Bosbouwproefstation in Wageningen wil bos weer gezond maken Europese oplossing problemen nodig Geen conciliaire uitspraak over celibaat te verwachten Toneelstuk over W einreb Show Toon eind april in ons land Vrouw had het mes al klaar liggen Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! VAN HOUT WERD STEEDS MOEI LIJKER Morgen ben ik van jon B.B.K.-ers op de koffie in Stedelijk Museum Koningin wil persoonlijke contacten bevorderen Gerechtelij k vooronderzoek Belastingpeil verschuifbaar al naar de conjunctuur Bevolking van Goes wil haar burgemeester terughebben Heet hangijzer weer in de koelkast Plan van N.R.T. Y erkeersongeluk kost echtpaar liet leven 1 raditie CIJFERS PLAN-MANSHOLT ARGUMENTEN ONZEKER VIJF JAAR CEL GEËIST VOOR DODELIJKE STEEK KOPJE PEPER S.E.R. OM ADVIES GEVRAAGD WOENSDAG 7 JANUARI 1970 WAGENINGEN De bossen wankelen op hun in omvang nogal uiteenlo pende stammen. Om het weghakken van de groene weelde in het moeras van economische problemen te voorkomen wordt er het nodige ondernomen. „We zitten in ons land met een grote hoeveelheid jong bos op slechte grond. Niet minder dan veertig procent van de bosgronden zit op de rand van het mar ginale. Daarbij komt dat de lasten van de bossen enorm zijn opgelopen door het Hijgen van de lonen. AMSTERDAM De Amsterdamse officier van justitie en hoofd van het parket mr. J. F. Hartsuiker, heeft bij de rechtercommissaris een gerechte lijk vooronderzoek gevorderd in de zaak van de VPRO-radio-uitzending van 5 december jl„ waarin de Haarlemse leraar Ruud Kater aanwijzingen zou hebben gegeven voor sabotagemetho- den in het leger. Als dit onderzoek is afgesloten zal mr. Hartsuiker beslissen of en op grond waarvan een strafver volging tegen de heer Kater zal worden ingesteld. ..Hoe groot dit probleem is valt te proeven uit het feit dat 65 procent van de bossen in particulier bezit is. Die ei genaars worstelen met de mogelijkheid dat er niet genoeg uit de verkoop van het hout komt om de kosten te kunnen dekken". Ir. J. F. Wolterson, directeur van het bosbouwproefstation ,,De Dorschkamp" in Wageningen, tekent in deze woorden de zorgen waarmee de bosbouwers zit ten. Als man met ervaring in de bos bouw in Indonesië en Nederland weet hij alles af van wat er rond ons lang gerekte groenbezit speelt. Met 53 bijna allen academisch geschoolde medewer kers zit hij er dagelijks middenin. Het verhaal van Ir. Wolterson begint in de zeventiende eeuw. Wat er toen in Nederland aan bos bouw werd gedaan kwam neer op het opkweken van hout voor de huiselijke haard en het fornuis in de keuken en om wat adellijke heren, verzot op ja gen, te gerieven. De echte bosbouw in ons land kwam pas na de eerste we reldoorlog op gang. ..Het gevolg daarvan is dat we nu met zoveel jong hout zitten. Om de sterk gestegen kosten van de houtpro duktie te verminderen werd gedacht aan het stichten van centrale bedrijven voor houtverwerking. Maar dit is een moeilijke zaak, omdat het bosbezit zeer verspreid over ons land ligt, soms verdeeld in zeer kleine oppervlakten". De afzet van hout is in de afgelopen De industrie die hout verwerkt of als grondstof gebruikt, kijkt somber tegen de toekomst aan. Er dreigt binnen en buiten Europa een groot houtgebrek. Vier papierfabrikanten in ons land hebben de grootste zor gen voor de toekomst al proberen op te vangen. Door te praten ver langlopende contracten met de staat over hout uit de bossen in de nieu we polders die nog uit de grond moeten komen. De ernst van dit vraagstuk weegt des te zwaarder omdat er een groei end houtverbruik wordt verwacht. Het verbruik in Europa (zonder Rusland), dat in 1960 op 247 miljoen kubieke meter lag, zal in 1970 