Volgens politie kwamen vroegere bekentenissen zonder pressie Transatlantische telefoongesprekken 25 pet goedkoper Bisschoppen vrezen definitieve visie Provo zou van Amsterdam een ,Kabouterstad willen maken Nog andere kandidaten om De Block op te volgen VAN (HUMOORDEN VERDACHTE S. STAA7 WANKELEND DOCH ONTKENNEND VOOR RECHTERS We streken haar heus niet onder de kin OOSTDUITSE ATTACHÉ IN AMSTERDAM NAAR WEST- DUITSLAND Concilie voor aanvaarding van gehuwde priester, maar: Twee miljoen aansluitingen Ned. hulp ging bijna gelijk op naar Nigeria en Biafra BINNENLAND BEELDTELEFOON SPONTAAN KOSTGANGER VLINDERACHTIG DIENSTWEIGERAAR RON BOOT VRIJGESPROKEN MOEILIJKE VRAGEN NOG MOOIER BINNEN SCHEMA Stakende meisjes kregen eindelijk van mannelijke collega's steun OTSTHOUDIISG BEZWAREN PRAATJE DONDERDAS 8 JANUARI 1970 DEN BOSCH Riet S.-H., de 46-jarige Schijndelse die wordt beschuldigd van twee moorden en "ijf moordpogin gen. zei het gistermiddag ondanks haar Brabantse dialect duidelijk verstaanbaar: ..Zij zijn een natuurlijke dood ge storven. Ik heb ze niets gegeven, geen druppel, daar wil ik voor het vuur in". Riet had op de eerste dag van het proces voor de Bossche rechtbank van de zenuwen nu en dan gewankeld op haar niet slecht gevormde benen, maar tot de laatste mi nuut bleef zij onwankelbaar in haar opvatting: zij heeft haar vader en haar man niet vergiftigd. Riet S. in de hal ven het Bossche gerechtsgebouw. DEN HAAG Telefoneren met Noord-Amerika en Canada zal niet ingang van l april 25 procent goedkoper worden: telexverkeer zeventien procent. Op basis van het tegenwoordige verkeer betekent dit voor de gebruikers een be sparing van 3.6 miljoen gulden per jaar. Een telefoongesprek naar Amerika kost nu 32,40 gulden per drie minuten. Voor het Europese verkeer zullen 1 juli nieuwe tarieven gaan gelden. Het telefoneren naar verder gelegen landen zal in het algemeen goedkoper worden. De tarieven met omringende landen zullen gelijk blijven of een kleine ver hoging ondergaan. Nederland streeft naar liet invoeren van drie tariefzones. België, Luxem burg, Duitsland. Engeland en mogelijk Denemarken zullen in de eerste zone vallen. Aanvaarding van deze voorstel- I b familie J. Rikkelman aan het j Amerbos 417 in Amsterdam- Noord heeft de tweemiljoenste tele- loona.ii.sluiting in Nederland. Om kwart voor twaalf vanmorgen kwa- men de directeur-generaal van de l PTT, de heer II. Rcimoud en burge- j meester Samkalden de verbinding tot stand brengen. Iluizc Rikkelman kreeg een „bij- zonder modern toestel" met inscrip- lie. Het toeval wil dat de twee min- joenste terecht is gekomen in het oudste en grootste telefoondistrict i van hel land. De heer Rikkelman hoeft de en- j tree- en aan'egkorften niet te beta- len. noch het abonnementsgeld over 1970. Dat bespaart hem bij elkaar ongeveer 350 gulden. Op zijn eigen vraag: Is twee mil- joen bevredigend?, antwoordde de j beer Reinoud gisteren: „Het is wel j aardig, maar er blijft nog heel veel ie doen over. Om te beginnen bet wegwerken van de wachtlijst, waar op nu 120000 kavi:',.ten staan. Die willen wc in drie jaar voor het grootste deel wegwerken, maar dat gaat ons 360 miljoen kosten". Moedgevende mei' deling: „Daar na zullen tussen het aanvragen en het krijgen van een telefoon nog maar zes weken liggen". ilillllllllllllllllllllllllllllllllllll.il>IIIIIHIIIIIIHIIIII len zal voor de abonnees een besparing opleveren van ongeveer" 16.8 miljoen gulden per jaar. De heer II. Reinoud. directeur-gene raal