Geleerden komen tot conclusie: Parijs ontkent verkoop wapens aan Egypt. GERECHTELIJK ONDERZOEK BIJ CHAPPA Q UIDDI Edw. Kennedy bleef bij zijn vroegere verklaringen SCHNEZ BEZORGD OVER DISCIPLINE BUNDESWEHR A-geleerde Max Born overleden Zoon van Hess pleit voor vrijlating vader West-Berlijn weet geen weg meer met doden Nieuwe mineralen nog zonder naam Admiraal Limon leidde vertrek uit Cherbourg Rood-China zwijgt over aardbeving Theorie in boek „onzin"genoemd Gezin ontvlucht over ijs Incident op de Zambesi BEZORGD VORMING NIEUW Zevende arrestatie in Milaan Eerste getuigen komen aan Minder hartziekten in de V.S. Begin met Metro in Antwerpen HL Dit is het recept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. PERS ONDERZOEK VEERBOOT DINSDAG 6 JANUARI 1970 MAAN OUDER DAN AARDE BONN West-Berlijn weet geen weg met zijn overledenen. Door de strenge winter is de sterfte in de sterk vergrijsde stad zo gestegen dat de begraafplaatsen en crematoria het niet meer kunnen bolwerken. Meer dan duizend stoffelijke over schotten staan te wachten in de koelkamers der crematoria en in on gebruikte kassen van de gemeente lijke plantsoenendienst. De zieken huizen kunnen overleden patiënten niet eens meer laten afhalen. In West-Berlijn is één van de drie inwoners ouder dan zestig jaar. Door de ijzige winter is het sterfte cijfer nu het hoogste sinds de oor log. De kerkhoven van de geïsoleerde stad leden toch al onder ruimtege brek. De beide crematoria werken nu van vroeg tot laat, maar de ach terstand groeit nog steeds. Wachttijden van drie weken voor een uitvaart zijn geen uitzondering. In de dichtbevolkte wijk Wilmers- dorf houden poLitie-agenten de wacht op de voormalige stadskwekerij waar de kisten zijn opgesteld. Afgelopen weekeinde heeft boven dien het crematorium van Wilmers- dorf zijn deuren moeten sluiten. On danks sneller werken kan er geen kist meer bij. PARIJS In officiële Franse krin gen zijn berichten tegengesproken, dat Frankrijk onderhandelingen zal gaan openen over een belangrijke wapen overeenkomst met Egypte. Deze be richten worden „volkomen vals" ge noemd. Men zegt, dat er geen onder handelingen met Egypte zijn. Volgens de berichten, zou president Nasser van Egypte Frankrijk polsen over de aankoop op grote schaal van PARIJS De Israëlische admiraal Mordechai Limon heeft persoonlijk een belangrijk aandeel gehad in de ontsnap ping uit Cherbourg van de vijf Israëli sche kanonneerboten. De admiraal, hoofd van de Israëlische militaire inkoopcommissie in Frankrijk, was de dag voor Kerstmis in zijn jeep in Cherbourg aangekomen. Hij nam zijn intrek in een hotel vlak aan de kade. waar de vijf schepen lagen. Het staat vrijwel vast, dat hij via een kleine radiozender van zijn hotelkamer uit het vertrek van de schepen heeft geregeld. Een uur na het vertrek, was de admi raal uit het hotel vertrokken. Dit alles vormde voor de Franse re gering voldoende aanleiding om de te rugroeping van de admiraal naar Israël te verzoeken. Admiraal Limon zal bin nenkort Frankrijk verlaten, omdat zijn regering hem, als beloning voor zijn diensten heeft benoemd tot directeur van de Zim, de Israëlische scheepvaart maatschappij. HONGKONG Met geen woord heeft China tot dusver gesproken over een hevige aardbeving, die volgens des kundigen uit verschillende landen de zuid-Chinese provincie Joenan moet hebben getroffen. Het is zelfs niet uitgesloten, dat de hoofdstad van Joenan, Koenming, met een miljoen inwoners, in het centrum van de schok heeft gelegen. Het koninklijk observatorium van Hongkong houdt het erop, dat de schok