op 330 miljoen liggen en in 1980 op 430 miljoen kubieke meter. Om de problemen die uit dit te- j kort ontstaan het hoofd te kunnen j bieden, werkt in ons land de stichting j Industrie-Houtactief. Dit te Wage- i ningen gevestigde instituut wordt j gefinancierd door de papierindu- i strie. Het houdt zich bezig met voor- j lichting, subsidiëring van particu- j liere boseigenaren en het bestude- j ren van de houtmarkt en bosbouw in Nederland en de andere landen j van de Europese Gemeenschap. Ir. H. A. van der Meiden, opge leid als bosbouwer, heeft als direc teur van de stichting alle cijfers in zijn hoofd over de houtproduktie die door de Fao, de landbouw- en voedselorganisatie van de Ver enigde Naties, zijn gepubliceerd. Zo weet hij te vertellen dat de importbehoefte aan hout in Euro pa, die in 1963 op 33 miljoen ku bieke meter lag, in 1980 verdub beld zal zijn tot 66 miljoen. Wat de toeneming van het ver bruik betreft, zijn de percentages belangrijk die hij noemt voor de papierindustrie. In 1950 nam zij twintig procent van het houtverbruik voor haar rekening, in 1980 zal het 45 pro cent zijn. „Gelukkig is er aan weerskan ten het inzicht gekomen dat men elkaar nodig heeft. De papierfa brikanten zijn tot de overtuiging gekomen dat ze niet onverschillig kunnen staan tegenover de bos bouw en de houtproduktie. Van daar dat men de stichting opzet te, en daarin voor de houtproduk tie een belangrijke plaats inruim de". zegt de heer Van der Meiden. Als de papierindustrie zo geïn teresseerd is bij de bosbouw, waar om koopt zij geen bossen? „Dat is onmogelijk omdat de papierfabrikanten hun geld hard no dig heeben voor het stichten van be drijven voor het verwerken van pulp. Daarmee zijn bedragen ge moeid die tussen de 100 en 206 miljoen gulden per bedrijf liggen". Het is een redenering die hout snijdt. Hetzelfde zeggen de papier fabrikanten van het plan-Mansholt, dat het onttrekken van landbouw grond, ten behoeve van bosbouw, voorschrijft. Het stichtingsbestuur heeft na de publikatie van het plan direct aan de heer Mansholt laten weten ermee in te stemmen. Ook wat het hout betreft lijkt een Europese oplossing van de problemen de beste. Maar dan zal eerst de wig van de verdeeldheid uit Europa moeten verdwijneh. jaren overigens ook een moeilijke zaak geworden. De mijnindustrie nam altijd zeer veel hout af en daarom werden in de voor bije twintig jaar veel populieren ge plant. Maar die klant raakte de bos bouw kwijt door het sluiten van de mij tten. En de lucifersfabrieken gingen het hout uit hun eigen bossen betrek ken. Als gelukkige omstandigheid ziet ir. Wolterson dat de import van hout te rugloopt. Daardoor loopt de belangstel ling voor de grondstof uit de Neder landse bossen op en trekt de houtprijs aan., In de toekomst staat er echter, even als elders in Europa, bij ons een tekort aan hout voor de deur. Een vereiste om de bosbouw weer een gezond gezicht te geven is dat aan enkele kernpunten tegemoet wordt ge komen. „Er moet een zo hoog mogelijke hout produktie per hectare tegen zo laag mogelijke prijs worden nagestreefd. Kwalitatief moet zo hoog mogelijk wor den gemikt. De bomen moeten gezond zijn en wat er met de bossen gebeurt uit een oogpunt van natuurbescherming landschapverzorging en wildbeheer moet verantwoord zijn", zegt hij met nadruk. Het proefstation een ministeriële stichting met hoge subsidie van de overheid -r- werkt erop om rekening houdend met al die factoren de bos bouw gezond te maken. Dat gebeurt in Wageningen nu ook op de meer dan duizend proefvelden van de stichting. „We proberen met steeds nieuwere technieken de bosaanplant zo snel mo gelijk uit de grond te laten schieten. Af