Libanese legerchef vervangen Meer vrijheid voor officier in zaak Mary-Jo Kopechne Pogingen 18-jarig negermeisje van gaskamer te redden Spelbreker Over de grenzen Geleerde trekt voorstel na protestsnel in opnnnRESso! Zoeken naar mevr. McKay Britten blijven in barre kou Britse economie succesvol Malik wil hulp van Japan Roep om Sovjet-wapens V.S. overwegen aanschaf van nieuwe wapens Ontvoeringsplan Zwitserse ambassadeurs Poging impasse te doorbreken in cao-overleg kleinmetaal TE WATER Bevolkingsaanwas in Engeland zou te groot zijn WAPENS Offerblok van eigen kerk gelicht „Magiër van Marsal" op vrije voeten DONDERDAG 8 JANUARI 1970 GEEN A-BOM OP MAAN HOUSTON Dr. Gary Latham van de universiteit van Columbia, die op 16 december in een toespraak te San Francisco een storm van protest heeft uitge lokt, door voor te stellen aan de achterkant van de maan een atoombom tot ontploffing te brengen, is van deze gedachte teruggekomen. Op een persconferentie zei hij toe te geven, dat straling van een dergelijke ontploffing radio-actieve metingen van de maan in haar natuurlijke staat zou benadelen. De geleerden willen echter meer registraties over de kern van de maan. en door een dergelijke ontploffing zouden zij die wel krijgen. Hij heeft nu aan de NASA voorgesteld op een andere manier een sterke schok op de maan te veroorzaken. LONDEN In heel Groot-Brittannië duurt het barre winterweer voort. Bjj Windsor is de Theems bevroren, en in het graafschap York is ook de nor maal snel stromende rivier de Ouse met een laag ijs bedekt. In Schotland wordt het verkeer ernstig belemmerd door sneeuw en ijs, en in Glasgow werd de laagste temperatuur in 30 jaar gemeten, 17 graden onder nul. In Engeland hebben de spoorwegen met bevroren wissels te kampen en de si tuatie is verergerd door mist. Drieduizend arbeiders van een automo bielfabriek hebben het werk neerge legd omdat het te koud is om te wer ken. 86 arbeiders van een limonade- fabriek werden naar huis gestuurd, nadat flessen door de kou begonnen te ontploffen. Het vooruitzicht voor de komende dagen is weinig hoopgevend: iets minder koud. CHICAGO De strenge economische maatregelen die de Britse regering heeft genomen, beginnen resultaten op te leveren, zo heeft de Britse minister van Financiën, Roy Jenkins, ver klaard. Hy sprak op een bijeenkomst van de Brits-Amerikaanse Kamer van Koophandel en de raad voor buiten landse betrekkingen in Chicago. Hij zei vastbesloten te zijn ervoor te zorgen dat de overschotten op de Britse han dels- en betalingsbalans standhouden. „Wij zijn in een periode gekomen waarin de positie van onze betalings balans sterker is dan in vele jaren het geval is geweest. Wij hebben te hard en te lang gevochten om ons dit moei lijk te behalen succes weer te laten ont glippen", zo zei minister Jenkins, die een rondreis door de Verenigde Staten maakt om daar de aandacht te vesti gen op de nieuwe economische gezond heid van zijn land en belangstelling te wekken voor de Britse exportproduk- ten. „In de twee kritieke jaren die achter ons liggen hebben we onze concurren tiepositie op de wereldmarkt kunnen handhaven, ondanks de aanzienlijke stijging van de prijzen waartoe de ho gere kosten van invoer en verhogingen van de indirecte belastingen in hoge mate bijdroegen. We hebben zeker prijsinflatie gehad, zoals onder de gege ven omstandigheden onvermijdelijk was, maar met een devaluatie van veertien procent was deze inflatie niet groter dan de uwe zonder devaluatie", 7.0 zei minister