Veenendaals dagblad Studentenrel in Ethiopië: drie doden Buiten HAIFA WACHT OP KANONNEERBOTEN GEEN GAS, WEL REKENING Weer Shell-supertanker na exnlosie in Nederland levert wel aan Shell in Nigeria Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Na dood van leider DEMONSTRATIE TEGEN AGNEW RAIFFEISENBANK GESLOTEN Sheila Scott in Australië Voor oudejaarsavond MAISON KRAMER Het blijft koud Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro Negergeneraal in luchtmacht van V.S. Schiermonn ikoo« bijna geïsoleerd ADDIS ABEBA - Drie Ethiopische studenten zijn om het leven gekomen, en vijf werden gewond, toen de op roerpolitie in Addis Abeba, de Haile Selassie-universiteit in Addis Abeba binnendrong, om het lijk van een studen tenleider op te balen, die op mysterieuze wijze zondag avond werd doodgeschoten. De schietpartij begon toen studenten weigerden het lijk te geven aan de familie van de studentenleider, de 29- jarige Kilahun Gizaw. De Ethiopische radio heeft bekendgemaakt dat de gebouwen en terreinen van de universiteit van Addis Abeba voor onbepaalde tijd zijn gesloten. Syrië meldt zege in luchtgevecht Prehistorie Transplantatie- pat iënl maakt het goed VEENENDAAL MISSCHIEN VREDESBESTEMMING Busongeluk in Columbia Koudegolf in Amerika SHELL-DIRECT EER SPREEKT LUNS TEGEN: VOOR 6,3 MLN. PANAM V WISSELEN VAN GELUKWENSEN Plaatselijk ivat sneeuw Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardiaan 28, Veenendaai, Telef. 08385-10550 (adm.)f 10757 en 10055 (red.). Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 30 DECEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 305 DAMASCUS (Syrië) Een Syrische militaire woordvoerder heeft beweerd dat Syrische straalgevechtsvliegtuigen twee Israëlische Mirages hebben neer geschoten in een luchtgevecht boven de bezette hoogten van Golan. Men heeft waargenomen dat de twee vliegtuigen neerstortten op door Israë lisch bezet gebied nabij de stad Koe- neitra, aldus de woordvoerder. De Sy- riërs hebben bij dit gevecht geen ver liezen geleden, zo zei hij. De woordvoerder had eerder bericht dat geen van beide partijen verliezen had geleden, maar uit films die vanuit de Syrische vliegtuigen tijdens het ge vecht waren opgenomen, zou gebleken zijn dat twee Mirages werden neerge schoten. ADVERTENTIE 9 OWARSGEBAKKEN WTUURWIT'BOEREHBRUIH KRENTEN-ROZIJNENBROOD KRENTENBOLLEN BOERENROG PUNTJES EN BOLLEN tflk jaar tegen Kerst verrast de Shell ons met een kwaliteits pocket, als ik die zo eens noemen mag. Zij draagt de boekuitgaven in deze serie steeds op aan een lande lijke instelling, die op deze wijze in veler belangstelling kan komen. Voor 1970 is dit de Archeologische Werkgemeenschap Voor Nederland" en in het nieuwe werkje zijn royaal geïllustreerde beschrijvingen van uitstapjes naar het verst verleden van ons Nederland samengebracht door de Amsterdamse publicist G. H. Knap onder de titel Shell Journaal van de Archeo logie". Met vaardige hand schil dert hij ons een bonte verscheiden heid, die altoos aantrekkingskracht heeft gehad voor de mannen der wetenschap, kunstenaars en schrij vers, wisselend van de degelijkheid tot romantiek, maar meestal zware kost. Toch bestaat er in ons land een serieuze club van ama teurs, doch niettemin serieuze be oefenaars van de materie; zij kon in een 18-jarig bestaan al menige bijdrage leveren in daad en ge schrift; de naam vermeldde ik reeds. De schrijver legt op een bevatte lijke, doch niettemin verantwoorde wijze uit, hoe geleerden vrij nauw keurig de ouderdom van vondsten uit het zeer verre verleden weten te bepalen. Hij reist met de lezer ,,Met een kwartje de oudheid rond", we maken kennis met de eerste landbouwers, de hunebed den, fascinerende familie monumen ten voor de eeuwigheid, de Romein se bezetting en haar invloed, brons- en ijzertijd, enz. Het is a.h.w. een beeldroman van de oudheid, zoals ge die in het Leids Museum kunt bewonderen en waarmee