Veenendaals dagblad Na overrompelende ministerscrisis Hij sluit zichzelf echter niet uit Buiten Frankrijk levert Libië w lekker lui fw Treffer V eiligheidsriemen worden in nieuwe auto's verplicht Overval op Doorwerthse bank: buit 6500 gulden OM DE SFEER Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei van minister op ontslagaanvrage wKr- 5-II v 5 i v I Onderminister houdt vast aan opheffing spoorlijnen Kees Verkerk rijdt niet in Deventer P1É111« Een greep uit onze vakantie gidsen Schoenfabriek ♦jaat sluiten Prijzen Mooi vogelboek Amerika ongerust mr DE MAGNEETnv Koffie duurder Aanhoudend ivin ters Zonnige perioden 1 bui. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement J 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 7 JANUARI I970 - 44e JAARGANG no. 5 SCHMELZER ZOEKT NAARSTIG OPVOLGER VOOR DE BLOCK iiiiumvmiifiiiHviiiiiHiniiiiii uimimmwiw* I Minister De Block heeft zijn ontslagaanvraag in een brief aan premier De Jong toegelicht. De inhoud ervan luidt: Ex-minister De Block verliet gisteren het minis terie van Economi sche Zaken. Aan een moeilijkevaak fel aangevallen ministerscarrière was een eind geko men. Mr. De Block was gisteravond ge woon thuis. Hij ver telde ons te hebben gedacht aan wat de oude staatsraad Van Schaik hem eens had verteld over de gelukkigste ogenblikken van een minister: als hij optrad en als hij wegging: „Maar ik ben er nog niet aan gewend". Blijft hij voorlo pig nog aan? „Neen, ik ben weg. Ik kom nog wel op het departe ment om enkele za ken af te wikkelen, maar dan is het ge beurd". Is mr. De Block inderdaad zo bang voor prijs stijgingen „In mijn brief heb ik het gehad over de prijsstijgin gen, maar ook over het gevaar dat wij ons uit de markt prijzen. Dit laatste geldt dan vooral voor de oudere in dustrieën in de re gio's in het Noor den, het Oosten en het Zuiden. Daaronder lijden dan het meest de oudere mensen die werkloos worden, werkloos worden". imiiiiiiiiiiiiiiiuiitiiuiiiiiitiiiiiiitiiiiiui Veuwen geleden schreef de Predi- f ker reeds: „Er is geen einde aan het maken van veel boeken en veel doorvorsen is afmatting voor het lichaam Hieraan moet i prof. dr. K. H. Voous onwillekeurig hebben gedacht, toen hij zich in het voorwoord van dr. C. König „V o- 1 gels van Europa" (uitg. Zo- I mer en Keuning, f 26,90) afvroeg, of er aan de huidige stroom van 1 mooie vogelboeken nooit een einde i zal komen en of de lezer daarvan niet eindelijk genoeg zal krijgen! 1 Hij geeft zelf meteen het antwoord; 1 dit komt erop neer, dat alleen door belangstelling en kennis de mens- heid ertoe zal kunnen komen, de 1 wereldwijde gevaren, die het voort- i bestaan der natuur in 't algemeen en van de vogels in het bijzonder 1 bedreigen, af te wenden. Daarmee Ikan ik mij volkomen verenigen en het zeer fraaie werk van König zal stellig tot deze waardering en in- f teressse bijdragen. Vooral het knap f 1 geschreven, volledige hoofdstuk „Hoe de vogels te beschermen?" 1 zal menigeen tot overdenking en I 1 inzicht brengen. Dit frisse, moder- ne betoog zou uitermate geschikt I zijn als vlugschrift voor de Ver. v. j f Vogelbescherming of ter behande- j 1 deling op middelbare scholen; het 1 maakt duidelijk, hoe we onze licha- 1 melijke en geestelijke gezondheid door omgang met de natuur en haar schepselen kunnen verwerven en bewaren. Maar goed ik ken vele tiental- len vogelboeken, doch weet van geen enkel te berichten, dat zo vol- l ledig en zo mooi met foto's-in-kleur werd geïllustreerd. De uitgever is j niet kinderachtig, want het zijn er bijna 300 in deze ook qua tekst I unieke gids, welke ons niet alleen de soortenrijkdom van de Neder- landse, maar van de complete Eu- ropese avifauna toont. Meer en meer verwijdt zich onze gezichts- kring door toenemend reizen en trekken; daarom zal zulk een be trouwbaar, in handzaam formaat verschenen systematisch naslag werk menigeen van gemak wezen. Onze eigen vaderlandse vogelwe reld werd vrijwel tot de laatste ge gevens bijgewerkt en alles met al les is het waard, dat deze originele nieuweling uitkwam in samenwer king met het Wereld Natuurfonds. 