Tussen het vliegen door voor arts gestudeerd Ex-radiotelegrafist wordt directeur van ziekenhuizen Men is heus niet zó maar een gediplomeerd slachtoffer. Wie wordt de sportmanl sportvrouw van 1969? Nu bij Fokker nog hoofd van geneeskundige dienst Soldeerbouten en -revolvers kritisch bekeken Negen jaar Boodschappen in Zweden het duurst Bedrijfsarts Joop Koopman van radio- naar tv-amusement Naar de top Partituur Grammofoonplaten vergeleken door Consumentenbond Serieus „spel" in dienst van E.H.B.O. WIE LACHT IS ONGESCHIKT Vredestaak Grimeren Pijnlijk programmaos eze UIT DE KERKEN TELEVISIE TELEVISIE De grote onvrijheid RADIO Aanvulling bij de Ned. Catechismus DINSDAG 30 DECEMBER 1969 p/j het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis en het Sint Lucas Ziekenhuis in Amsterdam komt de nieuwe direc teur min of meer uit de lucht vallen. Mr. drs. J. G. van der Kleij krijgt in de directie van ie beide ziekenhuizen de 52-jarige dokter R. de Wit naast zich, de enige Nederlandse arts en zeker de enige Nederlandse ziekenhuisdirecteur die ook nog eens elf duizend vlieguren als radiotelegrafist op zijn naam heeft staan. „Ach", vertelt dokter De Wit, die thans nog hoofd is van de bedrijfsgeneeskundige dienst bij de vliegtuigenfa- briek Fokker, „toen ik elf jaar was, wilde ik al arts wor den, maar door de financiële omstandigheden thuis kon het van een studie nooit komen" De jonge De Wit wist echter bij de K.L.M. te komen; hij haalde alle benodigde diploma's en werd boord-radio- 'elegrafist. „Het is een heel plezierige periode geweest; het was een heel aangename manier van bestaan. Maar ondertussen was de telegra fist De Wit er wel meteen stevig te genaan gegaan als student in de me dicijnen aan de Universiteit van Am sterdam. Van de kant van de univer siteit kreeg hij wat bijzondere facili teiten en bij de K.L.M. ging men ook rekening met zijn studie houden. De laatste jaren van zijn studie kreeg hij gelegenheid om vooral op de New-Yorklijn te vliegen. „Dan was ik telkens drie en een halve dag bezig en daarna had ik dan steeds vijf en een halve dag vrij; in die tijd liep ik col leges en deed ik mijn practica.'' Negen jaar lang vloog en studeerde hij: in het ziekenhuis waar hij nu di recteur van wordt, het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis, deed hij zijn eerste- ziekenhuiservaring op tijdens een co- assistentschap. „Ik heb het later vaak betreurd dat ik niet in een ziekenhuis was komen te werken. Het is zo'n bij zondere sfeer". Hij zal er nu midden in, en bovenop zitten. „Maar ja, zo dacht ik toen natuurlijk niet; toen dacht ik natuurlijk: als specialist in een zie kenhuis". Een Britse maatschappelijk onderzoe ker en zijn vrouw hebben vijf weken lang in veertien Europese landen le vensmiddelen gekocht. Daarna hebben zij bekend gemaakt, dat Groot-Brittan- nië het goedkoopste land is voor eten. In Zweden zijn levensmiddelen duurder dan in de rest van Europa. David Young en zijn vrouw Patricia deden het onderzoek namens het bedrijf voor industriële consultatie, waar Young werkt. Zij baseerden hun prijzenindex op het Britse niveau, dat zij op 100 stelden. Zij kochten bijna alles in supermarkten en gingen uit van een gezin van vier per sonen, met twee kleine kinderen. Hun bevindingen over de dertien an dere landen luiden als volgt: Spanje 105, Portugal 113, Nederland en Zwit serland 115, België 122, Frankrijk 124, Oostenrijk 127, West-Duitsland 135, De nemarken 138, Noorwegen 141, Italië 158, Finland 169 en Zweden 173. Solderen is een van de meest voor komende handelingen van