Tegenacties uit zuid en centrum Gemeentebestuur zond lijsten terug WOENSDAGMIDDAGSLUITING INZET WINKELIERSCONFLICT Handel en Nijverheid wacht rustig af Volleybaltoernooi van Panters morgen met sterke ploegen D '66 start campagne Beste wensen voor echtpaar P. Bode Oud en nieuw in oude tijd Fooi grootste attractie van nieuwjaar zeggen „Bin ik man en vader in mijn huis of niet" Gemeente verhoogt markttarieven Sport met bal na: CHEVROLET P arkeerverbod ])r ui venkamp op woensdagmorgen Bekendmaking Zes prijzen in DOVO-loterij DOVO oefent tegen ESA 0 P E L Uit de oude doos door I Rik Valkenburg j Fooien Huiselijk Orde Denk overal en altijd weer aan het kind in 't verkeer Y oorrangs- regeling op kruispunt Willaerlaan VAN WOUT BLAUWKOUS. VERZOEK ADVIES VERRASSING? V.A.B. KIRPESTEIN VRIJDAG 2 JANUARI 1970 Als schooljongen kreeg ik iedere maan dagmorgen een halfje mee voor de zending. Voor de generatie die onder een andere levensstandaard is groot gekomen: een halfje was de helft van één cent. Het vertegenwoordigde toen ongeveer de waarde Van wat nu de helft van een dubbeltje is. Met een halfje voor de zending was je lang de minste niet. In de meeste gezinnen kon men zelfs dat halfje niet onttrekken aan de allernoodzake lijkste middelen van bestaan. En aan gezien er tussen een halfje en niks geen geldstukken bestonden moest de zending het met uitsluitend de morele steun van het merendeel van de gezinnen doen. Daar stonden in onze klas slechts twee complete centen tegenover, die door het kroost van de gezeten burgers werd aangedragen en één vierduit- stuk, oftewel twee en een halve cent. Ik heb dat altijd een vorstelijke gift gevonden en in mijn ogen was het jongetje dat zoveel ineens van thuis weg mocht schenken er eentje van de upperste ten. Het inzamelen van de giften was een attractie op zichzelf. Elke maandag morgen haalde de meester op een manier alsof wij voor de grootste verrassing zouden komen te staan een nikkerpoppetje van rubber uit de kast, plaatste dat op het uiteinde van de lessenaar, en knipte met duim en middelvinger ten teken dat de collec te een aanvang kon nemen. Er werd geen woord bij gesproken, ook niet door de meester. Wij wisten in welke volgorde wij langs het nikkertje moes ten defileren als de onderwijzer het simpele signaal daartoe had gegeven. Wie geen geld op zak had, bleef zitten. Dat lag wel het meest voor de hand, maar het heeft toch altijd tegen mijn sociale gevoel ingedruist, dat de arm- sten op die manier nog eens extra getekend waren. Alleen kwam de oplossing vele jaren te laat, toen ik als volwassene in de kerk een collec- tezak toegeschoven kreeg en ik be merkte dat ik volkomen platzak was. Ik heb toen de geijkte pantomime opgevoerd van de ongevulde knuist in het zakje steken. Toen schoot me te binnen dat het destijds op dezelfde manier had gekund met de jongens die geen halfje voor de zending be zaten. Wij, bevoorrechten, lieten onze munten zakken in de gleuf die de schedel van het nikkertje in tweeën had gespleten. Als dankbewijs maakte het poppetje een enigszins knikkende beweging. Het offer in het nikkertje bezorgde mij altijd een griezelige bijgedachte. De meester had verteld van koppensnel lers en menseneters en door dat ver haal had voor mijn gevoel de weke lijkse gift het karakter van een echte offerande. Als ik geen halfje in dat poppetje van rubber zou doen, be stond de kans dat ginds een zendeling werd opgevreten door een levende nikker. Alles wat zwart was, was im mers heidens. Deze