Hoofdredacteur Weehuizen nam afscheid van twee miljoen vrouwen Laatste uur viel topman van „De Geïllus treerde Pers" niet zwaar IR. STIENEN: NIET BANG VOOR NAMEN ,Het verhaal van een alcoholiste" Individueel Stormachtig Verkommerd Rivalen Meer behoefte Jaloers Toonaangevend Moeilijk Nieuwe periode Beemink, De Block, Schut, Luns programmaos Drie boeken over zeezeilen nfc*- AMSTERDAM Oude- jaarsnamiddag, toch al ge vuld met een drang naar terugblik en mijmering, kreeg voor de heer A. J. A. M. Weehuizen (62) een bij zondere diepte: hij zit voor het laatst achter zijn bureau. Pastoraal Concilie op radio en tv TELEVISIE Met Bomans in Rome TELEVISIE RADIO Meisje neemt wraak Opvoeren van auto's JANUARI 1970 Na 40 jaar beleefde hij zijn laatste nur als actief journalist na 31 volle ja ren legde hij op oudejaarsmiddag de leiding neer van de concentratie ge- illustreerde weekbladen De Geïllus treerde Pers. De laatste twee uren zit ik tegenover hem in het glazen paleis aan de Am sterdamse Stadhouderskade. Hoe beleeft u dit laatste uur? „Ik kan me gewoon niet voorstellen dat er nu een einde aan is gekomen. Ik blijf nog wel algemeen adviseur van de Geïllustreerde Pers, maar als ik mor gen wakker word en ik zal dan beden ken dat ik niet langer hoofdredacteur ben, dan zal ik het me niet kunnen voorstellen". Het moeilijke afscheid van de Geïllustreerde Pers moet u dus nog helemaal verwer ken' „Dat geloof ik niet. Ik heb er in feite nog niet goed over nagedacht, maar ik ben een zeer individueel ingesteld mens Hoezeer ik me ook altijd met de GP verbonden heb gevoeld: instituten en organisaties hebben mij nooit veel ge zegd. Daarom heb ik als gelovig katho liek ook minder moeite met de her vormingen van de laatste tijd van vele van mijn geloofsgenoten. Voor mij ver andert de organisatie het uiterlijk. De inhoud van het geloof blijft voor mij gelijk". De man die 31 jaren geleden hoofd redacteur werd van een pietepeuterig weekblad Stad en Land, neemt zonder veel uiterlijk vertoon afscheid van het concern dat onder zijn leiding een mil joenenoplage bereikte: wekelijks zendt de GP vele honderdduizenden nummers van Nieuwe Revu, Avenue, Margriet, Donald Duck, Pep en het patronenblad Knip door heel Nederland. Hij heeft leiding gegeven aan de stormachtige ontwikkeling in de week bladpers en hij verlaat zijn levenswerk nu de toekomst voor deze publiciteits- organen onvoorstelbaar is. Tot ver na de oorlog hadden de fa- populaire weekbladen stonden niet hoog aangeschreven en ik heb me toen afge vraagd in hoeverre ze wat met journa listiek te maken hadden". De keuze van 1939 voor de heer Wee- huizen leek aanvankelijk niet meer te zijn dan een klein schakeltje in een bonte ketting. Hij werd op 6 augustus 1907 in Vught geboren, als aoon van een wijnhandelaar. Zijn vader stierf, toen de heer Weehuizen het einddiplom gymnasium had behaald, maar het was crisistiid en in de wijnhandel was geen droog brood te verdienen. Ook niet in polissen van begrafenis verzekeringen ook niet in het ver kopen van zeep aan de Berberstam men in Noord-Afrika. Ziek, verkom merd en zonder cent op zak keerde zeephandelaar Weehuizen met hulp van consuls naar het vaderland terug. Daar bleek de tijd in Noord-Afrika plotse ling harde guldens op te brengen, want hij ging korte verhalen schrijven over Noord-Afrika. In 1930 werd hij redacteur van Het Huisgezin in Den Bosch. Doordat eigenaar Leo Teulings negen jaar later het weekblad Stad en Land kocht, belandde de heer Weehuizen in Amsterdam, waar hij