Nog dit jaar fusie verwacht van alle Ned. scheepswerven Scheepsbouwer vroeg om kredietgarantie Militairen met combinatie verongelukt Positie van religieuzen blijft nog omstreden Morgen begint proces tegen Schijndelse gif moordenares Uw Kunstgebit Bittere taal bij opening souvenirbeurs „ALS VEROLME STEUN KRIJGT, DAN WIJ ALLEMAAL OOK EERSTE PAAL VOOR NIEUW CNV-GEBOUW Samenwerking met Indonesië op P.T.T.-gebied Opperman door stapel hout verpletterd Provo-raadslid wil publikatie van zijn nota sabotage over si Arrestant at delen op van kleerhanger Vrouw stak haar vroegere echtgenoot Semi-officiële Griekse reizen riepen vragen op Verwarring op pastoraal concilie ZAAK DUURT ZES DAGEN IN OEN BOSCH P.v.d.A. vraagt Labour ander Biafra-beleid BIJSPRINGEN OM WERE OVER TE NEMEN SPITSE TOP Kwalijke manier van „verstoppertje spelen" „ONZIN" SCHRILLE VRAAG WINSTPUNT „OP VERZOEK Notoire aanrander lokte kind mee uit warenhuis TELEGRAM Secretaresse van prinses Christina kreeg ontslag Klein brand je op visschersschip DINSDAG 6 JANUARI 1970 BOTTERDAM Nog dit jaar wordt een fusie verwacht tussen alle grote Ne derlandse scheepswerven. Een gesprek over zo'n samenwerking zal op vrij korte termijn beginnen. Een mammoetfusie zal, volgens scheepsbouwdeskundigen, mede worden gestimuleerd door het rapport Langman-Biesheuvel. Het rapport over de financiële si tuatie van Verolme is vorige week uit gebracht aan de minister van Econo mische Zaken. De andere werven rekenen erop, dat ook zij steun zullen kunnen krij gen als de regering besluit tot onder steuning van Verolme. Ondersteuning op een dergelijke mas sale schaal is alleen efficiënt als de scheepsbouwbedrijven van Rijn-Schelde Verolme/NDSM, Van der Giessen-De Noord, IHC-Holland en de Amsterdamse Droogdok Maatschappij samenwerken. (In Rijn-Schelde zijn samengebracht: Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, Wilton Fijenoord, Piet Smit en De Schelde). Do regering zal financieel moeten bijspringen om het voor de gezonde werven aantrekkelijk te maken het Ver olme concern in dit grote verband op te nemen. Minister De Block (Eicon. Zaken) ls een grote voorstander van een mam moetfusie in de scheepsbouw. Hij zal moeilijk kunnen volstaan met finan ciële steun aan Verolme alleen. De an dere grote werven huldigen het princi pe van „gelijke monniken gelijke kap pen". Zij hebben de bewindsman al la ten weten, dat zij op overheidssteun re kenen als Verolme die ook krijgt. Door de mammoetfusie vangt de mi nister twee vliegen in een klap. Een groot Nederlands scheepsbouwconcern was al de voornaamste aanbeveling in het rapport, dat de commissie-Keyzeir enkele jaren geleden op verzoek van de overheid opstelde. De rapporteurs Langman en Biesheu vel hebben voor minister De Block een grote hoeveelheid cijfermateriaal over Verolme verzameld. Conclusies worden niet genoemddie zal minister De Block zelf moeten trekken. Daarbij blijven hem slechts drie mo gelijkheden over: Een samengaan van Verolme met de andere grote werven plus rege ringssteun. Voortzetting van het bedrijf met re geringssteun. Liquidatie. LEKKERKERK De Lekkerkerker scheepsbouwer A. Klip heeft gisteren bij de Nationale Investeringsbank in Den Haag net als zijn grote collega C. Verolme voor anderhalf miljoen gulden kredietgarantie gevraagd voor een eventuele overneming van de scheepswerven D. Boot in Alphen aan den Rijn. Het Alphenae bedrijf heeft surséance van betaling tot 15 januari gekregen. „Bij de bank werd niet optimistisch gereageerd", vertelde de heer Klip gis teravond. „Maar ergens ligt de grens voor mij. Ik kan die Zaak wel redden, maar