Veenendaals dagblad Minister Roolvink praat vandaag met partijen over tweejarig contract Kabinet wilde nog geen „nee" zeggen Buiten Verdwaalde renzenvis op zandplaat gestrand Egypte wil van Frankrijk wapens Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Honger stijgt in Biafra DROEVIG EINDE VAN ZWERFTOCHT Dambreuk in Argentinië BRITTEN IN LUCHTTAXI WINNEN LUCHTRACE Zaak Kopechne heden voor Linkse" schoolblad redacteuren geweerd mm®*-4 m j Agnew belooft Azië steun Vreemd artikel over Nasser Oude pastoor wint pleit om pastorie Tijdens douchen overleden aan zuurstofgebrek Te laat komen op kerkhof kost geld Zes schoten in 't wilde weg door woesteling Aanhoudend winters DEN HAAG Minister Roolvink (sociale zaken) praat van daag met werkgevers en werknemers in de grootmetaal over de tweejarige c.a.o. die onlangs is afgesloten. De ministerraad heeft zich vrijdag over dit contract voor ongeveer 300.000 werknemers gebogen. Hoewel het kabinet bezwaren heeft tegen de tot eind 1971 lopende c.a.o., heeft het tot nu toe geen duidelijk „neen" willen uitspreken. „NOODVERBAND" I Januari-aspect ASJES Bloedbad in My Lai bevestigd NAAR LEIDEN Voor het eerst na kuur weer uit.... VRIJ Rustig winterweer Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement f 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De VaNef* opgericht In 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 5 JANUARI I970 - 44e JAARGANG no. 3 GESPREK OVER METAAL-CAO De voorzitter van de Metaal-bedrijfs- bond van het NW, de heer M. Zonder van, vond de uitnodiging van minister Koolvink voor een „nader gesprek" een heel vreemde zaak. De reden voor het gesprek, heeft de minister niet gezegd. De heer Zonder van vermoedde, dat het over het twee de jaar van de cao zou gaan. Werkge vers en vakbonden in de grootmetaal hielden voor het gesprek met de minis ter nog een voorbespreking. In de metaal-cao is afgesproken dat het werkelijk besteedbaar loon in dit en het komende jaar met 2 3/4 pet. zal mogen stijgen. Als deze stijging in ge vaar komt, omdat de prijzen omhoog gaan, zal een zodanige correctie op het loon worden gegeven, dat het afgespro ken percentage niet wordt aangetast. Het kabinet heeft geen bezwaar te gen deze bepaling als ze alleen voor 1970 zou gelden. In het halfjaarlijkse economische advies van de Sociaal-Eco nomische Raad (SER) is immers over eengekomen, dat het werkelijk besteed baar loon dit jaar met ongeveer 2% pet. omhoog zou kunnen gaan. Daarentegen bestaan wel bedenkin gen tegen de afspraak, dat deze „spel regel" ook voor 1971 zal gelden. De ministers staan met hun bezwa ren niet alleen. Ook de werkgevers heb ben reeds laten weten dat de afspraak om, koste wat kost, de groei van het besteedbaar inkomen op ongeveer 2/i pet. te houden, als „een noodverband" voor 1970 moet worden gezien. Het is beslist niet de bedoeling, dat in alle cao's afspraken worden gemaakt, dat alle prijsstijgingen door nieuwe loons verhogingen zullen worden opgevangen. Met name bestaat er bezwaar tegen, dat de gevolgen van belastingverhogin gen op deze manier op de werkgevers worden afgewenteld. Afspraken hier over zijn voor dit jaar niet zo belang rijk, omdat de belastingen nauwelijks stijgen. In '71 komt er echter een nieu we verhoging van de omzetbelasting; een extra loonsverhoging zal deze ech ter niet mogen opvangen. Am peil te trekken op de natuur van de maand, die we sinds kort zijn ingegaan, is ondoenlijk, want ze kan zich in allerlei ge daanten ontplooien, die er, elk naar wezen en geaardheid, bijzon dere trekken aan verlenen. Toch