herinneringen schoten me te bin nen toen ik las van het zusterstad project, dat een drietal plaatsgenoten van ons heeft gelanceerd. Als je dat zo op papier ziet staan dan zijn we In enkele tientallen jaren wel heel anders tegenover onze anders-ge kleurde medemensen komen te staan. l5e hele voorstelling van die zusterstad komt me nog wat schemerig voor, maar het moet ons toch wel aantrek ken dat er een duidelijke bestemming wordt aangewezen. En nog niet eens van ons geld in de eerste plaats, want daaraan denk je aanstonds als het gaat om ontwikkelingshulp en dat soort zaken. We leven in een tijd waarin we niet meer kunnen volstaan met iets opzij te leggen „voor de zwartjes", zoals het in sommige kringen nog zo aan doenlijk door de „blankjes" kan wor den geschreven. Nee, we benaderen elkaar op gelijke voet. Ginds in het minder-ontwikkelde gebied en hier in het over-ontwikkelde. Ik hoop dat het plan van de drie heren lukt en dat we door iets op te vijze len of door wat te zakken in beide plaatsen op een normale graad van ontwikkeling terecht komen. SCHERPENZEEL Als de gemeen teraad akkoord gaat zal voor de Drui- venkamp 'n verbod van kracht worden om 's woensdagsmorgens aan beide zij den van de straat te parkeren. Dit voorstel ts gelanceerd omdat er op die dag een verkeerschaos dreigt te ontstaan doordat veel marktbezoekers hun wagens links en rechts parkeren. De Druivenkamp is voor de bewoners achter de eierhal de belangrijkste ver bindingsweg met de Marktstraat-Barne- veldsestraat en Dorpsstraat. Het verzoek tot het instellen van dit parkeerverbod is uitgegaan van de groepscommandant van de Rijkspolitie. Maandagavond zal de raad hierover een oordeel vellen. VEENENDAAL Het verzoek van de Veenendaal.se winkeliersvereniging Handel en Nijverheid om woensdagsmiddags de winkels te mogen openstellen, lijkt voor een belangrijk deel te worden getorpedeerd. Twee groepen van winke liers hebben een tegenactie ondernomen. Zij hebben bij het gemeentebestuur een verzoek ingediend om de woensdagmiddagsluiting te handhaven. De winkeliers, die zich tegen het voor stel van Handel en Nijverheid hebben gekeerd zijn geconcentreerd in Veenen- daal-Zuid, maar ook in het centrum. Zij hebben hun tegenactie vergezeld doen gaan van lijsten met handteke ningen. Het gemeentebestuur heeft de voorstellen van de beide groepen „anti's" evenwel geretourneerd, omdat namen en branches van de protesteren de winkeliers ontbraken. Aan de toe zegging, dat de tegenvoorstellen nog vorig jaar opnieuw zouden worden in gediend is alleen voldaan door de mid denstanders uit Veenendaal-Zuid. Het voorstel om de woensdagmid dagsluiting te handhaven is onder steund door maar liefst 60 midden standers uit het centrum, terwijl 35 winkeliers uit Zuid hun handtekening plaatsten onder een tegen-verzoek. In hoeverre of de acties van de tegen standers van een openstelling van de winkels op woensdagmiddag invloed zullen hebben op het voorstel van „Handel en Nijverheid" is op dit mo ment nog niet te overzien. Het lijkt echter aannemelijk dat zo wel de voor- als tegenstanders van de woensdagmiddagsluiting hun zin zullen krijgen. Een en ander zou echter een verwarrende situatie voor het publiek met zich kunnen meebrengen, waarbij beide groepen middenstanders geen baat bij zullen hebben. Op 23 oktober van het vorig jaar diende de winkeliersvereniging „Han del en Nijverheid"' na een bewogen vergadering bij het gemeentebestuur het verzoek in om de woensdagmid dagsluiting te mogen opheffen. De