Nieuwjaarsrede burgemeester P. Bode Gemeenten moeten eigen posities gaan relativeren en samenwerking zoeken BCV al vroeg kampioen OLDTIMERS IN ACTIE TE STERK IN 2e KLAS Eist krijgt nog 'n dameskapsalon Brand bij Boxal snel geblust FALEN 30.000 RISICO BEWUST ZIJN OPPERMACHTIG UITSLAGEN WOENSDAG 7 JANUARI 1970 Als nu eens H. G. van de Poel. mijn toenmalige ambtsvoorganger rich aan het begin van het jaar des Heren 1870 had opgemaakt om de Veenendaalse gemeenteraad een voorspoedig nieuwjaar te wensen en hij zou bij die gelegenheid de ge bruikelijke blik terug en blik voor uit hebben geworpen, dan zou zijn gezichtsveld beperkt zijn geweest tot het wel en wee van de niet meer dan 3700 zielen, die Veenendaal toen bevolkten. Zijn blik zou niet verder r.ijn gegaan dan de Markt of de Hoogstraat. Immers, de gemeenten van die tijd lagen geïsoleerd in een wijd en leeg platteland. Lotsverbondenheid was iets dat voornamelijk binnen de ei gen gemeentelijke grenzen besloten bleef. Nu ik op dit door de kalender gedicteerde overgangspunt van de genadeloos voortschrijdende tijd mij opmaak om voor de tweede maal uw college met mijn nieuw jaarswens toe te spreken, en met u'n blik vooruit te werpen, maak ik mij ditmaal de verwijding en vervloei ing der oude begrenzingen in het bijzonder bewust. Het gemeentelijk leven is niet meer een gebeuren op zichzelf. De Ne derlandse gemeenten liggen niet meer eenzaam oprijzend in de wij de stilte van het dromende land schap. Ze zijn uitgegroeid en sa mengevloeid en in alle zaken zijn éllen betrokken. Het is nagenoeg onmogelijk gewor den om de blik te begrenzen tot de eigen gemeente. Zelfs niet bij dit traditionele jaarbegin, wanneer wij terugzien op het voorbijgevlogen jaar 1969. Dat jaar onderscheidde zich van alle voorgaande jaren door de succesvolle ruimtevaartprestaties, die de eerste mensen met feilloze precisie de gelegenheid boden de eer ste voetstappen te zetten op onze trouwe aardse wachter: de maan. De wijze, waarop dat plaats vond met inbegrip van de mogelijkheid, dat over de gehele wereld de mens er via de tele-communicatie oogge tuige van kon zijn, vervult ons met groot respect voor het vernuft en menselijk kunnen dat daarachter schuil gaat. Hoeveel denkwerk, technische vaardigheid en subliem teamwerk is aan dat gebeuren vooraf gegaan? Het einde van het zesde decennium van de 20e eeuw moet ons wel doen opmerken, dat de mens van van daag razend knap is en dynamisch druk. Maar veelal ook horizontaal ingesteld. Hij kan blijkbaar God mis sen en leeft in feite zonder Hem. Zou dat laatste niet mede oor zaak zijn, dat ondanks het zo juist vermelde grootse gebeuren een terugblik op 1969 bepaald ook weer geen reden tot juichen geeft? Oorlog, hongersnood, moord, dis criminatie, machtspolitiek en... vult u zelf maar in, zijn evenzovele be schamende leiten, waardoor het jaar 1969 zich heeft gekenmerkt. Beschamend in een tijd als de on ze, waarin als nooit tevoren de middelen om welvaart te verschaf fen aan iedereen overvloedig aanwe zig zijn. De mens moge dan wel in staat zijn de telecommunicatie tot in de pertectie te doen functioneren, het ontzaglijk menselijk leed en de grote menselijke onvrede hoe paradoxaal het ook Klinkt vloeien juist voort uit 's mensen falen bij de communicatie met zijn medemens. Moge een ieder, nu wij staan op de drempel van de zeventiger jaren, daarin een uitdaging vinden mede te zoeken naar middelen en wegen, die zullen kunnen leiden naar meer begrip voor elkaar, meer medemen selijkheid, meer bereidheid