Wat verwachten zij van het pasbegonnen jaar? N Een avond praten over gezag in het leger Enkele prominente landgenoten over hun verwachtingen en verlangens voor 1970 Liesbeth List C Verohm Toni Boltini Hoofdcommissaris Majoor Bosschardt P. A. Jong Ina van Faassen Heintje Simons Hermien Timmerman Coeti Moulijn Mevrouw Luns P. Mertens Tom Okker Bernard Haitink Drs Den Uyl Scandinavië niet op Amsterdams songfestival programmaos Balsemienenwoud TELEVISIE TELEVISIE RADIO 2 NOS-inzendingen naar Monte Carlo Uitzicht op morgen VRIJDAG 2 JANUARI 1970 T iesbeth List (zangeres): „Mijn enige grote wens voor 1970 is dat alle knappe koppen van de we reld er eindelijk eens voor zorgen dat de rotzooi in Biafra en Vietnam wordt opgelost en dat het niet al leen bij praten blijft, maar dat men eindelijk eens opschiet met daden. Voorts hoop ik dat onze regering ook iets doet en dat zij niet schijn heilig verklaart dat Theodorakis niet ziek is. Ik ben ervan overtuigd dat hij en ook vele anderen van wie wij de namen niet kennen, wel degegelijk ziek zijn. Daar zullen wij in 1970 ook iets aan moeten gaan doen. Een wens in het persoonlij ke vlak: ik hoop dat ik in 1970 verschrikkelijk gezond zal blijven". VTerolme (scheepsbouwer) hoopt op zakelijke successen. „Mijn wens voor 1970 is dat alle mede werkers van mijn concern zullen helpen de Nederlandse scheeps bouw weer naar een eervolle plaats te brengen op de ranglijst van de wereldscheepsbouw. Voor mijzelf wens ik een blakende gezondheid, vooral nu ik in het komende jaar zeventig word. Maar nog belangrij ker vind ik voor 1970: vrede op aar de. Ik verwacht dat Nederland in het komende jaar de grootste sche pen ter wereld voor reparatie zal kunnen ontvangen, als in april het mammoetdok klaar zal zijn. Privé wens ik een rustiger jaar dan het voorafgaande". 'T'oni Boltini (circusdirecteur) heeft vooral zakelijke wensen. „Ik hoop dat ik in het nieuwe jaar, precies als iedere andere Nederlan der, mijn oud-culturele bedrijf mag uitoefenen, zonder voor twintig pro cent door de gemeentelijke belas tingen te worden gediscrimineerd. Dat is mijn vurigste wens. Boven dien hoop ik mijn bedrijf in 1970 te kunnen uitbreiden tot het mooi ste circus ter wereld. Het moet nog mooier worden dan het beroemde Italiaanse circus Moira Orfei. Deze hoop lijkt mij niet reëel, want aan het begin van ieder seizoen vraag ik mij steeds af -'at mijn circus de ko mende tijd zal brengen en voor welke problemen ik zal komen te staan". De heer Boltini wenst ten slotte een goede gezondheid voor zijn medewerkers en een vreedzaam naast elkaar bestaan van alle volke ren. fjw'""V ill XJoofdcommissaris P. A. Jong in Amsterdam hoopt dat in 1970 de mensen wat verdraagzamer zullen worden. „Het zou geweldig zijn als de mensen in deze stad in 1970 le ren in vrede met elkaar te leven. Als politieman hoop ik dat we een rustig 1970 tegemoet zullen gaan. Ik heb begrip voor alle vernieuwings bewegingen in onze stad maar ik wil zo graag dat die bewegingen zon der geweld naar hun vernieuwin gen streven". Tna van Faassen (actrice, cabare- tière en echtgenote van de to neelspeler Ton van Duinhoven) goot haar wensen in een hoogst persoonlijke vorm: „Van de Vrede in de Hoge, en lief, lief, lief en hee... niet moorden daar, en barm hartigheid kent geen tijd, en we zijn er om elkaar te hellepe niet waar? En te begrijpen niewaar? En de ruimte te geven niewaar? En dat we gezond mogen zijn. Ik ook". treintje Simons, (tienerzanger) „Ik