een jaar met een rondje Prijzen DAF hoger Oliebollen brengen naar Tunesië Grote bontdiefstal thans opgelost Twee doden bij botsing tegen tankauto Dubieuze transacties met Spaanse grond Annette op glad ijs met grondhandel Boerenpartij tegen elke samenwerking met Binding Rechts Vermiste jongen (8) nog gevonden SUKRISTOL Kuil visserij IJsselmeer wordt stopgezet Vandalen vernielden woning en stichtten brand Actie tegen voorzitter KRO wegens Koekoek opnieuw voorzitter HONGERENDE VOGELS belediging Uw rondje energie in 1970 is King. Natuurzuivere King maakt het allemaal wat makkelijker. King verkwikt en verkwiekt. King houdt monden fris en mensen monter. Zaak na verrassende wending aangehouden DUITSE JURIST RUIM 3 TON voor 10.000,- Geen cyclamaten èn geen calorieën! d© veilige zoetstof ADVERTENTIE DEN HAAG Nadat reeds een aan tal buitenlandse autofabrieken prijsver hogingen van zijn auto's heeft aange kondigd. deelt Van Doornens Automo bielfabrieken N.V. te Eindhoven thans mee. dat met ingang van 1 januari 1970 de prijzen van de DAF-personenauto's met 5,1 procent worden verhoogd. Deze geringe prijsverhoging, zo voegt het bedrijf aan zijn mededeling toe, is noodzakelijk geworden na de „explosie ve" prijsstijgingen op de wereld- grondstoffenmarkt, de recente revalu atie van de Duitse mark en met deze factoren samenhangende prijsstijgingen van toegeleverde componenten. DEN HAAG De minister van Landbouw en Visserij heeft besloten met ingang van 1 mei '70 geen vergun ningen meer te doen verlenen voor het uitoefenen van de kuilvisserij op het IJsselmeer. De bewindsman heeft dit besluit me de genomen op grond van de indertijd en onlangs uitgebrachte rapporten van resp. de „Voorlopige adviesraad voor de visserij op het IJsselmeer" en van het Rijksinstituut voor het Visserijon- derzoek (Rivon). Voorts laat minister ir. P. J. Lardinois een algemene maat regel van bestuur voorbereiden waarbij de uitoefening van de kuilvisserij op het IJsselmeer volledig wordt verboden. Bij een beschikking die op 30 de cember in werking is getreden heeft de minister van Landbouw en Visserij regelen gesteld omtrent een tegemoet koming in de schade die IJsselmeer- vissers zullen lijden omdat zij de kuil visserij niet langer zullen mogen uitoe fenen. Bij dezelfde beschikking zijn re gelen gesteld omtrent de vergoeding die IJsselmeervissers zullen ontvangen indien zij vrijwillig alle visserij op het IJsselmeer staken. SCHIPHOL Een grote groep mensen, ouders en verloofden van militairen, die als lid van de Ram penbrigade in Tunesië verblijven, is gisteren van Schiphol naar dat land vertrokken om daar de jaar wisseling te vieren. Uiteraard ging er ook een grote voorraad oliebol len mee Ook de bevelhebber der landstrijd krachten, luitenant-generaal W. van Rijn. Ls gisteren per vliegtuig naar Tunesië vertrokken. Hij zal de jaar wisseling doorbrengen bij de genie- constructiecompagnie. die zich in Tunesië bevindt en daar waterwin- werkzaamheden uitvoert. Zoals be kend, bestaat deze compagnie uit ruim 200 militairen. Luitenant-generaal Van Rijn hoopt in de middag van de tweede januari per vliegtuig op Schiphol terug te keren. ALMELO De politie van Al melo is op zoek naar enkele ver moedelijk jeugdige vandalen, die maandagavond een ravage hebben aangericht en brand hebben ge sticht opzettelijk per onge luk in de woning aan de Dc«i;en Reygerslaan 9 in Almelo van de familie B. Bulters. die op dat mo ment met vakantie in Oostenrijk was. Buren zagen op een gegeven moment een vuurgloed op de slaapelage en waarschuwden de brandweer. De bovenverdieping van het vrijwel nieuwe pand brandde geheel uit. In het