Hindelopen ziet wel brood in het water Doe- 't-zelf-cu loodgieten werd groot succes (negenhonderd inwoners) „Recreatie bieden op de goede manier AVRO start niet The Survivors PJIEUWE JACHTHAVEN VOOR 300 SCHEEPJES programmaos Moeite waard Royaal Voorzieningen Alles maken Geloof Welvaart Concurrentie TELEVISIE TELEVISIE RADIO Junior Tiener Club Acht verhalen DINSDAG 6 JANUARI 1970 HINDELOPEN De havèn dichtgevroren. De weinige bootjes, die niet op de wal staan of in de grote loods, liggen muurvast in het ijs. Er waait een gure wind over de kale vlak te, waarin de steigertjes bankjes lijken die een milde geest heeft neergezet voor schaatsers. Het is er triest, koud, ja haast afsto tend. Maar de heer M. J. W. van der Horst (35) kijkt ernaar alsof hij het paradijs aanschouwt. Zo kan men in Friesland naar ijs kijken, zéker in een stadje als Hindelopen (één van de Elf Steden), maar deze man die wat kleu merig drentelt op de hoge dijk, is ten prooi aan andere emoties. „Nu al", zegt hij geestdriftig, „is dit één van de best uitgeruste jachthavens langs het IJsselmeer. En we zijn nog niet klaar". De heer Van der Horst, directeur van de Jachthaven Hindeloopen, wil daarmee niet onvriendelijk zijn over de andere havens, maar aanduiden wat er uit die trieste rijen palen moet worden. En dat is de moeite waard. Niet alleen door de omvang, maar vooral door de combinatie van diensten, aanpak en visie op de watersport die men hier wil beproeven. „Jachthaven Hindeloopen" gaat er van uit dat de watersporter steeds meer comfort en service zal verlangen en dat hij zijn schip in de haven zal leg gen waar hij die vindt of dat hij derge lijke havens bij voorkeur zal aandoen. Het is een gedachte die in de automo bielwereld allang aanvaard is. De jachthaven is dan ook eigendom van euto-importeur M. Pon uit Amersfoort, die ook sinds enkele jaren een nauti sche afdeling aan zijn bedrijf heeft ver bonden. De haven is royaal opgezet. Er is voor honderd schepen ligplaats (de Heidemaatschappij die het plan voor de haven heeft gemaakt had er 135 ge projecteerd, maar dat vond men te krap). De komende jaren zullen er nog tweehonderd ligplaatsen bij komen. Het gaat om ligplaatsen voor betrekkelijk grote jachten: de haven is georiënteerd op het IJsselmeer, de Waddenzee en de Noordzee. Er is wel een verbinding met de Friese meren, maar die ls min der geschikt voor grotere boten. D« voornaamste voorzieningen die de haven krijgt (deels al heeft): toiletten (in jachthavens mogen geen boord-wc's worden gebruikt); douches; sauna; restaurant; bar met uitzicht over het IJssel meer; zwembad; wasserette; crèche; winkel; bungalowpark met eigen strand; water en elektriciteit op de steigers Daarnaast de gebruikelijke winkel voor scheepsbenodigdheden, winterber- ging, reparatiewerkplaatsen (er is geen helling, maar een kraan met een hef vermogen van 20 ton). De heer Van der Horst wijst op de loods van de voormalige scheepswerf M. J. W. van der Horst (35) geen massatoerisme die in de jachthaven is opgenomen. „Wij kunnen hier alles: masten maken, zeilen repareren, onderhoudswerk aan motoren, lassen zelfs roestvrij- staal schilderen, noem maar op. En wij gaan het snel doen. Als iemand hier in zijn vakantie met averij binnen loopt hoeft hij niet drie dagen liggen re pareren als dat niet nodig is", zegt hij. „Wij zijn niet uit op massatoerisme", gaat hij verder, met een vluchtige blik op de verlaten haven, „wij willen re creatief bieden op de goede