Veenendaals dagblad Kabinet tot beslissing gedwongen Buiten Maansteen Korset viiiü meeste van 47 messteken op Hardnekkige brand in R'dams groot handelsgebouw vliegtuig bij Stockholm vergaan Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei DE BLOCK WIL TOCH AFTREDEN Bronswerk directie pakt stakers hard aan Honderd doden in Mendoza Twee kinderen in rook gestikt Drs. Schmelzer wordt genoemd als opvolger Fa brieksbrand in Del den Husak noemt liet stelsel van Dubcek 'kleinburgerlijk' b Meisje (16) na lsd-gebruik in ziekenhuis DEN HAAG Het kabinet zal waarschijnlijk vandaag een beslissing nemen over de c.a.o. voor de metaal industrie. Ethiopische studenten in Parijs actief ADVIES Winterse dagen ONBEHAGEN Busrel in Ankara Egyptische uitval Student ging tachtigjarige vrouw niet aardappelschilmesje te lijf RADIO HARD AAN Vakbondsleider in V.S. vermoord LIFTSCHACHT ZES MILJOEN Meest liehte vorst Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4.40 p.m., 13,10 p.k. f VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 6 JANUARI I970 - 44e JAARGANG no. 4 METAAL WEIGERT AAN C.A.O. TE GAAN SLEUTELEN Werkgevers en werknemers in deze bedrijfstak heb)>en gisteren geweigerd aan hun overeenkomst te gaan sleutelen. Zou het kabinet, dat gisteravond al over de metaal-c.a.o. heeft gepraat, van daag en morgen niets van zich laten horen, dan zal het contract automatisch zijn goedgekeurd. De kans daarop is echter klein. DEN HAAG Minister De Block (Economische Zaken) treedt toch af zodra er een opvolger voor hem is ge vonden. Dit meldde de t.v.-actualiteitenrubriek Hier en Nu (NCRV) gisteravond. Mee gedeeld werd onder meer dat de heer De Block zijn besluit om af te treden vrijdag heeft laten weten aan zijn par tijgenoot drs. Schmelzer, leider van de K VP-fractie in de Tweede Kamer. In middels zou ook premier de Jong (even eens KVP) op de hoogte zijn gesteld. Volgens onze informatie wordt als op volger van de heer De Block drs. Schmelzer genoemd. DELDEN Een even voor zeven uur vanmorgen uitgebroken brand heeft het produktiebedrijf van de meubelfa briek „Unie" in Delden in de as gelegd. De schade wordt, volgens de politie, ge schat op ongeveer een miljoen gulden. De oorzaak is nog niet bekend. PARIJS Een 30-tal Ethiopische studenten heeft maandag op de ambas sade van hun land in Parijs de boel kort en klein geslagen onder de ogen van de ambassadeur. Zij protesteerden hiermee tegen het gebeurde aan de uni versiteit in Addis Abeba, waar politie mannen een week geleden vier studen ten gedood en tien door schoten ver wond hebben. Minister Roolvink (Sociale Zaken) heeft de partijen gisteren zijn bezwa ren tegen de c.a.o. uiteengezet. De overeenkomst voorziet in het op vangen van prijsverhogingen in de lonen Dit wil zeggen: ook de prijsstijgin gen die uit verhoging van de b.t.w.(per 1 januari 1971) en opwaardering van de buitenlandse valuta (de Westduitse mark) voortkomen. De regering vreest dat hiermee de inflatie-spiraal weer op gang wordt gebracht. Hij wil nu de Sociaal-Economische Raad op korte termijn advies vragen over de manier waarop in c.a.o.'s af spraken kunnen worden gemaakt om de werknemers tegemoet te komen als het leven duurder wordt. Minister Roolvink verzocht de partij en in de grootmetaal gisteren hun tweejarige c.a.o. 'voor wat 1971 betreft aan te passen aan de uitkomst van dit advies, dat dan wel (nagenoeg) una niem zal moeten zijn. Het antwoord van werkgevers en werknemers was echter: neen. Ir. A. Prins, de voorzitter van de Raad van overleg voor de metaalindus trie gistermiddag na het gesprek met de minister: De metaal-c.a.o. bestaat uit een ingewikkeld samenspel van maatregelen. Het is onmogelijk om één punt hier uit te lichten en dan nog eens te be zien. Dat zou het hele contract onder mijnen. jlïeestal strompelt de Hollandse winter zonder veel orde of re gelmaat voort; soms vervalt hij even tot hoge temperatuur, maar