m r1 Veenendaals dagblad Buiten union Familie McKay ontvangt twee dreigbrieven Frankrijk schorst generaals en wijst Israëliërs uit PRINS BERNHARD EN LUCHTMACHT GETUIGEN BIJ DOOP BERNHARD JR. Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bouwbedrijf in Den Haag ontslaat 140 man Luchtrace onderbroken Zui leger in Indonesië Held van Exodus uitgewezen Geweerkogel treft jongen dodelijk Aardgasafzet stijgt sterk ivuryyo m OP AMELAND 9 GEVALLEN VAN TBC In Engeland door griep reeds 988 doden Hippe Samantha zingt vanavond in „Doebidoe" ROTTERDAM - Bij drie branden zijn rond de jaar wisseling zeven mensen om hei leven gekomen. Tandartsen kijken uit naar Biggs jèc De eerste maand BOVENWONING BRANDWEERMAN IN zw<)LLE Edward Falk overleden Wapen U tegen vocht en kou met een verwarmings-matros Volgens een recent vergelijkingsonderzoek: ERKEND DE BESTE Geen losgeld genoemd Vluchteling gered Hooguit lichte vorst Kivakkelweer Bur. voor rodactto «n administratie: Prins Bomhardlasn 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 an 10955 (red.). Giro 1321800 Loss© nummars f 0,25; Abonnement 1.03 p.w„ 4.40 p.m.. 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „Da Vallai", opgericht in 1926, Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 2 JANUARI I970 - 44a JAARGANG no. I ZEVEN PERSONEN BIJ DRIE BRANDEN OMGEKOMEN Negen andere branden, waarbij geen persoonlijke ongelukken gebeurden, heb ben voor ruim een half miljoen gulden schade aangericht. In het Drentse Nieuw-Roden kwam de 37-jarige J. Tijssen uit Den Haag met zijn twee zoontjes van zeven en vijf jaar om bij een brand in de woning van zijn schoonmoeder. Zes mensen verlieten het huis tijdig. De volkomen uitgebrande zolder verdieping van het pand aan de Rotterdamse Joost van Geelstraat. Twee kinderen van het gezin dat hier woonde, overleden in het ziekenhuis aan de gevolgen van rookverstikking MELBOURNE Do Australi sche politie heeft tandartsen in het gehele land verzocht uit te zien naar de grote treinrover Ro nald Biggs. Men gelooft dat Biggs spoedig een behandeling nodig heeft, om dat hij by 'n auto-ongeluk enke le maanden voor hij uit Melbourne vluchtte, zijn tanden heeft be schadigd. De tandarts, die Biggs na het ongeluk in Melbourne behandeld heeft de politie verteld, dat een van de tanden van Biggs ontsto ken zou raken. De politie verwacht dat de pijn Biggs naar de tandarts zal dwin gen. DEN HAAG Het Exploitatie- bouw en aannemingsbedrijf H. G. Hendriks in Den Haag verkeert in financiële nood Met twee andere bedrijven wordt on derhandeld over overneming. De 140 werknemers ii ontslag aangezegd. Volgens de directie zijn de moeilijk heden een gevolg van het uitblijven van betalingen door twee schuldenaren van het bedrijf. Een van hen ls in staat van faillissement. De NV Hendriks, een familiebedrijf, heeft de bouw van een groot aantal (voornamelijk) woningwetwoningen on der handen; 140 in Eindhoven, 120 in Haarlem en 58 in Katwijk. Het werk is er stilgelegd. SYDNEY De wedstrijdleiding heeft de laatste etappe van de lucht race Londen-Sydney, halverwege afge last wegens het slechte weer. De vlieg tuigen die op de etappe van Adelaide naar Sydney een tussenlanding moes ten maken in Griffith, moesten daar aan de grond blijven. Morgen zal de reis naar Sydney wor den voortgezet, als het weer dan ten minste beter is. Het vertrek uit Adelaide was uitge steld. wegens het slechte weer. Toen de vliegtuigen in Griffith landden viel er een harde regen. I^en der eerste verschijningen ran kalender, almanak en agenda die mij bereikten, was de fraaie kleurenfoto van een koolmees op het wintervoer en dit kunt ge haast beschouwen als een symbool, een zinnebeeld van Louwmaand. De vastigheden