Over de grenzen Volgens mededelingen in Figaro: Reeds eerder ontsnapten boten uit Cherbourg BOMMETJES IN MANILLA NAAR AGNEW GEGOOID JONGEN EN HOND IN „IGLO" Griep in België in opmars Protest Libië annuleert contract met Britse firma Weer stakingen in President van Zwitserland beschuldigd van fel anti-semitisme Rusk hoogleraar Libanezen geven plan tot kaping in Athene toe Praag meldt een mislukte vliegtuigka ping Aarde kan nog oveel eens mensen voeden Automatisch hellen Londen-New York BUNCHE VERKLARING NADELIG AGENTEN DUITSLAND Bezoek Oe Thant aan Afrika uwelijks- bureau in Boedapest Italiaan in arrest voor wapensmokkel Gevangenisopstand in Ierland Theoloog Hromadka overleden DINSDAG 30 DECEMBER 1969 ADVERTENTIE MANILLA Drie uur nadat de Ame rikaanse vice-president, Spiro Agnew, op zijn eerste etappe van zijn Aziati sche reis in Manilla was aangekomen, heeft een demonstrant een bommetje gegooid naar de auto waarin hij reed. De politie dacht eerst, dat het vuur werk was, maar het bleek een „pillen- bommetje" te zijn, dat gemaakt is om te («^tploffon wanneer het een hard voorwem aakt. Twee b<,»r—»~4jes van dezelfde soort knalden voordat Agnew voorbij reed, daarna werden er nog vier gevonden die niet waren ontploft. De Philippijnse politie vindt de bom metjes levensgevaarlijk. Het bomme tje dat door de demonstrant was ge worpen, kwam twee meter achter de auto van Agnew terecht. Een televi sieverslaggever werd door een bom- splinter licht gewond. De Amerikaanse vice-president bleek LONDEN Libië heeft een contract tot levering van uitrusting tot luchtaf weer, gesloten met de British Aircraft corporation, dinsdag verbroken ondanks „lange en vriendschappelijke bespre kingen" met de nieuwe Libische rege ring. De maatschappij maakte dit „tot haar grote spijt" bekend. Het contract was gesloten door de voormalige ko ninklijke regering die in september door het leger werd afgezet. De order werd in april 1968 bekend gemaakt en bedroeg 130 miljoen pond. De uitrusting bestaat uit Thunderbird- raketten voor luchtafweer voor grote hoogte, Rapier-raketten voor geringe hoogte, radar, communicatiesystemen en computers. De Britse maatschappij zou daarbij tevens voor technische hulp zorgen, goals vervangende onderdelen, onder- koud en opleiding. Eerder deze maand stemde Engeland toe in ontruiming van zijn militaire ba ses in Libië, voor 31 maart, drie jaar voordat het vriendschapsverdrag tus sen beide landen afloopt. BOSTON De aarde kan ongeveer het dubbele van de huidige bevolking van 3,5 miljard mensen omvatten, maar meer mensen zouden waarschijnlijk het vermogen van de aardse hulpbon nen te boven gaan. Dit is de mening van een deskundige in de ecologie van de universiteit van Washington, dr. Barry Commonder. Hij schat, dat nog net voedsel ge noeg voortgebracht zou kunnen worden voor 6 a 8 miljard mensen een be volkingsdichtheid die de aarde om streeks de eeuwwisseling zou bereiken maar niet meer. Volgens Commonder beschikken de VS en West-Europa thans nog over óe hulpbronnen om het algemene econo mische peil in de gehele wereld hoog genoeg te brengen teneinde de bevol kingstoeneming af te remmen. Dit af remmen acht hij mogelijk onder om standigheden van economisch welzijn en een gevoel van veiligheid in de toe komst. De Amerikaanse antropoloog dr. Margaret Mead heeft gezegd, dat de Amerikanen zich toeleggen op het ver vaardigen van verrukkelijke, maar niet voedzame etenswaar, terwijl er in de wereld honger geleden wordt. NEW YORK Met ingang van 1 maart aanstaande zal men te Londen automatisch New York kunnen opbel len. Het ~~ntal abonnees