Veenendaals dagblad Meer griep in Nederland Buiten Minister Witte met moeite opgespoord Door plassen en sneeuw paleiswaarts THEMA-AVOND WERD „GOED LEVEN"-DIG union elektra TOMPOES morgen malse rosbief Van eigen deeg Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Fout in de regie bij nieuwjaarsreceptie Jongeren verstoorden VARA-uitzending Morgen beginnen ive met DOOI D Beverwij kse kweekschool bezet STERKE TOENEMING ZIEKTEVERZUIM Marten Toonders beroemdste strip Geleidelijk zachter I TRECHT De Hoii^kon^riep in Nederland neemt toe. N ooral in het Noorden, Oosten en /uiden van Nederland zijn veel mensen ziek. Alleen in liet Westen is het beeld van arbeidsverzuim vrijwel normaal. Natuurkalcndcr Wapen U tegen vocht en kou met een ve r w 0 r m 1 nq s - mg t ro s Volgens een recent vergelijkingsondfrrzoek: ERKEND DE BESTE ACUUT EIGEN STANDPUNT een goed stuk vlees hoort erbij doperwtjes, andijvie of champignons met Goed idee! Bv*. *xh rwfactto an administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Tetet. 08385-10550 (adm.)f 10757 an 10955 (rad Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p w.. 4,40 p.m., 13,10 p.k. r VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 8 JANUARI I970 - 44a JAARGANG no. 6 IINIMIMMIIIIIMttMIIlIHHI' •miiiimiNnNiiiminiMMiiiiiiiiiiiiimviiHfMiiivifniiiMiiiiiiiMiiiniiiMiniimiiiiiiMitMiMiiitiiHiiiiiiMiiiiiMiMtiitiiiiitiiiiitii De Leidse griepspecialist dr. N. Ma- surel geeft toe, dat er een lichte verho ging is te zien in het aantal griepgeval len. „Maar", aldus zijn lezing, „veel is er niet veranderd". Eerder had dr. Masurel „geen grote griepgolven in Ne derland" voorspeld. Volgens deze Leidse medicus is Ne derland vrij ongevoelig voor de griep, omdat wij vorig jaar reeds door een epidemie zijn getroffen. Daardoor heeft de bevolking voldoende antistoffen ge kregen. Bij de Kema in Arnhem is het aantal zieken viermaal 7,0 groot als normaal in de winter, 'n de Arnhemse fabrieken van de AKU ligt het aantal zieken boven de tien procent. Ook de PTT kampt in haar bestel dienst met veel zieken. Hierdoor zijn in Rotterdam. Schiedam. Helmond, Heer len, Haarlem en Nijmegen moeilijkhe den in de bezorging ontstaan. In Groningen ligt de helft van de ruim honderd post bestel Iers met griep in bed. Als gevolg daarvan zijn duizen den nieuwjaarskaarten nog steeds niet bezorgd. Er zijn taxi's ingezet om de bestellers onderweg van nieuwe post te voorzien. In de provincie Groningen schommelt het ziektepercentage rond de tien pro cent. Ook in het Zuiden stijgt het aan tal griepgevallen. Bij Philips in Eindho ven is één op de twintig werknemers ziek: een cijfer dat twaalf procent bo ven het jaargemiddelde ligt. Daf in Born spreekt van een lichte toeneming, de Staatsmijnen van een forse toeneming vjpn het ziekteverzuim sinds vorige week. Vah de 2600 werkne mers van de Sphinx in Maastricht zijn 14.3 procent van de mannen en 17,2 pro cent van de vrouwen en meisjes ziek. Opvallend is dat in het grensgebied fNngeveer het enige, dat ik op de l prachtige aanwijzer van dag en I datum „N at uur m onume n- 1 ten-kalender" te zeggen heb, f is, dat. hij slechts zes inplaats van 1 twaalf bladen teltwant dan had- l den wij het dubbele aantal grote kleurenopnamen van nu! Stuk voor I stuk zijn dit nl. juweeltjes van foto-, reproduktie- en drukkunst en ik, kan mij voorstellen, dat er later ivel hier of daar een exemplaar van zo'n plaat omlijst aan de wand zal prijken. Nu 1970 tot het natuurbescher- I mingsjaar werd uitgeroepen, is het f zinvol, dat een lichaam als de ,,Del- ta Lloyd Verzekeringsgroep" zich f achter het goede doel stelt door middel van deze kalender, die ons dag-in-dag-uit bepaalt bij de activi teiten van de Ver. 1. Behoud van Natuurmonumenten. Veel kunnen dit er uiteraard op zes bladen niet wezen, maar men heeft bij de keu- l ze zoveel mogelijk de veelzijdig- heid van onderwerpen betracht. Zo 1 zien we „de Wieden", het uitge- strekte moeras- en plassengebied in N.W.