7 JAN. '70 A. B. WIGMAN 71 PARIJS Frankrijk zal aan Libië een flinke hoeveelheid wapens leveren. De onderhandelingen hierover zijn ge ëindigd. Nog deze week zal een Franse be perkte ministerraad moeten beslissen of de bestelling volledig zal worden af geleverd: vijftien jachtbommenwerpers van het type Mirage V, dertig zware tanks AMX 30, een volledige radarin stallatie en een grote hoeveelheid lichte wapens. Het geheel vertegenwoordigt een waarde van anderhalf miljard francs bijna een miljard gulden. Het is vrijwel zeker, dat Libië niet het nieuwste Franse type radar zal krijgen, waarom het gevraagd heeft. De Fransen hebben van de Egyptische tegenspoed geleerd. Wordt hun radar verkocht, dan zal het een klassiek type zijn. De meeste wapens kunnen vrij snel worden geleverd, om dat zij in de Franse militaire magazijnen aanwezig zijn. De bouw van een Mirage V vraagt echter dngeveer 22 maanden. Deze wapenleveringen, die deze week vooraf zijn gegaan door een ver schepping van tweehonderd ton zware munitie naar Irak, hebben grote onge- ADV ERTENTIE Ziet u maar: Per K.L.M. MALLORCA 8-15-22 dg. (vliegreis appart.) v.a. f 298,- GARDAMEER 10-15-22 dg. (vliegreis hotel) v.a. 318,- per touringcar TIRQL 10-13-14 dg. (touringcar hotel) v.a. 225,- de vakantiegids voor u klaar. 'M= het meest complete reisbureau I Apeldoorn, Marktplein 17, tel. 05760- 1 12767. O rüstheid gewekt, niet alleen in Israël, maar ook in Amerika. De Amerikaan se ambassadeur te Parijs, Sargent Shriver, heeft dit gisteren de Franse regering ronduit laten weten. VERWONDERING Men verwondert zich in Parijs over de Amerikaanse ongerustheid. Ameri ka heeft niet geprotesteerd, zo zegt men, toen de onderhandelingen over dit contract in 1968, onder de toenmalige koning Idris, begonnen. Men betwijfelt in Parijs dan ook de goede trouw van de Amerikanen. Men vraagt zich af of dit protest niet eer der gericht is tegen het overnemen van een vrij grote markt, die voor de Ame rikanen verloren gaat, nu zij binnen kort uit Libië zullen moeten vertrek ken. De Franse regering heeft met klem het gerucht tegengesproken, dat aan de onderhandelingen met Libië werd deel genomen door Egyptische legerdeskun- digen,of dat Frankrijk ook met Egyp te in onderhandeling is over wapenle veranties. AMSTERDAM De koffie is van daag zestien tot 27 cent per pak (250 gram) duurder geworden. De prijs van oploskoffie ging met veertien cent per vijftig gram omhoog. Oorzaak van de verhoging is de prijs stijging voor koffie op de wereldmarkt en de aanpassing (verhoging van het Nederlandse invoerrecht op koffie aan dat van de Europese Gemeenschap per 1 januari 1970). TILBURG De NV J. Mannaert's schoenfabrieken in Tilburg gaat de pro- duktie staken. De directie van dit fa miliebedrijf, een van de oudste in Til burg, heeft onlangs het oude fabrieks complex aan de gemeente Tilburg ver kocht. Het plan om elders een nieuwe fabriek te bouwen wordt niet uitge voerd. De 96 personeelsleden van het bedrijf, voor een groot deel oudere werknemers die al jaren in het bedrijf werken, zijn vanmiddag ingelicht. Voor hen is, in overleg met de vakbonden, een afvloeiingsregeling getroffen. DEN HAAG Minister De Rloek heeft gistermiddag met zijn aftreden, na de goedkeuring door het kabinet van de metaal-cao, de KVP overrompeld. Staatssecretaris Van Son heeft, zoals gebruikelijk, zijn functie ter beschikking gesteld. Drs. Schmelzer, fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, is