in Groot-Lon- den bedraagt ngeveer twee en een half miljoen. Daarna zal de automatische verbin ding worden uitgestrekt over andere steden in Groot Brittannië, de Verenig- 4e Staten en later ook Canada. van het incident niet onder de indruk te zijn. Hij bleef een uur op de Ameri kaanse ambassade, waar 300 gasten op een receptie kwamen. Daarna keer de hij terug naar het presidentiële pa leis Malacanang, waar hij met zijn echtgenote de gast is van president Marcos. Twee studenten die van het bommengooien verdacht worden, zijn gearresteerd. Bij zijn aankomst bij de ambassade, riepen ongeveer 300 demon stranten „ga naar huis Agnew". Agnew blijft twee dagen op de Phi- lippijnen. Daarna zal hij Formosa, Thailand, Nepal, Afghanistan, Maleisië, Singaport, Indonesië, Australië en Nieuw Zeeland bezoeken. Mogelijk gaat hij ook naar Zuid-Vietnam. Agnew wil in deze landen uiteenzet ten hoe president Nixon denkt over re gionale samenwerking nadat de oorlog in Vietnam is afgelopen en Washing ton's bondgenoten zeggen, dat de VS hoopt dat zij meer defensielasten op hun schouders zullen nemen wanneer de Amerikaanse troepen uit dat gebied zijn teruggetrokken. De demonstranten verklaarden leden te zijn van twee nationalistische groe pen, die menen dat Agnew's bezoek „een inspectiereis is van een topagent van het meest imperialistische land ter wereld door een van zijn neo-kolonia- listische enclaves". Ralph Bunche, de onder-secretaris van de Verenigde Naties, heeft gezegd dat hij en andere negerleiders weinig vertrouwen hebben in de wil van de re- gering-Nixon om de strijd aan te bin den met het racisme. „De negerleiders in de Verenigde Staten hebben er niet veel vertrouwen in dat de regering-Nixon vooruitgang zal boeken", zo zei hij zondag. „Er be staat weinig vertrouwen bij de negers in Nixon, in de minister van Justitie John Mitchell of in vice-president Ag new. Ik ben het geheel met dit stand punt eens". ROME In Rome, Milaan, Turijn, Genua en Florence zal vandaag het openbare vervoer stilliggen, nadat het dat ook al gisteren enkele uren had ge daan. De vakbonden protesteren hier mee tegen het staken van de bespre kingen over een nieuwe c.a.o. voor het personeel. Ook op het Italiaanse ministerie van financiën en belastingen wordt gestaakt. Ten slotte hebben vannacht ongeveer duizend stewardessen van Alitalia het werk neergelegd. Zij zullen vier dagen niet werken, omdat zij hoger loon en kortere werktijden willen. Een archieffoto van een van de oorlogschepen die ondanks het Franse wapenembargo op Israël op weg zijn naar Haifa. ZüRICH Het linksgerichte Zwitser se blad „Neutralitat" heeft het ont slag geëist van minister van Justitie Ludwig von Moos, die het afgelopen jaar als president van Zwitserland heeft gefungeerd. De samenstellers van het blad beschuldigden Von Moos er maandag op een door socia listische parlementsleden bijgewoon de persconferentie van, tussen 1935 en 1942 in zijn toenmalige krant „Ob- waldner Volksfreund", verscheidene antisemitische artikelen te hebben geschreven. Zo had hij eens betoogd dat de Joden in Duitsland voor een deel „een dermate rampzalige in vloed op het politieke, economische en geestelijke leven hebben gehad, dat de Jodenvervolgingen gezien moe ten worden als een reactie op die on gewenste activiteit". Het Zwitserse ministerie van Justitie en Politie heeft in een communiqué de beschuldigingen tegen Von Moos van de hand gewezen. De vermelde citaten waren „uit hun verband ge licht en gaven een verkeerd beeld van de werkelijkheid", zo werd mee gedeeld. Het was onrechtvaardig, de minister van antisemitisme