zijn er wel zekerheden, waar we op kunnen rekenen, want doorgaans vinden we in de loop van Louw maand kleine planten in bloei, veel al in de flora's liefdeloos alge meen onkruid" geheten, zoals het herderstasje en 't klein-kruiskruid. Als we evenwel aanleg voor een vleugje poëzie hebben, noemen wij hen dappere voorvechters van de lente". Mossen lichten onder de la- ge zonnestralen als een modern schilderij in hel oranje en oker, de vogellijm meest in Limburg vertoont zijn groene levendigheid en parelbessen in dorre boomtop pen en presenteert zich daar ori gineler en natuurlijker dan de ma retakken in de bloemenwinkels tus sen Spaanse pepers en getrokken tulpjes. Als het een beetje meevalt hebt ge kans op het liefelijke beeld van de hazelaar, die reeds in Louw maand de ronde stamperkatjes met de rode stempels laat zien; gele meeldraadrupsjes bengelen in de koude wind, maar doorgaans wint 5 de grijze els van de bosaanplanting I en de zwarte van de slootkant het, j vooral op plaatsen, waar ze luw en beschut staan. Gaspeldoorns prik- ken tussen scherpe stekeligheid de i gouden vlinderbloemen en dit kan 5 bij een luchtig sneeuwen mantelr tje een verrukking voor het oog wezen. De distelachtige vinnigheid weerhoudt de konijnen ervan de 5 stammetjes aan te snijden. En ten 5 slotte: al naar dat januari met of zonder sneeuw of vorst komt, schommelt de overige vogelbevol king in aantal en verscheidenheid, zodat de opmerkzame wandelaar steeds op het een of andere ex traatje bedacht dient te wezen. 5 jan. '70 A. B. Wigman Het ziet er overigens niet naar uit, dat het kabinet de cao voor de grootmetaal zal afkeuren. Minister Roolvink moet de volgende maand in de Eerste Ka mer zijn Loonwet verdedigen. Een in greep in de cao voor de metaal zou zijn positie ongetwijfeld zwakker ma ken. LAGOS De Nigeriaanse federale troepen zijn in hun offensief nog maar 8 tot 10 kilometer van Owerri, de laat ste grote stad in Biafra verwijderd, en kunnen deze bezetten wanneer zij maar willen. Dit heeft een officiële Nigeriaan se defensievvoordvoerder gezegd. Volgens hem wordt de stad al twee weken beschoten. „Wij hadden haar al vóór Kerstmis in kunnen nemen, maar dat past niet in onze tactiek", zo zei hij. Eerst moet volgens hem een strategi sche verbinding tussen verschillende militaire eenheden tot stand komen. De defensiewoordvoerder zei ook, dat het thans mogelijk is van Port Har- court naar Enoegoe te rijden, waarbij de steeds kleiner wordende enclave van opstandig Biafra links blijft liggen. Een dergelijke tocht is echter nog zeer ge vaarlijk. Van welingelichte zijde in La gos is vernomen dat het internationaal waarnemersteam in Nigeria gevraagd heeft de autorit van Port Harcourt naar Enoegoe te mogen maken. De Nigeriaanse derde divisie is onge veer 13 kilometer ten oosten van Ower ri de rivier de Imo overgestoken. Ande re eenheden rukken vanuit het zuiden en westen naar Owerri op. De federalen hebben in hun offensief, dat twee weken geleden begon, de be langrijke voedselproducerende gebieden in het zuiden van Biafra afgesneden. Biafraanse functionarissen geven toe, dat het voedselprobleem thans ernsti ger is dan ooit tevoren en volgens me dewerkers aan de hulpverleningspro gramma's is de hongersnood nu volle dig. De prijs van garri, het voornaamste voedsel, is sinds het nieuwe offensief verdubbeld en kost nu 10 shilling (4,30 gulden) per beker, voldoende voor één maaltijd. Slechts weinig gezinnen kun nen zich meer dan een maaltijd per dag veroorloven.