KANKER PAVILJOEN nanciele notities Expansieprogramma DSM-Chemie Heerlen Nieuwe fabriek komt in Geleen Luchtverkeer brak opnieuw alle records BEVREDIGENDE GROEI BIJ DE AGO-BEDRIJVEN Van Nederlandse zijde ruim 100 exposanten Pensioenfonds van Kon. Shell Wederom verlies voor Ngombezi Indonesische tabakverkopen in Bremen VELE NIEUWE PROJECTEN OP STAPEL Wonder aandeel blijft stijgen Benoemingen bij Heineken DUIDELIJKE STIJGING VAN GEMIDDELDE DAGPROUKTIE Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel IN DE GREEP x VAN DE GRIEP WITTE KRUIS WBSm' MÊBElm PILOOT STORM mmmmm TEKKO TAKS Dit jaar een record VOORAL LUCHTVRACHT STERK TOEGENOMEN INTEGRATIE IN 1970 VRIJWEL VOOLTOOID Bericht van Litton Ind. FRANKFORTER VOORJAARSBEURS 1970 W2 miljard op balans helpt u eruit Conjunctuurtest over november Pagina MAANDAG 5 JANUARI 1970 1 <- - r.f »m;ï ,„3,» - fl« O II- I i ■■«itèfcmtm. et ■if iiB;B®ia«.i fflipfed «li -it:: Op die manier kwam Pavel Nikolaye vich de dag door totdat de verplaaghulp kwam zeggen dat zijn vrouw was gearriveerd. Ala regel werden de ver wanten van bedpatiënten op zaal toegelaten, maar Pavel Nikolayevich kon op dit ogenblik de kracht niet opbrengen te gaan betogen dat hij bedpatiënt was. Bovendien wist hij dat hij zich vrijer zou voelen in de hal, weg van deze naargeestige, moedeloze men- «en. Hij wond dus een warme das om flüjn hals en ging naar beneden. Niet iedere man houdt een jaar voor «ijn zilveren bruiloft nog evenveel van zijn vrouw als Pavel Nikolayevich van Kapa hield. Zijn leven lang was er werkelijk niemand geweest die hem nader stond, niemand met wie hij zo eerlijk van zijn successen kon genieten en piekeren over zijn problemen. Kapa was een ware vriendin, een intelligente, energieke vrouw. „Ze heeft meer hersens dan de hele dorpsraad bij elkaar," pochte Pavel Nikolayevich vaak tegenover zijn vrienden. Hij had nooit behoefte gevoeld haar ontrouw te zijn en ook zij was hem nooit ontrouw geweest. Het is een dwaling te zeggen dat echtgenoten die op de sociale ladder zijn gestegen zich altijd gaan schamen over hun jeugdige verleden. Ze waren hoog uitgestegen boven het niveau waarop ze stonden toen ze trouwden. Zij was arbeidster geweest in dezelfde macaronifabriek waar hij in de kneedafdeling was gaan werken. Al voor hun huwelijk was hij opgeklom men tot lid van het vakbondscomité van de fabriek en op de afdeling bedrijfsveiligheid geplaatst. Daarna was hij, via zijn lidmaatschap van de Komsomol, aangesteld om de handels organisatie te versterken en een jaar later was hij directeur geworden van de aan zijn fabriek verbonden school. In al die jaren had zich tussen hem en zijn 'vrouw geen enkel verschil in belangstel ling ontwikkeld. Hun proletarische sympathieën eranderden niet. Bij feestelijke gelegenheden, als ze iets te drinken hadden gehad, en als de mensen rond de tafel eenvoudige lieden waren, plachten de Rusanovs herinne ringen op te halen aan hun dagen in de fabriek en los te barsten in luidruchtige vertolkingen van oude arbeidersliede ren. Kapa, met haar omvangrijke gestalte, haar twee zilvervossen, haar handtas ter grootte van een aktentas en haar boodschappentas vol etenswaren, nam op de band in het warmste hoekje van de hal minstens drie zitplaatsen in beslag. Ze stond op om haar man met haar warme, zachte lippen te kussen en spreidde een pand van haar bontmantel uit waar hij op kon gaan zitten, zodat het wat warmer voor hem was. „Hier is een brief," zei