Minder persvrijheid in Latijns Amerika en Midden-Oosten ïis voor Lemn Rapport over problemen bij R'dams Pbilh. Orkest Tegen inbreker die op politie schoot zes jaar geëist 3dagen gratis reizen „In zes maanden meer dan honderd aanslagen op politie in de .S. In Veldhoven onderzoek naar demonstratie in gemeentelijk verband JAARLIJKS ONDERZOEK ASSOCIATED PRESS: Jaartaart of 3-maandskaart65+? F.B.I.-directeur over zwarte extremisten: ^ensuur van verschillend karakter BRANDT NAAR LONDEN Politie-agent, van adel Nederland niet overdreven op zijn kerstbest Hele jaar door verse tomaten Vervoersstaking in Italië C SOVJET-SFEER KINDERRIJMPJE OVERIG EUROPA gels- VERRE OOSTEN ARABISCHE WERELD TWEE ENQUETES NEGATIEF VERSLAG Zeven Amerikanen verdronken door omslaan van boot Ook in Rotterdam vrouwen als trambestuurders A.N.P. krijgt nieuwe hoofdredacteur WILD WEST IN WAGENINGEN OP BESTELLING De Algemeen secretaris N.V.V. gaat heen voordelig uit met NS ZATERDAG 3 JANUARI 1970 NEW YORK Censuur en andere belemmeringen voor de vrije doorstroming van nieuws over de internationale grenzen hebben in 1969 in twee gebieden ter rein gewonnen: in Latijns Amerika en het Midden-Oosten, maar in Portugal is de situatie wat beter geworden. De laatste in Cuba gestationeerde Amerikaanse correspondent, Fenton Wheel er van Associated Press, werd door de regering van Castro uitgewezen. Een aantal Arabische regeringen heeft de controle verscherpt op uitgaande berich ten en het ook in andere opzichten voor de buitenlandse correspondenten moei lijker gemaakt om hun nieuws te melden. Deze ontwikkelingen blijken uit het jaarlijkse onderzoek dat The Associated Press ook nu voor de 20ste keer heeft ingesteld. De censuur is verschillend geaard. De ouderwetse censor met zijn blauwe potlood opereert nog wel in een paar landen, maar de meeste censuur be staat uit beperkingen bij de nieuwsbron nen. In verschillende landen mogen alleen officiële verklaringen of uittrek sels uit officiële publikaties het land uit. Het concept van de vrije pers, zoals de Ver. Staten dat kennen, bestaat in vele landen niet, maar zelfs in de Ver. Staten proberen sommige regerings instanties ongunstig nieuws te smoren en het internationale persinstituut in Zürich, een waakhond voor zulk soort zaken, zegt in zijn jaarrapport, dat het de kritiek van vice-president Spiro T. Agnew op de Amerikaanse nieuws media als een ernstige bedreiging ziet van de vrijheid van informatie. Zonder rechtstreekse censuur verlaat het nieuws de Sovjet-Unie, Polen en Tsjecho-Slowakije, maar in de landen van het Sovjet-blok is het moeilijk toegang te verkrijgen tot de nieuws bronnen en tegen buitenlandse corres pondenten kunnen officiële maatregelen worden genomen. Anatole Shub van de „Washington Post" werd in mei door Moskou uitge wezen en hij werd in november ge volgd door Aaron Einfrank van de „To ronto Telegram". Shub werd ervan be schuldigd lasterlijke artikelen te hebben geschreven. Einfrank, een Ameri kaans burger, had zich volgens Mos kou ondanks waarschuwingen, schuldig gemaakt aan het schrijven van „klei nerende artikelen". In Tsjecho-Slowakije werd na enkele maanden van betrekkelijk geringe con trole de binnenlandse censuur volledig hersteld. Honderden journalisten ver loren hun betrekking en vrijwel alle hoofdartikelen, die hun kranten in eigen Een rijmpje in een kinderblad was voldoende om een redacteur te ont slaan. Een krant werd met 3100 dollar beboet wegens het plaatsen van een kruiswoordpuzzel, waarin de naam werd gebruikt van Jan Palach, de Tsjechische student, die zichzelf in brand stak uit