Vorig jaar geen 125.000 nieuwe huizen gebouwd Hevige ruzie tussen Riet en schoonzus 'Q. Kwade dronk bracht man tot neersteken van willekeurige passanten Directie houdt het been stijf jegens stakende leerlingen Overleg met bonden stokt bij V.M.F.- Stork- Werkspoor KILLE REA CTIE UIT ROME „Nederlandse bisschoppen niet bevoegd het priestercelibaat af te schaffen" Stichting zegt over Loonwet niets meer SCHELDWOORDEN IN BOSSCHE RECHTSZAAL V ergiftiging echtgenoot weer ontkend Geldboete tegen uitgever van De Parel geëist Op Kath. Pedagogische Akademie te Beverwijk weer opschudding Uittocht naar andere scholen Ditishetrecept Kaasfonduevan Nedetiandsekaas. Tweede keer MET OPEN OGEN BRUIKBAAR WEGGEGOOID RATTENGIF KINDERPOLITIE „SCHOON SCHIP" OVERSCHRIJVEN OPGESCHORT NIET PRATEN GEEN AFSPRAAK ADHESIE SENSATIE HARD VAN STAPEL VRIJDAG 9 JANUARI 1970 DEN HAAG In 1969 z(jn aanzien lijk minder dan de verwachte 125.000 woningen klaargekomen. Volgens cij fer* van het CBS. waren op l december 110.534 nieuwe huizen gebouwd. Hoewel de cijfer* over december nog niet be- kend*zjjn, is het uitgesloten dat in deze maand 14.500 huizen zouden zijn opge leverd. Ir de woningwetsector vooral is ten opzichte van 1968 een forse achterstand opgelopen. In de eerste elf maanden van 1969 zijn achttien procent minder wo ningwetwoningen gereed gekomen ter wijl het aantal in aanbouw genomen woningen bijna een kwart lager ligt. In de gesubsidieerde en vrije sector zijn veel meer woningen dan in 1968 in aanbouw genomen (plus 7 en 19 pro cent). Het aantal klaar gekomen pre miewoningen is bijna de helft hoger dan in 1968, maar het aantal gereed gekomen vrijesectorwoningen ligt veer tien procent onder dat van 1968. Het ministerie van Volkshuisvesting heeft deze week gemeld dat het woning bouwprogramma ruimschoots gereali seerd was. Deze mededeling sloeg ech ter op het aantal afgegeven bouwver gunningen (ongeveer 132.000) en niet op het aantal ook werkelijk gebouwde wo ningen. DEN BOSCH ..Onze Jo heeft een beestig leven bij haar gehad. Als ik Jo was geweest, had ik Riet, Mike en Gerrit aan een spekhaak gehangen en van boven naar beneden opengereten. Dat hadden ze verdiend". Opgewonden huilend, spuwde de 38-jarige An. zus van de in 1962 plotseling overleden Jo van Eijndhoven. de eerste man van de Schijndelse Riet S.-H. (46) haar verontwaardiging uit over haar gewezen schoonzus en twee van haar min naars. Het horen van An als getuige op de tweede dag van het vergiftigingspro ces tegen Riet. ontaardde gistermiddag in een felle scheidpartij tussen de twee vrouwen. An had verteld dat Jo in I960 toen Riet volgens de dagvaardiging al meermalen had geprobeerd hem te vergiftigen ziek bij haar was ge komen. Riet, die in baar verdedigingsstrijd ook dingen ontkent die onomstotelijk ADVERTENTIE Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 600 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. gen. Binden nu Vijftien chefs-kok hebben giste ren in Amsterdam hun krach ten beproefd op een toeristen-menu. Winnaar van de wisselprijs, de Zil veren Vork werd de heer D. Gross- nickel (foto rechts). De Zilveren koksmuts werd bemachtigd door de heer N. Filarski. Het toeristenmenu zal het komen de vakantieseizoen in tal van be drijven a raison van zeven gulden vijftig worden geserveerd. (Inclu sief bediening en b.t.w.). Restau rants v die het menu serveren nu al zo'n zestig in getal zul len op de gevel een schild met de woorden tourist menu" mogen aanbrengen. ROTTERDAM Als Jan Willem van den B. had' gedronken, werd hij dode lijk gevaarlijk. Als de 25-jarige, mas sief gebouwde Rotterdamse havenarbei der dan een mes kon bemachtigen, moesten er steken vallen. Toen Jan zich op de avond van 31 juli vorig jaar had bedronken, was de zaak hem volledig uit de hand gelopen. Met de hond van zijn kostjuffrouw, „tante Riek", was hij op kousevoeten naar de woning van zijn^stiefvader gewandeld. Daar had hij een groot slagersmes ge pakt en tussen zijn broekriem gesto ken. Op de Goudserijweg in Rotterdam had