hankelijk van de grond gebruiken we daar pioniershoutsoorten voor, die bij wijze van spreken in vijf jaar bomen opleveren van vijf meter lengte, zoals populieren en wilgen". Dit „snelle" hout is goed van kwali teit en bewijst in de kortst mogelijke tijd een goede dienst aan de recreatie, voegt de directeur lachend aan zijn bos- bouwtechnische opmerkingen toe. Maar haalt al dat kappen niet hele stukken recreatie weg? „Een bos kan niet in stand worden gehouden zonder kappen" zegt ir. Wol terson resoluut. „Met telkens bosge- deelten te vernieuwen en -te verjongen krijgt men een prachtig bos". Daaruit valt te proeven dat de bijl die de bomen velt, de recreatie een goede dienst bewijst. NOORDWIJRERHOUT De Neder landse bisschoppen zullen op de vijfde plenaire vergadering van het Ne derlands pastoraal eoncilie in Noord- wijkerhout geen beslissende uitspraak doen over de kwestie van het priester celibaat (het ongehuwd blijven van rooms-katholieke priesters). Dit is «ris- teravond duidelijk geworden uit de re de. die kardinaal Alfrlnk vlak voor de sluiting van de middagvergadering uit sprak. De concilievergadering houdt zich vandaag met deze problematiek bezig, maar na de woorden van de kardinaal is niet te verwachten dat er een defini tieve conciliaire uitspraak zal komen. Het ziet ernaar uit dat het heetste hangijzer, dat het concilie tot dusver heeft aangepakt het priestercelibaat weer de ijskast in gaat. De kardinaal voerde een reeks argu menten aan om de beslissende uit spraak over het celibaat uit' te stellen: Het beraad met de Nederlandse priesters is nog niet afgelopen. Binnen kort is er nog overleg met de Neder landse oversten van kloostergemeen schappen. Paus Paulus heeft zich de laatste tijd duidelijk uitgesproken voor handha ving van het celibaat en daarbij opge merkt dat de vragen rond het celibaat in studie zijn. De kardinaal vond dit belangrijke aspecten die grote aan dacht verdienen. Er is grote verdeeldheid over deze kwestie binnen de Nederlandse kerk provincie. Er bestaat gevaar dat eventuele concrete uitspraken van de bisschoppen in de buitenlandse pers verkeerd over komen. Hoe het concilie vandaag op deze kar dinale uitspraak zal reageren was gis teravond nog onzeker. Er zullen onge twijfeld stemmen opgaan om toch tot een duidelijke uitspraak over deze ma terie te komen, maar de meerderheid van het concilie zal zich, naar het zich laat aanzien, wel buigen voor het ge zag dat de kardinaal ook onder de pro gressieve concilie-afgevaardigden heeft. Het concilie heeft gisteren trouwens al als een kat om de hete brij rond een andere controversiële kwestie heen ge danst: de vrouw in het ambt. Uit de discussie met vooraanstaande theologen als de paters Schillebeeckx, Schoonenberg en Willems was duidelijk geworden da. er geen theologische ar gumenten zijn die pleiten tegen het ac cepteren van vrouwelijke priesters. Pater Schillebeeckx ontzenuwde ook de stelling van de kardinaal dat de kerk eeuwenlang geen vrouwelijke priesters had gekend en daarvoor haar reden gehad moet hebben. Vólgens pa ter Schillebeeckx waren de oorzaken van deze houding louter van cultureel- historische en sociologische aard. Het concilie durfde zich toch niet aan een uitspraak over deze materie te wagen. In de tuin voor het gebouw in Noordwijkerhout, waar het pas toraal concilie van de Rooms Ka tholieke Kerk wordt gehouden, heb ben jonge theologiestudenten en re ligieuzen nog voor de behande ling van de zo ernstige celibaats- kwestie voor een vrolijke noot ge zorgd: Zij maakten een grote sneeuwpop, ivaarvoor zij een bord plaatsten met de woorden Morgen ben ik van jou". ROTTERDAM Bij het Nieuw Rot terdams Toneel worden