van de PTT deelde gisteren verder mee, dat het bedrijf „het uiter ste zal doen om de binnenlandse tele foontarieven niet te verhogen, of die verhogingen te matigen". Nederland heeft negentig jaar nodig gehad om twee miljoen telefoonabon nees te krijgen. Voor de volgende twee miljoen zullen slechts tien jaar nodig zijn: als tenminste het geld beschik baar is en de vraag groot blijft. Binnenkort wordt begonnen met tele visiereclame om het telefoneren buiten de piekuren aan te moedigen. Op lange re termijn wordt gedacht aan mogelijk heden als telefonisch vergaderen. In alle nieuwe huizen en gebouwen, waarin vooraanleg wordt toegepast, en bij sanering van telefoonnetten zul len in de toekomst alle telefoonaanslui tingen worden afgewerkt met stopcon tacten. In bepaalde huizen zal de bin nenleiding misschien al bij de bouw worden aangelegd, ook met stopcontac ten. Aldus het begin van dé doe-het-zelf telefoonaansluiting. Philips is al klaar met de beeld-tele foon. In tien jaar zal praten en kijken via de telefoon technisch mogelijk zijn. De PTT weet overigens nog niet wan neer zij er nier komt en of het publiek er aan w il. „De telefoon zal gaan als je net uit bed bent..." Ook de toepassing van elektronica en computers staat voor de deur. Het druktoetskiezen zal een van de meest spectaculaire gevolgen zijn. Na haar arrestatie in november 1968 had zij dat wel bekend, maar onder druk. „Zij hebben uren zitten pesten", zei zij ovef- hët verhoor bij de politie. „Zij riepen alsmaar: Ge liegt, ge liegt, wel honderd keer". Een adjudant van de rijkspolitie in Schijndel kwam ver klaren dat zij voldoende rust tijdens de verhoren had gehad. „Toen het een keer laat w-as geworden, mocht zij van de officier van Justitie zelfs de volgen de morgen uitslapen". De politieman gaf echter ook toe: „Wij zijn niet zulke lieve jongens, dat wij haar voortdurend onder de kin streken." „Wij hebben wel eens met de vuist op tafel geslagen en ook weieens ge zegd. ge liegt". Riet had echter niet alleen de beken tenis een paar maal herhaald, ook bij de rechtbank, toen die over de verlen ging van haar voorarrest moest beslis sen, maar daarin ook bijzonderheden genoemd, die de politie op dat moment zelfs niet kon vermoeden. Nadat de eerste nacht vol verhoren al was afgesloten, was de bekentenis dat zij haar eerste man, Jo van Eijnd- hoven, 2 juni 1962 had vergiftigd, spon taan gekomen. „Hij had de avond tevoren met een flesje parathion, dat hij in huis had, .voor het ongedierte op de aardappel planten, de vier jongen van onze poes doodgemaakt. Ik zei nog dat hij dat niet moest doen, maar hij antwoordde: Als je je kop niet houdt, doe ik het jou". ..Toen hij parathion in een bordje melk voor de poesjes had gedaan, zet te hij de rest in de keuken. De volgen de ochtend heb ik een lepel in een kop koffie voor hem gedaan. Hij dronk de koffie achter elkaar op en vroeg er nog een". Toen hij kort na de kop koffie dood op de divan lag. had zij tegen een kennis volgens diens verklaring gezegd: „Hij had mij gisteren nog geslagen. Nu heeft hij ook eens wat". Een andere kennis had gehoord hoe zij diezelfde dag tegen een dochtertje zei: „Nu kan pappie jullie lekker niet meer slaan". Gisteren ontkende Riet dat Jo slecht voor haar was geweest en daar mee leek zij wel de waarheid te spre ken. Zelfs haar eigen familie meende dat Jo het slechter bij Riet had dan andersom. De familie meende ook dat haar in 1958 geboren jongste kind, Paula, op vallend veel gelijkenis vertoonde