Receptie in Rhenen: Ditmaal meer mensen en nieuwjaarswensen Voor Gelderland in 1970 ruim 4200 woningwetwoningen Hoop doet leven en dus ook regeren Burgemeesters zien 1970 optimistisch tegemoet VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Televisie defect Wii komen direct1 M.T.S TEL. 08370-2838 ji HORLOGERIE •TT jT VAN MANEN VALLEI? Belt v:;,oü; 11079 Van Biiisber«en snelste junior Toneelavond plattelands vrouwen Ecliteld BURGERLIJKE STAND Verkiezingen N.H. gemeente Raden bespreken herindèling Waterhoogten Burgemeester blij met schoolkrant Permanent FORD-show in showroom VRIJDAG 2 JANUARI 1970 RHENEN De nieuwjaarsreceptie, die gistermiddag door het gemeentebe stuur van Rhenen in het gemeentehuis werd gehouden, stond in een iets grotere belangstelling dan vorig jaar. Waren er toen ongeveer honderd ingezetenen die burgemeester en wethouders de beste wensen voor de naaste toekomst kwamen overbrengen, het waren er gistermiddag ongeveer 130. Het waren meest verte genwoordigers van organisaties en verenigingen. ADVERTENTIE WMF A SOLA elite pleet J en staal KELTUM y Jf pleet 7 HOOGSTRAAT 28 eti staal lyw/ VEENENDAAL DEN HAAG, 2 jan. Waterhoogten van hedenmorgen: Konstanz 265 -1; Rheinfelden 175 -2; Straatsburg 168 onv.; Plittersdorf 305 +2; Maxau 349 -5; Plochingen 125 -1; Mannheim 175 -7; Steinbach 116 -2; Mainz 187 -5; Bingen 118 -4; Kaub 115 -5; Trier 269 -5; Ko blenz 139 -11; Keulen 93 -9; Ruhrort 259 -13; Lobith 867 -11; Nijmegen 670 -10; Arnhem 685 -18; Eefde IJssel 262 -10; Deventer 167 -10. Monsin 5452 -8; Borgharen 3933 -38; Belfeld 1119 -28; Grave beneden de sluis 503 -8. De minst gepeilde diepten in de vaar geul. heden vermeld op de waarschu wingsborden, zijn in centimeters: MillingenSt. Andries 310; Pa mier denIJsselkop 270; IJsselkopHevea dorp 190; HeveadorpAmerongen 195; IJsselkop—Doesburg 195; Doesburg Zutphen 205; ZutphenDeventer 225; DeventerWindesheim 245. Vaardiepte IJsselpand Twente-kana- len 230. u dan «ven a.u.b. voor Veenendaal ,7 30 L:i 10550 Zaterd. v. 16.30-17.30 u Voor Rhenen 3328 Nwo Veenendaalseweg I59 OCHTEN Op Nieuwjaarsdag or ganiseerde ijsclub „de Hoeken", korte baanwedstrijden voor junioren: De uitslagen waren: 1. Wim van Binsbergen; 2. Rein van Luunen; 3. Jan v. Soest. Voor deze wedstrijden bestond eeen grote belangstelling. OCHTEN Op Nieuwjaarsdag orga niseerde de ijsclub „Eendracht" te El- dik wedstrijden voor paren. Liefst 18 duo's namen aan de duels deel. De uitslag werd: 1. R. v. Dodewaard - Mej. v.d. Ven. 2. W. Timmer - Mej. Willemsen. 3. H. v.d. Voort - Mej. H. v.d. Berg. 4. R. Thijssen - Mej. E. Hermsen. Aan het begin van de receptie was burgemeester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal bereid de wensen voor 1970 onder woorden te brengen. De burgemeester sprak de hoop uit, dat er voldoende nieuwe financierings midden zouden komen om de verschil lende projecten die nog in portefeuille zijn te kunnen uitvoeren. Het .jaar dat achter ons ligt noemde de burgemees ter goed. „Iedereen heeft werk gehad", zei hij, „en ik heb het gevoel dat op enkele uitzonderingen na de mensen ge neigd zijn meer met elkaar samen te werken dan men vroeger heeft gedaan. Ik hoop van harte dat dit in het ko mende jaar mag