Veenendaals dagblad Weer drinkwater in Kairouan Nederlands vlootbezoek in juni aan Indonesië Buiten m Israëlische inval in Libanon Bankrover maakt f 20.000.- buit in Amsterdam Scotland Yard heeft van helderzienden huik vol Gekaapt toestel met pech in Lima Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Felle strijd in Biaira Vrouw van Sean Connery kwam naar „Hair" kijken Onrustige nieuwjaars receptie in Heemstede Familie van krantenmagnaat vol vrees NEDERLANDSE SOLDATEN POPULAIR IN TUNESIË Overvaller bank Leersum gepakt Echtpaar grijpt en ontwapent inbreker Nieuwe wijk van Enschede zit al dagen in de kou Gepensioneerde ambtenaar moet 4.000,- gratificatie terugbetalen Gevangenen op Leros: wij sterven langzaam mm. DEN HAAG - Twee Nederlandse oorlogsschepen, de fregatten Van Speijk en Van Galen, zullen in juni een bezoek brengen aan Indonesië. jc Vogelslachtoffers OSAKA Geheim radarstation meegenomen Wraak voor guerrilla-acties Gangster vermoord in ziekenhuis MOGELIJKE VERDACHTE IJS ARREST Sneeuwbuien en vorst Jongeman dreigt vijf personen met pistool 8ur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnemen' 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 3 JANUARI I970 - 44e JAARGANG no. 2 SCHIPHOL „De Nederlandse militairen in Tunesië doen bijzonder goed werk. Ik zou het geweldig vin den als een tweede groep er heen kon als deze 250 man begin maart terugkomen". Dat is de mening van de comman dant landstrijdkrachten, luitenant-ge neraal W. van Rijn, die oud en nieuw doorbracht bij de geniecompagnie die werd ingezet rondom de stad Kai rouan in Tunesië. Het gebied werd onlangs getroffen door een overstromingsramp na een uitzonderlijke regenval. De Neder landse militairen herstellen er nu de waterleiding, irrigatieputten en de landbouwgronden. Een hulpactie in Nederland bracht intussen drie en een half miljoen gulden op. Met veertig ouders en verloofden keerde generaal Van Rijn gisteren terug op Schiphol. „Het werk dat de genie daar verricht, is zeer nuttig. We kunnen daar allemaal trots op zijn. De soldaten zijn bijzonder po pulair bij de bevolking. De stemming is opperbest'1. Dank zij veel improvisatie zijn de Nederlanders er in geslaagd de diepe waterputten zandvrij te maken, waarvoor nog geen systeem bestond. Al werkende worden de militairen met steeds meer problemen gecon fronteerd. Zo heeft men al buiten het programma om een dorp en een landbouwschool zandvrij gemaakt. De bewoners van het dorp wilden pas naar hun woningen terugkeren na dat de slodaten een beveiligingsdijk rond de plaats hadden gelegd. De begeleidende arts, luitenant jg Suurmond, heeft wat de Nederlanders betreft niets te doen, maar hij heeft intussen een bloeiende praktijk met Tunesiërs, van wie hij er al duizend heeft behandeld. Voorts zijn er in tussen drie landingsstrips aangelegd. I De viering van oud en nieuw is uit- gelopen op een pittig carnaval, waar bij ook de Tunesiërs zich niet onbe tuigd lieten. Begin maart wordt de groep in Nederland terugverwacht. imam Het is de eerste keer sinds het vertrek van de Koninklijke Marine uit de Indi sche wateren in 1951 dat Nederlandse militairen in Indonesië voet aan wal zul len zetten. Het bezoek blijft beperkt tot de havens Soerabaja (3-6 juni) en Djakarta (7-10 juni). OWERRI Biafraanse en Nigeriaan- se troepen leveren voortdurend een felle strijd in de buurt van Ohoba, enkele ki lometers ten zuidwesten van Owerri. De Nigeriaanse strijdkrachten boekten eni ge winst, zo is in militaire kringen in Owerri vernomen. De strijd wordt ge voerd met artillerie en infanterie. De Biafranen konden verscheidene aanval len van de Nigerianen afslaan. Orloe en Owerri zijn thans de enige grote steden die nog in Biafraanse han- de nze. Owerri, het voornaamste ad ministratieve centrum in Biafra, zou de afgelopen weken onder zware druk staan, in het bijzonder uit het zuid westen. n de winter van 1968/1969 werd in krant en tijdschrift herhaal