met een zekere Mike, een man die voor 1961, toen Riet en Jo in Zuid-Limburg woonden, bij het echtpaar in de kost was geweest. Deze Mike was ook peetvader van Paula, en had. volgens een zuster van Riet, haar nog vaak bezocht na haar verhuizing naar Schijndel, onder meer bij de begrafenis van Jo. Jo had ook wel eens geklaagd dat hij op de vijf kinderen moest passen terwijl Riet in café's ging dansen. Volgens het voor lichtingsrapport was dat altijd haar enige hobby geweest, al vanaf de tijd dat zij met haar zusje op een fabriek werkte. Riet had erbij verteld dat Jo zo'n slechte man voor haar was geweest. „Het was geen leven meer met hem". Die ontspanning met de daarbij be horende contacten met vreemde man nen was zij ook blijven nemen toen zij was getrouwd met Jo, die zij in 1949 op de kermis had leren kennen. Een arts had de reclassering zijn mening gegeven, dat Riet „een onge remde aanhalige vrouw" was. „Zij maakt geen onsympatieke indruk, maar beeft een vlinderachtig karakter". De psychiater van het huis van be waring had haar ook ronduit manziek genoemd. „Zij wil steeds een ander". Ten aanhore van een tribune propvol met bijna uitsluitend mannelijke be langstellenden, ontkende Riet dat alle maal. Daarbij was hel net als de re classering ook al had ondervonden: „Zij praat veel over bijzaken, maar ziet de hoofdlijnen niet". In de eerste anderhalf uur van de De Amsterdamse zedenpolitie heeft de 36-jarige H. S. aangehouden, die er van wordt verdacht zaterdagnacht een zeventienjarig meisje te hebben ver kracht. „Dit gebeurde op zijn kamer in de studentenflat in de Jordaan. DEN HAAG De 22-jarige dienst weigeraar Ron Boot is gistermorgen door het Hoog militair gerechtshof in Den Haag. conform de nieuwe vordering van de advocaat - fiscaal *oor de krUgsmacht vrijgesproken. Ron Boot stond terecht in beroep van het vonnis van de krijgsraad in Den Haag, die hem wegens weigeren aan militaire bevelen te voldoen had ver oordeeld tot anderhalf jaar en ontslag uit militaire dienst. zitting ging het nog wel. maar toen ging Riet voor het hekje plotseling zo staan wankelen, dat parketwachten haar moesten vastgrijpen. Terwijl de president de zitting even schorste, sprak haar advocaat, de vrij jonge mr. H. J. M. van der Putt, haar vriende lijk bemoedigend toe. Waarschijnlijk door hem geïnspi reerd. deed Riet vervolgens alle moei lijke vragen af met „Ik blijf bij mijn laatste verklaring". Het werd niet dui delijk of zij nauwkeurig wist wat deze laatste verklaring behelde die z.y had afgelegd nadat z'\) in januari 1969 haar bekentenissen had ingetrokken. Volgens die verklaringen had haar vader kort na de dood van Jo in de scbuur waarvan zij geen sleutel had een leeg parathionflesje gevonden, en was toen het vermoeden gerezen van zelfmoord. Dat vermoeden wilde zij gisteren echter niet uitspreken: „Ik heb het niet gezien en weet het dus ook niet". Ook haar zus Toos zou gezien hebben dat vader het gif flesje had gevonden. Jammer genoeg voor Riet ontkende Toos dat, zoals er zoveel werd ontkend dat Riet voor waar had verteld. Op het politiebureau was zij begonnen te ver tellen, dat Jo volgens de, huisarts aan een hersenbloeding was gestorven. Zij vertelde niet wat de huisarts de po litie had gezegd dat de dokter had voorgesteld het lichaam van haar man in het ziekenhuis te laten onderzoeken om de doodsoorzaak nauwkeurig vast te stellen, en dat zij dat had gewei gerd. Riet, die het op de lagere school niet verder dan de derde klas had gebracht, had