te betichten. Her innerd werd aan een artikel van Von Moos, waarin deze de Jodenvervol gingen tijdens de „Kristallnacht" ver oordeelde. ATLANTA Dean Rusk, oud-minis ter van Buitenlandse Zaken is met enige oppositie 9 stemmen tegen 4 benoemd tot hoogleraar in het inter nationale recht aan de staatsuniversi teit van Georgia. De oppositie die vindt dat Rusk niet geschikt is voor zijn taak, wijst er op dat diens positie elk jaar zal moeten worden verlengd. De tegenstand die Rusk ondervindt houdt vermoedelijk voor een groot deel verband met zijn voor velen in het zuiden te liberale politiek toen hij on der de presidenten Kennedy en Johnson minister van Buitenlandse Zaken was. Ook het feit dat zijn dochter Margaret in september 1967 met een neger was getrouwd had in het zuiden nogal wat kwaad bloed gezet. Tot degenen die zich tegen de be noeming van Rusk verzetten behoorde ook de gouverneur van de staat Geor gia, Lester Maddox. PARIJS Het Franse blad Figaro 1 schrijft, dat nog twee van de twaalf ka- 'I nonneerboten, die voor Israël in Cher- botirg zijn gebouwd, het Franse wa- t|| penenibargo tegen Israël hebben door broken, door Cherbourg te verlaten, twee dagen nadat president de Gaulle in januari van dit jaar het algehele ver bod op de leveranties van wapens aan Israël afkondigde. In eerdere berichten was gezegd, dat M' zeven van de kanonneerboten voor het wapenembargo naar Israël waren vertrokken. Volgens Le Figaro zal de kwestie van de vijf kanonneerboten, die tijdens Kerstmis op geheimzinnige wijze uit Cherbourg vertrokken, geen drama- ische consequenties hebben voor de betrekkingen tussen Frankrijk en Is- aël, omdat er een precendent is ge veest. Want op 5 januari van dit jaar twee dagen nadat president De Gaul- e een algeheel verbod op de levering an wapens aan Israël had aangekon digd in verband met de Israëlische uchtaanval op het vliegveeld van Bei roet waren twee kanonneerboten, die nog niet geheel voltooid waren, voor „proefvaarten" uitgelopen. Zij keerden niet terug. De twee schepen namen dezelfde rou te als die van de vijf kanonneeerbo- ten die thans op weg zijn naar Israël, zo schrijft de Figaro. Het Noorse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren de ambas sadeurs van Frankrijk, Egypte en Is raël op de hoogte gebracht van zijn vi sie op de affaire van de kanonneer boten. Het ministerie verzocht tegelijkertijd de Franse en Israëlische overheid na te gaan of de kanonneerboten de Noor se vlag voerdeen toen ze in de kerst nacht heimelijk de Franse haven Cher bourg uitvoeren. In Parijs werd gisteren bekend, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Maurice Schumann, de Israë lische zaakgelastigde, Eytan Ron, een verklaring had gevraagd voor de ge beurtenissen met de vijf schepen. Inmiddels is het onderzoek in deze zaak dat door de Franse premier, Jac ques Chaban-Delmas, was aangekon digd, begonnen. Men probeert in de eerste plaats te ontdekken of hoogge plaatste Fransen de hand hebben ge had in wat wordt beschouwd als een omzeiling van het Franse embargo op de uitvoer van wapens naar Israël. Arabische diplomaten volgen het ver loop van deze affaire met grote aan dacht. Algemeen is men er in Frank rijk van overtuigd, dat de hele kwestie zeer nadelige gevolgen kan hebben voor de Franse pogingen om de banden met de Arabische wereld nauwer aan te halen. De Franse ambassadeur in Israël werd gisteren ontboden bij Abba Eban, de Israëlische minister van Buitenland se Zaken. Wat zij bespraken werd niet bekendgemaakt. Men acht het niet uitgesloten, dat Israëlische veiligheidsagenten de hand hebben gehad