der natuur rollen zich naar de figuren in het land schap af en de mezen passen pre cies bij het januaribeeld. Alles gaat in de loop der maanden vol gens orde, regel en doorgaans aan gename rangschikking, dus zelden kris-kras of schots-en-scheef. Wan neer mijn oog van die prentbrief kaart met de koolmees naar buiten dwaalt, is het tien tegen één, dat ik boven het bevroren vogelvijver tje haar levend evenbeeld op een halve kokosnoot zie wiegelen of waaien op de wind: een precieuze nabootsing in gekleurd Delfts. Licht zitten er ook dm en bij het voer- huisje en andere zoeken bedrijvig naar het vogeltjeszaad, dat eigen lijk bestemd is voor de vinken, roodborstjes en heggemussen. Doch zo precies kijken we niet; ieder is welkom overigens: hoe meer ziel tjes hoe meer vreugd. Dezelfde ta fereeltjes schenkt Louwmaand overal in ons land en ze verschaf fen machtig veel plezier, lering en divertissement, vooral aan kinde ren, herstellende zieken en ouden van dagen. Hoe barser de winter om de oostelijke deur kijkt, des te meer trekken de vogels naar de mens en zijn doening. Het kan dan in het bos opvallend leeg en stil worden, „de orgeltoon van 't woud werd stom", zoals Bogaers of was 't een ander? dichtte, u weet wel, toen „Natuur weer haar tooi sels aflegde". Aan boom en struik beginnen we op zachte januarida gen nieuwe groeikracht te bemer ken, b.v. in de katjes van hazel, berk en els. Soms bloeien meizoen tjes en muur gewoon door, evenals de paarse dovenetel en het ordinai re kruiskruid. Met Driekoningen hebben wel al 'n beetje langer dag licht om er naar te kijken en aan 't eind van Louwmaand is dit al vijf kwartier. We merken winter- muggen en het eerste sneeuwklok je bij de bloeit xde peperboompjes in de border. En wie sentimenteel is aangelegd, moge zich verheugen in het sluiten der jacht met Nieuw jaar op hazen, patrijzen en fazante- hennen. 2 jan. 1970 A. B. WIGMAN De heer Tijssen was nog uit het raam gesprongen, doch hij was zodanig gewond, ook door de brand, dat hij even later overleed. De verkoolde lijkjes van zijn beide kinderen werden in de afgebrande woning gevonden. De oorzaak van de brand, die door een thuiskomende zoon Werd ontdekt, is niet bekend. Een tweede drama speelde zich Nieuwjaarsmorgen af In een boven woning aan de Joost van Geelstraat in Rotterdam. Daarbij kwamen de tweejarige Anja Heyligers en haar één jaar oude broertje Frederik om het leven. Zij stierven In een ziekenhuis door rookvergiftiging. De ouders konden met nun oudste zoontje Bertus (10 jaar) het huis, dat geheel uitbrandde, verlaten, evenals een aantal mensen dat op bezoek was. Drie kinderen, Klazina (4), Anja (2) en Frederik (1) moesten door brand weerlieden, voorzien van perslucht maskers, uit de woning worden ge haald. Bewusteloos werden zij met een politieauto naar het Sophiaziekenhuis gebracht. Klazina kwam weer bij, doch de twee jongste kinderen overleden, ondanks de mond-op-mond-beademing, die tijdens de rit naar het ziekenhuis werd toegepast. De brand werd ontdekt door een buurman, die de familie waarschuw de en de brandweer alarmeerde. De ouders waren in paniek het huis uit gerend, zonder dst ;.ij in sta:D waren hun jongste kinderen mee te nemen. De oorzaak van 'de brend is niet be kend. De anderhalfjarige Madeion Tisseling uit Bussum kwam woensdagmiddag bij een brand om het leven. De der tigjarige brandweerman H. M. \V. Overhaart, die probeerde het kind te redden, is gistermiddag in het zieken huis aan zijn verwondingen overle den. Het meisje sliep in een kamertje boven de kapperszaak van haar ou ders. Haar bedje vatte vlam, vermoe delijk als gevolg van de uitstraling van een electrisch kacheltje, dat in de kamer stond. De brandweerman