delijk melding gemaakt van een op vallende sterfte onder dag- en nachtroofvogels, uilen en ander ge vederd gedierte in verscheidene delen van ons land. Er werd op ge wezen, dat de aanvang dezer ver liezen ongpveer samenviel met het inzaaien van wintergranen, die ten gevolge van de slechte weersom standigheden laat werd uitgevoerd en zich zelfs tot in januari 1969 uitstrekte. Er zijn allerlei theorieën opgeworpen, die niet alle steekhou dend bleken en waar het hier een ornithologisch en natuur-historisch belang ^van de eerste orde gold, viel hei toe te juichen, dat door het Instituut voor Veterinaire Far macologie en Toxicologie (Utrecht), gesteund door verwante instellin gen, een zuiver wetenschappelijke research werd uitgevoerd. De uit komsten vinden wij in het tijd schrift Ardeaafl. 1-2 (1969). Uit het in de Engelse taal verschenen breed-opgezette rapport kan ik in mijn bescheiden cursiefje helaas niet veel overnemen, doch wèl, dat van de gechloreerde koolwaterstof bestrijdingsmiddelen de stoffen al- drin, dieldrin en heptachloor dode lijke concentraties bevatten, die voor de vogels fataal bleken. Ge lukkig werden deze stoffen met in gang van 1 januari 1968 verboden verklaard; in de d.a.v. lente werd in tegenstelling met voorgaande jaren geen melding meer ge maakt van sterf te gevallen! Later viel ook de najaarsinzaai (die van 1969) onder de wet. Voor chemici, landbouwers en natuurvrienden zijn de uiteenzettingen, de analyses en tabellen van het rapport zeer le zenswaard. Misschien maakt de mededeling uit een der belangrijk ste tarwegebieden (Zeeland), dat tussen 1 nov. en eind maart '68/'69 honderdenvier roofvogels en uilen op de akkers werden gevonden als slachtoffers van zaaizaadbehande ling met methylkwïk op de leek nog meer indruk, maar toch ver heugt het mij. dat de officiële we tenschap er zich mee bemoeide. 3 jan. 1970 A B. WIGMAN Voor het aandoen van Java, dat een onderdeel is van de wereldreis van de twee fregatten, zyn geen bijzondere voor bereidingsmaatregelen getroffen. De 235 koppen van elk fregat zyn evenmin extra geïnstrueerd. Zij zullen zich in In donesië vrij kunnen bewegen. Een ge ring aantal leden van de bemanning be staat uit dienstplichtigen. Over het programma in Indonesië is nog nagenoeg niets bekend. „Dat wordt bij dit soort bezoeken meestal onderweg bekeken en geregeld. In elk geval weten we dat we welkom zijn", deelde de Ma rinevoorlichtingsdienst gisteravond mee. Na de soevereiniteitsoverdracht in 1949 bleef de Koninklijke Marine nog 'n paar jaar in Indonesië om allerlei zaken af te wikkelen. Het bezoek van Nederlandse fregatten aan Indonesië is een onderdeel van een reis naar Osaka in .Tapan (wereldten toonstelling), Australië, Nieuw-Zeeland en Zuidoost-Azië. De schepen zullen op 28 januari uit Den Helder vertrekken. Begin augustus worden de schepen daar terugverwacht. Zowel de Nederlandse als de Indonesi sche regering zijn blij dat de betrekkin gen tussen beide landen zo goed zijn ge worden dat dit marinebezoek mogelijk is geworden. Een woordvoerder van de Indonesi sche ambassadeur in Nederland liet gis teravond weten het vlootbezoek als een grote stap op weg naar een verdere nor malisering van de Indonesisch-Neder- landse verhouding te zien. Tot dusver hadden de landen alleen burgerlijk en diplomatiek contact met elkaar. Het bezoek van de twee fregatten on derstreept nog eens ons standpunt dat het verleden vergeten moet worden, al dus de Indonesische ambassade. 