- Volgens medewerkers van de hulpverleningsorganisaties kan al leen een grootscheepse voedsêlstroom voorkomen dat de hongerdood massale vormen aanneemt. HELMOND In het conflict over de pastorie van het Brabantse dorp Bergeijk is een nood-oplossing gevonden Pastoor G. van Elderen werd in 1967 door mgr. Bluyssen ontslagen. Hij ging tegen dit ontslag in beroep bij de Hei lige Stoel in Rome." Nadat dit beroep was afgewezen, werd kapelaan Na- buurs de pastoor van Bergeijk. Hij kon echter de pastorie niet in omdat de oude pastoor Van Elderen er bleef wo nen met zijn huishoudster. Ondanks vele sommaties van het bis dom, bleven de pastoor en zijn huis houdster in de pastorie. Zaterdag heeft mgr. Bluyssen op de kansel in de parochiekerk meegedeeld dat het bisdom nu naar 'n nieuwe pas torie zal zoeken en die ook zal betalen. Er zullen geen gerechtelijke stappen tegen de oude pastoor worden onderno men. BLERICK In zijn woning in Ble- rick is zaterdagmiddag tijdens het dou chen de 74-jarige H. Roddeman om het leven gekomen. Toen de huisgenoten ongerust werden over het lange weg blijven van de man, forceerden zij de deur van de badkamer en troffen hem bewusteloos aan. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken bleken vergeefs. Bij on derzoek is gebleken, dat de ventilatie in de door een elektrische kachel ver warmde badkamer onvoldoende was, waardoor gebrek aan zuurstof was ont staan. De enorme potvis vond zijn laatste rustplaats tegen de dijk bij Breskens. ELBURG Burgemeester en wethouders van Elburg delen de gemeenteraad mee, dat het her haaldelijk voorkomt dat een be grafenis aanmerkelijk later plaats vindt dan was afgespro ken omdat de begrafenisstoet te laat op de begraafplaats aan komt. Dit kan storingen tot gevolg hebben. Bovendien achten bur gemeester en wethouders het on gewenst, dat het personeel van de begraafplaats, met name in de winter, lang op een begrafe nisstoet moet wachten. Zij stellen de gemeenteraad dan ook voor dit tegen te gaan door het opnemen van een z.g. boetebepaling in de Verordening op de heffing van begrafenis rechten. Als de raad dit voorstel aan neemt zal een extra recht van f 10,- zijn verschuldigd als men te laat, maar niet meer dan een kwartier over tijd op de begraaf plaats aankomt. Is men meer dan een kwartier maar niet meer dan een half uur te laat, dan zal f12,50 verschuldigd zijn, terwijl bij overschrijding van het afgesproken tijdstip met meer dan een half uur f 15,- extra ver schuldigd zal zijn. BRESKENS Het vissersdorp Bres kens in Zeeuws-Vlaanderen heeft er sinds zaterdag een grote toeristische trekpleister bij gekregen. Enkele duizenden mensen stonden in de rij om een dode, ruim zestien meter lange, en dertig ton zware potvis te bekijken. De kolos (een mannetje) was door de bemanning van de kotter Breskens 23 op de Spijkerplaat gevondeh. Aangenomen wordt dat potvis op de Noordzee is verdwaald en de Wester- BUENOS AIRES Door zware re gens is een waterreservoir van Mendo- za, een stad in het Andesgebergte, opengebroken, waardoor 33 mensen om het leven zijn gekomen. Vele tien tallen worden nog vermist en gevreesd wordt dat velen hunner ook de dood hebben gevonden. Het water stroomde door de straten van Mendoza. In de ge hele provincie werd de noodtoestand af gekondigd. De elektriciteit is uitgeval len en alle verbindingen met de rest van het land zijn verbroken. De autoriteiten in Buenos Aires die over verwarde radio-berichten uit Men doza beschikken, schatten dat het aan tal doden de 50 zal benaderen. SYDNEY Een Britse bommenwer perpiloot uit de tweede wereldoorlog heelt de luchtrace van Londen naar