protest tegen de Sovjet bezetting. Een aantal westelijke journalisten werd uitgewezen, merendeels wegens hoofdartikelen, die hun kranten in eige land hadden gepubliceerd. Andere cor respondenten moesten Tsjecho-Slowa kije verlaten, omdat ze alleen maar over een toeristenvisum beschikten. In Polen leken journalisten en perso nen, die actief zijn in het culturele le ven, te berusten en de ketenen van een hard bewind te aanvaarden. Hoewel in dit land de buitenlandse corresponden ten hun berichten ongehinderd kunnen doorgeven is het wel zeker dat hun meldingen rondgaan bij communis tische partijfunctionarissen en hoofd redacteuren en dat hun telefoongesprek ken worden afgeluisterd. Er zijn twee gevallen bekend, dat Polen werden ge arresteerd wegens het leveren van ma teriaal aan westelijke nieuwsmedia. Joegoslavië heeft maatregelen geno men om redacteuren en schrijvers van de communistische partij te weerhou den van enige „afwijking" van de ob jectiviteit, zoals de regering die ziet. De op militaire steun berustende Griekse regering kent geen censuur op uitgaand nieuws, maar een journalist ondervindt pogingen van de zijde der regering om nieuws te verminken o£ te onderdrukken. Als de regering zich mis noegd toont over artikelen die buiten landse journalisten, die Griekenland bezoeken, geschreven hebben, worden zij de volgende keer niet meer toegela ten. Twee buitenlanders, die Engelse en Duitse publikaties vertegenwoordig den werd verzocht het land te verla ten omdat zij, naar beweerd werd, voortdurend bevooroordeeld hadden ge schreven. In september werd de censuur op Griekse kranten opgeheven, maar zij moeten zich nog steeds houden aan de door de regering voorgeschreven re- De strenge censuur duurt in Portugal voort, ondanks de belofte van premier Caetano een nieuwe perswet in te voe ren. De situatie is in 1969 enigszins verbeterd, vooral tijdens de campagne van een maand voor de verkiezingen van oktober. Alle kranten mochten toen verklaringen van de oppositie bijna volledig brengen. De censuur werd ech ter gehandhaafd voor berichten en ar tikelen over de situatie in de Portuge se Afrikaanse gebieden of over de moei lijkheden, die de r.-k. kerk en het Va- ticaan ondervinden. Op uitgaande berichten bestaat geen censuur, maar de correspondenten zijn zich bewust van de gevoeligheid der autoriteiten voor bepaalde onderwer pen. Toch zijn er in 1969 geen corres pondenten ontboden om waarschuwin gen te ontvangen, zoals de gewoonte was onder het bewind van Salazar. Buitenlandse correspondenten in Spanje werken onder de dreiging van uitwijzing, maar sinds 1968 is dit met niemand gebeurd. Alfredo Sanchez Bella, de nieuwe minister van Voor lichting, heeft de journalisten verteld, dat zij op alles kritiek kunnen heb ben, mits deze kritiek op feiten be rust. Alle kranten leggen hun edities vier uur voor publikatie voor aan de censuur. Vlak voor het eind van het jaar zijn in Zuid-Vietnam twee kranten tijde lijk verboden waardoor het aantal, dat in 1969 door zulk een verbod getroffen werd, tot 14 is gestegen. De regering van premier Indira Gan dhi in India heeft in sept. bekendge maakt van plan te zijn haar eigen in ternationaal nieuwsagentschap op te richten voor verspreiding van „juiste en feitelijke informatie" in de Aziati sche en Afrikaanse landen. Het voor stel is in het stadium van voorberei ding. Tegenstanders beweren dat het resultaat kan zijn, dat de informatie stroom naar en uit India zal worden ingedamd. De censuur in Nationalistisch China is subtiel, maar in de meeste geval len effectief. Bijna alle Japanse publi