'mg - A- New York, Parijs, Kopenhagen, Stockholm, München, Sydney en Belgrado was te ver weg, maar Am sterdam slechts eën wipje. Een groep Engelse artiesten huurde een vliegtuig om de Nederlandse produktie van de New Yorkse musical Hair in Amster dam bij te wonen. Gistermiddag stap ten zij al op Schiphol; zij zouden van daag terug vliegen. Onder het geïntereseerde gezelschap was ook de vrouw van Sean Connery alias James Bond, de lieftallige Diane Cilento (rechts). Samen met de actrice Lee Remick kwam zij de eerste voorstelling van haar. favoriete musical bijwonen in de goed verwarmde tent bij het Amster damse Olympisch Stadion. LONDEN Israëlische commando troepen hebben in de nacht van 26 december bij een overval op de ha ven van Ras Ghareb aan de Golf van Suez een zeven ton wegend, zeer ge heim radarstation buitgemaakt, dat de Russen onlangs aan Egypte had den geschonken. Dit weet het Britse blad „Daily Express" vandaag te melden. De Israëliërs zouden het sta tion dat speciaal gericht was tegen laagvliegende toestellen, met twee hefschroefvliegtuigen in stukken over het Suez Kanaal hebben ver voerd. Het zou nu in het Weizmann- Instituut bij Tel Aviv nauwkeurig worden onderzocht. Het blad spreekt van een „zware slag voor het presti ge van Nasser". TEL AVIV Van militaire zjjde in Israël is bekendgemaakt, dat Israëli sche eenheden, wier sterkte niet werd vermeld, in de nacht van vrjjdag op zaterdag een inval hebben gedaan in Libanon, een klein dorp hebben aange vallen en teruggekeerd zijn met een aan tal Libanese gevangenen. De actie was een wraakneming voor de „daden van agressie" die waren uit gevoerd vanaf Libanees grondgebied. Tijdens een van die operaties was een Israëlische grenswachter gevangengeno men. Het dorp dat was aangevallen was Kala, dat anderhalve km ten westen ligt van Metoella, waar, vermoedelijk door Arabische commando's in de afge lopen donderdagnacht de Israëlische grenswacht was gegrepen en ontvoerd. De Israëli's zouden vannacht in het dorp naar „terroristen" hebben gezocht. Ook hebben zij een wachthuisje in de lucht laten springen. Men wil de ge vangengenomen Libanezen, allen „ver dachte elementen", in Israël aan 'n ver hoor gaan onderwerpen. Acht Israëlische straalvliegtuigen heb ben gisteren de hoofdstad van de Zuid- libanese stad Hasbaya met een kogel regen besproeid, waarbij vier burgers gewond raakten. Ook werden een auto en een 'tractor beschadigd, aldus een militaire woordvoerder in Beiroet. Hasbaya ligt ongeveer 11 kilometer ■van de door Israël bezette Golan-hoog- ten, die tot Syrië behoren. In deze zuid oostelijke hoek van Libanon heerst grote activiteit van de Palestijnse guer rillastrijders De luchtaanval volgde op Israëlische waarschuwingen, dat men vergeldings maatregelen zou treffen tegen comman do-aanvallen vanaf Libanees gebied en aanvallen op de Israëlische grensdor pen Metoelah en Kirjat Shmonah, die donderdag door de guerrillastrijders zouden zijn gepleegd. In Libanese pers- kringen is vernomen, dat de Israëli's nog een tweede luchtaanval op Libanon heb ben uitgevoerd, namelijk op de weg tus sen Hasbaya en Rachaya, dat 25 kilome ter noordelijker ligt. Hierbij zou nie mand gewond zijn geraakt. Van Israëli sche zijde wordt déze aanval ontkend. LEERSUM De rijkspolitie in Leer sum heeft gisteravond na grondig speur werk de man die op 19 december na een overval op de AMRO-bank in Leersum er met ruim f 3.000,vandoor ging, aan kunnen houden. Het blijkt H. H. G. J. A. uit Wouden berg te zijn. De man heeft reeds tegen over de rijkspolitie een bekentenis afge legd. EINDHOVEN De 24-jarige J. de Kouter uit Eindhoven heeft zich gister nacht moedig verweerd tegen een in breker die hem in huis met een revol ver bedreigde. Hij nam hem het wapen af terwijl zijn vrouw de politie belde. Zodoende kon de inbreker, de 21-jarige P. B. uit Eindhoven ter plaatse worden ingerekend. HAARLEM De Haarlemse actie groep „Oorlogsweek" die enkele dagen voor Kerstmis in diverse wykeii van Haarlem een wagenspel heeft opge voerd en van de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder Van Rappard, geen toestemming had ont vangen het wagenspel voor de rooms- katholieke kerk in deze gemeente te vertonen, was gisteravond present op de nieuwjaarsreceptie van de Heem- steedse burgemeester. Maar het bezoek duurde slechts kort want de politie deed de jongelui het raadhuis verlaten. De groep had een imitatiedoodkist