SCHA A TSKAL Basen tweede op 1000 meter Hasse Börjes op 500 meter onder 40 see. VAN JOURNALIST TOT VOETBALMAN A GER PSY'er Daan Schrijvers vecht met zijn BLESSURE DRUKT VOETBALLER VERGETELHEID IN Sport in 91 weekend Rus Beljavski versterkte leiderspositie II George Best gesehorst Niemeyer-jeugdschaaktoernooi NSF stelde 3V2 ton besehikbaar IÉ! ili Morgen geen betaald voetbal Dunne spoeling in sporttoto Jos Valentijn zegevierde Joop Verbon tegen Lachemi Go Ahead wil uitstel van hekerwedstrijd Jan Visser tvon Veluwemeertocht SPORT IN 'T KORT Zesdaagse Keulen BEST BETAALDE BAAN PROTESTANT DEFENSIE BEKORING WEERSTAND ZATERDAG 3 JANUARI 1970 sport DEN HAAG Op de schaatskalen- der komen morgen de volgende evene menten voor: Spaarndam: gewestelijk kampioenschap kortebaan dames en meisjes 11.00 uur; Giethoorn: Hollands- Venetië toer- en wedstrijdtocht, 40 km, wedstrijd 10.00 uur en toertocht 11.00 uur; Nieuwe Niedorp: Dorpentocht 25 km, van 11.00 tot 13.00 uur; Avenhorn: Vijfdorpentocht 30 en 50 km, vanaf 11.00 uur; Ouderkerk a/d Amstel: Bots- holtocht 20 km, van 10.00 uur; Vught: prestatie toertocht 25, 55, 75 en 100 km, 11.00 uur; Olst: nat. langebaanwedstrijd 500 en 1500 m, heren en jongens 13.30 uur Jubbega: nat. langebaanwedstrijd heren 500, 1500 en 3000 m, 11.00 uur; Nieuwkoop: Plassentocht 35 en 70 km, 09.30 uur; Ter Aar: Plassen en polder tocht 20, 40 en 60 km. 10.00 en 15.00 uur; Wieringen: gewestelijk kampioen schap kortebaan jongens a en b 13.30 u.; Oude Sluis: Driesluizentocht, 16 km, 13.00 uur; Oostgraftdijk: Eilandpolder tocht 35 km 10.00 uur; Bovenkarspel: toertocht 50 km 10.00 tot 14.00 uur Bovenkarspel, Wervershoof en Onder- dijk; Ouderkerk a/d Amstel: Angstel- en plassentocht 50 km 10.00 uur Duurs- wold: Schildmeertocht, 20, 40, 60 en 80 km, 12.00 uur; Leek: Leekstermeertocht 15, 30, 45, 60 en 75 km, 12.00 uur Oud Avereest: nat. langebaanwedstrijd, da mes 500, 1000 en 1500 m, 11.00 uur: II- pendam: Waterland- Westtocht 40 km, van 09.00 tot 14.00 uur, Ilpendam, Den lip, Landsmeer en Oostzaan Amstel-Rijn district: toertocht 30 en 60 km, 10.00 uur. Uithoorn, Wilnis en Breukelen. Wervershoof: nat. langebaanwedstrijd jongens a en b 13.00 uur. Aalsmeer: Westplastocht; Schelling- woude: Waterland-Westtocht; Amstel veen: Pouleronden; Reewijk: nationale langebaanwedstVijden heren senioren: Ooster Hesselen: nationale kortebaan- wedstrijden dames; Ruinerwold: afval- wedstrijd lange baan heren vanaf 16 jhar; Zwiggelte: nationale korte baan wedstrijden jongens; Gasselte: nationa le kortebaan wedstrijden jongens t/m 16 jaar. V DEVENTER Go Ahead heeft na overleg met RBC de KNVB verzocht de bekerwedstrijd tussen beide clubs, die was vastgesteld voor 11 januari naar een doordeweekse avond te verschui ven. Go Ahead is bezorgd, dat de Ne derlandse schaatskampioenschappen, die op 10 en 11 januari worden gehouden, vele belangstellenden bij de voetbal wedstrijd zullen weghouden. ZWOLLE Jeen van den Berg, die deze week een wedstrijdtocht in Lang weer won, heeft vrijdag in de wed strijdtocht over het Veluwemeer ge noegen moeten nemen met een derde plaats. In de lange eindsprint werd hij verslagen door de 28-jarige