KANKER PAVILJOEN nanciele notities 1 Met 14 pet. omhoog Inflatie hangt als donkere wolk boven onze conjunctuur Macintosch koopt Bendien Smits AGL is optimistisch over containervaart Goed jaar Biihrmann Tetterode Bouw tanker 400.000 ton Fusie Ringers met Kevenham Sterke groei Shell Pernis Auto-arnioede Zuid-Amerika Nederlandse economie aan de grenzen technische capaciteit Geen gevolgen voor personeel Resultaten van Noord-Nederland Hogere omzet bij Yeneta Investering van 700 min Unikap 28 pet. meer produktie Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel In 1969 kregen 15.000 mensen hun ontslag ABN-bank doet aanbod gestand Unilever Lmtd. koopt Leveton KNSM bestelt nieuw schip WÊF\ mm PILOOT STORM TEKKO TAKS nsi3 i vorig jaar met veertien procent toege- i vijftien procent tot 28 miljoen ton. De aan- en afvoer vein olie steeg voor het I se haven in 1969 binnenliep was echter VOORSPELLING DIRECTEUR-GENERAAL DRS. G. BROUWERS» Schepenverzekering POSITIEVE CIJFERS VERWACHT IN 1970 INFLATIE Ondank» expansie Algehele samenwerking STIMULEREN Belang in tractoren Pagina 2 VRIJDAG 2 JANUARI 1970 mm F She 61 uitsprak. Ze vond het altijd prettig, dat uit te leggen. Ze stond daar met haar Ililll.l.lIJH'llMj handen achter zich op de vensterbank gesteund, iets opzij leunend met haar gezicht op één been. ,,En dat ,zo' erin? Voel je af en toe niet dat je dicht bij onze zo-ologjsche' voorvaderen staat? Ze lachte instemmend. „We lijken allemaal eert beetje op ze. We zorgen voor eten, voeden onze jongen... Zit daar iets verkeerds in? Daar had ze waarschijnlijk het ge wandelde de sprek moeten afbreken. Maar ze was viel op zijn knieën en zij.. kamer rond. Ze paradeerde als een opgewonden door zijn voortdurende, mannequin, haar rug buigend en weer overstelpende bewondering. Het was strekkend, precies zoals het hoorde; iets dat ze nog nooit was tegengekomen eerst zwaaide ze onder het lopen met bij de jongemannen uit de stad, die elke haar armen daarna bracht ze ze wat zaterdag onder het dansen hun meisjes omhoog. zo terloops knuffelden. Plotseling strek- Zo liep ze een paar passen, draaide te ze haar armen uit, klakte met de zich toen öm en bleef doodstil, met vingers van allebei haar handen en uitgestrekte armen, staan. terwijl haar hele lichaam meedeinde op Oleg hield Zoya's witte jas als in een het dwingende ritme, begon ze het omhelzing tegen zijn borst geklemd en populaire liedje uit een recente Indiase keek naar haar wijdopen ogen. film te zingen „Brave! dreunde hij. „Schitte- „A-va-rai-ya-a-a-a! A-va-rai-ya-a-a- rend! a-! Er was iets met dat gloeiende blauw Meteen betrok Oleg's gezicht. „Nee, van het tafelkleed; dat wonderlijk diepe nee. Niet dat liedje alsjeblieft, Zoya! Uzbek-blauw dat in de zon leek te Ogenblikkelijk nam ze weer een exploderen, had iets dat in zijn hart het beheerste houding aan. Niemand zou <L>ieg scnuaae zijn nooia ais een verJennings- en ontdekkingsverlangen denken dat ze een ogenblik geleden nog gitaarspeler die een droevig lied heeft yan de VQrige dag M die gezongen en rondgedraaid had. beëindigd en op het punt staat aan een gallige, verwarrende, normale verlan- „Het is uit ,De Vagebond'," zei ze. vrolijker te beginnen. ens kwamen terug. Na die eindeloze „Ken je die?" „Zoyenkï, maak er voor mij nu eens tjjd yan onbestendig, onverzorgd, „Jawel." onbeschermd bestaan waren de zachte „Is het geen geweldige film? Ik heb meubels en de gezellige kamer een ware hem twee keer gezien." (Eigenlijk had vreugde voor hem. Het was ook een ze hem vier keer gezien, maar dat wilde wil dat je me een mooi stadsmeisje laat vreugde naar Zoya te kunnen kijken, ze niet graag toegeven). „Vond hij hem zien. In Ush-Terek krijg ik nooit de ^aar njet aueen Qp een