Sydney over 19.300 km gewonnen. De tweede plaats ging naar een Austra lisch vliegtuig en de derde plaats weer naar een Britse inschrijving. Het winnende vliegtuig, een Britten- Norman luchttaxi, werd gevlogen door de 46-jarige kapitein Bill Bright uit As cot en de 45-jarige kapitein Frank Bux ton uit Bournemouth, beide in Zuid-En- geland. Hun toestel ging als 33ste over de eindstreep op het vliegveld van Banks- town van de 59 vliegtuigen die de race hebben voltooid. Toen de uitslag be kend werd gemaakt, bracht kapitein Bright vol verrukking een heildronk uit met champagne en riep; „Van top tot teen Brits. Brits' vliegtuig, Britse vlie gers, helemaal Brits, tot onze sokophou ders toe... en wij hebben gewonnen". De enige vrouw in de race, de Britse pilote Sheila Scott, die de gehele route solo heeft gevlogen, laridde als 14e. Bright en Buxton wonnen de hoofd prijs ter waarde van ongeveer 100.000 gulden en de trofee, die beschikbaar was gesteld door de Australische minis ter-president. Ir. Dirk Asjes (58), de aanvoerder van het enige Nederlandse team in de luchtrace van Londen naar Sydney, zorg de zaterdag aan de finish voor grote op schudding. Terwijl de organisatoren halverwege de laatste etappe de zestig overgeble ven vliegtuigen aan de grond hielden, atoof de Aero Commander van Dirk As jes, Jan Bosch en Donald Parser door stofstormen en tropische regenbuien naar het eindpunt. Het laconieke commentaar van ir. Asjes na de landing in Sydney: „We /werden misselijk van het wachten en besloten de elementen te trotseren in plaats van rond te blijven hangen bij het laatste controlepunt". De vaderlandse equipe viel hiermee definitief buiten de prijzen. „We waren toch al kansloos", aldus de heer Asjes, „en we wilden zo vlug mogelijk naar Sydney om de voorbereidingen te tref fen voor de terugtocht". SAIGON De Zuidviëtnamese senaat is maandag een debat begonnen over de beweerde massamoord in My Lai. De voorzitter van de defensiecommissie van de senaat, Tran Van Dong, die de leiding heeft gehad van een senaats commissie van onderzoek, verklaarde dat er inderdaad bewijzen voor een massamoord zijn. De moord op de bur gers van My Lai kan niet worden be schouwd als een oorlogsdaad, zoals de regering van Zuid-Viëtnam beweert. Het parlement heeft de plicht een on derzoek in te stellen, aldus de senator. Een ander lid van de commissie van onderzoek, Voe Minh Tran, zei echter dat geen van de ondervraagde getuigen een massamoord zoals in de pers was gepubliceerd kon bevestigen. De plaat selijke autoriteiten wisten niets van een Amerikaanse aanval op My Lai in maart 1968, aldus senator Tran. schelde is binnengezwommen. Zijn ver wondingen wijzen erop, dat het dier door het afnemend tij is verrast, en droog kwam te liggen. Met de hulp van de reddingboot Java- zee is de potvis na een uur sjorren van de Zandplaat losgetrokken. Souvenir jagers waren er zaterdag als de kippen bij om de enorme tanden uit de kaken te breken. Wat er verder met de kwalijk riekende vis gaat gebeuren is nog niet precies bekend. De meest biedende mag hem hebben. De meeste interesse toont tot dusver prof. dr. L. Brongersma, directeur van het Rijksmuseum voor Natuurlijke His torie in Leiden. Hij wil het dier ontle den en 't geraamte voor wetenschappe lijke onderzoekingen naar het Leidse museum overbrengen. CAIRO De Egyptische autoriteiten hebben zich zondag niet willen uitlaten over de in het buitenland verschenen berichten, dat president Nasser Frankrijk zou hebben benaderd over wapenaankopen. Volgens een in Frankrijk verschij nend links