ze, terwijl ze met haar mondhoek trok. Dat was een vertrouwde tic en Pavel Nikolayevich maakte er meteen uit op dat het een onplezierige brief was. Kapa was een koel en verstandig persoontje, maar ze had één vrouwelijke eigenschap waar ze niets aan doen kon: als er nieuws was, goed of slecht, kon ze het niet voor zich houden. „Nou, vooruit," zei Pavel Nikolaye vich op verongelijkte toon, „geef me maar de genadeslag; als het zo belang rijk is; zeg het dan maar." Nu ze het eruit had geflapt was Kapa van haar last bevrijd en kon weer als een gewoon menselijk wezen praten. „En, hoe is het met je, Pasik? Hoe gaat het? Ik weet alles al van je injectie. Vrijdag, en ook gistermorgen, heb ik de directie opgebeld. Als er iets niet goed was geweest zou ik regelrecht hierheen zijn gekomen. Maar ze zeiden me dat alles heel goed ging is dat zo? „Met de injectie ging het heel goed," bevestigde Pavel Nikolayevich, in zijn schik over zijn eigen flinkheid. „Maar de toestanden hier, Kapelka, de toe standen! En meteen verdrongen zich in zijn brein alle dingen die hij hier ergerlijk en vervelend vond, te beginnen met Yefrem en Kostoglotov. Niet wetend met welke klacht te beginnen zei hij tenslotte op smartelijke toon: „Kon ik tenminste maar een apart toilet gebruiken! Wat een ellen de! Wat voor een toilet is me dat hier! Geen afscheiding, alles open! (Het gebruik van een openbaar bad en van een openbaar toilet ondermijnt onver mijdelijk het gezag van een ambtenaar. Op zijn kantoor had Rusanov de beschikking over een toilet dat niet algemeen toegankelijk was.) Kapa, die wel begreep hoe beledigend hij dit alles vond en hoezeer hij behoefte had zijn hart te luchten, viel hem niet in de rede. In plaats daarvan wist ze hem tot nieuwe klachten te verlokken, tot hij ze beetje bij beetje allemaal geuit had, tot en met de moeilijkst te beantwoorden en wanho pigste van alle vragent „Waarvoor betalen ze die artsen hun salaris? Ze vroeg hem tot in details hoe hij zich voelde tijdens de injecties en daarna, en hoe het met zijn tumor ging. Ze verschoof zelfs zijn shawl een beetje, keek naar de tumor en gaf als haar mening te kennen dat hij een heel, heel klein beetje kleiner werd Dat was niet zo, wist Pavel Nikolaye vich, maar toch was het prettig te horen zeggen dat het misschien wel zo was. „Hij is tenminste niet groter, hè? „Nee, echt niet, natuurlijk niet." Kapa was er zeker van dat dit niet zo was. „Als hij nu maar niet verder groeit," zei Pavel Nikolayevich, alsof hij het ding smeekte ermee op te houden. Zijn stem klonk huilerig. „Als hij nu maar zo bleef. Als hij op deze manier nog een week lang blijft groeien, maar de hemel weten..." Nee, hij kon het niet zeggen. Hij kon niet in de duistere afgrond staren. Wat voelde hij zich ellendig zwevend op de rand van het gevaar. „Morgen krijg ik de volgende injectie, en dan woensdag weer een. Maar als het nu niet helpt? Wat moet ik dan doen? „Dan zul je naar Moskou moeten," zei Kapa resoluut. „Laten we afspre ken: als de twee volgende injecties niets helpen, zetten we je op het vliegtuig naar Moskou. Je hebt ze daar vrijdag opgebeld en toen ben je van gedachten veranderd, maar ik heb Shendyapin nu getelefoneerd en ik ben naar Alymov toegeweest en Alymov heeft zelf Moskou opgebeld. Het schijnt dat jouw ziekte tot voor kort alleen maar in Moskou kon worden behandeld. Ieder een werd daarheen gestuurd, maar nu zijn ze hier ook met de behandeling ervan begonnen, om het