katies zijn verboden omdat de regering zowel de politiek dier bladen vreest als de aantrekkingskracht, die zij kun nen hebben op Formosianen, die in de 50 jaar voor 1945 onder het over het algemeen milde Japanse bestuur leef den. Artikelen over het ^communisme in internationale tijdschriften worden dikwijls gecensureerd. Er is geen cen suur op uitgaande berichten. De situatie op het Chinese vasteland is vrijwel ongewijzigd gebleven en de paar westerse correspondenten die tot het land zijn toegelaten worden be perkt tot het doorgeven van informatie uit officiële bronnen. Honkong en Tokio zijn de belangrijkste luisterposten. In elk Arabisch land is nieuws aan een of andere vorm van censuur on derworpen. De linkse regeringen hou den elk bericht tegen, dat zij als on gunstig zien en beperken de bewegings vrijheid van de correspondenten in hun landen. De rechtse regimes kennen een even harde censuur, maar leggen geen reisbeperkingen op. Sommige gematigde Arabische rege ringen oefenen een wat lichtere cen suur uit, maar eind 1969 waren er niet veel meer, die dit deden. De nieuwe linkse regeringen in Libië en de Soe dan hebben alle nieuwsmedia een totale censuur opgelegd. De meeste correspon denten, die om een inreisvisum ver zochten werden geweigerd. In Egypte is voor de weinige westerse correspondenten, die in Cairo zijn ge stationeerd, het grootste deel van het land buiten Cairo verboden gebied. De regering heeft journalisten van Egyp tische kranten verboden om voor bui tenlandse correspondenten te werken. Op alle uitgaande berichten is de cen suur in 1969 verscherpt. Het is een „blinde censuur", wat betekent dat de correspondent niet wordt ingelicht over wat er in zijn verhaal is geschrapt. Wat de andere landen van het Mid den-Oosten betreft: Irak - Nieuwe beperkingen voor Ira kese journalisten, die voor westerse media werken. Syrië - Censuur op uitgaand nieuws en beperking bij het toelaten van bui tenlandse correspondenten. Libanon - In dit betrekkelijk libera le land werd militaire censuur ingesteld toen gevechten oplaaiden tussen het leger en Arabische guerrillastrijders. Drie kranten werden verboden. Koeweit, Saoedie-Arabië en Jemen - Censuur in verschillende vormen. Jordanië - Bezoekende westerse cor respondenten zijn welkom, maar tele grammen van Jordaanse corresponden ten van westelijke nieuwsagentschap pen staan onder zware censuur. VELDHOVEN Als de gemeente raad in zijn vergadering van 12 januari zijn goedkeuring geeft aan een door B en W gedaan voorstel, zal in de ge meente Veldhoven bij Eindhoven een onderzoek worden ingesteld naar de werki,ng van de gemeentelijke democra tie. Het onderzoeke zal zich bezighou den met de relatie tussen het gemeen tebestuur en de bestuurders. De belangrijkste vraag, die de onder zoekers zullen trachten te beaiïtwoor- den is: welk oordeel de bevolking heeft over de gemeentelijke democratie, zo als die thans in Veldhoven werkt. Enkele vragen die aan de orde ko men, zullen zijn: hoe ziet de bevolking de taak van het gemeentebestuur; hoe ziet de bevolking de wijze waar op het gemeentebestuur tot nu toe zijn taak vervult; in hoeverre neemt de bevolking thans deel aan de totstandkoming van het gemeentelijk beleid; in hoeverre is de bevolking bereid deel te nemen aan de totstandkoming van het gemeentelijk beleid; met welke factoren hangen de aan geduide politieke en bestuurlijke opvat tingen en gedragingen van de bevolking der gemeente Veldhoven samen. Het onderzoek zal in april worden ge houden en zowel wensen voor de toe komst als opvattingen over de bestaan de situatie registreren. De