spwt VS PRESTATIES VAN AJAX EN FEIJENOORD KUNNEN TEGENVALLERS NIET DOEN VERGETEN Atletiek geplaagd door naweeën affaire- Westphal Maria Gommers en Tom Okker sportlieden van het jaar 1969 Judo: Schaatsers streden op tweede plan Gohhiez Brass a Ottenbros veroverde wereldtitel op de weg voorspoedig begin De eenvoud van dit etiket is het kenmerk van de ware sherry Wp- r r-—'- 'i n Motorrenners oppermachtig in 50-cc klasse Ans Schut won Roeiers zonder medailles tm, Go Ahead voelt z ich gedupeerd Ligterink niet in finalegroep FINO GADITANO SHERRY TWEE GROTE TOERNOOIEN HOOGTEPUNT I 'l 'I r T'" l Verkerk start niet NIET SLECHT JEREZ WOENSDAG 31 DECEMBER 1969 SL "M: GEEN HOOGTEPUNTEN IN DE INDIVIDUELE SPORTEN DEN HAAG De herinnering Is nog vers, A.C. Milan- Feijeiioord 0-1 en Feijenoord-A.C. Milan 2-0. Maar dat grote succes, voorafgegaan door een opvallende reeks pres taties van Ajax in Nederlands meest populaire tak van sport, kan de tegenvallers niet doen vergeten. De schaatswereld was verwend met en gewend aan succes sen, in 1969 echter kwamen Nederlandse rijdsters en rij ders ongelauwerd terug. Wim Ruska werd wel twee keer Europees judokampioen, maar behaalde geen wereldtitel en Aalt Toersen kwam een punt te kort in de strijd der lichtste motoren, waarin Nederland voor het eerst een gro te rol speelde. De roeiers vielen buiten de plakken, de eens zo opvallende prestatiecurve van de zwemsters verdween onder water. Het tennis kan zich nog steeds alleen maar laten voorstaan op Tom Okker en de boksers kregen bij de Europese kampioenschappen klap op klap te incasse ren. Zilver in Athene voor Wilma van den Berg en Maria Gommers plus opvallende prestaties van de wielrenners verguldden het jaar dat zijn hoogtepunten niet in de indi viduele sporten had. Naast Feijenoord en Ajax was er echter ook het Nederlands elftal, dat weer toeschouwer moet zijn bij de eindronde van een wereldkampioenschaps- toernooi. De zon, waarin Rinus Michels en Ernst Happel zich koesterden, bracht ook schaduw. Daarin stond Georg Kessler. f*f timm* Internationaal is het voetbaljaar door twee grote toernooien beheerst. De voor wedstrijden van het wereldkampioenschap en de strijd om Europa Cup 1. Ajax haalde de finale. Uit de kwalificatiegroep van het Nederlands elftal „promoveer de" Bulgarije naar Mexico. Het niveauverschil tussen het Nederlandse clubvoetbal en het nationale elftal is weer gebleken. GEORG KESSLER in de schaduw Na in september te Chorzow met 1-2 van Polen te hebben verloren Wery miste kort voor tijd een strafschop moest Nederland zeven weken later in Rotterdam van Bulgarije winnen om niet kansloos te zijn. Zonder Johan Cruijff kwam Nederland niet verder dan 1-1. Met Bulgarije haalden nog drie Oost- europese (Rusland, Tsjecho-Slowakije en Roemenië) en vijf Westeuropese Nederlandse motorrenners waren op permachtig in de 50 cc-klasse. Toersen won met zijn Kreidler de grote prijzen van Spanje, West-Duitsland en Frank rijk. Lodewijkx met de eigenbouw Ja- mathi die van Tsjecho-Slowakije, Italië en Zuid-Slavië Desondanks eiste de kleine Spaanse Derbyrijder Angel Nie- to, die juist een punt meer vergaarde, de wereldtitel op. In de autosport was het Zandvoortse circuit een grote verliespost. Het tekort van de Grand Prix bedroeg een ton, de race voor formule 2-renwagens moest om financiële redenen worden afgelast. GORREDIJK Kernploeglid Ans Schut heeft dinsdag in Gorredijk een nationale schaatswedstrijd voor dames gev[onnen. Over de 500, 1.000 en 1.500 meter kwam het beste puntentotaal weliswaar op naam van de Friezin Attje Keulen-Deel9tra, doch Ans Schut werd eerste doordat zij twee afstan den won: de 1.000 en 1.500 meter. Attje Keulen, die de 500 meter het snelst aflegde, had op de 1.000 meter slechts enkele decimeters achterstand op Ans Schut. De voornaamste uitslagen war^p: 500 meter: 1. Attje Keulen-Deelstra 53.6; 2. Ans Schut 54.7; 3. Fietje Wes terbroek 54.9. 