tuinder uit Hoogkarspel Jan Visser en Bennie Udding uit Bovensmilde. De tocht ging van Harderwijk via Elburg naar Kam pen en terug. De afstand bedroeg 65 kilometer. Uitslag: 1. Jan Visser (Hoogkarspel) 2.03.18; 2. Bennie Udding (Bovensmil de); 3. Jeen van den Berg (Heeren veen); 4. Jan van der Hoorn (Ter Aar); op 2 min. 30 seconden: 5. Cees van der Hoorn (Ter Aar). Jan van der Meulen uit Stiens heeft vrijdagavond een schaatstocht over 60 km, met start in Itskenhuizen, gewon nen. Van der Meulen bleef in de eind sprint Jeen van den Berg, die eerder op de dag als derde finishte in de Ve- luwetocht, drie meter voor. Er waren 43 deelnemers. Uitslag: 1. Van der Meulen, Stiens, de 60 km in 1 uur en 50 minuten; 2. Van den Berg, Heerenveen, op drie meter; 3. De Vries, Harich, op 1500 meter; 4. Bouwstra, Scharsterbrug, op 1600 meter; 5. Bekkema, Boombergen, op 1700 me ter. DEN HAAG De K.N.V.B. heeft vrij dagavond besloten het betaalde voetbal voor zondag af te gelasten in verband met de slechte gesteldheid van de ter reinen. Eerder op de dag was ook al be sloten het amateurvoetbal en de wed strijden van de betaalde B-elftallen niet door te laten gaan. De Portugese club Vittoria Setubal en Hertha BSC Berlin (W-Dld.) hebben in Setubal de eerste wedstrijd voor de derde ronde van het toernooi voor Jaarbeurssteden gelijkgespeeld: 1-1. De ze stand was bij de rustbereikt door treffers van Tome (9e minuut, 1-0) en Horr (31e minuut). Er waren 3500 toe schouwers. De Italiaanse voetbalbond heeft In- temazionale gestraft wegens ongere geldheden in en na de wedstrijd In- ter-Hellas Verona. Omdat de toeschou wers zich niet fatsoenlijk hadden ge dragen werd de club beboet met 1.500.000 lires, ongeveer 10.000 gulden. Aanvoer der Corso werd voor vijf wedstrijden geschorst wegens voortdurende op- en aanmerkingen tegen de scheidsrechter en de grensrechter. De Braziliaanse selectie voor de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap gaat op 12 fe bruari vier weken naar een trainings kamp als begin van de voorbereidings campagne. In maart staan vriendschap pelijke wedstrijden tegen Argentinië, Chili en mogelijk ook Uruguay op het programma. LONDEN George Best van Man chester United en speler va nhet Noord- Ierse nationale elftal is vrijdag door de strafcommissie van de Engelse voetbal bond voor 28 dagen geschorst en tevens veroordeéld tot een boete van 100 pond (ongeveer 860 gulden). Best had in de bekerwedstrijd op drie decem ber van het vorig jaar tegen Manches ter City kort voor het einde van de ont moeting de scheidsrechter de bal uit de handen getrapt. Doordat deze schorsing maandag ingaat, kan Manchester United van daag over Best beschikken in de be langrijke wedstrijd om de F. A. Cup tegen Ipswich. OSLO Vrijdag zijn in het Bislet-stadion te Oslo de Nieuwjaarswedstrijden voortgezet met de 500 meter voor de specialisten. De Zweed Börjes bleef met een tijd van 39.91 sec. als enige onder de 40 sec. Ov£ König zorgde voor een dubbel Zweeds succes door in 40.04 als tweede te eindigen. Jan Bazen werd zevende in 41 sec. precies. Hij verbeterde opnieuw zijn persoonlijk record, dat hij op nieuwjaarsdag op 41.14 had