hij vervolgens een willekeurige wandelaar tweemaal tn de rug gesto ken. De man stierf een dag later in ziekenhuis. Een paar straten verder had Jan nog een passant zijn mes laten voelen. De ze man lag drie weken in een zieken huis. Jan vervolgde zijn wandeling wierp het mes weg in een bouwwerk, stal een bromfiets, reed ermee naar Delft, sloeg met het voertuigje over de kop en kui erde 's nachts terug naar Rotterdam. Geen mens vermoedde de volgende dag dat hij de dader was van de mysterieuze steekpartij. Precies een maand later bedronk Jan zich weer. En weer bemachtigde hij een groot mes, waarmee hij een café houder bedreigde. Hij werd gearres teerd. Gistermiddag stond hij terecht. ..Na alcoholgebruik", zo stelde de officier van justitie vast, „is zijn agres siviteit ongeremd". Hij eiste wegens het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel een gevangenisstraf van tweeëneenhalf jaar en terbeschik kingstelling van de regering. De offi cier hield er rekening mee, dat Jan al eens tot anderhalf jaar was veroordeeld wegens een afpersing waarbij hij ook al een mes had gehanteerd. vast staan: „HIJ heeft nooit geklaagd over pijn". President: „Misschien was dat toen u weer eens een avond weg was". Riet: „Ik ging er nooit tussenuit". Terwijl de tribune honend lachte, keek An haar aan met een blik, waar bij de strafdreiging van het Wetboek van Strafrecht kinderspel was: Ge liegt dat ge barst". 7\jn katheder bijna stuk hamerend, wist de president de orde te herstel len en zenuwachtig snikkend verliet An de zaal. Ze had samen met haar broer Toon de rechtbank uitgelegd hoe Jo mm of meer met open ogen was af gestevend op het graf, waarin hij vol gen* de officier van Justitie in 1962 door toedoen van Riet wa* terechtge komen. Toen dat, graf in 1968 was geopend had de Haagse gerechtelijke genees kundige dr. J. Zeldenrust geen doods oorzaak meer kunnen vaststellen. Na dat Riet dat had gehoord, had ze in januari 1969 de bekentenissen ingetrok ken, die zij na haar arrestatie in no vember 1968 had afgelegd. Gisteren zei ze ook iedere keer weer: „Ze hadden eerst die lijken moeten onderzoeken en dan had de politie bij me moeten ko men". Dr. Zeldenrust vertelde dat het niet verwonderlijk was dat hij geen sporen van gif had kunnen vinden. Volgens de eerste bekentenis van Riet. had ze Jo in Schijndel gedood met parathion en dat Is na een paar maanden, in uit zonderlijke gevallen hooguit na een jaar, volledig uit een stoffelijk over schot verdwenen. Toch bzacht de gerechtelijk genees kundige wel materiaal aan, dat de of ficier volgende week in zijn requisitoir kan gebruiken. Riet had zelf beschreven hoe Jo was gestorven na wild «laan met hoofd en armen en klagen over hoofdpijn. Vol gens een getuigenverklaring was zijn ondergoed nat van transpiratie geweest en een andere getuige had schuim op zijn mond gezien. Daaruit concludeerde dr. Zeldenrust: „Parathionvergiftiging is de meest waarschijnlijke doodsoor zaak". Zoals altijd in zijn verklaringen als getuigedeskundige strikt objectief en koel wetenschappelijk redenerend, mo tiveerde dr. Zeldenrust zijn conclusie op heldere wijze: „Als het een natuurlij ke dood was geweest, had het gezien het plotselinge verloop alleen 'n hart aanval of een hersenbloeding kurmen zijn. Bij een hartaanval is hevig trans pireren echter niet gewoon en bij een hersenbloeding verwacht men boven dien niet de benauwdheid, die bleek uit het slaan met armen". Dokter J. L. H. A. Hollman, gerech telijk geneeskundige in Maastricht, had zich beziggehouden met de ziekte verschijnselen van Jo in de jaren voor 1961, toen hij in de Limburgse mijnen werkte. Volgens de dagvaarding had Riet, voordat ze hem in juni 1962 een dode lijke dosis parathion gaf, daar al meer malen aijn brood met rattengif be smeerd. Uit de ziektekaarten van de Staats mijnen was gebleken, dat Jo in 1960 twee maanden ziek was geweest, ver deeld over zeven keer. Daar was ver schillende keren braken en diarree bij, verschijnselen die op vergiftiging kun nen duiden, maar toen