Rechtspraak soms beïnvloed door onzuivere motieven allround telex-operators soeppan"SILVIA" CaiifoïHui soep „Jubileum" van een schandaal Sloper staat voor groot karwei in Utrecht Vakantie in Spanje favoriet SACCO EN VANZETTI TRIEST VOORBEELD SACCO EN VANZETTI MOETEN VRIJ! SACCO en VANZETTI MOETEN VRIJ Internationaal maat houden BATAAFSE INTERNATIONALE PETROLEUM MAATSCHAPPU N.V. Daar kunnen ze trots op zijn 69 Namen en feiten Prestigestrijd Alibi Onschuldig De Rosenbergs Ook hier de zon op uw tafel Wasemkappen goed voor slechte keukens fa DINSDAG 30 DECEMBER 1969 T/i december 1919, nu vijftig jaar ge- leden, werd in de Amerikaanse staat Massachusetts een roofmoord ge pleegd, zoals er zovele in Amerika en elders op de wereld worden ge pleegd. Deze roofmoord zou echter heel Amerika en gaandeweg de hele wereld in beroering breng zn: hij vorm de aanleiding tot het beruchte proces tegen Sacco en Vanz/fti. Aanvanke lijk deed de politie he routinewerk, zij zocht naar getuigen en loofde een be loning uit. De zaik was nog niet op gelost toen enl ie maanden later, in april 1920, v uerom in Massachusetts een soort ge ujke roofmoord werd be dreven. Veertif.i dagen later arresteerde de politie Vwee zeer bekende Amerikaan se anarchisten van Italiaanse afkomst: de 23-jarige Nicola Sacco en de 32-ja- riBartolomeo Vanzetti. De mannen »verden gearresteerd terwijl ze een massa-vergadering toesprakkkken. Z werden er van beschuldigd de beide roofmoorden te hebben gepleegd. De revolutie in Rusland had in de be houdende kringen van Amerika veel onrust gebracht: Sacco en Vanzetti wa ren beroepsrevolutionairen, die een groeiende aanhang opriepen tot de anarchie. UTRECHT Aan de Rijnkade ach ter het Jaarbeursrestaurant begint bin nenkort de Amsterdamse sloper T. Klein met de afbraak van de gebouwen waarin de Koninklijke Jaarbeurs haar opmars is begonnen. Op 2 januari 1970 levert de lege Jaarbeurs het hele com plex aan het Vreeburg (met uitzonde ring van het secretariaatsgebouw) aan de gemeente over. Direct gaat de Am sterdamse sloper met zijn personeel de steenklomp te lijf. In vakkringen wordt gezegd dat het project het grootste sloopwerk is dat ooit in Nederland op een plaats moet worden voltooid. „Met de grond gelijk maken" is niet voldoende tot diep in de grond zal gewerkt worden om het grote gebied van steen en beton te zui veren. Het zal daarbij ook gaan om de opruiming van zwaar metselwerk dat nog stamt uit de periode dat het legen darische kasteel Vredenburgh bestond. Puin In een jaar tijds (begin 1971 moet op de dan bouwrijp gemaakte grond nieuwbouw worden gerealiseerd) moet niet minder dan 40.000 kubieke m puin per vrachtwagen worden afgevoerd. Als dat is gebeurd zal vanaf de Catha- rijnebrug, de verbinding tussen het ■tationsgebied en het Vreeburg, tot nabij de Steenkolenhandelsvereniging een grote open vlakte zijn ontstaan. De sloc van het Jaarbeursgebouw wordt afgerond met de afbraak var de naast liggende huizen en gebouwen. De slo per begint aan de Rijnkade omdat hij zichzelf ruimte om te werken moet ver schaffen. In de komende maanden zal in de directe omgeving van het nu nog hoog oprijzenden Jaarbeursgebouw veel gegraven worden om de belangrijke hoofdleidingen van de PTT, de gas- en elektriciteitsbedrijven en de rioleringen te kennen verleggen. Beprking De automobilisten zullen vanaf de eerste dag dat de sloop wordt aange pakt met enige parkeerbeperkingen worden geconfronteerd, de nu jaar beurspromenade met 83 parkeerplaat sen moet uit veiligheidsoverwegingen met een schutting worden afgesloten. Ook aan de Rijnkade moet de parkeer- mogelijkheid worden beperkt. Elders in de binnenstad worden dan echter op ruime schaal parkeermeters geplaatst. In een gemeentelijk bulletin wordt ge zegd dat de tot dusverre uitgevoerde „operaties", die voor het verkeer „vaak ingrijpender gevolgen hadden dan 't nu te beginnen sloopwerk", nau welijks tot enige stagnatie hebben ge leid. „Alle aandacht is er op gericht deze faam te handhaven". „In een keuken met een goede af voer of ventilatie-mogelijkheid is een wasemkap overbodig", zo wordt in het januari-nummer van de Consumenten gids gesteld als conclusie van een on derzoek. dat is ingesteld naar 23 wa semkappen met prijzen tussen de 220 en 460 gulden. Er zijn drie typen onderzocht: kap pen, die de kookluchtjes naar buiten af zuigen, kappen die de kooklucht filtre ren