tot po sitieve samenwerking, minder jaloe zie en minder afgunst. Overzien we verder het wereld gebeuren in 1969, dan kunnen we constateren dat er zich weinig gro te, spectaculaire gebeurtenissen hebben voorgedaan, die het wereld beeld, vergeleken met 1968, belang rijk hebben gewijzigd. De oorlog in Vietnam is ook dit jaar niet ten einde gebracht, even min als de burgeroorlog in Nige ria. Ook het Arabisch-Israëlisch conflict duurt nog onverminderd voort, ondanks het feit dat de vier grote mogendheden zich dit j;/ gezamenlijk vrij intensief met deze kwestie zijn gaan bezighouden. De enige werkelijk spectaculaire gebeurtenis was in feite het onver wachte aftreden van president De Gaulle. Maar ook zijn verdwijnen van het wereldtoneel heeft niet, al thans nog niet, tot wijziging van betekenis geleid, al kreeg men aan het eind van het jaar de indruk dat Engelands kansen inzake een toetreding tot de Europese Gemeen schappen iets zijn gestegen. Ik zou gaarne zien, dat dit toetre den in 1970 realiteit werd, want wij zullen moeten blijven accepteren dat het Oostblok voor lange jaren één geheel is en dat een scheiding tussen de twee supermachten mo gelijk zou zijn met daartussen een Verenigd West-Europa als bufferzo ne. Maar dan zal Europa, dat on danks alle kreten over EEG en su pranationale samenwerking ver deeld blijft, haast moeten ma ken met zijn eenheid. In Nederland zelf begonnen wij 1969 met hoofdpijn om de centen door stijgende prijzen en belastin gen. Het ging ook niet aan gemeen tebestuurders voorbij. Verhoging van prijzen en lonen maakten ve le zo niet alle door de ge meenten opgestelde ramingen van uit te voeren projecten illusoir. Mei name denk ik in dit verband ook aan de nog niet tot stilstand geko men explosieve verhogingen van de staalprijzen. Deze en andere prijs verhogingen, alsmede de toekomsti ge loonsverhogingen kunnen menig college van B. en W. noodzaken om bij hun raden aanvullende kredie ten aan te vragen. Voorts constateer ik in 1969 in Ne derland een stijgende bezorgdheid over de toenemende verkeersonvei ligheid. die langzamerhand hoog op het lijstje van de volksvijanden komt te staan. Ook in onze ge meente zal daarom in 1970 aan dat vraagstuk bijzondere aandacht ge schonken moeten worden. Zo zijn wij van mening dat in 1970 ver keerslichtinstallaties aangebracht moeten worden by het Zwaaiplein en bij de kruispunten Sterke Arm. Kanaalweg, Raadhuisstraat en Kerkewijk. Nu ik zo dicht bij huis ben ge komen, lijkt het mij het juiste mo ment om hier stil te staan bij onze eigen gemeente. Het jaar 1969 mocht staan in het teken van verdere voor uitgang en ontwikkeling. Het inwo nertal steeg opnieuw met bijna 1100, zodat Veenendaal thans 29600 inwo ners telt. Het lijkt mij niet uitgeslo ten, hoewel ik in 1970 een geringere stijging verwacht dan in 1969, dat Veenendaal in 1970 de grens van 30000 inwoners zal passeren. In het bijzonder heeft het mij verheugd, dat met de eerste aanzet van het „Koopcentrum Veenendaal" een begin kon worden gemaakt, even als met het belangrijke project open zwembad en sporthal. Eveneens kon worden begonnen met het bouwrijp maken van Dragonder-Zuid en In dustriewijk II. De bouwstroom van de SIB-woningen kon met 100 wo ningen worden vermeerderd. Het structuurplan kwam in ontwerp ge reed, terwijl met het ontwerpen van het bestemmingsplan Dragonder- Midden een aanvang werd gemaakt. Het Zwaaiplein werd verbeterd, ter wijl de flessehals aan de Kerke wijk in 1969 verleden tijd is gewor den. Laat ik mij tot deze opsomming