op het ogen blik de mogelijkheden bekeken om te komen tot een theaterproduktie, die ge baseerd is op de memoires van Fried- rich Weinreb. Het is de bedoeling dat deze produktie het volgend seizoen op het repertoire wordt genomen. Initiatiefnemer van dit plan is de ac teur Aart Staartjes. Samen met au teur Karei Eykman (met wie Staart jes het tv-programma „Woord voor woord" maakt), decorontwerper Frank Raven en John van de Rest, regisseur en artistiek leider van het NRT, treft hij nu de eerste voorbereidingen voor deze voorstelling. Het plan is om in een later stadium een redactiecommissie samen te stel len, waarin Renate Rubinstein en Aad Nuis zitting hebben. Ook andere leden van het NRT zullen aan de voorberei dingen van de voorstelling kunnen deel nemen. John van de Rest stelt, dat men met deze produktie wil meehelpen, Weinreb te rehabiliteren. „Het is niet de bedoe ling Weinreb zelf op het toneel uit te beelden", zegt hij. „Waar het ons om gaat is toneel als wapen, toneel als pamflet. We willen ons niet bepalen tot het brengen van pasklaar buitenlands materiaal; veel liever willen wij the ma's bij de kop pakken die. dicht bij huis liggen en van invloed kunnen zijn op de stellimgname van het Nederland se volk." Het spelen van Nederlandse stukken ziet Van de Rest als de enige moge lijkheid om het toneel te verankeren bij het publiek. „Het is mijn grote wens om uitsluitend Nederlands repertoire te brengen. Het is natuurlijk een risico, maar ik vind dat we nu maar eens wat moeten gaan doen." „Het is niet meer voldoende om al leen een bepaald aantal stukken te DRIEBERGEN Dinsdagmorgen is in het ziekenhuis te Zeist mevrouw Van Santen-van der H?m uit Driebergen aan de gevolgen van een verkeersongeluk overleden. Zondagavond raakte de personenauto, die door de heer Van Santen werd be stuurd op de Verlengde Traaij in Drie bergen in een slip, ramde een paaltje en botste daarna tegen een boom. Het echtpaar werd ernstig gewond naar het Zeister ziekenhuis overgebracht. De heer Van Santen is maandagavond reeds aan zijn verwondingen overleden. brengen en onze subsidieverplichtingen na te komen. We zijn met z'n allen bij het toneel nu wel bijzonder keurig be zig, maar het is langzamerhand tijd om eens te laten zien wat we nu eigenlijk willen. Met alleen maar mooi toneel spelen komen we er niet, we moeten ons beschikbaar stellen voor de maat schappij." AMSTERDAM De Beroepsvereni ging van Beeldende Kunstenaars (BBK gaat maandagmiddag koffie drinken bij mr. E. L. Ii. de Wilde, di recteur van het Stedelijk Museum te Amsterdam. Mr. De Wilde, die ook voorzitter is van de gemeentelijke kunstaankoop- commissie, heeft onlangs vier bestuurs leden van de BBK uitgenodigd om over de conflictsituatie tussen „de vakbond en het museum" te komen praten. De BBK heeft meermalen aan vallen gedaan op het beleid van het mu seum, dat volgens de Beroepsvereniging te veel wordt bepaald door een klein groepje „kunstmandarijnen". In het kader van de openbaarheid, die de BBK op dit gebied bepleit, heeft het bestuur alle leden van de vereniging uitgeno digd om in groten getale naar het mu seum te komen, zodat er tijdens de kof fie actie kan worden gevoerd. De BBK zal dan ook praten over een brief van de dienst openbare werken van de gemeente Amsterdam aan de afdeling kunstzaken, waarin een over zicht wordt gegeven van de gelden die de gemeente sinds 1931 aan beeldende kunstprojecten bij nieuwe bouwwer ken had moeten besteden. Uit dit over zicht blijkt, dat de gemeente ruim 5 1/2 miljoen gulden te weinig aan dit doel heeft uitgegeven. Aan de heer De Wilde zal tijdens de ze ontmoeting een kapiteinspet worden aangeboden. Dit naar aanleiding