-Overijssel van liefst 3500 ha. Hier zal een bezoekerscentrum I worden gebouwd, waartoe hopelijk de gelden o.m. beschikbaar komen j uit de verkoop van deze kalender. Bijzonder aantrekkelijk zijn voorts f de sleutelbloemen van het Hei- mans-Reservaat (Zuid-Limburg) en de lentetooi der gele lissen bij het Quackjeswater (Oost-Voorne), doch ge zult het mij niet ten kwade dui den, dat ik een speciaal zwak heb voor de bloeiende hei van het Dee- lerwoud (door Wim K. Steffen ge fotografeerd) en voor de beek van Wolfheze, al zal kwalitatief de win- ter op de Kortenhoefse Plassen me- I nigeen nóg meer bekoren. Hoe dit alles zij deze schilderachtige rniiurtooi vermkt oog en hart. Het blijkt evenwel niet duidelijk, wadr, f hoe en voor welke prijs ge er een kunt verwerven, doch dit hoort ge f eventueel wel bij Natuurmonu- j menten". Herengracht 540, Amster- i dam, telef. 246212. 8 JAN. '70 A. B. WIGMAN naar verhouding veel meer Belgische dan Nederlandse werknemers getroffen zijn door de griep. Wa1 het Westen betref! De Koninklijke Shell NV spreekt van en lichte stijging. Bij Esso is de griep nauwelijks merkbaar: bij de Ne derlandse Spoorwegen niet verontrus tend. Bij Verolme is het ziekteverzuim normaal; bij de KLM niet opvallend. De griepepidemie begint in België wat aan kracht in te boeten. Uit de jongste officiële gegevens valt op te maken, dat het aantal zieken bij grote bedrijven nu varieert van vijf tot twin- lig procent. Op het ministerie van Volksgezondheid in Brussel verwachtte men woensdag, dat de epidemie over een paar weken nagenoeg verdwenen zal zijn. DEN HAAG Minister Witteveen (Financiën) is gisteren met grote moeite opgespoord in zijn vakantieverblijf in een dorpje bij Marseille. Hij zou vandaag met de regerings-Friendship naar Nederland terugkeren. De premier kon niet tot 't aanzoeken /.e had evenwel zijn juiste vakantie van een nieuwe minister van Eco nomische Zaken overgaan zonder daarover overleg te hebben gepleegd met de minister van Financiën. De- DR. WITTEVEEN onvindbaar adres niet achtergelaten. Met moei te heeft premier De Jong gisteren contact met hem gekregen en met hem afgesproken, dat hij vandaag meteen terug zou keren. Politici in Den Haag ook uit zijn eigen partij, de VVD vinden het wat vreemd, dat de minister van Financiën met vakantie ging, ter wijl in het kabinet spanningen be stonden over het al of niet goedkeu ren van de metaal-cao. De tegenwoordige staatssecretaris van Financiën, dr. F. H. M. Grap- perhaus (42). wordt genoemd als de meest waarschijnlijke opvolger van mr. L. de Block als minister van Economische Zaken. Dr. Grapperhaus /.ou bereid zijn de portefeuille van Economische Za ken over te nemen, hoewel van hem bekend is dat hij nog graag een stuk belastingwetgeving zou willen voltooien. Daar staat dan tegenover, dat technisch ingewikkelde zaken als de btw en de vennootschapsbe lasting al zijn afgewerkt DR. GRAPPENHAUS kanshebber Intussen heeft de Koningin mr. L. de Block gisteren op de meest eervolle wijze