Agnew: „V.S. militairen in Kanonneerboten veilig in Haifa Afvaart uit Cherbourg grondig voorbereid zijn trots op Z.-Vietnam Goering wilde nog naar Londen Svoboda valt Dubcek nog niet af- Bomexplosie in Athene NOEL COWARD VOORTAAN „SIR NOEL" GENOEMD Sergeant Mitchell komt voor krijgsraad Veilig in Haifa Aarde beefde opnieuw in Ban ja Luka Waarschuwing van Da jan Vrij reisdeviezen voor Britten I.P.I. bezorgd over Agnew China weer hard tegen Rusland ELF MINUTEN VOOR WERELDOORLOG 11 Eerste vrouwelijke burgemeester in Luxemburg MAANDEN GEDOOFD GEESTDRIFT Brit meerderjarig met 18 jaar Britse onderscheidingen PAUS VORSTER Meer dienstplichtigen VRIJDAG 2 JANUARI 1970 SAIGON De Amerikaanse vice- president, Agnew, heeft gisteren onver wacht tijdens zijn reis door elf Aziati sche landen een bezoek gebracht aan Zuid-Vietnam- Nadat Agnew in Saigon een onder houd had gehad met de Zuidvietna- mese president Thieu. bezocht de Amerikaanse vice-president de artille rie-basis Kien, ten noordoosten van de Zudvietnamese hoofdstad. Voor zijn gehoor, een compagnie in fanterie die juist van een patrouille door het oerwoud was teruggekeerd, trachtte Agnew alle Amerikaanse mi litairen in Vietnam een riem onder het hart te steken. De mensen in Amerika, aldus Ag new, waren „verduiveld trots op de Amerikaanse prestaties in VietnamDe militairen moesten zich vooral niet la ten misleiden door publikaties, die het tegendeel beweren. Agnews toespraak werd blijkens de sarcastische grijns op veel gezichten met nogal wat scepsis aangehoord. Maar de ontvangst die hij op de basis kreeg, was over het algemeen wel en thousiast. Volgens het Amerikaanse opperbevel in Saigon sneuvelden er in 1969 in Viet nam 9.249 Amerikanen, tegen 152.842 Noordvietnamezen. leden van de Viet- cong. Die getallen zijn voor de duur van de hele Vietnamese oorlog resp. ruim veertiduizend en ruim 580.000 Aldus het Amerikaanse opperbevel in Saigon. De Amerikaanse vice-president Spiro Agnew is vanochtend per vliegtuig uit Saigon naar Formosa vertrokken, de derde etappe van zijn reis door Azië. Agnew heeft 24 uur op Zuidvietna- mese bodem doorgebracht. In een schriftelijke verklaring voor de pers verklaarde de vice-president, dat hem bij zijn overleg met de Zuidvietnamese leiders nog eens was gebleken, dat de VS een verstandige koers volgen. Het was de eerste maal dat een Ame rikaans staatshoofd of vice-president A De Amerikaanse vice-president Ag new heeft een onverwacht bezoek gebracht aan Zuid-VietnamOp de fo to zien we de president de hand druk ken van een van de soldaten van de lste infanterie divisie op de vuuronder- steuningsbasis Kian, 36 mijl ten noord westen van Saigon. ook een nacht in Zuid-Vietnam bleef. Agnew overnachtte in de woning van ambassadeur Ellsworth Bunker. De vice-president zei, dat hem het zelfvertrouwen en de vastberadenheid waren opgevallen bij de Zuidvietnamese leiders, toen zij spraken ove* de „viet- namisering" van de oorlog. De betrok ken leiders hadden erkend, dat zij wel licht tegenslagen zullen moeten incas seren, maar zij waren er van overtuigd, dat uiteindelijk de overwinning aan hun kant zal zijn. „Wij volgen de juis te weg. Eerst streven wij er naar. het conflict door middel van onderhande lingen te regelen", aldus Agnew. TEL AVTV De ontsnapping van de vijf schepen uit de Franse haven Cher bourg was grondig voorbereid. Al het onderhoudswerk aan de kanonneerboten moest vijf dagen voor de ontsnappingsdatum gereed zijn. De datum was be paald door