gehalte van de plaatselijke specialisten te verbeteren, weet je. Maar in elk geval zijn artsen een afschuwelijk ras. Hoe durven ze over het opvoeren van de capaciteit te praten, als het om levende mensen gaat? Het kan me niet schelen wat je zegt; ik haat dokters! „Ja, ja," stemde Pavel Nikolayevich bitter in. „Ja, dat is precies wat ik ze hier gezegd heb." „En onderwijzers haat ik ook. Na wat er met Maika is gebeurd, kan ik ze niet meer zien. En denk eens aan Lavrik? Pavel Nikolayevich veegde zijn brille- glazen schoon. „In mijn tijd, toen ik hoofd van de school was, kon ik het nog begrijpen. De bevoegde onderwij zers stonden allemaal vijandig tegenover ons gezag; niemand stond aan onze kant. Het voornaamste probleem was ze in toom te houden. Maar nu wordt er van ons verwacht dat we in staat zijn op ze te rekenen en iets van ze te verwachten." „Goed maar luister nu eens! Het is helemaal niet bijzonder ingewikkeld, jou naar Moskou te krijgen. Ons pad is nog niet helemaal door onkruid ver stikt; we kunnen er nog altijd een stukje grond voor vinden. (wordt vervolgd) 4315. Het gebeurde allemaal zó snel, dat de twee avonturiers het gevoel' kregen in een dolgeworden kar retje van een kermis-achtbaan te zitten. Gelaten lieten zij alles maar over zich komen en zich in de veilig heidsriemen heen en weer slingeren. De flivver werd door de zweefdraden omlaag getrokken naar de boom toppen en tuimelde in een wachtend vangnet, dat onder het ongewone gewicht diep inzakte, doch niet scheurde. Het reuzen spinnenvolk scheen in dit gedeelte van het oerwoud sterk vertegenwoordigd te zijn, want tussen het gebladerte hangend, werd de flivver gretig opge- vangen door een zo mogelijk nóg groter exemplaar dan het eerste en meteen met een eindeloos lijkende, sterke kleefdraad verder ingekapseld. In minder dan geen tijd was de fliwer veranderd in een reuzen-cocon, waarin de twee mannen duizelig en machteloos aan hun rie men hingen. Toen het draaien en tollen eindelijk op hield, kon Ran Seth zich als eerste losgespen en hij begon meteen te proberen het dak van de kleine cabi ne te openen. Zonder succes overigens, want de wik keldraden van de reuzenspin bleken te taai voor zijn povere krachten. 71. Vriendelijk glimlachend en bemoedigend wuivend kwamen de beide vrienden naderbij. Zij beschreven met de arm een forse boog door de lucht en vroegen: „Flat gezien? Groot, groot huis? Heel grote stenen tent door de lucht zien vliegen?" De tentbewoners gaven echter in het geheel geen antwoord en bleven de beide vreemdelingen met grote angstogen en trillende onderlippen aanstaren. Tekko, die begreep dat hij zo niet veel wijzer zou worden, be gon daarom eerst maar met het uitdelen van een pak je goede sigaretten, wat zeer op prijs gesteld scheen te worden en de gemoederen wat tot bedaren bracht. Maar daar kwam Sir Patrick al aangelopen. „Het lukt zeker niet?" informeerde hij grinnikend. „Laat mij dat zaakje maar eens opknappen. Met handel drijven kan men de wereld veroveren. En dan komen de ton gen vanzelf wel los! Let Op!" En hij begon direct met grof geld over de aankoop van een mand vijgen en een zak dadels te handelen, die zij met het oog op de proviandering best kon ge bruiken. En terwijl Tekko en de edele Courage met een Arabiër aan het koeterwalen waren, liet professor Starreveld aan een paar oude vrouwtjes een foto van de ruimteflat zien. De oudjes schenen het ding direct te herkennen, want hun armen gingen omhoog