ontslag verleend als minister van Economische Zaken. Men zie verder elders in dit blad. nNmniimiimiiitiiiKNtMiiii IINIIfKlIHHtHIMIIIIIIIItllfl rIeld'en zal een snecuwruimploeg(je) met zoveel militair eerbetoon zijn omringd als gistermorgen in Amsterdam, voor het Paleis op de Dam. Door een nog onopgehelderd misverstand icas de stadsreiniging te laat begonnen met het sneeuw-, ijs- en moddervrijmaken van het pla veisel voor het paleis. De mannen waren daarmee nog bezig toen Koningin en Prins arriveer den voor de nieuwjaarsreceptie voor het corps diplomatique (foto rechtsj. Het. was gisteren tevens de 33-ste verjaardag ran het huwelijk van het koninklijk paar. De etree was echter niet bepaald een bruid waardig Voorzichtig de sneeuwresten en de dooiplassen mijdend, zocht Ilare Majesteit zich een weg naar de rode loper om het paleis te kunnen bin nengaan. Een nabijgelegen afvoerputje was nog verstopt en terwijl de gasten op een even omzichtige en moeizame wijze als het koninklijk paar het paleis werden binnengeleid, waren mensen van Publieke Werken nog bezig de afvoer vrij te maken (foto onder). e thema-avond van de VAR A-televisie over „Goed leven andere mo gelijkheden op het gebied van onderwijs, wonen en samenleven" is giste ren anders verlopen dan de kijkers, cn wellicht ook de VARA zelf. zullen heb ben verwacht. Tegen negen uur zorgde een groep jongeren in de congreszaal van het Jaarbeurscomplcx te Utrecht, waarin de uitzending plaats had. name lijk voor een wel zeer onverwacht en ingrijpend alternatief, door van de VARA te eisen er een politiek gebeuren van te maken en door het programma ook in deze richting te sturen. Gedurende het eerste gedeelte (tus sen zeven en acht uur) had de thema avond een rustig verloop. Tijdens een „normale" teach-in werden de voor- en nadelen van huwelijk, gezin en commu ne door jonge en oude woordvoerd(st)- ers tegen elkaar afgewogen. Toen echter in het tweede gedeelte de Duitse tv-film „Opvoeding tot ongehoor zaamheid" (over anti-autoritaire kleu terscholen in Duitsland) was vertoond en men daarover wilde gaan discussië ren, stak een jongeman in de zaal de lont in het kruitvat door te constateren, ADVERTENTIE 'thermostatisch behaaglijk - veilig - gezond dat deze thema-avond een vrijblijvende kritiekloze en actieloze aangelegenheid was. Een aantal jongeren dat het met hem eens was, begaf zich vervolgens naar de tafel van hoofdgespreksleider Wim Klin kenberg, benam hem het uitzicht op zaal en camera's met spandoeken en een bordje „storing", riep „maatschappij en politiek!" en deelde stencils uit. De jongelui kregen van gesprekslei der drs. L. Nauta (die de discussies ove rigens even goed in de hand zou blij ven houden als de microfoon) gelegen heid om hun voornaamste bezwaren openbaar te maken. Na enkele minuten muziek door de pop-groep „Brainbox" volgde in plaats van een discussie over „Opvoeding tot ongehoorzaamheid" meteen al de ver toning van „De Krakers". Ook over de ze film (die later op de avond in het derde onderdeel, over het wonen, had zullen worden gedraaid) werd echter niet gedebatteerd, want zowel de dis cussieleiders als de opposanten (de rest van het publiek kwam niet of nauwe lijks meer aan bod) voelden meer voor accute discussie over de functie van de ze uitzending en van de VARA. Een en ander werd plotseling nog ge ïntensiveerd en gestimuleerd door de binnengekomen mededeling, dat vijf tien stakingsleiders van de Pedagogi sche Academie te Beverwijk waren ge schorst