hoor zoveel over oorlog dat ik alle mensen geluk en vrede toe wens". LFermien Timmerman (echtgenote van zanger Gert): „Ik hoop dat ons derde kind we hebben er van ieder soort al één begin juli ge zond en wel ter wereld komt. Het geeft niet wat het wordt. Alles is ons even lief". ]l/ïajoor Bosschardt van het Leger des Heils in donker Amsterdam (ze is intussen luitenant-kolonel maar iedereen blijft haar majoor noemen): „Om dicht bij huis te be ginnen. Ik hoop dat in 1970 de „Gas- tenberg", huis voor thuisloze man nen, open kan gaan en dat we kun nen beginnen aan een bejaarden hof, want het bejaardenprobleem is in dit land zeer schrijnend. Dan natuurlijk de wereldvrede. Als ieder een nu eens begint met in God te geloven, zal die vrede best komen. De onvrede, de noodsituaties, de vre selijke oorlogen moeten beëindigd worden. De wereld moet beter geor ganiseerd worden. Ik zou ook niet weten hoe maar ik hoop dat het nieuwe jaar de wereldvrede een stapje dichterbij zal brengen". /^oen Moulijn (linksbuiten van Feijenoord): In de eerste plaats zou ik willen dat er vrede kwam op al die plaatsen in de wereld waar op het ogenblik zo wordt gevoch ten. En ik hoop vooral dat er nu eens een eind komt aan die oorlog in Vietnam. Op de tweede plaats hoop ik natuurlijk dat we in het nieuwe jaar allemaal gezond mogen blijven. Dat is voor jezelf ten slotte het belangrijkste. Voor wat het voetbal betreft ligt mijn wens voor de hand: het winnen van de Euro pa Cup". Tl/fevrouw Luns (echtgenote van onze minister van Buitenlandse Zaken) hoopt voor 1970 op vrede en op de oplossing van de moeilijk heden, die vooral de oorlogen met zich meebrengen. „Ik wil dat de mens en de wereld zich tot God zullen keren en dat christelijke le vensovertuiging dieper beleefd zal worden. Als christenen moeten wij praten om de narigheden het hoofd te bieden. Voor wat Neder land betreft (wij maken ook deel uit van de wereld): in het klein pro beren wat het in het groot moet worden". Mertens, voorzitter van 't Neder lands Katholiek Vakverbond: „Economisch gezien zal het een jaar van voortgezette hoogconjunc tuur worden. En uiteraard moeten wij alle bijbehorende trammelant op de koop toenemen. Zo is het in het leven, als het goed gaat moet je ook van het goede de lasten dragen", aldus de voorzitter van het NKV de heer P. Mertens. Voor 1970 verwacht hij geen in zinking. Op het wereldtoneel ziet hij de spanningen toenemen. Maar ongerust is hij er niet over. „Je moet durven leven", is zijn devies, ook voor dit jaar. De grootste wens van de heer Mertens is even bespiegelend: Dat de mensen dit jaar weer meer men sen met elkaar zullen zijn". TV)m Okker (tennisser): „Ik zou het zo gauw niet weten. Dat er geen oorlogen meer zouden moe ten zijn lijkt me nogal voor de hand liggen. Dat wil iedereen. Maar ik geloof dat het weinig zin heeft om daar iets over te zeggen. Wat het tennis betreft zou ik het wel mooi vinden als in 197it.de grenzen tus sen amateurs en profs zouden weg vallen, zodat je alleen nog maar „spelers" hebt. Dan kan iedereen uitkomen in het toernooi om de Davis Cup. En ik zou natuurlijk Wimbledon wel willen winnen". Dernard Haitink (dirigent Concert gebouworkest): Ik ben iemand die niet veel verwachtingen heeft, omdat het altijd anders loopt dan je denkt. Ik ben zeer geconcentreerd op mijn werk. Per slot van rekening ben ik verantwoordelijk voor twee orkesten (Amsterdam en Londen). Je werk zo goed mogelijk doen vind ik zeer belangrijk. Wat