win kels zouden dan 's maandagsochtends worden gesloten. Tijdens de vergade ring van Handel en Nijverheid stelde het merendeel van de aanwezige leden zich achter het voorstel van het be- ütuur op. Al voordat de winkeliersvereniging zich in haar vergadering had kunnen uitspreken ondernamen de anti's van het bestuursvoorstel (voor het meren deel ongeorganiseerde winkeliers) een tegenactie. Er werden handtekeningen verzameld die op 31 oktober vergezeld van een tegen-voorstel bij het ge meentebestuur werden ingediend. De voorstellen van de protesterende win- RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis, dat met ingang van 1 januari 1970 de huisvestingsaangelegen heden worden behartigd door de afde ling sociale zaken ter secretarie, in gang Koningin Elisabethplantsoen, Rhenen. Voor inschrijving als woningzoeken de, het inwinnen van informaties en dergelijke kunt U na 1 januari 1970 terecht op dinsdag- en vrijdagmorgen tussen 10 en 12 uur. Rhenen, 23 december 1969. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal. De secretaris, W. C. Pieters. keiiers in het centrum en Zuid wer den echter door het gemeentebestuur teruggestuurd, omdat namen en bran ches van de tegenstanders ontbraken. Het tegen-voorstel van de winjceliers in Veenendaal-Z. is oudejaarsdag op het gemeentehuis voor de tweede maal ontvangen. Voorzitter J. H. van Schuppen van „Handel en Nijverheid" is op de hoogte van de tegen-acties. Ook weet hij, dat bij het gemeentebestuur stappen zijn ondernomen om het voorstel van de winkeliersvereniging te torpederen. „Wij kunnen niets anders doen dan rustig afwachten. Ons verzoek is door B. en W. in behandeling genomen en wanneer het college advies heeft inge wonnen van de Kamer van Koophan del en mogelijk ook van consumenten organisaties komt het ongetwijfeld in de raad. Het wachten is op dit moment dan ook op de beslissing van de raad", aldus de heer Van Schuppen. VEENENDAAL Morgenmiddag organiseert de volleybalvereniging Panters het jaarlijkse Panters-volleybaJtoernooi. Het evenement vangt om twaalf uur aan en vindt plaats in gebouw Eltheto. De organiserende vereniging heeft kans gezien een vrij sterke bezetting naar Veenendaal te krijgen ondanks het feit, dat er morgen voor vele teams een competitiewedstrijd op het programma staat. Bij de dames starten naast Panters SOS uit Utrecht en Olympia uit Soest. Bij de heren eveneens SOS uit Utrecht, Shot uit Culemborg, Salvo '67 uit Utrecht en Panters. Te omstreeks zes uur zal de prijsuitreiking plaats vin den. In voorgaande jaren werden er in hel weekend na Nieuwjaar nooit competi tiewedstrijden gepland. Diverse teams, die enkele maanden geleden al had den ingeschreven op dit Panters-toer- nooi moeten nu morgen aantreden ln competitieduels. Maar Panters heeft op de valreep kans gezien zeer sterke ploe gen naar Veenendaal te krijgen. De dames spelen een hele competitie- met wedstrijden van twee sets. Zowel SOS als Olympia kunnen een zeer sterk team op de been brengen en de da mes van Panters, die incompleet aan de start moeten verschijnen, zullen het ongetwijfeld zwaar te verduren krijgen. In deze damespoule worden zeer span nende wedstrijden verwacht. De heren spelen met vier ploegen een halve competitie. De gastheren treden aan tegen een nieuweling op dit evene- VEENENDAAL Nog juist in het oude jaar heeft de vierde trekking plaats gevonden van de verloting ten bate van DOVO's overdekte tribune. Daarbij kwamen de volgende prijzen uit de bus: 14 (bijzettafeltjes); 