Koenming kan hebben getroffen en dat hij in elk geval geweest is aan de Chi- nees-Birmaanse grens. China Mail, een dagblad in Hong kong, wist gisteren te melden dat in Koenming veel huizen totaal zijn ver woest en dat duizenden inwoners van de stad dakloos zijn geworden. In Tokio plaatsten de meteorologen de aardbeving eveneens aan de Chi- nees-Birmaanse grens. De provinciale radio van Joenan, die uitzendt van Koenming uit, maakte gisteren, geen melding van de schok. De beving werd waargenomen als een zeer hevige, met een kracht tus sen 7,5 en 8 oj* de schaal van Rich ter. De zwaarste beving, ooit geregis treerd, bereikte op die schaal 8,9. SALISBURY Een groep nationalis ten die over de Zambesi vanuit Zambia overstak naar Rhodesië, heeft zaterdag het vuur geopend op een patrouille vaartuig van de Rhodesische politie waardoor een politieman licht werd ge wond, aldus een communiqué van het hoofdkwartier van de Rhodesische vei ligheidstroepen. Volgens het communiqué werd vanaf de Zambiaanse oever het vuur geopend. Men had een groep van ongeveer 20 mannen gezien. In het politievaartuig zijn drie gaten geschoten. wapens. (Frankrijk heeft, sinds de oor log van 1967 in het Midden-Oosten geen wapens aan Egypte geleverd). Reuter tekent hierbij aan, dat hoe wel Frankrijk geen wapens aan Egypte, Syrië en Jordanië levert, het wel wa pens aan enkele andere Arabische lan den verkoopt. In het afgelopen week einde bijvoorbeeld werd 200 ton Franse munitie naar Irak verscheept. De Franse pers heeft vandaag hef tige kritiek laten vallen op het rege ringsbeleid inzake de bewapening van landen in het Midden-Oosten. Onder dit beleid kan Israël geen Franse wa pens krijgen. Een land als Irak. dat officieel als „non-belligerent" geldt, echter wel. De conservatieve Figaro opende de voorpagina met de kop „Te Cherbourg is het embargo eenrichtingsverkeer. 200 ton wapens en munitie zijn naar Irak verscheept". Het provinciaal dagblad La Depêche du Midi uit Toulouse klaagde: „Wij zijn nu geworden wat vroeger be schouwd werd als schandelijke, vulgai re munitiekooplieden, zonder scrupules en dorstend naar winst". Het onafhankelijke Combat vond het onbegrijpelijk hoe Frankrijk welover wogen kan kiezen voor de bewapening van Arabische staten die belligerent zijn (in het conflict in het Midden-Oos ten) en daar geen geheim van maakt, terwijl wij tegelijkertijd weigeren het embargo op te heffen, dat waarschijn lijk alleen voor Israël zal worden ge handhaafd. De Verenigde Staten hebben officieel hun bezorgdheid uitgesproken over de voorgestelde grootscheepse wapenleve ranties van Frankrijk aan Libië. Dit ia uit diplomatieke bronnen vernomen. De Amerikaanse staatssecretaris voor Afrikaanse aangelegenheden, David Newsom, riep onlangs de Franse am bassadeur in Washington, Charles Lucet, bij zich, om die Amerikaanse bezorgd heid over de gevolgen van de verkoop bekend te maken. HOUSTON Het maanstof dat de ruimtevaarders van de „Apollo-11" in juli vorig jaar hadden meegenomen is minstens 4.6 miljard jaar oud, ouder dan de oudste gesteenten die op aarde gevonden zijn. Dat is een van de eerste conclu sies die op de internationale wetenschappelijke conferentie over de maan zijn meegedeeld. Deze conferentie Ls maandag in Houston begonnen. Er nemen 142 geleerden uit negen landen aan deel. De conferentie is geheel gewijd aan de re sultaten van het onderzoek van de 8 kilo en 160 gram stenen en stof die Neil Armstrong en Edwin Aldrin van de maan hebben meegenomen. Deelnemers aan het grote colloquium over de maan zijn onder meer de V.S.. Cana