maar Zoya wist dat, hoe comfotabel je ook in een grote stad kunt leven, je tenslotte niet mét de stad leeft. Ze wilde liever de man begrijpen dan zich een beeld vormen van zijn dorp. „Ik begrijp niet wat je daar houdt." Oleg lachte. „Het Ministerie van Binnenlandse Zaken wat anders? Hij lag nog aldoor achterover geleund te genieten; zijn hoofd steunde op de rug van de stoel. (wordt vervolgd) 4310. Ferdydik en Seth Besh keken Kapitein Marc in «tomme verbazing aan. „Meen je dat echt, mogen wij je vliegtuigje even gebruiken?" vroeg de eerste. Mare knikte glunderend, blij dat hij zijn gasten kon plezie ren. „Welzeker. Maar ik zou zeggen draai eerst eens even 'n paar proef rondjes hierboven. En denk erom, Estra is nu vast al bezig met het qntbijt. Zorg dat je erbij bent, anders smikkelen Arend en ik alles op!" De gedachte aan eten deed de twee poëzie-bedrijvers op- 4310 eens hun knorrende ingewanden gewaar worden en zij volgden Mare haastig naar de bungalow. Doch niet lang daarna klommen zij toch vlug in die eigenaardige con- traptie, die Mare zijn „flivver" noemde. Natuurlijk hadden beiden, als ervaren vliegers en astronauten weinig moeite om de behandeling van dit toestel onder de knie te krijgen. Voorzien van een enorm lunchpak ket en 'n heleboel wijze raadgevingen steeg het tweetal tenslotte op voor hun verkenningstocht boven Valeron. 66. Op het gonzend geluid van weleer, dat nu duide lijk door de straten en straatjes van Rome echode, liet Tekko zijn quasi onverschillige houding varen en sprong terstond overeind. „Vlug naar het vliegveld! Ik haal u wel in!" zei Tekko tegen professor Starreveld en toen riep hij luid om de waard. Bevend en met gro te angstogen kwam de herbergier naar buiten sukkelen en wees met een bibberige wijsvinger naar het vreem de toestel hoog in de lucht. Tekko frommelde de man vlug een paar bankbiljetjes in de hand die deze zonder er naar te kijken aannam. En terwijl Tekko het op een lopen zette om zijn vriend zo gauw mogelijk in te ARNHEM De AKZO (AKU-Ko- ninlklijke Zout-Organon) heeft van de Franse regering toestemming gekregen het Franse verfconcern Astral over te nemen. Daardoor kan AKZO gebruik maken van zijn optie om een meerder heidsbelang in Astral te verwerven. AKZO had in Astral al een belang van dertien procent. Het verzoek van AKZO om Astral gro tendeels in zijn bezit te krijgen loopt al geruime tijd. Steeds heeft de Franse regering de zaak getraineerd omdat Franse bedrijven ook naar Astral hen gelden. De regering heeft nu AKZO toe stemming gegeven, zij het dat het be stuur van het Nederlandse concern nog niet weet of aan deze toestemming be paalde voorwaarden zijn verbonden. Astral heeft een aandelenkapitaal van zeventien miljoen franc. NEW YORK De debatten tussen Amerikaanse economisten over de vraag of er in 1970 een recessie zal komen of dat deze reeds merkbaar is worden luider en heftiger. De ont- leders van de tendensen verkondigen hun dikwijls tegenstrijdige opvattin gen, waarbij de consumenten in het onzekere blijven over de toekomst. Maar aan hun portemonnaie merken ze, dat de prijzen, ondanks de aanval op de inflatie van de Amerikaanse re gering die nu al bijna een jaar aan de gang is blijven stijgen. De economist Pierre A. Rinfret, die president Nixon tijdens zijn verkie zingscampagne van 1968 adviseerde, zei, afwijkend van de gewoonlijk hoogdravende woorden van de econo- AMSTERDAM N.V. Nederlandsch Fondsen- en Administratiekantoor deelt mee, dat de heer C. Wiilems op 15 de cember 1969 is afgetreden als direc teur der vennootschap. De heren mr. DEIN HAAG Met ingang van 1 ja nuari 1970 zal de directie van de N.V. Schadeverzekeringmaatschappij Nill mij, tot die datum in handen van de he ren J. Fortuin, G. J. Knippenberg en A. W. Roelofsen, uitsluitend worden ge voerd door mr. P. Lever. Zoals reeds eerder bekend gemaakt treedt de heer Fortuin toé als firmant bij Hudig en Co. te Rotterdam en ver trekt de heer Roelofsen met pensioen. De heer Knippenberg, directielid van de Verenigde