401 (schemerlamp), 659 (stofzuiger); 375 (koperen helm); 576 (koffiezetappa raat) en 841 (horloge). De prijzen kun nen worden afgehaald bij H. van Beek, Dahliastraat 51 I, Veenendaal. Eind januari vindt de laatste trekking plaats, waarbij de personenauto zal worden verloot. VEENENDAAL Zaterdagmiddag 3 januari speelt het eerste team van DOVO op het sportpark Panhuis een vriendschappelijke wedstrijd tegen ESA. Deze Arnhemse club bezet mo menteel de bovenste plaats in de derde klasse oost. De wedstrjjd begint om half drie. ment nl. Salvo '67 uit Utrecht. SOS uit Utrecht en Shot uit Culemborg zijn de grote favorieten voor de titel op dit toernooi. Maar Panters zelf won verle den jaar heel verrassend na een adem benemende slotfase dit sterke toernooi en wie weet kan men ook ditmaal voor een sensationele verrassing zorgen. Te omstreeks zes uur zullen de prijzen worden uitgereikt, waarna om acht uur het Nieuwjaarsbal in het NW-ge- bouw is georganiseerd. Het is vrijwel zeker, dat zowel bij de dames als de heren enkele zeer spannende matches zullen worden gespeeld. UTRECHT Met congressen in al le provincies begint D'66 op 10 januari haar officiële campagne voor de ver kiezingen van Provinciale Staten. Voor de provincie Utrecht wordt het congres gehouden in het nieuwe Jaar beurscentrum aan de Croeselaan. On der meer zal het programma voor de provinciale politiek worden bekrach tigd, waarna het „Mini-programma" wordt gepresenteerd. Op de agenda staat verder de vast stelling van de methode waarop de kieskringlijsten zullen worden ingevuld, en de aanwijzing van een eventuele kandidaat-gedeputeerde. Bovendien wordt de definitieve kandidatenlijst voor de verkiezingen der Prov. Staten bekend gemaakt. Het „mini-programma" is een kort en bondig uittreksel uit het verkiezdngs- program voor 1970. Ook hierin spreekt D'66 zich uit voor bijv. openbaarheid van alle commissievergaderingen en recht van toegang tot de provinciale documenten, en voor een gekozen Com missaris der Koningin. Als eerste stap in die richting stelt de partij voor dat Provinciale Staten het recht krijgen terzake oer, n-n heveling te doen. Een nieuw en kostbaar provinciehuis voor Utrecht acht D'66 niet verantwoord,me de gezien de te verwachten bestuurlijke herindeling op provinciaal niveau. Doel en hoogte van alle provinciale subsidies dienen geregeld door middel van nota's te worden toegelicht en verklaard, vindt D'66, dat voorts aan dringt op grotere voortvarendheid bij het treffen van voorzieningen ten be hoeve van de vrijetijdsbesteding, op de bevordering van gemeenschapscentra en dorpskernen en op adequate ont spanningsmogelijkheden voor de jeugd. D'66 kondigt verder aan te willen be vorderen dat bij het opstellen van streekplannen een voorbereidtrtgscome missie met reële bevoegdheden wordt ingeschakeld, waarin ook lokale be stuurders en vertegenwoordigers van burgerij en bedrijfsleven zitting heb ben. ADVERTENTIE VEENENDAAL cm-MOTORS EDI VEENENDAAL Traditiegetrouw note ontvingen gedurende de anderhalf recipieerde op de eerste dag van het uur die hiervoor was uilgetrokken van nieqwe jaar het Veenendaalse burge-circa 150 personen de beste wensen mees tersechtpaar in het raadhuis. voor 1970. Burgemeester P. Bode en zijn echtge- De oude kerk op de Markt nog met gasverlichting en het oude or gel. Op Oudejaarsavond zat de kerk traditiegetrouw stampvol. Te allen tijde is de Nieuwjaarsdag een bijzondere dag geweest. Nee, het was nooit een „christelijke feestdag" in de zin