van zijn uitspraak over het museumbeleid: „Er moet één kapitein op het schip zijn". De BBK acht deze opvatting vol strekt onaanvaardbaar en zal inspraak van de kunstenaars in het museumbe leid eisen, desnoods door muiterij in het museum. ANTWERPEN Toon Hermans komt eind april met zjjn nieuwe One Man Show naar Nederland. De eerste voor stellingen worden gegeven in een aan tal plaatsen in het zuiden van het land waaronder Tilburg, Eindhoven, Heer len en Den Bosch. Toons impresario Dick Binnendijk zei gisteren: „We zijn ook bezig met series in Scheveningen en Carré, maar dat wordt later dit jaar". Tot eind maart geeft Toon Hermans die op het ogenblik een korte winter sportvakantie in Zwitserland houdt, zijn show in Antwerpen, Brussel, Gent en Leuven. DEN HAAG Koningin Julia na wil nieuwe leden van de hoge colleges van staat zoveel mogelijk persoonlijk leren kennen. Daarom zal zij voortaan de nieuw benoemde leden van dit soort colleges weer zelf gaan beëdigen, mits zij daar voor tijd en gelegenheid heeft. Tot deze colleges behoren onder meer de Raad van State, de Hoge Raad en de Algemene Rekenkamer. Het eerste door haar beëdigde lid van de Algemene Rekenkamer is de heer J. Boom. De eed werd hem maandag afgenomen in het paleis Lange Voorhout in Den Haag. De Hoge Raad der Nederlanden is al eerder aan de beurt geweest. De afgelopen maanden heeft konin gin Juliana voor dit college al een nieuwe president, een nieuwe vice- president en een lid beëdigd. Het zelf weer de eed afnemen van nieuwe leden van dit soort in stanties door de Koningin betekent het herstel van een traditie, die na de Tweede Wereldoorlog in onbruik is geraakt. Vóór de oorlog verricht te koningin Wilhelmina zelf deze be ëdigingen. Na de oorlog heeft konin gin Juliana dit werk gedelegeerd aan de betrokken minister of aan de voorzitter van het college in kwestie. De Koningin kwam er zelf niet meer aan toe doordat zij het steeds druk ker kreeg. Een toevallige samenloop van om standigheden is, dat de Koningin zich ook met het houden van radio redes meer op het persoonlijk vlak wil gaan richten. In haar jongste kerstrede kondigde zij aan dat zij zich niet meer uitsluitend met Kerst mis maar ook op, andere tijdstippen zo zij daartoe aanleiding ziet via de radio tot de bevolking wil richten. DEN HAAG „Dag Willie, dag Huib. dag meisjes". Door haar tranen heen glimlachend, dankte Paula F.-R. (52) bij het verlaten van de zaal van de Haagse rechtbank gisteren de suppor ters uit de Haagse rosse buurt, die haar van de publieke tribune „Sterkte" toe wensten. Die steun had ze wel nodig, want de officier van Justitie had net vijï jaar gevangenisstraf met aftrek te gen haar geëist. Ze bleek haar burenoorlog helemaal te hebben verloren, ook al had het een overwinning geleken, toen haar bo venbuurvrouw 18 oktober dodelijk ge wond van haar wegstrompelde. Niet alleen wilde de officier de volle zwaarte van de dodelijke steek bij haar in rekening brengen, maar ook was zij daardoor de woning kwijtgeraakt, waar om alles draaide. De woning op een eerste verdieping in het rosse deel van de Geleenstraat, lag boven die van de eigenares van het pand, Siena Bloemers. Siena probeerde samen met haar zuster Anna in dit milieu ondanks haar 57 jaar „Bloeme tje" geheten Paula al jarenlang uit haar woning te sarren. Dat ging des te makkelijker omdat „Bloemetje" op de tweede verdieping woonde, samen met „Poppesnor", de 37-jarige Walter W„ die behalve een reeks gevangenisstraffen ook al een ter beschikkingstelling van dè regering achter de rug had. Op 18 oktober was Paula's man, een 42-jarige Marokkaanse autowasser, wiens fatsoen in deze kleurige zaak bo ven alle