de Israëlische technische commissie in Frankrijk, die in samenwer king met de Franse overheid en de werf toezicht had gehouden op de bouw en uitrusting van de schepen. A De vijf kanonneerboten die niet Kerstmis uit de Franse haven Cherbourg vertrokken, in de Isra ëlische haven Haifa. LONDEN' Elf minuten voordat Groot Brittannië Duitsland de oorlog verklaarde, in 1939. werd het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken opgebeld uit Berlijn. De spreker was de Zweed Birgir Dah'lerus, een vriend van Hermann Goering. Hij deed' het voorstel dat de „Rijks- maarsohalk" Londen zou bezoeken, om te trachten de vrede te herstel len. Dahlerus zei, dat hij er zeker van was dat Goering de reis zou gaan maken, en dat hij hoopte dat deze Hitier zou kunnen overreden. Een en ander staat in een memorandum dat deel uitmaakt van de documenten van het Britse kabinet van 1939. Het telefoongesprek kwam om 10 uur 49 op de mongen van 3 septem ber 1939, 11 minuten voor het ver lopen van het Britse ultimatum aan Duitsland. Over de poging van Dahlerus ls al eerder melding gemaakt, en wel in de documenten van de proces tegen de Duitse oorlogsmisdadigers van Neurenberg. Men was toentertijd van mening dat de Britten er niet op in waren gegaan, omdat men niet geloofde te Londen dat Goering bij zonder veel bij Hitler had ln te bren gen. De kabinetpapieren van 1939 zijn thanp „vrijgekomen", 30 jaar nadat zij werden opgesteld. Een van de dingen dit eruit blijken is 't foutief beoordelen, door Churchill, van de Japanse bedreiging van het toenter tijd Britse Singapore. Op 11 november had Churchill, toen first lord of the admiralty, (minister van Marine) in een me morandum aan de medeleden van zijn kabinet geschreven: „Singapore is een fort bewapend met 14-inch ka nonnen en met een garnizoen van haast 20.000 man. Het zou alleen maar kunnen worden genomen, als het omsingeld werd door een leger van tenminste 50.000 man sterk". „Daar Singapore net zo ver ver- vijderd ligt van .Japan als Southamp ton van New York, zou de operatie om een Japans leger met al zijn troepenschepen, en het aanvoeren van wapens en munitie tijdens een beleg, een hopeloze zaak zijn." „Het is niet mogelijk te veronder stellen dat de Japanners, een voor zichtig volk dat zijn kracht wil be waren voor de beheersing van de Ge le Zee en van China, waarmee zij de handen vol hebben, zich aan zulk een waanzinnige onderneming zou den overgeven". De geschiedenis heeft uitgewezen hoe ver Churchill hier de plank heeft misgeslagen. Singapore werd, van landzijde, veroverd door een Japan se troepenmacht die kleiner was in aantal dan het garnizoen van Sin gapore. Churchill heeft later toegegeven: „Ik had het moeten weten. Mijn raadgevers hadden het moeten we ten, en ik had het hen moeten vra gen. De mogelijkheid dat Singapore van de "landzijde niet verdedigd was, drong evenmin tot mij door als de mogelijkheid van het te water laten van een oorlogsschip met een romp waar geen bodem inzat". BELGRADO. Banja Luka, twee maanden geléden getroffen door een serie rampzalige aardschokken, heeft op Oudejaarsdag opnieuw een aardbe ving meegemaakt. Door de schok, een van middelmatige sterkte werden zeven mensen gewond. Een tachtigjarige vrouw overleed op straat van schrik. De zwaar gehavende stad zag op nieuw een aantal muren instorten, rui len sneuvelden en daken neervallen. Twee museumgebouwen, die al bestemd waren voor de sloop wegens de onher stelbare schade die ze in oktober had den