sport L Sijbrands en Wiersma winnaars Suikertoernooi Basketballteam groepswinnaar, geen plaats eindstrijd maar in de Kleurrijk mensen inviteren Martini Bianco Bij MVV werden de puntjes op de I gezet Tom Okker beste Europese tennisser Bijna iedereen die je spreekt denkt dat Royal Club Tonic veel meer kost dan gewone tonic Ligterink boekte belangrijke winst Nederlandse schaatsers naar Nieuwjaars wedstrijden Jan Bens weg bij Cambuur Schaatsrecords in Polen Schaatskalender Jan Timman startte met zege Gouden schoen voor Van Moer Russische ijshockeyers verloren van Canadese junioren SNEL REMISE GUNSTIG EINDSPEL SPORT IN 'T KORT OVERMACHT Voor tweede keer ontslagen Daar waar het gezellig en feestelijk toegaat, staat MartiniBianco altijdvóóraan. Door Iedereen gewaar deerd om z'n esprit, z'n milde kruidigheid. Daarom valt hij bij kleur rijke mensen zo in de smaak - gewoon (nou ja, gewóón...) „on the rocks", ijskoud. Of in 'n geraffineerde mix met gin of wodka. Of koeltjes in 'n simpel upje. Altijd inspirerend. Tja, Martini Bianco is beslist niet eenkennig. Maar wie is dat ten slotte wèl op feestdagen DAMES NIET IN FINALE ISieutve gezichten Vooruitgang VELVWEMEER-TOCHT Alleen winst voor Judith Salomé Begrijpelijk. Royal Club Tonic is ook zo goed. En toch is de prijs maar 75 cent voor een grote fles. DINSDAG 30 DECEMBER 1969 GRONINGEN Gert Ligterink. de Nederlandse jeugdkampioen, heeft in de zesde ronde van het Niemeyer- schaaktoernooi een belangrijke over winning geboekt. Hy versloeg een felle concurrent, de Poolse jeugdkampioen Nagrocki. De score van Ligterink liep hierdoor op tot 3,5 uit 6. Er volgt nog 1 voorronde-party. Het was reeds bij de aanvang duide lijk, dat de koplopers weinig risico meer zouden nemen. Om die reden maakten AdorjanVelikof en Bellon Ljubojevic snel remise. Aan de andere borden werd venijnig slag geleverd. Alleen al het feit, dat er vier van de twaalf partijen werden afgebroken, wijst op een harde laatste inzet. In de achterhoede versloeg Baljon de Oostenrijker Loeffler. Hij deed dit al leszins verdienstelijk. Zijn kans om de finalegroep te bereiken is er duidelijk door gestegen. Overigens is het programma, dat zal volgen, zeer zwaar. Als vandaag de voorronden eindigen is het morgen (oudejaarsdag) direct aantreden gebla zen voor de finale. Op nieuwjaarsdag wordt eveneens gespeeld. Zondag heb ben de jongelui rust. Daarna gaat het dagelijks door, zonder onderbreking, tot 9 januari 's avonds. Uitslagen zesde ronde: Adorjan (Hong.) - Velikof (Buig.) 1/2- 1/2, Bellon (Sp.) - Ljubojevic (Joegosl.) 1/2-1/2, Beljavski (Rusl.) - Prichett (Schotl.) afg., Urzica (Roem.) - Orn- stein (Zw.) afg., Jacobsen (Den.) - Eales (Eng.) 1-0, Schauwecker (Zwits.) - Ris- toja (Finl.) 1/2-1/2, Björn (IJsl.) - Hausner (Tsj.Sl.) 0-1, Ligterink (Ned.) - Nagrocki (Pol.) 1-0, Schulze (W Duits.) - Mossong (Lux.) 1-0, Middendorf (W. Duits.) - Henry (Ierl.) afg., Baljon (Ned.) - Loeffler (O. Duits.) 