twijfel stond, thuisgekomen. Paula's lezing: „Annetje stond toen dronken op de trap en riep „Pleuris- bak" tegen mijn man. Ik dacht dat ze hem wilden aanvallen en gooide het kopje peper naar beneden". „Annetje riep toen Walter en ik wist dat hij een mes had". Paula had daar op binnen een mes gehaald ze had er altijd één klaar liggen, „onder de schemerlamp in mijn kamertje" en met één steek Annetje in de hartstreek geraakt. Zonder dat hij duidelijk uitlegde waarom, achtte de officier, jhr. mr. W. C. J. M. van de Poll, de opzet tot do den bewezen. Zijn zware eis motiveer- ADVERTENTIE -OSTSPA SPAARBANK E SIKH* IN VOIO» 999-123 Uw MMiirt mtm h tafaad m ■trw- e %e<eranmr. VcnwJtf «9 tor-*.'.'«*3 VGCT fg ém A Pr S7AKT i— liwgf ét «rl* étméa *£4 ft I de hij met een verwijzing naar een toeneming van de gewelddadigheid. Bovendien vond de officier: „Het mag waar zijn dat ze gepest is, maar ze had niet in die buurt behoeven te blijven wonen". Dat blijft ze nu ook niet, ver telde haar raadsman, mr. N. H. Huy- gens. De kantonrechter heeft inmiddels beslist dat ze de woning moet verlaten, omdat van de eigenares niet kan wor den verlangd, dat ze de „moordenares" van haar zuster als huurder houdt. Zo is tenslotte gelukt wat in 1959 al een keer tevergeefs was geprobeerd. De achtergrond van de ontruimings processen tegen haar, zo onthulde mr. Huygens, was, dat Paula maar 85 gul den huur per maand betaalde. De eige nares meende meer te kunnen eisen omdat Paula zelf oud-prostituée als bordeelhoudster optrad. DEN HAAG De minister en de se cretaris van Financiën hebben de Sociaal-Economische Raad advies ge vraagd over een voorontwerp voor een wet, die de mogelijkheid zou openen om op grond van conjuncturele over wegingen de tarieven van: de loon- en inkomstenbelasting, de vennootschapsbelasting, de omzetbelasting en de bijzonder# verbruiksbelasting op auto's en: de benzine-accijns tijdelijk te verhogen of te verlagen met een gelijk percentage voor elk van de ze belastingen. Het maximum van de ze verhoging of verlaging wordt in het voorontwerp gesteld op 5 procent. Omdat bij conjuncturele maatregelen een slagvaardig beleid en een snelle in voering van groot belang zijn, zou, vol gens het voorontwerp, de minister van Financiën, in overeenstemming met de minister van Economische Zaken, het besluit tot verhoging of verlaging bij beschikking kunnen nemen. Achteraf dient bij wetsontwerp goed keuring te worden gevraagd aan de volksvertegenwoordiging. De maatregel kan voor een periode van maximaal 12 maanden worden genomen, doch kan worden verlengd. GOES De bevolking van het oudë Goes wil mr. F. G. A. Huber terug als burgemeester van Nieuw-Goes. Zij wil minister Beernink (Binnen landse Zaken) in een officieel verzoek schrift vragen hun oud-burgemeester voor te dragen als burgemeester van de nieuwe gemeente Goes. Zoals bekend is bij de gemeentelijke herindeling van Zuid - Beveland Goes herindeling van Zuid-Beveland Goes ten. Mr. Huber moest daardoor na een burgermeesterschap van acht jaar zijn functie neerleggen. Een groot deel van de Goese bevolking is het hiermee niet eens. Temeer daar in twee van de vier nieuwe Zuidbevelandse gemeenten al een burgemeester is benoemd en in Goes en Borssele naar de functie ge solliciteerd kan worden. De initiatiefnemers tot de actie om de heer Huber terug te krijgen menen, dat het ontslag het gevolg is geweest van een opiniepeiling onder de raadsle den. De meesten van hen zouden niet gewild hebben, dat de heer Huber op nieuw werd benoemd. Mr. Huber beschouwt de actie als een blijk van grote sympathie en waarde ring voor wat hij in Goes tot stand heeft gebracht.

De Vallei | 1970 | | pagina 6