opgelopen, stortte in. Een transfor- matorhuis brandde af. De aarbeving, die vijf heconden aan hield, bracht de mensen in paniek de straat, op, de ijzige regen in. Veel van de zestigduizend bewoners van de styï verblijven nog altijd in tenten, treinwa gons en andere, gelijksoortige, behui zingen. sinds de ramp van oktober, toen zestien mensen door de aardschok ken verongelukten. In Banja Luka werden onmiddellijk na de nieuwe aardbeving alle feeste lijkheden voor de jaarwisseling afge last. METOELLAH De Israëlische mi nister van Defensie, generaal Mosje Dajan. heeft donderdag het plaatsje Metoellah bij de Libanese grens be zocht, waar de nacht tevoren een op wacht staande boer door Palestijnse commando's was ontvoerd en meegeno men over de grens. „Wij nemen deze zaak zeer ernstig op", zei Dajan. De toestand aan de grens met Libanon was aanzienlijk verslechterd sinds de guer rillaleiders een overeenkomst hadden gesloten met de Libanese regering. De toestand kon nog veel ernstiger worden, waarschuwde Dajan, en verwoesting brengen aan de Libanese kant van de grens. In Tel Aviv spoorde minister van Voorlichting Galili in een radiotoe spraak Libanon aan, tot maatregelen ter beteugeling van de commando-activiteit. Met het oog op de recente ontwikkeling aan de noordgrens kon Israël niet on verschillig blijven voor de beschietin gen of infiltraties vanuit Libanon. Waarnemers menen, dat de Libanese regering door de ontvoering in een zeer netelige positie is gebracht. Volgens een woordvoerder van de commando-organisatie Al-Assita is in het gebied van Metoellah een Israëli sche soldaat gevangen genomen. Dit behoorde tot een nieuwe tactiek die de commando's van nu af zouden toepas sen, verklaarde hij in Amman. Een Israëlische militaire woordvoer der heeft intussen de bewering van El Fatah, dat Israëlische troepen in het Jordaan-dal gifgas hadden gebruikt, bestempeld als „een volslagen leugen, een puur verzinsel". Volgens een bekendmaking in Am man, hebben Jordaanse troepen don derdag een poging Van een Israëlische patrouille verijdeld, om de Jordaan over te steken. Zij hadden de Israëliërs zware verliezen toegebracht. De Pales tijnse guerrillaleiding heeft meege deeld, dat El Fatah-commando's don derdag twee Israëlische nederzettingen in het noorden van het Jordaan-dal hebben aangevallen. De Israëliërs le den verliezen en hun posten werden be schadigd, zo werd gezegd. Het gebied van Alfardawi in de heu vels van Golan was een Israëlisch mu nitiedepot in brand gestoken. Voorts hadden sluipschutters in een etmaal tijd zeven Israëlische militairen dood geschoten. LUXEMBURG De 32-jarige Colette Flesch Wórdt de eerste vrouwelijke burgemeester van éen nationale hoofdstad. Op 1 januari treedt ze in functie als burgemeester van Luxem burg, de hoofdstad van het 340.000 inwoners tellende groothertogdom Luxemburg, het kleinste land in de EEG en de NAVO. De sportieve, energieke, jeugdige en ta lentvolle Colette Flesch heeft een carrière van sport- en intellectuele prestaties. Voor Luxemburg kwam ze als schermster uit op de Olym pische Spelen van Rome, Tokio en Mexico. Ze werd geboren 14 april 1937 in Dude- lange, een van de Luxemburgse staalcervtra. Haar vader was inge nieur. Toen kwamen de oorlogsjaren. Met haar moeder vluchtte ze naar Frankrijk. Haar vader stierf. Terug gekeerd in Luxemburg liep ze de middelbare school af en ging stude ren in de Ver. Staten. In 1962 solliciteerde ze voor een func tie in de Luxemburgse diplomatie, maar de