1-0, Rooft- boofd (Belg.) - Nemlioglu (Turk.) afg. LEEUWARDEN Jan Bens zal aan het einde van dit voetbalseizoen ont slag nemen als trainer van Cambuur. Bens, die vorig jaar uit Australië over kwam, heeft zijn ontslag zaterdag aan het bestuur van Cambuur aangezegd. Zondag werden de spelers ingelicht. De trainer van de Friese club heeft dit besluit genomen naar aanleiding van het feit dat ook manager Westra aan het eind van dit seizoen Cambuur verlaat. „Ik acht het beter en verstan diger dat bij de komst van een nieuwe manager ook een nieuwe trainer wordt aangesteld", aldus Bens. Over een eventuele opvolger van Bens is nog niet gesproken. Wel zal waarschijnlijk binnen veertien dagen een beslissing vallen over de opvolging van manager Westra. In de kwartfinales van het tafelten nistoernooi voor herenteams om de Jaarbeursstedenbeker zal Nedlloyd een uitwedstrijd moeten spelen tegen Vasu- tas in Boedapest. Tonnie Sijbrands (links) en Harm Wiersma zijn de winnaars gewor den van het internationale Suikerdam- toernooi. En daar moet op gedronken worden. AMSTERDAM Voldaan keerden gisteravond enkele honderden bezoekers van de slotronde in het Suiker-damtoernooi huiswaarts. Het was geluktde Nederlandse raspaardjes Ton Sijbrands en Harm Wiersma waren geëindigd als winnaars, boven de gerenommeerde Russen Andris Andreiko en Iser Koe- perman. De winnaars konden beiden rekenen op 1250 gulden aan prijzengeld. De ontknoping volgde na een ener verende ronde, die niet minder dan vier winstpartijen opleverde. Dat bracht het totaal op negentien, zijnde 42 Vt procent, hetgeen met deze bezetting een zeer redelijk per centage genoemd mag worden. Hisard nam met zwart een voorpost op 28, welke geïsoleerd dreigde te ge raken. Het stuk bleek niet te winnen. Op het juiste moment ruilde Andreiko de indringer weg als het begin van een hevige aanval tegen Hisards lange vleugel. Deze aanval sloeg snel door. Op dat moment was het duidelijk, dat zowel Sijbrands als Wiersma moest winnen, wilden zij boven Andreiko eindigen. Zij voerden dat kunststuk in grootse stijl uit. Sijbrands nestelde zich tegen de Rus sische kampioen Gantwang die zich ZAKOPANE Tijdens schaatswed strijden voor de Poolse clubkampioen schappen zijn in Zakopane vier natio nale records verbeterd. Bij de dames liet Helena Pilejczyk over de 3000 meter een tijd van 5 mi nuten en 15,2 seconden noteren, waar door haar puntentotaal over de vier klassieke afstanden op 200.733 kwam. Stanislaf Klotkofski zorgde bij de heren voor twee records: 1500 meter in 2.11,3 en de 5000 meter in 8.11,7. Tijdens een internationaal tennis toernooi in Willemstad, heeft zo wel de Surinaamse kampioen als de Nederlandse kampioen, resp. Kenneth de Koning en Niek Fleury, een neder laag geleden. De Koning verloor van Humphrey Hose met 26, 810 en Fleu ry moest buigen voor Oscar Salas met 4—6, ft—3, 0—6. in die wedstrijd geheel „leeg" schijnt te hebben gespeeld steeds sterker op het centrum en forceerde na vaal gela- veer een gunstig eindspel, dat door een zwakke voortzetting van Gantwarg sneller gewonnen werd dan nodig was geweest. Het was weer een lust Wiersma te zien spelen. De toch niet zo zwakke Smith werd volkomen overspeeld, over al plaatste de nog maar zestienjarige Fries „tijdbommen", waardoor eerst de lange vleugel van Smith werd vernie tigd. De overmacht in het eindspel was zo groot, dat het pleit spoedig beslecht was. Koe perman en Kuyken hielden el kaar doorlopend in evenwicht en de Amsterdammer Van der Sluis steeg en kele plaatsen