Nillmij en van Nillmij Le ven, blijft in deze laatste functie spe ciaal werkzaam voor het collectieve be drijf. De heer Lever (45) is sinds begin 1962 verbonden aan de Nillmij, tot 1967 als jurist voor het in 1963 opgerichte schadebedrijf. Sinds 1967 was hij secre taris van ,jde;id)r«ctie. Ir^ d^pe functie zal hij worden' öjögevolgd door mr. J. C. R. D. M. van der Heyden. H. Schiphorst en P. C. Boeken hebben een benoeming tot directeur aanvaard en fungeren beiden als zodanig met in gang van voornoemde datum. De firma W. Wiilems en Cie voegt hieraan toe dat de verbinding tussen de spaarbanken en de firma, die op 29 mei 1968 tot stand was gekomen, is geëindigd ingevolge een op 12 decem ber 1969 getroffen en voor beide par tijen bevredigenden, regeling. C. Wii lems treedt af als directeur van de Nefak N. V. Ned. Fondsen- en admini stratiekantoor (Bank der Bondsspaar banken), waartegenover een financiële regeling te zijnen gunste werd getrof fen. De bindingen met Nefak worden geliquideerd. W. Wiilems en Cie zal zich binnenkort elders vestigen. Wijzi ging van inzicht over de vorm en het arbeidsterrein van de bank heeft tot een situatie geleid, waarin de oorspron kelijke opzet, welke voortvloeide uit de jegens de firma aangegane verplichtin gen, niet ten uitvoer kon worden ge legd. De banden met de sedert 1961 nauw met W. Wil'lems en Cie gelieerde firma P. Boeken jr. werden tegelijker tijd gestaakt. AMSTERDAM (ANP) De Levens verzekering Mij. De Nederlanden van 1870 heeft het maatschappelijk kapi taal verhoogd van f 3 tot f 10 miljoen. Het geplaatste volgestorte aandelenka pitaal wordt verdubbeld tot f 4 miljoen door een bonusuitgifte van 50 procent en een aandelenemissie vanf 1 miljoen tegen 150 procent. mische experts: „Er komt geen recessie in 1970". Daarop liet hq volgen: „Niet alleen dat er geen recessie komt, maar ik geloof dat we elk economisch record dat er ooit in de geschiedenis van de wereld is gevestigd zullen verplette- ren". Een andere beroemde economist, Mil ton Friedman van de Universiteit van Chicago sloeg toe uit de andere hoek van de economische ring. Hij zei dat de Verenigde Staten afstevenden op een recessie in de orde van grootte van die van 1960-61, met lagere in terest en stijgende werkloosheid tot on geveer zes procent. Irvin Schweiger, professor in mar keting aan de Economische faculteit van de Universiteit van Chicago, zei dat de tekenen er op wijzen, dat de recessie reeds onderweg is. Hij be weerde: „De langste economische ex pansie in onze geschiedenis is tot stil stand gekomen". Minister van handel Maurice H. Stans gaf als zijn mening dat geen recessie verwacht kan worden, maar dat krap geld de grote zaken zal remmen aan gezien de regering haar pogingen om de economie te stabiliseren voortzet. Op de jaarvergadering van beleg gingsbankiers verklaarde hij: „Voor sommige sectoren van onze economie AMSTERDAM Hoewel ook in 1968 door de toegepaste huurverhoging van vier pet per 1 mei 1968 de huuront- vangsten hoger zijn, is toch exploita tieresultaat van de NV Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goede ren, vroeger genaamd Noord-Holland- sche Hypotheekbank, blijkens het heden verschenen verslag over 1968, bij het vo rige jaar ten achter gebleven. De kostenverhogingen en de in 1968 wederom gestegen belastingen hebben in hoofdzaak het exploitatieresultaat beïnvloed. Er resteert een overschot van f 9.403 dat in mindering zal worden gebracht op het verliessaldo van vorige jaren. Dit verliessaldo is per 31/12/68 groot f 232.519. De achterstallige rente bedraagt thans 7 pet., uitmakende een bedrag van f 307.538, van de hoofdsom der vijf pet. schuldbrieven, en 90 pet of een bedrag van f 17.460 van de hoofdsom der SVs pet. schuldbrieven in totaal dus f 324.998. Het bezit aan on roerende goederen bleef onveranderd. DEN HAAG De algemeen directeur van de Centrale Kamer van Handelsbe vordering, mr. P. H. Noordwal, heeft gezegd dat de Nederlandse export in de eerste helft van dit jaar 18,5 procent hoger was