huis bleek alles overhoop gehaald en besmeurd te zyn. De schade loopt in de tienduizenden guldens. LEEUWARDEN - In nauwe samenwerking met de recherches van Amsterdam, Zeist en Zwolle heeft de Leeuwarder recherche klaarheid lmnnen brengen in een grote bontdiefstal in de nacht van 2 op 3 december bij de firma Heeger in Leeu warden. Hier werd de hele collectie bontmantels ruim 200 mantels met 'n totale waarde van meer dan f 110.000,buitgemaakt. In totaal werden zes mannen gearresteerd. De hoofdverdachte, de 37-jarige los- werkman J. J. K., die oorspronkelijk thuishoort in een rijkswerkinrichting te Eibergen, maar daaruit ontsnapte, heeft een groot deel van zijn leven in de gevangenis van Leeuwarden door gebracht en was dientengevolge goed HEESCH Gisteravond deed zich op de provincialeweg Oss-Heesch onder de gemeente Heesch een verkeerson geval voor waarbij de 21-jarige Th. Reijs en de 18-jarige H. de Winter, bei den uit Oss. om het leven zijn geko men. Met hun personenauto zijn zij door onbekende oorzaak frontaal in bot sing gekomen met een tankauto en vervolgens tegen een boom gebotst. VRIES De 56-jarige mej. J. M. Di- terich uit Ruischerbrug is gisteren bij een verkeersongeval op de rijksweg As sen - G ron ingen bij de gemeente Vries zodanig gewond geraakt, dat zij kort daarna aan haar verwondingen is overleden. Haar auto wend aangereden door een tegenligger die in een slip was geraakt. VENLO In het ziekenhuis te Ven- lo is dinsdag de 88-jarige heer J. Ber den uit Venlo overleden aan de gevol gen van een verkeersongeval, op 25 no vember. op de hoogte met de situatie in Leeu warden. Het was de derde maal dat hij bij de firma Heeger inbrak. In juni maakte hij 20.000 aan bontmantels buit, die later door de po litie werden achterhaald. In september brak hij weer in bij Heeger en stal daar voor enkele duizenden guldens aan bontmantels. Bij de firma Van der Boom stal hij een kassa met een in houd van 7500 en nam hij voor en kele duizenden guldens aan avondkle- kleding mee. Samen met drie gebroeders, de 22- jarige loswerkman J. A. P., de 37- jarige havenarbeider H. P., en de 20- jarige loswerkman D. P., allen uit Am sterdam afkomstig, reed K. in de nacht van 2 op 3 december met een auto via de Afsluitdijk naar Leeuwarden om een kraak bij de firma Heeger te plegen. Het lukte hen wonderwel. De complete voorraadkelder werd leegge haald. De buit werd ondergebracht in de woning van de moeder van de drie broers in Amsterdam, en later werden de bontmantels verkocht aan een heler, de 25-jarige J. de K., di recteur van een nv in Amstelveen. Hij betaalde echter slechts 10.500 voor de gehele buit. De politie slaagde erin voor ruim 90.000 aan bontmantels bij de heler weg te halen. Eveneens werd aange houden de 21-jarige loodgieter A. G. van G. uit Zeist, die ook meehielp aan deze kraak. Alle gearresteerden zijn bekenden van de politie en heb ben een volledige bekentenis afgelegd. Zij zijn ingesloten respectievelijk ln Amsterdam, Utrecht en Leeuwarden. De daders werden betrapt bij een poging tot inbraak in een bontzaak in Zwolle. Drie werden toen gearresteerd. Door de verhoren kwamen ook de an dere namen aan het licht. De moeder van de drie gebroeders is nog voort vluchtig. AMSTERDAM De behandeling van de oplichtsterspraktyken van de 52-jarige mevroïw Annette A. H. T.