regering was nog niet zover dat ze een vrouw in haar diploma tieke korps wilde opnemen. Ze ver huisde naar Brussel en ging werken bij de Europese Gemeenschap als lid van de staf van de raad van minis ters. In 1968 werd ze gekozen in het Luxem burgse parlement gekozen voor de democratische partij en aangewezen als een van de Luxemburgse leden van het Europese Parlement in Straatsburg. In 1969 werd ze lid van de gemeenteraad van Luxemburg en tenslotte tot burgemeester be noemd. Colette draagt het haar kort, heeft eenvoudige kleren en schoenen met lage hakken. Behalve aan schermen, doet ze ook aan golf, tennis en paardrijden. Haar taal is doorspekt met Engelse woorden. LONDEN Met ingang van heden kunnen Britse toeristen die naar het buitenland reizen, weer een bedrag meenemen dat boven de vijftig pond sterling (ca 430 gld) ligt. De deviezen- beperking wordt te middernacht opge heven. Ze was in november 1966 inge steld als onderdeel van de bezuinigings campagne van de regering. De regering maakte donderdag be kend, dat wel bepaalde regels van kracht zullen blijven om onwettige ka- pitaaluitvoer te verhinderen. De ophef fing van de deviezenbeperking geldt niet voor reizen naar Rhodesië. De maatregel was mogelijk geworden door de gunstige ontwikkeling van de betalingsbalans maar mocht niet wor den gezien als een aanwijzing, dat wordt afgestapt van het zorgvuldige en strenge economische beleid. Kort voor de ontsnapping waren de schepen terugverkocht aan de bouw werf en die had op haar beurt de vaar tuigen doorverkocht aan de oliemaat schappij Starboat, zoals men nu weet een Panamese onderneming die voor deze gelegenheid op poten was gezet. De commandanten van de schepen en de bemanningen, geheel uit Israëli's bestaand, hadden al maanden lang sommigen zelfs al twee jaar in Cherbourg gezeten om de schepen ten slotte over te kunnen nemen. Zij bleven daar, ook toen de Gaulle het wapen embargo afkondigde. Twee dagen voor de ontsnapping, toen de schepen al eigendom van Starboat waren geworden, werd brandstof ge laden. Alle formaliteiten op het gebied van de douane werden vervuld. De Fransen schenen niettemin fiiet in de gaten te hebben dat de schepen op kor te termijn zouden uitvaren. Om drie uur in de ochtend van Kerst dag voeren de ongewapende schepen met. gedoofde lichten weg, in weerwil van het slechte weer. Dat weer was er waarschijnlijk de oorzaak van dat de Fransen niéts hebben gemerkt. In een persconferentie, gisteren in Tel Aviv gehouden, vertelde een van de commandanten hoe het eskadertje de hele lange reis lang last van noodweer had gehad. De persconferentie werd gehouden in het hoofdkwartier van de oliemaat schappij, die de schepen werkelijk zal gebruiken bij het speuren naar die op de zeebodem, althans voorlopig. De snelle schepen waren niet ge ëscorteerd, zoals de geruchten hadden gezegd. Op de vraag hoe zij onderweg van brandstof waren voorzien antwoord de de commandant laconiek: „Door een schip, uiteraard". Meer wilde hij niet zeggen. De kanonneerboten hadden af en toe schepen ontmoet op zee, maar er was niets te merken geweest van een actie van de Franse vloot om hen te onder scheppen. Evenmin was er iets te be speuren geweest van Egyptische zee strijdkrachten. De bevolking van Israël is vol geest drift over de ontsnapping van de door het Franse wapenembargo getroffen schepen. De kranten dringen unianiem aan op bevordering van admiraal Mor- dechai Limon, die als hoofd van de Israëlische inkoopmissie in Frankrijk, de