via een gedecideerde overwinning op Cazemier. De uitslagen van de laatste ronde zijn: Sijbrands (Ned)-Gantwarg (Rus) 20, Andreiko (Rus)-Hisard (Fra) 20, Smith (VS)-Wiersma (Ned) 02, Koe- perman (Rus)-Kuyken (Zwi) 1—1, Ca zemier (Zwi)-Van der Sluis (Ned) 0—2. De eindstand in de topgroep is: 1. Wiersma en Sijbrands 13 pnt., 3. An dreiko 12, 4. Koeperman 10, 5. Kuy ken 9, 6. Hisard en Van der Sluis 8, 8. Smith 7, 9. Cazemier en Gantwarg 5. De eindstand in de reservegroep is: 1. Mogiljanski 15 pnt., 2. Werner 12, 3. Palmer en de Ruiter 11, 5. Drost 10, 6. Fanelli en Van Heerde 9, 8. Post 7, 9. Sanirsad 6, 10. Kaderabek 9. OLDHAM Voor de tweede maal in zeven jaar is Jack Row ley als manager van de vierde- divisieclub Oldham Athletic ont slagen. Rowley, oud-internatio nal, werkte ook een seizoen als trainer bij Ajax. Hij werd in 1964 opgevolgd door Buckingham. In 1968 trad hij voor de tweede maal in dienst bij Oldham Athletic. BREMERHAVEN Het Nederland se Basketbalteam heeft maandag tij dens het internationale toernooi in Bre merhaven door een overwinning op West-Duitsland (59-56) beslag gelegd op de eerste plaats in groep b. In de a- groep zegevierde Oostenrijk. In groep b eindigde het Nederlandse team, na zijn gewonnen wedstrijd ge lijk met de Westduitsers op de eerste plaats. In het wedstrijdreglement stond echter dat wanneer twee ploegen gelijk zouden eindigen, het resultaat van hun onderlinge wedstrijd beslissend was voor de plaatsing. De Duitse ploeg, die haar eerste ADVERTENTIE MAASTRICHT De archieven van de Maastrichtse eredivisieclub MW zijn de laatste tien jaar nauwelijks meer voor de dag gekomen. Niets gebeurde er wat eventueel vermeldenswaard zou zijn. Slechts korte aan tekeningen over een zwarte vogel, in al die jaren door fervente supporters mee naar de wedstrijden gedragen, memoreren hoe slecht het met MVV en met het betaalde voetbal in Limburg gesteld is. wedstrijden gewonnen had met scores van dik in de honderd punten was niet opgewassen tegen de voortreffelijk ver dediging van het Nederlandse team. Pas nadat de tactisch zeer sterk spe lende Nederlanders een voorsprong van 34-15 hadden genomen steeg de pro- duktiviteit van de Duitse ploeg. Bij rust leidde Nederland nog met 36-21 en in de tweede helft slonk de voorsprong tot drie punten: 42-39. Na die tussensprint verslapten de Duitsers en de zuiver schietende Nederlanders liepen weer uit tot 50-39 Aan de overwinning met 59-56 leverden Van Huyele en Harre wijn een belangrijke bijdrage met res pectievelijk 21 en 18 punten. Ook het Nederlandse damesteam ein digde na een overwinning van 83-58 op de eerste plaats in zijn groep. In de andere poule werd Frankrijk winnaar. Het Nederlandse damesteam kwam in de finale door een overwinning van 62-58 op België. In de halve finales speelden de groepswinnaars „kruise lings" tegen de nummers twee van de andere groep. Nederland dat in zijn wedstrijd tegen België een voorsprong van 37-31 bij rust had, zal in de finale Frankrijk ontmoeten. De Frangaises waren veel te sterk voor West-Duits- land: 103-47 (46-24). Het is voor de vijf de keer in successie, dat Nederland in de eindstrijd uitkomt. Het Nederlandse damesteam won de vier voorgaande finales. Het nationale