maar af voor de titel" Kou verdreef kernploeg uit het Noorse Hamar Hockeyteam baas over Italië: 3-0 Schaats- successen in Polen OVERWINNING VOOR LEIDER BEL JA WSKI Kritiek van Anquetil op betaling amateurs Spartaan Nol Heyerman dreigt met breuk als er geen geld op tafel komt V elektro- monteurs ménémohmmbJ^I Kees Verkerk: „Schrijf mij Canada's terugtrekking Okker verloor Scha atskalender Spie gelaar manager van Cambuur Twee competitie wedstrijden Napoli zonder Monteiusco Fighting Mack bokst in R'dam Loting derde bekerronde HOOGOVENS UMUIDEN SNELLE START GEEN ANTWOORD Verkerk naar dokter Naar Inzeil LH Stefano wil terug naar Spanje GELD KNELPUIST GEEIS' VETPOT DINSDAG 6 JANUARI 1970 sn orl SCHIPHOL Een extreme kou heeft de Nederlandse kernploeg uit z\jn trainings kamp in het Noorse Hamar verdreven. Gisteravond keerden schaatscoach Leen Pfrommer en zijn rijders terug uit Oslo, waar de temperaturen tussen de tien en twintig graden onder nul schom melden. BOMBAY Nederland heeft in de tweede wedstrijd van het internationale hockeytoemooi in Bombay maandag een veel betere indruk gemaakt dan daags tevoren in de ontmoeting met Japan, die met 1-2 verloren ging. De over winning met 3-0 tegen Italië gaf maar een zwakke afspiegeling van de krachts verhouding. Vooral in de tweede helft toen de Nederlandse ploeg dank zij een doelpunt dat André Bolhuis in de veertiende minuut na een lange corner had gemaakt, met 1-0 voorstond, hadden de Italianen niets meer in te brengen. Dank zij het voortreffelijke werk van doelman Luciano Soli werd het geen deb&cle voor de Azzuri. Voor drieduizend toeschouwers be gon Nederland de onder kunstlicht ge speelde wedstrijd zeer snel. Al in de eerste minuut kreeg Frans Spits na een snelle solo een fraaie kans. De Amster dammer werd in de cirkel door een van de Italianen onderuit gehaald. Tot ontzetting van de Nederlanders zag de ■cheidsrechter er geen strafslag in doch gaf Nederland een korte corner, de eer ste van de in totaal negen, die Neder land in de wedstrijd zou mogen nemen. De Nederlandse formatie bouwde dank zij in hoog tempo uitgevoerde korte combinaties een groot overwicht op dat in de veertiende minuut de treffer van Bolhuis opleverde. De speler van Kam pong maakte daarmee zijn eerste inter nationale doelpunt. Het grote overwicht leverde in de eerste speelhelft geen doelpunten meer op. Kansen waren er genoeg maar in de Nederlandse aanval ontbrak de man die de dikwijls fraaie aanvallen kon afronden. In de tweede helft leek die handicap de Nederlanders opnieuw parten te gaan spelen. Schoten van Frans Spits en Sebo Ebbens werden door Soli fraai gestopt maar op twee schoten van Jos Christis, beide na snelle rennen, had de Italiaanse doelman geen antwoord. Een teleurstelling was het feit, dat de Ne derlanders uit het grote aantal korte (9) en lange corners (6) geen doelpun ten konden maken. In de slotfase zag Frans Spits, die de Nederlandse aanval voortreffelijk leidde, nog een goal afgekeurd door de Duitse scheidsrechter Droz. De beste spelers in het Oranjeteam waren Frans Spits, Sebo Ebbens en Pieter Weemers, die op het middenveld zijn aanval uit stekend steunde. Vandaag speelt Nederland zijn derde wedstrijd. Tegenstander is dan Argen tinië, dat nu twee wedstrijden heeft ver loren. Het Nederlandse elftal speelde in de volgende opstelling: doel: Jan-Willem Buy (EMHC); achter: Nico Spits (Amsterdam) en Heiko van Staveren (Kampong); midden: Sebo Ebbens (Kampong), Pieter Weemers (HTCC) en Bart Taminiau (Tilburg); voor: Jeroen Zweerts (SCHC), Frans Spits (Amsterdam), Jos Christis (HT- MONTREAL „Het terugtrekken van Canada uit de strijd om het wereld kampioenschap ijshockey van dit jaar heeft de noodklok doen luiden voor de internationale Ijshockey federatie", aldus David Molson, een van de directeuren van „Hockey Canada". De Canadese amateur ijshockey bond en „Hockey Canada", een lichaam, dat is benoemd door de regering en ver antwoordelijk is voor de samenstelling van de nationale ploeg, hebben de IHHF meegedeeld dat Canada zich te rugtrekt uit het wereldkampioenschap omdat hierin profs worden geweigerd. ..Het zal niet lang meer duren voor dat de Russen, de Tsjechoslowaken en de Zweden zich realiseren dat een toer nooi zonder Canada „iets leegs" is, zei de heer Molson op een persconferen tie. „Ik voorzie", vervolgde Molson, „dat het wereldkampioenschap open wordt, waarna ook de competitie zal volgen". Molson prees de houding van de Ca nadese delegatie bij de besprekingen in Genève. „Dit had acht tot tien jaar geleden moeten gebeuren", aldus Mol son. „Nu we ons hebben teruggetrokken moeten we de consequenties aanvaar den. Ik weet zeker dat de Canadezen achter deze beslissing zullen staan." CC), André Bolhuis (Kampong) en Martijn Nolet (Kampong). Na twee dagen is de stand in het toernooi: India (DB) Japan Nederland W.-Duitsland India (LB) Argentinië Italië België 0 0 0 0 1 0 1 0 0 0 0 4 12—0 4 4—2 2 4—2 1 0—0 1 0—0 0 1—8 0 0—9 0 0—0 De Belgen spelen vandaag hun eerste wedstrijd tegen de lichtblauwe ploeg van India. Van het vliegveld Schiphol begaven ztJ zich rechtstreeks naar de Deventer kunstijsbaan. Daarna vertrokken ze naar Motel Apeldoorn, waar ze twee dagen eerder aankwamen dan was ver wacht. Behalve de tien leden van de kern ploeg keerde ook sprinter Jan Bazen, die in Noorwegen tot een tijd van 41 se conden kwam op de 500 meter, terug. De rflders hervatten meteen de training op de kunstijsbaan in Deventer, waar dit weekeinde de Nederlandse kam pioenschappen worden gehouden. Alleen Kees Verkerk reisde niet naar Apeldoorn. Hij wilde eerst dokter Lap NOWY TARG Maandagavond heb ben Nederlandse rijders tijdens inter nationale schaatswedstrijden om de Tatra-beker in Nowy Targ enkele over winningen behaald. Op de 500 meter zegevierde Jan Augustinus uit Hoek van Holland in 43,6 sec. voor Henk Beltman, die 44,2 sec. nodig had. Adrie Hekman uit Wesepe bleef op de drie kilometer in 4.52,4 juist eentiende se conde voor op Henk Waanders. De wedstrijden zouden oorspronkelijk in Zakopane worden gehouden, maar dikke mist verdreef de rijders naar Nowy Targ. De voornaamste resultaten waren, 500 meter: 1. Jan Augustinus (Ned.) 43,6; 2. Henk Beltman (Ned.) 44,2 3. Iskrzycki (Pol.) 44,7; 3000 meter: 1. Adrie Hekman (Ned.) 4.52,4; 2. Henk Waanders (Ned.) 4.52,5; 3. Kotowski (Pol.) 4.55,1. Stand na twee afstanden: 1. Hekman 93,733 punten; 2. Beltman 95,733; 3. Waanders 94,050. van de schaatsbond gaan consulteren. Verkerk heeft in Noorwegen een flinke griepaanval en een voorhoofdsholte-ont steking gehad. Desondanks maakte hij gisteren een redelijk opgewekte indruk, hoewel hij verzekerde dat men zijn kan sen op de Nederlandse titel niet al te hoog moest aanslaan. „Schrijf mij