we loeten, dat het weer gemakke lijk kan omslaan en in de geest zie ik hem met zijn reuzen poeder kwast over de naaldbomen gaan, om in de loop van februari de laat ste resten uit de doos te schudden over de groene enghet chamois eikeschaarhout en het blonde stuif zand. Het allerlaatste overschot komt aan de lijkant van de jonge naaldboompjes en dan dunkt ons alles toch nog weer blank met dun ne en dikke lagen, van de denne- straal tot de veldplas, van het hoge hout tot de bultige verre aanplant. - 't land ziet er even schoon en proper uit als een fris opgemaakt bed. Dat de vóórwinter geheel sneeuwloos uitging, zou een hiaat in zijn gesteldheid, betekenen. Niet temin glijden wij de weken met kwakkelen en broddelen door; na een lauwe sproeiregen en luwe wind blijft de bosbodem lang zon der wit dek en dit is de merels en gaaien naar de zin, want ze kunnen nu met succes de eikeblaren en de bosturf uit elkaar krabben, waar allerhande snoepgoed, grof en fijn, wenkt. De markolven in hun bonte mantel zoeken er in de eerste plaats naar bedolven eikels en kan zijn bij een dikke wollen vacht vooral de zwartbruine woelplekken van de wilde zwijnen dierbaar, want daar mee kunnen ze beter tot de bron doordringen. Ook de roodborst snuf felt daar graag rond op zoek naar cocons en larven, waarbij het ge zelschap krijgt van de rosse woel- muis, die ondanks haar zwakke constitutie ook 's winters actie/ blijft. Maar evenzeer betrekt zij er dennebast en -knoppen in en dit kan de bosbaas moeilijk tolereren, zoals ik m nog weieens hoop te ver tellen. 6 jan. '70 A. B. Wigman De heer M. Zomterva'n, <fe voorzitter van de Metaal bedri jf sbond NW, zei dat, als het kabinet het contract zou afkeuren, er opnieuw tussen werkge vers en werknemers moet worden ge praat. Hij herhaalde niet zijn vrpeger gedane uitspraak dat er dan onrust zou ontstaan. Wel verwachtte hij teleurstel ling en onbehagen onder de werknemers. Minister Roolvink kan overigens de c.a.o. nog niet afkeuren. Daarvoor, heeft hij het advies van de Loonadvies- commissie (LAC) nodig. Een ingreep kan daarom alleen bestaan uit een ver lenging met drie weken van de termijn waarbinnen de cao kan worden afge keurd. In deze tijd moet de Loonadvies- commissie (LAC) met een advies ko men. Opvallend was dat minister Witte- veen (financiën) gisteren bij het kabinets beraad ontbrak. Hij is met vakantie. ANKARA Studenten van de uni versiteit van Ankara hebben zich van daag van 18 bussen meester gemaakt, uit protest tegen een gemeentelijke maat regel inzake .de kwestie van het ver strekken van speciale vervoersvergun- ningen. De studenten joegen chauffeurs, con ducteurs en passagiers uit de bussen en hielden deze op universitair terrein vast. De politie slaagde er niet in de bussen te „heroveren". Bij de scher mutselingen werden zeven politieman nen en zes studenten gewond. Negentien studenten werden in hechtenis geno men. Minister B. Roolvink (tweede van links) zat gisteren aan ta- fel met de delegatie uit de raad van 5 overleg in de metaalindustrie voor 5 een gesprek over de cao-groot-me- taal. WENEN Volgens partijleider llu- sak hebben de Tsjcchoslowaaksc partij leiders sinds 1960 in de waan verkeerd, dat klassenstrijd ii» Tsjecho-Slowakije niet meer beslaat. Hij voegde hieraan toe: „men vergat de overblijfselen van bourgeois-kJassen en vele groeperingen van de klein-burgers, nog steeds be staan, en dat de organisatoren van de bourgeois-partijen van voor 1948 nog steeds onder ons leven. Het communisme van Alexander Dub cek („communisme met een menselijk gezicht") zou in wezen petit-bourgeois zijn geweest. Hij verklaarde dat april 1969 toen hijzelf aan de macht kwam „een keerpunt betekende". Op de vraag hoe hijzelf reageerde op het begin van de liberalisatie in janu ari 1968, verklaarde hij dat Novotny hinderlijk was geworden, en dat hij Alexander Dubcek in eerste instantie had gesteund. Hij