hobbyisten, die zich met de elektronica (radio, te levisie enz.) bezighouden. Ook door ve le andere doe-het-zelvers wordt de sol deerbout zij het incidenteel ge bruikt voor lichte reparaties en elek trisch montagewerk. Daarom heeft de Consumentenbond negen soldeerrevol- vers en 24 soldeerbouten onderzocht. Van die 24 soldeerbouten bleken er dertien niet veilig te zijn; meestal liet de isolatie te wensen over. De Consu mentenbond heeft ze daarom niet ver der onderzocht en het onderzoek alleen met de revolvers en de elf wel veilige bouten voortgezet. Bij dit verdere onderzoek is er onder meer op gelet hoe snel bouten en revol vers op temperatuur kwamen, hoe de warmte-afgifte was, hoe de gebruiks- eigenschappen waren en of het soldeer- stift of- element vervangen kon worden, aarbij bleek,- dat soldeerbouten met een vermogen van 25 Watt of minder voor de meeste doeleinden een te gerin ge capaciteit hadden. De soldeerrevolvers hadden eveneens een kleine capaciteit. Zij wogen erg zwaar, maar een voordeel was hun kor te opwarmtijd. Toch bleek bij seriewerk de gewone soldeerbout sneller, omdat die op temperatuur bleef. Als jong arts is dokter De Wit nog een tijdje als radiotelegrafist blijven vliegen. Maar hij deed er dan wel wat dingetjes bij, die meer op zijn nieuwe terrein lagen. „Op de lijn naar het ver re oosten bijvoorbeeld een onderzoek naar het drinkwater, waarmee de vlieg tuigen onderweg worden bevoorraad. Dat soort dingen". Het vliegen ging er echter wel af; hij werd bedrijfsarts bij de K.L.M. „Ik heb Indertijd in Lissabon nog het post-mortale onderzoek gedaan na het Tot chef van de afdeling gevarieer de programma's van de Vara-televisie is benoemd de heer J. Koopman, die hiermee de heer P. Goemans opvolgt. Joop Koopman zal zijn nieuwe functie over enkele maanden aanvaarden. Joop Koopman (39) is thans chef van de afdeling Gevarieerde program ma's van de Vara-radio. Hij bekleedt deze functie sinds 195T, nadat hij voor dien zeven jaar als omroeper bij de Vara had gewerkt. Bekende programma's die onder zijn regie tot stand kwamen, zijn de weke lijkse Vara-Showboot, de serie „Dit is uw leven" en een lange reeks grotere en kleinere amusementsprodukties. ongeluk met de DC-8 (door de K.L.M. aan de Viasa uitgeleend) die in de At lantische Oceaan was gestort. Via de bedrijfsgeneeskundige dienst van Van der Heem in Den Haag kwam dokter De Wit, die zich inmiddels had gespecialiseerd in de arbeids- en be drijfsgeneeskundige tak van de socia le geneeskunde, terug in de vliegerij. Bij Fokker werd hij hoofd van de be drijfsgeneeskundige dienst, een sector in het bedrijfsleven, die nog vaak on derschat wordt, „al kan ik dat van Fokker niet zeggen". „Het is een hoop organisatorisch werk als het goed wordt gedaan, wil de pre ventie die men wil bereiken, en die de hoofdschotel in de arbeid van de be drijfsarts moet zijn, ook bereikt worden. Kijk, iemand helpen bij een ongelukje of een consultje in geval van ziekte, moet eigenlijk maar „service-van-de- zaak", van de bedrijfsarts zijn". In één stap gaat dokter De Wit nu naar de top van twee ziekenhuizen die onder de stichting Rooms-Katholieke Ziekenverpleging Amsterdam vallen. „Aanvankelijk heb ik gezegd, toen men mij voor de functie benaderde: Daar begin ik niet aan. Maar allengs ging het mij meer boeien". „Nu houd ik van organiseren; plan ningen en prognoses maken vind ik heerlijk werk. Dat doe ik nnu eigenlijk ook al. Dat moet in een ziekenhuis he lemaal. Een ziekenhuis is immers meer en meer een bedrijf aan het worden. Daar moeten managers aan de top staan". Al