en de gereinigde lucht weer terug blazen in de keuken, en kappen, die op afzuigen en filtreren kunnen worden af gesteld. Dat alles in de meest gangbare breedtemaat 60 centimeter. Gelet is op de elektrische veiligheid, de prestaties en het lawaai. Het eerste proces tegen hen duurde een jaar. Dit proces heeft achteraf van iedereen die de processtukken bestu deerde het etiket „schandelijk" gekre gen. Voor de rechtbank werd het volko men duidelijk dat Sacco en Vanzetti geen bommengooiers waren en dat zij zeker niet om persoonlijk gewin een moord zouden plegen. Vooral Vanzetti was duidelijk een in tellectueel, een theoreticus, die van een veranderd maatschappijbeeld een gro tere gelukskans voor de massa ver wachtte. Tijdens het proces werd echter ook duidelijk dat Sacco en Vanzetti in feite niet als roofmoordenaars terechtstonden maar als revolutionairen. Dat zij bei den over een onaantastbaar alibi be schikten werd door rechter en jury ter zijde geschoven: „Revolutionairen wa ren tot alles in staat". In april 1921 werden zij ter dood veroordeeld. In New York hadden inmiddels een Spaanse timmerman, een jeugdleider en een Italiaanse journalist er voor ge zorgd dat het proces over de hele we reld bekend werd. Tevens maakten zij belend dat in 'amerika vele vakbonds leiders en radicalen verdwenen of tij dens politi?verhoren bezweken. Zij noemden namen en feiten, die de Ame rikaanse regering in grote verlegen heid brachten. Overal ook in Nederland za melden socialisten geld in om Sacco en Vanzetti de beste juridiche bijstand te geven. Die kregen zij ook: een groeiend legertje juristen wist het pro ces van het ene naar het andere hof te slepen. Het werd een prestige strijd die zes jaar duurde. Zelfs toen een groot aantal Ameri kaanse juristen van naam tegen de pro cesvoering protesteerden, zette men door. Dat in 1962 een beroepsmoorde naar bekende bij de twee roofmoorden betrokken te zijn geweest, werd als onbelangrijk terzijde geschoven. Op 23 augustus 1927 stierven Sacco SACCO en VANZETTI moeten vrijHun onschuld is afdoende bewezen. De duidelijke opzet is twee revolutionnaire anarchisten uit den weg te ruimen door hen te beschuldigen van een misdaad, die zij nooit hebben begaan, zelfs niet begaan zouden kunnen hebben. Met name in Nederland wordt het protest tegen dezen justitioneelen en politieken moord uit sluitend overgelaten aan de revolutionnaire arbeiders. Alle schakeeringen van burgerpers, vrijzinnigen en intellectueelen bewaren een misdadig zwijgen. Daarom moet onze stem steeds krachtiger worden, aanzwellen tot bevrijdende orkaan, uitgroeien tot dwingende daad. Want deze officieele misdaad mag niet voltrokken! Het gaat niet slechts om het leven dezer beide kameraden. Het gaat om de vraag, of het in de 20ste eeuw opnieuw mogelijk zal blijken politieke tegen standers ten overstaan der gansche menschheid valschelijk te ver moorden. Het gaat om de vraag, of 1700 millioen menschen zullen dulden, dat een heerschende geldkliek twee onschuldige, weerlooze idealisten zal vermoorden. Het- gaat om de vraag, of de Menschheid den politieken moord op tegenstanders openlijk zal accepteeren. Het gaat om de vraag, Of het Menschdom der twintigste eeuw :nog een geweten heeft! en Vanzetti op de elektrische stoel. Voor hij stierf, zei Vanzetti: „Ik herhaal nogmaals dat ik onschuldig ben. Ik heb nooit een misdaad begaan. Ik dank al degenen, die voor ons zijn opgekomen. Ik wens aan enkelen te vergeven wat zij ons hebben aangedaan". Na de Tweede Wereldoorlog is er in de Verenigde Staten een soortgelijk proces gevoerd, toen het chtpaar Ro senberg wegens spionage terecht stond. Ook dit proces is verre van smetteloos gevoerd en ook hier speelde een poli tiek motief de toenmaals bijna zie kelijke angst voor het communisme in Amerika een zeer grote rol. Het gevaar dat rechtspraak door on zuivere motieven wordt benvloed, is altijd en overal aanwezig. Bijna tien jaar geleden stond in Amsterdam een souteneur terecht, beschuldigd van moord op een prostiuée (Magere Jos- je). De man werd bijna zonder bewijs schuldig verklaard en veroordeeld. Ge lukkig is toen na de eerste behandeling ondertekend dat men moest beoordelen over de moord en niet over de maat schappelijke waarde van een soute neur de man is in hoger beroep vrij gesproken. rke internationale organisatie voor standaardisatie gaat een commis sie vormen, die iets