beperken en thans met u een ogen blik stilstaan bij de toekomst der gemeenten en dat met name in maatschappelijk perpectief. Ik zou deze toekomst dan willen plaatsen tegen de achtergrond van de op dit ogenblik verschenen rap porten over de bestuurlijke organi satie. Te constateren valt daarbij, dat, nu de bestuurlijke organisatie, als wellicht nimmer tevoren, op de helling is geplaatst, er een kente ring in de gedachtenopvatting is in getreden. Opmerkelijk daarbij is echter, dat bij alle verschillen, die de tot op heden verschenen rappor ten vertonen, zij zo goed als hier in overeenstemmen, n.l. dat realise ring van een aan deze eisen der tijd te stellen bestuurlijke organisatie be reikt kan worden, indien de gemeen tebesturen ertoe komen verschillen de hunner taken op vrij grote schaal in groter verband in te bren gen en daar te doen behartigen. De gemeenten moeten dus hun eigen posities relativeren. Dat is niet gemakkelijk, maar wel dringend noodzakelijk. Waarom ik dit zo scherp stel? Omdat de gemeentebe sturen anders het risico lopen dat de wetgever het initiatief neemt. Hoe langer hoe meer zullen de ge meenten er zich van bewust moe ten worden dat het oude begrip autonomie in de moderne samenle ving niet meer houdbaar is. De bevolkingsdichtheid van ons land maakt dat geen enkele ge meente meer volkomen autonoom kan handelen. De centrale overheid moet steeds meer regelend optreden en zal dat doen zonder ons, tenzij de gemeenten over voldoende visie en deskundigheid beschikken om op gelijk niveau met de centrale over heid te onderhandelen. Behoud van de autonomie is dan ook alleen mogelijk door een hechte samen werking in streekverband tussen de gemeenten met opzijzetting van on derlinge rivaliteiten. Moge deze tendens, die zich in onze regio in het afgelopen jaar heeft ingezet, zich in 1970 met kracht voortzetten, waarbij ik, over dit vraagstuk mijmerend en filo soferend, deze suggestie zou wil len uitspreken. Ik geloof dat vijf diensten reeds nu in aanmerking komen om in één districtsverband te worden gebundeld, te weten de geneeskundige en gezondheids diensten, het ambulancevervoer, de politie, de brandweer en de be scherming bevolking. De leidinggevende districtstoppen kunnen in één gebouw gehuisvest worden. Dit zou een aantal voor delen bieden zoals het alarmeren van alle gewenste diensten met één telefoonnummer; een 24-uursbezet- ting van alle diensten met deskun dig personeel; directe hulp van welke aard ook binnen een gebied met een straal van bijv. 20 km. en een onmiddellijke mogelijkheid van assistentie uit de aangrenzende dis tricten met deskundig personeel en passend materiaal. Mevrouw, Mijne heren. Kon men vroeger met enige redelijke zeker heid voorspellen dat een bepaalde economische of politieke tendens, die zich in enig jaar voordeed, zich in het volgend jaar wel zou voort zetten, thans lijkt mij iedere toe komstprognose een vorm van kof fiedikkijker Op politiek gebied is in ons land alles in beweging. Hier een afglijden naar extreem links, elders een bezinning op wa re hervormingen die uit meer dan woorden en nog eens woorden be staan. Niemand weet geloof ik nog wat het resultaat van al dat zoe ken naar vernieuwing zal zijn. Wel ben ik van mening, dat we poli tiek gesproken, in een evolutiepe riode leven. Waar dit jaar gemeen teraadsverkiezingen worden gehou den, zullen de gemeenten met dit politiek verschijnsel worden gecon fronteerd. Maar gelukkig is in Nederland bij veel verwarring en onduidèlijk- heid de monarchie onder Oranje nog altijd een rustpunt, een bin dend element. Vreugde was er in 1969 in Nederland om het Konink lijk Huis, dat opnieuw gezinsuit breidingen kon melden. De kleine prinsjes waarborgen het voortbe staan der dynastie. 