dan in de eerste helft van vorig jaar. Sprekend tot het departement Den Haag van de Nederlandse maatschappij voor Nijverheid en Handel zei mr. Noordwal dat het groeipercentage voor een belangrijk deel moet worden toegeschreven aan de snelle groei van de wereld handel. Hij waarschuwde voor de gedachte dat die stijging te danken zou zijn aan een grotere concurrentiekracht. Hoe groot Nederlands concurrentiekracht is zal pas blijken als het groeitempo van de wereldhandel afneemt. Nederland neemt met een aandeel van ongeveer 3.5 procent van de wereld- goederenuitvoer de negende plaats in. Dat betekent dat Nederland in het wereld- handelsverkeer geen slecht figuur slaat. Het aandeel van de Benelux in de wereldhandel is 6,9 procent. Frankrijk en Japan dragen elk 5,5 procent tot de wereldhandel bij maar hun bruto binnen landse produkt is vierenhalf tot vijfmaal zo groot als dat van Nederland. De tota le Italiaanse produktie bedraagt het drievoudige van de Nederlandse maar het Italiaanse aandeel in de werelduitvoer is niet meer dan vier procent. De heer Noordwal pleitte o.m. voor verbetering van het imago van Nederland als exportland. Daarbij moet ervan worden uitgegaan dat voor een zeer groot aantal produkten geldt dat voor 80 tot 90 procent binnen Europa worden af gezet. Het heeft weinig zin in landen buiten Europa een imago van Nederland op te bouwen, gebaseerd op goederen die slechts voor een minimaal deel naar die landen worden uitgevoerd. halen hoorde hij de waard steeds hetzelfde zinnetje mompelen, dat klonk als: „Sanctaluciacavalleria aero- plana!" Al gauw had Tekko de oude professor inge haald en samen draafde zij verder. Talloze mensen, die op het zien van de vliegende schotel een invasie van de een of andere planeet verwachtten, vluchtten hen tegemoet. En Tekko en de professor moesten heel goed uitkijken om niet tegen zo'n angstige vluchteling op te botsen. Maar hoe hard zij ook liepen, de dalende scho tel ging altijd nog veel harder en landde machtig en groot op het vliegveld. DOKKUM Het afgelopen boek jaar heeft geheel aan de verwachtingen voldaan. De omzet was aanmerkelijk hoger dan het voorafgaande boekjaar. Dit mede als gevolg van de opdracht uit 95. „Een mooi beeld, meneer Lothar", zei de pro fessor Nosco. „Het is ons duidelijk dat U ons de Nationale Bank binnen ziet gaan. Maar dat is alle maal ouwe koek. Dat weten we zelf wel". „Zwijg als ik kijk en stoor de concentratie niet, want de samentrekking der gedachten op één punt is zwak als een waas en teer als een rookpluim in de storm!" riep Lothar geprikkeld uit. „Nu zie ik U ver der gaan..., de bank brutaal binnen... en ge vraagt bij een loket naar een man die Staffelaar heet, Eilaas, het ware beter geweest als deze kaalhoof dige niet gekomen was, want ziet, hij krijgt een klap met de stalen doder van vele ploerten, ferm toegebracht met dwergehand.... klein als die van «en kind..." „Dat klopt...," hijgde Asmar. „Dat Rusland, welke inmiddels is uitgevoerd. De directie is tevreden over de resul taten. De vooruitzichten zijn niet on gunstig. Enkele afdelingen zijn voor het thans lopende boekjaar reeds vol bezet. Er is veel vraag naar de kassen en andere producten uit de profielwalserij van Prins Dokkum. Door de langere le vertijden en het steeds hoger worden van de grondstofprijzen worden de on derhandelingen wel bemoeilijkt, aldus een communiqué. deed ik." „Ik weet het, zei Lothar. „Ge waart er zelfs trots op en duidelijk zie ik de kwalijke lach doorbreken op dat deel Uwer anatomie, dat ten on rechte de titel van gelaat draagt. En wat zie ik vervolgens? Ik zie de kiel en document verdwijnen en ze gaan naar de sloppen en stegen dezer stad, alwaar ze nu nu nog zijn, onzichtbaar voor mijr en ander oog. Eilaas het beeld vervaagt, al zie ik nog het antwoord cryptologisch staan, gelijk met perkamenten weting van de vraag: waar is de Duynkerck-schat, verborgen in of onder water, in hol of spelonk... Maar nog eilazer dan eilaas..., ik zie geen beelden meer, want alles dwaalt naar