gaat doen om een eind te maken aan de aloude verwar ring, die heerst in de internationale modewereld: de afwijkende maten. Zo zal er hopelijk nog eens een eind komen aan problemen van een dame die veel reist, die in Amerika een jurk nodig heeft van maat 10, terwijl zij in Engeland terecht komt bij maat 38, in Frankrijk bij maat 42 en in Italië bij maat 46 en wie weet elders nog meer. Wereldmaten voor de hele kledingin dustrie zouden ook voor de fabrikanten en de detaillisten van groot nut zijn. En niet alleen uniforme maten, maar ook gelijke manieren van het bepalen hoe die maten tot stand moeten ko men. In 't ene land bijvoorbeeld meet men een herenoverhemd onder meer naar de afstand van schouder tot aan de manchet, en elders tot en met de manchet. Men kent ook verschillende manieren van meten van de boord en de borstomvang. Het grote probleem is als regel te vinden in het Britse en Amerikaanse systeem, waar men inches (duimen) aanhoudt, en dat van het vasteland van Europa en elders, waar men met cen timeters werkt. Van de Nederlanders, die in 1970 zullen deelnemen aan een georgani seerde vakantiereis, gaat wat het buitenland betreft een groot aan tal naar Spanje: 29,18 procent. Oostenrijk staat op de tweede plaats (24,51 procent), Italië is derde met 17,2 procent. De cijfers kwamen naar voren bij een recent onderzoek onder 74 pro cent van de reisbureaus in ons land, die zich bezighouden met het organi seren en (door-)verkopen van va kantiereizen. West-Duitsland komt bij deze en quête onder de „touroperators" op de vierde plaats, omdat dit land het vooral van de individuele Nederland se toerist moet hebben en minder van groepsreizen. Zouden ook de automobilisten bij het onderzoek zijn betrokken, dan was West-Duitsland zeer waarschijnlijk op de eerste plaats geëindigd. 49 procent van de Nederlanders, die via een reisbureau boeken, re serveert al in januari. Bij de arrangementen van de reis bureaus zijn de vliegvakanties in 1970 favoriet: vliegreizen 38,13 pro cent, touringcarreizen 35,31 procent, treinreizen 16,50 procent etc. Op deze moderne telecommunicatie-afdeling op de 12e verdieping van ons nieuwe kantoorgebouw aan de Oostduinlaan in Den Haag is plaats voor voor de rechtstreekse invoering van telexberichten in een computer, welke onlangs voor de verwerking van het internationale berichtenverkeer in ge bruik is genomen. Hierbij is men verantwoordelijk voor de juiste adresserings codes en tekst, die meestal in het Engels is gesteld, en voor correctie van berichten door middel van commando's aan de computer. Voor deze taken, waarbij grote accuratesse is vereist, wordt een theoretische en praktische opleiding gegeven. Geboden worden: een prettige werkkring met goede toekomstmogelijkheden in een telex-sectie die een van de modernste ter wereld is een salaris dat aangepast is aan de omvang en verantwoordelijkheid van de functie toeslag voor onregelmatige diensten (in het algemeen wordt in deze functie 's nachts en zondags geen dienst gedaan) 6% vakantietoeslag 13e maand salaris premie-spaarregeling goede sociale voorzieningen gelegenheid tot het gebruiken van warme en koude lunches tegen een zeer redelijke vergoeding. Gevraagd worden: Telex-operators (mannelijk of vrouwelijk, leeftijd 21 tot 35 jaar) met enige jaren ervaring en tenminste diploma MULO en handelscorrespondentie En gels of een gelijkwaardige opleiding. inlichtingen worden gaarne in een persoonlijk onderhoud verstrekt na telefo nische afspraak (070-772447). Schriftelijke sollicitaties te richten onder no. 511/1911 aan Afdeling PNSH, Postbus 162, 's-Gravenhage. Ile PTT in de Engelse plaats Stoke-on-Trent heeft een pres tatie geleverd, waarop ze terecht trots is. Ze wist een kerstkaart te be stemder plaatse te bezorgen, ter wijl het adres op de kaart luidde ..aan het huis met de twee voor deuren, waarvan de linkse, van de straat af gezien, groen is en waar naast zich het raam bevindt waar van de vensterbank geel is ev waarop als regel drie flessen melk staan." aanbieding Zware pan van gepolijst aluminium, rood geëloxeerd deksel, stevige koudgrepen. Tijdelijk van A4G voor vlaggetjes! GRATIS Bestelno.: 93 naam: Uw adressering dui- delijk in blokletters s.v.p. Opsturen aan: plaats:prov.: Cadeaucentrum - Postbus 100 - plak uw over|9e 39 vlaggetjes op de Harderwijk. achterzijde van deze advertentie!

De Vallei | 1969 | | pagina 4