Jenkins. ADVERTENTIE Felle tijgerbenzine tanken. En gelijk meespelen in de Esso Maanrace. Met prijzen tot 1.000 gulden! Onbeperkte prijzenpot. DJAKARTA De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, heeft gewaarschuwd dat een economisch zwak en politiek labiel In donesië een gevaar zou kunnen wor den voor zijn buren en voor de gehele wereld. Hij voegde eraan toe, dat Ja pan zou kunnen helpen dit te voorko men. De minister, die sprak op een lunch van de buitenlandse journalistenclub in Djakarta, stelde voor, dat Japan een „Marshallplan" voor Zuid-Oost- Azië opstelt evenals de Verenigde Sta ten na de tweede wereldoorlog voor Europa hebben gedaan. Malik zei verder: „Wij constateren een stijging van de schulden van het arme deel van de wereld aan het rij ke. De ontwikkelde landen gaan steeds meer vooruit en de ontwikkelingslan den raken steeds meer achterop". Aan de oplossing van dit probleem moet in het komende decennium de hoogste prioriteit worden gegeven. Indonesië wil hierbij graag een rol spelen, aldus Malik. Hij deed zijn voorstel dinsdag, maar kwam onmiddellijk onder druk te staan van de andere deskundigen, die de maanconferentie in Houston bijwonen, en van het publiek. Hij ontving een aantal anonieme brieven, waarin on der meer werd voorgesteld dat hij maar mee moest gaan, als een kern- ontploffing op de maan plaats had. Tot dusver zijn slechts registraties van bevingen tot een diepte van 32 km onder de oppervlakte van de maan verkregen. De klap van het neerstorten van een rakettrap, van een Saturnus 4-b bijvoorbeeld tijdens de komende maanreis van de Apollo-13 in maart, zou trillingen van 48 km diepte terug zenden. Dan is men echter nog niet tot de kern van de maan doorgedrongen. Door de registratie van het neerstor ten van de „Intrepid", de maanlander van de Apollo-12, en twee andere schok ken hebben de geleerden de indruk ge kregen dat de maan een dood ding is met een omhulsel van losse voorwer pen. Wanneer deze korst bestaat uit fragmenten die door meteoorinslag zijn afgeslagen zouden de bevingen kunnen worden verstrooid. De instrumenten van de Apollo-11 hebben 83 schokken geregistreerd, tegen 20 van de instru menten van de Apollo-12. Op 10 en 16 december werden twee gebeurtenissen waargenomen die een der verliepen als de inslag van de In trepid. Het ontbreken van natuurlijke maan- bevingen kan betekenen dat ofwel de golven zich niet voortplanten, of dat de kern koud is en er niets gebeurt. Dat laatste, een dode maan dus, is het meest waarschijnlijk, aldus Latham. Een andere deelnemer aan de maan conferentie, dr. R. L. Fleischer van de maatschappij General Electric, zei aanwijzingen te hebben dat de maanstenen ongeveer gemiddeld 1500 jaar stil liggen en daarna worden om gegooid, meestal door meteoren. Dit blijkt uit metingen aan de invloed van kosmische straling op de oppervlakte van de stenen. Dr. Edward Fireman van het astro- fysisch observatorium te Cambridge (Massachusetts) zei dat zijn studie van de straling in de maanmonsters geen verrassing heeft opgeleverd. BEIROET De Libanese regering heeft de opperbevelhebber van de strijdkrachtige generaal Emile Boesta- ni vervangen door brigade-generaal Jean Joejaim. Generaal Boestani te kende in november vorig jaar de overeenkomst van Cairo, waarbij de Palestijnse commando-organisaties toe stemming kregen vanuit Libanees ge bied te opereren. De verandering aan de militaire top is bekendgemaakt door premier Kara- mi na een kabinetsvergadering. Generaal