1.000 meter: 1. Ans Schut 1.52.6; 2. Attje Keulen'1.52.6; 3. Rieneke Demming 1.55.0. 1.500 meter: 1. Ans Schut 2.54.0; 2. Attje Keulen 2.55.9; 3. Rieneke Dem ming 2.57.8. Eindklassement: 1. Ans Schut 169.000; 2. Attje Keulen 168.533; 3. Rieneke Dem ming 172.467. Voor het eerst sedert 1963 kwamen de Nederlandse roeiers zonder medail les terug van de Europese titelstrijd. Vijf boten haalden de finales, doch slechts twee vierde plaatsen bleken be reikbaar. Dieptepunt: de zesde en de laatste plaats van een ongeïnteresseer de Olympische skifkampioen Jan Wie- nese. De enthousiaste kanoploeg had een goed voorseizoen. In Moskou bij de Europese kampioenschappen misten de Nederlanders het beetje geluk dat in deze sport zo belangrijk is. Hoekstra en Wittenberg veroverden het brons in de K 2 finale over 500 meter. Het kleine Nederlandse kanowereldje leed een groot verlies: in december nam Karei Muys, elf jaar coach van de NKB afscheid. Het rijke West-Duitsland heeft hem als bondstrainer aangetrokken. Aalt Toersendrie Grand Prix- zeges. landen de reis naar Mexico, namelijk Engeland als bekerhouder en Zweden, West-Duitsland, België en Italië. Ame rika wordt vertegenwoordigd door Bra zilië, Uruguay en Peru plus organisa tor Mexico en El Salvador, dat net als Israël en Marokko profiteerde van de strikt geografische indeling. De resultaten van Ajax, dat wel het hele jaar de beschikkin ghad over Cruijff en Keizer waren spectaculair. FC Nürn- berg, Fenerbahce, Benfica en Spartak Trnava gingen vooraf aan de Madrileen- se finale tegen AC Milan. Het onmiskenbare hoogtepunt was de trilogie met Benfica, vooral na de ne derlaag op een vrieshard en besneeuwd stadionveld. De revanche van Lissa bon, met Cruijff en Pronk in de hoofd rollen, leek de climax, Parijs was het Ajax maakte de Franse sportpers ly risch en verdiende voornamelijk daar mee zijn uitverkiezing tot Europese topploeg van het jaar, ondanks de spre kende nederlaag in de finale. In die eindstrijd was Velibor Vasovic de der de speler, die na Raymond Kopa en Luis Suarez met twee verschillende clubs de finale haalde. Hij was boven dien de eerste, die sinds 1956 voor twee verschillende verliezende finalis ten het enige doelpunt scoorde. Feijenoord nam de landstitel over van Ajax en verrichtte in de Europa Cup een nog grotere prestatie. Op de dag dat PSV in het toernooi van de be kerwinnaars dobr het (nood)lot werd getroffen, schakelde Feijenoord AC Mi lan uit, dat tot die 26e november als het sterkste clubelftal werd beschouwd. Jansen en Van Hanegem maakten de voor AC Milan fatale doelpunten, maar het complete elftal toonde een kwali teit, die Nederland en heel Europa ver raste. In het voltooide seizoen bleken Go Ahead en vooral FC Twente gevaar lijke outsiders, maar het nieuwe voet baljaar liet alleen Ajax en Feijenoord over als titelkandidaten. Ajax versterk te zich voor rond een miljoen gulden met Rijnders en Van Dijk, Feijenoord trok voor ongeveer de helft Van Dui- venbode en Hasil aan. Go Ahead in casseerde plus minus 800.000 gulden voor Veenstra en Rijnders, maar ver kocht (voorlopig?) zijn aansluiting met de top. Het zaterdagvoetbal kreeg voor het eerst de kans zijn volwassenheid te to nen en de zaterdagkampioen VVOG uit Harderwijk greep die kans door Mid