werd in een ver trek van het huis bewusteloos aange troffen en door een collega naar buiten gebracht. Een andere brandweerman, de heer R. Leen, met wie de heer Overhaart samen naar binnen was ge drongen is eveneens zwaar gewond. Een felle br*jid hfeft *nry t'htcnd 'n de nude N V-i^I.d Van T zeer korte Vftd v'ilKóiftinvIciy leen de muren blgjjMn overeind De bewoners, de r.eer D. W. Toersen, zijn vrouw en zijn beide jonge kinderen werden pas wakker toen de woning al in lichter laaie stond. Door het bran dende huis vluchtten zij naar buiten. Daarbij liep de man vrij ernstige brand wonden op. Hij moest in een ziekenhuis worden opgenomen. NEW YORK 1 Jward Falk, de man die eerste Kerst lag in New York zowel het hart als de twee longen van een ander kreeg en die er Nieuwjaars dag een kunstlong bij kreeg, is vanoch tend vroeg overleden. De kunstlong werd gisteren aangebracht toen de twee longen in toenemende mate af stotingsverschijnselen gingen vertonen. Het overgeplante hart werkte toen nog uitstekend. Volgens een medisch bulletin is de afstoting van de longen de oorzaak van de dood van de 43-jarige Falk. ADVERTENTIE elektra |[^rmöstatiscirbehaagli|k - veilig - gezond LONDEN De familie van mevrouw Muriel McKay, de ontvoerde echtgenote van een Britse krantendirecteur, heeft de hulp van helderzienden ingeroepen bjj de op sporing. Een van deze helderzienden is de Nederlander Gerard Croiset. Vanmorgen werd een dreigbrief afgegeven by een kleine krant in Noord-Londcn, waarin stond dat mevrouw McKay zou worden gedood, tenzij „News of the World" en „The Sun", de twee kranten die worden gedrukt door de organisatie van Alex McKay, „ophouden met het afdrukken van smerigheid". DJAKARTA De recente arrestatie van vier generaals vormt een onder deel van een grote zuivering onder ho gere en lagere officieren, die ervan verdacht worden sj'mpathieën te koes teren voor de afgezette president Soe- karno, en in sommige gevallen voor de verboden communistische partij, aldus het onafhankelijke Indonesische dag blad Merdeka van woensdag. Het blad, dat de meeste abonnementen in Indo nesië heeft, zegi uit „betrouwbare bron" vernomen t« hebben dat de zui vering nog voortduurt. De arrestatie van vier generaals is woensdag officieel bevestigd. De woord voerder van het presidentiële paleis, kolonel Widya Laïef, gaf de volgende namen op: Generaal-majoor Suadi, gouverneur van het nationale instituut van defen sie, zaterdag geairesteerd. Deze zou een communistisch verleden hebben. Generaal-majoor Nursid, tot voor kort ambassadeur op Philippijnen, ge arresteerd op 8 december. Generaal- majoor Sudirgo. md-bevelhebber van de militaire polith, drie maanden ge leden gearresteen. Brigade-generaal Sutardio, oud-officer van Justitie, twee maanden geleden'gearresteerd. Kolonel Latief zïi dat deze arresta ties gevolgd zijn tp die van generaal- majoor Rukman, >ud-vice-stafchef in Oost-Indonesië, brigade-generaal Sabur, voormalig :ommandant van de paleiswacht van S<ekarno, die al „vele, vele maanden geilden" werd gearres teerd. Latief sprdt het bericht van Merdeka tegen, dit er een grote zui vering ophanden au zijn, die zich zou gaan uitstrekken tft burgers, onder wie journalisten. D< arrestaties vormen een onderdeel vai routine-onderzoek, zei hij. O PARIJS De directeur van het Franse satirische veekblad „Le Canard Enchainé", de oider het pseudoniem R. Trenko schrijvnde Ernest Raynaud, is woensdag op 6&jarige leeftijd in het Amerikaanse hosjitaal in de Parijse buitenwijk Neuily na een operatie overleden. AMELAND In het dorp Nes zijn negen gevallen van tbc geconstateerd, waaronder vier in één gezin. Allen zijn overgebracht naar een sa natorium. In één geval was sprake van