als Kerstfeest, Pasen, He melvaartsdag en Pinksteren. In de verschillende C.A.O.'s van b.v. de derti ger jaren was dit artikel opgenomen: „De christelijke feestdagen en de nieuwjaarsdag worden doorbetaald"Dit was vroeger in de jaren voor en ook nog wel kort na de eerste wereldoorlog niet het geval. Dus behalve op de schadelijkeweek van Kerstmis, waarin men twee dagen minder loon ontving moest er gerekend worden op de week waarin nieuwjaar viel. Al weer een „dag minder", wat de inkomsten betrof. En toch bracht deze dag extra kosten mee. Vanzelf, de grote gezinnen waar vader „er nog alleen voor liep", waar nog geen kinderen mee verdiénden, moesten onwillekeurig wel wat ontberen. Toch als het even kon, dan vierde men nieuwjaar op de traditionele wijze. ■■■■■■■•■■■■■■■••■■■■•aiiiiiiaiMHiNiaiaMiiiaiMMn 's Middags, de middag van Oude jaarsdag, had moeder de vrouw het druk. Nu niet alleen met het bak ken van de „broeder", maar vooral met het bakken van oliebollen. Naar de grootte van het gezin moest uiteraard de hoeveelheid zijn. En niet alleen voor de huisgenoten moest er gebakken worden, maar op zo'n dag, de nieuwjaarsdag, kwam er nog wel eens iemand „in". Dan kwamen kinderen en kleinkinderen, broers of zusters en zwagers, neef jes en nichtjes „nieuwjaarzeggen". En wat kun je minder presenteren dan een kopje koffie en een paar oliebollen. Zo'n oudejaarsmiddag hoorde je op „het blok" (een buurt van stijf op elkaar staande huisjes) overal het gesis en gesmurk van de bol len, drijvende in een pan met olie, sla-, raap- of ook wel speciale „bak olie". De meeste huismoeders waren van het bakken en de lucht daar van, al zo verzadigd, dat ze 's avonds geen oliebol meer zien konden, laat staan dat ze er nog een zouden lus ten. De volgende dag, als de bollen „koud" waren, ging het weer be ter. half elf op zijn uiterst, was het tap-toe geblazen!..., Of zoals sommi gen dat pleegden uit te drukken, door de grote hoeveelheden karne- melksepap die vroeger geconsu meerd werden: pap-toe! Dat bete kende dan gelijk bedtijd. Men was daar zo aan gewoon, dat er bij de arbeidersmensen maar een betrekke lijk klein percentage de klokslag van 12 uur afwachtte. Enkele ge zinnen of families echter bleven wel „op". Ook kerkelijke jeugdver enigingen vierden wel „oud en nieuw". Juffrouw gif me een kwartie". Bij lang niet in alle gezinnen in die dagen, kwam de fles op tafel. Dat kon vaak niet lijden. Een oude re Veenendaaler: „Sommigen ge bruikten en trakteerden echter wél op een „slokkie". Nu kon het ge beuren als iemand op meer dan één plaats was geweest, dan hij van de divers^ „slokkies" oud- en nieuw jaar wel een beetje door elkaar heen zag. Nette jongelingen, nooit aan drank gewend, waren soms na twee borreltjes net voor het eten, dus een betrekkelijk lege maag, niet al te vast meer ter been. Zo was een dorpsgenoot in die da gen ook op verschillende plaatsen „nieuwjaar" wezerr wensen. En hij „nam stevig in" ook. Het was al „over enen" des middags, en vader was rtog niet thuis. „Hè, zei moeder de vrouw tot de jongens en meis jes, wat komt-ie weer laat, en de snijbonen zijn gaar. Weet je wat, ik dek de tafel en als hij er dan nog niet is beginnen we maar vast". Zo gezegd, zo gedaan. De oudejaarsavond werd meestal huiselijk gevierd, 's Avonds na de kerkdienst weer gezellig óm de „potkachel" geschaard, at het ge zin oliebollen, met een kop koffie er bij. Van „oud op nieuw" vieren deed men in lang zulk een mate niet al tegenwoordig, 's Avonds tien uur, Dan kwam