manier. En dat kost wat, dat is duidelijk". Hij gelooft heilig in het welslagen van de opzet. Als geestdriftig zeezeiler zegt hij: „Het is heel eenvoudig. Ik vraag me gewoon af wat ik zelf zou wil len na een vermoeide tocht. En dat is: een douche en een paar uur gerieflijk ontspannen, maar ook de wetenschap dat die paar dingetjes die aan je boot moeten gebeuren snel en goed worden gedaan". „Duitsers, die we hier nogal veel krij gen, zijn daarbij erg op sauna gesteld. Dat is in Nederland nog niet zo ingebur gerd, maar dat zal ongetwijfeld ko men", vertelt hij. Voor Hindeloopen (negenhonderd in woners) dat tot het eind van de negen tiende eeuw een welvarende stad was, zal de jachthaven waarschijnlijk een nieuwe eigentijdse welvaart brengen. Over een paar jaar zal de jachthaven in de zomermaanden een grotere be volking hebben dan het stadje. De. heer Van der Horst: „En die mensen moe ten allemaal brood kaas en eieren heb ben. Ze wippen allemaal wel eens de café's binnen en zijn ook wel eens aan kleren, schoenen of andere spullen toe. In een plaatsje als Hindeloopen zet dat zoden aan de dijk". De grote jachten, waarvoor de haven hoofdzakelijk is bedoeld, in de winter- berging. 9W. SOMMELSDIJK Het is een succes geworden, de doe-het-zelf-actie van de lood gieters in Sommelsdyk. In het gebouw van de technische school werd de bevolking de allereerste beginselen van het loodgietersvak bügebracht: een kraanleertje ver vangen, het repareren van de vlotterafsluiter van de w.c. en van de aansluiting voor de valpqp achter op de closetpot. Het ging zuiver om de eenvoudigste karweitjes aan de waterleiding. We de den de mensen voor wat ze met sleu tel en tang kunnen doen. Solderen was er natuurlijk niet bij", zegt de heer J. Vis (63), voorzitter van de Bond van loodgieters- en fitterspatroons in Ne derland, afdeling Goeree-Overflakkee. Over het waarom: „Als er een leertje van een kraan kapot was werden we gebied. Zo'n leertje kost maar vijftien cent. Maar aan arbeidsloon kwam daar nog eens zeven en een halve gulden voor een half uur bij. Dan kom je op 7,65 waarover je dan nog twaalf pro cent BTW moet berekenen In feite kwam dat leertje voor de mensen op zo'n acht en een halve gul den. Ze zeiden dan: die loodgieters re kenen maar een eind weg. Die rekening is natuurlijk ook hoog. Dat vonden we zelf ook. Maar het kan niet anders. Nou rekenen we hier niet eens het voorrijden. Dat kost in de stad 25 gulden." De actie is niet alleen in het voordeel van het publiek. Ook de loodgieter trekt er profijt van. De heer Vis, zelf eigenaar van een constructiebedrijf in Sommelsdijk, zegt: „Het kwam nog al eens voor dat een loodgieter met een hele nieuwe instal latie bezig was. Dan ging de telefoon. Meneer, de waterleiding is lek, kunt u direct komen. Je moet dan van een groot karwei weg om, bijvoorbeeld, een leertje te verwisselen. Veel mensen weten niet dat er een hoofdkraan bestaat, of waar die zit. Je leest het wel als mop, maar het ge beurt dat een vrouw een uur of langer met haar duim op een lek in de leiding staat. Een hoop loodgieters dachten: Als ze voor dergelijke karweitjes mijn deur nu eens voorbij gingen dan kunnen ze bij wijze van spreken nog een rijks daalder toe krijgen." En ook: „In zijn vrije tijd doet een loodgieter dergelijke karweitjes vaak voor minder geld. Hij doet zijn baas dan cocurrentie aan". Doordat de voorlichtingsavond in Sommelsdijk is aangeslagen zullen spoedig dergelijke avonden worden ge