Over de grenzen Strauss beschuldigd van ondeskundigheid in Starfighter-zaak Kolonels ontkennen illegale activiteit op Cyprus Post in de sneeuw AANVAL MEVROUW MEIR OP FRANKRIJK Frankrijk en de YS jagen op narcotica Arafat h*0:ïd?l Duitse rekenkamer boos Cognac gaf „moed" tot vliegtuigkaping Ha fijn... een borrel van floryn! Felle kritiek op generaal Schnez Heinemann zal lintjesregen nader bezien Dode bleek toch levend Apollo-13 gaat maand later Nieuwslezer voor krijgsraad Gestapo beul overleden Derde verdachte in zaak My-Lai Proost Keizer Karei MOOI WEER ONDESKUNDIG Zware brand in Rijnland Chocolade-roos' VRIJDAG 9 JANUARI 1970 BONN Ernstige beschuldigingen aan het adres van Franz-Josef Strauss, des tijds minister van Defensie, richt de Westduitse federale rekenkamer in een rap port over de aanschaffing van de Starfighters voor de Luftwaffe. FRANZ-JOSEPH STRAUSS sterke man, zwak beleid FRANKFORT Het Westduitse par lement heeft zich geworpen in de dis cussie om de inspecteur van het leger, generaal Schnez, wiens studie „ter ver betering van de inwendige ordening van het leger", een omstreden zaak is geworden. De christendemocratische af gevaardigde (oppositie) Johann Peter Josten vraagt de regering of de gene raal met pensioen zal worden gezon den, terwijl al woensdag Erwin Horn, een politieke vriend van de sociaal-de mocratische minister van Defensie Hel mut Schmidt om vervanging van Schnez als inspecteur vroeg. Volgens Hom geeft de studie van de generaal blijk van een „schrikbarend ondemocratische geesteshouding". Schnez, wiens benoeming destijds tot NAVO-opperbevelhebber voor Cen- traal-Europa na onder meer druk van uit Nederland niet doorging, schrijft in zijn studie onder meer, dat het bestaan van een militaire zielszorg, de geestelij ken verplicht tot strikte loyaliteit te genover de opdracht van de strijdkrach ten. Voorts schrijft de generaal „dat his torisch valse afschildering van het mi litaire verleden door de publiciteit" door het pers- en voorlichtingscentrum van 't ministerie van defensie wordt rechtge zet. Dat de generaal ook aanhang heeft, blijkt uit een verzoek van de CDU/ CSU afgevaardigde Egon Klepsch, die de minister „in verband met de stij gende onrust bij de strijdkrachten" om een onverwijld verhelderend woord vraagt. Klepsch noemt het overgrote deel van de voorstellen van de gene raal „goed en bruikbaar" en hij spreekt van een oneerlijke drijfjacht op de verdienstelijke soldaat". BONN Bondspresident Heine mann wil de lintjesregen in West- Duitsland besnoeien en bovendien rechtvaardiger verdelen. Hij heeft re gering en parlement gesuggereerd om heel het stelsel van het verlenen van onderscheidingen te moderniseren. In West-Duitsland worden elk jaar ongeveer drieduizend „Bundesver- dienstkreuze" uitgereikt, volgens een systeem dat is vastgelegd in de wet. Het recht om kandidaten voor te stel len berust voornamelijk bij de deel staten en bij grote organisaties. President Heinemann, die van meet af aan kritisch tegenover de lintjesregen stond, overwoog aanvan kelijk de persoonlijkheid van iedere kandidaat alvorens de verleningsoor konde te ondertekenen. Dat bleek on begonnen werk, zodat de president zich nu ertoe beperkt, het verleden van de kandidaten te bezien. Nu heeft Heinemann laten weten dat er ook met het huidige systeem niets valt te beginnen. Zo vallen de meeste onderscheidingen toe aan amb tenaren, terwijl bijvoorbeeld huis vrouwen, die zich maatschappelijk verdienstelijk maken, niet aan bod komen, omdat ze door niemand wor den voorgesteld. 