supervisie zal berusten bij prof. dr. A. Hooger- werffr', hoogleraar-directeur van het In stituut voor Politicologie van de Ka tholieke Universiteit te Nijmegen. Ook zullen twee enquêtes worden ge houden. De eerste zal worden gehouden via een steekproef van 500 meerderja rige inwoners, die getrokken worden uit het bevolkingsregister. Een tweede enquête zal zich richten op de leden van de gemeenteraad, ambte naren, bestuurders van werkgevers- en werknemersorganisaties, geestelijkheid en een aantal anderen, die geacht wor den in de plaatselijke samenleving lei dinggevende posities in te nemen. De enquêtes zullen worden gehouden door Nijmeegse studenten. Het rapport over de twee enquêtes zal een aanvulling zijn op het in april 1969 verschenen rapport „Veldhoven, pro blemen van een snel groeiende stad- randsgemeente" van het provinciaal opbouworgaan Noord-Brabant. J In Sofia is de Bulgaarse beeldhouwer Sekoul Kroumof bezig aan een j zeer groot beeld van Lenin, dat ter gelegenheid van de herdenking van t diens honderdste geboortedag in de stad Sliven zal worden geplaatst. I ROTTERDAM Tekorten in de or ganisatie en de communicatie zijn de oorzaken van de spanningen in het Rot terdams Philharmonisch Orkest, zo meent een onafhankelijke commissie, die op verzoek van de wethouder van Kunstzaken een onderzoek heeft inge steld naar de moeilijkheden binnen de stichting Rotterdams Philharmonisch Orkest. De gebrekkige communicatie kwam duidelijk aan het licht bij de afvloei ing van orkestleden. Deze afvloeiing, alhoewel noodzakelijk, heeft veel onzekerheid geschapen, die is bevorderd door de fouten die bij deze moeilijke operatie zijn gemaakt, aldus het rap port van de drie onafhankelijke perso nen. Deze zijn dr. J. Bartels, voorzitter van het bestuur van de Rotterdamse Kunstichting, A. de Boon, tweede voor zitter van het NW, en E. Poslasky, ad junct-directeur van de Rotterdamse Mu ziekschool. In hun rapport bepleiten zij onder meer minder bemoeiing van het bestuur met de dagelijkse gang van zaken, één vaste dirigent (in plaats van twee zo als nu), aanstelling van een personeels chef die deel moet uitmaken van de di rectie, een betere verhouding met de vakbonden (o.m. door het tot stand brengen van een collectieve arbeids overeenkomst) en invloed van de orkest leden op het artistieke beleid. De commissie heeft zich niet uitge- spreken over de schorsing van de altist K. Diepersloot, exyvoorzitter van de orkestcommissie. Deze schorsing, naar aanleiding van kritische reisverslagen over de recente tournee van het orkest in Engeland, was de aanleiding tot het instellen van een onderzoek. De heer Diepersloot die in Het Vrije Volk schreef over een gebrekkige organisatie van de CALIFORNIë Donderdag zijn ze ven personen om het leven gekomen toen een triplex-motorboot omsloeg en versplinterd werd door hoge gol ven. Zeven anderen wisten de kust te bereiken. Het lichaam van de 18-jarige Maria Sexton spoelde donderdag aan. De kustwacht van Manhatten Beach in Californië beschouwt de andere zes personen als vermist en vermoedelijk verdronken. Twaalf van de veertien personen, die zich aan boord bevon den van de acht meter lange boot, kwamen uit één gezin. Een jong echtpaar en vijf kinde ren, van wie sommigen pleegkinderen waren, zijn vrijdag te Saratoga Springs in de staat New York om het leven gekomen toen hun boerderij in vlammen opging. Twee kinderen ont kwamen aan het vuur. LONDEN De Westduitse kanse lier Willy Brandt heeft een uitnodiging aanvaard om 3 en 4 maart een offi cieel bezoek aan Groot-Brittanië te brengen, zo ia in Londen