Boestani zal tot ambassa deur in het buitenland worden be noemd'. Er is geen nadere verklaring voor het ontslag gegeven dat volgt na een verhit debat dinsdag in de parlements commissie voor de buitenlandse betrek kingen, waarbij door afgevaardigden uit Zuid-Libanon kritiek op de generaal is geleverd. Generaal Boestani is drie jaai opper bevelhebber geweest. In november zorgde hij door het akkoord van Cairo voor de beëindiging van het bloedige conflict tussen het leger en de Pales tijnse commando's waarbij meer dan 150 mensen om het leven kwamen. Het conflict had zes maanden geduurd, pe commando's eisten vrijheid van handel op Libanees gebied, maar het leger EDGARTOYVN Edmund Dinis, df openbare aanklager in de zaak-Kenne- dy, heeft gedreigd zich terug te trek ken, tenzij hij meer vrijheid krijgt bij het verhoren van de getuigen. Dit werd hem toegestaan. Rechter James Boyle, die het onderzoek in Ed- gartown leidt, gaf Dinis zijn zin. Had hij dat niet gedaan dan zou het onder zoek zijn uitgesteld. Dinis is de man, die om dit onderzoek heeft gevraagd. Boyle blijft echter, tegen de zin van Dinis is, de volgorde bepalen, waarin de getuigen worden ondervraagd. Maandag, op de eerste dag van het onderzoek, was het de beurt aan sena tor Edward Kennedy. Dinis zou a n de zaak een drama tisch einde hebben willen maken door Kennedy als laatste getuige op te roe pen, samen met de twee mannen, die de senatoi vorig jaar 18 juli hielpen bij zijn pogingen om Mary Jo Kopech ne te bevrijden uit Kennedy's auto, na dat deze in een baai was gestort. Twee goede vrienden van Senator Edward Kennedy hebben een verkla ring afgelegd tijdens het onderzoek naar de dood van Mary Jo Kopechne, aldus is uit welingelichte bron verno men. De neef van de senator, Joseph Gar- gan, en de advocaat Paul Markham, verklaarden allebei dat zij dachten dat Kennedy naar de politie wilde gaan. toen hij het kanaal overzwom dat het eiland Chappaquidick van het vaste land scheidt. Kennedy zelf heeft verklaard, dat zij hem hadden geholpen toen hij naar Mary-Jo Kopechne zocht, die in zijn auto vastzat nadat hij van een brug af het water was ingereden. Gargan en Markham verklaarden, dat zij pas 's ochtends vernamen dat Kennedy niet naar de politie was ge gaan. Nadat zij ve.geefs bij de auto naar Mary-Jo hadden gezocht, zouden zij de senator hebben aangespoord de politie in te lichten. Zij zijn van me ning dat hij dit niet heeft gedaan om dat hij „verward en ontsteld" was. Zij brachten Kennedy met de auto naar de pont, maar hij sprong in het water en zwc naar de overkant. Wat Markham en Gargan daarna deden is niet bekendgemaakt. Alle vijf meisjes, die met Mary-Jo het feestje van Kennedy op Chappa quidick hadden bijgewoond, hebben in zeer korte tijd eveneens een getuigen verklaring afgelegd. Daarna is een begin gemaakt met het verhoren van de overige getuigen: De eerste getuige was Russel Peachy, de bedrijfsleider van het hotel, die zei dat hij met Kennedy had gepraat om ongeveer twee uur op de morgen van de 19e juli, een paar uur na het on geluk. De senator had toen een rusti ge indruk gemaakt. De kleren die hij aan had waren droog. Dr. Donald Mills, de assistent van de lijkschouwer die gezegd had dat mej. Kopechne ver dronken was, maar geen lijkschouwing had verricht, sprak ongeveer 20 minu ten. Na afloop verklaarde hij da' hij de medische bewijzen had geleverd die men had kunnen verwachten. LONDEN Dr. Aubrey Manning, lector in de zoölogie aan de universi teit van