hoofdredacteur werd van de kersverse en piepkleine Geïllustreerde Pers: een totaal oplage van 90.000 en een advertentie-omzet van 20.000,- per jaar. In Haarlem zat de grote reus: De Spaarnestad met de Katholieke Illustra tie en Panorama. Nu, 31 jaar later, steekt de GP, de Spaarnestad naar de kroon. Ze zijn sinds enkele jaren slechts rivalen, maar geen concurrenten meer, want beide behoren nu tot het Teu- lingsconcem. Is het familieweekblad uit de tijd geraakt? „Dat is te veel gezegd maar de grote groei is er uit. Onze vrouwenbladen Avenue en Margriet hebben samen een oplage van twee miljoen en die stijgt nog steeds. De Nieuwe Revu handhaaft zich op 600.000 exemplaren. Het familie blad heeft enorme concurrentie van de geïllustreerde omroepgidsen die hun monopoliepositie misbruiken". Hoe ziet u de toekomst van de vrouwenbladen? „Er komt steeds meer behoefte aan bladen die zich tot een speciale groep richten en een geheel nieuwe vorm is nu in opkomst: wekelijkse aflevering over een zeer speciaal onderwerp, die te zamen een verzamelwerk vormen: Standaard Encyclopedie, Het Weten Waard. Over enkele maanden starten wij met zo'n werk over de Tweede Wereldoorlog dat twee jaar zal lopen". De heer Weehuizen heeft in het middelpunt van deze omwenteling ge staan, maar soms aarzelend: „Ik behoor nog tot de journalisten die het liefst in onbekendheid werken. Deze tijd eist dat de journalist in de openbaarheid treedt, dat zijn naam en soms zijn foto bij zijn artikelen staan. Ik weet dat dit moet maar voor mij persoonlijk hoeft dat niet". milie-weekbladen en vooral de zogehe ten vrouwenbladen in Nederland geen hoog aanzien. Zij voorzagen volkomen probleemloos in het gat van de zondag na de morgenkoffie. Alle levensproble men werden in de bladen uit de weg gegaan: zij spiegelden de lezers en vooral de lezeressen een wereld vol rozegeur en maneschijn voor die in werkelijkheid niet bestond. In de afgelopen jaren heb ben de weekbladen een totaal andere inhoud gekregen. Is u die omschakeling moeilijk ge vallen? „De journalisten van de weekbladen hadden al veel eerder aan hun bladen een andere inhoud willen geven. We wa ren erg blij toen dat eindelijk mogelijk werd, toen het publiek er rijp voor werd. De GP is in deze ontwikkeling toonaangevend geweest voor Nederland en ik zeg dit zonder arrogantie» want uiteindelijk heb ik vooral de inspiratie van anderen gecoördineerd". Men spreekt in de laatste tijd veel over de „zwijgende meerderheid" heeft die het aanvaard dat in het knusse en soms kneuterige weekblad in eens werd geschreven over sek sualiteit, sociale vraagstukken en wereldproblemen? „Het is natuurlijk niet van de ene week op de andere gegaan, al kan de ontwikkeling wel revolutionair worden genoemd. Het overgrote merendeel van ons lezerspubliek heeft de omwenteling aanvaard, in feite meer dan dat, want het aantal abonnees stijgt nog steeds". Viel het u dan moeilijk om het weekblad oude-stijl te vul len? „Toen ik in 1939 de dagbladjournalis tiek ruilde voor het populaire weekblad vond ik het een moeilijke keuze. De Met hoeveel klatergoud het geïllus treerde weekblad ook altijd is omge ven, het werd ook vroeger niet enkel door oppervlakkige journalisten ge vuld. De heer Weehuizen is in wezen altijd een beetje jaloers geweest op mensen die zich konden specialiseren op één bepaald onderwerp. Soms werd de behoefte aan bezinning hem te machtig, zoals twee jaar geleden: op een goede dag in april ging hij vanuit zijn woonplaats Naarden lopen en hij stopte pas twintig dagen