het toe komstbeeld in 1970 betreft kan ik alleen maar zeggen dat ik niet in revolutie geloof maar wel in evo lutie. In mijn vak wordt al zoveel gepraat, dat ik niet geloof dat ik daar nog iets aan toe hoef te voe gen". T~)rs. J. M. den Uyl (fractievoorzit- ter van de PvdA in de Tweede Kamer) wenst de Duitse regering veel succes toe bij de oplevende con tacten met Oost-Europa. Hij hoopt vurig op een staken van de vijande lijkheden in Vietnam en Biafra. Op binnenlands gebied wenst hij dat 1970 het jaar zal zijn met vaart in de politieke en staatkundige ver nieuwingen en dat de verkiezingen in het voorjaar de weg mogen ope nen voor een progressieve meerder heid". De NOS-radio zal maandag 5 ja nuari van 20.05 tot 22.10 uur via Hil versum I een themaprogramma uit zenden, dat als. onderwerp heeft „Gezagsverhoudingen in het leger". Die gezagsverhoudingen staan op het ogenblik ter discussie. Aan de ene kant zijn er de voorstanders van het traditionele gezag, die vinden dat het toelaten van enige democratie binnen het leger het doelmatig func tioneren daarvan in gevaar brengt. Aan de andere kant staat een groep die een meer democratische en prag matische uitoefening van het gezag wil. Dat houdt in dat niet alleen de mindere, maar ook de meerdere zich moet kunnen verantwoorden, dat voorschriften en bevelen func tioneel en gemotiveerd moeten zijn. Gezag berust op aanvaarding van de doeleinden. Jan Soldaat kan pas dèn een coöperatieve houding inne men tegenover de militaire organi satie als hij voldoende gemotiveerd is. De legerleiding zal hem dus een aannemelijker argument moeten ge ven voor zijn aanwezigheid in dienst. Het programma draait om twee vragen, nJ.: „Wat voor motivering zal de meerdere moeten geven, op dat de mindere het nut van zijn dienstplichtvervulling inziet?" en „In hoeverre kan de traditionele, ietwat patriarchale gezagsstructuur Twaalf landen zullen deelnemen aan het Eurovisie Songfestival 1970, dat op 21 maart a.s. in Amsterdam wordt gehouden. Het zyn: Engeland, Ierland, België, Luxemburg, Duits land, Frankrijk, Monaco, Zwitser land, Italië, Joegoslavië, Spanje en Nederland. De Scandinavische lan den zullen derhalve ontbreken ze hadden dit al eerder aangekon digd. worden omgezet in een meer demo cratische en pragmatische, zonder dat de doelmatigheid van het leger in gevaar wordt gebracht?" Om deze vragen te kunnen beantwoorden, heeft Maarten Nederhorst twee do cumentaires samengesteld. In de eerste kan men horen waar en hoe een bevel tot stand komt en in wel ke vorm het uiteindelijk via allerlei legerafdelingen bij de gewone sol daat terecht komt. De conclusie is dat het gezag tij dens praktische oefeningen niet zo veel moeilijkheden oplevert. Maar zowel bij de landmacht als bij de luchtmacht en de marine wordt niet meer dan 40 procent van de tijd be steed aan praktische oefeningen. In de overige 60 procent, waarin niet praktisch wordt geoefend, doen zich wel gezagsmoeilijkheden voor en hierover gaat de tweede docu mentaire. Twee vragen staan hier in centraal. Ten eerste „Wat is de reden die wordt opgegeven voor de aanwezigheid van de dienstplichti ge militair?" en „In hoeverre wordt het dagelijks bevel gemotiveerd?" Deze vragen worden voorgelegd aan de leden van een officiersver eniging, een onderofficiersvereni ging, een instructeur van het Studie centrum voor Militair Leiderschap en\ aan de commandant van het fregat H. M. van Galen, aan boord waarvan ook opnamen zijn ge maakt