gebracht. De Zweed Göran Claesson won de 1500 meter van de all-roundklasse In een nieuw baanrecord, 2 min. 4.2 sec. Het oude Bislett-record stond met 2.04.5 op naam van de Rus Eduard Matoesevitsj. Dag Fornass, die donder dag zowel de 500 als de 5.000 meter had gewonnen, eindigde in 2.05.3 (nw. Noors record) als tweede voor Magne Thomassen (eveneens 2.05.3) en de beste Nederlander, Ard Schenk, die 2.05.7 liet afdrukken. Net als donderdag eindigde Jan Ba zen op de 1000 meter als tweede achter de Noor Johan Lind. Bazen liet 1 mi nuut en 23,4 seconden noteren, vier tiende seconde meer dan Lind. In het eindklassement van de sprintklasse werd de Zuidhollander derde achter de Zweden König en Holmgren. UITSLAGEN: 500 meter (sprintersklasse): 1. Hasse Börjes (Zwe) 39.91; 2. Ove König (Zwe) 40.04; 3. Neil Blatchford (VSt) 40.09; 4. Haakan Holmgren (Zwe) 40.28; 5. Johan Lind (Noo) 40.65; 6. Arnulf Sunde (Noo) 40.92; 7. Jan Bazen DEN HAAG De gegevens van sporttoto nummer 20 van 20 en 21 de cember waren: Aantal deelnemers 794.511; bruto in leg ƒ1.653.562,80; prijzenbedrag f 744.103,00. Eerste prijs: 223.230,90: 63 meldin gen, ieder ontvangt f 3.543,20. Tweede prijs: ƒ148.820,60: 1.014 mel dingen, ieder ontvangt f 146,80. Derde prijs: f 223.2.. 0,90: 7.124 mel dingen, ieder ontvangt ƒ31,30. Extra prijs: 148.820,60: 1.851 mel dingen, ieder ontvangt f 80,40. KEULEN -r Vrijdagavond was de stand in de zesdaagse van Keulen: 1. Bugdahl/Kemper (W-Dl.) 185 pnt. Op 1 ronde: 2. Altig/Merckx (W-Dl./Bel.) 372 pnt.; 3. Post/Sercu (Ned./Bel.) 193 pnt. Op 2 ronden: 4. Oldenburg/Wolfs- hohl (W.-Dl.) 134 pnt. Op 3 ronden 5. Schulze/Renz (W.-Dld.) 151 pnt. Op 5 ronden 6. Roggendorf/Deloof (W.-Dl./ Bel.) 164 pnt. Op 21 ronden: 9. Otten- bros/De Wit (Ned.) 154 pnt. (Ned) 41.00; 8. Lasse Efskind (Noo) 41.07; 9. Ivar Eriksen (Noo) 41.15; 10. Svein Stiansen (Noo) 41.59 meter. 1000 meter (sprintersklasse): 1. Lind 1.23,0; 2. Bazen 1.23,4: 3. Eriksen 1.23,7: 4. König 1.24,2: 5. Holmgren 1.24,3: 6. Stiansen 1.24,3: 7. Sunde 1.25,1: 8. Börjes 1.25,9: 9. Blatchford 1.26,7. 1500 meter: 1. Göran Claesson (Zwe) 2.04.2 - nieuw baanrecord; 2. Dag For nass (Noo) 2.05,3 - nieuw Noors record; 3. Magne Thomassen (Noo) 2.05,3; 4. Ard Schenk (Ned) 2.05,7; 5. Roar Grönvold (Noo) 2.06,1: 6. Johnny Hög- lin (Zwe) 2.07,0: 7. Baard Henriksen (Noo) 2.07,8; 8. Peter Nottet (Ned) 2.08.0: 9. Jan Bols (Ned) 2.08.3: 10. Johansson (Zwe) 2.08.5: 11. Björn Tveter (Noo) 2.09.4: 12. Eddy Verhey- en (Ned) 2.09.6: 16. Karei te Winkel (Ned) 2.10.7: 19. Jappie van Dijk (Ned) 2.11.2 23. Arie Eriks (Ned) 2.12.2: 24. Ronnie Nooitgedagt (Ned) 2.12.5: 25. Co Giling (Ned) 2.13.2. ARD SCHENK beste Nederlander LONDEN De manager van Glasgow Rangers, zo schreef onlangs een Schotse voetbaljournalist, moet van nature trots ztfn en gereserveerd, btf iedereen respect afdwingen en bfj zijn bevelvoering bovenaan een marmeren trap staan. Die jour nalist was Willie Waddell van de Schotse Daily Express. Binnen een week nadat hy deze woorden had geschreven werd hy zelf tot manager van de Rangers be noemd. Voetbal is zo belangrijk voor de Schotten, dat toen de vacature bij de Rangers