nooit als zodanig waren uitgelegd. „Hij stond bekend als iemand die ziek te van verre voelde aankomen", zei dr. Hollman, „maar achteraf heb ik me afgevraagd of hij soms niet verkeerd is beoordeeld door de controlerende art sen." Eind 1960 had Jo geelzucht gekre gen en flinke maagpijn gehad. Bij urine-onderzoek waren galstoffen ge vonden en volgens dr. Hollman klopte dat met een vergiftiging door fosfor, 'n stof die in het rattenverdelgingsmiddel zat, dat Riet destijds had gekocht. „Voor ratten in de schuur", legde ze gisteren uit. Maar buren hadden nooit een rat gezien. „De 45-jarige Toon uit Stein had in 1960 een keer gezien dat zijn broer Jo, met wie hij samen in de mijn Mau- rits werkte, brood bij zich had, belegd met worst, waarvan een groene schijn afkwam. „Daar kon je de krant bij lezen", stel de president mr. Th. Geense, met wran ge overdrijving vast. Toon had tegen Jo gezegd: „Mis schien wil ze je wel kapot hebben". Hij wist dat het huwelijk van zijn broer niet goed was. Andere mijnwer kers hadden hem verteld dat er thuis „elke dag spektakel was" en zelf had hij van buiten door het raam eens ge zien dat Mike, kostganger bij Jo thuis, Riet onder haar rokken greep. „Ik zei: „Laat die boterhammen on derzoeken", aldus Toon. „maar dat wil de hij niet. Hij gooide ze in een ko- lengat dat niet gestut was en waar dus niemand meer mocht komen". .Daar zullen wel weinig ratten zit ten", merkte de president droog op. Volgens An had Jo haar, toen hij in Geleen woonde, eens gezegd: „Vandaag of morgen vergeeft ze me. Ik durf thuis nog geen kop koffie te drinken". „Op een ochtend", vertelde An on danks haar duidelijk zichtbare emotie gedetailleerd, „kwam hij met de brom mer bij me. Hij stapte wankelend af en ik moest hem helpen toen hij naar binnen strompelde. Binnen begon hij di rect over te geven en hij had ook last van xijn buik. Hij zei zo ziek te zijn geworden nadat hij thuis een paar bakken koffie had gedronken. Ik zei: Laten we naar het politiebureau gaan, maar hij wilde dat niet voor de kin deren". Het bewijs op dit punt werd onder steund door een verklaring van een buurvrouw .tegen wie Riet wel eens had gezegd: „Als ik zo'n ruzie met Jo houd, geef ik hem rattengif". Eén van haar minnaars herinnerde zich van Riet: „Ze zei dikwijls: ik wou dat Jo maar dood was, ik ben hem kotsmoe." In 1960 had de kinderpolitie zich al met het gezin beziggehouden, op klach ten van buren die de kinderen hoor den huilen als Riet was dansen of de hele dag op bezoek was bij Gerrit, een getrouwde minnaar van haar. (Samen met hem zou zij ook hebben gepro beerd zijn vrouw te vergiftigen: daar buigt de rechtbank zich vandaag over). Jo had toen legen de politie gezegd: ..Ze slaapt al vier maanden niet meer bi> me. Ik heb vaak ruzie met haar over die kerels die over de vloer ko men. Ik hoop dat u haar tot andere gedachten kan brengen". In zijn wanhoop had Jo tegen An weieens gezegd, dat hij zich voor de trein wilde gooien. „Ik zei, denk om je vijf kinderen", aldus An, en ze vertel de er voor de rechtbank bij, dat er maar drie kinderen van Jo waren. Het vierde was, volgens haar, van een slecht bekend staande inwoner van Ge leen, die buren Riet al eens op de stoep van de echtelijke woning hadden zien kussen. Het vijfde kind had hetzelfde rossi ge haar als Mike, die als een onweten de op seksueel gebied bij Riet in de kost was gekomen. „Die heeft u met woord en daad voorgelicht", aldus mr. Geen- se. Riet ontkende gisteren niet dat ze weieens met vreemde mannen intieme contacten had gehad, maar wel dat ze Jo had willen vergiftigen. Kort na haar arrestatie had ze echter verklaard drie keer (later had ze dat „om schoon schip te maken" verhoogd tot acht keer) DDT te hebben gedaan in zijn „koeltult*. zijn drinkkan die hij met thee gevuld mee naar de mijn nam. Bij gebrek aan aanvullend bewijs, had de officier, mr. J. Booster, deze po gingen buiten zijn telastlegging gehou den, maar wel had hij daarin het bo- terhamsmeren met rattenpasta opgeno men. „Ik heb dat vier dagen