meegedeeld. I Dit is het model van een nieuw vliegveld, dat aangelegd zal worden in J de buurt van Kaltenkirchenzo'n twintig kilometer ten noorden van Ham- j burg. Met de bouw zal in 1972 worden begonnen. In eerste instantie zullen 1 j vijftien vliegtuigen tegelijk afgehandeld kunnen worden. tournee, werd door het bestuur beschul digd van een negatief-kritische instel ling ten opzichte van het orkest. B. en W. van Rotterdam deelden eer der, naar aanleiding van vragen van een raadslid, mee dat zij het niet eens waren met de strekking van het reis verslag. De taakafbakening tussen het bestuur en de directie is, aldus de commissie, onduidelijk. We hebben de indruk, dat het bestuur teveel bemoeiing heeft met de dagelijkse gang van zaken, waardoor de positie van de directeur wordt ver zwakt en deze te weinig armslag heeft om een beleid te voeren. Een moeilijkheid voor de gezagsver houdingen binnen de stichting wordt, volgens het rapport, ook gevormd door de aanwezigheid van twee vaste diri genten. De spanningen, die hiervan het gevolg kunnen zijn, zouden vermeden worden door het hebben van één vaste dirigent, waarbij de mogelijkheid het aantrekken van gastdirigenten, liefst voor niet te korte perioden, uiteraard blijft bestaan. ROTTERDAM De Rotterdamse tram is van plan vrouwelijke trambe stuurders in dienst te nemen en wellicht in een later stadium ook vrouwelijke metrobestuurders en stationspersoneel. Drs. Van Leeuwen, directeur van de Rotterdamse Electrische Tram, zei dit vrijdagmiddag in zijn nieuwjaarstoe spraak tot het personeel. Oorzaak van deze voor Nederland niet nieuwe ont wikkeling Amsterdam kent al zes zeven jaar vrouwelijke bestuurders is een structureel personeelstekort. Het financieel tekort over 1969 bij de Rotterdamse tram zou 45 miljoen gulden bedragen, vijf miljoen meer dan in 1968. Het aantal afgelegde kilometers van bus en tram was plus minus 28 miljoen. Vier procent hoger dan in het voorafgaande jaar. Het aantal reizigers steeg met 2,5 procent. DEN HAAG. De raad van beheer van de stichting Algemeen Nederlands Persbureau A.N.P. heeft benoemd tot hoofdredacteur de heer J. A. Baggerman, thans correspondent van het A.N.P. te Brussel. De heer Baggerman is 46 jaar en sinds 1946 in dienst van het agentschap. Voor zijn aanstelling te Brussel was hij ge durende enige jaren redacteur voor Europese zaken. De heer Baggerman zal 1 mei in functie treden. Hij volgt de heer J. W. M. Martinot op, die met ingang van die datum benoemd is tot adjunct-directeur, hoofd Perszaken van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven. AMSTERDAM Met veel bravoure vertelde de 22-jarige chauffeur J. N., die een half jaar geleden tjjdens een achtervolging door de politie te Wageningen drie pistoolschoten had afgevuurd, vrqdag voor de rechtbank in Amsterdam, dat h(j in militaire dienst meester was op alle wapens: „Ik was de beste schutter van het hele peloton". Met deze woorden wilde hü zijn rechters aantonen, dat hij in de bewuste nacht van 18 op 19 augustus bepaald niet in paniek had gehandeld en de drie schoten gericht had afgevuurd. Het eerste was, volgens hem, een schot in de lucht geweest om de politie af té schrikken. Het tweede en der de waren bedoeld om een ruit kapot te schieten, waardoor hij aan zijn ach tervolgers wist te ontkomen. Een van zijn achtervolgers, de 34-jari- ge Wageningse hoofdagent K. Hei jink, die vanmorgen als getuige optrad, had echter de overtuiging dat het tweede schot voor hem bedoeld was. Het bleef een kwestie van ja en neen en ook de officier van justitie werd het niet dui delijk of er