'Stakingpersonenvervoer Tiel-Elst v.v. in raad Resteren ter discussie -B. en W. vragen G.S. om hulp „Beroepsinbrekex*'' tot 1 jaar veroordeeld Nieuwjaars-instuif van Musketiers goed bezocht Brand verwoest onbewoond huis Bank van Lening kan zich goed handhaven Intrede ds. Th. Ferwerda in Veenendaal over 2 weken Overheid heeft de plicht lijn te handhaven, ondanks grote financiële offers Panelcraft nv breidt uit Set Up start met training Vermoedelijk aangestoken PREDIKANT NAM GISTERA VOND IN AMSTERDAM AFSCHEID Ook inbraken in Veenendaal en Scherpenzeel HDS begon 1970 met een bal College vraagt f 8000,- VERKEERSDESKUNDIGE IS VOOR KESTEREN GEWENST Inlichtingen uit kiezersregister Waterhoogten Jaarvergadering van gymnasten VALLEI? BClt m Jan even a.u.b. ,7.301:1 10550 v;;.3o"°; 11079 Demonstratie avond van „Kavar" RCN realiseert kweekreactor T oevluchtsoord voor kleumende wilde eenden Contactmiddag van groep 60 Receptie b. en w. was 'n succes Links blokin Driebergen Zaalvoetbal- jeugdt oernooi Bestemmingsplan herzien voor sportcomplex OORDEEL BELANG PLICHT Veiling Geldermalsen KESTEREN \Kerkdiensten HtTI VOORZIET NOG STEEDS IN BEHOEFTE MAANDAG S JANUARI 1970 „OPHEFFING SPOORLIJN IS ONAANVAARDBAAR" RESTEREN De voorgestelde opheffing van het reizigers ver voer op de spoorlijn Tiel-Elst v.v. komt vrijdagavond in de gemeenteraadsvergadering van Resteren aan de orde. De raadsleden is vooraf een discussienota toegezonden, waarin onder meer B. en W. hun standpunt bepalen. Gedeputeerde Staten van Gelderland is hiervan inmiddels per brief op de hoogte gesteld. Het aantal reizigerskilometers per jaar op het 43 kilometer lange traject Tiel-Elst bedraagt, blijkens een ex ploitatieoverzicht, 28 miljoen te bedra gen. Het jaarlijkse nadelige saldo voor personenvervoer op het baanvak is f 1.074.000. Ook indien tot een vereen- vereenvoudigde exploitatie f 1.900.000,- gegaan, zou er nog jaarlijks een finan cieel nadeel van 527.000,- worden ge leden. Daar komt nog bij, dat voor KEISTEREN Panelcraft N.V. in Res teren gaat uitbreiden. Het bedrijf heeft daarvoor 5600 vierkante meter grond nodig. De prijs die voor het industrie terrein zal moeten worden betaald, be draagt blijkens een voorstel van burge meester en wethouders 22,50 per vier kante meter. Vrijdagavond beslist de raad of de grondtransactie met Panel craft N.V. doorgang kan vinden. KESTEREN Op het voormalige noodwoningenterrein aan de Tolsestraat in Opheusden zullen zo spoedig moge lijk sportterreinen worden aangelegd. Om de plaatsing van kleedgelegenheden mogelijk te maken, is het noodzakelijk, dat de gemeenteraad nu reeds besluit een herziening voor te bereiden van het bestemmingsplan. Het terrein, waarop het sportcomplex zal worden aangelegd is momenteel nog bestemd tot agra risch gebied, zodat een bouwvergunning voor een kleedgelegenheid op grond daarvan niet kan worden verstrekt. Daarvoor is het noodzakelijk dat de raad verklaart dat een herziening van het bestemmingsplan wordt voorbereid. Een voorstel om het voorbereidingsbesluit te nemen wordt vrijdag door de raad be handeld. nieuwe investeringen ten behoeve van vereenvoudigde exploitatie 1.9000.000,- zou moeten worden vrijgemaakt. „Het is ons niet mogelijk op bedrijfs economische gronden handhaving van de spoorlijn te bepleiten. Niettemin is ons college van oordeel, dat opheffing