maar af voor die titel," sprak hij. „Die is dit jaar natuurlijk voor Schenk. Ik heb in Noorwegen een week in bed gelegen en daardoor ben ik m(jn conditie kwijt. Wanneer ik in de resterende dagen nog in vorm wil komen zal er nog heel wat moeten ge beuren." Maandag reist Leen Pfrommer met zes van de leden van de kernplbeg, die na de titelstrijd definitief wordt gefor meerd weer naar Inzeil. In de Beierse wintersportplaats gaan de Nederlandse rijders zich voorbereiden op het Euro pese kampioenschap in het Oostenrijkse Innsbruck. ig DEN HAAG De volledige kalender van de KNSB voor woensdag ziet er als volgt uit: Woensdag 7 januari: Nieuwkoop: plassentocht, afstanden van 35 to 70 kilometer 9.30, ook star ten in Noorden. Zevenhuizenmolentocht afstanden van 10 tot 100 kilometer 11.00 - 15.00 uur. Rotterdam (Kraiingen)langebaan wedstrijden dames senioren en junioren wedstrijden dames senioren en junioren 11.00 uur. Grotebroekkortebaan wedstrijden heren. Assendelft: kortebaan wedstrijden ju nioren A en Mijnaldem: afval wedstrijd langebaan heren: Andijk: prestatie- en toertocht; Nieuwe Niedorp: langebaan wedstrij den heren; Sparend amgewestelijk kampioen schap langebaan dames; Oud Avereest: langebaan wedstrijden senioren en junioren dames. Giethoorn: wedstrijd- en toertocht; Olst: gewestelijk kampioenschap kor te baan dames; Duurswald: wedstrijdtocht 100 kilo meter; Zijderveldlangebaan wedstrijden jongens A en B; Langeraar: gewestelijk kampioenschap LEEUWARDEN Als nieuwe mana ger van de voetbalclub SC Cambuur is aangesteld de heer A. Spiegelaar uit het Drentse Sleen. Hij volgt in het ko mende seizoen de heer Westra op. De heer Spiegelaar, geboren in Nieuw Amsterdam, begon zijn actieve voetbal loopbaan in NAB. Na zijn militair» diensttijd ging hij spelen voor Zwarte-, meer, het tegenwoordige SC Drente. Een voetbalknietje maakte een einde aan zijn spelerscarrière. Als oefenmeester (houder B-diploma) en bestuurslid diende hij daarna de be langen van zijn vereniging. Later werd hij manager van Zwartemeer maar toen deze club opging in SC Drente werd besloten deze functie niet meer te handhaven. HOB ART De Australiër John New- combe heeft maandag de leiding geno men in de serie proftoemooien door in Hobart Tom Okker te verslaan. De Australiër was met 108 de sterkste op een door regen glad geworden baan. In onderling overleg besloten de deel nemende profs, Pilic (Z.S1), Roche, Newcombe (beiden Aus) en Okker (Ned) partijen van één set te spelen. In de openingspartij deed Nikki Pilic een achterstand van 109 tegen Tony Roche teniet en won met 1311. De reeks toernooien startte afgelopen zondag in Brisbane en wordt vandaag in Adelaide voortgezet. Judith Salomé heeft maandag bij de tenniskampioenschappen van de Oranje Vrijstaat in Bloemfontein twee wedstrijden in het dames-enkelspel ge wonnen. In de eerste ronde versloeg Judith Salomé met 63 en 61 de Zuidafrikaanse mevrouw Hudson-Heck en later op de dag wor de Nederiandse eveneens in twee sets (61, 64) van Mary Brummer (Z.Afr). m Gistermiddag is het elftal van Na- poli in een besneeuwd Nederland aangekomen, waar het morgen tegen Ajax zal spelen in het toernooi om de runners-up cup. Op de foto: de spe lers van Napoli staan wat vreemd te kijken in de sneeuw. DEN HAAG De KNVB heeft voor zondag, als er bekerwedstrijden op het programma staan, twee competitiewed