herenteam slaagde er niet in zich voor de eindstrijd te plaat sen. De halve-finalewedstrijd tegen Zweden, dat vorig jaar als eerste ein digde, ging met 67-73 verloren. Na de reglementaire speeltijd was de stand 62-62, zodat een verlenging noodzakelijk werd. Bij de rust had Nederland nog met 44-27 de leiding. Topscorer was v. Tuyll van Serooskerken met 18 punten voor Harre wijn (16). Met Zweden bereikte West-Duitsland, dat met 77-68 van Oostenrijk won, de finale. Trainers, managers, zij kwamen en vertrokken zonder dat enige verande ring viel te bespeuren. De laatste wis seling gebeurde nauwelijks een jaar ge leden. Twee nieuwe gezichten deden hun intrede bij een club waar een eerste aanblik voldoende was om te constate ren dat er met de „Franse slag" werd gewerkt. .Nieuwe bezems vegen schoon", een oud spreekwoord dat echter bij MVV nooit de kans had gekregen de vastge kleefde onderlaag te verwijderen. Ook de twee nieuwkomers leken niet te slagen. Manager Dreimüller was te impulsief?*-picratte te veel en kon zijn zuidelijk temperament maar moeilijk verbergen. Trainer Knobel kwam uit Breda en had dus ook een meer zui delijke inslag, die werd geaccepteerd maar die juist ook daarom niet kon slagen in een noodzakelijke verbetering. Een jaar bewind van het voor MVV aansprakelijke duo, leert de keerzijde van de medaille kennen. Knobel, opge voed aan de rand van het puur zake lijke Rotterdam wilde als trainer sla gen. Manager Breimüller trok zich op aan de rustige persoonlijkheid van de trainer en begreep bijtijds dat er voor MW nog maar één weg was: die van de totale omwenteling naar het echte profvoetbal. Het MVV anno einde 1969 is in het jaar tijd een club geworden waar men bij wijze van spreken van de grond kan eten. successen komt daar ook verandering in." Glunderende Dreimüller: „Reeds va ker is een poging ondernomen, nu kun nen we met genoegen constateren dat er een blijvende omwenteling tot stand is gekomen. De punjes zijn op del ge zet en dat zal zo blijven." Streep AZ '67 haalde zondag een dikke streep door de verlangens van een herboren voetbalclub. Het ongeslagen thuisre- cord werd aan flarden geschoten. Niet echter het grenzeloze optimisme van een duidelijk waarneembare wederge boorte. Manager Dreimüller: „Stel dat we geen wedstrijd meer verloren, dan werden we kampioen. En zover zijn we nog lang niet." Manager Henricus Dreimüller (53) zakelijk denkend manager van de Maastrichtse sterdragers gelooft nog niet in een dominerende rol van MVV, wel in 'n sterke vooruitgang. „We wa ren er van overtuigd, dat als we op de oude voet zouden voortgaan, er geen plaats voor ons in de eredivisie zou overblijven. MVV zou dezelfde weg op gaan als Fortuna '54 en Sittardia. Het geluk is met de Maastrichtse ploeg geweest met de aanstelling van trainer Knobel een rustige figuur, een mens met een ingeboren weiharde za kelijke instelling. „Bij zijn komst kwam de kentering. Het blijft voor ons jam mer dat het duel met Ajax niet door ging, want dat had de doorbraak kun nen zijn." In topvorm aan start De verklaring voor de vooruitgang bij MVV is voor reëel denkende Drei müller voor de hand liggend. „Nog nooit was er bij MVV sprake geweest van een serieus trainingskamp. Voor de