van de spoorlijn voorkomen dient te worden". Een en ander schrijven B. en W. van Kesteren in een brief, die 23 december aan G. S. is verzonden. Er wordt voorts op gewezen, dat in de na-oorlogse jaren in het rivierengebied steeds is gestreefd de streek uit haar isolement te verlossen. Dit was en is één van de eerste vereisten om het woon- en leefklimaat te verbeteren en de economische ontwikkeling te stimu leren. „Wij menen dat het rivierengebied erin is geslaagd een bepaalde achter stand volledig in te lopen; door de aan leg van wegen, de vestiging van indus trie etc. Ook als woongebied is de aantrekkelijkheid van deze streek steeds meer gebleken. Dit is echter be slist mede te danken aan de vanouds aanwezige spoorlijn", aldus B. en W. in hun brief. Het college legt de nadruk op bet be lang van de spoorlijn voor het vervoer van werknemers van en naar him werk. Daarnaast was voor veel gezinnen een van de voordelen om in Kesteren te gaan wonen, de mogelijkheid om hun kinde ren per trein scholen te laten bezoeken in de grotere gemeenten, zoals Tiel, Arnhem, Nijmegen en het scholencen trum Zetten. B. en W. van Kesteren: „Aan de plat telands jeugd wordt, evenals dit vroeger het geval was, op financiële gronden van de ouders, in de toekomst op grond van een hernieuwd isolement van de streek, de mogelijkheid onthouden zich verder te ontwikkelen op de scholen in de grotere bevolkingscentra. Dit zal in de komende jaren in versterkte mate het geval zijn, nu vele jongeren hun be staan niet meer in de agrarische sector kunnen vinden en gedwongen zullen zijn op een andere wijze in hun levensonder houd te voorzien. Zonder een gedegen SCHERPENZEEL-VEENENDAAL Omdat hij destijds niet op de zitting was verschenen moest de Utrechtse rechtbank de zaak tegen de dertigjari ge „beroeps" inbreker B.N. bij verstek behandelen. Weliswaar had hij in voor arrest gezeten, maar tijdens zijn ver blijf voor psychiatrisch onderzoek in de Pompe-kliniek in Nijmegen was hy in oktober ontsnapt; hij werd in november weer gearresteerd. De recht bank heeft inmiddels vonnis tegen hem gewezen; N. werd veroordeeld wegens vele inbraken, o.a. in Scherpenzeel, Veenendaal, Zeist, Bussum, Maastricht en vele andere plaatsen tot een gevan genisstraf van één jaar onvoorwaarde lijk, met aftrek van de tijd in preven tieve hechtenis doorgebracht. In de dagvaarding was onder meer opgenomei. een op 30 oktober te Scher penzeel gepleegde inbraak. Hij had toen een „bezoek" gebracht aan de n.v. Hevatex Bandweverlj. Hij had zich toegang verschaft door een draairaam open te wrikken. Zijn buit bestond on der meer uit een bedrag van f 325.- en voorts nam hij weg een bandopna meapparaat, dertig pakjes sigaretten, een vulpen en een postzegelloep. Toen hijl in het Huis van Bewaren zijn dagvaarding ontving, verscheurde hij dit document onmiddellijk en vertel de de directeur, dat hij niet van plan was de behandeling van zijn zaak bij te wonen. Vandaar dat N. die zichzelf een inbreker noemde als beroepsaan duiding, de zaak liet behandelen zonder zijn aanwezigheid. Maar wel heeft hij inmiddels hoger beroep aangetekend tegen de uitspraak. „Verdachte", zo verklaarde de offi cier van justitie mr. F. G. Wüstenberg, „blijkt vooral te zijn gekant tegen een terbeschikkingstelling van de regering. Vandaar ook zijn ontsnapping uit de Nijmeegse