de overheid moet ook wat doen, want ik weet niet wat het in de toe komst wordt met de lonen en prijzen en stakingen". Als ondersteuning voor zijn verzoek heeft hij aangetoond, dat de scheeps werf T. van Duyvendijk in de zes jaar sinds de heer Klip haar heeft overge nomen, steeds winst heeft gemaakt. De drie jaar voor de overneming was er verlies geweest. „Het heeft me daar mee gezeten", zegt de heer Klip. Ook de Rijnrederij Rijnvakantie, die hij failliet heeft gekocht en Nicon in Lekkerkerk, een bedrijf dat verplaats bare scheidingswanden voor grote ge- UTRECHT De eerste paal voor het nieuwe gebouw van het CNV in Utrecht is gisteren geslagen. Het ge bouw zal nog dit jaar in gebruik wor den genomen. Het wordt de eerste eigen behuizing van het christelijk vak verbond. De vice-voorzitter van het CNV, de heer A. Borstlap, zei gisteren dat bij de bouw rekening is gehouden met een toenemende samenwerking tussen de drie vakcentrales. Volgens hem zal dde samenwerking voorshands meer perso neel vergen en meer ruimte. DEN HAAG De Nederlandse en Indonesische PTT gaan nauw samen werken. Binnenkort zal een plan hier toe aan de Indonesische regering wor den voorgelegd. Indonesische PTT'ers zullen bij ver schillende PTT-diensten worden ge plaatst. Verder zullen ervaringen wor den uitgewisseld. Dit is het gevolg van een bezoek dat directeurgenera al Rei- noud van de PTT onlangs aan Indonesië bracht. De Nederlandse PTT speelt verder een bezoek dat directeur-generaal Rei- tionale hulpverlening. Zo werden in het afgelopen jaar Suriname, Turkije en Israël geholpen. Door gebrek aan des kundig personeel moest een aantal ver zoeken om hulp uit het buitenland wor den afgewezen. bouwen maakt, heer Klip zich lopen ermee goed sinds bemoeit. de ADVERTENTIE zit de gehele dag stevig op zijn plaats! Thans is het niet meer nodig, dat Uw kunst gebit bij het spreken, eten, lachen of niezen losschiet of verschuift. Een weinig Dentofix- poeder op de gebitsplaat, en deze onge makken bestaan voor U niet meer; Dento- fix geeft U een ongekend gevoel van zeker heid en welbehagen. Aangenaam en hygië nisch in het gebruik. Tevredenheid gegaran deerd. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,60, bij apotheken en drogisterijen. „Ik heb boven al die zaken een goe de vent staan, een zeer spitse top dus, dat is niet duur". „Als het trouwens ln de scheepsbouw niet meer gaat", kijkt de heer Klip vooruit, „dan kan lk de machines van Boot altijd nog gebruiken in mijn eer ste bedrijf, Klip NV, dat pijpleidingen en apparatuur voor de chemische in dustrie maakt". AMSTERDAM De 18-jarige opper man G. J. Brinks uit Medembllk ls maandagochtend om het leven gekomen toen h(j op het terrein van de Shell ln Amsterdam-Noord werd getroffen door een omvallende stapel afvalhout. Het ongeluk gebeurde in de ochtend pauze van de bij de nieuwbouw op het terrein werkzame bouwvakarbeiders. Het slachtoffer reakte bekneld tussen planken en een tafel en overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. SCHIEDAM Waarschijnlijk doordat de door hem bestuurde auto slipte, bots te maandag de 50-jarige T. C. van Heijningen uit Schiedam op de Harga- laan aldaar tegen een pijler van de Benelux-tunnel. De man sloeg met zijn hoofd tegen de voorruit en was op slag dood. ALPHEN AAN DEN RIJN De Al- phense politie zoekt een ongeveer 25- jarige man die in Alphen kleine meis jes en vrouwen heeft aangerand, of po gingen daartoe heeft ondernomen. De man is ongeveer vier weken ac tief. Hij vraagt kleine meisjes of zij verstoppertje met. hem willen spelen. Als zij meedoen, probeert hij zich aan