en zij wezen in Ooste lijke richting. AMSTERDAM. Uit de verlies- en winstrekening over 1968 van de N.V. Cultuur Maatschappij „Ngombezi" blijkt, dat het verlies over dat jaar f 131.915 heeft bedragen, tegen een verlies over 1967 van f 242.956. Dit bedrag wordt af geboekt van de buitengewone reserve, waarna deze rekening nog f 419.761 groot is. De exploitatierekening van de koffie- onderneming sloot met een nadelig saldo van f 44.371. De in belangrijke mate tegenvallende produktie in 1969, alsmede de lage opbrengstprijzen, zullen de di rectie zeker niet in' staat stellen de koffie-exploitatie in 1969 met winst af te sluiten. Ondanks lage sisalprijzen slaagde de deelneming Tungi Ltd er in door dras tische bezuinigingen het boekjaar 1968 met winst af te sluiten. Een dividend declaratie vond niet plaats. Kortgeleden is er een nieuwe wet afgekondigd, waarin bepaald wordt dat de verkoop van de gehele Tanzanlaanse slsalproduktle zal worden geleid door één Tanzaniaanse verkooporganisatie, waardoor het tot nu toe zelfstandig aan de markt brengen door Tungi Ltd helaas wordt beëindigd. BREMEN Do omzet van de centrale markt voor Indonesische exporttabak in Bremen heeft dit jaar een record om vang bereikt. Blijkens een bekendmaking van de Deutsch-Indonesische Tabak- Handelsgesellschaft bedroeg de waarde van de omzet van de vijf inschrijvingen voor Sumatra-tabak en van de vflf in schrijvingen voor Java-tabak in 1969 ongeveer 96 miljoen mark. Daarnaast bedroeg de omzet uit verkopen buiten de inschrijvingen om 12 miljoen mark. Dat is In totaal 8 miljoen mark meer dan in 1968. Tijdens de vijf inschrijvin gen voor Sumatra-tabak werden 27.566 balen aangeboden. Voor slechts 500 ba len werd geen koper gevonden. Bij de inschrijvingen voor Javaanse tabak werden 74.396 balen Besoeki-tabak en 27.519 balen Vorstenland-tabak aange boden. Voor 7500 balen Besoeki-tabak werd geen koper gevonden. De maatschappij tekent hierbij aan dat het marktverloop het afgelopen jaar werd gekenmerkt door een tendentie in de richting van een kopersmarkt. Dit is terug te voeren tot het te grote we reldaanbod van tabak, bestemd voor sigarendekblad, onderdek en binnengoed. Het komende jaar zal worden getracht door middel van marktoriëntatie stabi lisatie van de markt te bewerkstelligen. Bovendien werkt de centrale markt in Bremen aan de verwezenlijking van af- zet-maatregelen die een toeneming van het verbruik en de afzet tot doel hebben. HEERLEN In het kader van het expansieprogramma van D.S.M.-Chemie tc Heerlen is het besluit genomen een aantal nieuwe projecten tot uitvoering te bren gen. De fabrieken voor de plastic lage-dichtheid-polyetheen, waarvoor nog uitbrei dingen in aanbouw z()n, zullen door de bouw van een nieuwe installatie verder in capaciteit worden vergroot. De capaciteit zal worden gebracht op ruim 200.000 ton per Jaar (begin 1972). De grondstof etheen voor deze verhoogde produktie zal worden geleverd door de derde kraker van lichte benzines die medio 1971 in produktie kan komen. Verder is besloten om in een daar voor te bouwen installatie benzeen te gaan winnen uit kraak benzine, die op het olychemiebedrijf van DSM-Chemie als nevenprodukt bij het kraken van lichte benzines wordt verkregen. De nieuwe fabriek, met een jaarcapaciteit van circa 115.000 ton, zal de periode moeten overbruggen gelegen tussen de inbedri j f stelling van de derde kraak installatie voor lichte benzines medio 1971 en het in produktie komen