kliniek. Tijdens het vooron derzoek heeft verdachte zelf opgemerkt „Ik ben inbreker". Hij verklaarde toen ook zich altijd te zullen blijven verzet ten tegen een t.b.r. en dat hij als hij de kans krijgt zal blijven pogen te ont snappen". Uit de stukken bleek, dat hij zich in de loop van de jaren al aan vele delic ten had schuldig gemaakt. Voorname lijk diefstallen, die hij in tal van plaat sen pleegde. Zelf zag hij als enige op lossing: weg uit Nederland. Zijn ideaal was naar Frankrijk te gaan. Dat laatste bleek min of meer infor meel uit de woorden van de hem toe gevoegde raadsman, die echter heel weinig voor hem kon doen, omdat ver dachte niets wilde weten van rechts kundige bijstand. Wel merkte de raads man nog op, dat een „emigratie" naar Frankrijk de enige oplossing leek. „An ders wordt zijn toekomst zonder uit zicht en zal hij van hjst ene misdrijf in het andere vervallen Maar de presi dent van de rechtbank, mr. J. W. van Eek liet doorschemeren, dat een derge lijke „oplossing" toch wel wat onver antwoord zou zijn. De officier van justitie wees er nog op, dat N. tot nu toe meer dan veertig inbraken op ?ijn naam had staan. Hij eiste tegen verdachte een gevangenis straf voor de tijd van één jaar onvoor waardelijk, met aftrek van het „pre ventief".'Inmiddels is de rechtbank ak koord gegaan met deze strafmaat, maar de zaak is nog niet afgelopen, omdat N. hoger beroep heeft aangete kend. LEERSUM De sportvereniging HDS te Leersum begon het nieuwe jaar met een daverend bal in Damlust. De „Evening Stars" uit Lichtenvoorde zorgde voor de muziek. Er werd een verloting gehouden, ter dekking van de, kosten. Over enige tijd wordt de slui tingsavond van het winterseizoen ge houden. in het rivierengebied helaas niet aan wezige, opleiding zal dit onaanvaardba re gevolgen hebben. Ook zij hebben evenals iedere Nederlander recht op het verwerven van een zo goed moge lijk bestaan in de maatschappij". Volgens het college staat daar tegen over de plicht van de overheid om de streek en haar inwoners zoveel moge lijk in hun streven tot het verwerven van goede levensstandaard te steunen, zelfs wanneer dit zal gaan ten koste van grote financiële offers. „Voor het leef baar houden van het rivierengebied, zo wel wat betreft het schoolbezoek van de huidige jeugd als voor de werkgelegen heid van de volwassen beroepsbevol king is het opheffen van de spoorlijn dan ook een onaanvaardbare zaak', aldus b. en w. die ervan overtuigd zijn dat het niet mogelijk zal zijn de exploi tatie-dpsdanig uit te voeren, dat een fi nancieel sluitend geheel kan worden verkregen. Wij nemen wel, dat door een verder d"oor te voeren rationalisatie (samen voeging van de stations e. d. het te kort dusdanig kan worden verminderd dat dit met het oog op maatschappe lijke economische belangen van het riviergebied voor de rijksoverheid aan vaardbaar wordt. Dit klemt temeer, omdat het in dit uitgestrekte gebied onzes inziens niet mogelyk is op een andere doeltreffende wijze de vervoers problemen, b. v. met autobussen, op te heffen", aldus het college van B. en W. in Kesteren, dat de brief aan G.S. besluit met het dringende verzoek in het belang van de streek al dat gene te doen wat mogelijk is om de spoor lijn te handhaven. KESTEREN Een verkeerskundige begeleiding van de stedebouwkundige ontwikkeling van Kesteren is, zo niet