weekblad heeft president Nasser onlangs Palestijnse guerrillalei ders gezegd, dat een politieke regeling met Israël de Arabische landen voor onafzienbare rampen zou behoeden. Het doorgaans we] ingelichte blad „Africasia", dat geen bron opgaf voor dit bericht, meldde dat het Egyptische staatshoofd die opmerking kortgeleden had gemaakt tijdens een ontmoeting met ARNHEM De 31-jarige chauffeur Bennie K. heeft gistermiddag bij het meisjes- en kinderhuis „Welkom" in Arnhem met een revolver in het wilde- weg zes schoten afgevuurd. Niemand werd gewond. Drie kogels gingen door een bovenlicht en de andere drie verdwenen in een vuilnisvat. Na de schietdemonstratie sprongen K. en zijn vriend, de 33-jarige chauffeur A. V. W., in een taxi. De politie reed de taxi echter nog in dezelfde straat klem en rekende het tweetal in. Bennie K., een goede bekende van de Arnhemse politie en zijn vriend waren beiden dronken en hadden 'n uur tevo ren ruzie gemaakt met twee groepslei ders, die bij de ingang van het tehuis standen. De ruzie was uitgelopen op een vechtpartij, waarbij een van de mannen een mes trok. De groepsleiders hadden toen de poort gesloten. Het tweetal keerde kort daarop terug en begon bierflessen tegen de poort te gooien. Toen een van de groepsleiders door een luikje keek, trok Bennie K. de revolver. Het was voor Bennie het eer ste avondje uit na een ontwennings kuur. EDGARTOWN (Massachusetts) In het stadje Edgartown in Massachusetts begon vandaag het gerechtelijk ond'er- zoek naar de oorzaak van de dood van Mary-Jo Kopechne, de medewerkster van wijlen senator Robert Kennedy, die verdronken is in een auto van senator Edward Kennedy, op 18 juli vorig jaar. DEN HAAG Ongeveer dertig redacteuren van schoolbladen zijn zaterdag tevergeefs van Alkmaar naar Den Haag gereisd voor een voorlichtingsbijeen komst over de NAVO. „De bijeenkomst kon niet doorgaan omdat de helft van de zestig genodigden afkomstig was uit linkse groeperingen, die van plan waren de boel in de war te schoppen", vertelde de héér J. Kortenhorst Hij verzorgt voor de Atlanti sche commissie de organisatie van voorlichtingsbijeenkomsten over de NAVO, die al vijf jaar worden gehouden. Hij ontkent niet aan de helft van zijn gasten een paar dagen geleden een tele gram te hebben gestuurd, waarin stond, dat de bijeenkomst niet zou door gaan. „Ik hoopte dat zij dit zouden geloven, maar bij de bus in Alkmaar bleek dat toch een deel mee wilde naar Bergen aan Zee, waar in eerste instantie de voorlichting zou worden gegeven". „Om de „linkse groeperingen" te ontlopen, ging de bus naar Den Haag, waar in het gebouw op Gouden Wieken in Scheveningen enige chaos ontstond. Een deel van de redacteuren van schoolbladen wilde worden voorgelicht, een an der deel wilde een kritische discussie. Zes politiemannen hielden een oogje op de chaos, maar hoefden niet in te grijpen. De foto toont de jongelui voor het gebouw „Op Gouden Wieken". een delegatie van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie onder leiding van Jas- ser Arafat. „De organisatie voor de bevrijding van Palestina weigert categorisch te praten over ieder voorstel dat beoogt de vestiging van een Palestijnse staat op de westelijke oever van de Jordaan en in de Gazastrook", aldus de leider van de Palestijnse terreur-organisatie, Jasser Arafat. Volgens het Egyptische blad „El Achram", dat zondag deze in Cairo afgelegde verklaring van Arafat publiceerde heeft de leider van „El Fa tah" hieraan nog toegevoegd: „onze po litiek bestaat uit een intensivering van de militaire operaties tot aan