5 BRUSSEL In het Belgische dorp Tombeek, ten zuiden van Brussel, drinken de huisvaders zon dag a.s. weer op de nagedachtenis van Keizer Karei V. Reeds vijf eeuwen wordt aan de mannelijke inwoners van het dorp op de zondag na Driekoningen, een bedrag van vijf Belga's uitbetaald (op het ogenblik f 7.20). Deze jaar lijkse gift hebben zij te danken aan de hulp die hun voorvaderen inder tijd aan de keizer gaven, toen deze op een goede dag op Tombeeks grondgebied koetspech kreeg. Als dank schonk Karei de gemeentena ren een landgoed en uit de op brengst daarvan wordt jaarlijks de toelage betaald. De Tombeekse huisvaders kunnen dat bedrag officieel in ontvangst gaan nemen bij de gemeente-ont vanger. De meesten van hen ko men echter zover niet: zij wande len naar de dorpskroeg waar zij hun toelage meteen in vloeibare vorm tot zich kunnen nemen. Strauss, aldus de rekenkamer, was onvoldoende op de hoogte van de kost bare vliegtuigen, die men overwoog te bestellen. Als minister lichtte hij het parlement, dat de miljardenkoop moest goedkeuren, onvolledig en ten dele on juist in. Hij verzweeg, dat de Starfighter eigenlijk een jachttoestel voor mooi weer was. en nog helemaal moest wor den ontwikkeld tot de jager-bommen werper voor alle weersomstandigheden die West-Duitsland nodig had. Deze ombouw kwam er eigenlijk op neer dat een heel nieuw vliegtuig ont wikkeld moest worden. De kosten voor deze verandering werden opgegeven met 130 miljoen, maar liepen in de praktijk op tot 340 miljoen mark. Strauss' ministerie voerde de onder handelingen met de Amerikaanse leve rancier zo ondeskundig, dat nog meer miljoenen werden weggegooid. Van de tijdwinst die volgens Strauss zou wor den geboekt door de snelle aanschaf, kwam niets terecht. De Starfighters kwamen pas twee KOPENHAGEN Een huisvrouw in Kopenhagen zag haar echtgenoot deze week de deur van hun woning bin nengaan, terwijl zij niet zo lang gele den zijn stoffelijk overschot in het lij kenhuis meende te hebben geïdentifi ceerd. Trouwens ook haar zoon had dezelf de constatering gedaan en de functiona rissen hadden een overlijdensakte reeds opgemaakt voor de man, die plotseling in een café zou zijn gestorven. De ca féhouder had de man herkend als een vaste klant en de vrouw van de man werd geroepen. Achteraf is de identificatie niet juist gebleken. De overleden man lijkt wel sprekend op de nog levende echtgenoot en tot dusver is de Kopenhaagse poli tie er nog niet in geslaagd de identiteit van de gestorvene vast te stellen. HOUSTON De NASA heeft meege deeld dat de maanreis van de Apollo-13, die op 12 maart zou beginnen, om bezui nigingsredenen is uitgesteld tot 11 april. Het landingsdoel, een hoogvlakte die Fra Mauro genoemd wordt, blijft het zelfde. De lancering van de Apollo-14, aanvankelijk op juli vastgesteld, is ver schoven naar de herfst. Deze maatrege len zijn nodig geworden door de be snoeiingen van de uitgaven voor ruimte vaart op de begroting, de laagste sinds 1963. jaar te laat, in 1964, in bedrijf. Zelfs nu is de ontwikkeling nvan het toestel nog niet volledig afgesloten. Van de ruim achthonderd toestellen verongelukten er meer dan honderd. De ongelukken van de eerste jaren wijt de rekenkamer mede aan de con structiefouten door overhaasting bij de ombouw. Bonn wil de beschuldigingen van de rekenkamer pas na grondige be studering beantwoorden. SAIGON De nieuwslezer van de radio- en t.v.