had echter niet verwacht, dat Dubcek een dergelijke „schadelijke ontwikkeling" zou toestaan. Husak bevestigde dat tijdens de zit ting van het centraal comité in januari hoofdzakelijk zal worden gesproken over de economische hervormingen die praktisch allen ongedaan zijn gemaakt. Hij liet doorschemeren dat de economie weer onder overheidsbestuur zou ko men. Een nieuw plan zou worden gemaakt, „op 't principe van controle op prijs, loon investerings- en prpduktiefactoren" CAÏRO Een Egyptische militaire woordvoerder heeft vanmorgen bekend gemaakt, dat een aanzienlijke Egypti sche troepenmacht gisteravond het Su- ez-Kanaal is overgestoken en voet heeft gezet op de oostelijke oever van het kanaal, waar een strijd van drie uur werd geleverd met Israëlische strijd krachten. Een vergroting van 6600 maal van een glazen sneeuwbal"een van de maanstenen die door de Apollo-11 naar de aarde is gebracht. Het opper vlak van de steen toont aan dat deze afkomstig is van een stollingsproces, naar alle waarschijnlijkheid ten gevolge van de inslag van een meteoriet op de maan. De steen werd getoond tijdens het congres van maandeskundigen dat op het ogenblik in Houston wordt gehouden. In het door de bemanning van de Apollo-11 meegebrachte maangesteente, zijn door twee Amerikaanse geleerden sporen van goud en zilver en ook een robijn gevonden. (Zie voor uitgebreid nieuws elders in dit blad). GRONINGEN De tachtigjarige mej. Aafke Smit in Groningen heeft 47 steken met een aardappelschilmesje overleefd. De steken werden haar vrij dagavond in haar woonkamer toege bracht door de 26-jarige psychologie student B. te B. Hij en zijn vriendin^ de twintigjarige studente A. T., beiden uit Groningen, zijn zaterdagavond gesrfekeerd. Zjj zullen worden \yx>rgeY 'jij yoo.» Je .offT- éier van Justitie in Groningen. B. zat vrijdagavond bij mej. Smit op zijn vriendin te wachten. Tot tweemaal toe maande de hospita hem de radio wat zachter te zetten omdat de buren er over' klaagden. Om half elf liep hij plotseling de kamer van de oude vrouw binnen en greep haar bij de keel. Toen hij merkte dat hij niet sterk ge noeg was om de gezette dame te wur gen, greep hij het mesje, waarmee ze een appel had zitten schillen en stak haar 47 maal, voornamelijk in de buik streek. In de kamer van zijn vriendin stichtte hij vervolgens een onbeteke nend brandje. AMERSFOORT Een deel van het personeel van de afdeling ketelbouw van Bronswerk-Ainersfoort heeft giste ren een uur gestaakt. De directie heeft met „ernstige maatregelen" gedreigd als de actie wordt voortgezet. Gisteren gingen ruim 160 mensen in staking, 42 bleven aan het werk en een nog onbekend aantal had zich tevoren ziek gemeld. De staking was een gevolg van de ontevredenheid bij het personeel over het vervallen van de winstuitkering. Ook vinden de werknemer- dat de lo nen bij Bronswerk lager liggen dan in andere bedrijven van het VMF-con- cern, waar soortgelijk werk wordt ge daan. De directie van Bronswerk Amers foort heeft na overleg met het bestuur van VMF een brief aan de stakers ge stuurd, waarin staat dat „de staking niet wordt getolereerd". Zij herinnert eraan dat in een eerdere brief de di rectie heeft uiteengezet waarom niet op de eisen van de stakers kan worden in gegaan. Volgens de directie handelen de stakers in strijd met 'hun eigen ar beidscontract. De vakbonden staan niet achter de staking. CLARKSVILLE Vanmorgen zijn in Clarksville de lichamen gevonden van Joseph Jablonski en twee vrouwen, vermoedelijk zijn vrouw en zijn doch ter. Allen waren door schoten van het leven beroofd. De lichamen werden aangetroffen in het huis van Jablonski, de man die in dertijd, zonder succes, had deelgeno men aan de verkiezingen voor het voor zitterschap van de verenigde bond van mijnwerkers. De kamers waarin de lijken waren gevonden zaten vol bloed. De telefoon was van de muur losgerukt. Het motief tot de misdaad