zal, meent dokter De Wit, men in de directie van een ziekenhuis moeten weten waarover men spreekt als het over geneeskundige zaken gaat. „Je moet bij wijze van spreken, over de partituur beschikken om 't orkest goed te kunnen leiden". En wat wil hij nu nog worden? „Ik geloof dat ik dit als een aardige bekro ning zie". „Een ziekenhuis is meer en meer een bedrijf aan het worden". De Consumentenbond is nu ook be gonnen met het vergelijkend beoor delen van grammofoonplaten, waarbij zowel de technische als de artistieke aspecten op de korrel worden genomen. De Consumentenbond stelt zich voor, in samenwerking met zijn zusterorga nisaties in België en West-Duitsland met een zekere regelmaat beoordelin gen te publiceren van platen met klas sieke symfonische werken, moderne symfonische werken en met het lichte genre. In het zojuist verschenen januari nummer van de Consumentengids zijn negentien in België en Nederland ge kochte platen met een uitvoering van Le Sacre du Printemps van Strawin- sky beoordeeld. Twee platen kwamen bij dit onder zoek als zeer duidelijk de beste naar voren. De ene plaat mag in Neder land niet verkocht worden, de andere was bijna tweemaal zo duur. In de Consumentengids worden ver der nog vier platen genoemd, die ge zien hun prijs en hun technische en artistieke kwaliteiten aanbevolen kun nen worden. Ned. Herv. Kerk Aangenomen: naar 's-Grevelduin-Ca- pelle: B. J. Zaal te IJsselmuiden; naar Nieuwleusen: W. E. Steenbeek te Ingen, die bedankte voor Kollum en voor Woudrichem. Bedankt: voor Oosterzee: S. Euverman te Warffum. Met bloed uit het slachthuis, zweetdruppels en lijkkleuren uit de grimeer doos en 'n maximum aan acteer kunst, spelen dagelijks mensen „slacht offer". Alleen dodelijke en onthoofdingsgevallen staan wegens technische onuitvoerbaarheid niet op het repertoire. Voor het overige is alles voorhan den, van een eenvoudig verstuikt enkeltje tot de moeilijke rol van bewusteloze. De spelers zijn verzameld in Lotus, een lieflijke naam waarachter de Landelijke Opleiding Tot Uitbeelding van Slachtoffers schuil gaat. En van spel is geen sprake, de le den nemen hun taak hoogst au sérieux. Hun bedoeling is dan ook de EHBO-er in wording behulpzaam te zjjn bij de opleiding. Een bordje met de simpe le mededeling: mijn sleutelbeen is ge broken, is fnuikend voor de deskundige aanpak van die blessure, weten de Lo tusmensen; vandaar dat dat spelletje uit moet zijn. De cursist dient een echte patiënt voor zich te zien, die piept wan neer de fractuur op een verkeerde ma nier wordt aangepakt. Wiebelende bordjes om de nek van kerngezonde giechelende mede-EHBO-ers brengen de leerling niet vooruit. Het idee is afkomstig uit Engeland, waar in de oorlog mensen onder het puin stierven doordat ondeskundigen hen probeerden te redden. Nog tijdens de oorlog kregen goedwillende mensen redders training. Ze oefenden op gum mipoppen, maar een bewusteloze dum- mie liet zijn armen en benen niet han gen en verroerde zich evenmin als per ongeluk zijn wond met azijn werd be handeld. Men nam toen mensen als slachtoffer. De Casualties Union ontstond en kreeg later een vredestaak, die ook in ons land aansloeg. De naam niet de ver eniging van slachtoffers viel wat rauw het werk des te meer. In 1963 be gon men met de eerste studiegroepen, die 22 geslaagden met de aantekening „acteren slachtoffer" op hun EHBO-di- ploma en het Lotusspeldje op revers, afleverden. Deze pioniers, verzameld in een studiekring, leiden op hun beurt groepen. Nederland gaat prat op 168 echte slachtoffers, 27 studiegroepen en tien