ontsnapping heeft geregeld. Hij wordt beschouwd als de held van het hele drama. ZiiRICH De aanval van de Ame rikaanse vice-president, Spiro Agnew, op de Amerikaanse nieuwsmedia is de ernstigste bedreiging van de vrijheid n voorlichting van de westerse we reld geweest in hat afgelopen jaar. Het internationale persinstituut in Zü- rich, waarbij meer dan 1500 hoofdre dacteuren en directeuren van kranten in meer dan vijftig landen zijn aange sloten, heeft dat in een jaaroverzicht bekendgemaakt. De kritiek van Agnew had er de schijn van, dat zij afkomstig was van het bureau van de president zelf. Zij was een openlijke intimidatie, aldus het overzicht, door de hoogste functionaris sen in hun streven naar een één-partij pers, een situatie vergelijkbaar met die in de Sowjet-unie. WENEN l)e Tsjecho-Slowakije, heeft in zijn zegd, dat 1969 president van Ludvik Svoboda, nieuwjaarsboodschap g „een van de moeilijkste en ingewikkeldste jaren in de geschie denis van ons land" is geweest. Svoboda zei niet waarom 1969 zo moeilijk was geweest. Hij was een van ATHENE Tijdens het spitsuur is woensdag in Athene het verkeer bij de universiteit bij het Omonia- plein tot stilstand gekomen, door een dubbele bomontploffing onder een der auto's. Er zouden geen slachtoffers zijn, een persoon zou zijn gewond. Volgens ooggetuigen werd er door een 13-jarige jongen een bom geworpen. Hij is gearresteerd en de wijk is door de politie omsingeld. Volgens de politie zijn twee bommen gegooid van het dak van een bioscoop. Er zfjn enkele arrestaties verricht. De bommen hebben enige schade aangericht aan auto's en winkelruiten. Tijdens de ontploffing waren de stra ten vol met mensen, die inkopen deden voor de viering van de jaarwiseling. Later bleek dat niemand is gewond en dat er nauwelijks schade is aan gericht door de ontploffingen. Na een snel onderzoek heeft de politie de ge arresteerde 13-jarige jongen weer vrij gelaten. Onder de voorbijgangers veroorzaak ten de ontploffingen grote consternatie, maar de politie hecht niet veel belang aan deze zaak, zei een goed ingelicht iemand. LONDEN Het kiezerskorps in En geland is op nieuwjaarsdag van 36 tot ongeveer 39 miljoen uitgebreid. Dit komt door het van kracht worden van de wetten, waarbij zowel de politieke als de burgerlijke meerderjarigheid verlaagd is van 21 tot 18 jaar. LONDEN Noel Coward, de 70-ja- rige „Maestro" van het Britse theater is „Sir Noel" geworden in dé lijst van koninklijke nieuwjaarsonderscheidin gen. Hij mag zich onmiddellijk Sir Noel noemen. Volgens de nieuwe be palingen van twee jaar geleden, mag hij zich onmiddellijk Sir Noel noemen zonder te wachten op de ridderslag die hem later door de koningin in het Buckingham Palace zal worden gege ven. De 1800 onderscheidingen van bur gers in Groot-Brittannië en het Geme nebest zijn als gewoonlijk verdeeld over alle rangen en standen - onbeken de verpleegster en dorpspostbodes, al gemeen bekende geleerden en hoge ambtenaren, grote namen in de sport en de show-bussiness en de politiek, machtigen of gewezen machtigen. De eerste naam op de lijst geeft het Hogerhuis (House of Lords) zijn jong ste edelvrouw (peeress) - Susan Lilian Primrose, Barones Mash am. Zij is 32 en beweegt zich ad sinds 11 jaar als ge volg van een verkeersongeluk in een rolstoel. Op de Olympische Spelen van Rome in 1960 voor invaliden, won zij gouden en bronzen medailles op het zwemmen. Op latere spelen in Perth en Tokio veroverde ze er nog meer. Zij speelt een grote