in de verdwijning van de boten uit de haven van Cherbourg. De Israëlische veiligheidsdienst haalde in het recente verleden meer sterke staal tjes uit. Zo zou ze zich hebben bemoeid met plannen om tekeningen van de Franse straaljager Mirage te stelen. Het com plot kwam op 23 september aan het licht toen een Zwitserse ingenieur, die de tekeningen had moeten stelen, werd gearresteerd. Een andere operatie van de Israë lische veiligheidsdienst voltrok zich tij dens de onafhankelijkheidsoorlog van 1948. Israël had toen grote behoefte aan vliegtuigen, Israëlische veiligheids agenten wisten een filmmaatschappij als dekmantel te gebruiken. Men zou een film maken over het aandeel van Nw.-Zeeland in de Twee de Wereldoorlog. Hiervoor waren vier lichte bommenwerpers van het type Beaufighter nodig. Deze stegen op van een vliegveld in Engeland, terwijl druk werd gefilmd. De toestellen keerden echter nooit terug, maar werden pas in Israël weer aan de grond gezet. Een toast op de gastvrouw die weet hoe feestelijk feestjes worden met Verkade Toast. BRUSSEL „Iedere dag sterven mensen aan griep in België", aldus een zegsman voor het Belgische ministerie van Volksgezondheid. Hij verklaarde geen exacte cijfers te kunnen geven. Fabrieken, kantoren en zelfs zieken huizen hebben te kampen met een ge brek aan personeel. Volgens een medische student in het Brusselse ziekenhuis, Saint Pierre, heeft een op de drie artsen griep. De griep epidemie, die in Italië en Frankrijk be gon, lijkt nu ook ernstige vormen aan te nemen in België. Groot Brittannië is eveneens zwaar door de ziekte getroffen. Tussen 10 en 15 procent van de arbeiders in de in dustrie heeft griep. Bij sommige ko lenmijnen is bijna eenderde van de mijnwerkers vanochtend niet op het werk verschenen. Het Britse ministerie van Volksge zondheid kon geen precieze cijfers over het aantal doden geven, maar verklaar de dat in de week van 12 tot 19 decem ber 294 mensen aan de griep zijn ge storven. Het virus zelf is echter niet gevaarlijk. De meeste sterfgevallen zijn veroorzaakt door complicaties als ge volg van de ziekte. Volgens Griekse persberichten zijn in Griekenland meer dan 40 personen aan bronchitis, hartaandoeningen en griep gestorven dit weekend. Volgens het ministerie van Sociale Diensten zijn er echter geen sterfgevallen geweest als direct gevolg van de griep. Ook is van een epidemie nog geen sprake in Griekenland, al is een op de drie Griek se gezinnen getroffen door de ziekte. Het Italiaanse ministerie van Volks gezondheid heeft maandagavond be kendgemaakt, dat tijdens de huidige griepepidemie in Italië, de sterfte niet meer gestegen is dan normaal. Het ministerie trekt een bericht in twijfel, volgens hetwelk 5.000 mensen in Ita lië aan de griep of de complicaties er van bezweken zijn. Het Italiaanse minis- De 2-jarige Tobey Reiss en zijn I dat echter meer weg heeft van de in- hondje Ralph, kijken hier een beet-\gang van een iglo. Vermont werd ver- je troosteloos uit het raam van de auto, rast met meer dan een meter sneeuw, het gebied werd door gouverneur Dea- ne tot rampgebied uitgeroepen. ATHENE Drie Libanezen, de 22- jarige onderwijzeres Maha Aboe Khalil, de 18-jarige Issam Doemit en de 20-ja- rige Sami Abboeb, die op 21 december op het vliegveld van Athene waren ge arresteerd, nadat de politie wapens in hun bagage had gevonden, hebben in schriftelijke verklaringen aan de Griek se rechter van onderzoek, Nicholas Anghelakis, gezegd de opdracht gehad te hebben een Amerikaans vliegtuig te kapen. Het was een Boeing-707 van de Trans World Airlines, die van Tel Aviv Athene op weg