Edinburgh, schrijft in het blad „Vruchtbaarheidsbeperking", dat de Britse bevolking zozeer toeneemt, dat het lonend is 500 pond sterling (f 4300) te bieden aan iedereen die zich wil la ten steriliseren, ook al wordt daardoor maar één kind minder geboren. Hij wees erop dat de prenatale zorg de nationale gezondheidsdienst alleen al 20 pond per geval kost. Elke dag ko men er op de Britse eilanden naar zijn zeggen duizend zielen bij. trachtte hun activiteiten tot Zuid-Liba non te beperken. De hernieuwde acti viteit van de commando's op Israëlisch gebied heeft vrscheidene Israëlische invallen in Zuid-Libanon tot gevolg ge had. De Libanese minister voor Binnen landse Zaken, de socialist Kamal Joem- blat, heeft de regering aangespoord om, ter verdediging van 's lands zuid grens met Israël, de Sovjet-Unie om wapens te gaan vragen. De traditionele wapenleverenciers van Libanon zijn de westelijke landen met vooraan Frankrijk en de Verenig de Staten. Zuid-Libanon, van waaruit voortdu rend door Arabische guerrilla's aanval len worden gedaan op Israël, is meer en meer het doel geworden van Is raëlische vergeldingsacties. Om aan het nodige geld voor nieuwe wapens te komen, stelde minister Joemblat voor dat men de olieproduce rende Arabische landen om een lening groot 5 tot 8 miljoen pond sterling moet vragen. Hij bood aan om als hoofd van een missie te dien einde naar de verschillende Arabische hoofdsteden te gaan. „Libanon", zei hij, „heeft het recht hulp te vragen aan de Arabische lan den om het eigen land en volk te kun nen beschermen". Hij stelde voor om in het zuiden van het land een soort van volksmilitie te gaan vormen, en in dat gebied fortifi caties en schuilplaatsen tegen luchtaan vallen te bouwen. Hiertoe riep hij de medewerking in van het Libanese le ger en van de guerrilla-organisaties. WASHINGTON, De Amerikaanse minister van Defensie, Meivin Laird, heeft verklaard, dat de Verenigde Sta ten de introductie van een nieu\ e stra tegische bomenwerper of het aan schaffen van meer strategische pro jectielen voor de marine zal moeten overwegen, als de Sovjet-dreiging gro ter bljjft worden. De minister verklaarde tegenover journalisten, dat Amerika deze stappen moet overwegen, als de Sovjet-Unie zijn marine verder zou uitrusten met ss9 - projectielen, die de Amerikaanse vergeldingsmiddelen zouden kunnen vernietigen. Ook noemde Laird in dit verband het uitblijven van vooruitgang bij de „Salt-besprekingen" in Helsin ki. Laird liet duidelijk blijken dat als nog geen beslissing is genomen, maar hij zei dat verschillende mogelijkheden door de regering Nixon zullen worden overwogen op de komende bijeenkomst van de nationale veiligheidsraad. Volgens Laird zou de regering een aantal maatregelen van diverse aard kunnen treffen als men van mening was dat de Sovjet-dreiging te groot werd. Een 18.620 ton metende Liberiaan se tanker, de Sofia, is gisteren in de Stille Oceaan op zeshonderd mijt ten zuidoosten van Tokio, in tweeën gebroken. De kapitein en zes bemanningsleden worden vermist. Op het nog drijvende achterschip bevonden zich 22 overle venden. Zij werden aan boord geno men van een passerende tanker. De Sofia kwam uit Bayton in Texas. Het schip was onderweg naar Singa pore. Het had gisteravond Yokohama zullen aandoen om brandstof in te ne men. GREAT WITLEY De Anglicaan se dominee van het dorpje Great Wit- ley in het Engelse graafschap Worces tershire heeft een boete gekregen van bijna 700 gulden, omdat hij verschil lende malen het offerblok