later in Pa rijs: hij had een geestelijk bad geno men. Bent u moe na die veertig Jaar? „Ik ben blij dat ik een nieuwe pe riode van mijn leven kan ingaan. Over een uur kan ik mij meer gaan verdie pen in enkele persoonlijke interessen, ben ik ontslagen van de dagelijks te rugkerende routine en voel ik me niet meer zo direct verbonden aan een gro te organisatie". HILVERSUM Wim Kan mag dan vroeger hebben gezongen. „Nee, we noemen geen namen", de voorzitter van de KVP-jeugd, ir. Jac. Stienen (27), denkt daar anders over. Hij houdt er van om de dingen hard en rechtuit te zeggen. Dat breekt hem wel eens op. Zoals afgelopen zaterdag in Breda, toen hij bepaalde ministers uiit het ka binet totaal ongeschikt wilde noemen. Het partijbestuur van de KVP stak daar een stokje voor. Waarom eigenlijk? In een van de vele vertrekken van Philips Telecommunicatie Industrie in Hilversum, waar hij bedrijfkundig in genieur is, geeft ir. Stienen een ant woord op die vraag: „Ik had natuur lijk mijn teksten niet van tevoren aan de heer Van der Stee (partijvoorzitter) kunnen toesturen. Maar ik wist dat de heer Van der Stee verhinderd was om naar Breda te komen". „Ik vond het toen correct om hem te laten weten wat ik daar zou zeggen. Naderhand hoorde ik dat sommigen in het partijbestuur geschrokkken waren. Ze waren bang dat de kritiek op het kabinet hard zou aankomen en een ne gatief effect zou hebben. Maar daar mee reageerden ze veel te emotioneel. Het kabinet moet soepel zijn indien re geringspartijen en oppositie het over •en zaak eens zijn. Ik denk aan de rao- tie-Nelissen-Goudzwaard inzake het on derzoek naar fusies. Het is gewoon een kwestie van rechtlijnig denken". U vindt bepaalde ministers ongeschikt. Welke? Ir. Stienen (die deze zomer met naam en toenaam de halve Tweede- Kamerfractie „onder de maat" ver klaarde): „Ik begrijp waar u heen wilt, maar ik wil het nu maar bij één naam laten. Die van minister Beemink. Het is jammer dat de goede wetge ving van dit kabinet door flaters van enkelen teniet wordt gedaan. Op grond van de blunders van dit jaar had men minister Beemink kunnen vervangen. Wilson doet dat in Engeland ook als hij meent dan met de verkiezingen een beter figuur te kunnen slaan". Zijn er ook partijgenoot-mi nisters die niet-voldoen? Zo ja, acht u het niet reëler om dan ook namen te noemen? „Dit jaar is hij niet zo uit de toon gevallen, maar als u een KVP-er wil: minister De Block. En om nu nog een derde op te voeren: minister Schut. Dat is wel geen partijgenoot, maar dan hebt u de 18 (KVP, ARP en CHU) bij elkaar". Veel mensen weten dat een jongere voorzitter aanmatigend is als hij zo over ministers spreekt. Ik geloof niet dat dat in de politiek zo sterk wordt ervaren. Er zijn ook mensen, binnen de partij, die meen den dat de heer Van der Stoel door mijn mond sprak. Maar dat moet ik beslist tegenspreken". De Partij van de Arbeid heeft niet enthousiast gerea geerd op het aanbod van de KVPJG om een gesprek tussen KVP en PvdA voor de berei den. Valt u dat erg tegen? „Onze brief is de deur nog niet uit. Het kan zijn dat de P.v.d.A de Staten- en Raadsverkiezingen afwacht, of dat ze alleen maar een echt openbaar ge sprek wil. Het mag wat ons betreft ook over een half jaar gebeuren. In ju ni hebben we ons zomercongres. Dat zal eei^ prachtige gelegenheid zijn. Ik blijf van mening dat met de P.v.d.A. politiek meer zaken is te doen dan met de WD". „De WD is geen echt liberale partij. In de WD zitten veel statusfiguren, die een bepaalde bereikte situatie maar liever