organiseerd in andere plaatsen op het Zuidhollandse eiland. De heer Vis: „We hadden er weinig vertrouwen in dat het een succes zou worden. We stonden die avond, met vijf man klaar, met schroevedraaiers, tan getjes, leertjes. We hadden enkele ad vertenties gezet. Tegen elkaar zeiden we: „Als er om kwart over acht nie mand is, pakken we in. Er kwamen er ruim dertig. Zonder uitzondering vonden /.e het fantastisch. Ze zeiden: Daar hebben we echt iets aan gehad. Er waren er zelfs die verder wilden gaan. Die zeiden: La ten we eens een kétikengeisertje schoon maken en afstellen. Maar dat was nou weer de bedoeling niet. Als je die ho ger dan tachtig graden afstelt vormt zich ketelsteen waardoor het water min der snel gaat stromen en de geiser naar de knoppen gaat. Het is bovendien nog gevaarlijk ook. Als er bij het schoonmaken gas vrij komt kan er een plofje volgen." „Tot voor kort voelden wij weinig voor die doe-het-zelf-actie" bekent de heer F. Ch. Geerling (62), directeur van het Waterleidingbedrijf voor Goe- ree Overflakkee. „We dachten dat je beunhazerij in de hand zou werken. Maar toen er artike len in damesbladen verschenen die niet juist waren, zijn we er anders over gaan denken. Het moest blijven bij klei ne karweitjes die iedereen, mits hij geen twee linker handen heeft, kan doen." Enthousiast was de heer Geerling over het half uurtje vragen stellen na de voorlichtingsavond. „Je hebt hier als waterleidingbedrijf twaalfduizend klanten op het eiland. Daar kan je an ders nooit mee praten. Ook als over heidsbedrijf moet je aan public rela tions doen. Pas nog hebben we drie avonden ge organiseerd over 't wassen van textiel. We hadden iemand van TNO gevraagd wat te komen vertellen. Zo'n man is niet gebonden aan een bepaald was middel. Er kwamen tweehonderd mensen. Die weten nu ook dat je niets hebt aan sommige reclameteksten. Waarom we dat gedaan hebben? Mijn klanten moe- te het grootst mogelijke plezier hebben van mijn produkt dat water heet," Vanavond van 20.20 tot 21.10 uur via Nederland 1 en voorts gedu rende de dinsdagavonden in de maanden januari, februari, maart en de eerste helft van april brengt de AVRO-televisie de feuil letonserie „The Survivors" („De overlevenden") naar de roman van Harold Robbins op het scherm. Harold Robbins, schrijver van tal van bestsellers als The Carpetbeg- gars, The Adventures, Never love a stranger, van wiens boeken miljoe nen exemplaren over de gehele we reld zijn verkocht, situeert „The Sdtvivors" in de kringen van de machtigen der aarde, te weten de elite die financieel en zakelijk aan de touwen trekt. Hun strijd om de suprematie vindt plaats in directie kamers en op die plaatsen waar de zeer rijken hun ontspanning vinden. In „The Survivors" wordt de strijd tussen een broer en een zuster om de macht uit te oefenen over het za kelijk imperium van him vader ver haald. De hoofdrollen worden vertolkt door Lana Turner, George Hamil ton en Kevin McCarthy. Documentaire en spel zijn wei de meest geschikte vormen om iets be langrijks in over te brengen op de tv-kijker. Toch krijgen beide midde len de man of de vrouw in de huis kamer niet altijd op het puntje van. de stoeL Dat komt omdat ze al ja renlang volgens bepaalde clichés worden vervaardigd. documen taire is dan voornamelijk het pone ren van stellingen, het tonen van cijfers, illustraties erop via inter- viewtjes en bespiegelingen erover via de meningen van een panel. En tv-spel blijft altijd nog teveel toneel. De