was naar New York. Boven Napels moest het vliegtuig naar Tunesië gedwongen worden. De drie verklaren lid te zijn van het „volksfront voor de bevrijding van Palestina" De Griekse politie had explosieven, revolvers en granaten in hun bagage gevonden, maar de drie verklaren niet schuldig te zijn omdat zij niet van plan waren boven Grieks grondgebied op te treden en de wapens niet tegen het Griekse volk zouden worden gebruikt. Tot hun arrestatie kenden zij elkaar niet. Ieder wist een teken waaraan men elkaar aan boord van het vliegtuig zou herkennen. Khalil en Abboeb zeggen niet geweten te hebben van een plan van Doemit, het vliegtuig na de landing op het vliegveld van Tunis op te bla zen. Maandag werden de twee mannen ge boeid naar het kantoor van de magis traat gebracht waar strenge veilig heidsmaatregelen waren genomen, Kha lil ligt in een ziekenhuis. Bij het ver hoor door Anghelakis werd niemand toegelaten. Na een formeel onderzoek wordt de zaak aan een raad overge dragen, die zal besluiten of er een proces gevoerd moet worden. PRAAG Het Praagse avondblad „Vecerni Praha" heeft melding ge maakt van een mislukt plan tot ka ping van een Iljoesjin-14 naar West- Duitsland. In dit verband zouden in Ostrava vijf jongelui zijn aangehouden. Het vijftal van 20 tot 22 jaar oud zou van plan zijn geweest zich mees ter te maken van het toestel op een lijnvlucht van Praag naar Kralovy Va ry. Het sein zou via de zender Vrij- Europa worden gegeven door een emi grant uit Ostrava, die nu in West- Duitsland woont. Het wachtwoord zou zijn, „Jozef roept Barbara". De met pistolen en explosieven gewapende jongelui, zouden desnoods het toestel laten verongelukken, als hun opzet niet zou slagen, aldus „Vecerni Praha". Volgens reizigers die maandag via het Oostberlijnse vliegveld Schönefeld in het westelijk stadsdeel aankwamen, werd een deel van de bagage van uit het buitenland komende passagiers op Schönefeld met röntgenstralen doorge licht. Het was niet duidelijk of het een uitzonderingsmaatregel was, of dat dit soort controle voortaan regelmatig zal worden toegepast. De reizigers wa ren tevoren gewaarschuwd, geen film materiaal in hun bagage te laten, aan gezien dit onbruikbaar zou worden. terie zegt, dat de griepepidemie in Italië thans aan het afnemen is. Volgens verzamelde gegevens van plaatselijke medische instanties in Ita lië zouden sinds de laatste week van oktober ongeveer 20 miljoen mensen in Italië gekrgen hebben. De zogenaamde „Hongkong-griep" zet haar opmars in West-Duitsland voort. Na zich over het zuiden verspreid te hebben, breidt zij zich thans uit over het noorden en het westen van het land. Bijna overal in West-Duitsland zijn de ziekenhuizen vol en zijn de artsen overbelast. Talrijke apotheken zijn door hun voorraden medicijnen tegen griep heen. In Hamburg heeft de griep reeds elf doden geëist. In Hannover wordt het aantal griep-patiënten op meer dan 10.000 geschat. In Wilhelmshaven heeft een op de drie inwoners griep. In Berlijn, waar de griep zeven men sen het leven heeft gekost, schijnt de epidemie te luwen. PARIJS Secretaris-generaal Oe Thant van de VN is maandagavond op het Parijse vliegveld Orly aangeko men. Hij zal hedenochtend naar Mau- retanië verder reizen, de eerste etappe van een officiële reis naar West-Afrika. Op deze reis, die tot 18 januari duurt, zal Oe Thant na Mauretanië nog Se negal, Guinea, Liberië, Ghana, Kame roen, Togo, Niger, Opper-Volta en Ivoorkust bezoeken. Bij zijn aankomst op Orly zei Thant: „ik hecht heel veel betekenis aan de besprekingen die ik zal voeren met de staatshoofden van de tien