voor de eerste documentaire. Een panel o.l.v. dr. L. M. Thomas zal naar aanleiding van deze docu mentaires over de opgeworpen vra gen discussiëren. Leden van het panel zijn onder anderen de heren L. van Anholt, president van de Kon. Ver. van Onderofficieren van de Kon. Land en Luchtmacht „Ons Belang", H. Hoogenboom, voorzitter van de Katholieke Ver. van Militaire Amb tenaren beneden de rang van twee de luitenant „Sint Martinus", en H. Vonhoff, lid van de Tweede Kamer voor de V. V. D. De aalmoezenier F. A. M. Kee- sen besluit het programma met een epiloog. NEDERLAND I 18.45: NOS Kleur: Fabeltjeskrant. 18.55: NOS Journaal. 19.04: AVRO Kleur: 1970 Doebiedoe- oeoe-jaar: showprogr. voor jeugd. 20.00 NOS Journaal. 20.20: AVRO Avro's Televizier. 20.40 Kim Philby was de derde man, documentair spel. (niet geschikt voor jeugdige kijkers). 22.10 Martine Bijl zingt. 22.40 NOS Journaal. 22.45-23.00 TELE AC: Informatiepro gramma cursus Spaans beginners. NEDERLAND II 18.45: NOS Kleur: Fabeltjeskrant. 18.55 NOS: Journaal. 19.04: NOS Scala: inform, progr. 19.30: KRO Kleur: Hij en Zij, serie. 20.00: NOS Journaal. 20.20 KRO: Kelur: Andy Williams Show. 21.10 Brandpunt. 21.50: Kleur: Bonanza, Western. 22.40: NOS Journaal. 22.45-22.50 TELE AC: Cursusinforma tie Bij leven en welzijn. DUITSLAND I Reg. progr.: NDR: 18.00 Sport- journ. 18.30 Act 18.45 Zandmannetje. 18.55 Nordschau-Magazin. 19.26 Die Reiter von Padola, film. 19.59 Progr. overz. WDR: 18.00 Muz. show. 18.30: Voor de kinderen. 18.40 Hier und Heute, met Goedenavond. 19.20 KI: Russ. volksliederen en -dansen. 20.00 Journ., weerber. en weerber. voor de wintersp. 20.15 KI. Filmrep. 21.00 KI: Mannix, film. 21.50 Journ. weerber. en weerber. voor winter sp. 22.05 Die echten Sedemunds, TV-spel. 0.05 Journaal. DUITSLAND II 18.05 Act. en muz. 18.40 Pat und Patachon, film. 19.10 KI: Luftspriin- ge, film. 19^45 Nws. act. en weerber. 20.15 Ferdinand Graf von Zeppelin, document, spel. Aansl.: Nws. 21.45 KI: Filmrep. 22.30 Dagboek uit de kath. kerk. 22.45 Nws, weerber. en weerber. voor wintersp. 23.00 Film- portret. DUITSLAND I 10.00 Journ. 10.05 Journ. van gis- terav. 10.30 Showprogr. 11.30 Journ 12.15 Filmrep. 12.50 Interna, pers- overz. 13.00-13.30 Journ. 14.55 Journ. 15.00 Filmrep. 15.45 KI: Filmrep. HILVERSUM I Al geruime tijd is Martine Bijl niet op het tv-scherm versche nen en dat is toch wel als een ge mis gevoeld want ze is een van on ze sympathiekste zangeressen. Maar ze was bezig met het zoeken naar een nieuw repertoire en dat mag een geldig excuus heten. Van avond zal ze er weer zijn: van 20.40 tot 21.10 uur brengt de Avro haar in beeld via Nederland 1. Haar repertoireGrote-mensenland" Lazare en Cécile", „Frederiekje" .Mannetje vrouwtje", Nameloze", .Kinderen van toen", „Weet je nog wel mijn Aemstel" en samen An- dré van den Heuvel het door Henk van der Molen geschreven duet „Pappie". Andrö van den Heuvel brengt als gast ook het liedjt Beestachtigten gehore. De NOS zal met twee inzendingen gaan deelnemen aan het internatio nale televisiefestival van Monte Car lo, dat van 9 t/m 21 februari a.s. wordt gehouden. Het zijn de Liesbeth List-show van de Avro (die in het ncours om gouden roos van Mon- treux van dit jaar al werd bekroond met de persprijs) en de Fastnetrace 1969, de NOS-documentaire, die on langs de eerste prijs verwierf in de categorie sportnieuws van de World News Film Award. VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgym. 7.20 Socialistisch strijdl. 