de meisjes te vergrijpen. Ook enkele getrouwde vrouwen heb ben geklaagd over oneerbare voorstel len, die de man gedaan zou hebben. De man heeft een flink postuur. Hij draagt snor en baard en heeft bruin haar. AiMSTERDAM Een stenen tuinka bouter zal de plaats van Roel van Duyn in de Amsterdamse gemeenteraad inne men als de nota over „sabotage en ande re niet-milltaire verzetsvormen" van dit Provo-raadslid niet of te summier in behandeling komt. In het Gemeenteblad liet burgemees ter Samkalden alleen de titel van de nota opnemen. De tekst liet hij al thans in het openbare gedeelte weg. In een open brief aan de burgemees ter heeft Van Duyn geschreven, dat hij erg zijn best had gedaan op de nota. Hij pleitte daarin voor het saboteren van het Nederlandse leger en het „op leiden" van de Nederlanders tot sabo teurs, die het een eventuele vijande lijke bezetter van ons land bijzonder moeilijk zouden kunnen maken om zich hier te handhaven. Burgemeester Samkalden heeft in middels teruggeschreven, dat in de ko mende raadsvergadering in het open baar zal worden besproken hoe de no ta zal worden behandeld. AMSTERDAM De 22-jarige Johnny N. heeft in het huis van bewaring aan de Havenstraat in Amsterdam enkele stukken van een houten kleerhanger op gegeten. In het Wilhelminagasthuis bleek uit foto's, dat er geen direct gevaar be stond, waarna de man weer naar het huis van bewaring werd teruggebracht. Johnny N. hoorde vrijdag zes jaar gevangenisstraf tegen zich eisen omdat hij bij zijn nachtelijke strooptochten op politiemannen zou hebben geschoten. De officier van justistie, mr. H. E. van Renesse, was van oordeel dat N. „vluchtgevaarlijk" was. Het leek hem dan ook onverantwoord N. zonder be waking ln het ziekenhuis achter te la ten. De toestand van de hangerbijter is gisteren opnieuw onderzocht. Als me disch ingrijpen noodzakelijk wordt, zal hij naar het gevangenishospitaal in Vught worden overgebracht. MAASTRICHT - Vijf maanden ge vangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Maastricht maandag geëist tegen de 26-jarige kermlsexploltante M. ter L. uit Maas tricht, die ervan verdacht wordt 6 ok tober 1969 getracht te hebben haar vroegere man van het leven te hero ven. Na een ruzie in een Maastrichts ca fé had ze haar man, van wie ze al enkele jaren gescheiden leefde, met een mes enkele steken ln de borst toege bracht. Een spoedoperatie en diverse bloedtransfusies redden zijn leven. Tegenover de politie en de rechter commissaris bekende de vrouw haar man gestoken te hebben, doch tijdens de rechtszitting trok ze deze bekente nissen ln. Ze zei zich niets meer te kun nen herinneren van hetgeen voorgeval len was in het café. Toch achtte de of ficier van Justitie het feit bewezen, dat ze gestoken had, maar hij hield reke ning met de sociale structuur van het milieu, waaruit de verdachte voort kwam en liet de haar ten laste gelegde poging tot doodslag vallen. Wel achtte hij bewezen het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De verdediger vroeg ontslag van rechtsvervolging, omdat hij dit een dui delijk geval van noodweerexces achtte. De rechtbank zal 19 januari uitspraak doen. DEIN HAAO Het socialistische Tweede Kamerlid La ban wil van staats secretaris Grosheide (onderwfjs) eea uitspraak over de reizen naar Grieken land, die Nederlandse scholleren dit na jaar gaan maken. De Stichting voor educatieve reizen, correspondentie en uitwisseling „RQ" verzorgt «e sn gebruikt daarvoor enve loppen van hst ministerie van Onderwas en Wetenschappen. De heer La ban zegt ln zijn vragen aan mr. Grosheide te vre zen, dat het seinl-officlële karakter van de stichting door de Griekse dictatuur gehanteesd zal worden voor politieke propaganda. 