strijden vastgesteld. Voor de eerste divisie wordt de ont moeting Heracles Blauw Wit en voor de tweede divisie Limburgia Baronie gespeeld. NAPELS Napoli zal woensdag in de tweede ontmoeting tegen Ajax om een plaats in de kwartfinales van het run ners-up beker-toernooi niet de beschik king hebben over middenveldspeler Montefusco. Voor zijn vertrek uit Napel zei de trainer van Napoli Giuseppe Chia- pella: „De afwezigheid van Montefus co is voor ons een grote handicap. Hij is een sterke kracht op het middenveld". De Italiaanse coach is overtuigd van de kracht van de Amsterdammers. „Ajax is een sterke ploeg, die boven dien veel ervaring heeft. Het wordt moeilijk de voorsprong van 1-0, die we in Napels hebben genomen, vast te hou den". Over de opstelling van Napoli wilde Chiapella nog niets loslaten. Kees Verkerk: De titel is dit jaar voor Schenk. BUENOS AIRES Alfredo di Stefa no, de vroegere „Blonde Pijl" van Real Madrid, met welke club hij vijf keer de Europese beker won, wil terug naar Spanje. Op verzoek van zijn gezin wil Di Stefano de Argentijnse voetbalclub Boca Juniors, die hij naar het lands kampioenschap heeft gevoerd, verlaten voor een club in het land waar hij zijn vroegere triomfen vierde. Van verschei dene Spaanse topclubs heeft Di Stefano aanbiedingen gekregen trainer te wor den. ROTTERDAM Fighting Mack, de oud-Europese kampioen in het weiter- gewicht, zal dinsdag 27 januari de hoofdpartij boksen van een internatio naal profprogramma, dat in de Rotter damse Ahoy-hal wordt gehouden. Oud- bokser Aad Veerman, die onlangs een promotorslicentie van de Nederlandse Boks Bond kreeg, maakt met dit pro gramma. waarop vijf profgevechten staan, zijn debuut als organisator. Fighting Mack (Curacao) krijgt als tegenstander de Engelsman Bob Cofie. Het gevecht gaat over tien ronden. Bas van Duivenbode, de nationale kampioen in het halfzwaargewicht, zal voor het eerst sedert vijf jaar weer in een Ne derlandse ring boksen. De Amsterdam mer ontmoet de Jamaicaan Lloyd Wal- ford over acht ronden. Ook de partijen tussen Sugar Boy Nando (Ned. Antil len) - Joop Kruis (Amsterdam) in het middengewicht en ex-nationaal zwaar- welterkampioen Ronald Riedewald (Su riname) - Scaglione (Italië) gaan over acht ronden. In de vijfde partij bokst Jan Lubbers (Amsterdam) over zes ronden tegen de Duitse zwaargewicht Manfred Ackers. Het was aanvankelijk de bedoeling geweest om de meervoudige Nederland se amateurkampioen Rudi Lubbers op deze avond zijn debuut als professio nal te laten maken. De voorbereidings tijd voor Lubbers, die in verband met een schorsing door de NBB een half jaar niet in de ring is geweest, was echter te kort. GRONINGEN Schaken-kijken is onmiddellijk partij kiezen voor de sterkste en geen centje medelijden hebben met de bevende verliezer. Gisteren, toen de vijfde finale-ronde in groep A van het Groningse Niemeyer- toemooi een hoogtepunt tegemoet ging, beleefden we dit rond het bord Beljavskl- Ristoja. De witspeler, de zestienjarige Russi sche meester, had de sympathie van de zaal omdat zijn stukken nogal opge rukt leken en omdat hij nu eenmaal uit uit het land van Botwinnik en Keres stamt. De arme Ristoja zat letterlijk trillend achter het bord, doch waarom hij zo beefde is niet geheel duidelijk. Hij stond geweldig, maar wel kroop de grote wij zer meedogenloos naar de 12 toe: dat betekende verschrikkelijke