het mo ment van de vestiging van een demo cratische staat in Palestina." De Israëlische regering heeft zondag de minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban opgedragen, te streven naar verbeterde betrekkingen met Frankrijk. Zij is evenwel van mening, dat voort zetting van het Franse embargo op de wapenleveranties aan Israël, een scha delijke uitwerking heeft op de vooruit zichten op vrede in het Midden-Oosten. De Israëlische strijdkrachten hebben drie Libanese burgers vrijgelaten, die vrijdag bij een nachtelijke overval op een Libanees grensdorp gevangen wa ren genomen. Vier Arabische saboteurs zijn om het leven gekomen en acht Israëlische mili tairen zijn gewond bij een ernstige botsing die vanmorgen heeft plaatsge had bij het vluchtelingenkamp in El- Moseaze, in de Gazastrook. Dit is mee gedeeld door een woordvoerder in Tel Aviv. Tijdens een reeks luchtgevechten bo ven het Suez-kanaal hebben Israëlische straaljagers zondag 2 Egyptische Mig- 21 toestellen neergeschoten. Een derde Mig werd beschadigd. Een hoge stafofficier van he+ hoofd kwartier van de Amerikaanse Lucht- commando (SAC) die zijn naam niet wilde zeggen, heeft zaterdag in Omaha in de Amerikaanse staat Nebraska ver klaard dat,het door de Israëliërs buit gemaakte Egyptische radarstation van Russische makelij van buitengewoon grote betekenis kan zijn voor de ontwik keling van de tactiek die de Amerikaan se lange-afstandsbommenwerpers moe ten toepassen. Bij een kernaanval, al dus de officier, zouden de bommenwer pers op zeer lage hoogte door het vijandelijke luchtverdedigingssysteem heen moeten breken om de kans op ont dekking door radar te verminderen. BANGKOK Amerika aal ervoor zorgen in het gebied van de Stille Oceaan zo machtig te blijven, dat het de Aziatische landen zal kunnen be schermen tegen openlijke afressle van de communistische wereld. Deze verzekering heeft de Ameri kaanse vice-president, Agnew, gisteren gegeven aan de leiders in Thailand. Agnew bezocht gisteren Bangkok op zijn reis door elf Aziatische landen. De Amerikaanse vice-president zei, dat de uitvoering van de „leer van Nixon", die gericht is op het zelfstan dig handelen van de Aziatische bondge noten van Amerika, niet betekende, dat Amerika zich volledig van Azië los zou maken. De Verenigde Staten zullen, aldus Ag new, hun verplichtingen aan de Aziati sche volkeren blijven nakomen. (Van onze weerkundige medewerker) Fcn depressie met regen en sneeuw trekt van Frankrijk naar Midden-Europa. Het mini mum blijft voldoende zuidelijk om het winterweer in Gelderland te doen voortduren. Het blijft de ko mende dagen dan ook licht tot ma tig vriezen. De kans op een sneeuw bui wordt naderhand iets groter. Een uitgebreid hogedrukgebied boven Groenland blokkeert de nor male baan van de oceaandepressies tussen IJsland en Schotland, zodat er ook van die kant voorlopig niet op dooi te rekenen is. Vannacht vroor het op veel plaat sen in ons land acht tot negen gra den. De laagste temperatuur in De nemarken was 14 graden C. In Zweden nam de kou sterk toe: Stockholm meldde vanmorgen om 7 uur 23, andere stations —25 tot t 30 graden C. In Oost-Europa is 5 het daarentegen minder koud: War- schau 1, Moskou 2 graden C. Weersverwachting van het KNMI, geldig van maandagavond tot dinsdag avond: Opklaringen, maar voornamelijk in de kuststreken ook hier en daar een sneeuwbui. Vanavond en vannacht plaat selijk mist. Zwakke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Morgen Zon op 08.47; onder 16.45. Maan op 08.05; onder 14.30.

De Vallei | 1970 | | pagina 1