van de petrochemische raffinaderij van Shell en DSM-Chemie te Heerlen. Verder zullen op het polychemiebe- drijf van DSM-Chemie voorzieningen worden getroffen voor fabricage op technische schaal van verschillende ty pen etheenvinylacetaat (eva)-copolyme ren, een produkt dat in variërende sa menstelling sinds kort bij DSM-Chemie in ontwikkeling is gebracht. Deze eva- copolymeren worden gebruikt als coat ing in de papier- en kartonindustrie, alsmede voor lijmen voor speciale toe passingen. Ook is besloten tot het doortrekken van het lange afstand-pUpleidingnet SCHIPHOL In het internationale luchtverkeer zijn in het afgelopen jaar opnieuw alle records gebroken. Daarbij springt vooral de stijging van het vrachtvervoer scherp in het oog. Afgemeten naar het totaal aantal ton-kilome- ters vormt het thans 24 procent van he totale luchttransport. Dit blijkt uit een voorlopig jaaroverzicht van de ICAO, de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart waarbij thans 117 landen zijn aangesloten. In 1969 werden in totaal 287 miljoen passagiers vervoerd (10 procent meer dan in 1968), terwijl een totaal van 348.000 miljoen passagierkilometers werd bereikt (12 procent meer dan in 1968). Daarmee bleef de groei iets ach ter bij die van het jaar tevoren, toen de stijgingen resp. 12 en 14 procent be droegen vergeleken bij 1967. De vracht steeg in het afgelopen jaar het sterkst en wel tot 10.340 miljoen ton-kilometers, hetgeen neerkomt op een stijging van 27 procent vergeleken met het vorig jaar. Deze stijging met 2200 miljoen ton-kllometers is de groot ste ooit in de luchtvracht geregistreerd. De luchtpost bereikte een totaal van 2540 miljoen ton-kilometers, hetgeen 8 procent meer was dan in 1968, een la ger groei-percentage dan in vier voor afgaande jaren. Passagiers, vracht en post te zamen bereikten volgens voorlopige schattin gen in 1968 een totaal van 43.460 mil joen ton-kilometers, een stijging met 5730 miljoen ton-kilometers, waarvan dus zoals hierboven gemeld de vracht 2200 ton-kilometers aan stijging voor zijn rekening neemt. In de afgelopen tien jaren is*de ge middelde jaarlijkse groei als volgt ge weest: 12 procent voor vervoerde passagiers, 14 procent aan passagierkilometers, 19 procent aan ton-kilometers voor vracht, 17 procent aan ton-kilometers voor lucht post en 15 procent voor het. totaal aan tal ton-kilometers. Aangezien de Sovjet-Unie en de Chi nees© Volksrepubliek niet bij de leao zijn aangesloten is bij deze cijfers het lucht vervoer van deze beide grote landen niet inbegrepen. De raad van het Bestuur van de AGO deelt ter gelegenheid van de jaarwis seling mede dat het jaar 1969 voor de AGO-bedrijven bevredigend is verlopen. Sedert het op 1 januari 1969 tot stand komen van de AGO, door het samen gaan van de ALgemeene Friese he, de Groot-Noordhollandsche en de Olveh, is er met voortvarendheid gewerkt aan de integratie van de bedrijven. Er is een gerede kans, aldus de Raad van Bestuur van de AGO, dat de integratie in 1970 vrijwel zal zijn voltooid. Ver wacht mag worden dat in de komende jaren de resultaten hierdoor gunstig zullen worden beïnvloed. De drie-leven-huizen hebben in 1969 inmiddels een duidelijk nieuwe bestem ming gekregen. Het Burmaniahuis te Leeuwarden: alle individuele verzekeringen. Het Kor- tenaerhuis te 's-Gravenhage: alle col lectieve verzekeringen. Het Van Brienenhuis te Amsterdam: bestuurszetel en beleggingen. Door uit breiding van het aantal tot de AGO be