-nieuwsdienst voor de Amerikaanse strijdkrachten in Viet nam, korporaal Robert E. Lawrence, zal voor de krijgsraad moeten verschij nen wegens insubordinatie. De Amerikaanse legerleiding in Viet nam ontkent, dat Lawrence zich zal moeten verantwoorden voor het feit dat hij zaterdagavond voor de radio, na het voorlezen van het nieuws, de klacht had geuit dat, wat hij de soldaten voorleest, gecensureerd wordt. Lawrence zou beschuldigd zijn van het bezigen van onbehoorlijke taal te genover een sergeant en van het niet verschijnen voor deze sergeant, toen hem dat bevolen was. Lawrence heeft verklaard, dat hij op 28 december geweigerd had in te gaan op een verzoek van sergeant MacArthur om het redactiepersoneel in een vracht auto naar huis te brengen. Lawrence zegt, dat hij dit heeft ge daan om zich niet bloot te stellen aan beschuldigingen van nalatigheden bij de vervulling van zijn functie als nieuws lezer. HNimniNimmiimimnmNHimnn •mMtiimiimmntvmivvmimmi SARAGOSSA Een 18-jarige Spaanse student heeft tegenover de politie verklaard, dat hij een Spaans lijntoestel had willen ka pen omdat ik vier glazen cognac had gedronken, en niet meer wist wat ik deed." Mariano Ventura Rodriguez, die met een plastic pistooltje was be wapend, probeerde de piloot van het Iberia"-vliegtuig te dwingen naar Albanië te vliegen. Het toe stel was op weg van Madrid naar Saragossa. De 38-jarige piloot, Luis Arias Bemal, zei dat hij wel naar Alba nië wilde proberen te vliegen, als de kaper de passagiers met rust zou laten. Arias vertelde later aan journalisten, dat Ventura dit in derdaad had beloofd, en gezegd had ,,het enige wat ik. wil is naar Albanië gaan. Ik heb er genoeg van in Spanje te wonen." De piloot waarschuwde de lucht havenautoriteiten in Saragossa, en de poging van Ventura de Convair te kapen werd verijdeld. Het toestel, met 41 passagiers aan boord, landde in Saragossa en werd onmiddellijk door de politie omsingeld, om te verhinderen dat men door zou vliegen naar Barce lona, en vandaar naar Albanië. Ventura, die nog steeds het speelgoedpistooltje vasthield dreig de iedereen aan boord te zullen do den, maar werd kalmer toen alle lichten van het vliegveld werden gedoofd. Drie uur na de landing liet hij de passagiers vrij, nadat de politie had gedreigd hem neer te zullen schieten als er ongelukken zouden gebeuren. Ventura gaf zich uitein delijk over aan de politie. Zijn .pistool" had hij met Drie koningen gekregen. ,,Ik twijfelde er niet aan of het pistool echt was", aldus de piloot. De stewardess, Maria del Mar Ochoa, die haar le vlucht maak te, vertelde dat zij maar tien se conden echt bang was geweest, en dat zij daarna had begrepen dat Ventura niet van plan was iemand echt te doden. De kaper zou echter behalve het pistool ook een mes bij zich heb ben gehad. Toen Ventura uit het vliegtuig stapte, dreigden enkele familiele den van de passagiers hem te zul len lynchen, maar zij werden door de politie tegen gehouden. De stu dent zal voor een luchtmachttribu naal terecht moeten staan. 111II111111111 III I III 1 III III III 111IIII UI M111 Mlllllll 1111111 III In het Noordbrabantse plaatsje Beers is donderdagmiddag de boerderij van de familie Oosterlaken met stallen af gebrand. Ook gingen 37 varkens en 200 biggen verloren, benevens een grote hoeveelheid hooi en stro en ma chinegereedschap. NICOSIA, (Cyprus) De politie heeft op heel Cyprus Invallen gedaan, op zoek naar wapens Alle leden van de nu ontbonden burgerwacht hebben het bevel gekregen nmiddeliyk hun wa pens in te leveren. Deze maatregel is getroffen door waarnemend president Glafcos deri des, om de toenemende activiteiten van de extreem-rechtse Griekse organisa tie „Nationaal Fronit" te beperken. De invallen van de politie volgden op een aanval door gemaskerde en gewa pende mannen op een dorpje in het zui den van Cyprus. Bij de aanval maak ten de mannen wapens van het leger buit. Ondanks de dikke lagen sneeuw die ook in Duitsland liggen, gaat de postbezorging gewoon doorzij het op de fiets. Op oudejaarsavond werd door een groep mannen, die waarschijnlijk lid was van het Nationaal Front, een hoe veelheid dynamiet gestolen. De burgerwacht werd in 1963 ge vormd nadat hevige gevechten op Cy prus waren uitgebroken tussen de en Turkse gemeenschappen. De wacht werd ontbonden toen een