achter elkaar op zijn brood gesmeerd met eeh mes, daarna boter erover en vlees er op", had ze daarover de politie verteld. Gisteren hield ze het er echter op, dat Jo alleen per abuis een boterham had meegenomen die zij voor de rat ten ln de schuur met gif had besmeerd. En om te bewijzen hoe goed ze wel voor Jo was geweest, evenals voor haar vader die ze volgens de dagvaarding la ter had vergiftigd, riep Riet veront waardigd uit: „Ze hebben allebei na hun dood een kruisbeeld van een dik ke driehonderd gulden gekregen". „Ja', zei de president, „u bent een edelmoedig mens". AMSTERDAM Volgens mr. H. van Renesse, officier van justitie in Am sterdam is de vertaling van „The Pearl" (De Parel) een verzameling erotische Victoriaanse verhalen aan stotelijk voor de eerbaarheid. Daarom eiste hij gistermiddag tegen de direc teur van de uitgeverij „Tritin-pers" in Huizen een boete van honderd gulden. Een vroeger uitgegeven vertaling plus de oorspronkelijke Engelse versie zijn enige tijd op de markt, maar wer den door de justitie ongemoeid gelaten. Mr. Rood, verdediger van de uitge ver, trad daarna in debat met de offi cier van justitie over de interpretatie van artikel 240 van het Wetboek van Strafrecht. Hij was van mening „en zo denkt men er in ons land algemeen over" dat het pornografie-artikel uit onze wetgeving moet verdwijnen. Mr. Rood signaleerde ook nog de interpre tatie van het begrip „pornografie", die van officier tot officier verschilt. BEVERWIJK De herexamens aan de Katholieke Pedagogische Aka demie. voorheen Bisschoppelijke Kweekschool, in Beverwijk konden vanmiddag niet doorgaan, doordat een groep leerlingen een deel van het schoolgebouw heeft bezet. De waar nemend directeur G. Merz voert, voor zover dat mogelijk is, zijn directie nu vanuit de privékamer van moderator G. W. M. de Wit in het internaat, dat bij de academie hoort. De telefoonlijnen van het schoolge bouw zijn, op verzoek van het schoolbe stuur door de PTT afgesloten. De po litie heeft nog niet ingegrepen: wel wordt in de omgeving van de school gepatrouilleerd. De bezetting voltrok zich gisteroch tend. De directeurskamer en de ruimte van de concierge werden door een groep leerlingen, onder aanvoering van .Tan Dobber en docent Wim Sprenger, in be zit genomen. Een klein gezelschap nam zich voor de nacht in het gebouw door te brengen. Meer dan twintig leerlingen, die mets met de acties aan de kweekschool te maken wilden hebben, hebben zich in tussen naar gelijksoortige onderwijsin stellingen in Bergen aan Zee en Haar lem. De academie telt 230 leerlingen, van wie zich overigens een groot deel afzijdig houdt van de acties. In een wat ..apatische stemming", zoals leerling Lard van der Pal het uitdrukt, begon men in Beverwijk maandag, na de kerst vakantie, weer gewoon op de OPA, zo als de oude academie nu ook wel wordt aangeduid. Moeilijkheden ontstonden echter weer toen drie „typische APA- meisjes" liever in een „APA-klas wil den" zitten in plaats van in de klas met „typische OPA-Tfeerlingen", waarin ze waren ingedeeld. Het werd him niet toegestaan omdat de klas anders te vol zou worden. Ze gingen toch, werden geschorst en van school gestuurd alles bij elkaar vijftien in getal. Uit protest tegen deze maatregelen werd tot bezetting van de academie op geroepen. De „alternatieven" schorsten gisteren meteen de waarnemend direc teur Herz; de directeur is met ziekte verlof sedert het conflict in december. De actievoerende leerlingen verlan gen, dat de academie een leiding krijgt, die door docenten en leerlingen samen wordt gekozen. Het bestuur van de onderwijsinstel ling Het vannacht per communiqué we ten. dat de lessen van de beroepsop leiding in het kader van de te nemen maatregelen tot opheffing van de be zetting van de bezetting van de school voorlopig worden opgeschort tot het moment waarop de lessen weer onge stoord kunnen worden hervat. De les sen van de HAVO vinden voortgang. Het bestuur wenst niet te wijken voor eisen van de bezetters. De leer lingen, die daadwerkelijk aan de be zetting deelnemen, worden definitief van school verwijderd. Een verzoek van de Katholieke Schoolraad IJmond tot een gesprek met het bestuur, om te komen tot een oplossing van het conflict werd door het bestuur afgewe zen. Het bestuur is van mening dat AMSTERDAM Het overleg tussen de leiding van het concern V.M.F.