Nederlandse acteurs en actrices spelen nu eenmaal voor het meren deel veel minder natuurlijk dan bij voorbeeld de Engelse (ik denk hier aan „Coronation Street", waarin de speler^ duidelijk „vervangen" zijn door de personages die zij uitbeel den). De mixture van documentaire en spel via de gedramatiseerde docu mentaire heeft tot dusver in Neder land weinig interessants opgeleverd. Totdat gisteravond de gedramati seerde documentaire „Elke dag is er een" over het alcoholisme op het scherm kwam. Enerzijds dwong de concrete nood waarop het program ma was geïnspireerd de acteurs tot een maximum aan natuurlijkheid in het spel (vooral hoofdrolspeelster Marja Habraken slaagde hier voor treffelijk in), anderzijds bleef de band met de realiteit net voldoende in tact door een goede dosering in terviews en commentaren. In veler lei opzicht een gaaf en voorbeeldig stuk televisie! J .v. d. K. NEDERLAND I 18.45 NOS: Kleur: Fabeltjeskrant. 18.55 NOS: Journaal. 19.04 AVRO: De rare vogels, jeugd serie. 19.30 Peyton Place, feuilleton. 20.00 NOS: Journaal, 20.20 AVRO: Kleur: The Survivors (De Overlevenden), film, 21.20 Voor de Vuist weg, 22.05 AVRO's Televizier. 22.55 NOS: Journaal. 23.00-23.05 Teleac Cursusinformatie Van molecuul tot mens. NEDERLAND II 18.45 NOS: Fabeltjeskrant. 18.55 NOS: Journaal. 19.04 NOS: Scala: informatief pro gramma. 19.30 KRO Kleur: Na zevenduizend jaar..., film uit de Eng. serie Sur vival. 20.00 NOS: Journ. 20.20 KRO: Brandpunt-Buitenspel: sportprogramma. 21.10 De stille Amerikaan, speelfilm naar de roman van Graham Greene. 23.07 Verslag Pastoraal Concilie Noord wijkerhout. 23.27-23.32 NOS: Journaal. DUITSLAND I Regionaal programma NDR: 18.00 Documentaire, 18.30 Actualiteiten. 18.45 Zandmannetje. 18.55 Reg. kron. 19.26 KI.: Der Mann von gestern, film. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 18.00 KI: Polizeifunk ruft, film. 18.30: Voor de kinderen. 18.40 Hier und Heute, met Goedenavond. 19.20 Kleur: Abenteuer des Segen- schiffs Seaspray, film). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 KL: Duitse kam pioenschappen kunstschaatsen te Obertstdorf. 21.00 KL: Made in Swe den, Zweedse speelfilm. 22.30 Jour naal. commentaar en weerber.22.50 Discussie. 23.50 Journaal. DUITSLAND II 18.00 Actualiteiten en muziek. 18.25 Kleur: Party-Geschichten. film. 18.50 Kleur: Yao, film. 19.15 Gods dienstige documentaire. 19.45 Nws., actualiteiten en weerber. 20.15 Die D-Mark Invasion, rep. Aansl.: Nws. 21.00 Kleur: High, Chaparral, film. 21.50 Informaties en meningen uit culturele leven. 22.35 Nws. en weer bericht. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. van gister- Een scène uit „The quiet Ameri can" (De stille Amerikaan)die de KRO-t.v. vanavond uitzendt in de serie Graham Greene en de film" (Nederland 2, 21.10-23.07 uur). „The quiet American" (geregis seerd door Joseph Mankievicz en met Audrie Murphy, Michael Red grave en Claude Dauphin in de hoofdrollen) is een boeiende, onder houdende film, die aanvankelijk de in het boek verhaalde gebeurtenis sen vrij nauwkeurig weergeeft maar tegen het slot de zaken af rondt op een manier die als vrij naar Graham Greene" kan worden omschreven. Het is het verhaal van de Ameri kaanse journalist Fowler, die de ge beurtenissen in Indo-China verslaat. Hij heeft een verhouding met een Indochinees meisje. Zijn leven krijgt een andere wending wanneer hij in contact komt met een jonge Amerikaan die op zijn beurt op het meisje verliefd wordt. Fowler be landt bij de communisten, min of meer door jaloezie gedreven, en veroorzaakt de dood van de jonge Amerikaan. ANNEWIL BLANKERS, van avond via Hilversum 2 (KRO- radio) te horen in Bredero's ..Klucht van den Meulenaer(21.15-22.25 uur). avond. 