1970. Wij zullen in dit jaar her denken dat het een kwart eeuw geleden is, dat ons land een histori sche mijlpaal passeerde, omdat het toen op de 5e mei in zijn geheel van het juk der nationaal-socialis- tische overheersing werd bevrijd. Aan een nachtmerrie van vijf don kere bezettingsjaren was - Gode zij dank - een eind gekomen. Wij mogen straks - naar het mij voorkomt - niet alleen volstaan met een terugblik naar 1945. Het her denken van de 25 jaar geleden herkregen vrijheden is slechts zin vol als wij ons d'aarbij ook bewust zijn van onze taak in de samen leving van vandaag. 1970. Wat V.él óns dat brengen? Wij zouden het zo graag nu al we ten, maar wij kunnen niet in de toekomst zien. Dat is een van de grote weldaden, welke we mogen genieten, want het geeft ons het voorrecht van de verwachting en de zegen van de hoop. Toen ik. mij bezinnend op wat ik u vandaag zou mogen zeggen, zover met mijn mijmeringen was gevorderd, was ook de oudejaars avond zover, dat hij plotseling uit eenspatte in vele knallen, in het oorverdovend geraas van de Vee nendaalse jaarwisseling. Het was als een signaal, waarmee die soms zo dwarse, maar vaker zo moedige en nuchtere jeugd van nu meldde, dat zij leeft en leven wil, van daag en morgen. Daarom in haar naam: slaat opnieuw een vaste hand aan de ploeg. En daarin moge ik dan mijn nieuwjaarswensen voor u samen vatten. Zij gelden u persoonlijk en allen die u dierbaar ziin. Zij gel den niet minder uw arbeid in goe de gezondheid voor de welbegrepen belangen van onze gemeente en inwoners, wier vertrouwen uw ge loofsbrief is. Goede wensen richt ik ook tot enze toegewijde ambtelijke mede werkers, die het met hun deskun digheid en ervaring ons mogelijk maken onze gemeente het bestuur te schenken, dat zij behoeft. En tenslotte gaan mijn nieuw jaarswensen naar de verslaggevers der bladen, wier niet lichte taak voor de goede functionering van ons democratisch en openbaar be stuur als onmisbaar wordt gewaar deerd. Moge het jaar 1970 zich ontplooi en als een goed en vruchtbaar jaar. Moge het ons voor zware zorg en tegenslag behoeden en moge God's zegen ons en ons werk dage lijks begeleiden! VEENENDAAL De eerste uitgave van de Veenendaalse badmintonclub BCV is met nog twee wedstrijden te spelen reeds kampioen geworden van de tweede klasse. Dit team dat in feite veel te sterk is voor deze afdeling versloeg in El- theto „De Backhands" 2 uit Ernielo met 7-1, waardoor het in het bezit kwam van de titel. Opvallend was het spel van Marijke Stuyvenberg, een meisje dat nog niet zo lang badminton beoefent doch in het duel tegen de Ermelose gasten een uit muntende indruk maakte. De enige verliespartij van BCV kwam op naam van de niet geheel fitte Ralf Kneefel, die tegen Kroon het onderspit moest delven. De tweede dames-single tussen mej. Stuyvenberg en mej. Van Meer was nog wel spannend, doch in de rest van de partijen was de Veenen daalse oppermachtig. Voorzitter Achten: „Wy zyn bly dat we uit de tweede klasse zjjn gekomen, want we waren veel te sterk. De speel- ELST Binnenkort wordt in Eist een «tweede dameskapsalon geopend. De heer A. Budding, die aan de Rijks straatweg een herenkapsalon exploi teert, heeft na vijfenveertig jaar, de zaak aan zijn zoon overgedragen. De heer Budding Jr. die enige jaren het plan heeft naast de