-Stork- Werkspoor en de hoofdbesturen van de vakbonden is afgebroken. Van een be spreking van de beleidsnota, opgesteld door de concernleiding, kwam gisteren niets, nadat de bonden te kennen hadden gegeven het stuk niet als strikt ver trouwelijk te beschouwen. Jhr. mr. F. O. J. Sickinghe. lid van do raad van bestuur van de VMF, zei dat de nota beoogt, een degelijk in zicht te geven in de hele gang van zaken in het concern. De nota bevat essentiële en vertrouwelijke gegevens, die onder strikte vertrouwelijkheid aan de deelnemers van het periodieke overleg werden gezonden. Voordat gisterochtend de beleidsno ta in de vergadering aan de orde kwam, stelden de vertegenwoordigers van de vakbonden, dat zij deze niet als strikt vertrouwelijk beschouwen. De raad van bestuur van het concern trok uit die mededeling de conclusie, dat de vakbondsbestuurders klaarblij kelijk geen prijs stellen op vertrouwe lijke bespreking van de nota. De leiding van het concern betreurt deze gang van zaken zeer. Zij zal op korte termijn onderdelen van de no ta in de ondernemingsraden van de bedrijven aan de orde stellen. Daar werd vanochtend al mee begonnen. De bonden hebben hun leden in de ondernemingsraden geadviseerd, voor lopig niet met de bedrijfsleiding over de nota te spreken. In een gistermid dag uitgegeven verklaring zeggen de gezamenlijke organisaties, dat zij zich niet aan de opgelegde strikte vertrouwelijkheid wildon houden, om dat de nota niet meer bevat dan een aantal oppervlakkige gegevens. Die zijn door het concern al ln een eerder stadium gepubliceerd. Voorts maakt, de maatschappelijke ontwikkeling het volstrekt onmogelijk, volgens de bonden om over de nota, die van grote invloed zou moeten zijn op de positie van de werknemers, met de raad van bestuur te onderhande len zonder daarover Intensief contact met kader en leden te hebben. Zowel de inhoud van de nota als de gevraagde strikte vertrouwelijkheid, vinden de bonden in tegenstelling met het in november afgesloten protocol. Daarin werd openheid en duidelijk heid in het vooruitzicht gesteld. De bonden menen dat de raad van bestuur op zijn oorspronkelijke voor nemens is teruggekomen, om tot een goed en open overleg te geraken over de moeilijkheden binnen het concern van de VMF. De werknemersorganisaties stellen de leiding van het. concern volledig verantwoordelijk voor deze onbevredi gende gang van zaken en de gevolgen daarvan. Een aantal van de bezetters op post in een van de gangen van het. gebouw van de Kath. Pedago gische Academie te Beverwijk. een nader onderhandelen niet in over eenstemming is met de realitdet van de laatste vijf weken en de huidige be zetting. Ruim zeventig leerlingen van de pe dagogische academie in Deventer zijn tevens in staking gegaan. Op deze ma nier willen ze hun adhesie betuigen met de stakers in Beverwijk. Gisterochtend werd in de aula van de academie over deze zaak gediscus sieerd, evenals over de tv-uitzending van woensdagavond „Goed Leven". Na stemming over het wel of niet staken, besloten ruim zeventig leerlin gen een daad te stellen. Na een drin gend beroep van de directeur van de academie, de heer J. D. Brinksma, om de rust in het. gebouw te handhaven in verband met examens, die werden afgenomen, besloten de stakers te gaan discussiëren in een gebouwtje van de padvinderij ln de Geert Grootestraat. Later trokken ze naar de Muntentoren. Aan de pedagogische academie ln Deventer studeren ongeveer 380 leer lingen. Hierbij zijn ook de leerlingen van de HAVO-afdeling. De groep sta kers bestond voor het grootste gedeel te uit leerlingen van de HAVO, ruim vijftig. Dit houdt in, dat in feite maar twintig leerlinge* van de pedagogische academie aan de adhesiebetuiging