tijdnood. Daar wist Ristoja geen weg mee en de Rus incasseerde het punt. Hij was er kennelijk ontevreden over, want als een conceptie is mislukt geeft toevallige winst veelal minder voldoening. De bekwaamste achtervolger van Bel- javski lijkt op dit ogenblik de Hongaar se meester Adorjan. Die klopte, met zwart, een te ontstuimig aanvallende Bo Jacobsen, die Denemarken wel zicht- en hoorbaar goed vertegenwoordigt, doch wiens schaakcapaciteiten toch geen hoop op een tweede Larsen wekken. In de running raakt de Schot Prit- chett. Hij is werkelijk zo lakoniek als de mythen en legenden ons willen doen geloven. Tegenover het koningsgambiet van een verbeten Urzica stelde hij „pionwinst" en „ijzeren rust". Toen daar nog een contra-attaque aan kon worden toegevoegd werd de Roemeense uitvaart een feit. Of Ljubojevic van de Spaanse kampioen Bellon wint is de vraag. Het lijkt er min of meer op. De kans dat deze Joegoslaaf het Hoogoven toernooi (reserve-groep) zal spelen is niet denkbeeldig. Dat bekokstoofde hij dezer dagen met comité-secretaris Piet Zwart, die naar Groningen was komen overwippen om eer te bewijzen aan dit geweldige toernooi voor jonge schakers. In de finale-groep B zwoegde Ligte- rink gisteren vergeefs tegen de IJslan der Bjoem. Deze jongeman heet eigen lijk SigurJ nsson, doch omdat er op het eiland van Olafsson honderden van deze naam schijnen rond te lopen bedient hij PARIJS Jacques Anquetil heeft in zijn kwaliteit van voorzitter van de Franse bond van professionals kritiek geuit op de wijze van betaling van amateurren ners. In Frankrijk doet het gerucht de ronde dat de Belg Ferdi Bracke bij zijn pogin gen het werelduurrecord te verbeteren, van de gelijktijdig met hem in Mexico verblijvende Franse Olympische kampioen-achtervolging bij de amateurs Daniel Rebillard kreeg te horen wat de gouden medaille de Fransman had opgebracht. De tot dan toe uitstekende moraal van Bracke schijnt als men het gerucht moet geloven daardoor een (dusdanige knak te hebben gekregen dat zijn recordpogin gen mislukten en dat de Belg voortijdig naar huis terugkeerde. Reeds jaren hoort men van Franse beroepsrenners de klacht dat hun amateurcol lega's als Moreion, Trentin, Rebillard en anderen door de staat worden gesteund met bedragen waarvan professional! slechte kunnen dromen. ROTTERDAM „Nol Heyerman is een van de laatste spelers die recht heeft te klagen", zegt het bestuurslid van Sparta Len Mast. Heyerman is boos. De Rotterdamse rechtsbuiten heeft gedreigd om niet meer voor Sparta uit te komen. Hij wil zelfs zijn contract terugsturen omdat hy van mening is door Sparta financieel tekort te zyn gedaan. Nol Heyerman heeft drie maanden buitenspel gestaan bij Sparta. Een me niscusoperatie was daarvan de oor zaak. Die operatie is uitstekend ge slaagd en Heyerman kon enkele weken geleden de training hervatten. Hij werd echter nog niet in het eer ste elftal opgesteld en dat kostte de Rotterdamse vleugel-speler geld, want hij viel buiten de premies die dan ver diend kunnen worden. Len Mast noemt het een doodnorma le zaak. „Wanneer een speler geruime tijd niet heeft gevoetbald, zet je hem toch niet direct in het eerste elftal maar probeer je hem eerst in het B- team". „Ik noem maar een naam, bijvoor beeld Bosveld. Als die jongen een paar •lechte wedstrijden speelt, gaat hij ook terug naar het B-team. Dat kost