wel of niet in de richting van de agent was geschoten. Niettemin vond hij het gebruik van een wapen in dit geval zo ernstig, dat hij mede op grond van de grote reeks diefstallen door verdachte gepleegd, een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van voorarrest eiste. Verdachte, die een bepaald niet on beschreven strafblad heeft, voerde in het afgelopen jaar een reeks diefstal len uit, waarvan hem er vier ten laste werden gelegd. De meest spectaculaire inbraak pleegde hij op 10 juli vorig jaar. In de Oudebrugsteeg in Amster dam haalde hij een juw^lierszaak vol ledig leeg. De eigenaar miste de vol gende dag een hoeveelheid juwelen met een waarde van 150.000 gulden. f Bij een inbraak in een sigarenwinkel in Wageningen werden de Amsterdam se chauffeur, die de diefstallen niet voor zichzelf maar op bestelling pleeg de en daarvoor werd betaald, en zijn metgezellen op heterdaad betrapt. Om zijn collega's de kans te geven weg te komen en de aandacht van de politie op zichzelf te richten, zo verklaarde hq, schoot hij een keer in de lucht en nam daarop de benen. Achtervolgd door de hoofdagent, ren de hij de tuin van een huis in, schoot door de kamerruit, dook naar binnen en schoot ook een tweede ruit aan de andere kant van de doorlopende kamer kapot. Hierdoor ontkwam hij aan zijn achtervolger. Later werd hij in Amster dam gearresteerd. De president vroeg zich nog af, hoe iemand door twee ruiten kan duiken zon der daarbij verwondingen op te lopen. De 6 mm pistoolkogels konden, vol gens hem, slechts een klein gaatje in de ruiten hebben veroorzaakt. „Als ik vrijspraak krijg, wil ik het een keer voordoen", was het enige antwoord e eerste adellijke politie-agent is Groot-Brittannië is vrijdag in dienst getreden. Het is de 22- jarige Lord Strathnaver, die uit eindelijk een van de grootste landgoederen en een kasteel in Schotland zal erven. Na zijn studie in Oxford heeft hij de opleiding van Scotland Yard gevolgd en nu is hij agent Alistair Sutherland geworden. ,,Het is nuttig iverk", verklaar- 5 de de zoon van de gravin van Q Sutherland. Het familiedevies is ,,onverveerd" In voor een politie-agent nogal hoogdravende taal, verklaarde hij „Ik ben niet op misdaad ge steld. Ik meen, dat men zich in een positie kan plaatsen, waarbij men iets kan doen om de situa tie te verbeteren, waardoor mis daad ontstaat". Hij zal als gewoon agent be ginnen en ongeveer twee jaar lang in Londen patrouilleren. Of zijn Amerikaanse vrouw akkoord gaat met zijn nieuwe baan, vind hij niet belangrijk. ,,Als zij het niet leuk vondt, dan is dat ge woon jammer," aldus agent Su therland. UTRECHT De heer B. van Loen, algemeen secretaris van het NVV, is benoemd tot voorzitter van de Raad van Arbeid in Leiden. Hij gaat het NVV binnenkort verlaten. Over zijn opvolging is nog geen beslissing geno men. De heer Van Loen was vóór hij in januari 1965 in dienst trad van het NW (als opvolger van de heer C. W. van Wingerden) algemeen secretaris van de algemene Bedrijfsgroepen Cen trale. van verdachte, die de eis van de offi cier erg hoog vond. „Van het enige wat goed in mij is, kan nog wat gemaakt worden. Als ik zo lang moet „zitten" is dat ook verdwenen", zo luidde zijn laatste woord. De rechtbank doet 16 januari uit spraak. ADVERTENTIE Als speciale nieuwjaars- attentie kunnen alle houders van een 65 +-kaart (ook van een 3-maandskaart) op de dinsdagen 13, 20 en 27 Januari helemaal vrij reizen. De 65+-kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. UTRECHT I)e kledingverkopen in de week van 13 tot 20 december heb ben „Textielvisie", het officieel