aanvang van dit seizoen, toen ieder een nog lag te luieren in de zon, speel de de kern van MVV reeds twee oefen wedstrijden per week met als sluit stuk wedstrijden tegen Nottingham Fo rest en Derby County. Ons elftal kwam zodoende in topvorm aan de start. Dat was het grote verschil met andere ja ren." Westers mentaliteit, kunnen de spe lers er aan wennen? „Die mentaliteit moet geslikt worden. Dat is de basis voor de opbouw van een nieuw MVV." Het publiek? „Dat is nog niet zover, maar met de PRAAG Tsjechoslowaakse journalisten hebben Tom Okker uitgeroepen tot de beste tennisser van Europa in het seizoen 1969. Okker kreeg honderd punten in een enquête die een Tsjechisch sportblad heeft uit geschreven. De Spanjaard Gimeno eindigde met tachtig punten op de tweede plaats. De Roemeen Nastase werd derde, vierde de Joegoslaaf Franulovic en vijfde de Spanjaard Santana. De Engelse Ann Jones-Haydon, Wimbledon-kampioene, veroverde de eerste plaats bij de dames. Tweede werd haar landgenote Virginia Wade en derde de Frangaise Frangoise Durr. Manager Dreimüller: ,,Met genoe gen constateren we dat er een blij vende omwenteling tot stand is geko men". AMSTERDAM Op de schaatska lender van de KNSB staan voor woens dag de volgende wedstrijden: Drontengewestelijke kampioen schappen kortebaan dames en heren; Loosdrecht: plassentocht over 25 km, start in Oud-Loosdrecht; Makkum: af- valwedstrijd langebaan heren; Nieuwe Niedorp: gewestelijke kampioenschap pen langebaan heren over 500, 1500 en 5000 meter; Hoorn: gewestelijke kam pioenschappen langebaan herenjunio ren a en b; Scheemda: Oldambtrit, toer en wedstrijdtocht. Met ingang van 30 december zal da gelijks te Nieuwkoop een plassentocht worden georganiseerd over 35 en 70 km. Startplaatsen Nieuwkoop en Noorden. Vrijdag 2 januari organiseren de IJs verenigingen uit Elburg, Harderwijk Kampen en Muiden de bekende Velu- wem eer-schaatstocht. Inschrijving is mogelijk in twee categorieën: a. de wedstrijd, over een afstand van 65 km, via Kampen start en finish Harderwijk. De start vindt plaats om 09.00 uur bij het industrieterrein Har derwijk. Startkaart is verplicht. Verde re inlichtingen worden verstrekt door de heer A. van Bijsteren. Heyermans- straat 25, tel. 03410-2590. b. de toerklasse, over afstanden van 25, 40, en 65 km, respectievelijk Kam- pen-Elburg en terug, Elburg-Harder- wijk en terug, Kampen-Harderwijk en terug. Gestart wordt vanaf 11.00 uur tot 12.30 uur op de navolgende plaatsen Kampen: Roggebotsluis, achter cafe- restaurant 't Haasje. Elburg: Eind ha ven, bij de brug. Harderwijk: Industrie terrein Harderwijk. De startplaatsen zijn gemarkeerd door vlaggen en eenvoudig te vinden De kaartverkoop vindt op bovengenoem de vertrekpunten plaats vanaf 10.00 uur tot 12.30 uur. Het inschrijfgeld be draagt per volwassene 3,-, kinderen tot en met 15 jaar 2,-, zowel voor deel name aan de wedstrijd als aan de toer. Vooral voor de toerklassers belooft deze tocht weer een uniek schaatsfes fcijn op uitstekend ijs te worden. HASTINGS De jeugdige Delfte naar Jan Timman heeft maandagavond zijn eerste partij voor het internationa le schaaktoernooi te Hastings gewon nen. De jonge Brit Corden kreeg tegen Timman geen kans. Verder versloeg de Spanjaard