ijlings begonnen met het zoeken naar kandi daten voor opvolging. Hij verwacht binnenkort een lijstje met kandidaten uit de KVP aan premier De Jong te kunnen overhandigen. Zijn eigen kan didatuur sluit hij niet uit. De fractievoorzitters van de andere regeringspartijen, CHU, VVD en AR, eisen dat met hen overleg over deze kandidaten wordt gepleegd. Zij wensen niet, dat de opvolging van mr. De Block een KVP-aangelegenheid zal zijn. Minister Witte veen (financiën) be heert voorlopig ook Economische Za ken. Hij breekt daarvoor zijn vakantie m Zuid-Frankrijk af. De regering heeft gisteren besloten de metaal-c.a.o. ongemoeid te laten om dat werkgevers en werknemers het over deze overeenkomst volkomen eens zijn. De regering verwacht dat deze c.a.o. de nodige rust in heU bedrijfsleven zal geven. Overigens deelt zij. wel eings- zins de bezorgdheid van mr: De over de te verwachten prijsstijgingen. De reacties in Den Haag op het be sluit van mr. De Block heen te gaan waren eens-s^zMl in de persoonlijke wfcarcietóüg p&öz*' (ié èx-ministéri 1 Men zie verder elders in deze krant. „Ik stel er prijs op te motiveren waarom ik heden besloot de konin- gin in overweging te geven mij als minister van Economische Zaken 1 ontslag te verlenen. De doorbreking van de inflatie- spiraal werd zowel door de regering als door de partijen in het bedrijfs- I leven gezien als de voornaamste op- gave voor het sociaal-economisch be- leid in het jaar 1970. Daarbij werd 1 als uitgangspunt aanvaard het veer- tiende halfjaarlijkse rapport van de Sociaal-Economische Raad. Hierin werd de juiste grondslag aanwezig 1 geacht voor deze doorbreking. Dit impliceerde een zekere mate van te- rughoudendheid op verschillende ge bieden, maar met name ook bij het stellen van looneisen. Uitgangspunt was een loonstijging, die de verbete ring van het reële vrij besteedbare inkomen zou stellen op 2,5 a 3 pro cent. Ik moet nu vaststellen dat naar mijn overtuiging in het metaalcon tract voor 1970/1971 op belangrijke onderdelen te sterk wordt afgewe ken van bovengenoemd SER-advies. Ik acht dit te ernstiger, omdat het metaalcontract, naar in het verle- den is gebleken, in belangrijke ma- I te bepalend is voor de algemene loonontwikkeling. Ondanks het feit, dat ik begrip heb voor de sociaal-psychologische I overwegingen in het vlak van de loonpolitiek, til ik zwaar aan het feit, dat van het voorgenomen door breken van de loon- en prijsspiraal weinig of niets terecht zal kunnen komen, nu opnieuw hoge nominale loon- en prijsstijgingen gaan optre den, 'met name ook in 1971. Hef is op zijn minst twijfelachtig of zo de wens daartoe zou be staan in het begin van 1971 in de dan bestaande omstandigheden een gewijzigd beleid gerealiseerd zal kunnen worden. ARNHEM Staatssecretaris Keyzer van Verkeer en Waterstaat heeft het been stjjf gehouden wat de sluiting van de spoorlijnen Tiel-Elst en Zutphen- Winterswijk betreft. Hij heeft G.S. van Gelderland, die hem dinsdag een uiterst kritisch memorandum overhandigden, niet willen toezeggen de plannen defini tief op te geven. De staatssecretaris blijft denken aan opheffen. Wel heeft hij GS toegezegd dat indien de reizigersdiensten worden gestaakt, de spoorlijnen in goede staat zullen worden gehouden, zodat de dien sten kunnen worden hervat indien dat nodig wordt bevonden. Goederentreinen blijven rijden op bei de trajecten. De staatssecretaris zal ernaar streven gelijkwaardige busver bindingen in het leven te roepen. In 'e- genstelling tot G.S. acht hij mogelijk heden daartoe aanwezig. Men zie ook elders in dit nummer. Gezien de consequenties hiervan voor de ontwikkeling van de prij zen en de toekomstige werkgelegen heid, met name in de zwakkere sec toren en regio's, kan