afstand te niet goed? Het leven van de Vagebond bewonderen. Die vreugde was des te leek tenslotte wel wat op het jouwe." groter omdat zijn bewondering niet „Helemaal niet! Oleg fronste zijn onpersoonlijk was, maar één die een voorhoofd. Zijn stralende gezichtsuit- beroep deed op haar genegenheid. En drukking keerde niet terug. De warmte dat van een man die veertien dagen van de gele zon had hem verlaten en het was duidelijk hoe ziek hij eigenlijk was. M „Ik bedoel, die was ook net uit de „Ik heb dienst," wierp ze tegen. „Ik Zoya bewoog triomfantelijk haar gevangenis gekomen. En zijn hele leven kan het niet doen, ik mag het niet..." vlamrode lippen, met een slimgewich- was geruïneerd." Misschien kwam het doordat ze ^jge uitdrukking, alsof ze een geheim „Allemaal onzin. Hij was een rasechte zolang over sombere onderwerpen had- kende dat ze niet vertelde. Ze liep terug gangster, een bandiet! (Noot van de den zitten praten, of misschien was het naar het raam, wendde zich opnieuw vertaler: Deze termen zijn ongeveer de ondergaande zon die haar vrolijke, naar hem toe en bleef zo staan. gelijkwaardig aan de Russische woorden heldere stralen in de kamer wierp. Wat Hij stond niet op. Hij zat daar, maar ,blatar' en ,urka', die hier worden het ook was, Zoya voelde een onbe- zijn hoofd, met die dichte haardos, gebruikt voor de beroepsmisdadigers dwingbaar verlangen te doen wat hij strekte zich naar voren en omhoog om die in de werkkampen een ondergrond- haar vroeg. Ze wist dat het goed zou haar te bereiken. se organisatie vormden, die de andere Er ging een zekere kracht uit van gevangenen terroriseerde en bestal). Zoya. Er waren tekenen die je bespeur- Zoya strekte haar hand naar haar de, maar niet onder woorden kon jasschort uit. „Je hebt hem al met iemand ge deeld," fluisterde ze, terwijl ze met haar ogen en mond naar hem glim lachte. Haar lippen waren niet bleek, maar ook niet geverfd. Ze waren ergens tussen vermiljoen en oranje, bijna als vuur: de kleur van een bleke vlam. De zachte, gele zon van de vooravond verlevendigde de ongezonde tint van Oleg's magere gezicht. In haar warme schijnsel leek het alsof hij niet zou gaan sterven; maar zou leven. Oleg schudde zijn hoofd als een een echte vakantiedag van, ja? Ik heb genoeg van al die witte jassen, ik heb meer dan genoeg van verpleegsters. Ik kans er een te zien. „Waar kan ik een mooi meisje voor je vinden? zei Zoya ondeugend. „Doe alleen die jas even uit en loop wat rond." H'J schoof zijn stoel achteruit en liet gëled'en'st^vende'wa"s! haar zien waar ze moest lopen. zijn. Ze legde haar borduurwerk naast zich neer, sprong als een klein meisje uit de stoel overeind en begon haar knopen brengen. Het was niet de soort kracht, Oleg stond op, streek de jas glad en los te maken. In haar haast boog ze zich iets voorover, alsof ze op het punt nodig om zware kasten te kunnen hielp haar erin. verzetten, maar een die tegenkracht „En die gangsters, daar moest hij niet stond een wedloop te gaan houden in vraagt. Oleg was gelukkig, omdat hij in veel van hebben? Met een knikje plaats van door de kamer te wandelen, d;e uitdaging te aanvaarden bedankte ze hem en begon de knopen „Trek! Ze zwaaide een van haar en zich met haar kracht te meten. Nu dicht te maken, armen naar hem toe, bijna of het er een zijn lichaam beter werd, keerden ook 's „Ik haat ze." Hij keek met een wrede van iemand anders was. Hij pakte hem levens hartstochten erin terug. Alle- uitdrukking op zijn gezicht langs haar en trok een van de mouwen omlaag, maal! heen. Zijn kaak verstrakte. Het was een „En de andere! als een danseres „Zoya," zei Oleg zangerig. „Zoya! onplezierig moment. „Het zijn rovers, draaide ze zich om zodat ze met haar Weet je wat je naam