-W. door de rechtbank in Amsterdam beloofde voor de vele belangstellenden gisteren een grote zaak te worden. De rechtbank had hier voor in ieder geval de gehele dag uitgetrokken. De zaak nam echter een geheel andere wending, toen de officier na het verhoor van een van de gedupeerden, de Haagse pensionhouder C. J. M. K., die als een van de zes getuigen optrad, de rechtbank verzocht de zaak aan te houden, omdat twee andere gedupeerden we gens verblyf in het buitenland niet aanwezig waren. De officier van justitie mr. J. H. Bergsma nam geen genoegen met het voorstel van de president van de recht bank, mr. B. van der Waarden, de zaak verder af te doen met de schriftelijke verklaringen van de afwezige getuigen. De heer Bergsma was van mening dat de antwoorden van de getuige Kessler op vragen van de president en de raadsman van verdachte een andere wending hadden gegeven aan de zaak. Verdachte was o.a. ten laste gelegd, dat zij de Haagse pensionhouder een groter stuk grond in Spanje te koop had aangeboden dan er in werkelijk heid was. Bovendien zou zij de man hebben toegezegd, dat op de grond een pension mocht worden gebouwd. Nadat de aankoop tot stand was geko men de pensionhouder betaalde er 10.327,50 voor was volgens de heer Kessler gebleken, dat over het stuk grond een weg liep waardoor een stuk waardeloze grond afviel en het overige gedeelte slechts 1.200 vierkante meter groot was i.p.v. de 1.700 vierkante me ter gekochte grond. Bovendien bestond er geen vergunning voor de bouw van een pension. De beweringen van de pensionhouder, die een civiele procedure had lopen te gen verdachte over deze aankoop, be rusten echter volgens zijn verklaringen gisteren op mondelinge mededelingen van een Duitse jurist, die in Spanje is wezen kijken. Hij kon echter geen en kel stuk aan de rechters overleggen, waaruit bleek dat zijn beweringen juist waren. Een voorlopige zege voor de raads man, die om schriftelijke bewijzen had gevraagd. „Uit niets blijkt, dat de heer Kessler niet heeft gekregen wat hij op papier heeft aangekocht", aldus de advocaat mr. M. G. Rood. Dit was voor de officier van justitie reden om bij een tweede behandeling van deze zaak ook de Duitse jurist als getuige op te roe pen. Omdat verdachte reeds zes maanden in voorlopige hechtenis was, vroeg haar raadsman of de rechtbank haar bij aan houding van de zaak voorlopig in vrij heid wilde stellen. Na raadskamer kwa men de rechters terug in de zaal met het besluit, dat de zaak inderdaad zou worden aangehouden tot dinsdag 27 ja nuari om 14.00 uur. Intussen mag ver dachte het land niet verlaten. Haar paspoort was reeds ingenomen toen zij vanuit Californië, waarheen zij drie jaar geleden was gevlucht, naar Neder land was overgebracht. Annette, die gisteren nog een drietal andere oplichtingen voor een totaal be drag van ruim 3 ton ten iaste werd gelegd, voelt zich niet schuldig aan het feit. dat de gretige kopers van een stukje Spaanse grond door haar mani pulaties zijn gedupeerd. „Het zijn de omstandigheden", zei ze naar aanleiding van een desbetreffen de .vraag van de president. Dit zal dan moeten blijken uit het verdere verloop van de rechtszitting, als ook de andere getuigen zijn gehoord. Vooralsnog blijft zij erbij dat zij niemand bewust heeft benadeeld. Ook voor de vraag waarom zij enke le jaren geleden temidden van enkele lopende tranacaties plotseling naar Amerika vertrok en niets meer van zich liet horen, heeft zij een verkla ring: „De mensen wilden de zaken lie ver zelf afhandelen. Ze hadden mij in feite niet meer nodig en als ze me no dig hadden konden ze mij in Amerika bereiken. Iedereen wist mijn adres. Daarom heb ik mij teruggetrokken". Wat ook de afloop van deze rechtszaak zal zijn, in ieder geval staat vast dat Annette zich met de handel in Spaanse grond op glad ijs heeft begeven. Zij had voordien geen enkele ervaring met zaken in onroerende goederen. Zij was hiertoe gekomen, toen zij ongeveer 6 jaar geleden