Westafri- kaanse landen, die mij willen ontvan gen. Deze besprekingen zullen in hoofdzaak gaan over de betrekkingen van genoemde landen met de Verenig de Naties. Ik hoop bovendien met mijn gesprekgenoten ook de kwestie van de oorlog in Nigerië te kunnen be spreken". WENEN Een huwelijksbureau, in communistische landen sinds lang gezien als een „bourgeois-instelling", wordt begin 1970 in Hongarije ge opend. De „vier seizoenen", zoals het zal heten wordt het eerste officiële huwelijksbureau in communistisch Oost-Europa. Reeds heeft het dui zenden aanvragen ontvangen. Volgens het blad Magyarorszag is het bureau het idee van de socio loog LÖcsei die een langdurige studie heeft gemaakt van de problemen van eenzame mensen. De werkwijze zal niet veel verschil len van soortgelijke bureaus in het Westen. Aanvragers moeten persoon lijke vragen beantwoorden en ook melding maken van hun seksuele er varingen. Na een gesprek met een psychiater en een socioloog, komen de gegevens op een kaart en met hulp van een computer wordt getracht een geschikte partner te vinden. De betaling aan het bureau hangt af van het inkomen. Het bureau is gevestigd in Boedapest. Aanvankelijk had de regering geen belangstelling, maar tenslotte kwam de toestemming af. maar de regering geeft geen financiële steun. Volgens Magyarorszag wijzen de statistieken op toeneming van het aantal weduwen en weduwnaars in Boedapest, waarvan er thans 160.000 zijn. Daarbij komen 80.000 vrijgezel len en nog eens 80.000 mensen die op 34-jarige leeftijd nog ongetrouwd zijn gebleven. TYe kleine groep Russen, die protes- teert tegen de gang van zaken ln de Sovjet-Unie heeft niet bittere humor en tegelijkertijd met vrees ln het hart gereageerd op de nieuwe golf van arrestaties die beogen de dissi denten de mond te snoeren. Nadat verleden weekeinde 39 dissidenten een open brief hadden gepubliceerd, waarin zij protesteerden tegen de uit stoting van de anti-stalinistische schrijver Alexander Solzjenitsyn uit de schrijversbond, zyn binnen vier dagen drie personen gearresteerd. De betrokkenen zyn snel voor de rechter gebracht. Een werd voor vjjf jaar uit Moskou verbannen, een kreeg 10 roebel 40,boete, de derde is nog In voorlopige hechtenis. De dissidenten hebben hun verbazing uitgesproken over het vonnis dat werd uitgesproken tegen de dichter Anatoly Jakobson. Hjj werd veroordeeld tot een geldboete na een demonstratie met andere anti-Stalinisten by het Kremlin, waarby een portret van Sta lin op de grond viel. Jakobson werd veroordeeld omdat hij zich „op het Rode Plein dwaas zou hebben gedragen" - een ongewone grond voor een veroordeling. Een van de demonstranten zei „Wy zyn blij dat er een wet daartegen is, onze beweging is altijd gericht geweest tegen dwaasheid op het Rode Plein". A nderen reageerden minder ironisch en toonden zich bevreesd dat de arres taties de voorboden zouden zijn van een strenger optreden van de regering tegen allen die kritiek op haar uit oefenen. Zij waren met name bezorgd over het lot van de econoom Viktor Krasin (40) die onder Stalin reeds in Siberische arbeidskampen heeft gezeten. Kra sin, die de Solzjenitsyn brief ook had ondertekend, is gearresteerd op de zelfde dag als Jakobson. Twee dagen later werd hij „veroordeeld tot vjjf jaar ballingschap, waarschijnlijk in Siberië of Centraal-Azië". Krasin werd veroordeeld wegens „para sitisme", omdat hjj werkeloos was. De dissidenten beschuldigen de autori teiten ervan zich niet aan de regels te hebben gehouden. Krasin is nooit enkele malen officieel gewaarschuwd, wat vereist is voor arrestatie op grond van parasitisme. Zy