ge in en kele kwartieren de historie van vele eeuwen doorleeft. We zien de plek, waar vóór 15.000 jaar een groep rendierjagers zijn kamp had opgeslagen en zelf kunt ge in Lim burg fossielschelpjes vinden, die er groeiden, toen op de aarde, meer dan 150 miljoen jaar geleden, dino saurussen en brontosaurussen huisden. Knap heeft het knap-popu- lair gedaan. Uit het hoofdstuk Ijs tijd in het Deelerwoud" neem ik morgen wat over, dan kunt ge 't zelf zien. 30 dec. 1969 A. B. WIGMAN Dit zal zo blijven tot het onderzoek naar de omstandigheden waaronder Kilahoen Gizaw om het leven is geko men, is voltooid. Bij het vuurgevecht met studenten zijn twee politiemannen gewond. Volgens onbevestigde berichten zou Gizaw zondagavond zijn neergeschoten door personen die zich bevonden in een snelrijdende Peugeot, toen hij lopend op weg was naar zijn woonverblijf, in gezelschap van twee andere studenten. De voorzitter van de unie van studen ten aan de universiteit van Addis Abe ba, Ato Tilahoen Gizaw is drie weken geleden in deze functie gekozen. In het begin van dit jaar werd Tila hoen na studentenonlusten in de gevan genis gezet, maar in september kwam hij vrij, toen keizer Haile Selassie ter gelegenheid van het Ethiopische nieuw jaar amnestie afkondigde. Het universitaire jaar was tot nu toe betrekkelijk rustig verlopen hoewel en kele weken geleden publikaties vanstu denten werden verboden en de radica le studentenleiders in de pers ervan zijn beschuldigd slachtoffer van bui tenlandse agenten te zijn. De politie verklaarde het volgende: „gisteravond drongen een paar studen ten binnen in het ziekenhuis, mishan delden de verpleegsters en de artsen, en namen het stoffelijk overschot van de dode student mee naar de universi teit." Een andere student werd in de rug gestoken, ongeveer 15 minuten voordat Gizaw werd neergeschoten. Hij is ern stig gewond. Volgens eigen zeggen werd hij door mede-studenten neerge stoken. De studenten zijn verdeeld in Addis Abeba sinds de sluiting van de univer siteit in de lente van dit jaar. Gema tigden en militanten staan tegenover el kaar. De universiteit werd gesloten na drie weken van onrust en incidenten toen de studenten onder andere hervor ming eisten. NEW YORK De toestand van de man op wie het hart en de longen van een vrouw zijn overgeplant, is volgens het ziekenhuis van New York bevredi gend. Edward Falk, die aan een ernstige longziekte leed, kreeg de longen en het hart van mevrouw Eleanor Herzog, 50 jaar, die op de eerste kerstdag was overleden in het ziekenhuis. Falk is 43 jaar. ADVERTENTIE Hoogstraat 2, Dr. Slotemaker de Bruïneplein 27 Onze kantoren zijn a.s. woensdag 31 december na 12.00 uur Verzoeke vóór 2 januari 13.10 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaai met vermelding 1. abonnement le kwartaal 1970 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post-of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie HAIFA De haven van de Israëlische stad Haifa was gisteren een heksen ketel. Duizenden mensen verdrongen zich aan de waterkant in de hoop een glimp op te vangen van de vijf kanonneerboten, die over de Middellandse Zee naar Israël koersten. Vannacht werd Kreta gepasseerd. Een woordvoerder van de maatschap pij die de vijf kanonneerboten heeft gekocht die thans op weg zijn naar Israël, heeft maandagavond te Oslo ge zegd, dat „als de internationale herrie voortduurt", de schepen naar Cher bourg zouden kunnen worden terugge zonden. De man die dit zei was Mila Bren ner, de directeur van de Israëlische re derij Maritime Fruit Carriers Ltd, de maatschappij die de meeste aandelen bezit in de Panamese maatschappij Staboat S.A. welke de 5 schepen van de Cherbourgse werf heeft gekocht. De schepen, zei Brenner, waren inder daad op weg naar Israël waar zij zou den worden gebruikt als werkschepen die onder meer de bemanningen van de olie-booreilanden op zee van de nodige voorraden moesten