studiekringen. De opleiding is zwaar en duurt vaak twee tot twee en een half jaar. Cijfers van het laatste examen bewijzen dat ondanks verhit blokken en het veelvul dig thuis oefenen de resultaten vaak po ver zijn. Voor het onderdeel acteren zakten 20 van de 28 kandidaten, voor het grimeren 17 van de 27. voor het ontwerpen (van een wed strijd) 21 van 27 en voor het enscene ren 23 van de 27. Het minste venijn zit nog in de op gave grimeren. Gewoon een kwestie van techniek, vertelt de secretaris van de Lotuscommissie, die resulteert onder het Oranje Kruis, de heer G. C. A. Rijsdijk. „Wie een goeie zwelling van een verstuikte enkel kan maken, kan een dergelijke bult ook op hoofd of arm aanbrengen." „Wij zijn niet zo gelukkig met grote showeffecten, waaraan veel bloed te pas komt. Soms doen wij een concessie aan het publiek en zetten een mooie enscenering op, maar dat gebeurt zel den. Mooi of niet mooi, het bloed moet goed zijn. Geen gehannes met toma tensap of ketchup, dat is niet echt. Die renbloed geeft fijne resultaten. Maar al is het shockeffect vermeden, er vallen altijd mensen flauw. Omdat de ensce nering echt is. Een auto-ongeluk gebeurt op de weg en niet thuis in de gang. Een droge drenkeling bestaat niet. Het consequent doorvoeren van de zo per fect mogelijke nabootsing zet ook de slachtoffers wel eens voor verrassin gen." Meer dan eens is de politie gebeid door omstanders en niet zelden is een „slachtoffer" per GGD afgevoerd. „Want een Lotus-man'', zo roept de secretaris, „valt nooit uit zijn rol." Dat kan ook pijnlijke gevolgen voor de arme acteur hebben. Niet altijd zijn de EHBO-ers op oefening zo zachtzin nig met een bewusteloze als de regels voorschrijven. Wanneer hij uit de han den van zijn helpers glipt, komt hij wel mooi op de harde keien terecht. Dit bedrijfsrisico heeft menig dapper slachtoffer al een hersenschudding op geleverd. Minder erg, maar ook niet leuk is het geval van de man, die onder het puin bedolven was en door zijn redders ln training niet werd gevonden. „Het werd een lang nachtje, want," aldus nog maals de secretaris, „een Lotusman valt nooit uit zijn rol." Ook op het examen houdt de heer Rijswijk streng de hand aan de rolvast heid van de kandidaat. „Bij een „flauwgevallen" examenklant haal ik altijd stiekem mijn hand onder zijn hoofd weg. Als hij schrikt en reageert is hij gezakt", zegt de secretaris voor het eerst lachend. Want lachen is een brevet van onver mogen bij Lotus. Met alle respect voor de Graham Greene-films van de KRO via Ne derland 2 (en de film vanavond is echt de moeite waard) geloven we toch dat de AVRO om tien over ne gen via Nederland I de meeste kij kers zal trekken. In 't programma Pro Sport (ditmaal uit De Meer paal in Dronten) zal bekend ge maakt worden wie verkozen is tot de sportman/sportvrouw van het jaar, welke ploeg zich de sportploeg van het jaar mag noemen en wel ke stad de sportstad van het jaar zal zijn. Het is een gebeurtenis, die voor wat de verkiezing van sport- Wie David Frost, misschien de beroemdste televisieinterviewer, op z'n best wil zien, die kijke van avond (om 20.20 via Nederland 2) naar Frost contra Barnard, het vraaggesprek met 's werelds be roemdste hartchirurg prof. Barnard uit Kaapstad. Vooral als het gaat over de vraag waarom dr Barnard de namen van z'n laatste donors bij harttransplantatie niet kent, ont wikkelt zich een bijzonder boeien de dialoog waarbij Frost geen blad voor de mond neemt. man /sportvrouw betreft, zijn ne gentiende aflevering ingaat, voor de dertiende maal zal een sportstad gekozen worden en voor de