bestaande herenkapperszaak een dameskapsalon te vestigen, zag daartoe de mogelijk heid door het perceel van Spinder (auto- en motorherstelbedrijf) over te nemen. Men is al druk met de ver bouwing bezig en de bedoeling is de nieuwe zaak o.o.v. 2 maart te openen. Aan de voorkant komt de herenkap salon, terwijl de dameskapsalon daar precies achter wordt gebouwd. De da meskapsalon wordt niet groter dan ruim 4 meter bij ruim 2 meter, maar de heer Budding hoopt zijn zaak over enkele jaren nogmaals uit te bouwen. Wel heel belangrijk is een grote par keerplaats naast het pand, zodat de cliënten straks hun auto niet op de toch al smalle Rijksstraatweg behoeven te parkeren. Gezien de beperkte ruimte van de dameskapsalon zal mevrouw Budding, sinds anderhalf jaar gediplomeerd kapster, alleen werken na afspraak. Voorts ligt het in de bedoeling, dat de heren, na opening van de nieuwe sa lon, één dag in de week alleen na afspraak geknipt kunnen worden. VEENENDAAL De Veenendaalse vrijwillige brandweer moest dinsdag morgen de bedrijfsbrandweer van de Boxal assisteren bij een brandje in een container op het terrein van dit bedrijf aan de Rozenstraat. Onvoor zichtigheid met vuur werd als oorzaak van de brand opgegeven. De nevelspuit van de brandweer maakte korte met ten met het vuur. sters en spelers hebben het in nagenoeg alle duels zeer gemakkelyk opgevat en van vechtlust was geen sprake tegen Wedstrijdsecretaris Kraak (rechts) overhandigt bloemen aan de speel sters en spelers van de eerste editie van BCV, die het kampioenschap van de tweede klas behaalde: v.l.n.r. me vrouw Spork, Marijke Stuyvenberg, R. Kneefel en E. Achten. deze overwegend te zwakke opponen ten. Wy hebben deze competitie gespééld, niet gevochten. Nu we vermoedeiyk de eerste klasse ingaan er moeten eerst waarschijnlyk nog promotiewedstryden worden gespeeld kunnen we op een hoger niveau gaan spelen en ook de leden uit de lagere teams (die zeer po vere resultaten boeken) wat meer in brengen. In de promotiestrijd gaan vermoede lijk acht ploegen vechten om zes plaat sen in de eerste klasse. Dat gebeurt naar alle waarschijnlijkheid op een toer- nooidag, waarop alle noodzakelijke mat ches worden gespeeld. De gedetailleerde uitslagen van de wedstrijd tussen BCV 1 en „De Back hands" 2 was als volgt. BCV ,,De Backhands" heren-enkel heren-enkel dames-enkel dames-enkel gemengd-dubbel gemengd-dubbel heren-dubbel dames-dubbel Achtenv.d. Berg Kneefel Kroon Spork Kroon Stuyvenbergv. Meer Spork AchtenKroon v.d. Berg Stuyvenberg Kneefelv. Meer/Kroon Achten/Kneefelv.d. Berg/Kroon Spork/Stuyvenbergv. Meer/Kroon 15— 7, 15— 3 13—15, 6—15 11— 1, 11— 0 11— 7, 7—11, 11— 15— 1, 15— 3 15— 6, 15— 9 15—13, 15— 4 15— 8, 15—10 VEENENDAAL Gebouw El- theto is een begrip in Veenendaal. De feestdagen waren bepaald niet be vorderlijk voor onze kamerplanten. We konden er te weinig zorg aan geven, met alle gevolgen van dien. De Poinsettia (Kerstster) heeft misschien intussen haar blad laten vallen en prijkt alleen het rode schutblad boven aan de inmiddels kaal geworden stengel. Is er nog blad aanwezig, neem dan de bloe- menspuit of verstuiver ter hand en besproei de bladeren enige malen per dag. In een warme kamer is de lucht steeds droog en is het aan te bevelen om voor de nacht nog even met de bloemenspuit er over heen Ie gaan. De rode schutbladeren en de knopvormige bloempjes echter liever niet besproeien om smetten te voorkomen. Wanneer de schutbladeren tenslotte zijn afgevallen en er is alleen nog een kale stengel overgebleven, dan