Grieks-Cy priotisch leger bestaande uit dienst plichtigen werd opgericht. De Griekse minister-president, Papa- dopoelos, heeft vandaag tegengesproken dat zijn regering ondergrondse organi saties op het eiland Cyprus steunt. „De Griekse regering heeft geen aan moediging of steun in wat voor vorm dan ook gegeven aan wat voor organi satie dan ook op Cyprus, onverschillig hoe deze organisaties zich noemen of wat zij voorstaan," aldus de premier in een radiotoespraak. Zijn regering, zei hij, keurt terroris tische activiteit op Cyprus zonder meer af. „Deze organisaties slagen er alleen niet in om de nationale proble men op te lossen, maar dragen in plaats daarvan bij tot het scheppen van een toestand die de nationale zaak slechts kan 9chaden". De enige „organisatie" waarmee de Griekse regering samenwerkt, zonder zich met de binnenlandse toestanden op het eiland te bemoeien, is de rege ring van aartsbisschop Makarios. President Makarios vertoeft thans in Afrika. De volgende week gaat hij naar Athene om de toestand op zijn eiland met de Griekse regering te bespreken. KIEL De voormalige SS-officier Wilhelm Kunde, die sinds april 1967 in Kiel terechtstond voor zijn aandeel in de moord op 38.000 joden in Polen, blijkt eind vorig jaar aan een darm kwaal te zijn overleden. Hij werd ver antwoordelijk geacht voor het weg voeren van de Joodse bevolking van de steden Krakau, Podina en Wieleczka. Van zijn medeverdachten Franz-Josef Mtiller en Hermann Heinrich is Mtiller al tot levenslang en Heinrich tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. Als gevolg van een fout in de formulering van het vonnis tegen Milller, zal tegen hem een nieuw proces worden aange spannen. RHEYDT, (Duitsland) Een brand in een pakhuis waar kunstvezels en ga rens opgeslagen waren heeft naar schat ting 20 miljoen mark schade aangericht, waarschijnlijk de grootste verliespost die na de tweede wereldoorlog een brand in de staat Noord-Rijnland-West- falen heeft veroorzaakt. Het pakhuis ging totaal verloren. NEW DELHI In het Indische land bouwproefstation is een chocolade brui ne roos gekweekt, zo meldt de „Hin dustan Times". Het is een kruising tus sen een lichtroze roos, de zeeparel en een hel oranje roos, de Shola. Twee jaar lang is naar de nieuwe variëteit gezocht. WASHINGTON Een derde Ame rikaanse militair ks in staat van beschul diging gesteld in verband met de massa moord in My Lai in Vietnam. Ameri kaanse militairen zouden daar in koelen bloede ten minste 190 Vietnamezen heb ben vermoord. De derde beschuldigde is soldaat Gerald A. Smith (22), die nu deel uit maakt van de 24ste infanterie divisie in Ford Riley in Kansas. Soldaat Smith wordt beschuldigd van „moord met voorbedachten rade en aanranding van een Vietnamese vrouw". Soldaat Smith behoorde in Vietnam tot de sectie van luitenant Calley en sergeant Mitchell, die al eerder In staat van beschuldiging werden gesteld. TEL AVIV „Het Frankrijk zoals dat zich heden ten dage aan de we reld voorstelt, is niet het ware Frank rijk waarin wij vertrouwen hebben, en ik hoop dan ook dat eens de dag zal komen waarop wij de ware stem van Frankryk weer zullen horen, de stem van de meerderheid van het volk met name wat betreft de be trekkingen met Israël". Dit heeft de Israëlische eerste minister mevrouw Golda Meir gezegd in een rede die zij hield voor leden van het uitvoerend comité van het wereldcongres der Jo den. Vervolgens uitte mevrouw Meir scherpe kritiek op Frankrijk en met name op de politiek van dat land, die volgens haar zeggen wel besloten heeft een wapenembargo in te stellen ten aanzien van alle landen in het PARIJS Frankrijk en Amerika hebben besloten tot een zeer nauwe samenwerking bij het bestrijden van de handel in verdovende middelen. Het