in zijn eigen kerk had gelicht. De 38-jarige ging slechts zover met de ingebrachte be schuldigingen mee, dat hij bekende vier maal diefstal te hebben gepleegd, waarbij hij in totaal ongeveer 50 gul den had buitgemaakt. Ter verdediging zou hij hebben aangevoerd, dat hij door de bank genomen slecht bij kas zat, getuige zijn verklaring: de rech ter vroeg mij of ik wel eens naar een whistpartij ging, maar ik wilde nooit gaan, omdat ik wist dat dat geld kost te en ik had niets. LAUSANNE Een in Lausanne verschijnend blad heeft melding ge maakt van een plan van het „Volks front voor de bevrijding van Palesti na" om drie Zwitserse ambassadeurs te ontvoeren. De Belgische politie zou er enkele weken geleden de lucht van hebben ge kregen, dat ambassadeur Philippe Zut- ter in Brussel op de nominatie stond te worden ontvoerd. Sindsdien zijn er speciale maatregelen getroffen om de ze diplomaat te bewaken. Ook de Zwit serse ambassadeurs in Tunis en Ma drid, respectievelijk René Stoudman en Robert Maurice, zouden extra wor den bewaakt. In officiële Zwitserse kringen sprak men naar aanleiding van het bericht in de „Feuille d'Avis de Lausanne" van een „oude geschiedenis", die zich nog voor het proces in Winterthur zou heb ben afgespeeld. In dit proces werden eind vorig jaar drie Palestijnen tot twaalf jaar gevangenisstraf veroor deeld, wegens een aanval op een Is raëlisch lijnvliegtuig op de luchtha ven van Zürich op 18 februari 1969. Een lid van de Israëlische veiligheids dienst die een der aanvallers dood schoot, werd toen vrijgesproken. In gerechtelijke kringen in Brussel heeft men woensdag alleen willen ver klaren, dat veiligheidsmaatregelen wa ren getroffen. Doch, zo voegde men hieraan toe, er worden wel meer vei ligheidsmaatregelen getroffen ten be hoeve van buitenlandse personaliteiten. DORDRECHT Een technisch in stallatiebureau in Dordrecht heeft de werkgeversorganisatie, waarbij het is aangesloten gevraagd onderhandelingen te beginnen over een c.a.o. voor de he le tak van bedrijf. De onderneming wil daarmee de impasse in het overleg over c.ao. klein-metaal doorbreken. Het Dordtse installatiebureau, Visser en Van der Giesen NV (met ruim vijf honderd werknemers) heeft de Algeme ne vereniging voor de centrale verwar- mings- en luchtbehandelingsindustrie gevraagd, binnen veertien dagen met de onderhandelingen te beginnen. De dis trictsbestuurders zijn met de directie van mening, dat het beste is can tot landelijke overeenstemming te komen. Als de onderhandelingen over twee weken niet zijn begonnen, acht de di rectie van het installatiebureau zich niet meer gebonden aan het collegiale overleg. Zij zal dan op 23 januari een c.a.o. voor het bedrijf afsluiten en daar uit mede de consequentie trekken voor het lidmaatschap van de organisatie. Naarstig zoekt de Londense politie nog altijd naar sporen die kunnen leiden tot de ontvoerde mevrouw Mu riel McKay. Nu tien dagen na haar verdwijning, is men nog geen stap dichter bij de oplossing van de ont voering. Foto: politiemannen zoekend in het meer van Wimbledonpark. RALEIGH (Noord Carolina) lot 18-jarige meisje Marie Hill, dat ter dood is \eroordeeld wegens moord op een blanke winkelier in oktober 1968, zit nog steeds op de gaskamer te wachten. Tegenstanders van de doodstraf, die beweren dat Marie nooit ter dood zou zijn veroordeeld, als zij blank was geweest, zijn een campag ne begonnen om haar te redden, en om de doodstraf in Noord-Carolina te laten afschaffen. Leon White, directeur