rol in deze olympische beweging. Nu kan ze haar werk op een nationaal platform voortzetten in het House of Lords. Haar man, Lord Mas- ham, is geen lid van het Hogerhuis, aangezien zijn titel niet rechtens is verstrekt, maar als nakomeling van zijn grootvader, de Graaf van Swinton. Ook Lord voor het leven is capt. Terence O'Neill gewezen premier van Noord-Ierland, geworden. Hij is in april afgetreden tijdens de onlusten welke de mislukking betekenden van zijn pogingen om de kloof tussen de protestanten en katholieken te over bruggen. Tony Jacklin, die in 1969 de eerste Brit was die in 18 jaar de Britse open- golftitel heeft gewonnen, krijgt de O.B.E. (officer of the Order of the British Empire). De actrices Joan Plowright, (vrouw van Sir Lawrence Olivier), on Maggie Smith ontvangen beiden de C.B.E. (Commander of the order of the British Empire). De M B E. (Medal of the or der) gaat naar Lilian Board, de Britse atlete. Lord Thomson of Fleet, de kranten magnaat van Canadese afkomst en ei genaar van de Londen se Times, die in 1964 Lord werd, is het ridderschap ver leend. Ben Moari-koningin. Te Ata Van Waikato in Nieuw Zeeland, is „dame" geworden van het British Empire. Sir Leslie O'Brien, gouverneur van de Bank van Engeland sinds 1966, is be noemd tot lid van de particuliere raad van adviseurs van de koningin. Brian Trubshaw, eerste invlieger van de Brits-Franse supersonische Concor de, mag C.B.E. achter zijn naam plaat sen. de „grote vier" van de liberalisatie. De anderen waren Alexander Dubcek. Jozef Smrkofski en Oldrich Cernik. Alleen Cernik en Svoboda behielden in 1969 hun oorspronkelijke functie. Tot nu toe heeft Svoboda geweigerd mee te doen met de kritiek op Alexan der Dubcek. In zijn nieuwjaarsrede zei hij onder andere het volgende: „Wij moeten allen beseffen, dat wij slechts zullen leven, volgens normen die wij door ons werk zelf zullen bepalen". Volgens de president is een van de zekerhfeden „waarop wij onze toekomst kunnen bouwen", de vriendschap en bondgenootschap met de Sovjet-Unie. „Wij zullen onze westelijke buurman de Duitse Bandsrepubliek, met open armen ontvangen, als men daar werke lijk met het verleden afrekent, en als er werkelijke stappen in de richting van constructieve vrede en internatio nale samenwerking worden gedaan". De paus verwelkomde woensdag het nieuwe jaar met een oproep tot de christenen, verder te denken dan 1970 naar een eeuwig leven. „Dat is de fun damentele noodzaak van ons geloof", zei hij tegen pelgrims op een algemene audiëntie in de St. Pieter. „De gedach te aan het toekomstige leven mag ons nooit verlaten". De komst van het nieuwe jaar herinnert ons er aan dat. de tijd niet om te keren is en nooit meer terug komt. Hij herinnerde aan het beroemde boek „de vorst" van Machiavelli, waarin die vorst aan al les had gedacht, behalve aan het feit dat hij onverwachts zou sterven". Ter gelegenheid van wereld vredes- dag". drie jaar geleden door hem vast gesteld op 1 januari, heeft paus Pau- lus opnieuw gepleit voor de vrede. Hij wees in dit verband op de conflicten in Vietnam. Afrika en het Midden-Oosten en zei dat er bij het streven naar vrede geen tijd te verliezen valt. Premier Balthazar Vorster van Zuid- Afrika zei in zijn nieuwjaarsrede, dat aan buitenstaanders niet zal worden toegestaan te dicteren hoe Zuid-Afrika zijn eigen zaken moet behartigen. Deze opmerking werd opgevat als een waar schuwing dat er niets zal veranderen in de Zuidafriïcaanse politiek, die onder meer