open tbc, de besmettingshaard. Alle dertienduizend inwoners van Ameland zullen 12 januari worden doorgelicht. HEERLEN Kort voor de jaarwis seling is in Treebeek de vijftienjarige Philip Schneider uit Heerlerheide om het leven gekomen. Hij werd getroffen door een kogel uit het flobertgeweer van zijn 41-jarige neef. GRONINGEN Vorig jaar werd 21,5 miljard m3 aardgas afgezet. Dit betekent een stijging van 7,5 miljard m3, de grootste stijging in enig jaar, vertelde de hoofddirecteur van de NV Nederlandse Gas-unie, dr. C. Krijgs man. vandaag in zijn nieuwjaarsrede tot het personeel. Bedroeg de afzet in 1964 1 miljard m3, in 5 jaar werd deze vertwintigvou- digd. De afzet aan de gemeentelijke en streekgasbedrijven steeg sinds vo rig jaar met 35 pet. de leveringen aan de industrie en centrales met 60 pet, terwijl ten opzichte van 1968 de export met 70 pet steeg. In het afgelopen jaar bedroeg de omzet circa 1 miljard, waardoor een exploitatieresultaat van circa 40 mil joen werd bereikt. Voor het jaar 1970 schat de heer Krijgsman de totale afzet van aardgas op circa 28 miljard m3, waarvan bijna 10 miljard m3 zal worden geëxpor teerd. SCHIPHOL Samantha Jones, Engelands mooiste zangeres" kwam op Nieuwjaarsdag hip en uit dagend op Schiphol aan. Nog die zelfde dag maakte zij opnamen voor 't televisie-programma „Doe bidoe", dat vandaag wordt uitge zonden. PARIJS Frankryk heeft woensdag Israël gevraagd twee vertegenwoordiger», onder wie een admiraal, die het bevel heeft gevoerd over het Immigrantenschip Exodus, terug te roepen. Twee Franse generaals zijn door de regering geschorst, in verband met 't incident rond de kanonneerboten. De beide Franse vier-sterren- generaals hadden de contracten namens Frankrijk getekend. De uitwijzing van d© beide Israëlische vertegenwoordigers is een sanctie op de vlucht van de vijf in Frankrijk gebouwde kanonneerboten naar Haifa, ondanks een Frans wapenem bargo voor het Midden-Oosten. Het Franse kabinet besloot woensdag na een buitengewoon lange vergadering te vragen om de terugroeping van admiraal Mordechai Limon, hoofd van de Israëli sche groep die in Europa wapens aankoopt en voormalig gezagvoerder van de Exodus. De naam van de andere Israëlische functionaris is niet bekend. Van Israëlische zijde is vernomen, dat Limon de enige Israëlische func tionaris is geweeest, die de papieren heeft getekend ter overdracht van de kanonneerboten aan een „Noorse maat schappij". De geschorste officieren zijn gene raal Luis Bonte, de directeur van de bewapeningsafdeling van het ministe rie van Defensie en Bernard Cazelles, secretaris-generaal van het ministerie van Defensie. De Israëlische regering laat zich over de zaak in het geheel niet uit. De Israëlische maatschappij die de sche pen formeel heeft gekocht heeft ech ter laten weten dat de vaartuigen in derdaad gebruikt zullen worden voor het zoeken naar olie op de zeebodem. Het besluit om admiraal Limon perso na non grata te verklaren, werd door het Franse kabinet genomen, kort na dat de vijf kanonneerboten Haifa had-, den bereikt. Tijdens het korte gesprek dat de Is raëlische ambassadeur in Frankrijk, Eytan, met minister Schuman had ge voerd zou de Israëli gezegd hebben, nog niets te kunnen meedelen aan de Franse regering, omdat hij eerst de zij ne moest verwittigen. Admiraal Limon vertoeft thans nog in Parijs. Men ver moedt dat hij zal verdwijnen zodra hij zijn persoonlijke zaken heeft geregeld. De stand van zaken tussen Frankrijk en Israël kwam gisteren duidelijk aan het licht, tjjdens de nieuwjaarsont vangst voor diplomaten, door president Pompidou, in het presidentiële paleis. President Pompidou drukte iedereen de hand en wisselde dan enkele woer den, behalve met