Gevaar voor Duitse coalitie thans geheel geweken Geen hondeleven VERHOUDING RUSLAND- CHINA WEER KOEEER Eerder geleerden naar de maan Een verheugende mededeling: 'Kaas uit het vuistje' heeft niets met sex te maken. W.E.U. Ga bekeren met de SJxott ■Hotcr wellicht ziterook voor u een prijs in! Over de grenzen OVERWINNING VOOR WALTER SCHEEL Britten willen voedsel naar Riafra sturen RESTEN VAN CO NVA IR Vliegtuigkaping mislukte Rechter vraagt een meisje om nog in Edgar- town te blij ven Staking na moord op vakbondsleider „Hap" zei de motorrijder Agnew in Kaboel met stenen begroet MENDE OP DE TERUGTOCHT Toch griep in Nederland KRITIEK ENIGE MANIER Vele mensen hebben het gevoel dat sex pas in 1963 of daaromtrent is uitgevonden. Er is niet meer zoveel drukte om iets gemaakt sinds de uitvinding van de veiligheidsspeld. Het heeft ook z'n goede kanten misschien, maar je wordt er wel eens tureluurs van. Wij houden ons in elk geval er buiten. U zult hier geen blote juffrouw zien die guitig een stukje kaas vasthoudt. U zult jok geen suggestie lezen alsof mannen kerels zouden worden als zij met het mes in de hand naar de keuken stappen om daar bruut een kloek stuk kaas af te snijden. Kaas uit het vuistje is gewoon een lekker hapje tussendoor (en wij verzoeken u deze zin met reine geest te lezen). ]\ederlanders beticht van rassenvooroordeel Veel schade op de Kanarische Bi landen WObNSDAG 7 JANUARI 1970 •urn MMMIIIMIIMIMM Dit hondje bij de naam Last Minute II uit Saint Louis (V.S.) is een kapi taal diertje: de eigenares van deze dashond, June Kieselhorst, liet hem 210.000 dollar na. Voor dit geld zal Last Minute voor de rest van zijn leven verzorgd worden in een speciaal dierentehuis. Als de hond overlijdt, gaat het resterende geld naar het tehuis. MOSKOU, PEKING. HONGKONG Hoewel de Sovjetrussische delegatie leider naar de Chinees-Russische be sprekingen over de grensgeschillen, Koeznetsof, dezer dagen in Peking is teruggekeerd, is nog steeds niet bekend of de tweede gespreksronde ook daad- werkeiyk is begonnen. Evenals bij de eerste ronde wordt ook nu de grootste geheimhouding in acht genomen, maar volgens waarnemers wijzen de te kenen zeker niet op een dooi in de ver houdingen. Zo trekt op het ogenblik in Hongkong een Chinese film over de „defensievoorbereidingen" van de Volks republiek grote aandacht, terwijl in Moskou het partijblad Pravda de Chi nese leiding er dinsdag van beschul digde, hiermee de „imperialistische pro paganda te voeden". ADVERTENTIE De Aziatische griep komt snel uit de buurlanden op ons af en is hier en daar reeds waargenomen. Bescherm u tijdig en vraag van daag nog een gezinsverpakking 'ASPRO' bij uw apotheker of dro gist. 'ASPRO' is uw trouwe bondge noot bij het voorkomen en bestrij den van griep. Neem bij de eerste verschijnselen direkt 2 'ASPRO's' met een zo heet mogelijke drank (grog, kwast of thee) en doe dit drie maal per dag. Vertrouw op 'ASPRO', want 'AS PRO' heeft in de reeds door griep overvallen landen een bijzonder gunstige rol gespeeld. Als 'ASPRO' u geen baat zou ge ven, probeer dan geen andere middelen, maar raadpleeg uw huisarts. JACKSONVILLE (Florida) In een Douglas super DC-9, die met 58 passa giers en 9 bemanningsleden van Orlan do in Florida was opgestegen met be stemming Columbus, (Ohio) is een po ging tot kaping mislukt doordat de pi loot het vliegtuig abrupt, afremde. De kaper, een man van omstreeks 50 jaar. die gebroken Engels sprak, bedreigde do stewardess met een mes en beval de piloot naar Zwitserland te