ontstond, de krant van Wad dell vier pagina's aan dit onderwerp wijdde. Wel twaalf namen werden door de gissers genoemd, mgar niemand dacht aan Waddell. Nu wachten de supporters van de Rangers op een marmeren trap in het Ibrox-stadion. Zij hopen dat Waddell aan zijn eigen normen weet te voldoen, de discipline kan herstellen en één van 's werelds beroemdste clubs weer op het hoge peil van weleer kan brengen. Waddell is een Schotse international geweest en heeft korte tijd met succes Kilmarnock als manager gediend. Toen ging hij over voetbal schrijven en zei, dat de journalistiek voortaan zijn eni ge taak zou blijven. Rangers wilde niet zeggen wat ze hem hebben geboden om van gedach ten te veranderen, maar velen menen, dat hij de best betaalde baan in het Schotse voetbal heeft. Het is. nu bijna vier jaar geleden sinds de Rangers een grote trofee heb ben gewonnen. Voor de Schotten bete kent dit dat er iets mis is in de wereld. De Rangers waren voor Schotland wat Real Madrid voor Spanje is geweest, maar met dit verschil, dat de Rangers langer hebben overheerst. Al meer dan 60 jaar veroverden zij het leeuwedeel van de Schotse voetbaleer. De reden voor de neergang kan so ciologisch zijn. Het is een protestantse club, en daar is ze trots op. Alleen protestanten zijn welkom als spelers of bestuurders, en de protestanten van Glasgow juichen de ploeg toe, terwijl Het is 13 november, de dag dat PSV terugkeerde uit Rome. Recht tegen over het stadion van de Eindhovense voetbalclub staat op die dag een breed geschouderd man in de deuropening van een kleine winkel. Niemand ziet hem als koffers worden uitgepakt. Iedereen is druk met zichzelf bezig. Ook Daniël Christiaan Schrijvers (28) de robuuste centrale verdediger van een PSV in opkomst. Hoe teleurge steld moet hij zijn geweest dat nie mand, zo kort naast zijn deur, enige notitie van hem nam. Daan Schrijvers mocht van zake lijk denkende bestuursleden niet mee naar Rome, zoals hij ook niet gewenst was in Wenen bij het duel met Rapid Wien. De oorzaak een rammelende linkerbovenarm, waar nijvere heel meesters om genezen te bevorderen een stalen plaat in hadden bevestigd. Waren diezelfde leiders dan verge ten dat hij, Daan Schrijvers, alle risi co's had genomen om er zo snel mo gelijk weer bij te kunnen zijn? Dat hij zich daarvoor had laten opereren, dat hij maanden eerder thuis was ge komen en dat hij al vroeg aan de trai ning had deelgenomen en zelfs in het B-elftal aan een snelle come-back had gewerkt? Toch moest hij thuisblijven. Het waarom is ook voor hèm een raadsel. Vier jaar verdiensten waren op stel en sprong vergeten. De grote Daan Schrijvers, reeds aanvoerder van DWS toen hij nauwelijks 22 jaar was, werd geconfronteerd met de werke lijkheid, een genezingsproces dat veel lander duurde dan was voorzien, een grauwe vergetelheid waarin je weg valt als je niet meer in het eerste elf tal wordt bewonderd. En de keiharde, zakelijke wetten van het moderne voetbalwaarin slechts plaats is voor degene, die voor honderd procent aan de strijd kan deelnemen. EINDHOVEN Hoe was het ook weer? Op 8 september, in de vriendschappelijke ontmoeting met FC Saarbrücken, voert