ik onder deze omstandigheden de verantwoorde lijkheid voor het economische beleid niet meer dragen. Tot slot moge ik opmerken dat ik het steeds als een voorrecht heb be schouwd onder uw leiding in het ka binet zitting te hebben en ik dank u voor de vriendschap en het vertrou wen, die ik in deze periode van u heb mogen ondervinden". illHIIIMMimilllllINMMItlMIflIIIMIIIIIIIIIIIIII Premier De Jong tijdens het afleggen van de verklaringwaarin hij gis!rrmiddag in het Haagse perscentrum Nieuwspoort het aftreden van nxinister De Block en staatssecretaris Van Son bekendmaakte. =5=' "ADVERTEN Fi t lakens en slopen DEN HAAG Minister Bakker (Ver keer en Waterstaat) kondigt binnen kort twee ingrijpende maatregelen in het belang van de verkeersveiligheid af. Alle nieuwe auto's moeten worden voorzien van twee goedgekeurde veilig heidsriemen voor de voorbank of -stoe len; Motor- en scooterberijders worden verplicht een goedgekeurde valhelm te dragen. Oudere auto's waarin bij de construc tie geen rekening is gehouden met vei ligheidsriemen, vallen buiten de rege ling. De praktijk heeft uitgewezen, dat het later monteren van veiligheidsrie men in deze auto's geen enkele zeker heid geeft. ARNHEM Twee gewapende man nen van ong. 21 jaar hebben gisteren omstreeks half vier een overval ge pleegd op de Nutsspaarbank aan de Kerklaan in Doorwerth. Terwyl een van hen kassier G. W. II. Hendriksen met een pistool in bedwang hield, opende de andere de niet afgesloten kluisdeur. Hun buit bedroeg ruim 6500 gulden aan Nederlands en Amerikaans geld. De kassier zat net met zijn rug naar de balie te telefoneren, toen de beide mannen binnendrongen. Glasgerinkel van een brekend tussenschot op de oa- lie waarschuwde de heer Hendriksen. Toen was het tweetal al bij hem. Na nog wat geld uit een la te hebben ge grist, verdwenen de beide mannen, on herkenbaar door witte bivakmutsen op hun hoofd, in een zilverkleurige Vaux- hall. De vrouw van kassier Hendriksen, die toen ze op 't toneel afkwam door de beide overvallers zonder pardon de deur uitgewerkt werd, wist 't nummer van de wagen te noteren. Deze bleek de vorige avond in Arnhem te zijn gesto len. De politie, die nauwelijks over een signalement beschikt, vond de auto la ter in Ede. Het staat vrijwel vast, dat de overvallers in een andere wagen zijn overgestapt. De foto toont kassier Hendriksen, nog beduusd van de overval, met een stuk van de aan scherven geslagen glazen balie-afscheiding in zijn han den. Over de datum van invoering van de twee nieuwe maatregelen heerst nog geen zekerheid. Volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat krijgt het bedrijfsleven in ieder geval ruimschoots de tijd om riemen en valhelmen te ma ken. (Van onze weerkundige medewerker) 1 isteren is er voor het eerst deze winter op uitgebreide schaal 1 1 sneeuw gevallen: veelal 5 tot 8 cm 1 en hier en daar, zoals in Apeldoorn- 1 Zuid, zelfs 10 cm. Vanmorgen om acht uur wees de thermometer in Gelderland nog 0 tot 1 graden f aan, tegenover 10 in Eelde, waar 1 het langdurig helder was geweest, en +2 in Vlissingen. Onder een nieuwe hogedrukzone in West-Europa blijft het weer win- ters, met in de komende nacht en .!- I morgenochtend in Gelderland mini- ma tussen 5 en 10 graden. De l 1 kans op sneeuw is nu kleiner, maar i er moet wel op mist worden gere- kend. Een nieuwe atlantische de- 1 pressie ten zuidwesten van de Brit- se eilanden zal later in de week een f nieuw neerslagoffensief tegen het l 1 continentale vorstgebied onderne- f 1 men. We verwachten, dat de rest van I deze winter gekenmerkt zal blijven 1 door koudegolven zonder uitgespro- 1 ken aanvoer van Russische kou. I Vanmorgen registreerde Glasgow 1 in Schotland een stralingstempera- tuur van 17 graden, de laagste al- I