noodzakelijk, in ieder geval gewenst. Dat schrijven B. en W. in een voorstel aan de raad om 8000 beschikbaar te stellen voor het aantrekken van een verkeersdeskundige. Dat Kesteren de beschikking krijgt over een verkeersdeskundige is, vol gens het college, in het bijzonder van belang voor de aansluiting van de dor pen Kesteren en Opheusden op de wes telijke omlegging van de Noord-Zuid verbinding, op de rivierenweg en op de te zijner tijd aan te leggen tertiaire weg Kesteren-Opheusden-Dodewaard. Tot de taak van de verkeersdeskun dige, die in meer gemeenten van gelijke omvang werkzaam is, behoort de verzorging van de verkeerspara- graaf om de toelichting op structuur- bestemmings- en saneringsplannen, als mede het verstrekken van adviezen aan de technische dienst omtrent de vormgeving van wegkruisingen en het treffen van verkeersregulerende maat- VEENENDAAL In verband met de a.s. verkiezing van leden van de Pro vinciale Staten kan een ieder kosteloos de inlichtingen uit het kiezersregister verkrijgen, waaruit hij kan opmaken, of hij zelf of een ander al dan niet be hoorlijk in dat register is opgenomen. Veenendaal, 2 januari 1970. De burgemeester van Veenendaal, P. Bode. Nadere inlichtingen verkrijgbaar bij de afdeling bevolking c.a. der gemeente secretarie in het raadhuis, telefoon nummer 19114, toestel 113. Konstanz 263 onv.; Rheinfelden 175 10; Straatsburg 176 +4; Plittersdorf 290 7; Maxau 342 4; Plochingen 128 +5; Mannheim 172 +5; Steinbach 123 -f7; Mainz 177 5; Bingen 109 3; Kaub 108 —2; Trier 262 +1; Koblenz 123 12; Keulen 85 +5; Ruhrort 245 14; Lobith 848 7; Nijmegen 643 9; Arnhem 670 —3; Eefde/IJssel 248 —3; Deventer 153 5. Monsin 5436 24; Borgharen 3903 49; Belfeld 1145 +27; Grave beneden de sluis 497 14. Minimumdiepten in de vaargeul: Mil- lingen-Nijmegen 280; Nijmegen-St. An- dries 290; Pannerden-IJsselkop 260; IJsselkop-Heveadorp 180Heveadorp- Amerongen 190; IJsselkop-Doesburg 180; Doesburg-Zutphen 190; Zutphen- Deventer 220; De venter-Windesheim 235; IJsselpand-Twentekanaal 215. SCHERPENZEEL In hotel „Bos- zicht" houdt de Scherpenzeelse Gym nastiekvereniging op vrijdagavond 9 januari haar jaarvergadering in Ho tel Boszicht. De agenda bevat be stuursverkiezing. Bespreking vakantie week in Beekbergen. Na afloop hoopt men met een gezellig muziekje nog een poosje samen te blijven. SCHERPENZEEL De volleybal vereniging Set Up heeft de contributie vastgesteld op f 3,75 per maand. Ieder lid is verplicht om zich een huishoude lijk reglement aan te schaffen. Voor de leden in Woudenberg heeft men als con tact adres mej. N. Verhoeff, Eshoflaan 29. Op 12 januari en 15 januari begin nen de trainingsavonden die gedurende de eerste 3 maanden voor een ieder ge lijk zijn. Maandag- en donderdagavond begint de training om 19.30 uur en duurt tot 21,00 uur. regelen. Bovendien moet regelmatig namens de gemeente overleg worden gepleegd met provinciale en rijks-in stanties. Waarschijnlijk zullen in 1970 de vol gende verkeersdeskundige werkzaam heden verricht moeten worden: 1. Voorbereiding structuurplan. 2. Over leg met de Provinciale Waterstaat over het tracé van de tertiaire weg Keste ren-Opheusden-Dodewaard. 