initiatief daartoe is uitgegaan van Amerika, dat heeft geconstateerd dat tachtig procent van de in Ameri ka verkochte heroïne uit Frankrijk komt. De desbetreffende overeenkomst zal worden ondertekend door de presiden ten Nixon en Pompidou, wanneer Pom pidou van 24 tot 28 februari zijn be zoek brengt aan Amerika. Beide landen hebben langs diploma tieke weg reeds een oproep gericht tot Mexico (de grootste producent van marihuana), tot Turkije (de grootste opiumproducent) en tot andere landen om de oogsten te vernietigen. Binnenkort zullen Frankrijk en Ame rika specialisten uitwisselen, die in el- kaars landen de bestrijding van de handel in verdovende middelen zullen bestuderen. Verder hebben de twee landen beslo ten tot: Een driemaandelijkse bijkomst van de specialisten; Een op elkaar afstemmen van wet ten en strafmaatregelen; Het instellen van een Franse ver tegenwoordiging in de Amerikaanse bestrijdingsorganisatie en andersom, De vorming van gespecialeerde an ti-druk brigades van 250 man in alle Franse en Amerikaanse steden. Midden-Oosten maar dat embargo al leen tegenover Israël toepast. „Ziet de Franse regering dan echt niet dat in de omgeving van de Jordaan een volledige Iraakse divisie is gelegerd die daar kanonnen op Israëlische dor pen heeft gericht? Is er wel één Fran se minister die werkelijk gelooft dat alle wapens die Libië bestelt, uitslui tend bestemd zijn voor de verdedi ging van dat land? Door wie wordt het dan bedreigd? Is er dan niet een regeringslid in Parijs, dat niet een heel klein beetje maar gelooft in het feit dat al die vliegtuigen en wapens in werkelijk heid aan Egypte worden geleverd en dus worden ingezet tegen Israël? Wij hebben, aldus mevrouw Meir, geen enkel verwijt tegen regeringen zoals die van de Verenigde Staten die er rond voor uit komen, dat ze olie- belangen en dergelijke moeten be schermen. Maar waarom weigert men ons dan belangen te hebben in veilige en erkende grenzen? En waarom moeten wij het enige land in de we reld zijn waarvoor anderen moeten zeggen wat goed of wat slecht is?" Mevrouw Meir beperkte haar kri tiek niet alleen tot Frankrijk. Refere rend aan het beleid van de Britse re gering, die weigert Chieftain-tanks" aan Israël te leveren, verwierp zij het argument van Londen op grond waar van „de tanks zullen worden geleverd als de toestand genormaliseerd is, dat wil zeggen wanneer er vrede is be reikt". Over de rede van de onverzoenlijk heid zei Israëlisch eerste minister: „Wij weten dat we al twee keer bedro gen zijn uitgekomen en wij weigeren het op een derde keer te laten aanko men. fasser Arafat, een wapensmokkelaar die guerrillaleider werd, poogt mo menteel alle Arabische schatten los te weken, om nog meer wapens te kopen voor zijn groeiende macht Pa lestijnse vechters. De nu 40-jarige commando-chef, die evenals alle Pa- lestijnen zelf een vluchteling is, heeft in de Arabische wereld een onmete lijk aanzien verworven, sinds zijn El Fatah-strijders de afmattende ge vechtsactiviteiten gingen toepassen te gen Israël, nadat de Arabieren de zes daagse juni-oorlog van 1967 zo ver nietigend verloren hadden. Arafat, een zwaargebouwde man, die de publiciteit schuwt, is in de Ara bische wereld een populaire held ge worden, zo populair zelfs, dat hij nu reeds kan wedijveren met held num mer één, president Nasser van Egyp te. De man, die voor de zesdaagse oorlog nog onbekend was, verkreeg een enorme prestige-winst met na me de afgelopen maand nog, toen Arabische koningen en staatshoof den in de Marokkaanse hoofdstad Rabat een topconferentie hielden. De top werd een debacle, maar de be scheiden Palestijn was tevreden. Het feit nameiyk dat hy voor de conferen tie was uitgenodigd, kon de Palestijn se zaak alleen maar dienen en toen hij na