in het Spaanse Altea een stuk grond voor haarzelf kocht. Met een instinctief gevoel voor de komende hausse in flats en huizen in 't zonnige land heeft zij zich laten verleiden om in Nederland als verkoopster op te treden van Spaanse grond. BARNEVELD Op de jaarvergadering van de Boerenpartij in Barneveld is de heer H. Koekoek herkozen als voorzitter van deze partij. Verder werden alle leden van het hoofdbestuur herkozen. Het was een tevreden Koekoek die in de openingsrede ter jaarvergadering mee deelde dat de moeilijkheden van het afgelopen jaar zoals bv. met de groep- Harmsen tot het verleden behoren. Het gaat, zo zei hy, beter met de Boeren partij. Er zijn op het ogenblik meer leden en meer afdelingen, terwyl het nadelig saldo van de penningmeester kleiner is geworden, „iets dat de meeste partijen niet zullen kunnen beweren". Negentienachtenzestig kwalificeerde de Boerenleider als het jaar van de zuivering, 1969 wilde hij zien als het jaar van reorganisatie en wederopbouw. In 1970 zal de aanval worden geopend op die partijen, die het Nederlandse volk financieel, economisch en staats rechtelijk te gronde willen richten. Een dringend beroep deed de heer Koekoek op zijn leden om zich zo veel mogelijk in te spannen bij de totstand koming van de door de Boerenpartij zo vurig verlangde „Vrije omroep". „Wij hebben zendtijd voor radio en televisie hard nodig. Het klimaat in ons land Ls slecht als gevolg van het beleid van de vijf grote partijen. In de strijd daartegen kunnen we- deze media niet missen". Overigens stak hij niet onder HAARLEM Tegen bet vallen van de duisternis hebben de 150 militairen uit Haarlem, die maandagavond en dinsdag geholpen hebben bij het zoe ken naar de vermiste achtjarige Erik Hoogenboom, het werk gestaakt. Hoewel de in de nabijheid van de Hartekamp (waar de jongen werd ver pleegd) gelegen buitenplaatsen, onder meer Leijbuin in Aerdenhout, Groenen- daal en de Linnaeushof. nauwkeurig werden uitgekamd, leverde dit zoeken geen succes op. De politie van Heemstede neemt aan dat het jochie door het ijs van de Leid- se vaart is gezakt en is verdronken. Men heeft een zwakke plek in het ijs ontdekt, die in de afgelopen nacht weer dichtgevroren kan zijn. Politie en mi litairen hebben grote stukken ijs weg gekapt en gedregd. Ook zijn nog twee kikvorsmensen te water gegaan. Daar bij raakte het apparaat van één van de kikvorsmannen als gevolg van de vorst onklaar. Het ligt in de bedoeling vandaag het dreggen voort te zetten. De Heem- steedse politie ontving ook tips uit Am sterdam en Zeist, maar die hebben nog geen resultaten opgeleverd. stoelen of banken dat de „Vrij e om roep" wat in het slop is geraakt. De afstoting van „Binding rechts" vond voorzitter Koekoek voor de Boe renpartij een gezonde zaak. „Het loopt nu tegen de verkiezingen en de weglo pers willen weer graag terug bij de Boerenpartij. Maar het is beter niet in de gemeenteraad tezitten dan samen met „Binding Rechts" in één fractie. Wij zijn tegen die samenwerking, waar dan ook". Bij de verkiezing van hel hoofdbe stuur gingen er stemmen op tegen de herverkiezing van het Noordhollandse Statenlid Steur. Deze zou op een ver gadering van de Boerenpartij in Am sterdam invloed hebben uitgeoefend ten gunste van een vriend en zakenrelatie teneinde deze een kandidatuur voor de Amsterdamse raad te bezorgen. Het Tweede-Kamerlid N. Verlaan vroeg verder of de heer Steur zijn ze tel in de Eerste Kamer pas aan par tijsecretaris Van Marion wilde afstaan als hem 10.000 gulden zou worden be taald. Welk bedrag hij later liet zakken tot 6.750. De heer Verlaan wenste een juist beeld van de situatie, aangezien