vliegen. Door het plotselinge remmen, verloor de man zijn evenwicht, waarop ver scheidene passagiers zich op hem wier pen en hem vasthielden totdat hij door de politie kon worden ingerekend. Het incident speelde zich af kort voor de landing op het vliegveld van Jacksonville in Florida. De gezagvoer der zette de landing door en remde daarbij scherp. De naam van de vliegtuigkaper In spe luidt Fuiijek. In Peking zijn veel diplomatieke waar nemers van oordeel, dat de besprekin gen vroeg of laat wel vast zullen lo pen, temeer omdat bij de eerste ron de praktisch niets bereikt zou zijn. Het feit echter, dat er gesproken wordt, heeft toch tot een zekere ontspanning geleid. Men wijst op de versoepeling in de omgang lussen Chinese en Rus sische diplomaten, de terugkeer van Russische diplomatengezinnen naar Pe king en de inspanning van Moskou de handel met de Chinese volksrepubliek uit te breiden. De Chinese leiding geeft echter blijk van een grote terughoudendheid en een nog groter wantrouwen, getuige dè se dert de herfst op gang gekomen inspan ning voor de defensie aan de grens met de Sovjet-Unie. terwijl in de afgelopen dagen ook de Chinese pers de aanval len tegen de „Sovjetrevisionisten" heeft hervat. De Chinese film die op het ogenblik in Hongkong draait, toont het binnenhalen van recordoogsten die een „strategische levensmiddelenreserve vormen voor het geval van oorlog". Voorts kan men de bouw van schuilkelders en andere ver dedigingsobjecten volgen. Volgens de „Pravda" wijzen de „im perialisten" vooral op deze oorlogs voorbereidingen. De „Amerikaanse ha viken en de revanchisten van de Rijn buiten vooral de Chinese propagandis tische verklaringen over de onvermij delijkheid van een oorlog en de op roep tot voorbereiding van een voor de deur staande grote oorlog uit", aldus het Sovjetrussische partijblad. Zaak-Kopechne EDGARTOWN, (Massachusetts) De vijf meisjes, die het feest van senator Edward Kennedy op het eiland Chap- paquidick bijwoonden, hebben getuigd tfjdens het geheime onderzoek naar de dood van Marv-Jo Kopechne. Kennedy zelf was thuis gebleven in Hvannisport. De getuige Rosemary „cricket" Keough. mocht nadat de meisjes giste ren getuigd haddden, niet naar huis. Kennedy's feestgenoten in de drama tische nacht gaven gisteren een voor een hun zienswijze op de gebeurtenissen van de achttiende juli vorig jaar. Onbe antwoord bleef voorlopig nog de vraag waarom Kennedy de dood van Marv-Jo Kopechne pas negen uur later meldde aan de politie in Edgartown. Vijf secretaressen, die evenals Mary- Jo op het feestje waren, werden giste ren door rechter Boyle verhoord. Het waren Mary-Ellen Lyons (28), haar zus ter Nance (25), Susan Tannenbaum (24), Esther Newberg (27) en Rosemary Keough (24). Zij hadden allen meege werkt aan de verkiezingscampagne van wijlen senator Robert Kennedy. De zes meisjes werden bekend als de „boiler room girls" (de meisjes uit de „machine kamer"), wegens de hoge druk waaron der ze in het hoofdkwartier van Robert Kennedy werkten. Het feestje op Chap- paquiddick was georganiseerd om hén weer eens samen te brengen. STUTTGART De Weslduit.se minister >an Buitenlandse Zaken Walter Scheel heeït verklaard, dat er geen sprake van is. dat de coalitieregering van Willy Brandt op het punt van instorten staat. Scheel liet doorschemeren, dat de coalitie tussen zijn vrije democratische partij (F.D.P.) en de sociaal democrati sche partij (S.P.D.) van Brandt, niet /.al worden herzien voor de volgende par lementsverkiezingen in 1973. De voorzitter van