aanvoerder Daan Schrijvers een sliding op halve hoogte uit. Een felle tegenstander botst tegen zijn lichaam op. Daan Schrijvers valt en verbrijzelt zijn linker bovenarm. De koelbloedige centrumverdediger raakte in paniek. Immers, Europa-Cupwed strijden staan voor de deur en juist hij weet, welk een roem dat voor een voetbal ler kan brengen. Een roemrijke periode bij DWS keert in zijn verbeelding terug. Daan Schrijvers voelt als alles normaal moet verlopen dat hij er niet bij kan zijn. Als doktoren hem hoop geven, dat een operatie aanmer kelijk sneller zal helpen, waagt hij de noodsprong en neemt alle risico's, daaraan verbonden. Drie maanden na die noodlottige val een periode, die staat voorge schreven voor een dergelijke breuk zonder operatie is Schrijvers nog niet terug. Er valt zelfs te betwijfelen of hij op korte termijn aan een ren tree zal kunnen denken. In die drie maanden namelijk is er bij PSV wel het een en ander gebeurd. Trainer Linder heeft vooral defensief een hechte linie opgebouwd, waaruit Lazar Radovic nauwelijks meer valt weg te denken. Een nieuw contract, dat de Joegoslaaf enkele weken gele den tekende, wijst ook volledig in de richting, dat Linder daar zeker geen verandering in zal aanbrengen. Wat blijft er voor Daan Schrijvers, tot 1972 onder contract bij PSV, nog over? Schrijvers: „Daar heb ik nachten over liggen piekeren. Ik kan niet meer onder woorden brengen wat er die laatste maanden in mij is omgegaan. Ik zie de situatie, zoals die zich voor mij heeft ontwikkeld, recht onder ogen. Wil ik nog een kans hebben, dan zal ik moeten laten zien, dat ik beter ben." „Soms ben ik bang, denk ik dat ik het verkeerd heb gedaan. Maar wat wil je? Je hebt eens Europa-Cupwed strijden gespeeld en dan wil je het niet missen." Mijmerend keert een atletisch ge bouwde voètballer terug naar een pe riode, waarin hij met DWS triomfen vierde. Waarin DWS Europa-Cupwed strijden speelde met een geblesseerde Joop de Jong op een brancard langs de zijlijn. „Hoe amateuristisch die tijd toen ook was, er lag toch een zekere A Daan Schrijvers ,,Wil ik nog een kans hebben, dan zal ik moeten laten zien dat ik beter ben." bekoring in die periode. Toen trok een elftal zich op aan een situatie, die ook als ongewenst kwam." „Ik geloof, dat de overgang van ama teurisme naar betaald voetbal voor mij en velen van mijn leeftijd een te grote sprong is geweest. Wij zijn niet voldoende gegroeid naar een situatie, waarin geen plaats meer is voor een hobby." De gebeurtenissen hebben de maai die gezien zijn kaarsrechte houding veel weerstand in een nieuwe omge ving moest overwinnen, aanmerkelijk geschokt. Daan Schrijvers is geen fi guur, die met zichzelf medelijden heeft maar ongewild gaat hij diep ge bukt onder een probleem, waarmij hij geen rekening heeft gehouden. Elf jaar speelde hij van zijn tien de jaar af voor NAC. Daar onder ging hij een meniscusoperatie. Kern gezonde Daan Schrijvers speelde reeds na drie weken weer in het eer ste. Nu is er een plaat, die rammelt. Onbegrijpelijk, want foto's hebben uit gewezen, dat de schroeven muurvast zitten. Wat sceptisch zegt hij dan ook: „Misschien heb ik een lichaam, dat een