0 Een militaire vrachtauto met aanhanger is gistermiddag bij de afslag naar Jutphaas op de weg Utrecht-Den Bosch van het talud geraakt en ondersteboven naast de weg terechtgekomen. Twee militairen, de 23-jarige R. J. Wallinga uit het Friese De Wirden, en de twintigjarige A. L. H. G. Jan sen uit het Limburgse Eijgelshoven kwamen bij dit ongeluk om het le ven. De ééntonner maakte deel uit van een colonne van tien militaire voer tuigen, die onderweg waren van Zuidlaren naar Roosendaal. UTRECHT „De harde werker wordt te veel gebruikt als citroen, waar in iedereen terwille van partij of eigen belang naar hartelust kan knijpen. En wanneer de citroen volkomen is uitge knepen en de fabriek of zaak het niet langer rooit, dan heeft iedereen de mond vol over wanbeleid en staat de ondernemer aan de schandpaal". De voorzitter van de vereniging van souvenlrf a brik anten, de heer B. Drost, sprak deze bittere woorden bdj de ope ning van de souvertlrbeurs in Utrecht. Dit is de eerste beurs isi het ndeuwe Beatrlxgebouw. Daarin wordt ook de wintervak beurs voor koffers en leder waren gehouden. De heer Drost sprak de hoop uit, dat vroeg of laat het gezond verstand terug zal komen en dat men inziet, dat wan neer de laatste citroen ia uitgeknepen ook de welvaart met de schilden in de vuilnisbak Ligt. Mr. J. C. van .Aiphen de Veer, direc teur-generaal van Industrie en handel waarschuwde dat de gezonde ontwikke ling van het beurswezen wordt bedreigd door de versnippering bij het houden v beurzen. In die versnippering zit de kans dat het publiek beursmoe wordt en wegblijft van beurzen. NOORDWIJKERHOUT Het pastoraal concilie is er gisteren na een hele dag praten niet in geslaagd de zogenaamde religieuzen in de r.k. kerk enig uitzicht te bieden op een wat minder omstreden positie. Het concilie besprak een rapport over de plaats en de taak van de religieuzen (een groep van ongeveer veertigduizend nonnen, monniken, leraren, onderwij zers, verpleegsters) nu en in de toekomst. Dat leverde een haast babylonische spraakverwarring op. Jongere religieu zen en studenten, die zich toegang tot de bijeenkomst hadden verschaft, be pleitten uittreden van ordes en congre gaties „omdat het leefgroepen zijn ge worden, die kritiekloos meedraaien in de consumptiemaatschappij, die strijdig is met het Evangelie. Anderen, al even scherp verweten de kerkelijke overheden geen werkelijke veranderingen te willen en langs een omweg pogingen te doen om de kerk van gisteren in het leven te houden. De dominicaan Jan Bonsen, die na enig tumult toegang kreeg tot de ver gadering, zei het zo: „Het kloosterle ven heeft zijn oorspronkelijke zin verlo ren en de religieuzen staan in de sa menleving aan de kant van de bezit ters". Velen verklaarden ook, dat het onzin is, dat religieuzen werk doen waarvoor genoeg anderen te vinden zijn (onder wijs, ziekenhuizen, sociale zorg). Wat ze dan wel moeten gaan doen, bleef in het midden. Ook één van de bisschoppen, mgr. J. W. M. Bluyssen, die na enig aandrin gen zijn mening ten beste gaf, kon het verlossende woord niet geven. „Ik ben heel gelukkig met de jonge religieuzen, die zoeken", zo zei hij, „maar laat ze niet teveel zoeken naar werk, dat ge schikt voor hen is. Pak het werk aan dat nodig is en vermoei je niet teveel met de filosofische vragen over de zin van het religieus of het christelijk zijn," zo maande hij. De oudste religieuze op het concilie, de 66-jarige zuster L. Eijgenraam uit Den Bosch, stelde wat schril de vraag of het leven, dat