is nog niet bekend. De oude vrouw dankt haar leven waarschijnlijk aan haar stevige korset, dat de meeste steken heeft opgevangen. Pas dé volgende morgen durfde ze de buren te waarschuwen. Ze ligt nu in het ziekenhuis. Haar toestand is niet zorg wekkend. ROTTERDAM Een gisteravond uit gebroken brand in het Gfoothandels- gebouw te Rotterdam, die zich aan vankelijk niet al te ernstig liet aan zien, was vanmorgen nog steeds niet onder controle, doordat de brandweer de grootste moeite had de vuurhaard te bereiken. Het verkeer in de Maasstad raakte danig in de knoop doordat de gehele omgeving van het naast het Cen traal Station gelegen gebouw in ver band met de brand was afgezet. Laat in de avond stegen gisteren tien tallen meters hoge rookwolken op uit het Groothandelsgcbouw, waar een op slagplaats met een oppervlakte van en kele honderden meters volop in brand stond. Daarin bevonden zich textiel- goederen, harsen en was. De ruimte is gelegen op de eerste verdieping van het een tiental etages tellende gebouw, aan de andere kant door het niveau verschil gelijkvloers. Ingeklemd tussen stenen en betonnen muren, kreeg de brand toch een spec taculair karakter door de enorme rook ontwikkeling en incidenteel door ont ploffingen van vaten met chemicaliën.» Na middernacht werd duidelijk, dat de brand nog allerminst was bedwon gen. De achterwand van de opslag plaats (een stenen muur) bezweek en dit bracht gevaar voor uitbreiding haar de Verkoopruimten aan de straat zijde. Óm half vier vannacht zei een der brandweercommandanten, dat het door de rookontwikkeling heel moeilijk was een idee te krijgen over de grootte van de vuurhaard. ,,We hebben de zaak nog niet onder de knie", zei hij. Een lichte paniek ontstond onder de vele toeschouwers, toen bleek dat het vuur zich ook had verplaatst in een liftschacht. Tot op de zevende verdie ping moest de brandweer, voorzien van persluchtmaskers, toen het vuur be strijden. Uit alle delen van de stad, zelfs uit BB-voorraden. moest regelmatig zuur stof voor de persluchtmaskers worden aangevoerd. Vier gezinnen, wonende in het deel waar de rook het terhein beheerste, moesten hun woningen verlaten. Ze werden elders in het Groothandelsge bouw opgevangen. De omgeving van het gebouw werd de gehele avond en ook in de nacht door de politie afgezet. De ravage is nu nog moeilijk te over zien. Vast staat wel, dat de naburige opslagruimten, showrooms en verkoop gedeelten brand-, water- en rookscha de hebben opgelopen. Samen moet de schade aan gebouw, inrichting en voor raden wel in de tonnen lopen. De directeur van het Groothandels gebouw schatte de schade om half elf vanmorgen al op zes miljoen gulden. Het vuur had zich toen uitgebreid van «le opslagplaatsen naar een tussenverdie- ping. De vloeren van de tweede etage stonden reeds enigszins bol door de enorme warmteontwikkeling. Ongeveer eenachtste van het gebouw was op dat moment bij de brand betrokken. De bedrijven in dat deel leden, ook als ze niet bij de brand betrokken waren, enorme rook- en waterschade. HILVERSUM In het r.-k. zieken huis te Hilversum is in zorgwekkende toestand het 16-jarige meisje E. K. uit Raarn opgenomen na gebruik van lsd. Het meisje bleek zoveel gebruikt te hebben, dat zij buiten kennis raakte en met spoed naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Het meisje bleek eep. jeugdsociëteit ie Hilversum bezocht te hebben. In deze sociëteit „Utopia" heeft de politie al verschillende malen de jeugdige bezoe kers op het gebruik of bezit van vér- dovende middelen gecontroleerd. Vanmorgen was het onmiddellijke le vensgevaar bij het meisje geweken, al blijft haar toestand nog ernstig. STOCKHOLM Leden van de be manning van een Spaans vliegtuig, 3 mannen en twee stewardessen, zijn om het leven gekomen, toen dit kort voor middernacht na het vertrek van het Stockholmse vliegveld Arlanda neer stortte. Het toestel brak vlak achter