van het co mité van Noord-Carolina voor ras- senjustitie, verklaarde het volgende: „dit is een goed voorbeeld van on recht tegenover de negers in Noord- Carolina. Wij willen dat Marie Hill opnieuw terecht staat, en dat dit af schuwelijke systeem wordt afge schaft. Het geldt trouwens toch al leen voor negers en armen". Op het ogenblik zijn in Noord-Ca rolina negen personen ter dood ver oordeeld, op twee na allen negers Een aantal voorstanders van Ma rie Hill hebben een eigen organisa tie gevormd, „het comité om Marie Hill te redden". Een deel van de le den gelooft dat zij onschuldig is. An deren zijn slechts van mening da^ iemand van 18 jaar niet ter dooc' mag worden veroordeeld, wat voo: misdaad zij ook gepleegd mag heb ben. Tijdens het proces hield Marie zelf vol dat zij onschuldig is, en dat zij niet in de stad was toen de -win kelier werd neergeschoten. Volgens een politieagent zou zij een verkla ring hebben getekend waarin zij toe gaf schuldig te zijn. Een gemengde jury veroordeelde haar ter dood. Een aantal van Marie's voorstan ders geloven dat zij nooit de gaska mer in zal gaan. De gouverneui van Noord-Carolina, Bob Scott, staat bekend als een tegenstander van de doodstraf. Hij kan het vonnis ver zachten. Marie Hill is niet de enige neger- kiener die in Noord-Carolina op de dood wacht. Een 16-jarige negerjon gen, Robert Louis Rosebord, is even eens ter dood veroordeeld, maar on danks zijn prille leeftijd, heeft zijn zaak niet dezelfde emoties opgewekt. Hij werd schuldig bevonden aan moord op een blanke vrouw. PARIJS De zogenaamde „ma giër van Marsal", de 41-jarige Mauri ce Gérard, die een jaar geleden onder opzienbarende omstandigheden in Oost-Frankrijk werd aangehouden, be vindt zich sinds woensdag op vrije voe ten. Hij werd bij de vorige jaarwisse ling met zijn vrouw Josiane gearres teerd op beschuldiging van verwaarlo zing van hun kinderen. Ruim een maand tevoren had het echtpaar de politie meegedeeld, dat onbekenden 2 van hun zes kinderen hadden ont voerd. Ook zou bij die gelegenheid een „sprekend beeld" zijn meegenomen. Destijds werd de veronderstelling ge uit, dat het echtpaar zelf de twee kin deren had laten verdwijnen, maar hier voor zijn geen bewijzen gevonden. Er zijn dan ook onvoldoende aanwijzin gen die een proces zouden rechtvaardi gen, aldus de openbare aanklager in Metz. Marsal is een dorp in Lotharin gen. W/est-Duitsland en Hongarije hebben dezer dagen aan hun wederzijd se handelsmissies in Boedapest en Keulen consulaire bevoegdheden ver leend, zoals het uitreiken van pas poorten en visa. Deze onopvallende stap van toenade ring is symptomatisch voor de dra den die op het ogenblik worden ge sponnen tussen Bonn en de Oosteuro- pese hoofdsteden. Met Moskou zijn besprekingen aan da gang over de uitwisseling van non- agressieverklaringen. Met Warschau zijn eveneens onderhandelingen op til, en Praag heeft herhaaldelijk te kennen gegeven dat het nu het tijd stip voor een betere verstandhouding gekomen acht. Zelfs de Oostduitse leider Ulbricht la een correspondentie met Bonn begon nen, maar hij is zeker de minst gra tige en zal misschien proberen ora heel de ontspanning jegens Oost-Eu ropa te doorkruisen. Jaren lang hadden de Oosteuropese landen eendrachtig de officiële erkenning van Oost-Duitsland door Bonn als voorwaarde gesteld voor el ke verdere vorm van toenadering. Nu echter hebben de communistische landen die o.m. economisch be lang hebben bij een betere verstand houding met de Bondsrepubliek deze