horende bedrijven, alsmede door toe neming van de produktie hebben de AGO schadeportefeuilles zich in 1969 prak tisch verdubbeld. Het pakket van dien sten aan verzekerden en tussenpersonen is hierdoor nog verder uitgebreid. De acceptering van outside-risks door de AGO verdient in dit verband afzon derlijke vermelding. In het laatste kwartaal van dit boek jaar vond tevens de presentatie aan de tussenpersonen plaats van de geïnte greerde AGO-leven bedrijven, door de 100 „De gelijkenis ls werkelijk frappant...!" mom pelde Lothar, toen de vermomde Nosco en Asmar bij hen binnentraden. „Het is als zie ik twee ogen één lichaam twee oren van één hoofd of twee ha ren van één knevel". „Over welke oren, ogen en haren heb je het?" snauwde Nosco achterdoch tig, terwijl hij de blauw-geruite kiel op tafel smeet. Hij legde het oude perkament ernaast en vervolg de: „Hier zijn de spullen, mijnheer Lothar. Kijk nou nog eens even goed in de heldere ruimte en verklaar ons gauw welk groot geheim er aan deze dingetjes is verbonden". Lothar keek zijn snau wende bezoeker eens aan en stelde vast: „Kwelling teistert u wat gij weet niet wat ik weet. Eilaas, al introductie van de AGO-levenpolis te gen het nieuwe AGO-tarief. Het premie-inkomen van de gezamen lijke leven-bedrijven in binnen- en bui tenland nam naar schatting toe met 7 procent, van de gezamenlijke scha- de-bedrijven met 11 procent. Het op dit moment geraamde totale premie-in komen van alle AGO-bedrijven be draagt ruim 274 miljoen. Ook ten aan zien van de gemaakte AGO-winst is de Raad van Bestuur hoopvol gestemd. Ten aanzien van de gemaakte produk tie verwacht de AGO-leiding eveneens haar tevredenheid te kunnen uitspre ken. Een schatting van het bedrag dat door de AGO in 1969 aan het publiek is uitgekeerd op grond van gemelde schades, levert ruim 31 miljoen op. SYDNEY Het Australische „won- Jeraandeel" Poseidon Nickel heeft 1969 afgesloten met een krachtige koersstij ging tot bqven tweehonderd Australi sche dollar op de beurzen van Sydney en Melbourne. Na een stijging tot 215 dollar in Melbourne steeg de koers in Sydney vandaag tot 212 dollar om te sluiten op 205 en nabeurs te worden verhandeld tegen 210 dollar. Het vori ge slot was 180 dollar. Lang voordat de handel begon ston den bezoekers aan de beurs van Mel bourne twee tot drie rijen dik nadat de krachtige stijging op de effecten beurs van Londen van gisteren bekend was geworden. Op de beursvloer werd de opgewonden chaos nog vergroot door de .aanwezigheid van televisieca meramensen en fotografen. De beurs waarde van Poseidon Nickel bedraagt thans ruim vijfhonderd miljoen dollar. draagt ge smedenpruik, toch loopt ge tevergeefs los. Frustra, mag ik wat zeggen in de taal der Ro meinen. Frustra... Doch wie zucht in het gevang? Is dat niet hij, aan wij gij u congrueerde, dragen de de momming? En lijdt de onschuld nu geen smedensmart in kille cel?" „Hou nu maar op met die dikke woorden", zei Nosco schamper. „Vooruit, meneer Lothar, zegt u wat u weet en als alles goed gaat, zal ik u er dik voor betalen. En wat kan het u dan schelen of een zekere Verholen on schuldig in de cel zit of niet? U zit er toch niet in. Haha!" Doch Lothar antwoordde niet in zijn ge zicht drukte slechts diepe minachting uit. Misprij zend bekeek hij de blauw-geruite kiel en hij mom pelde: „Het tragische beeld komt door..., scherper en steeds scherper... en het trilt van schaterend ge lach om domme denking. Immers kiel en kiel