de nieuwjaarsdag. Vooral voor de kinderen was dit een evenement. Eerst vader en moeder „nieuwjaar" wensen. Als het even kon, ook al naarmate de talrijkheid van het kroost, kregen de kinderen een fooitje, een stuiver of zelfs een dubbeltje. Dan ging het naar „grof- fie en grootje", tegenwoordig is het opa en oma, dan naar ooms en tan tes, en zo tegen de avond had me nig kind een aardig spaarcentje bij elkaar. Er bestonden aardige rijm pjes, die echter door de kinderen, wel onder elkaar, maar nooit tegen grootouders of familieleden werden opgezegd. Zo hoorde men wel eens: „ik wens je veel heil en zegen, als ik niets krijg valt het me tegen". Ook was zeer bekend het volgende, op zijn Veens: „Nijjaor nijjaor in 't aauwe laand. Katje het er zijn gat gebraand'. Achter an z'n startic. Net stonden de borden en de schaal met snijbonen op de dis, of vader wankelde binnen. „Wat!" zei hi „hadden jelui geen geduld om ef- fe te wachten? Bin ik man en vader in mijn huis of niet? Ik wil orde in mijn huis; en met een forse zwaai van zijn gespierde arm sloeg hij alles van de tafel. Daar zaten dan de kinderen met een waterige mond en een lege maag, terwijl de kostelijke stamppot op de vloer klie derde en moeder de vrouw een traan kon wegpinken... Nee, het jaar begon ook toen niet altijd in pais en vree, al zal de man, bij het nuchter worden, wel ge ducht spijt hebben gekregen van zijn optreden. Gelukkig is er dan meestal de mo gelijkheid om het weer „goed" te maken. SCHERPENZEEL Kostenstijging van onderhoud van de eierhal, de pak- loodsen en het marktplein hebben het college van B. en W. ertoe gebracht met een voorstel bij de raad te komen om de tarieven te verhogen. Niet verhoogd zullen worden de tarie ven van de aanvoer van kisten of man den met eieren, biggen en varkens. De aanvoer van eieren neemt de laatste jaren af en het lijkt het college in dit verband niet wenselijk de eicrhandel zwaarder te gaan belasten. Wel ver hoogd zullen worden de kosten voor het hebben van een standplaats op de markt. Deze voorgestelde verhoging be draagt honderd procent en komt van 0,25 op 0,50 per vierkante meter met een minimum heffing van f 1.50. Ook 't gebruik van de eierhal voor ten toonstellingen, vergaderingen enz. wordt duurder. Dit tarief stijgt van 25.- tot f 80.- per dag. Voor 't treffen van voor bereidingen voor het houden van ver gaderingen enz. wordt voortaan 25,- in rekening gebracht. Ook de huur van de bij de eierhal behorende pakruimten gaat omhoog evenals het bedrag dat be taald moet worden voor het plaatsen van reclameborden. Als overweging ierbij heeft gegolden, dat het nut van de reclameborden hoger is geworden loordat de hal in de toekomst ook als sportzaal in gebruik genomen gaat wor den. SCHERPENZEELOm de verkeers veiligheid op het kruispunt Willacrlaan- Eikenlaan te verhogen zal voor dit ver keersknooppunt een voorrangsregeling worden ingesteld en wel zodanig, dat het verkeer over de Wilaerlaan voor rang krijgt op het verkeer, dat van de Eikenlaan gebruik maakt. Het college van B. en W. is tot dit voorstel gekomen in verband met het steeds toenemende aantal ongevallen. De grootste verkeersstroom op beide wegen beweegt zich over de Willaer laan in het bijzonder in de zomermaan den wanneer veel kinderen en volwas senen van de dorpskern naar het bui ten de kom van de gemeente gelegen zwembad gaan. 't Voorstel heeft gestalte gekregen: nadat de gemeente advie.' heeft, ingewonnen bij provinciale wa terstaat.

De Vallei | 1970 | | pagina 3