de F.D.P. verdedigde de coalitie en de enigszins linkse rich ting die de F.D.P. onder zijn leiding heeft ingeslagen. Flij zinspeelde erop dat zij die het er niet mee eens zijn. of tenminste in het openbaar van enige loyali teit blijk moeten geven, of de partij moeten verlaten. De aanval was hoofdzakelijk gericht op de oudvoorzitter van de partij, de conservatief Erich Mende. „Hij zal de partij niet op een dwaal spoor brengen. Hij moet een keuze doen", aldus Scheel. Scheel sprak op de traditionele partijvergadering op drie koningen in Baden-Würtemberg. Scheel beschuldigde Mende ervan, zijn interviews te laten gebruiken, zelfs wan neer deze schadelijk zijn voor de par tij. Na de bijeenkomst kwam het centra le comité van de partij samen, om Mendes uitleg te horen. Scheel had van tevoren tegenover journalisten verklaard, dat men geen disciplinaire maatregelen overweegt, om Mende uit de partij te stoten. De moeilijkheden binnen de partij kwamen vorige maand tot uiting toen Mende kritiek leverde op de nieuwe koers die men samen met de SPD was WASHINGTON In de mijnstreken van Pennsylvanië en West-Virginië zijn stakingen uitgebroken in verband met de moord op de functionaris van de bond van mijnwerkers Joseph Jablon- ski. Zes grote kolenmijnen liggen al stil. Jablonski, zijn vrouw en 25-jarige dochter waren maandag in hun woning in Clarksville vermoord aangetroffen. Zij moeten toen al vier dagen dood ge weest zijn. Verscheidene aanhangers van Ja blonski menen dat deze moord een ge volg is van de beschuldigingen die Ja blonski tijdens de verkiezingscampagne om het voorzitterschap van de vak bond heeft geuit tegen de huidige voor zitter, „Tonv" Boyle. Deze zou vol gens Jablonski corruptie hebben bedre ven en vakbondsgelden hebben ver duisterd. Boyle is herkozen, maar Ja blonski legde zich niet bij zijn neder laag neer en liet een gerechtelijk on derzoek instellen naar onregelmatighe den bij de verkiezing. CHIETI Een „oververhitte" Italiaanse motorrijder heeft op de verkeersweg die naar de stad Chieti leidt, een collegkweggebruiker een oor afgebeten en is er daarna in volle snelheid vandoor gegaan. Op sporingen naar zijn verblijfplaats hebben tot nu toe geen resultaat op geleverd. Het merkwaardige incident deed zich voor, toen de motorrijder ver woede pogingen deed een voor hem rijdende personenauto in te halen. Om niet vermelde redenen wilde dit eerst de vijfde keer lukken. De man was toen echter het kook punt zo dicht genaderd dat hij de be stuurder van de personenwagen de pas afsneed en hem dwong te stop pen. De motorrijder stapte af, sleur de de bestuurder uit zijn wagen en beet hem een oor af. Nadat hij zo doende zijn onlustgevoelens had be vredigd stapte hij weer op zijn mo tor en reed in volle vaart Weg. De ogelukkige bestuurder van de personenwagen reed zelf naar een plaatselijk ziekenhuis waar zijn oor met zeven hechtingen weer op de juiste plaats werd bevestigd. gaan varen. Hij deed dit in een serie kranteninterviews, en waarschuwde dat hij misschien een nieuwe partij zou vormen om zich weer in te zetten voor „het oude soort liberalisme". Vorig weekeinde verklaarde Mende in een radio-interview dat verliezen in de Verkiezingen voor de FDP de federale coalitie zouden schaden. Scheel zei hierover het volgende: „Speculatie dat verlies in een of ande re deelstaat de regering in Bonn uit een zou doen vallen, is absoluut niet juist". De vijf deelstatenverkiezingen van dit jaar moeten volgens Scheel worden be schouwd als stabilisatie van de positie van