delburg te verslaan in de duels tussen Nederlands sterkste amateurclubs. AC Milan-Feijenoord: 10. La- seroms tracht hier de Italiaan Lodetti de weg naar het doel af te snijden. r -.f f i l I t :-V yM y V'Xr IJ V V'" iÉK'i 'C '-f >1 «r w Een beeld van de wedstrijd Ajax - Spartak-Trnava in de halve finale van i de Europa Cup voor landskampioenen. Hier het tweede doelpunt voor Ajax, uit een vrije schop door Sjaak Swart. Ajax won de wedstrijd met 3-0. OSLO Kees Verkerk zal niet deel nemen aan de sterk bezette Nieüw- jaars-schaatswedstrijden, die morgen en overmorgen op het ijs van het Oslose Bisletstadion worden gehouden. De Put- tershoeker is herstellende van een voor hoofdsholte-ontsteking. De Nederlandse atletiek werd in het begin van het afgelopen jaar geplaagd door de naweeën van de affaire-West- phal. Een aantal atleten stelde zich niet meer beschikbaar voor de nationa le ploegen, die daardoor vooral die van de heren verzwakt aantraden. De prestaties van de heren gaven DEVENTER Namens Go Ahead heeft de heer A. M. Brands, algemeen leider van de afdeling betaald voetbal van de Deventer eredivisieclub, bij de afdeling betaald voetbal van de voet balbond geprotesteerd tegen de gang van zaken bij de afgelasting van de wedstrijd Go Ahead Ajax van deze zondag. In een brief vraagt de heer Brands zich af, welk nut het heeft om een con sul het veld te laten keuren, als de scheidsrechter later toen de' weers omstandigheden en de toestand van het terrein precies hetzelfde waren tot afgelasting kan besluiten. Enige andere aanwezige scheidsrechters, onder wie iemand met grote internationale erva ring verklaarden, dat zij dit terrein ab soluut geschikt vonden om te bespelen. De heer Brands concludeert: „Het betaald voetbal is een zaak, die uit sluitend kan bestaan bij voldoende pu blieke belangstelling. De wedstrijd Go Ahead - Ajax was bijna uitverkocht en vele duizenden waren op weg naar het Go Ahead-terrein in de veronder stelling dat de wedstrijd zou doorgaan. SCHADE Door het besluit van de scheidsrech ter het besluit van één man op een laat tijdstip genomen tegen elk ander advies in is niet alleen licht zinnig omgesprongen met de belangen van de toeschouwers maar ook schade berokkend Wij willen deze ruwweg stel len op circa vijftigduizend gulden (de schade van Go Ahead buiten beschou wing latend) indien men alleen de reis kosten zou tellen van de supporters uit Amsterdam en verre omgeving. Het be taald voetbad is niet gediend met der gelijke gebeurtenissen. Wij verzoeken u dringend maatregelen te nemen, die er toe leiden dat met de belangen van het publiek in de toekomst in hoge ma te rekening wordt gehouden". weinig reden tot vreugde. Alle Inter lands gingen verloren. Tienkamper Ed ward de Noorlander leverde een goede prestatie bij de Europese atletiekkam- pioenschappen met een zesde plaats. Hij werd later echter, wegens ge bruik van verboden stimulerende mid delen uit de officiële uitslag geschrapt. De IAAF heeft nog geen beslissing ge nomen over eventuele strafmaatrege len. De dames deden het, ondanks het feit dat enkele atletes (Myrna van der Hoeven, Truus Hennipman en Lia Louer) stopten, niet slecht. Parade paard jes waren Wilma van den Berg met Nederlandse records op de 100 en 200 meter en Maria Gommers. Zowel Wilma van den Berg als Maria Gom- mersl die in 1970 niet meer in grote wedstrijden uitkomt, wonnen in Athene een zilveren medaille op respectievelijk de 100 en de 1500 meter. Els van Noordduyn stootte haar kogel in Athe ne 17,28 meter weg en zichzelf daar door tot dicht bij de wereldtop. DRONTEN De atlete Maria