daar in dertig jaar. Een station in l Noord-Zweden kwam tot 30, maar f Moskou meldde I. iiiiiiiiiifiitiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiitiimiiiMiiiiifiitiiiiiiii Weersverwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donder dagavond: In de nacht en ochtend op vele plaat sen mist, weinig wind en matige tot strenge vorst. Morgen overdag zonnige perioden en tot matig toenemende ooste lijke wind. Middagtemperaturen om het vriespunt of lichte vorst. Morgen: Zon op: 08.46 Maan op 09.48 onder: 16.47 onder: 17.23 Het aftreden van een minister heeft drie facetten: een persoonlijke, een politieke en een zakelijke. Waarbij de laatste twee dikwjjls za nauw met el kaar verweven zijn dat met écn mi nister een heel kabinet moet aftre den. Dat laatste is in Nederland meermalen gebeurd dat, zoals nu het geval is, een minister heengaat om zakelijke meningsverschillen zon der dat het kabinejl daaruit de poli tieke consequei]jfPS >$rekt. is een uit zondering". V an nu deze uitzondering? Men zaT de reden allereerst moeten zoeken in de persoonlijke sfeer. Air. De Block is een hijzonder bekwaam man, een econoom die op de ontwik keling van onze volkshuishouding een algemeen als juist erkende visie heeft. Dat, nu de beslissing eenmaal gevallen is, allerwege de loftrompet over hem gestoken wordt. is teke nend. Maar mr. De Block was geen politicus en zal dat ook nooit worden. Hij spreekt een taal die de volksver tegenwoordiger niet aanspreekt '>n als hij het anders wil doen zegt hij op het verkeerde moment de verkeen- de dingen. Hij is geen spitse debater die met een grapje een steek onder water kan pareren kortom, hij was een dankbaar mikpunt voor do oppo sitie en het zorgenkind van de rege ringsfracties. Dat alleen al verklaart dat zijn aftreden niet met politieke consequenties gepaard gaat. Toch is dit alleen niet een afdoende verklaring die zal men moeten zoeken in de argumentatie rond het conflict zelf. Kort en goed komt het hierop neer dat de heer De Block van mening is dat de metaal-CAO een van de grondslagen van hel kabinets beleid aantast, namelijk de bestrij ding van de inflatie en dat alle ande re kabinetsleden het daarmee on eens zijn. Ook minister Witteveen. Weliswaar deelt hij zo ongeveer de bezwaren van zijn collega van econo mische zaken, maar hij gelooft deson danks nog wel in mogelijkheden om het zozeer gewenste anti-inflatie-be- leid te kunnen voeren. Hij gelooft dat het via een advies van de Soeiaal- Economische Raad toch nog wel al lemaal in goede banen kan worden geleid. En zo bleef minister De Block een eenling in zi jn verzet en trad hij af. Zonder dusdoende de an deren tot hetzelfde te dwingen. Zij geloven immers nog wél deze kabi netsdoelstelling te kunnen verwezen lijken. AI eerder hebben we onze bezwaren te gen de metaal-CAO geformuleerd: Ze ontneemt aan de ministers van financiën en van economische za ken een van die instrumenten die noodzakelijk zijn om een conjunc tuur-politiek te kunnen voeren. Het kabinet deelt die bezwaren, maar meent er nog wel een mouw aan te kunnen passen. Die mogelijkheid lijkt er inderdaad te zijn. Maar dan zal er wel een heel wat betere sfeer tussen overheid en bedrijfsleven moeten ontstaan dan er nu heerst. En dat zien we helaas nog niet zo vlug gebeuren zodat we mr. De Block geen ongelyk kunnen geven dat hij is opgestapt. APELDOORN Kees Verkerk zal het komende weekeinde niet deelnemen aan de Nederlandse schaatskampioen schappen te Deventer. Verkerk, die gisteren door dokter Lap is onderzocht, blijkt last te hebben van een voorhoofdsholte-ontsteking. Hoewel zijn genezing al ver gevorderd is, vond dokter Lap het beter, dat Verkerk niet aan de Nederlandse kampioenschappen zou deelnemen.

De Vallei | 1970 | | pagina 1