3. Overleg met Provinciale Waterstaat over de se cundaire wegen ln de gemeente Keste ren. Hoewel het uiterst moeilijk is de kos ten van de verkeersdeskundige begelei ding voor het jaar 1970 te ramen, wordt een krediet van f 8000,- verantwoord ge acht. Noteringen van vrydag 2 januari 1970: APPELEN: Goudreinet: EI 65/75 41, 75/85 40-56, 85/95 43-57, EII 65/75 34-39, 75/85 38-42, 85/95 45. Rode Goudreinet: EII 65/75 41, 75/85 57, 85/95 55. Cox's Orange Pippin: EI 60/65 24-27, 65/70 34-44, 70/75 56-64, 75/80 63-74, 80/ 85 63-66. Jonathan: EII 60/65 15-18, 65/70 18-26, 70/75 21-24, 75/80 26-36, 60/70 20, 70/80 36. G. Delicious: EII: 60/65 15-18, 65/70 16-23, 70/75 20-31, 75/80 24-38, 80/85 28-35, 60/70 19, 70/80 23-28, 80/90 31. PEREN: Conference: EI 60/70 62-63, 70/80 72, EII 55/65 48, 65/75 60. Legipont: EI 55/65 40-42, 75/85 54. St. Remy: EI 60/70 96, 70/80 96-101. Brederode: EI 60/70 105. Doyenne du Cornice: EI 65/75 85-86. Geboren: Evert P. I., zv B. Baars en R. G. de Jong te Ophetisden; Petronel- la W., dv G. W. de Haas en C. van de Kolk te Opheusden; Geurt W., zv G. W. de Haas en C. van de Kolk te Op heusden. Getrouwd: Johannes van der Steen, Rhenen en Hendrika C. M. van Bins- bergen, Opheusden; Evert Schimmel te Voorthuizen en Tiny A. Zandijk te Kesteren. Overleden» Dirkje Lelieveld, oud 83 jaar. voor Veenendaal 's Zatard. v. 16.30-17.30 n. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 LEERSUM De Volksdansgroep „KARAR" te Leersum heeft dezer dagen een demonstratie-avond voor de liefheb bers van volksdansen gehouden. Het gezelschap „Cigancica" uit Ede had de verzorging voor de avond op zich geno men. Vlot werden goede en leuke dansen naar voren gebracht en het publiek kon als het daar zin in had, met deze dansen meedoen. Vooral Eddy Keizer uit Ede, de leider van het gezelschap, kwam met enkele goede dansen op de vloer. Het publiek had echter wel verwacht dat „KARAR" zelf ook enkele nummers ten beste zou geven, maar dit viel, omdat dat niet gebeurde wel wat tegen. ELST De Nieuwjaarsinstuif, die het bestuur van v.v. Musketiers op vrQdag 2 januari in hotel De Stuyvenberg organiseerde, is in alle opzichten een succes ge worden. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden waren toch ruim M leden naar het clubhuis gekomen om nieuwjaarswensen uit te wisselen. Voorzitter Quint opende de bijeen komst met een korte speech, waarin hij onder meer enige belangrijke gebeurte nissen uit het jaar 1969 de revue liet passeren. Als voornaamste punten tip te hij aan het organiseren van een ba zaar en verloting door de Financiële oommissie en het feit, dat Musketiers slechts één strafzaak tijdens het afge lopen jaar had gekend, inhoudende een officiële waarschuwing van een eerste- elftalspeler. Hij sprak er zijn voldoe ning over uit, dat Musketiers niet mee- DEN HAAG Op 24 december is bij het Reactor Centrum Nederland (RCN) te Petten in het kader van de samen werking tussen West-Duitsland, België en Nederland bij de ontwikkeling van een snelle kweekreactor een nieuwe fase ingegaan. Op die datum is name lijk voor het eerst een kern voor een snelle reactor in een experimentele op stelling gerealiseerd. Met deze opstel ling zal de invloed van radioactieve splijtingsprodukten op de kera van een snelle kweekreactor worden onderzocht. Splijtingsprodukten worden tijdens het functioneren van een reactor gevormd, doen het kweekrendement ervan afne men en hebben invloed op de reactor veiligheid. De experimentele opstelling (aange duid met Snel-Thermische