doorzetten". ECHTELD Dinsdag 6 januari or ganiseren de dames van de afdeling Echteld-IJzendoorn van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een toneel avond. Deze avond in „Ons Tehuis" te IJzen- doorn zal verzorgd worden door de to neelgroep van Daalderop uit Tiel. Op gevoerd wordt het blijspel „Betaling om 7 uur'. Aanvang half acht. Het meebrengen van introducés is toegestaan. RHENEN Geboren: Willem, z.v. Rijkse en A. van de Scheur; Johan, z.v. J. Hovestad, en W. van Eek; Ja cobus Johannes, z.v. D. J. Wildeman, en C. J. Schoeman; Jan, ,z.v. E. Wis- gerhof, en H. H. van Dijk; Cora Ta- mira, d.v. A. J. P. Nobels, en I. Tims. Ondertrouwd: A. H. van der Schouw, 22 j., en G. Spies, 18 j.; Gehuwd: G. Gerssen (De Bilt), en J. van Gulik 33; W. van Rotterdam en A. Brouwer; A. M. van Schippen, (Veenendaal), en M. Kleijn. Overleden: Meinsje van Herk, 88 j. geh. gew. m. C. Goedhart (Kesteren); Marinus H. Vind, 68 j.. geh. gew. met J. van de Brake (Veenendaal); Jacoba Hendrika Berends, 69 j., echtg. van W. F. Nijland, (Veenendaal); Hil- legonda Gijsberta van Veenendaal, 83 j., geh. gew. met A. Nagel; Tjitske Eppenga, 48j., echtg. v^n H. J. A. Suk kel, (Veenendaal) Arris vad der Klift, 82 j., echtg. van H. Boekmann; (te Wageningen), Steven Nellestijn, 58 j., geh. gew. met H. E. Scheffer,. Ingekomen personen: W« van Laar, van De Bilt naar Kastanjelaan 16; R. Baars met gezin, van Amerongen naar Emmalaan 13; W. Willemsen van Weesp naar Domineesbergweg 8; W. Schnur met gezin, van Haarlemmerlie- de c.a. naar Rijksstraatweg 99a Eist; A. E. Credoe, wed. v. De Wit met ge zin van Kesteren naar Engweg 8 Eist; A. Possemis met gezin, van Amster dam naar. Beatrixstraat 80 Eist; W. van de Grift met gezin van Leersum naar Schoolweg 3 Eist; A. C. van Ko ningsveld met gezin, van Loenen naar Beatrixstraat 82 Eist; C. Visch, g/m De Kroon van Utrecht naar Utrechtse straatweg 25. Vertrokken: C. O. W. van de Wardt, g/m Van Manen van, Valleiweg 37 n. Veenendaal; Tonia Van Baaren, g/m Van Drumpt met gezin, van Valleiweg 63 naar Kesteren.; H. van Tongeren, van Nieuwe Veenendaalseweg 51 naar Ede; P. A. van Walsem, van Groene- weg 17 naar Kesteren; J. A. Hiep, van Stokweg 12 naar Gemert; G. J. P. van Dam, met gezin van Driftweg 7 Eist naar Veenendaal; J. A. Baars, g/m Krijgsman van Molenstraat 39 naar Gouda; D. Bor, van Wilhelminastraat 22 naar Arnhem;- J. F. Lamers van Eikenlaan 79 naar Léèrdam; J. Nieu- wenhuize, van Utrechtsestraatweg 7 n. Wageningen; A. E. Roks, g/m Vink van Schoolweg 125 Eist naar Veenen daal; S. J. R. Toxopeus, van Franse- weg 64a Eist naar Nijmegen; P. C. van Wissen, van Esdoornlaan 28 naar Arn hem; A. M. van Harten, met gezin van Bruine Engseweg 48 naar Apverongen; A. Hol, g/m Kommer, van Koningin Elisabethplantsoen 11 naar Barneveld; H. J. Meijer, van Rijksstraatweg 223 Eist naar Nijmegen; G. ter Haar, van Berkenlaan 35 naar enkum; T. Drost, g/m De Feber, van Rijksstraatweg 78 Eist naar Gorssel. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft voor 1970 aan de provincie Gelderland een con tingent van 4207 woningwet- en 1179 corporatiewoningen toegewezen. Bij de ze voorlopige toewijzing heeft de mi nister naasl de factoren woningte kort en groei van de woningbehoefte ook rekening gehouden met de fei telijke onttrekking van woningen aan de woningvoorraad. Van de aan de pro vincie toegewezen contingentseenheden in de woningwetsector hebben Gedepu teerde Staten er 750 buiten de verde ling gehouden. Van dit aantal zijn er 400 gereserveerd voor in dit jaar ge sloopte krotwoningen, 100 voor de ver vanging van oude woningwetwoningen. 200 voor urgente plaatselijke behoef ten en 50 voor bejaardentehuizen. Van de contingentseenheden in de corpora tiesector zijn er 50 gereserveerd tvoor de bouw van bejaardentehuizen. De minister heeft G.S. voorts laten weten dat ook volgend jaar de woning- wetbouw evenals de gesubsidieerde corporatiebouw - zonder rijkslening ten behoeve van de corporatiebouw aan contingentenng gebonden zullen zijn. Voor de overige gesubsidieerde parti culiere bouw zijn opnieuw voor de ver schillende provincies richtcijfers vast gesteld. Op grond daarvan zal ook thans een verdeling over de gemeenten plaatsvinden. Het streven van de regering is erop gericht om volgend jaar 125.000 wonin gen te laten bouwen. Het bouwprogram ma van de regering voorziet in de re alisering van 100.000 gesubsidieerde en 25.000 ongesubsidieerde woningen. Van de woningen in de gesubsidieerde sec tor zullen er 45.000 in de woningwetsec tor en 55.000 in de gesubsidieerde par ticuliere sector tot stand komen. Van dit laatste aantal zullen er 10.000 door woningcorporaties gebpuwd mogen worden. Ten aanzien van de provinciale con tingenten voor de jaren 1971 en 1972 garandeert de minister bijzondere omstandigheden voorbehouden ten minste 90 procent respectievelijk 80 procent van de aantallen die voor 1970 zijn toegewezen. Gedeputeerde Staten achten het gewenst, dat de verdeling van het woningcontingent over de ge meenten in de toekomst, waar dit moge lijk is, in agglomeratie-verband zal worden bezien. In verband hiermee zullen de in begin sel voor de jaren '71 en '72 voor de ge meenten, die behoren tot de agglome raties Arnhem en Nijmegen, bestemde contingenten aan de besturen van die agglomeraties worden toegekend. Aan het bestuur van de agglomeratie Nijmegen zijn in principe voor 1971 410 en 140 contingentseenheden in de woningwet- respectievelijk corporatie sector en voor 1972 315 en 175 contin gentseenheden in de woningwet- re spectievelijk cc/fporatiesector toegekend. Voor de agglomeratie Arnhem zijn die aantallen respectievelijk 575 en 220 (1971) en 540 en 215 (1972). Voor de door de gemeentebesturen opgegeven krotwoningen die in de pe riode van januari tot en met septem ber van dit jaar zijn gesloopt en waar van de bewoners in woningwetwonin gen zijn gehuisvest, is een reserve van 400 eenheden aangehouden. Wanneer G.S. de lijst, waarop deze gesloopte krotwoningen staan gespecificeerd, heb ben ontvangen zal hiervoor begin vol gend. jaar een vervangend contingent worden toegekend. Om daarvoor in aan merking te komen dient de betreffen de specificatie «iterlijk 1 februari 1970 in het bezit van G.S. te zijn. Voor de vervanging van oude woningwetwonin gen ,is er een reserve van 100 eenhe den. Een toewijzing hieruit zal eerst dan plaatsvinden, nadat met de direc tie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in de provincie Gelder land