de verre horizon. IJler dan ijl neem ik nog Staffe laar waar... gebonden en gekreukeld op de grond, gekweld door henneptouw..." „Wat zeg je me nou?" riep Nosco boos. „Krijg U geen beelden meer door? Wat een onzin! Net nou het belang rijk begint te worden, krijgt die prutskijker geen beelden meer door!" „Zwijg nietige worm!" üste Lothar spinnijdig. „Is het niet uw eigen schuld? Zijt ge soms zelf niet vaag als de mist en ongrijpbaar als een nevel, die geen ankerplaats kan bieder, aan vaste feiten? Kan ik soms door-bouwen >p niets, of kijken in een leegte? Neen, dat kan ik niet! Kom daarom terug in de vermomming van de bankroof! AUaen dan kan ik verder, want alleen daar ligt een stroom van vage gedachten en warrige daden I" AMSTERDAM Het bestuur van ACF Amsterdam Chemie Farmacie N. V. deelt met voldoening mede, dat de ven nootschap erin geslaagd is de eigendom te verwerven van het gehele aandelen pakket, rechtgevende op een drietal kina-ondernemingen in de Republique du Congo. Deze ondernemingen zullen als 100 %-deelnemingen in de concern structuur worden ingepast. Het bestuur van ACF wijst erop, dat deze transactie geheel in het kader past van zijn streven onafhankelijk te staan met betrekking tot de grondstoffen- voorziening. Verwacht wordt, dat de kinabastoog- sten van de eigen plantages in Congo, Rwanda en Quatemala in de komende jaren in toenemende mate zullen voor ts zien in de grondstoffenbehoefte van f ACF. De verwerving van deze deelne- I ming werd gerealiseerd door de plaat- sing van aandelen ACF. DEN BOSCH Op de vergadering van aandeelhouders van de Verenigde Mengvoederfabrieken Koudijs NV t,e Den Bosch, werd mededeling gedaan van het ontslag van de president-di recteur drs. A. Overwater wegens zijn benoeming tot president-directeur van Bührmann-Tetterode N.V. te Amster dam. De beide andere directeuren van de NV Koudijs zullen de zaken conti nueren. Het aan aandeelhouders uit te keren dividend werd conform het voor stel bepaald op 8 procent (v.j. 6 pro cent). De jaarstukken werden ongewij zigd goedgekeurd. AMSTERDAM In het verslag óver het jaar 1968, heeft de Industrieele Dis conto Maatschappij haar voornemen ken baar gemaakt indien de omvang van de orderportefeuille zich zou blijven handhaven op het peil van ultimo 1968 of daar bovenuit zou gaan in de loop van 1969 weer tot kapitaaluitbreiding over te zullen gaan. Inmiddels heeft een emissie van f 1.000.000,- a pari plaats gevonden waardoor het geplaatste en gestorte kapitaal op f 4.000.000,- is ge bracht, waarnaast de algemene reserve f 5.300.000,- bedraagt. Het aandelenkapi taal van de IDM is praktisch geheel in het bezit van de Algemene Bank Neder land. DEN HAAG Nederland heeft dit jaar een hoge produktie van suikerbie ten gehad: 5.174.393 ton met een ge middeld suikergehalte van iets meer dan zestien procent. De opbrengst per hectare was ongeveer 49,1 ton bieten Van de witsuikerproduktie is nog geen nauwkeurig raming bekend. Ver wacht wordt dat ze tussen de 680.00P en 690.000 ton zal liggen. Dat zal be tekenen dat ongeveer honderdduizend ton zonder gegarandeerde prijs op de wereldmarkt moet worden afgezet. Het Nederlandse contingent waarvoor de volle EEG-garantieprijs geldt be draagt namelijk 550.000 ton, terwijl nog 42.500 ton in de gemeenschap mag worden verkocht als „halfvette" suiker, dat wil zeggen tegen verminderde ga rantieprijs. Vorig jaar had Nederland een witsu kerproduktie van 662.000 ton, het tien jaaplijks gemiddelde in de periode 1959 t/m 1968 was 547.715. De gemiddelde suikerbietenproduktie per hectare was de afgelopen tien jaar 45 ton. Die hectare-opbrengsten schom melden volgens cbs-cijfers tussen 33,3 in 1959 en 37,9 in 1962 als laagsten, 50,5 In 1960 en 50,7 in 1967 als hoog- sten. betekent dit bittere medicijn. De »u- per-maatschappijen zullen wegens het krappe geld de pressie op hun winsten voelen. Daardoor kunnen moeilijkhe den ontstaan bij de onderhandelingen met de vakbeweging over loonsverho gingen en stakingen lijken niet uitge