afloop naar zijn verblijfplaats in Jordanië terugkeerde, had hij vol gens vele Arabieren aanzienlyke che ques in zijn binnenzak, waarmee hij nieuwe guerrilla-activiteiten kan fi nancieren. Naar het juiste bedrag dat hij heeft ontvangen, kan men slechts gissen. Er gaan geruchten dat koning Hassan van Marokko hem zo'n 170 miljoen gulden heeft gegeven, andere bron nen zegen echter weer dat de eni ge zekerheid die hij kreeg gevormd wordt door een bedrag van 85 mil joen gulden van het nieuwe revolutio naire bewind in Libië. Hoe het ook zij, feit is dat hij van plan is de meeste Arabische hoofd steden te gaan bezoeken. Hij was reeds in Tunis, Algiers en Tripoli. W/at voor persoon steekt er nu eigen- lijk achter de naam Jasser Arafat? Algemeen gesteld kan men zeggen dat hij een teruggetrokken man is, die aan het hoofd staat van de voor naamste guerrilla-groepering El Fa tah en die tevens voorzitter is van de Palesty'nse bevrydingsorganisatie waar in acht kleinere commando groepen zyn verenigd. Voor de Palestijnen staat hij bekend onder de naam Abboe-Ammar. zyn beminneiyke lach en zyn hoffe- ïy'ke manieren bedekken een grote bekwaamheid tot organiseren en tot het zelf deelnemen aan slopende guerrilla-activiteiten. Hij is geboren in Jeruzalem en wordt door de Pa lestijnse vluchtelingen op handen ge dragen omdat velen van hen geloven dat zijn troepen de hoofdrol zullen spelen in het heroveren van door Is raël bezet gebied. Als vrijgezel heeft hij alle gelegenheid zijn tijd in geheime guerrilla-kam pen in Jordanië door te brengen. Samen met andere commando's woont hij in tenten en geniet hij van maal- tyden die op primitieve gasbrander- tjes zyn klaargemaakt. Hij schuwt de publiciteit en weert journalisten met de woorden: „Alstu blieft geen persoonsverheerlijking. Ik ben slechts een gewoon soldaat." Arafat, die voortdurend wordt bege leid door lyfwachten gewapend met machinegeweren, komt uit een wel gestelde familie die in 1948 vanuit Je ruzalem naar Gaza vluchtte. Hij droeg reeds wapens voor de Arabieren in de oorlog die volgde op de stichting van de staat Israël. Hij behaalde een graad in de techniek aan de universi teit van Cairo en werkte daarna enke le jaren in Koeweit, voordat hij in 1955 weer naar Cairo terugkeerde. Tydens de Brits-Frans-Israëlische In vasie van Suez in 1956 sloot hij zich aan by de .verzetsbeweging van het volk" in Egypte. Na de juni-oorlog in 1967 werd op ini tiatief van Arafat de guerrilla-acti viteit opgeschroefd en El Fatah, een» een organisatie van slechts 100 man, bestaat nu uit 7000 commando's, ter wijl in verschillende Arabische landen nog eens 5000 anderen worden opge leid. Volgens vele waarnemers is de greep die Arafat op de Arabische mas sa heeft, voornamelijk te danken aan het feit dat hij niet betrokken wil worden in allerlei ideologische twist gesprekken en dat El Fatah daar een voudig niet aan deel neemt. De re volutie maakt de ideologie en niet om gekeerd, zeggen zijn collega's. Jasser Arafat draagt altijd een olijf groen windjack, een kaki-kleuri ge broek en een zwart-witte kefia (Arabisch hoofddeksel) naar men zegt om zijn kale hoofd te verbergen. Hij heeft de reputatie meedogenloos en vastberaden te zijn. De tijd zal echter moeten leren, of hij, zoals de meeste Arabische leiders, slechts een luide schreeuwer is of werkelijk als het er op aan komt, iets kan presteren. Stiekeme oorlog 1» nog wel iets anders dan werkelijke moed tonen in het vuur. Het laffe gebruik van kinderen en meisjes voor acties wijst niet bepaald in een heldhaftige richting. Er zjjn veel Ara bieren dapper met de mond geweest, het is zelfs een kenmerkende eigen schap geworden. Arafat kan een van die vele mond-helden zijn. ADVERTENTIE -4

De Vallei | 1970 | | pagina 11