overeenstemming is bereikt om trent de wijze waarop vervangende bouw zal plaatsvinden en over de pe riode waarin het slopen van deze wo ningen zal geschieden. Bij het toeken nen van 't contingent van 4207 woning wetwoningen heeft de minister als voor waarde gesteld, dat er daarvan weder om op zijn minct 606 als keuzewoning gerealiseerd zullen moeten worden. Rekening houdend met de aantallen woningen die reeds in beginsel voor 1970 door Gedeputeerde Staten werden toegezegd, verminderd met de aantal len, die al dit jaar bij voorschot zijn toegekend, alsmede met urgente plaat selijke behoeften, is de verdeling van woningwet- en corporatiewoningen als volgt: Arnhem: 415 woningwet- en 140 cor poratiewoningen (1970). Nijmegen: 395 woningwet- en 100 cor poratiewoningen (1970). Apeldoorn: 345 woningwet- en 130 corporatiewoningen (1970); 220 woning wet- en 140 corporatiewoningen (1971); 190 woningwet- en 140 corporatiewo ningen (1972). Zutphen: 92 woningwetwoningen (1970); 60 woningwet- en 30 corporatie woningen (1971); 50 woningwet- en 20 corporatiewoningen (1972). Bij de toewijzingen aan de gemeenten van woningwet- en corporatiewoningen voor 1970 is door Gedeputeerde Staten ook rekening gehouden met de huisves ting van militairen. Ten aanzien van de huisvesting van bejaarden gelden an dere maatstaven. G.S. hebben terzake zo veel mogelijk rekening gehouden met de wensen van de gemeentebesturen. Deze zijn verplicht uit het hun toege wezen contingent minimaal een bepaald aantal bejaardenwoningen te bouwen. Als de daarop betrekking hebbende bouwplannen niet uiterlijk 1 mei 1970 bij de directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in de provincie Gelderland zijn ingediend, zal het voor deze bejaardenwoningen toegekende contingent vervallen. G.S. vinden dat het bouwen van dergelijke huizen in combinatie met andere gemeenten effec tief kan zijn. HUISVESTING VAN MILITAIREN Apeldoorn 35 woningwet- en 15 corpo ratiewoningen; Arnhem 55 woningwet woningen; Barneveld 10 woningwet woningen; Ede 20 woningwet- en 5 corporatiewoningen; Eibergen 10 wo ningwetwoningen; Nijmegen 10 woning wetwoningen. LIENDEN. Het eerste nummer van de schoolkrant van de burgemeester Kampschool is verschenen. Burgemees ter Hoftijzer schrijft in zijn voorwoord o.m. dat htf de verschijning van deze schoolkrant met vreugde begroet en constateert, dat dat niet alleen voor de oudercommissie en het schoolpersoneel geldt, maar zeker ook voor leerlingen en ouders. „Het basis-onderwijs is voor het kind van buitengewoon belang. Op deze school", aldus de burgemeester, „wordt de basis gelegd voor de verdere ont plooiing van de leerlingen". De initia tiefnemers wenst hij veel succes. Voorts bevat dit eerste nummer bij dragen van diverse leerlingen, een bij drage van één der leerkrachten over de boodschap van het Kerstfeest, enkele „glimlachertjes", een greep leuke din gen uit Sinterklaas-opstellen, door het hoofd der school verzameld en onder de titel „Eerlijkheid b1i kinderen" op genomen. O LIENDEN Bij verkiezingen van twee notabelen van de hervormde ge meenten Lienden Werden de heren G. Berends jr. en T., van der Scheur her kozen! Het college van notabelen he f' de kerkvoogden T. de Lange en J. Baars eveneens