da, Groot-Brittannië, Japan en West-Duitsland. De bijeenkomst duurt tot donder dag. Zjj wordt gehouden onder auspiciën van de NASA. De geleerden bleken onderling nogal verdeeld in hun opvattingen. Schattin gen omtrent de ouderdom van de maan liepen uiteen van 3,7 miljard tot 5 mil jard jaar. De meesten zijn het er ech ter wel over eens dat de maan ouder moet zijn dan de aarde. „Zeg 4,6 mil jard jaar, het steekt niet zo nauw, een miljard meer of minder is ook moge lijk", grapte een NASA-functionaris. Onder de rapporten die deze week worden besproken, is er een die de re sultaten van het onderzoek in het maan- laboratorium in Houston bevat. De voornaamste conclusies van de rappor ten die voor de conferentie zijn opge steld, zijn: Er is geen leven op de maan en het is er waarschijnlijk ook nooit ge weest. Er is geen water en ook dat is er waarschijnlijk nooit geweest. De maan is aan straling- blootge steld geweest, zoals die op aarde niet gevonden wordt, en die staling heeft vreemde dingen gedaan met bepaalde stenen die uit de „zee der Rust" zijn meegenomen. De NASA schijnt erin geslaagd te zijn. de monsters van vreemde smetten vrij te houden. In een van de eerste rapporten die werden voorgelezen gaf dr. J. V. Smith van de universiteit van Chicago, en mineraloog, een verslag over de manier waarop de maan moet zijn ge vormd, heel anders dan de aarde. De maan moet eerst een gesmolten massa geweest zijn. die geleidelijk is afge koeld. Daarbij ontstond een ijzeren kern met daaromheen magnesium. Tij dens het afkoelingsproces vormden zich daarom heen weer lagen die rijk aan ijzer zijn. Daarna kwam er een korst van ijzer met titanium. Deze wordt aangetroffen in het hoogland van de maan. In bepaalde laaggele gen gebieden is het door de inslag van meteoren weggerukt en is het door hit te gevormde gesteente ontstaan, dat op de maanoppervlakte veelal wordt aan getroffen. De kant van de maan die nn naar de aarde is toegekeerd, ver schilt van de achterzijde. Dat moet veroorzaakt zijn door de aantrekkings kracht van een hemellichaam, waar schijnlijk de aarde, tijdens de afkoe lingsperiode. Dr. S. O. Agrell en J. Scoon van de universiteit van Cambridge in Enge land bevestigden dat de maanbodem zeer weinig silicium bevat en een „on gewoon hoog gehalte aan titanium". Titanium is op aarde een zeldzaam ele ment van grote waarde. Het is zeer sterk en is bestand tegen hoge tem peraturen. Daarom wordt het tegen woordig gebruikt voor bepaalde onder delen van zeer snelle vliegtuigen, aan gezien het de wrijvingshitte met de lucht beter doorstaat dat staal en allu- minium. Een groep geleerden van het insti tuut voor technologie van Californië voelt niet veel voor de theorie dat de maan uit de aarde zou zijn losge scheurd. Als dat gebeurd is, zou dat in de eerste twee miljoen jaar van het bestaan van de aarde geweest moeten zijn. Andere gele<?rden meldden dat er In de maanmonsters verscheidene nieuwe mineralen zijn aangetroffen, waaraan nog geen naam is gegeven. Een van hen is de Finse professor dr. Birger Wiik, een van degenen, die een maanmonster voor analyse had ont vangen. Hij zegt in zijn rapport enige zeer zeldzame elementen te hebben ge vonden en somt 29 stoffen op. IJzer in metaalvorm en vrije koolstof komen in het maanmateriaal niet voor. Prof. Wiik heeft zijn onderzoek verricht in de afdeling voor technische fysica en het radiochemisch laboratorium van de universiteit van Helsinki. ROME Een zevende Italiaan is be schuldigd van medeplichtigheid aan de bomaanslagen, die vorige maand in Milaan en Rome werden gepleegd. Bij