betekent? parasieten; ze leven op kosten van rug naar hem toe kwam te staan. Hij „Zoya betekent leven," antwoordde anderen. trok de andere mouw uit. De witte jas ze opgewekt, alsof ze een slagzin (wordt vervolgd) mmmmm 4313. Als een kastanje uit het vuur, zo vloog de fliwer door het dichte bladerdak en de wirwar van takken omhoog de vrije lucht in. Ran Seth zowel als Ferdydik slaakte een enorme zucht van verlichting. „Oef. Daar zijn we wat je noemt, door het oog van de naald ge glipt!" riep de laatste uit f en wiste zich het klamme zweet van het voorhoofd. „Goed werk, jongen. Ik ge loof niet dat ik je dat had nagedaan!" Ra Seth glim lachte bescheiden en meende: „De schrik deed mij zo snel reageren. Ik zit nog te bibberen op m'n stoel. Maar wat 'n kolossaal monster was dat, hè? Ik wist niet dat er zulke gedrochten op Valeron voorkwamen. Daar had Mare ons wel eens voor kunnen waarschu wen!" Ferdydik knikte instemmend en zei: „Dat ben ik met je eens, maar hij zal nooit verwacht hebben, dat wij zover in dit onherbergzame gebied zouden doordringen. Het lijkt mij trouwens beter om voortaan boven de bomen te blijven, dan krijgen we tenminste niet van die verrassingen." Bijna onmiddellijk zou deze uitspraak ontzenuwd worden! 69. Wat Tekko ook allemaal op het beeldscherm mocht zien, van de ruimteflat was niets te ontdekken. Het leek wel of die spoorloos verdwenen was. Ten ein de raad riep Tekko nog eens een radiostation op en na veel moeite kreeg hij eindelijk contact met een klein radio-station in klein-Azië. Professor Starreveld zat, bij de bijna hopeloze pogingen van zijn vriend, zenuw achtig en moedeloos voor zich uit te staren. Maar dit veranderde heel gauw toen Tekko plotseling opsprong omdat er een stem uit de luidspreker galmde, die ver kondigde dat er op grote hoogte een vreemd voorwerp gesignaleerd was, dat in Oostelijke richting verdween met eer orkaan die over het land raasde. „Dat zijn ze!" jubelde Tekko, die van blijdschap in het rond danste. „Dat moet de flat geweest zijn! Dat kan niet anders!" Professor Starreveld was direct achter het beeld scherm gaan zitten en draaide opgewonden aan knop pen en handeltjes. Van de flat was op het scherm ech ter nog niets te ontdekken. Slechts een onafzienbare zandvlakte waarboven Sir Patrick de vliegende schotel verder stuurde, was waar te nemen. I ROTTERDAM De goederenover- ;f slag in de haven van Rotterdam is p nomen tot ongeveer 178 miljoen ton. De overslag van stukgoed de meest p arbeidsintensieve sector groeide met eerst tot boven de honderd miljoen ton, een winst van twintig procent. I' In zijn traditionele oudejaarstoe- spraak voor de Havenvereniging zei burgemeester W. Thomassen dat het effect van de geul bij de olie-aanvoer §i al goed merkbaar is. Uit de gegevens van de burgemees- ter bleek dat de ertsoverslag is geste- gen tot 25 miljoen ton en de overslag |i van kolen tot 5,7 miljoen ton. De aan- H en afvoer van granen liep ook vorig jaar sterk terug en wel met twintig ;f procent tot 4,6 miljoen ton. Het aantal schepen dat de Rotterdam- 105 minder dan in 1968, namelijk 32.040. Dit is toe te schrijven aan het gebruik van veel grótere schepen. DEN HAAG De Nederlandse eco nomie zal dit jaar de grenzen van haar technische capaciteit raken. De natio nale koek zad vier procent groter wor den, een matige maar normale stijging. Dit voorspelt drs. G. Brouwers, se cretaris-generaal van het ministerie van economische zaken, in zijn nieuwjaars- artikel voor het blad Economische-Sta- tistdsche Berichten. De investeringen in machines en gebouwen zullen volgens hem eveneens met vier procent groei en. De werkgelegenheid zal bij 'n werk loosheid van slechts anderhalf pet. haar praktisch maximum bereiken. De hoge