deel nemen. Ook de lessen op de Tilburgse peda gogische academie „Mater Misericor- diae" zijn tot nader order opgeschort. De ongeveer 400 leerlingen en dertig docenten hebben donderdag tot laat in de avond gesproken over de structuur vernieuwing van het kweekschoolonder- wijs in ons land. DEN HAAG De Stichting van de Arbeid zal aan minister Roolvink (So ciale Zaken) een briefje sturen, waar in wordt meegedeeld dat ze geen aan leiding heeft tot het maken van opmer kingen over het voorlopig verslag van de Eerste Kamer inzake de loonwet. In dit verslag wordt een beroep op de minister en het bedrijfsleven ge daan om mee te werken aan het loon- beleid. Het NVV en het NKV hebben deze medewerking opgezegd, nadat de Twee de Kamer het wetsontwerp aannam. Minister Roolvink zond het verslag naar de Stichting van de Arbeid. Hij zei in zijn begeleidend briefje, dat hij het beruchte artikel 8 waarin de mi nister wordt toegestaan om in te grij pen in de afzonderlijke cao's moest handhaven. Als de minister op dit standpunt staat, he^ft de stichting geen aanlei ding om opmerkingen te maken, zo luidt het concept van het antwoord aan de heer Roolvink dat de looncommis- sie heeft opgesteld. Het bestuur van d* Stichting moet het concept nog goedkeuren maar er zullen geen wezenlijke veranderingen ln worden aangebracht. ROME Het Vaticaan heeft gisteren laten weten, dat de Nederlandse bis schoppen niet de bevoegdheid hebben om het celibaat voor de priesters in Ne derland af te schaffen. Het was de eerste reactie uk Rome op de uitspraak van het Nederlands Pas toraal Concilie, dat de verplichte celibaatswet moet vervallen. Mgr. Vatllance, de woordvoerder van het Vaticaan, zei dat alleen Rome kan beslissen over de vraag of priesters mogen huwen. Hij wees er voorts op, dat de uitspraken van het Pastoraal Concilie geen juridisch effect hebben. Ook trok hij in twijfel of het Concilie wel representatief was voor de Neder landse priesters en leken. Onze Parijse correspondent telefo neerde o ns gisteravond: De door het pastorale concilie aange nomen aanbevelingen hebben ln Frank rijk sensatie verwekt, zowel door de in houd. als door de verpletterende meer derheid van de voorstanders. In Frankrijk, dat door en door con servatief is en waar de katholieke kerk maar uiterst langzaam evolueert, zijn deze aanbevelingen welhaast, ondenk baar. Slechts in de Dominicaner orde, die ook hier altijd een moderner rich ting is gegaan, heeft men begrip voor wat er in Nederland gebeurt. Het resultaat van dit concilie heeft in de kranten dan ook koppen opgele verd als „De Nederlandse kerk in op stand tegen Rome" en „De Nederland se priesters dagen de paus uit over het celibaat." De speciale verslaggever van Le Monde legt vooral de nadruk op zeer Monde legt vooral de nadruk op de zeer moeilijke positie, waarin deze aanbe- gemanoeuvreerd hebben. Zij zitten nu klem tussen het thuisfront en het Vati caan. Onze correspondent in Bonn telefo neerde gisteravond: Ook de Westduitse pers besteedt ruime aandacht aan het besluit van het pastoraal concilie. Commentaar gaf gisteren alleen Die Welt. Deze krant toont begrip voor het standpunt van het concilie, maar vraagt zich af of men toch niet te hard van stapel loopt: „Gehuwden toelaten tot het priesterschap dus een geleide lijke overgang zou de instemming hebben van vele bisschoppen, priesters en leken, ook in andere landen. Stre ven de Nederlanders hun doel niet voorbij wanneer zij het priesterschap terugeisen voor hen die al lang uitge treden en getrouwd zijn?" Wanneer het verbreken van een des tijds gegeven celibaatsgelofte zo licht wordt aangerekend, wat zullen vele duizenden katholieken zich dan afvra gen over het jawoord, dat zij bij hun huwelijk hebben gegeven? vraagt Die Welt. Het Boulevardblad Bild-Zeitung brengt het concilie in de grootste op maak. Het wijdt er een groot deel van zijn achterpagina aan met forse kop pen zoals „Laat gehuwde mannen priester zijn!" „Hollands katholieken in verzet tegen de paus."

De Vallei | 1970 | | pagina 7