de ambasadeur van Israël, Eytan. Die kreeg 'n korie hand druk, maar er werd geen «-oord gezegd. Wel tegen1 de man die toen aan de beurt was, de ambassadeur van Mala- gasay. Israël beschouwt als hoofdschuldige van de hele farce het Franse wapen embargo, waardoor de hele affaire noodzakelijk was gemaakt. Israël zal, aldus Saguy, Frankrijk een zeer gede tailleerd antwoord geven als minister Eban nauwkeurig heeft bestudeerd wat er tussen het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken en de Israëlische ambasadeur te Parijs, Eytan. is bespro ken. MELLRICHSTAD- (West-Duitsland) Westduitse grenswachters zijn op nieuwjaarsdag Oostduits grondgebied opgegaan, om een jongeman te red den, wiens voet door de ontploffing van een mijn was afgerukt, zo .heeft, een woordvoerder voor de politie van daag gezegd. Hij zei dat de 17-jarige jongen blijkbaar had geprobeerd om ten noor den van Mellrichstad in Noord-Beieren de grens naar West-Duitsland over te steken, maar dat hij op een mijn was gestapt. De woordvoerder zei dat er geen Oostduitse grenswachters in de buurt waren, toen de Westduitsers zagen dat de jongen gewond was. De Westduit sers maakten een gat in de versperring en brachten de jongefl" de grens over om zijn leven te redden. De jongen, wiens naam niet bekend werd gemaakt, wordt nu in een zie kenhuis verpleegd. MAURICE SCHUMANN MORDECHAI LIMOM LONDEN De griepepidemie heeft in Engeland in de Kerstweek 690 men senlevens geëist, zo deelde het Britse ministerie van Volksgezondheid mee. In de voorafgaande week waren 298 sterfgevallen gemeld. Volgens het mi nisterie had de epidemie eind vorige week in sommige delen van het land mogelijk haar hoogtepunt bereikt. Volgens een functionaris van het Bel gische ministerie voor Volksgezondheid, zijn tot nu toe in België tien mensen aan griep gestorven. De zegsman ver klaarde dat de epidemie haar hoogte punt bereikt scheen te hebben. Ongeveer 15 procent van de arbei ders in de industrie is getroffen. Zwitserland, dat tot dusver betrekke lijk gespaard is gebleven voor de griep- golf die Europa teistert, wordt momen teel ook door de ziekte aangetast. Er zijn nu in de afgelopen week al 7.000 gevallen gemeld. In Lausanne hebben op een ochtend 1.600 zieken medische hulp ingeroepen. Het onderzoek heeft uitgewezen dat het hier eveneens om hongkong-griep gaat. News of the World heeft zich gespe cialiseerd in het berichten van sex-mis- daden. The Sun, die pas zes weken ge leden door de organisatie is overgeno men, brengt dikwijls halfnaakte pinups. Scotland Yard heeft een nieuw spoor door deze brief, die door eeen onbeken de werd afgegeven op het kantoor van de Homsey Gazette. Dit kantoor ligt minder dan 3 km verwijderd van het postdistrict vanwaar dinsdag een brief aan de McKay's werd gestuurd. Op Oudejaarsdag ontving de heer McKay een brief van zijn vrouw, die ergens in Noord-Londen op de post was gedaan. Daarin smeekte ze om hulp. Het vreemde aan deze raadselachti ge zaak is dat de ontvoerders niet la ten weten wat ze willen hebben in ruil voor hun prooi. Wel is er kort na de ontvoering in een teleefoontje een be drag genoemd van ruim acht miljoen gulden, maar de politie is er lang niet zeker van dat dit telefoontje afkom stig was van de ontvoerders. In haar brief schreef mevrouw Mc Kay dat ze was geblinddoekt en dat ze het erg koud had: „Doe alsjeblieft iets om me naar huis te krijgen", smeekte ze haar man. NIJMEGEN Prins Bernhard en de luchtmacht zullen getuigen zijn bij de doop van prins Bernhard jr., de tweede zoon van prinses Margriet en mr. Pie- ter van Vollenhoven. De namen van de andere doopgetui gen zijn nog niet bekend. De lucht macht zal door een deputatie vertegen woordigd