sportwedstrijden tussen mensen van verschillend ras verbiedt. Zuid-Afrika heeft veel vijanden die aanmerkingen maken op de fundamen tele Zuidafrikaanse opvattingen en le venswijze. „Wij ervaren deze vijandig heid opnieuw op alle fronten van godsdienst tot sport en de mensen, hoe goed zij het ook bedoelen, moeten daarmee rekening houden, wanneer zij ontwikkelingen voorspellen waarvan zij weten dat die niet kunnen gebeuren. Het maken van futiele beloften lost niet op en veroorzaakt op de lange duur meer ontstemming dan het twijfelach tige voordeel dat dit momenteel biedt, zei Vorster. HONGKONG De machthebbers in Peking zijn het jaar 1970 begon nen met een aanval op Breznjef, de leider van de Sovjetrussische com munistische partij. Het „Volksdagblad" zegt in een hoofdartikel, dat Breznjef en de zijnen het lot te wachten staat dat Kroestsjef ten deel is gevallen Het blad geeft te kennen dat de ideologische strijd tussen China en de Sovjet-Unie voortgezet zal worden, wat ook het resultaat mag zijn van het overleg tussen beide landen over het grensgeschil. Het Volksdagblad wijst er verder op dat de buitenlandse politiek van China gericht zal blijven op de ontwikke ling van de diplomatieke betrekkin gen met alle landen op basis van de vijf principes van vreedzame coëxisten tie. Maar China zal geen enkele aan slag op zijn grondgebied dulden en is daarom vastbesloten Formosa te be vrijden. Vele waarnemers menen hieruit te kunnen opmaken dat de kwestie-For mosa de overheersende factor zal blij ven in de verhouding China-Verenig- de Staten. WASHINGTON Het Amerikaanse leger heeft bekendgemaakt, dat ser geant David IMitchell voor de krijgs raad terecht zal staan, op beschuldi ging van aanvallen met opzet tot moord in verband met het bloedbad van My Lai. Sergeant Mitchell behoorde tot de compagnie van luitenant William Cal- ley van de „Americal divisie" tegen wie al beschuldiging van moord op 109 burgers in het Zuidvietnamese ge hucht op 16 maart in 1968 is uitge bracht. Sergeant Mitchell, uit St. Francisville (Louisiana) is in novem ber beschuldigd enkele magazijnen uit zijn geweer te hebben leeggeschoten op een groep van 30 Vietnamezen. Hel leger heeft, sedertdien een onderzoek ingesteld naar zijn daden. Het besluit Mitchel voor de krijgs raad te dagen, is genomen door gene- raal-majoor John Bojes jr. comman dant van de eerste pantserdivisie in Fort Hood, (Texas), waar Mitchell nu gelegerd is. Mitchell is de tweede militair, die voor de krijgsraad gedaagd is in ver band met het beweerde bloedbad in My Lai op 16 maart 1968. Er is in to naal tegen 24 militairen een onderzoek ingesteld en men verwacht, dat het merendeel van hen ook in staat van beschuldiging zal worden gesteld. WEST-BERLIJN Een brand in een particulier bejaardentehuis in West-Ber- lijn heeft donderdagavond aan vier be woners het leven gekost. 13 bewoners werden deels zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Zes bewoners en een verzorgster bleven ongedeerd. Volgens de politie is de brand vermoe delijk veroorzaakt door onachtzaamheid van een der bejaarden bij het roken. WASHINGTON Het. Pentagon heeft maandag bekendgemaakt, dat men in februari 19.000 man zal oproepen voor de vervulling van hun militaire dienst plicht. Dat aantal is aanzienlijk hoger dan de oproep voor januari. Een woordvoerder voor het Pentagon wees er op dat het grotere aantal voor februari komt na vier maanden van betrekkelijk kleine aantallen opge roepen.

De Vallei | 1970 | | pagina 10