Experiment in KRITO STEK) kwam reeds in mei 1969 gereed, waarna uitgebreide beproevingen hebben geleid tot het nu bereikte resultaat. Het meetprogram ma zal zich uitstrekken tot medio 1972. De resultaten ervan zullen ook van belang zijn voor het ontwerp en het bedrijf van het prototype snelle kweek reactor die de drie deelnemende landen in de komende jaren in Weisweiler bij Aken zullen bouwen. KESTEREN Een felle brand heeft vrijdagavond een leegstaande woning aan de Fruitstraat in Kesteren totaal verwoest. De woning stond op de nomina tie om gesloopt te wenden en was sinds kort eigendom van de gemeente. Voor dien had de woning toebehoord aan de heer H. Hendriks. Het is zeer waarschijnlijk dat de brand is aangestoken. De veronderstel ling, dat kinderen in de woning met vuur hebben gespeeld, Ls niet aanne melijk vanwege het tijdstip waarop de brand uitbrak. Naar de juiste oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. De brandweer werd omstreeks half acht 's avonds gealarmeerd. De blus- singswerkzaamheden kwamen slechts langzaam op gang, doordat brandkranen in de onmiddellijke nabijheid van de brandende woning ontbraken. Werk zaamheden aan de weg langs de wo ning belemmerden de spuitgasten de toegang tot de vuurhaard. De omvang van de schade is nog niet definitief vastgesteld. Omdat de woning toch gesloopt zou worden, zal deze ver moedelijk echter tot een minimum ba- perkt blijven. De brand werd gadege slagen door een groot aantal belangstel lenden. Op de noord-zuid-verbinding, die langs de woning lóópt, stopten talrijke automobilisten. Daardoor ontstond een lange file, maar van een ernstige ver keersstremming was geen sprake. VEENENDAAL Voor de Gerefor meerde Gemeente (Synodaal) treedt ds. Blok uit Beekbergen, morgenavond om half acht op als voorganger. VEENKLOOSTER Sinds zaterdag verblijven meer dan 2000 wilde eenden op Vogelzang State, een klein eilandje bij het Friese Veenklooster. De dieren hebben kennelijk gebrek aan voedsel en zitten dicht tegen elkaar aan geklemd. Gistermiddag zijn de dieren met krui wagens graanvoeder bevoorraad. Er ko men nog ieder uur tientallen eenden bij. werkt aan het toenemende aantal straf zaken, dat in KNVB-verband wordt ge registreerd. Dit ontlokte de opmerking uit de zaal: „Dus ook Musketiers speelt sportief!" Vervolgens sprak voorzitter Quint de wens uit, dat alle leden zich ook in 1970 sportief en correct zullen gedragen en dat ieder lid een steentje zal bijdragen aan het verenigingswerk. Hierna stelde eerste-elftalspeler J. Kroesbergen het probleem van de nieu we invallersbepaling aan de orde. Hij zou graag zien, dat vooral van de mo gelijkheid om spelers te vervangen meer gebruik zou worden gemaakt. Hierover ontspon zich een interessante discussie. Na het min of meer officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd gezellig bij een. SCHERPENZEEL De contact groep 60-plus van de GerefKerk in Scherpenzeel houdt op 14 januari in het verenigingsgebouw opnieuw een contactmiddag. Het is ditmaal van 3 tot 5 uur en de dames Verboom en Punt van het Ned. Bijbelgenootschap zullen vertellen over hun werk onder de jeugd in de binnenstad van Amster dam. Alle Inwoners van Scherpenzeel van 60 jaar of ouder zijn hartelijk wel kom SCHERPENZEEL Voor het eerst in de geschiedenis heeft het gemeente bestuur van Scherpenzeel een nieuw