voorwaarde op de jongste top conferentie in Moskou geruisloos ter- MüNCHEM Van de 317 inwoners van strafinstellingen in Beieren die voor Kerstmis en de jaarwisseling verlof hadden gekregen, zijn er slechts elf of 3,5 procent niet teruggekeerd. Het ministerie van Justitie in Mün- chen sprak van een volledig geslaagd experiment. Enkele verlofgangers kwa men weliswaar wat later dan was af gesproken, doch zij keerden vrijwillig en op eigen kracht terug. WALTER ULBRICHT spelbreker zijde gelegd. Oost-Duitsland moet sich er wel bij neerleggen dat van nu af aan de communistische broederlanden op eigen gelegenheid een vergelijk met Bonn mogen zoeken. De principiële speelruimte voor Bonn lijkt voor afzienbare tijd vastgelegd. De socialistisch-liberale regering- Brandt is bereid Oost-Duitsland te er kennen als één van de twee staten binnen de min of meer symbolische „Duitse natie". Tot één ding is Bonn echter niet bereid: tot de officiële volkenrechtelijke erkenning van Oost- Duitsland. TYe Bondsregering is daarbij niet al- leen gebonden door de grondwet en door haar eigen regeringsverkla ring. Ook om binnenlands-politiek# redenen kan zij niet verder gaan. Vernuftig heeft Walter Ulbricht het ini tiatief genomen in dit politieke schaak spel. In zijn spectaculaire brief aan de Westduitse Bondspresident Heine- mann stelde hij een „staatsverdrag" tussen beide landen voor, dat o.m. uitwisseling van ambassadeurs om vat. Dit komt neer op volkenrechtelijke er kenning, maar Ulbricht vermeed zorg vuldig deze formule, waar Bonn im mers niet aan wil. Tegelijkertijd lanceerde Oost-Berltyn nog veel meer eisen: West-Duits- land zou uit de NAVO moeten treden, het zg. Duitsland-verdrag met de westelijke bondgenoten opzeggen, enz. Niettemin ziet Bonn een klein stapje vooruit in het feit dat Ulbricht niet meer alle contacten bij voorbaat af wijst. In dé Westduitse hoofdstad wordt nu gewerkt aan een tegenvoor stel. Gezien de principiële tegenstelling tus sen de beide staten zijn illusies over een verzoening natuurlijk misplaatst. Bonn wil Oost-Duitsland paaien om op lange termijn de „Duitse natie" te behouden Oost-Duitsland daarentegen wil de definitieve splijting bekrachti gen en het communistisch bewind le gitimeren door 'n plechtige erkenning van zijn voornaamste tegenspeler, de Bondsrepubliek. Door zijn hoogespannen verlanglijst houdt Walter Ulbricht op zijn minst twee ijzers in het politieke vuur. Hij kan hardnekkig vasthouden aan zijn maximale eisen teneinde op lan ge termijn zijn doel te bereiken. Hij behoudt zich echter ook de vrijheid voor Bonn op het stuk van de „er kenning" ietswat tegemoet te komen, met het perspectief later geleide lijk de volledige erkenning binnen te halen. /"Ongetwijfeld prefereert de onbuigza- me partijleider in Oost-Berljjn het eerste, doch' dat zou .hem kunnen noodzaken de reeds begonnen contac ten met Bonn op een gegeven ogen blik nors af te breken. Daarmee zou Oost-Duitsland zijn rode broeders in Moskou en Warschau in een moei lijk parket brengen. communistische solidariteit zou het dan welhaast noodzakelijk maken dat dan ook Rusland' en Polen niet verder met West-Duitsland in zee gaan. In Bonn wordt ook met een dergelijke ontwikkeling al rekening gehouden. i vraag is nu: reikt Ulbrichts onaf- hankeljjkhcid binnen het ooste lijke kamp inderdaad zo ver dat hij zich de rol van spelbreker zal kunnen veroorloven? Waarschijnlijk zal dit reeds binnen weinige weken duide lijk worden.

De Vallei | 1970 | | pagina 11