voorzien. Toen Associated Press hem vroeg, waarom hij hiervoor nieuwe kanonneer- schepen had gekocht in plaats van een meer voor de hand liggend type zei T ONDEN David en Susan Fortey in het Engelse Stour- port hebben het niet gemakkelijk in het nieuwe huis waar ze acht maanden geleden introkken. Alles is er elektrisch, ook de verwarming. Desondanks kregen ze al meteen een rekening van veertig gulden van het gemeente lijk gasbedrijf. De Forteys schreven een keurig briefje dat ze helemaal geen gas in huis hebben, en dus ook geen gasmeter. Twee maanden later kwam er een nieuwe rekening: ruim dertig gulden. Toen greep David Fortey de te lefoon en legde het gasbedrijf nop eens uit hoe de zaak in elkaar zit. Hierop kwam er een kaartje met het dreigement dat er onmiddel lijk moest worden betaald anders zou de gas-toevoer worden afge sloten. Dit werd de heer en mevrouw Fortey te gortig. Meneer ging zelf naar het kantoor van het gasbe drijf. Daarop kreeg hij een reke ning thuis van bijna negentig gul den met de mededeling dat hij zou worden vervolgd. Er volgden nog een aantal drei gementen en aanmaningen, maar tenslotte kwam er een briefje van het gasbedrijf met de mededeling dat er een misverstand was ont staan, dat grondig wordt onder zocht. Demonstranten verhinderen de doorgang van de auto van de Ame rikaanse vice-president Agnew, die momenteel de Philippijnen bezoekt. Even later zou één van de protesteren den een bommetje in de auto van de vice-president werpen. Zie voor uitgebreider nieuws hierover, elders in dit blad. o WASHINGTON President Nixon heeft bekend gemaakt dat hij kolonel Daniël „Chappie" James, zal benoe men tot brigade-generaal bij de- lucht macht. Als de benoeming door de senaat is, zal James waarschijnlijk de enige ne- gergeneraal in de luchtmacht zijn. De enige neger di° momenteel de rang van generaal ui de .luchtmacht Aulair- gen'eVaal •>j;.tninO. öüvls zal sup 1 februari de dieenst verlaten. Het leger heeft een neger-generaal, brigade generaal Frederick E. Davi son. In de marine heeft geen neger het nog tot admiraal gebracht. James is 49. Hij is een veteraan uit de Koreaanse oorlog. BOGOTA Maandag is in Columbia een bus in een 150 meter diep ravijn gestort met het gevolg dat 15 mensen het leven verloren en 25 gewond wer den. De bus verzorgde de verbinding tus sen Pasto en Papayan, bij de grens met Equador. DURBAN De Zuidafrikaanse sleep boot „Statesman", uit Durban vocht zich dinsdag door zware zee tegen een krachtige noord-oostenwind een weg naar de grote Britse olietanker (Mactra, die brandend in het Kanaal van Mo zambique drijft. De sleepboot hoopt de Mactra, 104.772 ton woensdag avond te bereiken. Uit Kaapstad zijn maandagavond de sleepboten Atlantic en Englishman op weg gegaan naar de Mactra. Zij zul len minstens vier dagen nodig hebben. Volgens de laatste berichten die in Durban zijn ontvangen, is de brand op de Mactra onder controle gebracht. Het schip maakt geen slagzij. De brand zou het gevolg zijn geweest van een ontploffing in een lege olie tank. De Mactra, een van de tankers van Shell Tankers Uk, was op weg van Le Havre naar de Perzische Golf. Een officier die bij de ontploffing ge wond was en vier echtgenoten die aan boord van de Mactra meereizen, zijn overgestapt op de tanker Texaco Trini dad, een van de schepen die de Mactra te hulp is gekomen. Pas twee weken geleden verging voor de Afrikaanse westkust een andere reu- zentanker van Shell, de gloednieuwe Marpessa. Dit Nederlandse schip van 107.000 brt werd op haar eerste reis van Rotterdam naar de Perzische Golf in ballast, ook al door een explosie getroffen. De tanker, die op 30 september j.l. door een Japanse werf was opgeleverd, zonk na een felle brand op 110 mijl NEW YORK In het noordwesten van de Verenigde Staten woedt sinds Kerstmis een zware sneeuwstorm, die tot dusver aan 17 personen het leven heeft gekost. Vooral de zes graafschap pen