de aanslag in Milaan kwamen zestien mensen om en vielen er ruim honderd gewonden. De nieuwe verdachte, een negentien jarige student, is evenals de zes anderen lid van een anarchistische beweging. Mary-Jo Kopeetma Voor het on derzoek in de zaak Mary-Jo Kopechne, dat waarschijnlijk een een week zal du ren, is een groot aantal getuigen op geroepen. Op het vliegveld van Ed gartown kwamen er gisteren nog en kelen aan. Op de foto v.l.n.r. Su san Tannenbaum, Nancy Lyons en Esther New- berg. Zij woonden het feestje bij, waar Kennedy en Mary Jo Kopechna vandaan kwamen voor het ongeluk. HAMBURG Lt.-generaal Albert Schnez, de opperbevelhebber van de Bundeswehr, heeft gepleit voor krach tiger optreden tegen laksheid, simulan ten en principiële dienstweigeraars. Het weekblad Der Spiegel publiceert NEW YORK Het aantal sterfge vallen wegens hartaandoeningen is in de VS sinds 1950 met 20 procent afge nomen, zo blijkt uit cijfers die zijn be kendgemaakt door de Amerikaanse hart stichting. Verbeterde methoden van diagnose, behandeling en revalidatie worden als oorzaken van de daling ge noemd. Niettemin blijven de hartziekten meer levens eisen dan alle andere ziek ten samen. In 1968 was ruim 54 procent van het aantal sterfgevallen in de VS aan hartziekten te wijten. BRUSSEL In Antwerpen zijn maan dag de eerste werkzaamheden begonnen voor de aanleg van een zgn pré-metro. Het eerste object omvat de aanleg van een ondergronds station, Teniers-opera, op het kruispunt Keizerlei-Frankrijklei. Het wordt het eerste van een vijftal stations op een eerste ondergrondse lijn tussen het centraal station en de bin nenstad (Groenplaats). De Antwerpse metroplannen omvat ten voor de komende 12 jaar de aanleg van in totaal 13 kilometer tramtunnel met 22 ondergrondse stations. De kosten van het project worden geraamd op ruim 500 miljoen gulden. ADVERTENTIE Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn ln de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsoh. een uittreksel van een studie van 68 pa gina's welke Schnez en zijn medewer kers voor het ministerie van Defensie hebben opgesteld en dat getiteld is „ge dachten over de verbetering van de in terne orde in het leger". De studie slaat alarm over de „gees telijke en politieke crisis onder onze "jeugd welke niet slechts een gevaar vormt voor de Bondsrepubliek, maar welke ook veel van de energie ont neemt aan een jeugd welke in grote mate historisch inzicht mist en deze in een pacifistische, utopische richting stuurt". Om dit te bestrijden, stelt de studie voor dat de „politieke en militaire lei ders duidelijk en met beslistheid zich moeten uitspreken voor de Duitse sol- datentradities". Volgens Der Spiegel zou verder aan gedrongen worden op: Een amendement op de grondwet om gewetensbezwaren slechts te erken nen, in gevallen waar er sprake is van een ernstig gewetensconflict; in de grondwet wordt nu bepaald dat „nie mand gedwongen kan worden de wa pens op te nemen, als dit in strijd met zijn geweten is". Beëindiging van de civiele jurisdic tie over misdaden door Duitse militai ren en de wederinstelling van krijgsra den. Oprichting van speciale eenheden (Der Spiegel spreekt van strafbatal- jons) voor recalcitrante militairen. Weekend-dienst voor simulanten of in geval ven twijfel beperking op de post die zij mogen ontvangen. Een verplichting voor militairen om klachten eerst aan hun meerderen voor te leggen alvorens zich te wenden tot de parlementaire ombudsman. De vorige week heeft Der Spiegel de len uit dezelfde studie gepubliceerd waarin Schnez meldde gewaarschuwd te