haar eerste verhaal nog mooier gemaakt door te vertellen dat Jo wel vaker last van hoofdpijn had en in Lim burg al eens voor een hersenbloeding in het ziekenhuis had gelegen. Ook dat was van alle kanten weersproken. Zo was tijdens het vooronderzoek het bewijs voor de moord op haar eerste man de zaak waartoe de rechtbank zich gisteren beperkte gegroeid. De president, mr. Th. M. Geense probeerde gisteren haar telkens te wij zen op tegenstrijdigheden in haar ver klaringen, maar de verdachte kon dat vaak niet volgen. De oudste rechter sprong dan soms bij om het nog een voudiger te zeggen, maar meestal gaf dat ook geen baak Over het belastende materiaal Riet had bijvoorbeeld na haar bekentenis bij een reconstructie ook' beslist aan gegeven waar het kopje en het giffles je in de keuken hadden gestaan -— kon de raadsman voorlopig maar weinig in brengen. Mr. Van der Putt toonde door kritische vragen aan de getuigende po litiemannen echter al wel de verdedi ging krachtdadig aan te pakken. De president vond het gisterochtend al no dig de raadsman te vragen zich in zijn vragen te beperken, hoewel hij al veel langere series vragen van de officier, mr. J. Booster, wel zonder enige aan merking toeliet. Er was niet veel reden voor haast, want de rechtbank slaagde erin keurig binnen bet tijdschema te blijven. Dat schema hehelst voor vandaag behande ling van de moordpoging, die Riet voor 1961 al op Jo zou hebben gedaan. Bovendien worden dan de gerechte lijke geneeskundigen gehoord over de uitslag van de sectie, die in 1968 als nog op de stoffelijke resten van Jo was uitgevoerd. Aanleiding tot het op graven waren toen geruchten in het dorp geweest, maar gisteren bleek dat ook direct na de dood van Jo een ver moeden van misdrijf had bestaan. Een buurman was toen op heb politiebu reau gaan vertellen dat de plotselinge dood van de rpan volgens hem verdacht was. De onderwijzeres van een van Riets kinderen, een religieuse, vertelde de rechtbank gistermiddag, bij haar con- doléancebezoek destijds op verzoek van Riet een dikke laag schuim van de mond van de dode man te hebben ge veegd. Het leek een aanwijzing te meer, dat de argwanende buurman ge lijk had gehad. Letterlijk en figuurlijk: de dood van Jo was geen zuivere kof fie geweest. NIEUWE PEKELA - Het werk in de C'hamp Clark-sigarenfabriek in Nieuwe Pekela ligt stil. De dertig stakende meis jes hebben gisteren hun mannelijke col lega's ervan kunnen weerhouden naar het werk te gaan. Dit is door de leidster van de actievoerende meisjes meege deeld. De directie van de fabriek onthield zich gisteren van commentaar. De vrou welijke werknemers begonnen hun (wil de) staking om hun looneisen kracht bij te zetten. Omdat dit gebéurde tijdens de looptijd van hun c.a.o., werden zij ontslagen. BONN Dc Oostduitse handelsatta ché in Amsterdam. Fritz R. Guhre, heelt zijn banden met Oost-Berlijn ver broken en is met zjjn vrouw naar West-Duitsland gereisd. De 34-jarige Guhre was attaché voor lichte industrie bij de Oostduitse han delsvertegenwoordiging in Amsterdam. Deze post had hij pas in september van het vorig jaar aanvaard. Nu heeft hij zich, met zijn vrouw Eva-Maria, ge meld bij de Westduitse politie van het grensstation Emmerik. Het echtpaar verklaarde zich in West-Duitsland te willen vestigen. Oostduitsers kunnen zonder bijzonde re formaliteiten neerstrijken in de Bondsrepubliek, omdat zij volgens de Westduitse wet ook Duitsers zijn. Het echtpaar behoeft dus geen politiek asiel te