van Nieuw Engeland en New York zijn getroffen. In bepaalde streken, zo als in Vermont, zijn dorpen en boerde rijen van de buitenwereld afgesneden, waardoor gebrek aan brandstof en le vensmiddelen ontstaat. Met helikop ters en speciale voertuigen probeert men hulp te biedeen. noord-noordwest van Dakar. De ont ploffing deed zich voor in een der tanks. Twee Chinese opvarenden von den daarbij de dood. De Mactra is gebouwd door de Ho- waldtswerke in Kiel. De explosie heeft zich naar verluidt in de machineka mer voorgedaan. Een bergingsinspecteur van L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst, de Rotterdamse maatschappij die door Shell-tankers in Londen op basis van Lloys-open-form is gecontracteerd, zal naar Beira vliegen. Van daaruit vaart hij naar de in moeilijkheden verke rende tanker om de schade op te ne men. De schepen die bij de Mactra liggen zijn de tankers Texaco Trinidad en Capisteria. Er zullen ook twee Duit se sleepboten, de Bremen en de At lantic, koers zetten naar de Mactra, iViaar hun aankomst daar wordt pas over vier dagen verwacht. SCHIERMONNIKOOG -- De veer dienst van en naar Schiermonnikoog ondervindt grote moeilijkheden wegens zware ijsgang. Verwacht wordt dat als de vorst blijft doorzetten de avondboot het eiland niet meer zal kunnen bereiken doordat de bakens door de ijsschotsen zijn weggeveegd Mocht ook de morgendienst onmoge lijk worden dan zal de verbinding in stand worden gehouden door de lucht macht in Leeuwarden. ADVERTENTIE H.H. ADVERTEERDERS Hiermede maken wij U er op attent dat advertenties voor het nummer van vrijdag 2 jan. a.s., op woensdag 31 december om 12.00 uur in ons bezit die nen te zijn. ADV. EXPL. ROTTERDAM Nederland levert wél in tegenstelling tot de beweringen van minister Luns onderdelen en ander materiaal aan de raffinaderijen in Nigeria. Dit blijkt uit een brief die de directeur van Shell Nederland N.V., mr. A. D. Vas Nunes, aan alle personeelsleden en gepensioneerden van het concern heeft ge stuurd. De Britse aviatrice Sheila Scott is maandagavond in Adelaide aangekomen, enige uren voordat de termijn verstreken was waarbinnen de deelnemers aan de luchtrace Londen-Sydney daar aanwezig dienden te zijn. Op de foto: Sheila Scott meldt zich aan. Minister Luns zei vorige week maan dag tijdens het debat over Biafra in de Tweede Kamer dat een stopzetting van export van onderdelen voor de olieraf finaderijen in Nigerië geen betekenis had, aangezien ons land dergelijke goe deren niet uitvoert. Mr. Vas Nunes zegt in zijn brief dat Nederland voor 6,3 miljoen aan Shell- BP Nigeria heeft geleverd op een to taal van 84 miljoen gulden aan mate riaal. „Het Nederlandse aandeel", aldus de brief, „had in hoofdzaak betrekking op e enaantal kleine vaartuigen, als sleep boten en personeelsbootjes, wat chemi caliën en (in 1968) een éénpuntsmeer- boei. Het belangrijkste materiaal, zoals buizen voor pijpleidingen, boormate- riaal en puntafsluiters, wordt niet in Nederland vervaardigd. De andere in Nigerië werkende maatschappijen ple gen nog minder in ons land te kopen. En de uit Nederland afkomstige goe deren zijn zonder twijfel op korte ter mijn ook uit andere landen te betrek ken", aldus mr. Van Nunes. De aanleiding van het verzenden van de brief was voor de directie van Shell de „zeer geëmotioneerde aanvallen" in pers, radio en tv op „het beleid van onze maatschappijen" in de kwestie- Biafra. De directie van Shell stelt dat een particuliere onderneming in een zuiver politieke zaak niet tussenbeide kan en mag komen. „Dit zou in strijd zijn met de funda mentele regel, dat het internationale particuliere bedrijfsleven, wil het zijn taak kunnen uitvoeren, zich geheel af zijdig van alle politieke conflicten dient te houden. Door op eigen gezag en niet, bijvoorbeeld, op last van de Ver enigde Naties onze produktie stop te zetten, zouden wij nl. wel degelijk par tij kiezen, en wel tegen Nigerië, het