rente zal dit jaar blijven. Maar wat er STEIN De directies van Macin tosh Confectie en Bendien Smits voe ren op het ogenblik fusiebesprekingen. Daarbij wordt er van uitgegaan, dat de eerste de tweede overneemt. Over de wijze waarop dat zal gebeu ren, wordt thans nog onderhandeld. Het is evenwel zeker, dat het geplaat- HEERENVEEN Tijden,. ^hou den jaarvergadering van de Onder^jngg Schepenverzekering Nóord-Nederl£snd in Heerenveen bleek, dat de maatschap pij kan terugzien op een goed jaar, waarbij men gespaard bleef voor gro te schades. Het ledental nam toe met 52 en de verzekerde waarde met rond 19 min. gulden, terwijl 4e tonnage een stijging vertoonde van ruim 47.000 ton. De Vereniging Noord-Nederland is de enige onderlinge verzekering, van tank schepen in Voor e schepen in de aLge^Vne- verg' w aan- is een aparte afStM Tg opgo-^t. deel hou MccWn?,** werd tot Veel schepen u M^/rzeiket^'^SCT^^^^^fi^Öpi^issiaris'Jóenoemdde heer schade als gevolg van olievervuiling. ste aandelenkapitaal van Macintosh als gevolg van de fusie de eerste jaren geen uitbreiding zal ondergaan. Bendien Smits zal als een zelfstandi ge eenheid onder de huidige directie binnen de groep Macintosh worden voortgezet. Voor het personeel van Bendien Smits (eveneens een confectie bedrijf) zal .de overneming geen gevol gen hebben. Deze zal daarentegen de continuïteit van de werkgelegenheid bevorderen, al dus de directies van de beide fusiepart ners. De vakorganisaties en de onder nemingsraad van Bendien Smits zijn van het samengaan op de hoogte ge steld. H"LVEftSUM De huidige omzet van Verenigde Nederlandse Tapijtindus trie (v'eNeTa) beweegt zich op een ni veau da,t ca jo pet. hoger ligt dan vo rig jaai. De vooruitzichten worden gunstig bv^jrde^id. P, meegedeeld in de algeCtene- verg' w aan- A. W. M. Konersnt s- /oer i£un. ROTTERDAM De directie van de Atlantic Container Line (ACL) heeft goede hoop het volgend jaar met posi tieve cijfers te kunnen afsluiten. De hr. P. C. van Houten, directeur van de Hol- land-Amerika-Lijn en tevens president- directeur van de ACL, deelde dit mee bij de aankomst in Rotterdam van het containerschip „Atlantic Crown", de nieuwste aanwinst van de Atlantic- Container Line. „Wij verwachten dat 1970 een behoorlijk jaar voor de ACL DEN HULST (ANP) Produktie en verkoop in 1969 van de rijwielindustrie Unikap zijn aanzienlijk gestegen. De di recteur, ir. H. G. vm den Berg, heeft tijdens een bijeenkonst met het perso neel meegedeeld dit Unikap 184.679 tweewielers heeft afjeleverd of 28 pro cent meer dan in 1!68. Nederland ex porteerde in 1969 10J.000 fietsen, waar- li van Unikap 61 proceit voor zijn reke ning heeft genomen Hoewel er enige oirust bestaat over de toenemende import van fietsen toonde de heer Van den Berg zich op timistisch over het komnde jaar. 98 Toen Dieks Drabbelkoek zijn burgermansuitrus ting weer had aangebracht, begon hij iets héél moeilijks te doen. Hij begon na te denken en ieder een, die dat wel eens gedaan heeft, weet natuurlijk wel, dat dit een zeer inspannende bezigheid is. Een poosje was het dus stil in het kantoorvertrekje van de kundige politieman en er hing een geladen, broeiende atmosfeer. Toen kwamen Dieks gedach ten tot klare vorm en hij vroeg toen argwanend: „Zeg eens meneer, hoe komt u eigenlijk aan mijn spullen?" Lothar lachte de detective fijntjes toe en sprak: „Uwe eigendommen kwamen tot mij van verre, ongrijpbaar als die van de zon, die bestaat, maar buiten elk bereik is. En toch is de warmte voelbaar en merkbaar, ook al ziet ge de stralen niet. Zo was het met uw bezit..." Dikke Dieks be greep daar geen steek van, maar dat mag nie mand hem kwalijk nemen, want hij was een een voudige ziel. Hij krabbelde eens verlegen op zijn