vragen. Voorlopig zijn zij naar relaties in Ba- den-Baden gereisd. Binnenkort zullen zij waarschijnlijk verzoeken om de ge bruikelijke hulpmaatregelen van het Westduitse opvangcentrum in Giessen. Staatssecretaris Grosheide (Onder wijs) wil dit jaar nog een wetsontwerp bij de Tweede Kamer indienen waarin de titel voor afgestudeerden van de Technische Hogescholen wordt geregeld. Hij zegt dit in antwoord op vragen van het Kamerlid drs. M. Dijkstra (D'66). Prins Claus woonde woensdagavond de gala-première bij die de Wie ner Eisrevue gaf in de Utrechtse Margriethal ter gelegenheid van het. 60-jarig bestaan van het NKV. Op de foto geeft Prins Claus één van de danseressen van de show, Ingrid Wenol, zijn handtekening. NOORDWIJKERHOUT Het pastoraal concilie van de Nederlandse rooms- katholieke kerk heeft zich gisteren met grote meerderheid uitgesproken voor aanvaarding van de gehuwde rooms-katholieke priester in de kerk van Neder land. Wat de praktische consequentie van deze beslissing zal zijn is in een dikke mist van onduidelijke verklaringen blij ven steken. De oorzaak hiervan was de huiver van de Nederlandse bisschoppen om ook maar iets te zeggen wat in Rome als een definitief standpunt zou kunnen worden uitgelegd. Kardinaal Alfrink erkende dat hij over deze zaak een privébrief van de Paus had ontvangen, maar wilde deze privécorrespondentie niet openbaar ma ken. Hij verwees voortdurend naar het beraad, dat nog aan de gang was en nog moest volgen, naar de dialoog met Rme die niet mocht worden afgebroken, en naar de gevolgen die een eenzijdige be slissing voor de hele kerk zou hebben. Hoe de vergadering ook aandrong, het episcopaat zwichtte piet. Het liet zich niet uit over de aanbevelingen, die in stemming kwamen: aan de toekom stige priester wordt het celibaat niet meer als voorwaarde gesteld voor de ambtsbediening: aan priesters, die willen huwen of al gehuwd zijn, wordt de mogelijkheid geboden om hun DEN HAAG Van de Nederlandse hulp aan de slachtoffers van de oorlog in Nigeria is ongeveer 54 procent ten goede gekomen aan onder Nigeriaanse controle staand gebied en 16 procent aan Biafra. aldus hebben minister Luns en de minister zonder portefeuille voor Ontwikkelingshulp, drs. B. J. Udink, aan de Tweede Kamer meegedeeld. De bijna vijf miljoen gulden recht streekse hulp via de regering (4.987.500 gulden) ging geheel naar Nigeria, de hulp via het Rode Kruis werd gelijkelijk over Nigeria en Biafra verdeeld (elk 2.025.000 gulden) en de hulp via andere particuliere organisaties ging voor ge middeld 85 procent naar Biafra 4.550.000 voor Biafra tegen 700.000 gul den voor Nigeria. De laatste opgave is van deze organisaties zelf afkomstig. ,4 Is nieuwjaarstoespraak zou ik nu, in de bewerking van Van Nelle, het sprookje van kabouter Piggel- mee willen voorlezenÉn daarmee beleefde de Am sterdamse gemeenteraad gisteren een nieuw ..hoogte punt" in het optreden van het Provo-lid Roel van Duijn. ,,ln een huisje bij de zee woonde kabouter Piggel- mee". En coupletten lang ging het door: Van Duijns door vrijwel niemand begrepen bijdrage in een debat je over de aankoop van een aantal afbraakpanden aan de Haarlemmerhouttuinen. Burgemeester Samkalden poogde Van Duijn van zijn toespraak af te brengen. Reactie: ..Maar u heeft toch ook een nieuwjaarsrede gehouden, en dit heeft wel degelijk met het agenda punt te maken: dat zal u uit het. slot wel blijken" Burgemeester Samkalden: ..Leest u dan alleen het slot voor". Van Duijn: ..Oké" en tn het kort