de positie van voorzitter Koekoek doo-r dergelijke zaken uiterst moeilijk werd. „Wij willen geen tweede affaire-Harm- sen", aldus de heer Verlaan, die zich voorts verzette tegen het bij loting la ten aftreden van drie leden uit het hoofdbestuur. Op die manier zou het uiterst moeilijk worden, zo vond hij, ora bijvoorbeeld de kandidatuur van de heer Steur tegen te gaan. De heer Koekoek gaf toe dat er lang en breed met de heer Steur was ge sproken. Deze had jarenlang door het land gereisd voor de Boerenpartij, het geen duizenden guldens had gekost. „Als het geld er geweest zou zijn, zou het hoofdbestuur bereid zijn geweest de zaak op te lossen. Nu heeft de heer Steur zich, zonder aan zijn voorwaar den vast te houden, teruggetrokken ten behoeve van de heer Van Marion", al dus de heer Koekoek. DEN HAAG Het Nationaal comité wintervoedering vogels vestigt er de aandacht op dat bij deze aanhoudende vorst de reigers, roerdompen en ver schillende eendesoorten in nood drei gen te geraken. Voedering van deze vo gels is thans geboden. Zolang zware sneeuwval uitblijft kunnen de kleinere vogels nog voldoende voedsel vinden. Honderdvijftig militairen hebben vergeefs gezocht naar de vermis te jongen. Ook is intensief gedregd in de Leidsevaart, die vlak achter de inrichting loopt waarin de jongen werd verpleegd. HAMBURG Rudolf Augstein, ei genaar van het weekblad „Der Spiegel", wil in een periode van 10 jaar, de helft van de winst van het bedrijf overdra gen aan het personeel, dat thans meer dan 600 mensen telt. „Der Spiegel" werd in 1947 opge richt en is een van West-Duitslands meest succesvolle tijdschriften, met een wekelijks oplage van 6 miljoen. ADVERTENTIE In handig draaidoosje. 400 tabletten 85 cent. Goedgekeurd door de Ned. Ver. van Suikerzieken. BARNEVELD De afdeling En schede van de Boerenpartij heeft een actie ontketend tegen KRO-voor- zitter mr. H. van Doorn. Deze zou medio oktober, tijdens een vraagge sprek over het beleid van minister mr. H. K. J. Beernink, voor de VARA-tv gezegd hebben: „Gave non sens waarvoor iemand van de Boe renpartij zich niet zou hoeven te schamen". Mr. Van Doorn zou hier mee hebben gedoeld op uitlatingen van de minister van Binnenlandse Zaken in een ochtendblad over het programmabeleid bij bepaalde om roepen. Op de jaarvergadering van de Boe renpartij in Barneveld werden na mens de afdeling Enschede formu lieren uitgedeeld die een aanklacht tegen de KRO-voorzitter bevatten en die. na ondertekening door de indi viduele leden van de Boerenpartij, op het hoofdbureau van politie in hun woonplaats moeten worden inge leverd. In dit formulier verklaart de on dertekenaar zich als lid van de Boe renpartij zeer gegriefd te voelen en in het openbaar beledigd door de uitlating van mr. Van Doorn. Ver zocht wordt verder een strafvervol ging in te stellen tegen de KRO- voorzitter wegens persoonlijke bele diging. Geëist wordt dat mr. Van Doorn deze woorden openlijk en wel voor de televisie terugneemt. Om zeker te zijn dat de heer Van Doorn nooit weer beledigingen aan het adres van een lid van de Boeren partij te berde brengt wordt tenslot te een schadevergoeding van 499 per formulier geëist wegens schade toegebracht aan goede naam en faam van de ondertekenaar. Dinsdagmiddag waren op het po litiebureau van Barneveld veertig ondertekende formulieren ingele verd. WEIDUM (Fr) Vandaag is me vrouw A. Feitsma-Bouma te Weidum (gem. Baarderadeel) honderd jaar ge worden. De honderjarige is 73-1/2 jr getrouwd geweest. Haar man overleeë twee maanden voor zijn honderdste verjaardag. Drie van haar vier kinde ren zijn nog in leven.

De Vallei | 1969 | | pagina 6