Medina de Schot Levy en bleek de Hongaarse grootmeester Por- tisch sterker dan de Roemeen Drimer. De Rus Vasily Smyslov is favoriet voor de eindzege. OSLO Aan de Nieuwjaarswed- strijden, die op 1 en 2 januari in het Bisletstadion te Oslo worden gehouden, zullen 43 rijders uit zes landen mee doen. Voor Nederland verschijnen aan de start in de all round-klasse: Ard Schenk, Jan Bols, Peter Nottet, Arie Eriks, Eddy Verheyen, Jappie van Dijk, Co Giling, Karei te Winkel en Ronnie Nooitgedagt. Jan Bazen rijdt in de sprintersklasse. Het is nog niet zeker of Kees Verkerk, die herstellende is van een griepaanval, op het ijs zal komen. Het deelnemersveld is bijzonder sterk. Voor Noorwegen starten onder meer Dag Fornaes, Fred Anton Maier, Roar Grönvold en Per Willy Guttormsen. Verder zijn o.a. in Bislet: Göran Clae- son, Johnny Höglin, Orjan Sandler (al len Zweden), Gerhard Zimmermann (West-Duitsland) en de Zwitserse vete raan Frans Krienbühl. Interessant is verder de komst van de Amerikaanse sprinter Neil Blatchford. Een Noorse jeugdploeg zal op S januari (Deventer) en op 7 januari (Heerenveen) aan schaatswedstrijden deelnemen. De Noorse schaatsbond heeft hiervoor de volgende rijders aan gewezen: Ter je Andersen, Roar Finei- de, Geir Nyland Erik Vea Harald Maeh- la en Ivar Aarnes. BRUSSEL Met grote voorsprong is de Vlaamse middenveldspeler Wil- fried van Moer (24) van landskam pioen Standard Luik gisteren gekozen tot voetballer van het jaar. Het was een verkiezing waaraan sinds 1954 door bondsleiders, clubvoorzitters, trainers, scheidsrechters en journalisten wordt deelgenomen om de onderscheiding een „gouden schoen" uit te reiken. Van Moer kwam reeds in 1966 in het bezit van de „gouden schoen" toen hij nog voor FC Antwerp Epeelde. Medio 1968 werd hij getransfereerd naar Standard Luik voor ruim 450.000 gul den. Nederlandse spelers, die voor Belgi sche clubs uitkomen, eindigden in de staartgroep. Terwijl winnaar Van Moer 152 pun ten verzamelde kreeg Koens (Sint Trui- den) drie punten, Rensenbrink (Club Brugge) twee punten en Mulder (An- derlecht) een punt. MONTREAL —De junioren van Montreal hebben maandagavond de Russische nationale ijshockey ploeg 'n droef einde bezorgd van haar toer- nee door Canada. De jonge Canadezen versloegen de Russen (zeven maal we reldkampioen) met 9-3 voor een en- thausiaste menigte van 18.500 toeschou wers. De tussenstanden waren: Rusland 2-0-1, Montreal 4-0-5. PORT ELIZABETH Van de drie Nederlandse deelnemers aan de tennis kampioenschappen van de Oostelijke provincies in Port Elizabeth, ZAF, heeft maandag alleen Judith Salomé gewonnen. In een wedstrijd uit de eerste ronde van het dames-enkelspel versloeg zij de Zuidafrikaanse Joan Wilshere met 7-5 en 6-3. Betty Stöve, die als achtste was geplaatst, werd in de tweede ronde verslagen door de Zuidafrikaanse mevr. A. McMillan met 2-6 en 3-6. Fred Hemmes kwam niet verder dan de eerste ronde van het he ren-enkel, McDonald, ZAF, schakelde de Nederlander uit met 4-6, 6-3 en 6-0. Judith Salomé verdween maandag middag ook uit het deelnemersveld. Zij verloor in de tweede ronde van Pat Walkden, de sterkste Zuidafrikaanse speelster met 4-6 en 2-6. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 11