Gommers en de tennisser Tom Okker zijn gis teravond tijdens de jaarlijkse verkiezing van sportvrouw en sportman van het jaar van de AVRO als winnaars uit de bus gekomen. Eindhoven werd, dank zij dertien kampioenen in tien takken van sport, uitgeroepen tot de sportstad van het jaar. De titel vam sportploeg van het jaar viel ten prooi aan het Amsterdam se Ajax, vanwege diens finaleplaats in het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen. Maria Gommers, de eerste atlete die tot sportvrouw van het jaar werd ge kozen, heeft haar eerste plaats voorna melijk te danken aan haar schitteren de prestatie tijdens de Europese atle- tiekkampioenschappen in Athene. Op de 1.500 meter veroverde ze daar een zilveren medaille. Bij de dames eindigde de schaatsen- rijdster Ans Schut, op het ogenblik eerste op de wereldranglijst aller tij den, als tweede, gevolgd door Wilma van den Berg, ook al een atlete die met zilver uit Athene terugkeerde. Tom Okker, die verleden jaar achter wielrenner Jan Janssen en roeier Jan Wienese als derde stond geklasseerd, is de eerste tennisser die de titel heeft veroverd. De uit sportexperts bestaan de jüry oordeelde dat de Haarlemmer zich met succes had geweerd tegen 's werelds grootste vedetten. Achter Okker eindigden wielrenner Joop Zoe temelk en voetballer Coen Moulijn, res pectievelijk als tweede en derde. GRONINGEN De nationale jeugd- schaakkampioen Gert Ligterink heeft zich juist niet kunnen kwalificeren voor de eerste finale groep van het Nie- meyer jeugd toernooi in Groningen. De remise, die Ligterink in de zevende ronde met zwart tegen de Schot Priit- chett bevocht, was niet voldoende. De Nederlander eindigde weliswaar op de gedeelde achtste plaats met de Engels man Eales, de Fin Ristoja en Pritchett, maar een van deze spelers moest af vallen. Na interpretatie van het regle ment trof dit lot Ligterink. Christofoor Baljon, die na een zwak ke toernooi-start steeds beter ging spe len en in de laatste voorronde remise bereikte tegen de Luxemburger Mos song, eindigde met 2,5 pvnt op de ge deelde 18e plaats. Het reglement keer de zich echter ook tegen de tweede Nederlander en Baljon zal verder in de C-groep spelen. De Nederlandse Judobond had zich moeilijk een voorspoediger begin van het jaar kunnen wensen. Wim Ruska (zwaargewicht en alle categorieën) en Peter Snijders (halfzwaargewicht) wer den in mei bij de Europese kampioen schappen in Oostende de grote over winnaars. Geen half jaar later kwam een con flict aan het licht mpt Geesink. De Utrechtse leraar gaf zijn leerlingen voor het vertrek naar de wereldkam pioenschappen te Mexico-Stad voor de bond moeilijk te verteren raadgevin gen tnee. De judoka's bleven beneden de verwachtingen, alleen Ruska ver overde een zilveren medaille in de open klasse, en de tegenstelling Gee- sink-NJJB verscherpte. Geesinks nieu we leerplan bleek een van de meest es sentiële geschilpunten. Het eerste seizoen van de schaats- trainers Leen Pfrommer (heren) en Kees Broekman (dames) heeft geen wereld- of Europese titel opgeleverd. Nederland moest zich tevreden stellen met tweede en derde plaatsen. De Noot Dag Fornass evenaarde de prestatie van zijn landgenoot Fred An ton Maier door zowel Europees als we reldkampioen te worden. De Russische rijdster Lasma Kaoeniste overtrof zich zelf op de 3000 meter en volgde Stlen Keise'r tweede voor Ans Schut op als wereldkampioene. Op de eerste dag van het Europese kampioenschap te Inzeil had Verkerk door minder gunstige omstandigheden ettelijke seconden verspeeld op de 5000 meter-. Op zondag nam hij revanche. Eerst won hij de 1500 