jaarsreceptie gehouden in het gemeen tehuis. Het was zeker een succes en er bestond van de kant van de vereni gingen zowel als van de inwoners veel belangstelling. DRIEBERGEN De afdelingen van de PvdA, PPR, D'66 en PSP in Drie bergen hebben een blok gevormd voor de komende gemeenteraadsverkiezin gen. Zaterdagmiddag werd daartoe de Progressieve Hergroepering '70 opge richt. „Het is dus een soort progressief ak koord", zegt bestuurslid Willem de Jong (30), samensteller van documen taire radioprogramma's bij de Vara. „De leden van de aangesloten par tijen zijn automatisch lid van de nieu we club. Maar als Iemand lid wil wor den van de groepering zonder daar bij lid te zijn van één van de par tijen kan dat ook". Belangrijkste punt van het verkie zingsprogramma is een radicale demo cratisering van het gemeentebestuur. Willem de Jong: „Driebergen is een besloten gemeenschap. Geheimhouding is hier normaal, openheid abnormaal. En dat willen wij radicaal omgooien. Wij zijn bijvoorbeeld ook wel voor stander van een gekozen burgemees ter, maar daar kunnen wij als plaat selijke groepering niet over beslissen. Wel willen, wij meer inspraak bij de benoeming". AMSTERDAM Het pandkrediet *n Amsterdam voorziet nog steeds ln een gorte behoefte. Deze vorm van krediet handhaaft zich vrijwel onverkort naast de modernere kredietvormen, die tot steeds grotere ontwikkeling komen. Dit wordt opgemerkt in het jaarverslag over 1968 van de reeds meer dan drie eeuwen bestaande Bank van Lening in Amster dam, thans Stads-Kredietbank voer roe rende zaken geheten. De daling van het VEENENDAAL Ds. Th. Ferwerda heeft zondagavond in de Koningskerk aan de Van 't Hofflaan te Amsterdam-Watergraafsmeer afscheid genomen van de Gereformeerde Kerk van Diemen-Watergraafsmeer-Bijlmer. Over veer tien dagen, nl. zondagavond 18 januari zal hij om zeven uur in de Petrakerk, na vooraf 's morgens om half tien in de Brugkerk te zijn bevestigd door zijn schoonvader, prof. dr. W. H. Gispen uit Amstelveen, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, intrede doen als predikant van de Gereformeerde Kerk van Veenendaal, waar hij beroepen is in de vacature van de derde, nieuw gestichte predikantsplaats. Theodor Ferwerda werd op 13 sep tember 1928 te Groningen, waar zijn vader toen eigenaar van de textiel zaak N.V. Ferwerda was, geboren. Hij bezocht eerst het Willem Lodewijk- gymnasium in zijn geboortestad en studeerde vervolgens aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, waar hij op 2 april 1954 zijn kandidaatsexamen theo logie aflegde. Nadat de heer Ferwerda kort daar na na préparatoir examen door de classis Groningen was beroepbaar ver klaard in de Gereformeerde Kerken in Nederland en hij naderhand nog door de classis Sneek peremptoir was ge ëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en tot de bediening der Sacramenten in genoemde kerken werd hij op 28 november van datzelfde jaar (1954) door zijn schoonvader, prof. dr. W. H. Gispen uit Amstelveen, hoogle raar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Balk in de burgerlijke gemeente Gaasteriand en in de provincie Friesland. Op 18 oktober 1958 verwisselde ds. Ferwerda deze kerk met die van Noordwij k aan Zee en op 12 september 1962 werd hij evenals in zijn twee vorige gemeenten, weer door zijn schoonvader, prof. dr. W. H. Gispen uit