is twee, en geen schip wordt gebouwd op textielweef- selen..." De geleerde professor Nosco had niet veel tijd nodig om deze woorden te doorzien. „Wat!!??" gilde hij woest. „Wou jij soms zeggen, dat het geheim op een andere blauw-geruite kiel staat? Op een houten kiel? Op een scheepskiel?" „Zeker is zeker en geen andere mogelijkheden zenden beelden uit", antwoordde Lothar. „Ik krijg het door en weet, dat dit stukske oud weefsel waar deloos is..." DEN HAAG De traditionele Frank- forter Voorjaarsbeurs 1970 van 22 tot en met 26 februari a.s. telt ruim 3000 deelnemers afkomstig uit niet minder dan 41 landen. Van Nederlandse zijde nemen ongeveer 100 exposanten aan de ze beurs deel. Verreweg de grootste groep exposanten ruim 1400 frima's concentreert zich in de branche „kunsthandwerk en kunstnijverheid" waar een zeer uitgebreid assortiment voor glas, porselein, aardewerk, bijou terie, sieraden en edelstenen zal worden getoond. De voorjaarsbeurs staat ieder jaar in het teken van de lichte muze: de afdeling muziekinstrumenten (van de 300 exposanten bestaat 49 procent uit Duitsers) is nog altijd de belangrijkste vakbeurs op dit gebied ter wereld. Ook de branchegroep „woning- en huishoud- textiel" voor vloerbedekking, decoratie- en bekledingsstoffen en gordijnen is van grote betekenis. Van de 500 deelnemers is ongeveer de helft uit West-Du itsland afkomstig. Zeer groot en internatio naal zal ook de branche „papierwaren en kantoorbenodigdheden" zijn, die bij na 400 standhouders telt. De papiersec- tot een Europese vakmarkt van de eerste tot een Europese vakmarkt van eerste orde. Andere branches die in Frankfort vertegenwoordigd zijn, zijn kosmetika en toiletartikelen (185 exposanten), kleinmeubelen (110 exposanten), en win kelinrichting, etalagemateriaal en re clame-artikelen (100 exposanten). Zoals ieder jaar zullen ook nu weer in enkele paviljoens de ontwikkelingslanden uit de gehele wereld hun exotische en ex clusieve artikelen tonen. Tegelijkertijd met de Frankforter Voorjaarsbeurs wordt in het naburige Offenbach in vakkringen het lederwarencentrum van Europa de internationale Offenba- cher Lederwarenbeurs gehouden waar de bezoeker kan kennis maken met de nieuwste snufjes op het gebied van tas sen, koffers en lederwaren. voor het transport van etheen van Beek via Tessenderloo (België) naar Antwer pen. De lengte van het traject Beek - Antwerpen zal circa 150 kilometer be dragen. Het gehele pijpleidingentraject komt volgens plannen in 1971 voor ge bruik gereed. Ook de nieuwe fabriek van monovinylchloride in Tessenderlo. die in 1971 in gebruik zal worden ge nomen, zal op dit pijpleidingtraject worden aangesloten. DSM-Chemie te Heerlen deelt voorts nog mee dat in Brussel is opgericht de Limburgse Vinyl Maatschappij NV. In het kapitaal van 400 miljoen Belgische francs wordt deelgenomen voor 50 pet. door DSM, voor 25 pet. door Produits Chimiques du Limbourgh en voor 25 pet. door Produits Chimiques de Tes senderloo. De Limburgse Vinyl Maat schappij zal in Tessenderloo een fabriek bouwen en exploiteren voor de fabrica ge van monovinylchloride. De fabriek zal een capaciteit krijgen van 200.000 ton mvc per jaar. De produktie zal plaats vinden op basis van etheen en zoutzuur. Een deel van de produktie is voor afzet aan DSM bestemd ter vervaardi ging van polyvinylchloride, waarvoor op het polychcmiebedrijf van DSM in Geleen een nieuwe fabriek wordt ge bouwd. Deze zal een capaciteit krijgen van 50.000 ton