stuk metaal niet accepteert en gaat het beter als dat onding er uit is." Maar dan nog zijn er problemen voor de veeldenkende Schrijvers. „Ik heb getraind en gespeeld. De daaruit getrokken conclusie: het ging niet. Een beetje meehobbelen op het mid denveld, want achter durfde ik niet. En altijd met de gedachte lopen van: pas op dat er niemand op valt want dan breekt hij weer. Dat is niet om uit te houden." Vastklampen aan een beetje geluk in een onzekere toekomst is het enige wat Daan Schrijvers nog kan doen. „Slechts als ze zeggen, dat ik die pijn voor altijd zal moeten verdragen en er aan zal moeten wennen, ben ik ze ker van mezelf. Dan kom ik ook terug. Als afgeschreven hoef ik me ten slotte nog niet te beschouwen." Als het niet bij PSV is, dat bij een andere club? „Nee, dat niet. Ten slotte ben ik tot mijn 31ste onder dak. En daarna hoef ik er zeker niet meer aan te denken." haar grootste rivaal, Celtic, bij traditie katholiek is. Men placht te zeggen, dat de ambitie van elke protestantse schooljongen in Schotland was om voor de Rangers te spelen. Maar sinds de tweede wereld oorlog zijn meer en meer protestantse scholen overgegaan op rugby als de voornaamste wintersport. Rugby, dat zijn wortels vindt op de Britse scholen en universiteiten, geeft meer sociale status dan voetbal. Dat is misschien de reden dat de Rangers thans niet de jongens vindt, die een kampioensploeg maken. Vroe ger betaalde Ranfer nooit transferbe dragen. Hun beroemdheid dankte zij aan het vinden van talentvolle school jongens die werden opgekweekt tot ster ren. Maar de laatste drie jaar is bijna 400.000 pond besteed voor het aankopen van spelers bij andere clubs. Een generatie geleden zou het on denkbaar zijn dat niet-Schotten voor de Rangers speelden. Nu telt de club drie Scandinaviërs - doelman Erik So- rensen en Back Kaj Johansen, beiden van Denemarken, en linksbuiten Orjan Persson van Zweden. En toch bereiken de Rangers de top niet. Daarom wordt er bij het bestuur op aangedrongen weer een oude club traditie af te schaffen en katholieken te aanvaarden. Maar er zijn nog geen tekenen dat het bestuur dit zelfs maar overweegt, ondanks het succes van manager Jock Stein bij Celtic. Celtic was door en door katholiek tol de protestant Stein tot manager werd benoemd. Dat was een sensatie. Maar Stein handhaafde zich ondanks het voor oordeel en wist Celtic tot een van de grote ploegen van Europa op te bou wen. Rangers zou daaruit lering kunnen trekken. Maar dat is gemakkelijk zeg gen voor hen die niet in het aan tradi ties gebonden Glasgow wonen. In „Langs de lijn", het sportpro gramma van de NOS-radio, wordt zondag (14.30 tot 17.00 uur en 18.10 tot 18.30 uur via Hilversum I) onder voor behoud van wijzigingen, o.m. aandacht besteed aan: de tafeltennis-interland voor dame» Nederland-België in Middelburg; het hockeytoernooi in Venlo. Presentatie: Bert Corporaal. Samen stelling en regie: Roel Rengers. De NOS-radio zendt woensdag 7 januari van plm. 21.05 tot 21.30 uur via Hilversum II een nabeschouwing uit van de eerste helft en een recht streeks verslag van het eerste kwartier van de tweede helft van de voetbal wedstrijd Ajax-Napoli, die