orgaan van de stichting Mitex (textieldetailhan- del) tot de conclusie gebracht, dat de Ne derlandse bevolking nog steeds geen kerstfeest in grote stijl viert. De verkoop van kostuums was iets beter dan in november, maar daarbij ging het om „gewone" en niet om spe ciale feestkostuums. In de damescon- fectie werd weinig echte cocktailkleding gekocht De klanten hielden het bij ge klede japonnetjes en „redelijk geklede" tuniek- en broekpakken, die ook na de feestdagen nog heel goed dienst kunnen doen. Amsterdam is de enige uitzondering op deze regel. De Amsterdammers ma ken kennelijk meer werk van de feest dagen dan de overige Nederlanders. De winkeliers in de hoofdstad rapporteer den een omzetstijging met twintig pro cent vergeleken bij de week voor Sin terklaas. Landelijk gezien, heeft de kou veel goedgemaakt; de verkoop van warme kledingstukken (dikke truien, handschoc nen, wanten, sjaals, bontmutsen) is enorm gestegen, terwijl ook de verkoop van wollen dekens de afgelopen weken een opleving te zien gaf. KWINTSHEUL. Op de groente- en fruitveiling Kwintsheul zijn op de eer ste veildag van 1970 (vrijdag) de eerste verse tomaten van de nieuwe oogst aangevoerd. De tomaten veertien in getal werden verkocht voor 1,10 gul den per stuk. Met Kerstmis werden nog de laatste tomaten van de oude oogst op de veiling te Kwintsheul geveild. De vroege aanvoer van nu betekent, dat men nu het hele jaar door van aanvoer van tomaten verzekerd is. In 1969 wer den pas in de derde week van februari de eerste verse tomaten aangevoerd. ROME Italië heeft vrijdag zijn eerste staking van het nieuwe jaar al weer gehad. Bij het openbare ver voer legden 90.000 werknemers het werk vijf uur neer om looneisen door te drukken. De onderhandelingen voor eer nieuw nationaal arbeidscontract zijn al negen maanden slepende. In die tijd is het land herhaaldelijk geplaagd door stakingen van het bus-, tram-'en lokaal treinpersoneel. De vakbonden willen een loonsverhoging van 30 pro cent, de werkgevers willen niet verder gaan dan 5 procent. WASHINGTON Volgens de directeur van de F.B.I., Ed gar Hoover, hebben zwarte extremisten in de afgelopen zes maanden meer dan honderd aanslagen gepleegd op Ameri kaanse politie-agenten. In zqn jaaroverzicht zegt Hoover, dat tenminste zeven agenten om het leven zijn gekomen en dat meer dan 120 anderen werden gewond tijdens gevechten met militante negergroepen. „Vele aanslagen op de politie zijn niet geprovoceerd en zijn eigenlijk doodgewone hinderlagen", aldus Hoover. Hij voor spelde ook uitbreiding van de Ku Klux Klan, nu de „impe rial wizard" van de Klan, Robert Shelton, is vrijgelaten Shelton werd vorige maand vrijgelaten, na een gevangenis straf te hebben uitgezeten wegens belediging van het Con gres. Volgens Hoover heeft de beweging van „nieuw links" in 1969 een nieuw aanzien gekregen, daar vele groeperingen nu „gewelddadige revolutie" propageren. Over de „studenten voor een democratische samenleving" (S.D.S.) zei Hoover, dat alle leden „het concept van een Marxistisch-Leninistische revolutionaire groepering, die zich wijdt aan een gewelddadig omverwerpen van de Ame rikaanse regering", steunen. De S.D.S. zou veelal verantwoordelijk zijn geweest voor de studentenonlusten in het afgelopen jaar. Deze ongeregeld heden hadden 4.000 arrestaties tot gevolg, meer dan drie miljoen dollar schade, een dode en meer dan 125 gewon den. De oorlog in Vietnam en de weerstand daartegen zijn de oorzaak van extra-werk voor de F.B.I. omdat personen worden opgespoord „die opzettelijk de dienstplicht vermij den".

De Vallei | 1970 | | pagina 11