de FDP. Het moet in de federale verkiezingen van 1973 volgens hem dui delijk worden, of de pogingen van de FDP het liberalisme te doen herleven succes hebben gehad. Scheel bekende tegenover zijn criti ci, dat de bereidheid van de FDP een linkse coalitie aan te gaan met de SPD, de hoofdreden was waarom de partij slechts 5.8 procent van de stemmen kreeg in de federale verkiezingen van 28 september. Dit betekende een ver lies van 3,7 procent voor de FDP, die tevens 19 zetels in de Bondsdag verloor. Volgens Scheel waren vele „traditione le" partijmensen hierdoor geïrriteerd. Hij hield echter vol dat de FDP-SPD- coalitie de enige manier was om een eind te maken aan de „verklaring" van Bonn. en om een toeneming van links- radicalisme tegen te gaan. De vrije democraten worden volgens hem het slachtoffer van „een afschuwe lijke lastercampagne", wegens de po gingen van de coalitie de betrekkingen met Oost-Europa te verbeteren. Het doel hiervan zou, volgens de minister van Buitenlandse Zaken zijn, een rege ringscrisis te doen ontstaan. De conservatieve pers in Duitsland is, evenals Mende, bang voor erkenning van Oost-Duitsland en de Oder-Neisse- grens met Polen. Scheel herhaalde van daag, dat Bonn Oost-Berlijn geen diplo matieke erkenning zou verlenen. De coalitie van BrandCmet 30 FDP- zetels en 224 SPD-zetels in de Bondsdag heeft slechts een voorsprong van 12 ze tels op de christelijk democratische unie (CDU) van oud-kanselier Kurt Georg Kiesinger. De CDU heeft 242 ze tels. De regering van Brandt zou in elkaar storten als de FDP zich uit de coalitie zou terugtrekken. Vijf mensen zijn om het leven gekomen en vijf gewond bij een ongeluk met een Convair Coronado van de Spaanse luchtvaartmij. Spantax, die bij het vliegveld Stockholm-Arlanda is neergestort. De overlevenden vertoon den allen ernstige bevriezingsverschijnselen tengevolge van de heersende vorst van 26 graden. Op de foto: Redders bezig met het bevrijden van de gezagvoerder van het toestel, die tot de overlevenden behoort. LONDEN De Britse regering heeft toegezegd dat zij een onderzoek zal in stellen naar de mogelijkheden voor nieuwe internationale hulpacties voor Biafra. als de twee strijdende partijen in de burgeroorlog het niet eens kun nen worden over een luchtbrug over dag. Minister van Buitenlandse Zaken Michael Stewart verklaarde dit, nadat de conservatieve ex-premier Sir Alec Douglas-Home daarop had aangedron gen, de ergste honger in Biafra te helpen verlichten. Hij hield echter vol dat geen enkel plan om voedsel en me dicijnen door middel van helikopters, per parachute of door het gewoon af werpen uit een vliegtuig naar Biafra te krijgen, het qua doelmatigheid op kon nemen tegen een luchtbrug over dag. Douglas-Home stelde dat de 'voedsel problemen van Biafra morgen uit de wereld konden worden geholpen als de HM»/»//»/»»»»///»»/#/##/»» PARIJS Een van de meest on verwachte resultaten van de twee Amerikaanse maanlandingen en de internationale conferentie over de maanstenen, die maandag in Hous ton is begonnen, is dat er veel eer der dan verwacht was Amerikaanse geleerden naar de maan zullen rei zen. Over het algemeen zullen ge - leerd'en trouwens voortaan een veel belangrijker rol krijgen in het pro gramma voor bemande ruimtevaart. Na de vlucht van de Apollo-11 in juli vorig jaar kwam een ware con troverse aan het licht in de NASA. tussen de technici en de geleerden. Deze laatsten verweten de leiding en de technici, dat er aan het we tenschappelijk onderzoek en aan het initiatief van de