vertelde hij in eigen woorden het vervolg van het sprookje, waarna hij tegen het slot de oorspronkelijke tekst weer op vatte. Kabouter-verhalen in de raad van een stad. waar Provo erg graag een kabouter stad" van zou willen maken, met daktuintjes op auto's, trams en autobussen, met gratis rijden in de tram en gratis trouwen op het stadhuis (als er nog wel getroutpd zou moeten worden). ambtsbediening voort te zetten: aan ge huwden wordt de mogelijkheid gegeven tot het ambt te worden toegelaten. Alle bisschoppen onthielden zich van stemming. De vergadering klemde zich tenslotte maar vast aan het beraad op 19 januari tussen de Nederlandse bis schoppen en de oversten van de kloos tergemeenschappen in Nederland, in de hoop dat daarna de bisschoppen hun standpunt zullen bepalen. Voor de actiegroepen „Septuagint" onder leiding van pater Huub Ooster huis en kapelaan Jan Ruyten, hoefde het niet meer. De groep, die maan denlang hard had geijverd voor ontkop peling van celibaat en priesterschap, had al eerder te kennen gegeven dat zij de zitting van het Pastoraal Cdncilie nog zou afwachten, in de hoop dat daar op een duidelijke uitspraak van de bis schoppen zou worden gegeven. Nu dit niet is gebeurd, is voor hen de weg ten einde. Zij gaan nu handelgn buiten het episcopaat om. In alle ge meenten, waar dat wordt geaccepteerd zullen gehuwde priesters in de eucha ristieviering voorgaan. Vervolg van pag. 1 Behalve dr. Grapperhaus komen nog voor de opvolging van de heer De Block in aanmerking de Tilburg- se hoogleraar in het geld-, krediet- en bankwezen prof. dr. J. W. J. Bosman, de vroegere minister van economi sche zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink, de fractievoorzitter van de KVP drs. W. K. N. Schmelzer en het Tweede-Kamerlid mr. R. J. Nelissen. Van al deze kandidaten lijken de heren Nelissen en Schmelzer na dr. Grappenhaus de meeste kans te ma ken. Prof. Bosman wees bij de for- matie-Schmelzer in 1966 een minis terschap van de hand. Prof. Van de Brink is vrij lang uit de politiek en bovendien heeft hij een zeer drukke functie bij de Amro-bank. Tegen een ministerschap van drs. Schmelzer bestaan in regeringskrin gen nogal wat bezwaren. Hij zou de tweede fractieleider zijn. die tijdens de rit een ander ambt zou aanvaar den. (De liberaal Toxopeus is Gro nings commissaris der Koningin ge worden). Als belangrijkste bezwaar wordt echter gezien het adviseur schap dat de KVP-fractieleider bij Verolme bekleedt. Ook andere regeringspartijen vin den bet onjuist dat de heer Schmel zer van adviseur, kredietgever zou worden. Mochten alle pogingen om een geschikte opvolger te vinden, stranden, dan lijkt het overigens on vermijdelijk. dat de heer Schmelzer de portefeuille van de heer De Block zou overnemen. De heer Nelissen i« minder aanvaardbaar omdat hij me de-ondertekenaar was van de door de Kamer aanvaarde motie-Nelissen- Goudzwaard inzake het controleden van fusies. (Mr. De Block wilde toen al aftredeh.) In de Tweede Kamer waren gisteren oud-minister Veldkamp en oud-staats secretaris van financiën Hoefnagels (beiden KVP) met elkaar aan het praten. Het gesprek ging echter over de kinderbijslag, zei de heer Veldkamp. De plaatsvervangend voorzitter van de fractie van de Partij van de Ar beid, mr. M. Vrolijk, heeft premier De Jong schriftelijk gevraagd of hij van plan is de Tweede Kamer alsnog, en dan zo volledig mogelijk, in te lichten over het aftreden van de mi nister van Economische Zaken.

De Vallei | 1970 | | pagina 7