en men, in aanwezigheid van onder anderen een leraar van deze aca demie en een van de geschorste stu denten, onmiddellijke stellingname te gen het schoolbestuur in Beverwijk eis te. alsmede een oproep tot staking van alle studenten aan andere kweekscho len in Nederland, die over het onder wijs aan hun school ontevreden waren. Presentator Pier Tania zei desge vraagd, dat hij niet het standpunt van de VARA in deze kwestie kon weerge ven, maar wel zijn eigen standpunt, wat hij dan ook probeerde. Tenslotte werd de jongelui toegezegd, dat de VARA nog een afspraak met hen zou maken om na te praten over de kwestie van de Maagdenhuisbezetting, die volgens enkele opposanten door de actuliteitenrubriek .Achter het nieuws' de grond was ingetrapt. Ook werd verlenging van zendtijd ge- eist, maar dat ging niet door, omdat om half elf een andere zendgemachtig de (de HIRO) de lucht in moest. BEVERWIJK Dc situatie aan de Katholieke Pedagogische Academie te Beverwijk heeft zich vanochtend op nieuw toegespitst tot een hoogtepunt van wanorde. De school is door dc „al ternatieven" bezet. Nadat maandag de lessen aan deze kweekschool normaal waren hervat en ook gevolgd werden door de afgeschei den leerlingen die de „Alternatieve Pe dagogische Academie" hadden ge vormd, is er dinsdag opnieuw een klein conflict ontstaan doordat enkele leerlingen naar een andere klas wens ten Ie worden overgeplaatst die volgens de directie vol was. Inderdaad, van morgen af zult u iedere dag in deze krant de altijd weer won derbaarlijke belevenissen kunnen volgen van Tom Poes, de wit-wollige creatie van meester-stripvcrteller Marten Toonder. En dan natuurlijk vergezeld van zijn onafscheidelijke meestei en vriend Olivier B. Bommel. Oil ie voor zijn vrienden maar desondanks allerwegen erkend als een heer van stand. En niet te vergeten de hooggeleerde professor Prlwytzkofsky, want ook hij speelt zijn rol mee op het eiland Starring en ook hij maakt kennis met het starwortel- sap... Maar waarom vooruit te lopen op het verhaal'7 Marten Toonder heeft kans gezien Tom Poes in heel de wereld beroemd te maken sinds hij, zo'n dertig jaar geleden, het eerste schetsje maakte (en weer in zijn bureau-la wegborg!) van zijn wonderpoes. In vele talen leest men zijn belevenissen en iedere dag weer grijpen duizenden mensen naar de krant om eerst even TVm Poes le le zen voor en aleer ze zich in het wereldnieuws verdiepen. En waarom? Omdat Toonder, wonend nu in Ierland, kans ziel de gebeurtenis sen van onze tijd in zijn strips te verwerken en dan op zo'n kolderieke ma nier dat iedereen ervan geniet en... de wijsheid die er onmiskenbaar in ver borgen ligt. met graagte accepteert. Aan „Tom Poes en de Mobbeweging". waaraan Toonder op dit ogenblik nog schrijft en waarmee wij morgen onze Tom Poes-publikaties beginnen, ligt het conflict tussen jeugd en bezadigdheid ten grondslag. En dat is een fijn gegeven voor iemand als I oonder. Afijn, we zijn blij dat we hel u in onze krant kunnen aanbieden. Morgen beginnen we. imnmiiMitMiimniitmmtmiMiiii 'itllMMMIIinifftMIMBti (Van onze weerkundige 1 medewerker) 1~pV zit verandering in de lucht. Tussen een naar het oosten wegtrekkend hogedrukgebied bo- ven Midden-Europa en Scandinavië en een diepe depressie ten zuidwes- ten van Engeland, dringt zachtere f oceaanlucht langzaam maar zeker over Frankrijk en België naar ons I land op. Vanmiddag en in de komende I nacht blijft het in Gelderland nog f matig tot licht vriezen, maar mor- gen overdag