van< ongeveer 50 cm lang meegenomen, een kopie van de kist die gebruikt is tijdens het wagenspel. De politie verbood ech ter de kist mee naar binnen te nemen. Naar aanleiding van het niet verlenen van medewerking hebben vier leden van de gemeenteraad van Heemstede van vier verschillende politieke partijen vra gen gesteld. De actiegroep was zo vrij geweest de antwoorden op te stellen, zoals de burgemeester die zou kunnen geven. Eén hunner las in het raadhuis de gefingeerde antwoorden op, waar naar mr. Van Rappard rustig luisterde. Toen echter een nieuwjaarswens werd voorgedragen werd de voordrager uit de zaal verwijderd en naar het bureau van politie overgebracht. Een discussie volgde tussen de burgemeester en de leden der groep, waaraan de politie die in groten getale in de raadzaal aanwezig was, een einde maakte. Op haar ver zoek verlieten de jongemannen en een meisje de zaal. De groep begaf zich vervolgens naar de burgemeester van Haarlem, mr. dr. L. de Gou, die gelijktijdig een nieuw jaarsreceptie hield. Daar vermengden zij zich met leden van „De Toneel schuur", een groep jonge amateur toneelspelers die een nieuwjaarswens in de vorm van een protestsong voordroeg. ENSCHEDE Honderden bewoners van de nieuwe wjjk Wesselerbrink in Enschede zitten sinds oudejaarsdag in de kou. De capaciteit van het ketelhuis van deze met centrale verwarming géstook- te wijk is toereikend voor een woonka- mertemperatuur van twintig graden voor alle 668 woningen van het complex. Vele bewoners vinden deze tempera tuur nog te laag. Zij die aan het begin van het verwar mingscircuit wonen weten door wat aan een kraantje te prutsen een iets hogere temperatuur te krijgen. Met als gevolg, dat de bewoners die aan het einde van het circuit zitten vrijwel geen warmte in huis krijgen. AMSTERDAM „Geld, geld, ik heb niets te verliezen", riep een gewapende jongeman gistermiddag omstreeks kwart voor twee tegen kassier D. Gronert in het filiaal van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam aan het Damrak. ic Dit is de heer D. Gronert, de kas sier van de gisteren overvallen Spaarbank voor de Stad Amsterdam, die twintigduizend gulden aan de over vallers moest afstaan. CAVAILLON Een gewezen delin quent, een zekere René Mondoloni, is in Cavaillon doodgestoken, terwijl hij in een ziekenhuis te bed lag. Terwijl de man vermoord werd, schoten de twee metgezellen van de moordenaar in de lucht en dwongen een man, die aan het ziekbed van Mondoloni zat, met zijn ge zicht naar de muur te staan. Journalisten voor het huis van Alex McKay in Wimbledon. De ontvoe ring van diens echtgenote Muriel houdt de gemoederen in Engeland nog steeds bezig. LONDEN Op het politiebureau van Wimbledon in Londen wordt een man ondervraagd die volgens de politie mo gelijk inlichtingen van waarde kan ver strekken inzake de ontvoering van me vrouw Muriel McKay, echtgenote van de krantenuitgever Alex McKay. De politie verstrekte geen nadere bij zonderheden. De hulp van de Nederlander Gerard Croiset, in de zaak van de ontvoerde mevrouw Muriel McKay, heeft niets op geleverd. Gisteren verzuchtte een re chercheur „We hebben onze buik meer dan vol van media". Er bellen zoveel media op naar de politie in Wimbledon waar mevrouw McKay maandagavond verdween, dat de telefoon van de politie vaak vol komen is geblokkeerd. Op aanwijzingen van Croiset deed de politie in de nacht van donderdag op vrijdag een inval in een landhuisje ergens ten noordoosten' van Londen. Maar daar vond men niets dat erop wees dat ze daar ooit was geweest. In Londen verluidt dat de familie van de ontvoerde vrouw verscheidene hon derden ponden heeft betaald voor hulp van Croiset. De' politie onderzoekt de mogelijk heid dat mevrouw McKay helemaal niet is ontvoerd, maar in overspannen toestand haar huis heeft verlaten. Haar man en kinderen zeggen dat daar geen sprake van is. Ze lijdt aan een ernstige vorm van jicht, waardoor ze geregeld medicijnen