twee de maal een sportploeg. Vorig jaar gingen de titels naar wielrenner Jan Janssen (toen win naar van de Tour de France), Ada Kok (Olympisch goud op de 200 me ter vlinderslag), Rijswijk in Zuid- Holland en Ajax, toen op weg naar de Europa-cup-finale. We willen er heel beslist niet naar raden wie dit jaar met de eer gaan strijken laat ieder zijn of haar eigen fa vorieten als kanshebber blijven zien. Tot Dick van Rijn (als altijd) de geheimen zal ontsluieren. Ook het verdere programma van Pro Sport is bijzonder attractief. Allereerst ziet men een demon stratie in het polsstok-hoogsprin gen tussen twee springers, die dit seizoen regelmatig boven de vijf meter zijn gekomen, te weten Kjell Isaksson uit Zweden (tweede bij de Europese atletiekkampioen- schappen in Athene) en de Duitser Wolfgang Reinhardt (tweede bij de Olympische Spelen van Tokio 1964). Voorts krijgt men voor het eerst >en indoor-cyclecross op het scherm. In déze op de wielerveldrit geïn spireerde individuele tijdrit ko men aan de start de Italiaan Re- nato Longo, wereldkampioen bij de professionals in 1959, 1962, 1964, 1965 en 1967; de huidige wereld kampioen bij de professionals, de Belg Eric de Vlaeminck, die, na dat hij enige tijd uitgeschakeld was wegens een gebroken sleutel been, op zaterdag 20 december te Asse in België weer voor het eerst van start ging de wereldkampi oen bij de amateurs René de Clercq, eveneens uit België; en de Neder landse renners Huub Harings (kam pioen) Jan van Katwijk en Jos van der Vleuten. Tenslotte is er een demonstratie in het rolschaatsen met de Euro pese kampioene Christine Kreutz- feld uit Duitsland en het paar Margaret Gibbs en Peter Hicks uit Engeland, dat bij de wereld- en Europese kampioenschappen twee de werd op het onderdeel „dan sen". NEDERLAND I 18.50 NOS: Kleur: Fabeltjeskrant. 19.00 NOS: Journaal. 19.07 AVRO: De Rare Vogels, jeugd- feuilleton. 19.32 Peyton Place, feuilleton. 20.00 NOS: Journaal. 20.20 AVRO: Kleur: Strange Report Scherf - De Wensdroom, film. 21.10 Pro Sport. Bekendmaking van de sportman, -vrouw, -ploeg en sportstad van het jaar. 22.30-22.35 Journaal. NEDERLAND II 18.50 NOS: Kleur: Fabeltjeskrant. 19.00 NOS: Journaal. 19.03 Scala: inform, progr. 19.30 KRO: Kleur: Het Yellowstone National Park, afl. van Eng. se rie Survival. 20.00 Journaal. 20.20 KRO: Kleur: Frost contra Bar nard, interview. 21.10 Het eind van het spel, film naar een roman van Graham Greene. 22.50-22.55 NOS: Journaal. DUITSLAND I (Regionaal programma NDR: 18.00 Toeristische tips. 18.30 Zandmanne tje. 18.40 Actualiteiten. 18.55 Nord- schau-Magazin. 19.26 Kleur: Liedjes- progr. 19.59 Progr. overz. WDR: 18.00 KI. Filmrep. 18.05 Polizeifunk ruft, film. 18.30 KI. Voor de kinde ren. 18.40 Hier und Heute, met goe denavond. 19.20 KI. Muz.progr.) 20.00 Journ. en weerber. 20.15 KI. Wed strijdspel. 21.10 Terugblik op het jaar 1969. 22.40 Generalvollmacht, defec tive film. 23.25 Journ., comment, en weerbericht. DUITSLAND II 18.05 Actualiteiten en muz. 18.40 KI. Muz. amusem. progr. 19.10 KI. Yao, film. 19.45 Nws., actualiteiten er. weerber. 20.15 Sportspiegel. 21.00 Kleur: Ihr Auftritt, Al Mundy, film. 21.55 Amusem. progr. 22.40 Nws, weerber. voor de wintersp. 22.55 Lit. progr. AVRO: 15.00 Kleur: Voor de kleu ters: Avonturen in speelgoedland. 15.05 Kleur: Hitpuree 1969: Selectie van de hitparade 1969. 