willen handhaven. Ook zitten er in de WD mensen die het Griekse be wind goedpraten. Dat is geen liberale houding". Zou een man als Kloos voor u een aanvaardbare premier zijn? „Ja. Hij heeft een taalgebruik dat mij wel ligt. In de politiek moeten harde woorden kunnen vallen. Het is jammer dat veel Nederlanders daaraan nog moeten wennen". Ir. Stienen ziet een langzame kente ring van de KVP in de richting van links. Hij kan niet vooruitlopen op het kemrapport dat nu in Heeze onder aanvoering van prof. Steenkamp wordt klaargestoomd. Maar hij kan nu al zeggen dat „geen rechts programma" zal zijn". Hij weet op het ogenblik in de KVP nog geen directe opvolger van poli tieke leider Schmelzer. „Missöhien minister Veringa of oud- minister Veld kamp, (Ik weet echter niet of die alleen maar minister-president wil worden). Ik sluit ook zeker prof. Steenkamp niet uit". Verder vindt hij dat het de KVP geen kwaad zal doen als minister Luns in 1971 zijn biezen zou pakken. Verwacht u veel verlies voor de KVP bij de komende verkie zingen? „Ik verwacht een klap, maar of die klap hard zal zijn hangt af van ver schillende factoren: hoe het kabinet het houdt, hoe de samenwerking in de 18 verloopt, hoe het kemprogram eruit zal zien en of de P.v.d.A. een eenheid blijft. Vanavond pakt de VARA-televisie een van de problemen aan dat zeker niet tot de minste van deze tijd ge rekend kan worden: het alcoholis me. Het is geen uitzending van „Achter het nieuws", geen documen taire in de eigenlijke zin van het woord met veel cijfers en toelich tingen dit is een gespeelde, een gedramatiseerde documentaire, ge schreven door Max Dendermonde on- Gisteren, op zondagavond, heeft de KRO-radio de redevoering uitge zonden waarmee kardinaal Alfrink het Pastoraal Concilie in Noordwij- kerhout heeft geopend en ook van daag en morgen zal de actualiteiten rubriek Echo het gebeuren op dit concilie op de voet volgen. Ook via het tv-scherm zal men op de hoogte kunnen blijven. Vanavond van tien voor elf tot tien over elf en morgen avond van zeven over elf tot vijf voor half twaalf geeft de KRO een samenvatting van hetgeen bespro ken is, beide malen via de zender Nederland 2. Zaterdag zal het tv- programma Riskante Kerk eveneens grotendeels aan het concilie zijn ge wijd. der de titel „Elke dag is er een het verhaal van een alcoholiste". In nauwe samenwerking met het Medisch Consultatiebureau voor Al coholisme te Amsterdam (waar een deel van de opnamen is gemaakt en vele gesprekken zijn gevoerd) is er een soort televisiespel tot stand gekomen, dat weliswaar uitgebeeld wordt door toneelmensen, maar dat op precies dezelfde manier echt ge filmd had kunnen worden. Dan had een ander dan Marja Habraken de hoofdrol vervuld, maar het verhaal zou niet anders zijn geweest. Het geheel is schokkend hoe kan het anders. Het heeft ook de bedoeling om te schokken. Die kij kers die zelf niet aan deze ziekte lijden, wil dit spel tonen dat een verachtelijk schouderophalen al heel weinig menselijk is. En die anderen, die zelf de kiemen van de ziekte in zich dragen, wil het vertellen: „Er kan iets aan gedaan worden. Het is niet nodig om ermee en erdoor ten onder te gaan. Er kan iets gebeuren zodat u er weer uitkomt!" De uitzending begint om tien over negen en duurt tot vijf voor elf (Nederland 1) we kunnen ons voorstellen dat u om tien uur liever Nederland 2 opzoekt om Ansje van Brandenberg te horen in haar Rot terdams Winkeltje in het Doelen complex. We hopen dat Max Dender monde u met zijn spel dan toch even heeft kunnen raken! NEDELAND I 18.45 NOS: Kleur: Fabeltjeskrant, 18.55 NOS: Journaal. 