de cockpit doormidd< en werd geheel vernield. Aan boord van het toestel be vonden zich geen passagiers. Vijf bemanningsleden zijn met ver wondingen in ziekenhuizen opgenomen. Vier van de tien bemanningsleden wa ren vrouwen. De gewonden lijden o.a. aan ernstige bevriezingswonden. Het vliegtuig, een Convair Coronado van de Spaanse Spantax Air Charter Company, heeft maandag een aantal Zweedse toeristen naar Las Palmas op de Kanarische Eilanden willen brengen. Een der motoren kreeg echter storing. Het vliegtuig keerde terug en de passa giers stapten uit. Vervolgens startte het vliegtuig weer op drie motoren voor een vlucht naar Zwitserland, voor het uitvoeren van herstelwerkzaamheden. Om 23 uur 24, vlak na de tweede start, verloor de verkeerstoren van Ar landa alle contact met het toestel en werd een grootscheeps onderzoek inge steld. Een van de stewardessen aan boord slaagde erin met behulp van een draag bare zender contact met de verkeersto ren op te nemen. Twee uur na midder nacht werd het wrak op vele kilome ters van het vliegveld in de bossen ge vonden. Een of twee leden van de bemanning zaten,vast in het wrak. Zij werden uit hun netelige positie bevrijd en naar een ziekenhuis overgebracht. De over levenden hadden na het ongeluk een vuurtje gemaakt om zich te bescher men tegen de felle koude het vroor 20 graden. Zij kregen ernstige wonden door bevriezing. BUENOS AIRES Reddingsploegen zijn in de stad Mendoza. waar hel wa ter büna twee meter hoog heeft ge staan. nog steeds op zoek naar doden die onder de modder en het puin lig gen. Tot op heden zijn 33 doden geteld. E worden nog veel mensen vermist. Volgens latere berichten wordt het aantal doden in Mendoza op zeker hon derd geschat. Dit is maandag uit offi cieuze bron in Buenos Aires vernomen. Er zouden ook veel gewonden zijn. Mendoza, is zondag als gevolg van een damdoorbraak overspoeld door een vloedgolf van water en modder. De dam brak door, nadat door hevi ge regenval de rivier de Mendoza bui ten zijn oevers was getreden. Het vrij komende water spoelde over Mendoza en over een uitgestrekt gebied om de stad heen, zodat het dodental niet bij benadering geschat kan worden. Alle verbindingen met het getroffen gebied, duizend kilometer ten westen van de Argentijnse hoofdstad, zijn ver broken. De noodtoestand is afgekondigd. De vloedgolf verraste zondagavond duizenden mensen in bars en bioscopen. Burgemeester Thomassen en wethouder Worst kwamen zich S vannacht te Rotterdam, persoonlijk op de hoogte stellen van de stand van zaken bij de bestrijding van de l brand in het Groothandelsgebouw. WASSENAAR In het pand School straat 2 te Wassenaar, bekend als de „oude pastorie van de hervormde ge meente", zijn gisteravond Iaat twee jongetjes van drie en zes jaar in hun slaap gestikt door rookontwikkeling, als gevolg van kortsluiting in de elek trische leiding. Twee oudere kinderen, die in een an dere kamer sliepen en bijtijds wakker werden, hebben door het raam om hulp geroepen. Hun slaapkamer was, evenals die van de beide omgekomen kinderen, op slot. De moeder, een gescheiden vrouw, was niet thuis. Een medebewoner van het in gedeel ten bewoonde huis waarschuwde tegen half twaalf de brandweer. Omdat vol gens omstanders de twee kinderen op zolder zouden slapen, werd eerst op de zolderverdieping gezocht. De slaapka mer bleek zich echter op een lagere verdieping te bevinden. Nadat de deur was geforceerd, trof men beide kinde ren in bed aan. Weersverwachting van het KNMI, geldig van dinsdagavond tot woensdag avond: Aanvankelijk nog veel bewolking met enkele sneeuw- of hagelbuien, maar morgen ook opklaringen. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidoost. Over wegend lichte vorst, maar in het bin nenland plaatselijk matige vorst. Mor genmiddag temperaturen om het vries punt. Morgen: Zon op 08.47; onder 16.46. Maan op 09.03; onder 15.49.

De Vallei | 1970 | | pagina 1