meter in 2.4.4.. daarna verpulverde hij op de 10.000 meter het wereldrecord van Guttorm- sen. Maar zelfs de tijd van 15.03.6 was niet voldoende om Fornass van de Europese titel af te houden. Drie weken later, bij de strijd om de wereldtitel te Deventer, kwam de wraak van Verkerk niet. Dit keer was juist zijn tien kilo meter beneden de verwachtingen. Ver kerk moest Fornass en Claesson in het klassement laten voorgaan. Zowel de dames als de heren zorgden voor een vloed van wereldrecords. Kees Verkerk is de snelste op de 1500, 5000 en 10.000 meter. Elly van den Brom (1000 meter) en Ans Schut (1500 en 3000 me ter en puntenklassement) staan bij de dames op de recordlijst. DRV FINO li-U V*i. Nm. Air. MMtWO TltftMM Alleen importeur: ANDRÉ KERSTENS TILBURG De wielrenners, jaar in jaar uit goed voor internationale successen, hebben zichzelf overtroffen. Van de vier we reldkampioenen bij de profs hebben er twee de Nederlandse nationaliteit en van die twee veroverde Ottenbros de meest begeerde titel, wereldkampioen op de weg. Aan zijn fonkelende twee strijd met Julien Stevens verdiende Ottenbros weinig meer dan wat geld en de regenboogtrui, maar niet de daar bij behorende waardering. Als vedette is hij niet aanvaard en hij zal zonder twijfel worden bijgezet in het mauso leum der „kleine" kampioenen, vlak bij Heinz Müller en Benoni Beheyt. Een titel voor Harm de Slimme, de andere, bij de stayers, voor Jaap (Oud- kerk) de degelijke. Achter Bertus de Graaf triomfeerde hij in het Antwerp se sportpaleis, waar de langzaam ster vende baansport der profs zich voor de jaarlijkse reünie verzameld had. Sercu en Bracke werden daar de andere we reldkampioenen en zij onderstreepten de geweldige macht van de Belgische wielrennerij. De troon voor 1969 was natuurlijk voor Eddy Merckx, de winnaar van de ronde van Frankrijk. In de grote koer sen waren landgenoten als Van Sprin- gel, Godefroot, Reybroeck, de Vlae- minck en Huysmans zijn gevaarlijkste concurrenten. Karstens voorkwam een volkomen Belgisch succes in de klas siekers door de Ronde van Lombar- dije te winnen. De dopingcontrole licht te hem echter uit het zadel. Daarmee was het tweede grote dopingschandaal van 1969 een feit. Het eerste vond plaats in de Ronde van Italië, waar Eddy Merckx werd betrapt. Het kost te hem een zekere overwinning, maar geen schorsing zo vlak voor de Tour de France. De KNWU protesteerde tever geefs tegen dit meten met twee maten en strafte aan het eind van het seizoen ook Karstens niet onder het motto: ge lijke sporen (in de urine), gelijke rid ders. De Nederlandse amateurs hebben al les gewonnen wat er te winnen was op de weg, behalve het wereldkampioen schap. Dat ging naar Leif Mortensen, de formidabele Deen en een van de wei nige echte amateurs. Joop Zoetemelk, Fedor den Hertog en Thijs de Koning behaalden triomfen in de Tour de l'A- venir en de Ronden van België, Enge land, Zuid-Slavië, Oostenrijk, Rijnland- Palts en het Circuit des Mines. De resultaten op de baan waren veel magerder. Van de onvoldoende geleide en onbevredigende ploeg vielen Klaas Balk en Keetie Hage in de medailles, brons voor beiden. De wereldkampioen schappen van Brno werden eigenlijk alleen gered door de dubbele overwin ning van de stayers Bert Boom en Cees Stam. Bert Boom, 31 jaar en een jaar ouder dan zijn gangmaker Bruno Walrave, was letterlijk en figuurlijk de gelukkigste van het tweetal. Boom, de debutant in een wereldkampioen schap, die zich via de herkansing voor de finale had moeten plaatsen, startte van kop en bleef daar. Hij bleef ook amateur.

De Vallei | 1969 | | pagina 11