19.04 VARA: Coronation Street, feuil leton, 19.30 Opmaat, afw. progr. met veel muziek. 20.00 NOS: Journaal. 20.20 VARA: Achter het Nieuws, 20.45 Kleur: Zo goed als nieuw, ko medie rond de handel in gebruikte automobielen (dl.5). 21.10 Elke dag is er een, TV-spel naar een verhaal van Max Den dermonde. 22.55-23.00 NOS: Journaal. NEDELAND II 18.45 NOS: Kleur: Fabeltjeskrant. 18.55 NOS: Journaal. 19.04 NOS: Scala: inform, progr, 19.30 NCRV: Scheepsjongens van Bontekoe, vervolgverhaal. 19.39 Alleen op weg, familiefeuille ton. 20.00 NOS: Journaal. 20.20 NCRV: Kleur Please Sir! luchtige serie, 20.45 Tweekamp, quiz tussen studen tenteams. 21.10 Stroomt er in Rome nog water? documentair progr. 22.00 Café-chantant 't Winkeltje. 22.25 Actualiteitenrubriek. 22.50 KRO: Verslag Pastoraal Con cilie Noordwijkerhout. 23.10-23.15 NOS: Journaal. DUITSLAND I (Reg. progr. NDR: 18.00 Haf en- polizei, film. 18.30 Actualiteiten. 18.45 KI.: Zandmannetje. 18.55 Sportjoum. 19.26 KI.: Lieber Onkel Bill, film. 19.59 Prog.overz. WDR: 18.00 KI.: Progr.overz. 18.05 KI.: Der Mann von gestern, film. 18.30 KI.: Voor de kinderen. 18.40 Hier und Heute, met Goedenavond. 19.20 KI.: Brieven- beantwoording). 20.00 Joum. en weerber. 20.15 Rep. over nieuws van gisteren en morgen. 21.00 KI.: Quiz. 21.45 Rep. over het onderwijs. 22.30 Joum., xnment. en weerber. 22.50 Operaprogr. 0.30 Joum. DUITSLAND II 18.05 Actualiteiten en muz. 18.40 KL: Wedstrijdspel. 19.10 KL: Jun- ger Herr auf altem Hof, film. 19.45 l/"ort na elkaar verschenen op de Ne- derlandse boekenmarkt drie wer ken over zeezeilen en het moet ge zegd worden: stuk voor stuk interes sante boeken. Als eerste verscheen bij de uitge verij en drukkerij Hollandia NV het boek „Zwaar Weer Zeilen" van de Engelsman Adlard Coles. De naam zegt het al, het gaat over het zeilen bij zwaar en stormachtig weer en Coles is erin geslaagd daarover tal rijke bijzonderheden te publiceren. Engelse kenners- zeggen van het boek, dat het voorbestemd is te gaan behoren tot de „klassieken" van de zeevaart. Coles vulde zijn vele ervaringen aan met de onder vindingen van Amerikaanse en Ber- mudiaanse zeilers en is een man, die met grote deskundigheid kon oorde len, omdat hij zelf als toer- en wed strijdzeiler belangrijke prestaties heeft geleverd. Bij de uitgeverij A. J. Luitingh kwam uit „Zeilend rond de wereld". Het boek werd geschreven door de Vlaardingse kastelein Bertus Zijden- bos, die op boeiende en fascinerende wijze vertelt over de ervaringen, die hij opdeed tijdens zijn reis met een klein zeiljacht, de „Santa Maria", over de grote wereldzeeën. Het boek is gebaseerd op zijn journaal en de brieven, die hij naar huis schreef. Talrijke kaarten en foto's geven een beeld van deze spannende tocht. Vrijwel gelijktijdig met Zijdenbos, publiceerde Sir Alec Rose zijn erva ringen van een tocht rond de wereld Marja Hazbraken als Edith Eg- ges, het meisje rond wier leven Max Dendermonde zijn verhaal schreef. „Stroomt er in Rome nog water?" is de titel van een documentaire, waarin Godfried Bomans de gids en onderzoeker is. In dit NCRV- programma, dat vanavond om 21.10 uur via Nederland 2 op het scherm komt, bezoekt Bomans enkele plaat sen waar het christendom eens tot wording kwam en zijn kracht ont plooide. Deze documentaire kan men wellicht als een vervolg zien op het programma „Waar is Christus wer kelijk geweest?" van tien november toen Bomans in Israël een aantal heilige plaatsen bezocht. In die do cumentaire ging het om de vraag: „Wat heeft Christus gezegd?", en nu dan om de vraag: „Wat heeft Rom« er van gemaakt?" Nieuws, actualiteiten en weerber, 20.15 Uit onderzoek en techniek. Aansl. Nieuws. 