zijn. Prins Bernhard jr. zal samen met prins Constantijn, de derde zoon van prinses Beatrix en prins Claus op 21 februari worden gedoopt in de Utrechtse Domkerk. Prinses Margriet maakt het uitste kend. Verwacht wordt dat zij Jussen 5 en 12 januari het Nijmeegse Sint Radboudziekenhuis mag verlaten. Bernhard Lucas Emmanuel heet de op Eerste Kersflag geboren tweede zoon van prinses Margriet. Na de ge boorteaangifte —woensdag in het Nij meegse stadhuis - vertelde rar. Pieter van Vollenhov©] over deze namen: „Met Bernhard hebben wij onze zoon naar mijn schcxavader genoemd. Die was daar geweldg enthousiast over. Hij had dat niet verwacht. Bovendien vinden wij Bermard een -hele leuke jongensnaam. Ondat het voor ons zo'n bijzondere Kerstjis is geweest hebben wij in de namei Lucas en Emmanuel de kerstgedacht« willen uitdrukken. Lucas naar het erstevangelie en Em manuel naar d? betekenis van deze kerstnaam: God is met oys. Wij hopen dat hij de naai Lucas (Licht) met ere zal dragen n dat er steeds licht van hem zal n»gen uitgaan." U hebt gezeg> „net zo lang te zul len doorgaan totdat u een dochter hebt". Die opmerking heeft nogal hila riteit verwekt. „Ja, achteraf zat ik daar ook nogal mee in. Ik heb dat in mijn spontani teit gezegd. Er waren al zoveel zoons geboren! Wij hadden een dochter na tuurlijk erg leuk gevonden, maar voor Maurits is een broertje leuker om mee te spelen". Op de lijst van troonopvoIg(st)ers staan Maurits en Bernhard respectieve lijk op de zesde en zevende plaats. Houdt u met de opvoeding van uw kinderen nog rekening met de toch kleine kans op troonopvolging? „Hun opvoeding zal een stuk vrijer kunnen zijn. We behoeven met veel minder dingen rekening te houden. Maar ergens moet je er toch een klein beetje rekening mee houden. Je weet tenslotte nooit wat er gebeurt". U hebt behalve uw schoonvader ook onder meer de luchtmacht uit genodigd om straks doopgetuige te zijn. Waarom de luchtmacht? „Omdat die mij indertijd, toen ik in dienst kwam, geweldig goed heeft op gevangen. Ik bewaar daar heel goede herinneringen aan. Het zal op dezelfde wijze gaan als bij de doop van Mau rits toen een deputatie van de koop vaardij peet stond". Hoe groeit Maurits op? „Fantastisch. Die is ongelooflijk ver anderd. Hij begint nu veel meer te herkennen, hoewel ik betwijfel of hij de komst van zijn broertje goed beseft heeft. Hij was in die dagen verkou den en mocht er niet bij komen". Van onze weerkundige medewerker Het hogedrukgebied boven Scan dinaviëdat er dinsdagavond nog zo „gezond" uitzag is woensdag in elkaar geklapt door de werking van een stormdepressie uit het hoge Noorden. Daardoor kwam de kou- aanvoer uit Rusland (hoogste tem peratuur in Twente woensdag -11 graden C.) snel tot staan. De eerst komende dagen zal de koude lucht over de Noordzee vanuit noordwest tot noord worden aangevoerd. In deze stroming doen zich enkele sneeuwbuien voor. Dooi van beteke nis is in Gelderland niet waar schijnlijk. Het blijft hier vooral 's nachts en 's morgens licht vrie zen, met het risico van gladde we gen. De afgelopen december was in De Bilt de op één na koudste sedert 1890. Gemiddelde etmaaltempera- tuur december '69: -1,7 graden C., december '33: -2,2 graden en de cember 1890: -4,8 graden C. nor maal is +3 graden C.). Weersverwachting van het KNMI van vrijdagavond tot zaterdagavond: Nu en dan sneeuwbuien, voorname lijk in de kustgebieden, maar ook en kele opklaringen. Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit Zuid-west tot west. morgen matige tot krachtige wind uit west tot noordwest. Temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. Morgen: Zon op: 08.48 Maan op: 03.58 onder: 16.41 onder: 12.35

De Vallei | 1970 | | pagina 1