die avond in het Olympisch Stadion wordt ge speeld in de derde ronde van het toer nooi om de Jaarbeursstedenbeker. Van 22.10 tot 22.15 uur volgt eveneens via Hilversum II een nabeschouwing van de wedstrijd. In beide gevallen treedt Theo Koomen op als commenta tor. GRONINGEN De Rus Beljavski heeft vrijdag in de derde ronde van het Nie- meyer jeugdschaaktoernooi zijn positie danig versterkt. Hij won na een enorm gevecht met zwart tegen de sterke Roemeen Urzica en heeft nu drie punten uit evenzovele partijen. Bovendien speelden de achtervolgers Adorjan (Hongarije) en Ljubojevic (Zuid slavië) in elf zetten tegen elkaar remise zodat de voorsprong van de Rus nu een punt bedraagt. In de B-groep, waarin Hausner met 2,5 punten de leiding heeft, werd de partij van Gert Ligterink tegen Schauwecker afgebroken. Ook Christo- foor Baljon en de Oostenrijker Löffler kwamen in de C-groep nog niet tot een beslissing. 2e ronde: Finale groep B: MiddendorfMossong 1-0. Finale groep A: LjubojevicAdorjan Vt-%; EalesBel- lon afg.; VelikovPritchett afg.; Ja- cobsenRistoja 1-0; UrzicaBeljavski 0-1. Finale groep B: NemliogluBjörn 0-1; Ligterink— Schauwecker afg.; MossongSchulze afg.; HaunerMiddendorf 1-0; Henry Ornstein 0-1. Finale groep C: RoofthoofdNagrocki 0-1; Baljon-Löff- ler afg. Stand na de 3e ronde: Finalegroep A: 1. Beljavski (Rusland) 3; 2/3. Adorjan (Hongarije) 2; Ljubojevic (Zuidslavië) 2; 4/5. Bellon (Spanje, Eales (Engeland) 1 1 afg; 6/8. Jacobsen (Denemarken), Ristoja (Finland), Urzica (Roemenië) 1; 9/10. Pritchett (Schotland), Velikov (Bul garije) %+l afg. Finalegroep B: 1. Hausner (Tsj. Slowakije) 2V2; 2. Schul ze (Duitsland) 2 1 afg; 3/4. Björn (IJs land), Ornstein (Zweden) 2; 5. Midden dorf (Duitsland) lVa; 6. Schauwecker (Zwitserland) 1+1 afg.; 7. Henry (Ier land) 1; 8. Ligterink (Nederland) Vj+1 afg.; 9. Nemlioglu (Turkije) Va; 10. Mos song (Luxemburg) 0+1 afg. Finalegroep C: 1. Nagrocki (Polen) 2V2; 2. Beljon (Ne derland) 1 1 afg.; 3. Roofthoofd (Bel gië) 1; 4. Löffler (Oostenrijk) V2+I afg. Land-sport mach. R Sport in 't kort Jan Timman heeft vrijdag zijn afge broken partij uit de vierde ronde van het internationale schaaktoernooi te Hastings tegen de Brit John Littlewood na 52 zettf A in winst omgezet. De Delf tenaar is vierde met 2,1 punten. De Hon gaar Portisch heeft et 3,5 punten de leiding voor de Zuidslavische groot meester Gligoric en de Rus Vassily Smyslow met 3 punten. DEN HAAG In de laatste dagen van 1969 heeft de Nederlandse Sport Federatie een bedrag van f 343.500 beschikbaar gesteld uit de toto-gelden als bijdrage voor de bouw en aanleg van 54 sportaccommodaties. De totale investeringskosten hiervhn bedragen 3.539.205 de gemeenten dragen aan subsidies 859.714 bij. De giften van particulieren en het bedrijfsleven be dragen 383.800. Voor het grootste gedeelte van de benodigde financiën zorgden de sportverenigingen zelf. Door middel van vooringehouden toto-gelden, verschillende acties, verlotingen en ver kopingen brachten de leden van de 54 verenigingen een bedrag van 1.806.591 tezamen, terwijl bovendien door zelf werkzaamheid nog eens 145.600 werd verdiend. De cijfers betreffen de bouw