per jaar. De nieuwe fa briek zal aan het einde van 1971 in produktie kunnen gaan. De bouw wordt uitgevoerd door de firma Badger DEN HAAG Per 31 december 1968 sloot de balans van het pensioenfonds der Koninklijke/Shell met een bedrag van anderhalf miljard gulden, waar van aan premiereserve f 1.484.028.000 (vj. f 1.397.013.565). In 1968 werden door le den en maatschappijen f 95.3 min. ge stort (vj. f90 min.). De investeringen in onroerend goed geschiedden ook in dit verslagjaar geheel via beleggingsfond sen, waarin, tezamen met anderen, on roerend goed-projecten worden ontwik keld. In het verslagjaar was de activiteit in de obligatiesector groter dan de af gelopen jaren het geval was. De te be dingen rente- en overige voorwaarden gaven hiertoe aanleiding. Vooral de rubrieken „staatsleningen binnenland" en „provinciale- en gemeenteleningen" gaven per saldo een belangrijke stij ging te zien, er werd voor ruim f 20 min. in aandelen belegd. Daar tegenover wer den enige posten verkocht die ofwel on voldoende interessant voor de porte feuille werden geacht dan wel een zo hoge beursnotering hadden gekregen dat een belangrijk deel van de toekomstver wachtingen reeds in die koers was ver disconteerd. Onder het hoofd „andere beleggingen" is in de balans naast uit staande kasgeldleningen opgenomen de ten behoeve van de partners in de on roerend goed beleggingsfondsen ver richte voorfinanciering. De werkelijke over het geïnvesteerde vermogen ge maakte rente bedroeg 5,2496 percent (vj. 5,1144 percent). AMSTERDAM - Per 1 januari 1970 is drs. B. Sarphati benoemd tot directeur in de divisie commercie Nederland be last met de leiding van de groep thuis- verbruik. Eveneens per 1 januari 1970 is drs. G van Schaik benoemd tot financieel di recteur in de divisie commercie Neder land. De heer G. T. Kleiberg, belast met de leiding van de verkooporganisatie thuis- verbruik, is per 1 januari 1970 benoemd tot adjunct-directeur in de divisie Ne derland, aldus een communiqué van Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij N.V. ADVERTENTIE (en spaart bovendien de maag) v Poeders, tabletten, cachets. DEN HAAG Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de resultaten gepu bliceerd van een onderzoek volgens de conjunctuurtestmethode over de gang van zaken in november '69 bij de Nederlandse industrie. De antwoorder! van de ge- enquèteerde ondernemingen mogen representatief worden geacht voor ca. 70° o van de industrie (excl. de voedings- en genotmiddelenindustrie). De gemiddelde dagproduktie bij de in het onderzoek betrokken ondernemingen gaf een stijging te zien. De beoordeling van de voorraden gereed produkt luidde ultimo november bij 80°/o (vorige maand 85) van de ondernemingen normaal, bij 10% (10) te groot en bij 10% (5) te klein. De orderontvangst nam in november, zowel uit het binnenland als uit het buiten land, in omvang toe. De beoordeling van deze orderontvangst bleef vergeleken met oktober onveran derd. Zij luidde bij 80% van de ondernemingen normaal, bij 10% groot en bij eveneens 10% klein. Het indexcijfer van de orderpositie in aantal maanden werk (excl. de chemische industrie basis ultimo januari 1968 100) daalde deze maand van 103 naar 102. Ultimo november '67 en '68 bedroeg dit cijfer in beide gevallen 101. De be oordeling van deze orderpositie luidde evenals vorige maand bij 80% van de on dernemingen normaal, bij 10% groot en bij eveneens 10% klein.

De Vallei | 1970 | | pagina 2