loopt de temperatuur I tot aan of boven het vriespunt op. Voornamelijk na vandaag is er een grotere kans op enige sneeuw of ijzel. Vooruitzichten voor zaterdag: lichte dooi bij een zwakke zuiden- wind. I Vanmorgen om half negen vroor het in Apeldoorn 5 graden, maar een station in Midden-Zweden meld- de 34 graden. Weersverwachting van het KNMI van donderdagavond tot vrijdagavond: Zwaar bewolkt met van het zuidwes ten uit sneeuw en ijzel. Vrij krachtige tot harde wind uil oost tot zuidoost, morgen afnemend tot matig en ruimend naar zuidoost tot zuid. Temperaturen vannacht om het vries punt. Morgen overdag lichte dooi. Morgen: Zon op: 08.46; onder: 16.49. Maan op: 10.15; onder: 19.01. ADVERTENTIE Televisiekijkend Nederland voor zo ver men althans de antenne gericht had op Nederland 2 heeft gister avond op het scherm een „beeld van deze tijd" kunnen zien. De Vara had deze avond bestemd voor een lang durige thema-discussie. Het thema was „Goed leven" en de discussie moest gaan over andere mogelijkhe den op het gebied van samenleven, van onderwijs en van wonen. Daartoe had men de congreszaal van het Utrechtse Jaarbeurscomplex afge huurd en een aantal mensen uitgeno digd om mee te discussiëren over te vertonen films en dergelijks. In goed Nederlands heet dat een ..teach-in". Het is allemaal anders gelopen. Een in de zaal aanwezige groep .jonge (en niet meer „o jonge maar wel „pro gressieve") lieden greep in en dwong de discussieleiders om het „Goed leven"-thema maar thema te laten en in plaats daarvan te discussiëren over een actueel gebeuren (schoolrel in Beverwijk) en over de positie van de Vara als communicatiemedium. En daar gingen discussieleiders en pre- sentators op in, zodat de uitzending een totaal ander karakter kreeg dan oorspronkelijk was bedoeld. Op één punt zijn we het eens met deze jongelieden: wij geloven evenmin dat verreweg het grootste deel van de Nederlandse bevolking behoefte heeft aan dit soort teach-in-gepraat. Vijf ennegentig procent van de kijkers zal nauwelijks geweten hebben wat een „commune" is en zal er ook geen be hoefte aan hebben dat te weten. In „progressieve" ogen is dat dom cn achterlijk we weten het, maar de meeste mensen hebben wel wat anders aan hun hoofd dan dit gefilosofeer en we kunnen dat heel goed volgen. Maar dat is dan ook wel het enige punt waarop we het met deze opposanten van dc Vara eens zijn. Goed. ze zijn geen ordeverstoorders (want de Vara vroeg als het ware om dergelijke in terrupties) en zij hebben geen huisvre debreuk gepleegd. Maar wat zij wel hebben gedaan is dit: de wil van hun eigen (heel kleine) groepje opgelegd aan de rest. Zij wensten aan he( woord te komen en zij dwongen de Vara hen aan het woord te laten en dat is een handelwijze die niets met vrij heid, niets met inspraak, niets met medezeggenschap maar alles met anarchie te maken heeft. En helaas is dat mode bij een bepaalde groep van onze samenleving. Eén vraag tot slot: Ls dit inderdaad een „beeld van onze tijd"? Ja, als men zegt dat het méér voorkomt maar heel duidelijk neen als men zou willen stellen dat DE Nederlander, DE mens van vandaag van mening is dat het zo moet. De groep die dat laatste meent is maar heel klein, schreeuwt alleen erg hard en lijkt daarom be langrijk. Juist dc televisie werkt cr vaak aan mee dat haar stem verder klinkt dan ze in feite waard is cn zo heeft die televisie dan nu ren koekje van eigen deeg gekregen. Wat toch tot nadenken moet stemmen!

De Vallei | 1970 | | pagina 1