hebben voor een demoralisering van het Westduitse leger, welke vergelijk baar is met die in de Franse strijd krachten bij de val van Frankrijk in 1940. WIESBADEN Het vier maanden geleden uit een particuliere verzameling in Wenen ontvreemde schilderij „De dronken Silenus" van de Nederlandse schilder Antonie van Dyck is weer te recht. De politie van Frankfort heeft twee mannen aangehouden die in deze stad trachtten het schilderij te verkopen. De waarde van het schilderij wordt op ongeveer een miljoen gulden getaxeerd. De politie in Frankfort die dit maan dag heeft bekendgemaakt, deelde niets over de identiteit van beide mannen mee. EDGARTOWN In het stadje Edgartown in Massachusetts is maandag het ge rechtelijk onderzoek geopend naar de dood van Mary-Jo Kopechne, die vorig jaar juli op het eiland Chappaquiddlck in een auto van senator Edward Kenne dy verdronk. „Ik hoop dat hiermee een einde komt aan wat een uitzonderlijk lang durige zaak is geworden en een grote tragedie", zei de senator na zijn aankomst In een privé-vliegtuig uit Hyannis Port. „Ik wil graag de vragen beantwoorden. Ik hoop dat dit het slot is, en dat ik weer al mijn krachten kan gaan wijden aan het werk van de Amerikaanse Senaat", aldus Edward Kennedy. Het. onderzoek zal vermoedelijk vier tot vijf dagen in beslag nemen, waar na rechter James Boyle beslist, of er een proces moet volgen of dat de zaak geseponeerd zal worden. Op verzoek van Kennedy's advocaten wordt het onderzoek met gesloten deuren ge voerd. Er is maandenlang juridisch steekspel aan voorafgegaan. Een door officier van justitie Edmund Dinis in gediend verzoek om lijkschouwing, werd door de rechtbank afgewezen. Er zullen waarschijnlijk 25 tot 30 getuigen worden gehoord, onder wie de vijf vrouwen en vijf mannen, met wie Ed ward Kennedy en Mary-Jo, die secreta resse van Edwards vermoorde broer Robert was geweest, voor het ongeluk een feestje hadden. De auto met het tweetal reed van een brug in een meertje. Pas in de loop van de volgen de ochtend werd Mary-Jo's lijk uit de wagen gehaald. Senator Kennedy was pas acht uur na het ongeluk naar de politie gegaan. Omstuwd door journalisten, fotogra fen en televisieploegen arriveerden Ed ward Kennedy en zijn vrouw bij het streng bewaakte gerechtsgebouw. Er waren in het vriesweer echter niet meer dan enkele tientallen burgers uit het stadje op afgekomen. Politieman nen moesten een weg voor de Kenne dy's banen door de opdringende pers. „U bent blij dat het eindelijk zover is?", riep een verslaggever tegen de se nator. Deze keerde zich even om, knik te en zei zacht: „Ja, dat ben ik". Edward Kennedy was kort over de in een vorige week verschenen boek naar voren gebrachte theorie, volgens welke Mary-Jo alleen in de auto had gezeten toen die van de brug reed. „On zin", antwoordde hij op een vraag daar over. De senator werd door rechter Boyle als eerste gehoord, vertelde later een advocaat van een der getuigen, die ano niem wenste te blijven. De rechter had voor het begin van het onderzoek een twaalftal advocaten, circa dertig getui gen vertegenwoordigend, op zijn bureau ontboden om hun een strikt spreekver bod op te leggen. Ze mochten de zaak niet onder elkaar, laat staan met ver tegenwoordigers van de pers bespreken. Hij had duidelijk gemaakt dat hij „pas sende maatregelen" zou nemen als hij een „lek" ontdekte. De procedure in Edgartown vertoont weliswaar uiterlijk alle kenmerken van een proces, maar is in feite meer een vooronderzoek. In de uit het middel eeuwse Engeland óvergenomen „in quest" heeft de rechter slechts tot taak