herkozen. Volgens de bepalingen van de kerk orde zouden ouderling T. de Leeuw en diakenen E. Florijn "n J. D. Berends aftreden. In verband met de komst van de nieuwe predikant is hun zit tingsduur met 2 jaar verlengd. SCHERPENZEEL De Scherpen- zeelse gemeenteraad gaat zich maan dagavond 5 januari uitspreken over de gemeentelijke herindeling en de samen voeging van Scherpenzeel mei Rens- woude en Woudenberg. Op dezelfde dag vergaderen de raden van Woudenberg en Renswoude over deze materie. ADVERTENTIE Reparatie aan huis Opgave s.v.p. voor 12.00 uur J Kerkewijk 128 Veenendaal Teleloon (08385)12244 SCHERPENZEEL Voor Scher penzeel zal '70 in 't teken staan van de leefbaarheid. „We moeten proberen in het nieuwe jaar ons voorzieningspakket uit te breiden. Het is de taak van het gemeentebestuur zich daarover tot het uiterste in te zetten. De leefbaarheid moet ons blijven bezig houden en ik hoop, dal dit ook in 1970 weer tastba re resultaten zal hebben", aldus burge meester J. Hey, die bij het uitspreken van zijn nieuwjaarswens o.a. dacht aan opheffing van de woningnood in 1970 en aan uitbreiding van de sportaccommo datie in Scherpenzeel. KESTEREN De voorgenomen op heffing van de spoorlijn Tiel-Emst (Be tuwe spoorlijn) beheerst de nieuwjaars wens van burgemeester D. J. Pott. „Mijn grootste wens is, dat men van deze opheffing afziet. Dat de woning bouw in Kesteren kan worden geconti nueerd, achtte burgemeester Poft waar schijnlijk. Oudejaarsdag werd bekend, dat de gemeente Kesteren een contin gent van 45 woningen is toegewezen. Als 1970 dezelfde resultaten met zich meebrengt als 1969 mogen W" meer dan tevreden zijn", aldus de heet Pott, die in verband met de schaarste op de ka pitaalmarkt er wel van overtuigd was, dat niet alle voorgenomen projecten even gemakkelijk zullen worden gerea liseerd. „Toch hoop ik dat een begin kan worden gemaakt met de aanleg van het sportcomplex in Opheusden en met de bouw van een aula op de nieu we begraafplaats. Hopelijk zal ook het gezamenlijke zwembad voor de gemeen ten Kesteren, Dodewaard en Echteld op papier kunnen worden voltooid". LEERSUM „Wensen heeft de ge meente Leersum veel maar de grootste is, dat dit jaar nog een eind kan wor den gemaakt aan de gevaarlijke ver keerssituatie op het kruispunt Rijks- straatweg-Hoflaan. Wij, zullen proberen 't komend jaar afdoende beveiligings maatregelen te treffen. Hopelijk wil ook Rijkswaterstaat daarin een bijdra ge leveren", zo begon burgemeester G. M. s' Jacob des Bouvrie haar nieuw jaarswens. Op het wensenlijstje van realisering van een fraaie woonge- mevrouw s' Jacob komen verder voor meenschap in Leersum, Zuid-West, compleet met voldoende scholen en een dorpshuis. Het gereedkomen van de raadzaal en het zwembad in 1970 noem de Leersums burgemeester „ongetwij feld de grootste aanwinsten voor de ge meenten in het komend jaar. „Alk inwoners van Leersum wens ik tenslol te een voorspoedig nieuwjaar, waarin de band overheid-bevolking met weder zijdse Inspanning kan worden verste vigd". RHENEN Optimisme viel er ook te bespeuren bij burgemeester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Ro- zenthal. Desalniettemin enig pessi misme toen hij de wens uitsprak om meer investeringskapitaal voor