moet innemen. Die heeft ze niet bij zich. Daardoor loopt haar leven nu gevaar, zegt haar dochter. (Van onze weerkundige medewerker) We moeten dit weekeinde reke ning houden met wisselvallig win terweer. Een noordwestelijke tot noordelijke stroming levert hier en daar een sneeuwbui af, terwijl het tijdens nachtelijke opklaringen tot lichte vorst zal komen en in gebie den met een sneeuwdek wellicht tot matige vorst. Éeze weerstoestand speelt zich af téssen een oceanisch hogedrukgebied en een stormde- pressie boven Scandinavië en de Botnische Golf. Morgen Zon op 08.48, onder 16.42. Maan op 05.17, onder 12.58. Hij richtte een pistool op de kassier en diens assistente mevrouw Smulders, en gooide een bruine diplomatentas op de balie. Twee Duitse meisjes en een man, die zich op dat moment ook in het kantoor bevonden werden door de overvaller eveneens onder schot geno men en gedwongen tegen een muur te gaan staan. De kassier pakte het geld, dat onder handbereik lag een bedrag van on geveer 20.000 gulden en stopte het in de tas. De man rende daarop de bank uit en verdween in een steeg, die naar de Nieuwendijk loopt. Daar meng de hij zich tussen het veelkoppige wan delende publiek. Zijn achtervolgers raakten ztyn spoor bijster. De kassier kon een goed signalement van de man opgeven. Het was een don kerblonde jongeman van 1.70 m met een snorretje en een puist op de rech terwang. Hij droeg een zwartleren jack met ritssluiting. LIMA Een door vjjf gewapende Brazilianen gekaapt passagiersvlieg tuig van de Braziliaanse maatschappij „Cruzeiro Do Sul", is door motorpech gestrand In de Peruviaanse hoofdstad Lima. De kapers, onder wie een 22-jarig meisje, Isolde Sommers, hadden zich kort na het vertrek uit Montevideo van het toestel meester gemaakt en de piloot koers laten zetten naar Cuba. Nadat het vliegtuig een Caravelle in Lima een tussenlanding had gemaakt om brandstof in te nemen, wilde het niet meer starten. Op Lima's internationale luchthaven, waar nooit Caravelles lan den, beschikt men niet over de appa ratuur om het toestel weer op gang te krijgen en het wachten is nu op een Chileens vliegtuig dat startgeneratoren •komt brengen. Aan boord van het gekaapte vliegtuig bevinden zich 27 personen: 21 passa giers en 6 bemanningsleden. Het toe stel is door 60 politiemannen omsingeld. Binnen is alles rustig. De kapers lie ten in een briefje weten, te behoren tot een guerrillabeweging die de idealen van wijlen „Che" Guevara nastreeft. Ze deel den mee dat ze de vrouw en twee zoons van een in Brazilië gevangen zittende revolutionair naar Cuba wilden brengen. De leider van de groep zou een zekere James Allan Luce zijn, 26 jaar en me disch student. In Buenos Aires lieten de kapers twee oude mensen, die aan een hart kwaal leden, het vliegtuig verlaten en namen brandstof en eten aan boord. In Antofagasta in Chili werd weer getankt. OLDENZAAL De oud-gemeente secretaris van Oldenzaal, de heer M. B. van Hoek, moet, volgens een uitspraak van het ambtenarengerecht in Zwolle, de gratificatie van vierduizend gulden terugbetalen die hij bij zijn afscheid vo rig jaar heeft gekregen. Het bedrag zal worden afgehouden van zijn pensioenuitkering. Vorig jaar besloot het college van B. en W. van Oldenzaal de heer Van Hoek een gratificatie toe te kennen, maar bij nader onderzoek bleek dat hier een fout was gemaakt. ATHENE Politieke gevangenen, gedetineerd op het Griekse eiland Leros in het kamp Laki, hebben gisteren een verklaring in handen gespeeld van bui tenlandse persbureaus in het land. Zij vragen afschaffing van hun „con centratiekamp" en vrijlating van de zieke en bejaarde gevangenen. In de verklaring, die niet was onder tekend, zeggen de gevangenen, dat de meesten van de 1050 gedetineerden griep heben en verstoken zijn van me dische hulp. Eén van hun medegevangenen was op 27 december gestorven, nadat h(j was ziek geworden door zijn langdurige gevangenschap.

De Vallei | 1970 | | pagina 1