klagen ook dat de wet op grond waarvan Krasin werd veroordeeld, geen mogelijkheid van beroep kent. Bjj vroegere gelegenheden kregen intellectuele dissidenten, die op grond van „parasitisme" werden veroordeeld, altyd de kans in hoger beroep te gaan. Krasin had geen werk meer kunnen krijgen nadat hij vorig jaar was ont- BRESCIA De Italiaanse politie heeft een 49-jarige fabrieksdirecteur in Brescia, Rino Galesie, ervan beschul digd, dat hij duizenden pistolen heeft gezonden naar Zuid-Slavië, vanwaar deze wapens naar Egypte zouden wor den verscheept. De pistolen konden ongehinderd als „speelgoed" worden uitgevoerd, doordat zij van plastic-lopen waren voorzien De metalen lopen volgden in een an dere zending. Volgens de politie zijn ook de vrouw van Galesi en twee niet- geïdentificeerde mannen in staat van beschuldiging gesteld. Er is echter nie mand in hechtenis gesteld. DUBLIN Veertig langdurig ge straften in de gevangenis Portlaoise, 80 kilometer van Dublin, hebben zondag avond enige gevangenisbewaarders overmeesterd en gewond. De gevange nisbewaarders waren slechts met knup pels bewapend. De gevangenen protes teerden tegen het systeem van kerst verlof dat dit jaar is toegepast. Maandagochtend was de toestand weer normaal. JOSEF VASSIARINOVITSJ DZJOEGASWILI STALIN portret op de grond slagen, nadat hy had geprotesteerd tegen een proces dat werd aangespan nen tegen een andere dissident. Krasin leefde met zijn vrouw en drie jonge zonen van wat zijn vrouw verdiende als postbode. TAe derde die deze week werd gearres- teerd, was de dichteres Natalya Gorbanefskaja, een kleine, onopval lende, 33-jarige moeder van twee kinderen. Zij werd in haar woning in Moskou gearresteerd. Mevrouw Gorbanefskaja heeft reeds vele malen aan protest acties deelgenomen. Vorig jaar demon streerde zy op het Rode Plein tegen de invasie in Tsjecho-Slowakije. In totaal zijn nu acht personen gearres teerd van de 15 personen omvattende „initiatiefgroep" voor de burgerrech ten, die in mei de Verenigde Naties verzocht een onderzoek in te stellen naar beweerde politieke onderdruk king in de Sovjet-Unie. Dit verzoek werd tevens ondertekend door 39 andere dissidenten. Daarbij werd tevens geprotesteerd tegen de onwettige verbanning van de Koe- han-kozakken, die nog steeds niei terug mogen naar hun land, na door Stalin - naar gebleken is ten on rechte - te zyn gedeporteerd wegens „collaboratie met de vjjand". ¥Ve bovenstaande protesten staan ge- deeltelijk los van de reeds jaren be staande illegale circulatie van lectuur die in Rusland plaats heeft. Geschrif ten van Sovjet-auteurs die niet mogen worden uitgegeven (zoals „Het kan kerpaviljoen") worden uitgebreid overgetypt en doorgestuurd. Ook bestaat een niet-politiek Russisch informatiebulletin dat getypt wordt en mededelingen bevat die de Sovjet- pers niet mag publiceren. Westelijke perscorrespondenten krijgen het ook en putten er veel uit, zoals de opstan dige beweging onder de Esten bij de Sovjet-marine. \arnaast bestaat de in het buitenland gevestigde Alexander Herzen-stichting «lie in Rusland verboden literatuur drukt, die ook weer naar Rusland komt. Weinig misschien voor protest, maar een hoopvol begin. PRAAG De Tsjechoslo waakse theo loog Josef Hromadka, die aan het hoofd stond van de naar Comenius genoem de theologische faculteit in Praag. Is op Tweede Kerstdag op 80-jarige leef tijd in de Tsjechoslowaakse hoofdstad overleden. Prof. Hromadka was voorzitter van de „christelijke conferentie voor de vre de". Hij heeft een belangrijke rol ge speeld in de oecumenische beweging.

De Vallei | 1969 | | pagina 10