zijn ge meente. „Dat is een dringende nood zaak om de noodzakelijke projecten in Rhenen te kunnen realiseren. Verder hoop ik dat in 1970 een grotere samen werking zal ontstaan tussen verschil lende bevolkingsgroepen. Hoe meer sa menwerking er is destemeer er be reikt kan worden", aldus Rhenens bur gemeester. ADVERTENTIE AMERONGEN Burgemeester jhr. mr. O. R. van den Bosh van Ameron gen uitte als zijn belangrijkste wens een vergaande uitbreiding van de sa menwerking tussen de gemeenten. „Sa menwerking moeten we op steeds gro tere schaal gaan doen. Tot nu toe ge beurt dat nóg onvoldoende. Op die ma nier is het ook mogelijk de verkregen gemeentelijke inspraak uit te breiden, aldus burgemeester Van den Bosh. Wat betreft voortzetting van de woning bouw is de burgemeester van Ameron gen optimistisch. „Ik heb reële hoop, dat de derde bouwstroom in 1970 op gang zal komen. Ook zullen we ver moedelijk dit jaar kunnen beginnen met de bouw van nog een gymnastieklo kaal. Kortom, wij zullen er in 1970 naar streven alle voorgenomen kapi- taalswerken te realiseren. De bevol king van Amerongen wens ik een heel goed jaar toe", besloot burgemeester O. R. van den Bosch. Ondanks hel schreeuwend tekort aan vaste financierings middelen en de vaak krap sluitende begrotingen, waarmee ook de gemeentebesturen in de Gelderse Vallei kampen, zijn de verschillende burgemeesters optimistisch de streep van het nieuwe jaar overgegaan. „Hoop doet leven en dus ook regeren" is de teneur van de nieuwjaarswensen, die de burgemeesters enkele uren voor het einde van de zestiger jaren tegenover een onzer redacteuren uitspraken. VEENENDAAL „Ik hoop dat we in 1970 een zo grote financiële armslag zul len krijgen, dat we alle voorgenomen projecten kunnen uitvoeren. We leven weliswaar in een tijd van welvaart, maar welzijn en leefbaarheid zijn minstens zo belangrijk", zo begon burgemeester P. Bode van Veenendaal zijn nieuwjaars wens. „In het komende jaar zal het col lege er opnieuw naar streven om in Vee nendaal een spreiding van de werkgele genheid te bewerkstelligen. Verder zal moeten worden getracht een vlotte door stroming te realiseren om op die manier de woningnood in Veenendaal te helpen lenigen", aldus de heer Bode, dieverler voor 1970 hoopt op goede woningcontin genten, zodat de uitbreiding van Vee nendaal ongehinderd kan voortgaan. RENSWOUDE Burgemeester J. A. Hosang legde in zijn nieuwjaarsrede de nadruk op de spannende dagen, die de gemeente Renswoude in 1970 onge twijfeld gaat beleven. Hij doelde daar mee op de voorstellen tot samenvoe ging van de gemeenten Renswoude, Scherpenzeel en Woudenberg. „Ik hoop dat in het nieuwe jaar zal blijken, dat Renswoude recht heeft op blijvende zelfstandigheid. Van dat recht ben ik overtuigd. Mijn grootste wens is, dat ook de hogere overheid dit in het ko mend jaar zal gaan inzien", aldus bur gemeester Hosang. Renswoude's eerste burgemeester zei verder te hopen, dat alle voorgenomen projecten om de leefbaarheid te vergroten kunnen wor den uitgevoerd. Een speciale nieuw jaarswens richtte de heer Hosang tot de bejaarden van Renswoude. „Ik hoop voor hen op een gezegend jaar en wens de overige inwoners van mijn gemeente alle goeds toe".

De Vallei | 1970 | | pagina 5