snijdt men de stengel tot op onge veer 8 a 10 cm boven de potgrond af. Zorgt daarbij, dat de snijwond di rect met sigare-as, wit zand of houtskoolpoeder wordt afgedicht, om het uitstromen van melksap te voorkomen. Zet daarna de pot met het stuk kale stengeltje in de hoek van de kamer, waar 't moet rusten op 'n zo koel mogelijk plekje. Doet er verder niets aan, laat het ,,ge- vall£tje" zo droog mogelijk staan. Af en toe een weinig water geven, het mag niet geheel uitdrogen, de stengel moet groen blijven en mag door droogte niet gaan rimpelen. In maart geven we de plant nieuwe goede bloemistengrond, waarbij we er wel om denken een potscherf met de bolle kant naar boven op het pot- gaatje te leggen. Eerst matigjes gie ten en bemerkt men hergroei dan gaan we meer water geven en ook bemesting. Eind mei begin juni kan de plant met pot ook wel totaan de bovenrand in de tuin, op een zonni ge plaats, worden ingegraven. Oplet ten dat er geen overworteling plaats kan hebben, dit is te voorkomen door de pot om de veertien dagen rond te draaien. In september kan men dan weer een mooi plant hebben en haar in de kamer op 'n lichte, zonnige plaats zetten. Elke dag de bladeren be sproeien met lauw water en eens per week bemesting toedienen. Bij een goede behandeling kan men met Kerstmis 1970 een zelf opgekweekte Kerstster (Euphorbia Pulcherrima) hebben. Ik neem aan, dat u de gegeven raad opvolgde en de Kerstroos (Hellebo- rus niger) de witbloeiende, goed vochtig hebt gehouden en dat deze prachtbloeier nog in glorie is. Is zij t.z.t. uitgebloeid, zet haar dan in een koel vertrek op een lichte plaats en tegen het voorjaar kan de plant in de volle grond van de tuin gepoot worden. Zorgt voor voedzame grond, meng wat koemest door de grond heen. Zij vraagt een licht schaduw plekje. De plant kunt u ook vermeer deren door haar voor het uitplanten te scheuren, elk deel kan dan afzon derlijk gepoot worden. Er zijn naast de witbloeiende alle mogelijke tus sentinten, doch de behandeling is ge lijk. Daarnaast zijn een groot aantal vormen welke door kruisingen zijn verkregen. Bent u ter gelegenheid van de feestda gen in het bezit gekomen van het groen blijvende heestertje ..Ardisia Crispa", dat zich met een groot aan tal erwtachtige, rode besjes siert? Dan wil ik u zeggen, dat u deze plant niet te warm mag zetten, droge warmte kan zij niet verdragen. Dus regelmatig besproeien met lauw wa ter. In een matig verwarmde kamer voelt de Ardisia Crispa" zich ge lukkig. De potgrond steeds vochtig houden, om de 14 dagen bemesting geven. Zijn de fraaie bessen straks opge droogd, dan kan men, indien nodig, het te breed uitgegroeide struikje wat fatsoeneren (insnoeren). Geeft hem dan tevens verse potgrond, de grond stevig aandrukken. In de zo mer ziet men de wit-rode bloempjes verschijnen, na de bloei ontwikkelen zich de fraaie bessen, die het struik je in de winter en tot diep in het voorjaar sieren. De Ardisia Crispa" wordt weer veel als kamerplant ge kweekt. Bij vele liefhebbers zien we de Au gurkcactus, botanisch heet deze schone bloeier ,,Chamaecereus Sil- vestrü". Deze bloeit meestal in het vroege voorjaar. Men hoort nog wel eens de klacht over het niet bloeien van de Augurkcactus. Ik ga u de kweekwijze vertellen. Wanneer men deze cactus, waarvan de leden aan kleine augurkjes doen denken, in een normaal verwarmde kamer houdt, dan zal hij geen bloemen ge ven of de knopjes vallen af. 