hoofd en mompelde: „Nou..., da's dan zeker zo'n beetje de manier van spreken van een helderzien de. Maar goed, misschien kan die magere bezem steel wat anders voor me dóen". Hij keek de hel derziende eens goed aan en vroeg: „Zoudt u mij misschien dan kunnen zeggen waar k de ontvluch te boeven kan vinden?" „Het echt moet zijn loop hebben, justitia necesse est", mompelde Lo thar gesmoord. „Eilaas, beloften dvingen mij en verbieden mij te spreken. Geen wo<rd zult ge ho ren beste man van wat ik zei of vat ik hoorde. Maar loch meen ik, dat kwart over negen de juis te tijd is, zo ge dan zijt, waar ik al zijn. Kwart over negen Met die ^raadselatfitige woorden nam de helderziende afscheid en mn dient toe te gever, dat hij geen woord van zijn gesprek met Nosco losgelaten had... wordt. De overheidskosten van de maat schappij zullen dan niet meer op de thans in de vaart zijnde vijf schepen drukken", aldus de heer Van Houten. Hij zei te verwachten, dat eind maart van het volgend jaar de in 1965 opge richte Atlantic Container-Line alle tien schepen van haar vloot in de vaart zal hebben. Op het ogenblik heeft de ACL een joint venture van de HAL met vier rederijen uit Zweden, Enge land en Frankrijk vijf grote con tainerschepen in de vaart op Noord - Amerika. De Atlantic-Crown, gebouwd op de werf France Gironde in Duin kerken, is het tweede schip dat de HAL inbrengt in de ACL en het zes de van de totale vloot. Voor eind maart moeten de overige vier door de ACL bestelde containerschepen in bedrijf zijn. De heer Van Houten zei verder de toekomst van de ACL rooskleurig in te zien. „De ACL neemt met zijn vier nationaliteiten een sterke positie in op de markt", zo zei hij. Hij ver klaarde voorts, dat de ACL het volgend jaar voor een bedrag van 550 tot 700 min gulden zal hebben geïnvesteerd in schepen, containers en walaccommoda- ties. De Atlantic Crown van de HAL een ruim 200 meter lang schip dat 750 con tainers en ruim 900 auto's kan vervoe ren heeft de Franse bouwwerf overigens al heel wat hoofdbrekens ge kost. Voor het schip in Rotterdam ar riveerde, had het tijdens de proeftocht te kampen gekregen met een ernstige beschadiging van een van de ketels, het geen resulteerde in een verlate ople vering van 2 1/2 maand. Die opleve ringsdatum moest al eens verschoven worden in verband met een serie sta kingen ln Frankrijk, die sok de werf in Duinkerken trof. TOKIO De Japanse scheepsbouw maatschappij Ishikawajima-harim (IHI) heeft meegedeelJ opdracht van de Londense firma Globtik Tankers Ltd. te hebben gekregen voor de bouw van een tanker in „de 400.000 ton klasse". Deze tanker zou veel groter zijn dan de grootste schepen die op het ogen blik in de vaart zijn, namelijk zes tankers van 326.000 ton die in Japan zijn gebouwd voor de Bantry Transport ation Company uit Liberia, een doch termaatschappij van National Bulk Carriers Ine, uit de VS. IHI deelde mee dat het voorlopige contract voor de 400.000 toru tanker in Londen is getekend. in 1971 en 1972 gebeurt durft drs. Brou wers niet te zeggen. Bezorgd toont hij zich over de aan wakkerende inflatie (prijsstijging), dae „als 'n donkere wolk boven de conjunc tuur hangt". Deze kan volgens de scre- taris-generaal onmogelijk alleen door de overheid (via begrotings- en kredietpo- lïtiek) worden tegengegaan, wil men tenminste de centrale doelstelling (vol ledige werkgelegenheid) handhaven. Ook van de inkomensvorming mag men vragen dat zij geen oorzaak van inflatie is. De voortdurende kostenstij gingen, de revolutie in de techniek en het internationaal worden Van de markt hebben vele ondernemingen tot samen gaan gedwongen. Gezien de omvang en het tempo waarin dit proces van con centratie plaatsvindt zijn volgens drs. DEN HAAG Ongeveer 