sloten". Een andere economische deskundige van de Universiteit van Chicago, Wal ter D. Fackler, voorspelde: „Het jaar 1970 wordt geen jaar van uitzonder lijke oogst, maar een frusterend jaar voor alle betrokkenen - arbeiders, con sumenten, zakenlieden, beleidslieden en voorspellers". WEESP De margarinefabriek „Te Valk" in Weesp heeft met de margari nefabriek annex olie- en vetraffinaderij ..De Oosteenk" in Epe een belangenge meenschap gesloten. De overeenkomst betekent sluiting voor het bedrijf ln Weesp en een algehele overplaatsing naar Epe. In de dagelijkse leiding komt geen wijziging. DEN HAAG De resultaten van de Vereenigde Vorstenlandsche Cultuur maatschappij NV bewegen zich sinds 1966 in opgaande lijn, aldus blijkt uit de heden verschenen jaarverslagen over 1967 en 1968 Over 1968 bedroeg het bruto resultaat (dividend deelnemingen en interest) f708.313, over 1967 was dit f348.704 en over 1966 f62.660. Na aftrek van diver se kosten bedraagt het winstsaldo over 1968 f 457.337 (over 1967 was dit f90.448 en over f23.569.) In beide verslagjaren zijn de deelne mingen in de Nederlandsche Grond- briefbank NV en Besoeki Belegging maatschappij NV ongewijzigd gebleven. Aan de aandeelhoudersvergadering zal worden voorgesteld de winstsaldi ln 1967 en 1968 over te brengen naar de nieuwe rekening. De Exploitatie Maatschappij Scheve- ningen EMS NV heeft in de loop van 1962 de meerderheid van de aandelen en de winstbewijzen van „Vorstenland sche" verkregen. Sindsdien is het aan- en verkopen alsmede het exploiteren van onroerende goederen het voornaam ste werkterrein van de vennootschap. Over 1965 werd voor het laatst divi dend uitgekeerd in de vorm van vijf pet in aandelen uit agio. Tussen Brabantia NV in Aalst en Jo- hann Breitenstein GmbH in Emme rich is overeenstemming bereikt over de vorming van een gemeenschappelijke verkooporganisatie in de Duitse Bonds republiek, die zal worden onderge bracht in een nieuw te stichten GmbH. In afwachting hiervan zullen per 1 januari 1970 de activiteiten van Bra bantia Metallwaren GmbH te Mön- chenGladbach worden gestaakt en komt de vertegenwoordiging van de Brabantia-produkten voor de Duitse markt in handen van Johann Brei tenstein GmbH. Het buitendienstperso- neel van Brabantia treedt met ingang van genoemde datum in dienst van Breitenstein. Breitenstein is in de Duitse bondsre publiek een bekende fabriek van me talen huishoudelijke artikelen. Bra bantia vertegenwoordigt Breitenstein reeds enige jaren in Nederland ten aanzien van een aantal speciale pro dukten. De assortimenten van beide fa brieken vullen elkaar bijzonder goed aan. AMSTERDAM Met de in 1969 be reikte ervaringen ziet „Koninklijke Pa pierfabrieken van Gelder Zonen NV" voldoende mogelijkheden om ook tn 1970 haar positie in de markt verder te versterken. Dit staat te lezen in het december nummer „De Eendragt", de bedrijfs- krant van Van Gelder, die verder ver meldde, dat het bedrijf in januari 1970 door een verbeterde kwaliteit in dt diepdrukmarkt weer een zodanige rol denkt te spelen, dat de vergrote pro duktie bij de relaties kan worden af gezet. In het nieuwe jaar zal ook ge werkt worden aan de voorbereiding voor de verkoop van de vergrote pro duktie, dip na de verbouwing van de fabriek in Wapenveld ter beschikking komt. „In de sector kunstvezel vliezen krij gen wij nu de mogelijkheden de markt, die met de oude machine slechts be scheiden bediend kon worden, op ade quate wijze in te gaan". AMSTERDAM De directies van N.V. Westlandsche Hypotheekbank en N.V. Utrechtse Hypotheekbank heb ben bekend gemaakt dat een voldoend aantal aandelen respectievelijk oprich- ter'sbewijzen in deze vennootschappen is aangemeld ter verwisseling in aan delen en certificaten van aandelen Westland-Utrécht Hypotheekbank N. V. respectievelijk ter overneming tegen contanten. Zoals reeds eerder is gepubliceerd zal voor de certificaten van aandelen Westland-Utrecht Hypotheekbank N. V. notering ter beurze van Amsterdam wordt aangevraagd.

De Vallei | 1969 | | pagina 2