21.00 Verrückte See fahrt, speelfilm. (Niet geschikt voor jeugdige kijkers). 22.50 Nieuws en weerber. DUITSLAND I 10.00 Nieuws. 10.05 Joum. van gis teren. 1030 Rep. over Roemenië's jonge intelligentsia. 11.15 Balletprgr. 12.00 Rep. over nieuws van gisteren en morgen. 12.50 Intern, persoverz. 13.00-13.30 Joum. 15.20 Joum. 15.25 KL: Frau Holle - das Marchen von Goldmarie und Pechmarie, Duitse speelfilm. 16.40 KL: Voor de kinde ren. 17.55-18.00 Joum. DUITSLAND II 14.45 Nieuws en weerber. 14.50 Manuel, speelfilm .16.45 KL: Euro visie: Intern, ski-springen vanuit Bischofshofen Oostenrijk. 17.30 Nws. en weerber. 17.35 Waeen 54 bitte melden, film. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend- gymn. 7.20 Stereo: Lichte gr.muz. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Lichte gr.muz. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitgebr. rep. of herh. NOS-progr. 9.35 Waterst. 9.40 Muz. uit Middeleeuwen en Renaissance (opn.) AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00- 11.02 Nieuws). 11.30 Rondom 12 progr, voor de vrouw (11.55 Beurs- ber.) Overheidsvoorlichting: 12.30 Uitz. voor de landb. AVRO: 12.40 Toppers van toen (gr). 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojourn. NOS: 13.30 Spiegel van België: muz. en nieuws van on ze zuiderburen. 14.00 Stereo: Klein chanson. 14.38 Stereo: Rostrum met Composers 1969: intern, forum met mod. muz. AVRO: 15.10 Stereo: De wereld van de opera: besch. over opera Otello van Verdi. 16.00 Nws. 16.03 Stereo: Kinderkoorz. 16.23 The Englisch Consort of Viols (opn): oude muz. 16.45 Land der muzen: kunstkron. 17.15 Stereo: Jazz Spec trum: oude en mod. jazz. 17.55 Me dedelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Radio joum. 18.25 Zing met ons mee: lied- jesprogr. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Tref punt: discussie-rub r. voor actuele zaken. 19.30 Nieuws. 19.35 Vanavond: vrolijkheid muz., actualiteiten en wetenswaardigheden. 22.00 „O": een rondje radio. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.42 Radiojournaal, NOS: 22.55 Stereo: Signaal - Muz. van eigen tijd (opn.) 23.35 Horizon: Muz. voor de Vina. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het le vende woord. 7.16 Stereo: Op het eerste gehoor klass. muz. (gr). (7.30 Nieuws; 7.32-7.50 Actualiteiten). 8.00 Nieuws. 8.11 Te Deum laudamus: gewijde muz. (gr). 8.30 Nieuws. 8.32 Stereo: Voor de huisvr. 9.35 School radio. 10.00 Koren op de molen: godsd. lez. 10.15 Operafragmenten (gr). 11.00 Nieuws. 11.03 Ferdinand Huyck (deel 12), vervolghoorspel. (herhaling van donderdag 1 januari jl). 11.27 Voor de zieken, plm. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Stereo: Van twaalf tot twee, gevar. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinb.; 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13.00-13.05 Raden maar...). 14.00 Con ciliepostbus. 14.05 Schoolradio. 14.30 14.30 Pizzicato: muz. middagmaga zine (16.00 Nieuws). 17.00 Overh.- voorl.: Raymundo Debrot in gesprek met 'n stewardes v n de Antilliaan se luchtv. mij. 17.10 Voor de kleu ters. 17.15 Haü, familieprogr. 18.19 Uitz. van Geref. Pol. Verbond. 18.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Licht ensemble met sol. 19.40 Con ciliepostbus. (herhaling). 