10.30 Muziek voor de jeugd. 11.20 Journaal. 12.05 Muziek voor de jeugd. 12.50 Internationaal persover zicht. 13.00-13.30 Journaal. 16.35 Journaal. 16.40 Voor de kinderen. 17.05 Documentaire over de landb. 17.55-18.00 Journ. DUITSLAND II 17.30 Nieuws en weerber. 17.35 Be jaarden programma aansl. liefda- digheidsoproep. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Stereo: Lichte grmuz. (7.30-7.35 Van de voorpag.). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Actualiteiten. 8.20 Stereo: Lichte gr.muz. (8.30- 8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de huisvr.). 9.00 Stereo: Klass. symfonische muz. (gr). 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lich te grammof oonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.30 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Semi-klass. muz. (gr.). 12.10 Stereo: Metropole orkest en solisten: amusementsmu ziek. 12.54 Voor het platteland. 13.00 Nws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Ste reo: Licht instrumentaal ensemble. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Ste reo: Lichte grammof oonmuziek. 14.35 Stereo: Viermaal twee, hoor spel. 15.15 In de Toonzaal: modern muziekprogramma voor de jeugd met commentaar. 16.00 Nws. 16.03 Sociëteit: Zestig minuten voor boven de zestig. NOS: 17.02 Onder de groe ne linde: oude liedjes. VARA: 17.20 Stereo: Klarinet en piano: semi- klassieke muziek. 17.55 Mededelin gen. 18.00 Nws. 18.11 actualiteiten. 18.20 Uitz. van de Pacifistisch Socia listische Partij. VARA: 18.30 Stereo: Klink Klaar zonder nonsens. 19.30 Nws. 19.35 Buitenlands weekover zicht. 19.45 Stereo: Licht vocaal en instrumentaal ensemble met zangso list. 20.10 Nederlandse cabaretlied jes (gr). 20.25 Plaats Gevonden: gev. progr. uit Zwolle. 21.15 Vragen- vuur. 21.35 Stereo: Melodieën Ex pres. 22.00 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.38 Mededelingen. 22.43 Ac tualiteiten. 22.55 Stereo: Pianorec moderne muziek. 23.20 Stereo: Fluit en piano: mod. muziek 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo: Op het eerste ge hoor: klass. en moderne rrtuz. (gr.). (7.30 Nws.; 7.32-7.50 Actualiteiten). (TROS: 8.00 Nws. 8.11 Als dat zou kunnen: verzoekplatenprogramma. (8.30-8.32 Nws. 9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw) 9.30 Voor de kleuters. 9.45 Van 1685 tot vandaag: componisten en hun werken, muzika le lezing. 10.15 Voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.03 Piek uur: wedstnjdpro- gramma. 11.45 Actualiteiten. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Stereo: Van twaalf tot twee, gevarieerd pro gramma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Actuali teiten; 13.00-13.05 Raden maar...) NCRV: 14.15 Radio Kamerork. en soliste: klassieke muziek. 15.00 In 't zilver: programma voor ouderen. 16.00 Nws. 16.03 Stereo: Voor de jeugd. 17.00 Stereo: Twien-Popra- dio voor t(w)ieners. 17.50 Overheids voorlichting: Terzake: Informatie in kort bestek. 18.00 Coutry and wes tern rubr. 18.30 Nws. 18.41 Actualitei ten. NOS: 19.00 Openbaar Kunstbe zit. ORDE VAN VRIJMETSELA REN: 19.10 Vrijmetselarij en muz., lezing. NOS: 19.20 Boeddhisme in Nederland, klankbeeld. 