's Win ters mag hij absoluut niet veel warmte hebben. Een lichte plaats in een koele kamer is haar ideaal. In die koele omgeving moet men heel weinig gieten, eenmaal in de drie weken de aarde iets vochtig maken is precies goed. In het voorjaar geeft men wat meer water. Aldus behan deld zal de Augurkcactus ongemeen fraai bloeien met zijn felle rode bloempjes. Zij laat zich gemakkelijk voortkweken door middel van stek ken, elk lid kan afzonderlijk verder gekweekt worden. Gebruik er echter niet de goede bloemistengrond voor, doch neem de speciale cactusgrond, bij de zaadhandel verkrijgbaar. Drukt de potgrond wat stevig aan, zet de plantjes in de zomermaandèn in de volle zon. Voor een raam op het zuiden moet op het heetst van de dag een weinig geschermd wor den tegen de felle zon, op het oosten kan hij de volle zon goed verdragen. Wanneer men handelt zoals ik hierbo ven vertelde, dan zult u ongetwijfeld een of meer fraai bloeiende Augurk cactussen in bezit krijgen. De ,,Mam- millaria Cactus" (bolvormig, met stekels) verlangt dezelfde kweek wijze. Ook deze zijn fraai als ze bloeien. Wanneer in het voorjaar de stekels een mooiere kleur aannemen, dan bewijst dit dat de nieuwe groei begonnen is en mag wat meer wa ter gegeven worden. Om de andere dag moet men in de zomer gieten. Sneeuw, ijs, regen, mist en zacht weer kunnen zich nog wel een tijdje afwis selen, doch het lengen der dagen gaat er om door. Nog enkele weken en wij speuren naar de eerste knop pen die botten en de eerste voor jaarsboden Het nieuwe leven maakt ons dan moedig en geeft ons hoop. Geeft uw ogen eens goed de kost. Het nieuwe leven hangt reeds in het hout, of het vriest, of dooit, of sneeuwt of regent: volop actie valt te ontdekken in en aan de vroegst- bloeiende heesters. Zij staan daar in de tuin nu al klaar met hun dik ke bloemknoppen om bij het ontwa ken der lente hun vrolijke bloei te brengen. De Ribes en Forsythea zit ten tjokvol dikke bloemknoppen. Snij gerust enige takjes af, splijt de steel beneden een eindje in of snij deze schuin bij en zet de takjes op een vaas met water in uw kamer. Geeft de takjes (zolang de knoppen nog niet open zijn) een bad onder de waterkraan. De bloemknoppen wor den iedere dag forser en na enige dagen heeft u het voorjaar in huis, een bloeiend boeket Ribessen of Forsythea's. E. J. Grijsen, Rheden. Het is niet in de laatste plaats be kend om zijn volleybalevenemen ten, waarbij men maar behoeft te denken aan de spannende finales van de Kerstvolleybaltoernooien en de wedstrijdenseries van Panters. In deze matches wordt er door jon gelui schitterend volleybal ten bes te gegeven, waarbij springkracht, een enorme geestdrift en techniek soms grote indruk maken. Maar in het oude gebouw wordt ook nog volleybal beoefend op een lager plan. Dat gebeurt elke dinsdagavond door een groepje veertigers, vijfti gers en zelfs zestigers die deze sport bedrijven voor de gezellig heid, voor een ..beetje" conditie en. om het buikje kwijt te raken c.q. in omvang te doen afnemen. Onder de naam O. en O. (Onder Ons) komt dit gezelschap oldtimers aangevuld met enkele jongeren elke week in actie en hun spel mist wel de jeugdige kracht, maar het enthousiasme is (vooral na de pauze) geweldig. O. en O., waarvan de heer D. de Gooijer voorzitter is, heeft zelfs twee actieve leden van boven de zestig, die trouw elke week ferm staan te smashen aan het net. Eén van hen is slager Nic. de Gooijer, die zijn jongere vrienden steeds weer verrast door zijn elan en sportiviteit. Op de foto zijn de twee oudsten van de club verwikkeld in een (nog al vreemd) duel aan het net

De Vallei | 1970 | | pagina 3