40o"bedrij- ven hebben het afgelopen jaar een flink deel van hun personeel moeten afstoten. Zestig procent moest sluiten. In totaal verloren 15000 (in 1968: 12.500) werknemers hierbij hun baan. Dit blijkt uit een jaaroverzicht van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. De meeste reorganisaties voltrokken zich in Noord- eh Zuid-Holland, Noord- Brabant en Gelderland en dan met na me in de metaal-, textiel- en kleding industrie en ln de dienstverlenende sec tor (horeca). AMSTERDAM Heden is een over eenkomst tot standN gekomen tüssen de aandeelhouders met het controlerende belang in Ringers' Cacao- en Chocola defabrieken NV te Alkmaar en de En gelse firma Kevenham Foods Limited te Slough, Colnbrook, Buckingham shire, voor een algehele samenwerking. Alle aandeelhouders zullen in de ge legenheid worden gesteld hun aande len aan te bieden aan Kevenham tegen een koers van 300 procent. Hieromtrent zullen aandeelhouders zo spoedig mo gelijk een persoonlijk bericht ontvan gen. Het ligt in de bedoeling van Keven ham de activiteiten van Ringers' ver der te stimuleren en te ontwikkelen waardoor de werkgelegenheid niet ge schaad zal worden. Ringers heeft 360 werknemers. AMSTERDAM Onder verwijzing naar het persbericht d.d. 2 december 1969 deelt de raad van bestuur van de Algemene Bank Nederland N.V. mee, dat alle aandelen van de N.V. Deposi to-, Voorschot- en Effectenbank van Ei bergen, Neede en Omstreken door de houders ter omwisseling zijn aangebo den, zodat zij besloten heeft haar aan bod gestand te doen. Hogere omzetten en winst AMSTERDAM Het bestuur van Bührmann-Tetterode N.V. deelt mee, dat de omzetten over de eerste 9 maan den van 1969 60 miljoen hoger zijn dan in dezelfde periode van 1968. De omzetcijfers bedragen over januari t/m september 1969 406 miljoen (ja nuari/september 1968 346 miljoen). De netto winst na aftrek van vennoot schapsbelasting en tantièmes be draagt over januari t/m september 1969 11.025.000 janqari/september 1968 10.180.000) zodat deze per aan deel uitkomt op 228, tegenover in de eerste 9 maanden 1968 gecorrigeerd door uitgifte stockdividend o ver het boekjaar 1968 210. De resultaten in het 3e kwartaal 1969 zijn ten ongunste beïnvloed door de on rust welke er geheerst heeft op de va lutamarkten, hetgeen geresulteerd heeft in het devalueren van de Franse franc en de revaluatie van de Duitse mark. Het daardoor ontstane handels- verlies is geheel ten laste van de resul taten gebracht. De verwachtingen voor het gehele jaar 1969 zijn, dat de netto winst onge veer 8 pet hoger zal uitkomen dan over 1968. Voor 1970 verwacht de directie op nieuw sterke kostenstijgingen, welke voor het overgrote deel zullen moeten worden opgevangen door maatregelen van produktiviteitsverhoging en verde re efficiencyverbetering. De raad van commissarissen koos uit haar midden tot president-commissaris, met ingang van 1 januari 1970, de heer ir. J. Loopuyt, terwijl de in de laatst gehouden aandeelhoudersvergadering benoemde directeur, de heer drs. A. W. Overwater, aangewezen werd tot presi dent-directeur. Brouwers codes voor de zorg van de belangen die hierbij in het geding zijn volstrekt noodzakelijk. De overheid zal bij deze omschakeling van de economie moeten richting geven, steunen en stimuleren. Zij zal echter geen zachte heelmeester mogen zijn en geen bedrijven in leven mogen houden die geen redelijke kans op winstgevend heid meer bieden, zo meent de secreta ris-generaal. Over de ontwikkelingen in de Europe se Gemeenschap zegt hij: „De toetre dingsonderhandelingen met Engeland zullen niet mislukken. Het grote risico is dat zij te lang zullen duren en dat de oplossing van te enge voorwaarden af hankelijk wordt gemaakt" de heer Brouwers. aldus