zij tot nog toe had ge leid, dan zinloos was geweest. De vraag werd nauwelijks beant woord, al klonk hier en daar waarde ring door voor het werk, dat de reli gieuzen tot nog toe hebben gedaan, een lof die onmiddellijk werd afgewimpeld: „Wij hoeven niet over onze bol gestre ken te worden". Kortom: verwarring. Mr. P. V. Nolet, die de hachelijke taak had aan het eind van de dag een samenvatting te geven, kwam er ook niet uit. „Wij zijn met on vrede achtergebleven", zei hij. „Dat was onvermijdelijk, omdat de toestand niet anders is. Wij zullen er ons bij neer moeten leggen". Volgens dr. E. van Montfoort, leider van de religieuzendelegatie, had de be spreking tenminste één winstpunt op geleverd: veel leken op het concilie SCHIJNDEL Vergif was haar wapen. Geen speciaal soort, maar een scala van poeders, drankjes en korrels, pasta en pillen. Zes dagen heeft de rechtbank in Den Bc*ch uitgetrokken om te onderzoeken of Riet S.-H. er inderdaad haar vader en haar man mee heeft vermoord. De nu 46-Jarige Schijndelse Riet, moeder van vijf kinderen, wordt voorts verdacht iran 22 pogingen om haar vroegere buurvrouw en haar tweede man op dezelfde wijze te vermoorden. Het proces begint morgen. Behalve de moord op haar man en vader, heeft de Bossche officier van Justitie, mr. J. Booster „slechts" drie moordpogingen in de vijf pagina's tellendetenlasteleg- ging opgenomen. Hij is ervan overtuigd dat Riet S. met voorbedachten rade haar eerste man heeft omgebracht. Dat was in 1962, maar al in 1959 zou Riet er de grondslagen voor hebben ge legd. Dat was in december toen de Schijndelse vrouw rattekruit in de kof fie van haar man deed. Ze had toen een verhouding met haar buurman en ook op diens vrouw had Riet het ge munt. Tot tweemaal toe vergiftigde ze in 1960 koffie en soep van de vrouw, die beide aanslagen overleefde. Haar man, die van de plannen van Schijn delse Riet op de hoogte was. Is reeds vorig jaar veroordeeld. Haar tweede moord zou Riet S.-H. hebben gepleegd op haar vader. Dat was in 1964, toen de 83-jarige man zijn dochter had verweten overspelig te zijn. Een dag nadat de bejaarde man zijn waarschu\ 'ende vinger had gehe ven. werd hij ciood in bed gevonden. Toen zijn stoffelijke resten vijf jaar later op het Schijndelse kerkhof wer den opgegraven, vond de patholoog anatoom, dr. J. Zeldenrust, er thallium- sporen in. Voor mr. Booster aanleiding om Riet S. ook van moord op haar va der te beschuldigen. Aanvankelijk gaf de vrouw toe. La ter heeft ze echter gezegd dat ze haar vader op diens eigen verzoek heeft om gebracht, omdat de man niet meer te gen het leven op kon. Ook haar eer ste moord heeft ze, toen het onderzoek in 1968 begon, toegegeven. Later heeft Riet echter ontkend haar eerste man te hebben vermoord. tweede Maar De moordpogingen op haar man ontkent Riet S. eveneens, ook bij hem zijn thalliumsporen ge vonden. De man, die nog steeds leeft, heeft de zorg op zich genomen van de vijf kinderen van Riet S., van wie de oudste achttien en de jongste twaalf is. Hij heeft zich nooit van Riet laten scheiden omdat anders de kans had bestaan, dat de kinderen, die niet zijn kinderen zijn, hem ontnomen zouden worden. Mr. J. Booster, die Riet S. van de moorden en de moordpogingen beschul digt, heeft sinds hij in 1960 substituut werd, al een groot aantal moordzaken te behandelen gekregen. De 42-jarige officier requireerde in 1961 in de moord zaak Sprang-Capelle, waarbij twee broers waren omgebracht. Vervolgens behandelde hij de beruchte moordpo ging met een vergiftigde sinaasappel op de vrouw van een nertsfokker. Ook in de Kerkdrielse moordzaak, waarbij