Bosveld dan geld". „Het knelpunt is natuurlijk de pre mies die Heyerman misloopt. Zijn nor male contract wordt gewoon doorbe taald en hij heeft een behoorlijk con tract". Bestuurslid Mast meent dat Heyer man het misschien moeilijk vindt om terug te komen. „Het eerste elftal draait op het moment goed. Misschien zit dat in zijn achterhoofd". Dat Heyerman klaagt dat hij te vroeg uit de verzekering is geschreven, acht het Rotterdamse bestuurslid een ver keerde redenering. „Sparta beoordeelt niet of een speler weer in staat is te voetballen. Een arts beslist dat". Mast gelooft niet dat de soep zo heet gegeten zal worden als zij wordt opge diend. Hij verwacht dat Heyerman wel zal bijdraaien. „Wij hechten natuurlijk grote waarde aan deze speler. Als we royaal in de financiën zaten vonden we ook nog wel een tussenweg. Maar ja, het betaalde voetbal is geen vetpot". Nol Heyerman zal voorlopig wel in training Ldjven. Een contractbreuk wil hij niet riskeren. Bestuurslid Mast is daarvan ook overtuigd. „Hij zou zich daarmee zelf ernstig benadelen. Dat hij zijn contract terug zal sturen is na tuurlijk onzin. Hij gaat Jan geld ver spelen en daar zal Heyerman niet veel voor voelen". DEN HAAG De loting voor de der de ronde van de KNVB-beker wordt zon dag na afloop van de ontmoeting Vites se Ajax in de bestuurskamer van het Vitesseterrein in Arnhem gehouden. zich maar eens van zijn voornaam De Zwitser Schauwecker zal in de B-groep voorlopig de toon wel blijven aangeven. In C vocht Baljon een Franse partij uit tegen koploper Nagrocki. Het werd remise. Vandaag gaat de zesde ronde van start: dan volgen er nog drie. Vrij dagnacht gaan de stukken de dozen in. De uitslagen zijn: Finalegroep A vier de ronde: PritchettJacobsen 10. Fi nalegroep B, vierde ronde: Schulze Hausner V«. Vijfde ronde, Groep A: LjubojevicBellon afg., VelikoffEales 10, Jacobsen—Adorjan 01, Hausner —Schauwecker 0-1, Henry—Schulze afg; OrnsteinMissendorf 10. Groep C: RoofthoofdLoeffler VtBaljon Nagrocki VzVt. Stand groep- A: Beljavski (Rusland) 4.5; 2. A. Adorjan (Hong.) 4; 3. C. Prit chett (Schotl.) 3,5; 4. Ljubomir Ljubo jevic (Jsl.) 3 1 afg., 5. J. Bellon (Span je) 2,5 1 afg., 6. A. Urzica (Roem.) 2, 7. P. Velikof (Buig.) 1,5: 8. R. Eales (Eng.), B. Jacobsen (Den.), T. Ristoja (Fin.) 1. Groep B: 1. M. Schauwecker (Zwits.) 4; 2. U. Schulze (W.-Dld.) 3,5 en 1 af gebroken, 3. A. Ornstein (Zweden en S. Boem 3V«, 5. I. Hausner (Tsj.-Sl.) 8. F. ^liddendorf (W.-Dld.) 2. P. Henry (Ierland) 1,5 en 1 afg., 8. G. Ligterink (Ned.) 1., 9. Mosmg (Lux.). A. F. Nem- lioglu (Turk). Groep C: 1. Z. Nagrocki (Polen) 4; 2. C. Baljon (Ned.) 3,5; 3. M. Roofthoofd (Belg.) 1,5; 4. A. Loeffler (Oostenr.) 1. ADVERTENTIE Hoogovens U muiden vraagt enige voor onderhouds- co reparatiewerkzaamheden aan apparatuur en installaties van zeer uiteenlopende aard. Een goede theoretische vakopleiding en praktische ervaring zijn vereist Leeftijd: 25 - 45 jaar. Men kan in dagdienst of in ploegendienst worden geplaatst. Aanvangssalaris 11.612.- per jaar, overeenkomend met bruto ca. 223,- per week in dagdienst en ca. 264,- bruto per week in ploegendienst. Voor gehuwden komen woningen beschikbaar. Schriftelijke sollicitaties onder nr. NG 8, te richten aan afdeling Personeelsvoorziening. Hoofdkantoor 2, Hoogovens IJ muiden. Teief. inlichtingen: 025W - 94000.

De Vallei | 1970 | | pagina 9