7.23 Week end: jeugduitz. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Van de voorpag. 8.15 ZO 135: gevarieerd progr. (9.35-9.40 Waterstanden). 10.30 Werkgeven en -nemen: progr. over arbeid en arbeidsverhoudingen. 10.50 Voor nu en later, lezing. 11.00 Nws. 11.03 Wegwijs: tips voor trips en va kantie. 11.10 Goede wijn behoeft geen kras: Nieuwe opnamen van jazz- en amusementsmuz. 11.25 Afr. kroniek. 11.45 Lichte gram. muz. 12.05 Stereo: Strijkorkest. 12.30 Tus sen start en finish: act sportnws. 13.00 Nws. 13.11 VARA-Varia. 13.13 Act. 13.23 Stereo: Dit is het begin...: jongerenprogr. 14.35 Radio Jazz Ma gazine. NOS: 15.00 Frans-Duits-En gels: een luisterprogr. 16.00 Nws. 16.03 Stereo: Scan: populair progr. over electronica. VARA: 16.15 Ste reo: Viool en piano: moderne muz. 16.25 Artistieke staalkaart. 17.10 Feest der herkenning: amusements muz. (gr). 17.55 Mededelingen. 18.00 Nws. 18.11 Act. 18.20 Finale op weg naar het weekeinde: nws. muz., achtergronden en amusements. (19.30 Nws.) 21.00 Stereo: Filmmuz. 21.25 Stereo: De zaak Kolen-Betje, hoorspel. 22.00 Stereo: Esnemble Ee- nedetto Marcello: oude muz. 22.30 Nws: 22.40 Mededelingen. 22.45 Ste reo: En dan heb je een chanson: liedjesprogramma. 23.15 Stereo: Lui luisteren: licht gevarieerd platen- programma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.11 Het leven de woord. 7.16 Stereo: Op het eer ste gehoor: klass. muz. (gr). (7.30 Nieuws; 7.32-7.50 Act.) 8.00 Nieuws. 8.11 Te Deum laudamus: geestelij ke liederen (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Ste reo: Voor de huisvrouw. 9.00 Theo logische etherleergang. 9.35 Gymnas. voor de huisvrouw. 9.45 Solistenka mer: gesprek met muzikale illustr. 10.55 Kunst- en vliegwerk: informa tie over actuele tentoonstellingen. 11.00 Nws. 11.03 Wat hopen we voor de kerk in 1970?, lezing. 11.15 Sola rium: hoogtezonprogr. voor ieder een. 11.55 Med. KRO: 12.00 Zon der grenzen: rubriek over missie en zending. 12.10 Ondernemend: uitz. in samenwerking met het N.K.O.V. 12.14 Marktber. 12.16 Overheidsvoor lichting: Mens en samenleving: 1970 Het jaar van de natuurbescherming. Sprekers: de heren J. P. Doets, hoofd afd. Natuur- en Landschaps bescherming van het Ministerie v. C.R.M. en J. J. Zweers van het Co mité ter Voorbereiding van het Eu ropees Natuurbeschermingsjaar 1970. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Act. 12.50 Buiten lands commentaar. NOS: 13.00 Vliegende schijven: verzoekplaten- progr. voor onze mil. KRO: 14.00 Stereo: P.M.: een weekblad met veel plaatjes. (16.00-16.02 Nieuws). N.O.S.: 16.30 Inzet: een prögr. over amateuristische muziekbeoefening. HIRO: 17.00 HIRO-Magazine: 17.15 Gasten van de week. KRO: 17.30 Stereo: Zesnegenplus: lichte muz. 18.19 Uitzending van de CHU. 18.30 Nws. 18.41 Act. 1.9.00 Stereo: De Springplank: jonge artiesten m. or kestbegeleiding. 19.30 Stereo: Sjook: jongerenprogr. 20.00 In antw. op uw schrijvenverzoekplatenprogr. 22.00 Stereo: Ik heb een boom ge plant: muz. en act. uit Israël. 22.25 Avondgebed. 22.30 Nws. 22.40 Stereo Goal...!: muz., sportprogr., met commentaren, rep. en gekruide nieuwtjes. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III KRO: 9.00 Nws. 9.02 Djinn: ge varieerd progr. (10.00 en 11.00 Nws.) N.O.S.: 12.00 Nws. 1203 Skivatoon: informatie over nieuwe Ip's. NCRV: 13.00 Nws. 13.03 Nee, we noemen geen namen: licht platenprogr. met verzoeknummers. (14.00 en 15.00 Nws.) 16.00 Nws. 16.03 Four o' clock tea: gevarieerd licht, muz.progr. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Hier en Nu: wekelijkse sportshow en lichte muz. 1^ n kostelijk en zowel instructief als boeiend boek is de nieuwe roman van A. M. de Moor-Ringnal- da: „Uitzicht op morgen". Een eigenlijk wel magistrale roman van deze bekende schrijfster, waarmee zij naar onze smaak al haar vorige werk overtreft. „Uitzicht op mor gen" is een lijvig boek van drie de len in één band, waarin mevrouw De Moor de familie Van Sytzama laat leven, vanaf 1860 tot 1969. Het verhaal begint op een burge meestersslaapkamer, ergens in Friesland, waar vrouwe Tika van Sytzama geboren Fockens zich aan de beddekwast optrekt om naar een gekrijs van buitenaf te luisteren. Haar echtgenoot, de burgemeester ranselt de poortwachter af, die in het holtst van de nacht niemand meer mocht binnenlaten. Ook niet zijn broodheer, die thuiskeert van een geheime vrijage. Deze eerste Van Sytzama is ove rigens geen typisch voorbeeld voor hen die na hem komen. Zoon Boote, door hem onterfd omdat hij zijn roe ping volgt dominee in de door mo dernisme geteisterde vaderlandse kerk te worden, is de eerste in een rij van theologen. Hij gaat mee met de Doleantie. Diens zoon Johannes beleeft de in de Gereformeerde Ker ken thans betreurde kwestie Geel kerken mee en in het derde del ma-e ken Johannes' kinderen de stroom versnelling mee, waarin wij thans nog verkeren. De sterke verteltrant van mevr. De Moor-Ringnalda doet het alle maal herleven alsof het gister pas gebeurde. De schrijfster vraagt be grip voor de beweegredenen van hen die de recente geschiedenis maakten, maar bewijst ook een warm hart te hebben voor de gene ratie van vandaag, „onze" hippies, onze avant-gardisten, begrip voor ons allen zoals wij staan midden in de problemen van deze tijd. Moge het mevr. De Moor-Ringnalda be schoren zijn nog vele boeken te schrijven en toch: dit „Uitzicht op morgen" doet denken aan een testa ment. Aan het opmaken van een balans tevens. Er is veel dat ver ontrust, maar er is uitzicht op mor gen. Misschien geen etiketten meer van rooms, hervormd, gereformeerd en wat dies meer zij, maar een ver nieuwing van de kerk van binnen uit, van Bovenaf ook vooral (Boven met hoofdletter). Eén grote menigte van Gods volk onderweg...meegaan- de in de Grote Trek....allen levend met het uitzicht op Morgen". „Uit zicht op morgen" is een pracht-uit- gave stevige linnen band van J. H. Kok NV Kampen en kost f 15,9a Fis Brouwer is een mevrouw in Doorn met een man en vier kin deren. Vroeger deed ze journalistiek werk en nadat ze al eerder gedich ten, sprookjes en een tv-spel had ge schreven, heeft ze nu zelfs tijd ge vonden om tussen de bedrijven door een roman te produceren. Het is een thriller geworden en ze heeft het boek de titel: „Het woud der balsemienen" gegeven. Het verhaal speelt zich af in een rustiek dorpje in de omgeving van Amersfoort niet bepaald een streek die associaties oproept met moord, mensenroof en handel in ver dovende middelen, maar het ge beurt toch allemaal wel in de ro man van Els Brouwer. Maar ja, zo'n gepensioneerde zonderling, die vanuit z'n huisje aan een stil bos- laantje correspondeert met duistere relaties in het Verre Oosten, is na tuurlijk wel een heel vreemde eend in de bijt.... „Het woud der balsemienen" is een goedgeschreven verhaal vol spannende verwikkelingen. Het is een uitgave van Van Holkema en Warendorf te Bussum en de prijs is f 7,90.

De Vallei | 1970 | | pagina 9