geleerden in het Apollo-programma veel te weinig werd overgelaten. Er volgde een he le serie opzienbarende ontslagen. De leiding heeft deze gang van- zaken ter harte genomen en in .ok tober laten weten dat de eerste „ruimtevaartgeleerde" deel zou kun nen uitmaken van de bemanning van de Apollo-16. Daarna werd mee gedeeld dat het maanschip zodanig zal worden gewijzigd dat er tijdens de komende maanlandingen veel meer wetenschappelijke proeven kunnen worden verricht. Maandag werd in Houston weer een nieuwe verandering bekend. Met de Apollo-15 zal namelijk een des kundige geoloog kunnen meereizen, en bovendien zal het ritme van de lanceringen borden vertraagd om ie geleerden gelegenheid te geven de wetenschappelijke resultaten van gedane tochten te bestuderen en ko mende tochten voor te bereiden. In de NASA komen dus nu de wetenschapsmensen aan bod. ADVERTENTIE Biafraanse leider generaal Oejoekwoe in zou stemmen met een luchtbrug overdag op de Biafraanse vliegstrip van Oeli, als hem verzekerd kon wor den dat een dergelijke actie geen mi litair nadeel voor Biafra zou meebren gen. De bewindsman en de conservatieve woordvoerder voor Buitenlandse Zaken bespraken de kwestie van hulpverle ning aan Biafra in een briefwisseling, die door het ministerie van Buitenland se Zaken is gepubliceerd. Het officiële regeringsbeleid om het federaal bewind in Nigeria van wapens te voorzien, staat bloot aan heftige kri tiek van het publiek. Hoewel de conser vatieve oppositie dit beleid steunt, heeft Douglas-Home vorige maand voorge steld om de hongerende Biafranen door middel van helikopters van voedsel te voorzien. Deze helikopters zouden van af voor de kust liggende vliegdeksche pen moeten opereren. Volgens Stewart heeft Biafra dage lijks 500 ton aan voedsel en medica menten nodig. Een Britse helikopter kan ongeveer een ton gewicht vervoe ren. Een dergelijke „helikopter-lucht brug" zou volgens de minister een in ternationale affaire worden, die meer dan een miljoen pond sterling (2,4 mil joen dollar), per week zou kosten, of wel veel meer dan een luchtbrug bij daglicht. Om deze redenen was beslo ten het plan van Qouglas-Home niet uit te voeren. Wel onderzoekt de rege ring de mogelijkheden om per parachu te of door gewoon afwerpen uit vlieg tuigen de benodigde levensmiddelen en medicamenten naar Biafra te krijgen. Douglas-Home gaf toe dat er betere mogelijkheden zijn dan zijn helikopter plan, maar dat het in elk geval veel beter kan zijn dan niets. „Ik dacht aan de mogelijkheid de Amerikanen, de Zweden en anderen te vragen voor een operatie, waarin binnen ekele weken grote voorraden zouden worden overgebracht. Zij zou zeker kostbaar zijn, maar dat mag niet de be slissende factor zijn," aldus de conserva tieve woordvoerder. COLOMBO (Ceylon) Op een olie raffinaderij van de staat Ceylon, hebben 80 Ceylonezen- het werk neergelegd, uit protest tegen vermeend „rassenvooroor deel" van Nederlandse technici. De arbeiders beweren dat een „blanke technicus" hun vakbondsleider heeft aangevallen en dat een Ceylonese tech nicus in opleiding door een Nederlandse collega was „mishandeld". Ook zeggen zij dat de Nederlanders een eigen kan tine wilden openen. D. Morset, die de leiding heeft over de 40 Nederlandse technici op de raffi naderij, ontkende de beschuldigingen. KABOEL I.inksgezinde studenten hebben de Amerikaanse vice-president Agnew bij zijn bezoek aan de Afghaan se hoofdstad. Kaboel, een warme ont vangst bereid. Er werden stenen ge gooid en een Amerikaanse vlag ging aan