15.55 Kleur: Tussen gletchers en eskimo's, film- rep. 16.15-17.15 Voor de jeugd. TVa het 236 pagina's durende span nende soms bklemmende dan weer opwindende verhaal van de Duitse Ursula Trauberg, die in de gevangenis aan Martin Walser haar levensverhaal vertelde, nadat zij op 24-jarige leeftijd de wettelijke echtge note van haar minnaar vermoordde, volgt een nabeschouwing van de auteur, waarin hij onder meer zegt: „Ik geloof dat Ursula Trauberg haar vierentwintig levensjaren be ter heeft beschreven dan een be- roepsbiograaf het had kunnen doen. Voor mijn gevoel tenminste ont staat er door de manier, waarop ze alles vertelt een geloofwaardigheid die alleen bereikt kan worden waar deze niet bewust wordt nagestreefd. Bijna alle boeken (en niet alleen biografieën) is het aan te zien, dat de schrijvers zichzelf willen aankla- De vraag die Simon Jelsma via de KRO-microfoon vanavond aan de luisteraars stelt: „Wie is in Godsnaam Jezus Christus?" is een te meer fascinerende vraag als die in verband gebracht wordt met het streven van Martin Luther King, de nobelprijswinnaar die ver moord werd in zijn strijd voor ras- sengelijkheid en tegen de atmoede. De man van het vreedzame ver zet met alle militante kanten daaraan! Altijd zal men zijn naam horen noemen als het gaat over vrijheid en gerechtigheid zelfs te pas en te onpas, zeggen sommi gen. Vanavond zoekt Jelsma een antwoord op de vraag „Wat was het bijzondere van deze dominee? Waarom boeide en boeit hij zo veel mensen? Is het omdat in hem een stuk echt christendom ge stalte kreeg? Vindt men in zijn le ven en werken iets meer dan ge woonlijk terug van het beeld van Christus?" Om die laatste, centra le vraag gaat het. Een uitzending om te beluisteren. (Hilversum 2 - kwart voor acht tot acht uur). Nws. 18.11 Actualiteiten. 18.20 Uitzen ding van D '66. VARA: 18.30 Duet ten uit met goud bekroonde platen uit binnen- en buitenland. 20.30 Al- bert mag het zeggen: Interview met Albert Mol (Opn. herh.) 21.10 VARA- dansork. m. solisten: muz. van Duke Ellington (opn. herh.) 21.50 Nou, en...! actueel satirisch program ma. 22.15 Stereo: gitaarmuz. met in- strum. begeleiding. 22.30 Nws. 22.38 Meded. 22.43 Actualiteiten. 22.55 Adieu '69 gevar. progr. 24.00 Geluk wens. 00.02 Non-stop polonaise: licht platen pr. AVRO: 0030-02.00 Stereo: De kop eraf: gevar. platenprogram- ma. HILVERSUM II Jan Teulings, vanavond weer als meneer De Graauw in Avro's tv-serie „De rare vogels". DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. van gister avond. 10.30 Terugblik op 1969. 11.45 Muz. amusem. progr. 12.50 Whamm, tekentrucfilm. 13.00-13.30 Journaal 13.50 KI.: Voor de kinderen. 14.30 KL: Rauchende Colts: film. 15.15 KL: Voordracht. 16.00 Show voor tieners. 17.00 Kleur: Reisrep. 17.55-18.00 Jour naal. DUITSLAND II 15.20 Don Quichotte von der Man- cha, film. 16.45 Document, progr. 17.30 Nws. en weerber. 17.35 Bejaarden- progr., aansl. liefdadigheidsoproep. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Socialistisch strijdl. 7.23 Stereo: Lichte gramm. muz. (7.30-7.35 Van de voorpag.) VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Actualiteiten. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuz. (8.30- 8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de huisvr.) 9.00 Stereo: Klass. symfon. muz. (gr.) 9.35 Water standen. 9.40 Stereo: Lichte gramm. muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Ste reo: Semi klass. kam. muz. (gr.) 12.00 Stereo: Pianorecital: mod. en klass. muz. (gr.) 12.25 Stereo: Prome nade orkest met zangsoliste: amu sem. muz. 12.54 Voor het platteland. 13.00 Nws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Licht orgelconc. 13.45 Gesproken por tret. 14.00 Operetteklanken. 15.15 In de toonzaal: mod. muz. progr. voor de jeugd met comm. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Ned. chansons. 16.20 Muziek en brieven, muz. lezing. 17.20 VARA-gram 0010, 0020, 0030, 0040: gevar. platenprogr. 17.55 Meded. 18.00 gen of verdedigen; de meer fijnzin nige auteurs (Goethe bijvoorbeeld) willen zichzelf aanklagen en verde digen. De wijze waarop Ursula Trauberg haar leven heeft beschreven heeft met deze literaire tradities niets te maken. Zij heeft het niet in de hand of een passage voor of tegen haar gaat pleiten. Zij schijnt eenvoudig het dictaat van de herinnering te moeten volgen. En zelfs als ze de feiten, die in haar geheugen vastlig gen, een bepaalde strekking tracht te geven, blijven de feiten zelf steeds zichtbaar, maken zich steeds ken baar. Als ze iets vertelt wat eigenlijk tegen haar pleit, geschiedt dat zon der de minste pose:" Inderdaad toont zij weinigschroom over haar levenswandel, die zij als buitenechtelijk kind in de DDR be gint, via vriendjes en grootouders op het platteland het leven leert ken nen, in Oost-Duitsland in een stad NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Op het eerste gehoor: klass. muz. (gr.) (7.30 Nws 7.32-7.50 Actualiteiten) TROS: 8.00 Nws. 8.11 Luister uit...én thuis: ver- zoekpl. progr. voor de militairen. (8.30-8.32 Nws.; 9.00-9.10 Gymn. voor de huisvrouw.) 9.30 Voor de kleuters. 9.45 Van 1685 tot vandaag, muz. le zing. 10.15 Voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 Piek uur: wedstr. progr. 11.45 Actualiteiten. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Stereo: Van twaalf tot twee, gevar. progr. (12.26 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws. 12.41 Actualiteiten; 13.02 Raden maar....) NCRV: 13.57 Rep. 14.03 klass. muz. (opn.) 14.57 Rep. 15.03 Leentjebuur, gevar. progr. (Om 15.57 -16.03 Rep. en om 16.03-16.05 Nws.). 16.57 Rep. 17.03 Stereo: Twien popra dio voor t(w)ieners. 17.47 Overheids- voorl.: Samenwerking met ontwikke lingslanden. Samenst. en present.: Thon Raes. 17.57 Rep. 18.03 Country and Western rubr. 18.30 Nws. 18.41 Actualiteiten. 18.57 Rep. CVK: 19.00 Kerkdienst van de Vrije Evangeli sche gemeente te Bussum. NOS: 20.00 De laatste uurtjes zijn voor u: gevar. oudejaarsavondprogramma met verzoekplaten, (om 22.30 Nws)) NCRV: 24.00 De N.C.R.V. na vijf en veertig jaar, nieuwjaarstoespraak. 00.10 Stereo: klass. orkestmuz. (gr.) KRO: 0030-02.00 Stereo: Van twaalf en een half tot twee, gevar. program ma. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Zing, Zing. Zing!: lichte vocale muziekjes. 10.00 Nws. 10.03 Mengelmuze: Nieuwe langspeelplaten met kritisch com mentaar. NOS: 11.00 Nieuws. 11.03 Muziek - lezen. (12.00 Nws.) AVRO 13.00 Nws. 13.03 Radiojournaal. 13.06 Zet 'm op: vrolijk platenprogram- ma.( 14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.03 Ar beidsvitaminen: populair verz. pla ten progr. 16.00 Nws. 16.03 Gimmic licht platenprogr. 17.00 Nws. 17.02 Radiojournaal. 17.05-18.00 Toppoppo- logy: Hitparade van het afgelopen jaar. weer bij haar moeder komt, bij wier man zij ook geen prettige erva ringen opdoet en dan de stap doel naar het Westen, waar de grotere luxe het mooie meisje met haar knappe gezichtje tenslotte noodlot tig wordt. Het boek verscheen bij A. W. Bruna en Zoon (Utrecht Antwerpen) in de serie Grote Beren, onder de litel „De grote onvrijheid." Op last van de Kardinalencommis sie samengesteld door Ed Damisch Jezuïet, en J. Visser, Redemptorist is enige tijd geleden bij Paul Branti- Romen en Zonen, de tweede druk verschenen van de aanvulling bij d€ Nederlandse Katechismus.

De Vallei | 1969 | | pagina 9