van clubhuizen voor voetbalclubs, volley- bal- en atletiekverenigingen, de aanleg van tennisbanen in Slagharen (Overijs sel), de bouw van een tafeltenniscen- trum in Hilversum, de uitbreiding van een manege in Bathmen (Ov) en de bouw van een clubhuis voor een hockey- vereniging in Geleen. NIEUWERBRUG a/d RIJN Vrij dag zijn in Nieuwerbrug schaatswed strijden om de juniorenkampioen schappen langebaan van Zuid-Holland gehouden. Bij de a-junioren zege vierde Jos Valentijn uit Ter Aar en bij de b-jongens werd Schouten uit Vlaardingen eerste. De uitslagen: a- junioren: 500 meter: 1. Valentijn 28.5, 2. Rut- te 50.4, 3. L. Augustinus 50.4. 1500 meter: 1. Valentijn 2.33.3, 2. Rutte 2.38.4, 3. Van der Geest 2.34.1. 3000 meter: 1. Valentijn 5.32.3, 2. Rutte 5.37.1, 3. Augustinus 5.57.3. Eindklassement: 1. Valentijn 154.983 pnt., 2. Rutte 159.383, 8. Van der Geest 165.267. De Friese sprinter Marten Hoek stra is vrijdag als eerste geëindigd bij nationale langebaanwedstrijden in Leek. Uitslagen: 500 meter: 1. Valentijn 48,5; 2. Rut pers 48.1, 3. Bleeker 48.8. 1500 meter: 1. Hoekstra 2.34.1, 2. Kuipers 2.35.5, 3. Bleeker 2.44.6. 3000 meter: 1. Kuipers 5.51.7, 2. Hadders 5.54.0, 3. Bleeker 5.55.6, 4. Hoekstra 5.56.3. Eindklassement: 1. Hoekstra 157.850 ptn., 2. Kuipers 158.550, 3. Bleeker 162.934. 0 Piet Kleine is vrijdag in zijn woon plaats Hollandsche Veld juniorenkam pioen langebaan van de provincie Drente geworden. Hij won zowel de 500 meter als de 1500 meter en de 3000 meter. Tweede werd Roelof Schreur. Bij de b-junioren behaalde Jan Kuyer uit Rui nen de titel. De voornaamste uitslagen: A-junioren: 1. 3. Piet Kleine 46,6(1) 2.30,0(1) Roelof Schreur 48,0(2) 2.35,4 (2) Jan Okken 48,3 (3) 2.42,1 (3) De uitslagen 5.32,0(1) 151.935 pnt. 5.43,4 (2) 157.033 pnt. 6.01,4(3) 162.566 pnt. van de vrijdag ln Nieuwe Niedorp gehouden schaatswed strijden voor junioren waren: a-jongen» 500 meter: 1. Olof 44,6 sec.; 2. De Ko ning 46,4; 3. Derksen 47,3. 3000 meter: 1. Derksen 5.07,1; 2. De Koning 5.08.0; 3. Olof 5.12.9. Eindklassement: 1.. Olof 96,750 pnt.; 2. De Koning 97.733; 3. Derksen 98.483. b-jongens: 500 meter: 1. Plug 46,8; 2. Stift 47,5; 3. Vriend 47,7. 3000 meter: 1. Langerijs 5.17.0; 2. Vriend 5.17.2; 3. v.d. Kant 5.22.4. Eindklassement: 1. Vriend 100.567 pnt.; 2. Langerijs 100.933; 3. v.d. Kant 102.133. ROTTERDAM In het eerste prof boksprogramma, dat ooit in Utrecht is gehouden, zal Joop Verbon (Utrecht) op dinsdag 20 januari de hoofdpartij boksen. De Nederlandse kampioen in het zwaarweltergewicht heeft als tegen stander de Fransman Ben Lachemi. Het gevecht gaat over tien ronden van drie minuten. De Rotterdamse promo tor Theo Huizenaar heeft voor het pro gramma, dat in de nieuwe sporthal, Hoog Catharijne wordt gehouden, nog twee profgevechten afgesloten. Weiter Aad Jansen (Rotterdam) bokst eveneens over tien ronden tegen de Fransman Sion Lelouche, wie hij eens een onbeslist heeft moeten toestaan. De Amsterdammer Nico Aloserij krijgt ook een Franse tegenstander. Hij ontmoe over acht ronden middengewicht Da niël Viudes. Het programma wordt aan gevuld met een viertal amateurpartij en.

De Vallei | 1970 | | pagina 13