19.45 Wie is in godsnaam Jezus Christus?, lez. 20.00 Kollage. 21.15 De klucht van den meulenaer, spel. 22.25 Overwe ging. 22.30 Nieuws. 22.40 De zingen de kerk, muz. lez. 23.00 Kontekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Zingen over steden. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III rARA: 9.00 Nieuws. 8.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nieuws). 11.00 Nieuws. 11.03 Een opvallend vrolijke gev. visite (12.00 Nieuws). 13.00 Nieuws. 13.03 Ekspres: licht pl.pro gramma. 14.00 Nieuws. 14.03 De Eddy Becker Show. 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-draai. 16.00 Nieuws. 16.03- 18.00 Mix: 120 minuten rijp en groen op alle toeren (17.00-17.02 Nieuws). in het boek „Met Lively Lady de we reld rond". Alec Rose zeilde 318 da gen met de „Lively Lady" en ook zijn boek, uitgegeven door de uitge versmij. „Westfriesland", vormt een boeiend relaas van spanningen en avonturen op een klein zeilschip. Waanneer een meisje van veertien jaar van huis gaat om zich op de moordenaar van haar vader te wreken, is dat vandaag de dag nieuws dat beslist de voorpagina van vele bladen haalt. Als zo iets in het Wilde Westen van Amerika ten tijde van de eeuwwisseling ge beurt dan kijkt men er niet zo heel gek van op. Toch is het verhaal van Matie Ross, die er op jonge leeftijd op uit trekt om de moordenaar van haar vader te vinden en om en passant nog handel te drijven in paarden en die mensen huurt om voor haar te werken tijdens de onverbiddelijke speurtocht, wel waard geweest om tot een boek te worden verwerkt en te worden verfilmd. Dat is dan gebeurd in Charles Por- tis' boek „Oog om oog", een uitgave van de Zuid-Hollandsche Uitgevers Maatschappij Ad. M. C. Stok te Den Haag, vlot vertaald door Dolf Ver- roen. Een Wild-west verhaal van aparte allure. Er wordt geen revolverdra ma opgevoerd en er worden ons geen wilde ritten voorgetoverd, maar we lezen hier het hardnekkige streven om recht te doen, een stre ven waarvoor de hoofdfiguur van het verhaal alles over heeft. Wel ruig, niet hard, dit interessante stukje ge schiedenis vol sfeer en prettig om te lezen. Jn plaats van op een duurdere, snellere wagen over te gaan, willen vele automobilisten liever het prestatieniveau van hun eigen wagen opgevoerd zien. Om verschillende redenen willen zij veiliger en sneller rijden met een wagen, die niet voor de volle honderd procent een massa- produkt is, maar een geheel eigen karakter heeft. Omdat kennelijk zovelen hun auto op de een of andere manier onder handen willen nemen, heeft 'n promi nent redacteur van het tijdschrift „Auto Motor und Sport", de heer Gert Hack, het boek „Maak uw auto sneller" geschreven, met als onder titel „Automobiel-tuning in theorie en praktijk". Onder redactie van L. N. Deff, werd het voor Nederland vertaald en bewerkt door Piet Oly- slager. Het werd uitgegeven bij Kluwer te Deventer en de prijs is 37,50. De grondbeginselen voor het opvoeren van automobielen worden er uitvoerig in beschreven en de praktische uitvoering wordt duide lijk geïllustreerd. Bij dezelfde uitgever verscheen, voor de prijs van 7,90, de zeven de herziene druk van „Alles over uw brommer" door J. Tendeloo, een adviserend en controlerend au tomobiel- en motorexpert. Het is een met duidelijke tekeningen geïllus treerde handleiding voor bromfiet sers en mensen die een speciale studie maken van deze materie, in zake typebepaling, bouw en wer king, gebruik en onderhoud van bromfietsen, alsmede het voorko men en verhelpen van storingen.

De Vallei | 1970 | | pagina 6