twee mensen in een te water gereden auto verdronken, leidde mr Booster het onderzoek. De rechtbank in de Schijndelse moordzaken wordi voorgezeten door mr. Th. Geense. Plei ter is de Eindhovense advocaat mr. H van der Putt. ROTTERDAM De politie van Rot terdam heeft gisteren een grootscheep se jacht ingezet op een bekend aanran der. De man had gistermiddag in een warenhuis een meisje van zeven jaar meegelokt. Het kind deed daar boodschappen in gezelschap van haar zesjarig broertje. De goed van de tongriem gesneden aan rander wist het meisje mee uit het wa renhuis te krijgen, maar haar broertje vertrouwde de zaak niet en waarschuw de direct de politie. Aan de hand van het signalement dat de knaap opgaf, kwam de politie te weten dat ze te maken had met een goede bekende. De man is een notoir aanrander en agressief ten opzichte van kinderen. Mogelijk geschrokken van het grote aantal politiewagens dat in het centrum kwam patrouilleren heeft de man het meisje ongemoeid achtergelaten. Na epn uur zoeken vond de politie het kind tenslotte, maar de man was toen verdwenen. ADVERTENTIE drongen er bij de religieuzen op aan da mensen te helpen in hun geloof. „Naast de kerk- en maatschappijkri tiek, die van ons wordt verwacht en waaraan we zo duidelijk zijn herinnerd, was dit een nieuw geluid", zo zei hij ons. Verder zei hdj het triest te vinden, dat zo weinig aandacht was besteed aan de solidariteit van de religieuzen onder ling. Een ander punt, dat het concilie gis teren bezig hield was: de veelbeteke nende afwezigheid van de pauselijke nuntius mr. A. Felici, die ondanks hard nekkige pogingen van kardinaal Alfrink persoonlijk, niet is komen opdagen. Hij kreeg gisteren een telegram van het concilie, waarin zijn afwezigheid („Aanwezigheid", versprak voorzitter Steenkamp zich) ten zeerste werd be treurd. Er was aanvankelijk een nieu we uitnodiging aan vastgeknoopt, maar enkele delegaties verzetten zich daar fel tegen. DEN HAAG De Tweede-Kamer fractie van de PvdA heeft in een brief aan de socialisten in het Britse Lager huis een dringend beroep gedaan hun beleid inzake Biafra te veranderen. In de brief wordt gezegd dat de Brit se regering en de Labourfractie als ge heel door het stopzetten van de wapen leveranties aan Nigeria zodanige poli tieke druk op de regering in Lagos kun nen uitoefenen, dat Nigeria wordt be wogen tot onderhandelingen, waarbij het een grote mate van zelfstandigheid van Biafra zou moeten aanvaarden. Mevrouw N. M. Albarda - de Vlie ger is op eigen verzoek op de meest eer volle wijze ontslagen als particulier se cretaresse van prinses Christina. Dit in verband met haar huwelijk. Het secre tariaat van de prinses zal worden waar genomen door jonkvrouwe C. E. B. Röell, de particulier secretaresse van d« Koningin. Mevrouw A. V. de Beaufort geb. jonkvrouwe Van Sminia is op eigen ver zoek in verband met haar vertrek naar het buitenland op de meest eer volle wjze ontslag verleend als hofda me. Het ontslag Is op 1 januari ingegaan. Ze is benoemd tot hofdame honorair van de Koningin. DEN HAAG Op het vissersschip Katwijk 221, de „Arie Jacob" is gister avond brand uitgebroken. Het schip be vond zich ongeveer tien mijl ten westen van Den Helder, bij de verkenningsboei van het Schulpengat. De reddingsboot Suzanna en het ma rine-fregat Friesland begaven zich na de eerste oproep op weg naar het schip. Ook het hospitaal-kerkschip De Hoop stoomde op om hulp te bieden. Om half tien gisteravond meldde de Katwijk 221 dat de brand was bedwon gen. Men had geen verdere hulp meer nodig. De Hoop lag langszij.

De Vallei | 1970 | | pagina 5