19.35 Geen onderdaan maar burger, een reeks uitzendingen over de staatkundige vorming van de Nederlander. 19.50. Programma voor blinden en slecht zienden. 20.00 Stereo: Klein radio koor: gewijde muz. 20.15 Stereo: Concertgebouworkest en solist klassieke en moderne muziek (opn). In de pauze: Ajax - Napoli: nabe schouwing van de 1 helft en reporta ge van het le kwartier van de 2e helft van deze voetbalwedstrijd 1n Amsterdam. 22.10 Ajax - Napoli: na beschouwing. 22.15 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 22.30 Nws. 22.40 Stereo: X, een sprong in het duister: lichte grammofoonmuziek en repor tages. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Zing, zing. /ing!: lichte vocale muziekjes. 10.00 Nws. 10.03 Mengelmuze: nieuwe langspeelplaten met kritisch com mentaar. NOS: 11.00 Nws. 11.03 Mu ziek - lezen. (12.00 Nws.) AVRO: 13.00 Nws. 13.03 Radiojournaal. 13.06 Zet 'm op: licht platenprogramma (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.03 Ar beidsvitaminen: populair verzoekpla tenprogramma. 16.00. Nws. 16.03 Gimmick: licht platenprogramma. 17.00 Nws. 17.02 Radiojournaal. 17.05-18.00 Toppoppology: pop- en countrymuziek. Annie M. G. Schmidt, An Rut gers van der Loeff, Wim Hora Adema en Jaap ter Haar, die sa men de boeken uitzoeken voor de Junior Tiener Club, hebben nu Wol- ters en Noordhoff N.V. te Groningen geadviseerd tot de uitgifte van het boek „De jacht op Hanno". Het is het boeiende verhaal van een gorillafamilie die vreedzaam leeft in de oerwouden van de Kongo. Op een dag wordt echter hun rust ver stoord door een groep jagers. De gorilla's strijden een wanhopige, doch ongelijke strijd en uiteindelijk wor den ze stuk voor stuk gevange» ge nomen of gedood. De gorilla Hanno komt in een dierentuin terecht doch weet te ont vluchten. Op zijn zwerftocht wordt hij .geholpen door het Chinese jon getje Ping, die uit eigen ervaring weet hoe belangrijk vrijheid is. De politie zit de gevluchte Hanno op de hielen, maar Ping doet alles wat in zijn vermogen ligt om de gorilla te beschermen. Hachelijke si tuaties ontstaan en dat alles voert tot een enerverend slot met vele spannende hoogtepunten. A cht afzonderlijke verhalen van James Baldwin zijn er onder ge bracht in de bundel die de oorspron kelijke titel draagt, „Gojng to meet the Man". In de Nederlandse verta ling van Max Schuchart, die als gro te verdienste heeft dat het de span ning en de beklemming van de schrijftrant van het originele boek ook in de vertaling heeft kunnen handhaven, is de titel van het laat ste verhaal'ook de titel geworden van het boek: „Een picknick om nooit te vergeten". Wij vinden de keuze van deze ti tel als titel voor het gehele boek ze ker gerechtvaardigd, want naar on ze smaak is dit verhaal het meest dominerende van alle acht. Het is echter ook het meest beklemmende, het meest beangstigende, maar ook het meest beschamende verhaal voor onze gemeenschap. Het speelt dan wel niet in ons land, maar in Amerika, maar het zijn toch ..mensen" die In dit ver haal een kleine jongen leren te ge nieten van de het levend verbran den en het daaraan voorafgaand martelen en mishandelen van een ne ger, die voor hen geen mens, maar doodgewoon een slaaf, een ding, ls, wiens vernietiging echter toch grote re aanleiding tot vreugde moet zijn, dan het verbranden van een varken of een ander stoffelijk ding. „Een picknick om nooit te verge- ♦en" verscheen bij A. W. Brunt en Zoon te Utrecht-Antwerpen in de reeks van Grote Beren.

De Vallei | 1970 | | pagina 6