geen wij evenmin mogen doen". „Dit zou tot gevolg hebben", zo gaat de brief verder, „dat wij alom in de wereld het vertrouwen zouden verlie zen dat wij te allen tijde onze afspra ken met regeringen, bedrijven en particulieren tot produceren of leve ren nakomen, zonder ons onder politie ke druk te laten zetten door wie ook of om welke redenen ook." Brenner, dat daar op het ogenblik erg moeilijk aan te komen is, wegens de grote vraag. Toen Brenner gevraagd werd waar om de Noor Ole Martin Siem, de „in ternationale vertegenwoordiger" van Starboat zich niet met de Noorse over heid in verbinding had gesteld, toen het Noorse ministerie van Buitenlandse Za ken had doen weten dat de maatschap pij in Noorwegen niet bekend was, zei Brenner: „Het was Kerstmis en half Europa leed aan griep" In een radio-interview heeft Siem maandagavond gezegd, dat hij over de Starboat niets wil zeggen, totdat hij contact heeft opgenomen met Brenner. De maatschappij „Starboat S.A." die de vijf in Cherbourg voor Israël ge bouwde kanonneerboten zou hebben ge kocht, is op 5 november in Panama op gericht op uitdrukkelijk verzoek van de Noorse reder Ole Martin Siem, die di recteur-generaal van de groep-Aker is. Dit is maandag in Panama onthuld door Gabriel Galindo d ie lid is van de Panamese advocatenfirma „Arias, Fa- brega y Fabrega". Galindo zei dat de maatschappij „Starboat S.A." maar een kapitaal van 10.000 doll, heeft, verdeeld in aandelen van 100 doll. De directeur ren van de maatschappij zijn de Pana- mezen Carlos Durling, Fernando Car- doze en Esteban Beranl die alle drie in dienst zijn van het advocatenkantoor „Arias, Fabrega y Febrega". De maatschappij ..Starboat S.A." houdt zich bezig met activiteit op het gebied van de scheepvaart, de tank vaart inbegrepen. Ole Martin Siem is bevoegd in haar naam handelend op te treden en kan dus contracten afsluiten. „Arias. Fabrega v Fabrga" treedt op als haar agent in Panama. Franse politici zijn maandag tot de aanval overgegaan in verband met de ze kwestie. Zo wendde Jean Lecanuet, voormalig presidentskandidaat en nu een van de leidende figuren van het centrum, zich schriftelijk tot minister van Defensie Debré, met de vraag of de regering geen les trekt uit de zaak met de kanonneerboten en het wa penembargo tegen Israël niet wil in trekken. De Franse regering, aldus Le canuet, heeft zich belachelijk gemaakt. ADVFRTENTi E De burgemeester van Veenendaai en mevrouw Bode-Klootwijk geven gaar ne aan de ingezetenen gelegenheid tot het op donderdag 1 januari 1970, van 11.00 uur tot 12.30 uur, in het raad huis. Een heerlijke Huzarensalade 1.75 per persoon. Russische eieren 2,— per persoon. Tevens brengen wij heerlijke appel beignets. oliebollen, sneeuwballen enz. enz. Kerkewijk 21, Veenendaai. Ziet onze etalages. (Van onze weerkundige medewerking De temperatuur mag dan in de ifelopen nacht minder laag gewor- ien zijn dan verwacht werd, Zut- phen gisteravond -7, vanmorgen -2 toch betekent dit in feite geen verandering van weertype. Ook met ,,oud en nieuw" blijft het koud met aanhoudend luchtaanvoer uit oost tot noordoost. De kans bestaat dat er later weer een daling van tempe ratuur zal intreden, na het doorko men van drogere en koudere lucht uit Rusland (Moskou vanmorgen ■27 graden C.) De luchtdrukverdeling wordt ge kenmerkt door een maximum van 1030 millibaar boven Finland en Scandinavië (uitbreiding in zuid westelijke richting) en bovendien een ander hogedrukgebied van 1030 millibaar boven Zuid-Groenland en IJsland, dat zich nog versterkt. Vooral deze laatste ontwikkeling geeft te denken. Ze wijst erop, dat de kou ook in de eerste week van januari nog niet van de lucht zal zijn. Weersverwachting van het K.N.M.I. van dinsdagavond tot woensdagavond, opge maakt te 11.15 uur: meest matige vorst met tijdelijk meer bewolking en plaatselijk enige sneeuw. Matige tot krachtige oostelijke wind.

De Vallei | 1969 | | pagina 1