Amstelveen, bevestigd als predikant van de voormalige Gereformeerde Kerk van Watergraafsmeer, sinds de sa mensmelting met de Gereformeerde Kerk van Diemen op 1 maart 1968 de Gereformeerde Kerk van Diemen-Wa tergraafsmeer-Bijlmer. Tijdens zijn ambtsbediening als pre dikant van de Gereformeerde Kerk van Balk was ds. Ferwerda in de clas sis Sneek o.a. deputaat voor de geeste lijke verzorging van militairen, depu taat voor de geestelijke verzorging van zeevarenden (koopvaardij) en deputaat voor de geestelijke verzorging van het sanatorium „Beatrixoord" te Appel scha. Te Amsterdam-Watergraafsmeer was hij o.a. voorzitter van de centrale evangelisatiecommissie, bestuurslid van de Stichting Jeugdhavens te Am sterdam, welke mede door hem is op gericht, lid van de beleidscommissie voor het jeugdzorgwerk in de classis Amsterdam en in de classis Amster dam deputaat voor het ziekenhuiswerk. In 1956 ging ds. Ferwerda in militai re dienst en is daarna ruim een jaar in dé Adolf van Nassaukazerne en te Ap- pingedam werkzaam geweest als re- serve-legerpredikant en te Amsterdam- Watergraafsmeer heeft hij gedurende de cursus 1965/1966 een jaar gods dienstonderwijs gedoceerd aan een nij verheidsschool. aantal beleningen, die de laatste jaren kon worden geconstateerd, heeft zich ook ln 1968 voorgedaan en is ln feite een normale voortzetting van de dalen de trend, die zich reeds sedert jaren ont wikkelt. Daarentegen is de totaal ver strekte beleensom, tengevolge van het nog immer stijgende gemiddelde, weder om toegenomen, aldus het verslag. Het aantal beleningen in 1968 bedroeg 66.903 tegenover 69.357 in 1967, het geen een daling van 2453 betekent. Het to taalbedrag der verstrekte beleensommen nam daarentegen toe van f 8.683.743 in 1967 tot f 8.992.985 in 1968. Het aantal niet geloste panden is met 27.103 1531 lager dan in 1967. In tegenstelling tot het voorgaande jaar is de gemiddelde beleensom der goud-, zilver- en juweel panden weer aanzienlijk gestegen. Daarentegen zijn de gemiddelde be leensommen in de andere twee rubrie ken, namelijk textiel en diversen, slechts weinig toegenomen. De verschuiving in deze rubrieken gaat steeds meer in de richting der goud-, zilver- en juweel panden. De rubriek textiel is thans nog van geringe betekenis. Zoals bekend komen de panden, die na verloop van de officiële staantijd van zes maanden niet zijn gelost of vernieuwd, voor verkoop in openbare veiling in aanmerking. Doordat de bank slechts vijf veilingen per jaar houdt, is de werkelijke staantijd in de praktijk aanzienlijk langer en kan oplope.i tot tien maanden en in geval van verleend uitstel, nog langer. Desondanks heeft de pandgever tot op het moment, waarop zijn pand wordt verkocht, de mogelijk heid dit alsnog te lossen of te vernieu wen. Van deze mogelijkheid wordt een veelvuldig gebruik gemaakt. SCHERPENZEL De voetbalver- niging Scherpenzeel is een van de eer sten, die gebruik gaan maken van de sporthal, waarin de gemeentelijke eier- hal is herschapen. Op zaterdag 10 juni houdt men er een zaalvoetbal-jeugdtoer- nooi. Er zal weer worden gestreden om de grote Adrie ter Burg wisselbeker. Vorig jaar was de DOVO jeugd uit Vee nendaal winnaar en deze moet thans zijn wisselprijs verdedigen tegen Olym- pia uit Hilversum, Woudenberg en de organiserend* vereniging ScherpenceeL

De Vallei | 1970 | | pagina 3