de ROTTERDAM De raad van be stuur van Unilever Limited, Londen, en de directie van Leverton Group Li mited, Windsor (Engeland), zijn in be ginsel overeengekomen dat Unilever het gehele uitstaande kapitaal van laatstgenoemde onderneming zal ver werven. Leverton Group Limited oe fent haar voornaamste activiteiten uit door middel van haar dochtermaat schappij H. Leverton en Company Li mited. Zij is de alleenvertegenwoordig ster voor de Caterpillar Tractor Com pany Limited in Noord-, Oost- en Zuid- oost-Engeland. Unilever heeft soortgelijke vertegen woordigingen in zeven Afrikaanse lan den via de United Africacompany Li mited. Haar banden met de Caterpillar Tractor Company Limited bestaan dan ook reeds meer dan dertig jaar. De transactie zal gedeeltelijk in con tanten en gedeeltelijk tegen uitgifte van 1 miljoen gewone aandelen Uni lever Limited van nom 5 sh elk ge schieden. Leverton Group Limited heeft in totaal ruim 800 mensen in dienst ROTI' ERD AM Shell Nederland Raffinaderij in Rotterdam/PeriWs sinds de recente uitbreiding de grootste ter wereld heeft in het jaar 1969 circa 20 miljoen ton ruwe olie ver werkt. De capaciteit, per eind 1968 nog 18 miljoen ton, is nu 25 miljoen ton ruwe olie per jaar. De totale aanvoer van ruwe olie be droeg 37,3 miljoen ton (v.j. 35,4). De aanvoer van feetstocks, componenten en eindprodukten was 3,3 miljoen ton (v.j. 4). Het totaal van de afleveringen was in 1969 circa 37,4 miljoen ton (33,2). Hiervan bestond 17,3 miljoen ton uit ru we aardolie, 12,5 miljoen ton (12,2) werd afgeleverd via de ftotterdam-Rijn-pijp- leiding en 4,8 miljoen ton per schip en wagon. Triesste ontwikkeling WASHINGTON Robert S. McNa mara, president van de Wereldbank, heeft onlangs in een redevoering er op gewezen dat de ontwikkelingslanden vrqwel uitsluitend in Zuid-Ameri ka in 1965 naar schatting 2.1 mil jard dollar binnenlandse middelen heb ben uitgegeven om automobielproduk- ten te vervaardigen waarvan de waarde op de wereldmarkt slechts 809 miljoen dollar was. Het is leerzaam er b(j stil te staan dat dit „verlies" van 1.3 miljard dollar in een enkel jaar het totaal benadert dat de Wereldbank in haar 23 jaar van bestaan heeft geïnvesteerd in de Indus triële ontwikkeling. Met uitzondering van de kleinere hebben vrijwel alle Zuidamerikaanse landen hun „eigen" autoindustrie, wel ke bestaat uit assemblagefabrieken van Amerikaanse en Europese fabrie ken die allerlei modellen auto's en ook vrachtwagens en bussen bouwen. Zuid amerikaanse economen hebben betoegd dat het aantrekken van autoindustrieën een goede manier was om de werk loosheid te be&trijden en de industria lisatie aan te moedigen. Er zijn echter aanwijzingen dat faciliteiten voor de uitvoering van dit beleid van beslis sende betekenis zijn geweest voor de teleurstellende economische prestaties van Zuid-Amerika in de jaren '60. In hun streven om de eigen auto- produktie te bevorderen hebben vrijwel alle Zuidamerikaanse landen uitgebrei de maatregelen getroffen om de fabri kanten tegen elkaar en de concurren tie van derden te beschermen. Hiertoe behoren het vaststellen van produktie- contingenten, kleine invoercontingen ten en hoge tolmuren. SLIKKERVEER De Koninklijk# Nederlandse Stoomboot Mij. te Am sterdam heeft opdracht gegeven tot d« bouw van haar eerste roll-off roll-pn schip, dat tegelijk ook ingericht is voor het vervoer van containers. Het schip wordt gebouwd bij de N.V. Scheeps bouw v.h. De Groot en Van Vliet te Slikjcerveer. De hoofdafmetingen van het schip bedragen: lengte tussen de loodlijnen 73,85 m. breedte 14,30 m, holte 8,40/4.80 m. draagvermogen bij een diepgang van 4,60 meter 1700ton. er wodt een werk spoormotor geïnstalleerd van 3000 pk.

De Vallei | 1970 | | pagina 2