door ondervraging van getuigen vast te stellen „wanneer, waar en onder welke omstandigheden" een persoon de dood heeft gevonden, en of er sprake is van schuld. Hij zendt daarover dan een rapport aan een hogere gerechtelijke instantie. In het Engeland van de 12e eeuw werd deze procedure gebruikt om de maar zelden in afgelegen gebieden komende rechter des konings, een voor rapport voor te kunnen leggen. Senator Kennedy werd maandag in totaal bijna twee uur gehoord. Na af loop deelde hij mee, dat hij er zeker van was dat hij alle vragen „zo volle dig mogelijk" had beantwoord. Hij had daarnaast zelf ook „enkele punten aan gestipt die naar mijn mening nuttig zou den kunnen zijn". Hij keerde terug naar het landgoed der Kennedy's in Hyannis Port waar hij zolang het on derzoek duurde zou blijven. Hij ver wachtte overigens inlet dat hij zou wor den teruggeroepen. „Ik ben helemaal klaar", aldus de senator. In antwoord op vragen of zijn mede delingen maandag overeenstemden met eerdere verklaringen, afgelegd tegen over de politie en later voor de televi sie, nadat hij tot twee maanden voor waardelijk was veroordeeld wegens het voortijdig verlaten van de plaats van het ongeluk, zei Edward Kennedy, dat hij zijn getuigenverklaring „liever niet' wilde karakteriseren, maar hij voegde eraan toe „in hoofdzaak wel". Op an dere vragen over zijn politieke toe komst antwoordde hij, de bevolking van zijn staat graag te zullen dienne als zij hem in november in de Senaat herkiest. Volgens Kennedy's eigen lezing, is het ongeluk gebeurd toen hij miss Ko pechne terugbracht om de veerboot naar Edgartown te halen. Kennedy, miss Kopechne en nog tien personen hadden op Chappaquiddlck een feestje gehouden na zeilwedstrijden. Miss Ko pechne en nog vijf gasten hebben in 1968 gewerkt voor de verkiezing van Robert Kennedy tot president. De ove rigen waren medewerkers en vrienden van Kennedy. Kennedy heeft gezegd, dat hij in het donker de bocht verkeerd had geno men en dat hij de brug pas gezien heeft toen het te laat was. Hij heeft ge zegd herhaaldelijk geprobeerd te heb ben Miss Kopechne te redden en toen in verwarring naar de plaats van het feest teruggegaan te zijn en met zijn neef, Joseph F. Gargan en de oude fa milievriend Paul S. Markham naar, de plaats van het ongeluk teruggekeerd te zijn. Samen hadden zijn toen opnieuw tevergeefs geprobeerd de 28-jaar oude secretaresse te redden. Kennedy heeft geen verklaring gegeven waarom Markham of Gargan niet het ongeluk hadden gemeld en geprobeerd hebben hulp te krijgen. BONN Een Oostduits echtpaar en hun zes kinderen zijn op oudejaars avond over de bevroren rivier de Elbe gevlucht, en hebben daarna in YVest- Duitsland politiek asiel gevraagd. Dit hebben Britse grensfunctionarissen be kendgemaakt. Het echtpaar en hun kinderen zijn kennelijk niet door de Oostduitse grens bewakers gezien. De Elbe, die voor het eerst in zeven jaar bevroren is, vormt de grens tus sen Oost- en West-Duitsland langs een traject van ongeveer 100 kilometer. De snel vloeiende rivier is meestail 'n doelmatig afschrikmiddel voor vluch telingen, en daarom zijn de versterkin gen langs de oostelijke oever minder ontzagwekkend dan bij andere delen van de grens. Volgens Westduitse grensfuctiomaris- sen in Lünebürg hebben de vader van het gezin, een 32-jarige tractorrijder, en zijn 34-jarige vrouw als reden voor hun vlucht opgegeven, dat zij zdch niet kondein veren igngen met de politieke en economische situatie in Oost-Duits- land. GÖTTINGEN De Duitse fysicus dr. a&ax Bom is op 87-jarige leeftijd in de universiteitskliniek