t'lardcn toen Agnew door de stra ten van Kaboel reed. De politie keek alleen maar toe, maar greep niet in. De korte uitbarsting van woede liep af zonder dat "iemand ge wond werd. Op verschillende plaatsen in de stad werd geprotesteerd tegen de rol van Amerika in de Vietnamese oor- '^ie 'ier rijen dik stonden de mensen, die Agnew in de straten van Kaboel toe juichten. Agnew deed gisteren Afgha nistan aan op zijn reis door elf Azia tische landen en besprak met de Af ghaanse leiders de kwestie van de Ame rikaanse hulp aan dit strategisch be langrijke land en de grens van het Mid den-Oosten en Azië. LYankrijk is voornemens terug te ke ren tot de West-Europese Unie (WEU), waardoor dan een eind zal worden gemaakt aan de boycot van generaal de Gaulle van deze instel ling. De enige voorwaarde van de terugkeer is, dat de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Maurice Schumann, voorzitter wordt van de ministerraad van de WEU, in februari of In maart. Frankrijk zal nog niet vertegenwoor digd zijn als de raad van de WEU vrijdag en zaterdag a.s. te Brussel vergadert. TAe WEU wrdt gevormd door de zes landen van de EEG, plus Groot- Brittannië. De Franse boycot begon in februari van verleden jaar. omdat dit land wilde voorkomen dat het werd ge dwongen mee te doen aan besprekin gen over het toetreden van Groot- Brittannië tot de Euromarkt, iets wat De Gaulle al twee keer had kunnen verhinderen. Sinds het heengaan vap De Gaulle is het beeld veranderd en heeft presi dent Pompidou reeds toegegeven om tegen het eind van juni over de toe treding van Groot-Brittannië te gaan praten. De Franse regering had evenwel doen weten dat men zich tegen de plan nen van de Britse toetreding zou ver zetten, als dit gebeurde, terwijl de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Harmei, nog voorzitter van de ministerraad van de WEU was. De heer Harmei is een groot voorstander van het zich aansluiten van Groot- Brittannië. fAfschoon Frankrijk de vergaderingen van de WEU heeft geboycot, is het lid gebleven van de organisatie. Als minister Schumann het voorzitter schap van de ministerraad zal krij gen, dan zal het hem minder moei lijk zijn om de problemen die tot de Franse houding hebben geleid, heen te komen dan als iemand van een an dere nationaliteit voorzitter was. MAURICE SCHUMANN .'voorzitter? Om zich niet de woede en dc tegen werking van de vurige Gaullisten In z(jn land op het lijf te jagen, zal Schu mann, naar men te Brussel verwacht, er niet op staan dat de WEU wordt gemaakt tot een soort van hof van appel inzake het probleem van Groot- Brittannië en de Euromarkt. Tn de 20 jaar dal de WEU nu be staat heeft men niet veel gedaan aan het trachten de zeven leden tol elkaar te brengen wat betreft de gro te internationale problemen van de dag. Misschien kan de terugkeer van Frankrijk een nieuwe en betere periode inluiden. Men zal in Groot-Brittannië de stem ming van Schumann kunnen peilen, als deze, op 22 en 23 februari, een bezoek aan Londen brengt. Daar zal men ook vermoedelijk de laatste bij zonderheden over de Franse terug keer kunnen bespreken en regelen. ADVERT ENT tb MADRID Een zware orkaan heeft afgelopen weekeinde veel schade ver oorzaakt op de Kanarische eilanden. 85 procent van de bananen- en tomaten- aanplant is vernield. Talrijke huizen werden beschadigd. De Spaanse minsi- ters van Woningbouw en Financiën heb ben overheidssteun toegezegd. Het ergst getroffen is het eiland Gran Canaria en daarvan weer de plaats Aruca.

De Vallei | 1970 | | pagina 10