in Göttingen overleden. Hij was een van de be kendste Duitse atoomgeleerden die zich vooral bezig hield met de bewe ging der elektronen in de atoom. In 1954 kreeg professor Born de Nobel prijs voor de natuurwetenschap. Te zamen met Werner Heisenberg en Pascual Jordan vatte professor Born in!926 de onderzoekingen van Heisen berg samen in de zogenaamde „quan- tummcchaniek". In datzelfde jaar ontdekte Born dat de protonen en elektronen in tegenstelling tot alle tot dan toe bekende natuurwetten, zich in precies te berekenen banen bewe gen. Max Born werd op 11 december als zoon van de anatoom en embryoloog Gustav Bom in Breslau geboren. In 1907 promoveerde hij in Göttingen tot dr. in de filosofie. Twee jaar later werd hij privaatdocent in de fysica en in 1914 werd hij buitengewoon hoogleraar in Berlijn. Tijdens het nationaal-socialisme werd Max Born in 1933 wegens zijn Jood se afkomst met verlof gezonden. Via Cambridge en Banglore (India) kwam hij in Edinburgh waar hij tot 1953 doceerde. Een jaar later werd hem nog restte, om ervoor te ijveren met professor Walter Bothe voor zijn „statische interpretatie van de quan- tummechaniek". In het voorjaar keerde Bom, die de Britse nationa liteit had aangenomen, terug naar Duitsland. Hij gebruikte de tijd die hem nog reste, om ervoor te ijveren dat de resultaten van de wetenschap niet door de politiek zouden worden misbruikt. LONDEN De (enige) zoon van de laatste Duitse oorlogsmisdadiger die nog in gevangenschap vertoeft, Rudolf Hess, heeft het Britse ministerie van Buiten landse Zaken bezocht, om er te pleiten voor de vrijlating van zijn vader. De zoon heeft een uur gepraat met de Britse plaatsvervangende minister George Thomson, en verklaarde na af loop „dat hij diep geroerd was door de sympathie van het Britse volk voor zijn vader, en de pogingen van de Brit se regering om hem vrij te krijgen". Hess senior, thans 75 jaar oud, werd in 1946 tot levenslange gevangenisstraf te Neurenberg veroordeeld. Sinds een paar jaar is hij de laatste Duitse oor logsmisdadiger die nog in de Berlijnse gevangenis van Spandau zit. Op het ogenblik ligt hij in een Brits militair hospitaal in Berlijn, in verband met een maagzweer. De drie westelijke geallieerden, met Groot-Brittannië aan het hoofd, hebben reeds enkele malen pogingen onderno men opdat Hess, die eens de plaatsver vanger was van Adolf Hitler, de vrij heid te hergeven maar hier is nooit iets van terechtgekomen door de starre hou ding van de vierde der grote vier, de Sovjet-Unie. Van Britse zijde is dezer dagen mee gedeeld, dat men de zaak, vrijlating van Hess, wederom zal opnemen en wel na het afsluiten van een grondig me disch onderzoek van de gevangene. Dit onderzoek zal worden verricht in het Britse militaire hospitaal waar Hess behandeld wordt. Een Brits parlementslid, de conser vatief Neave, heeft gezegd, dat Groot- Brittannië Hess vrij moet laten, nu hij zich in Britse handen bevindt, namelijk als patiënt van het genoemde zieken huis De Britse regering zal dit voorstel naar men aanneemt verwerpen, omdat dit een schenden van de overeenkomst der grote vier betekent, dat door de Sowjet-Unie zou kunnen worden beant woord met nieuwe druk op de wegen wegen van het Westen naar Berlijn, of op een andere manier. Men acht in Londen de kans dat Mos kou zal toestaan Hess uit Spandau te ontslaan bijzonder klein. Een van de re denen is dat de gevangenis in West-Ber lijn staat, waardoor de Sovjets bij en in die gevangenis, en dus in het Wester troepen mogen hebben, al zijn het er niet veeL

De Vallei | 1970 | | pagina 8