Veenendaals dagblad Prinses Irene zal haar baby toch in Nijmeegs ziekenhuis krijgen Conflict Beverwijk nadert climax Frankrijk zal Libië 50 Mirages leveren Buiten Om mee door het vuur te gaan Man liet zich niet door rovers intimideren Onrust en onzekerheid onder huisartsen en patiënten Laatste beroep op oud-minister Van den Brink Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei GEBOORTE OMSTREEKS 25 JANUARI VERWACHT Overleg vordert inzake regeling Midden-Oosten Bijna-botsing luchtreuzen boven Londen Brand kost 38 bejaarden het leven VERBOD OP DOORVERKOPEN NAAR DERDE LANDEN I Duitser leefde half jaar met andere lever Geschokt vertrouwen schaadt de werksfeer"' Kerk in Italië leeggeroofd YMF en bonden zijn het eens Aanhoudend dooi Politie zal na zondag stakende leerlingen gebouw uitzetten PARUS Tussen de regering van Libië en de Franse Dassault- fabrieken is. met goedkeuring van het Franse ministerie van Defensie, een overeenkomst gesloten voor de levering van Mirage- straaljagers, zo is van bevoegde zijde vernomen. Dassault zal Libië een vijftigtal van deze toestellen verkopen. De levering be slaat een lange periode, maar nog in 1971 ontvangt Libië een vijftiental Mirages. Het contract bevat een clausule, waarin wordt bepaald, dat de toestellen niet aan derde landen mogen worden doorgeleverd. De onderhandelingen tussen Frankraijk en Libië zijn nog niet afgesloten. Wintertrek VRIJE DOORVAART Niet tijdig voor misdaadfilm: gewekt vrouw gedood „INDIVIDUELE MISSERS" ONGEGRONDE KLACHTEN VERGADERINGEN VRAGEN UIT KAMER VACATURE - DE BLOCK Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei'' opgericht in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 10 JANUARI I970 - 44e JAARGANG no. 8 Prinses Irene zal in Nijmegen bevallen. Zij zal zich voor de geboorte van haar eerste kind laten opnemen in het Sint Radboudziekenhuis. Daar heeft ook prinses Margriet op Eerste Kerstdag haar tweede zoon, prins Bern hard, ter wereld gebracht. De geboorte van het eerste kind van prinses Irene en prins Carel Hugo wordt omstreeks 25 januari verwacht. Dat is enkele weken eerder dan aanvankelijk was aangekondigd. PROF. J. L. MASTBOOM leider medisch team Het medisch team dat de prinses bü haar bevalling terzijde zal staan, staat onder leiding van de gynaeco loog prof. J. L. Mastboom uit Nijme gen. Hy heeft ook prinses Margriet bijgestaan bij de geboorte van haar tweede zoon. Hoewel de baby van prinses Irene de Franse nationaliteit zal hebben, zal het kind toch in Nijmegen moe ten worden aangegeven. Dat moet binnen drie dagen na de geboorte zaterdagen, zondagen en algemene feestdagen niet meegerekend ge beuren door prins Carel Hugo. Daar bij zullen als getuigen geen regerings functionarissen optreden. Bij de aangifte zal waarschijnlijk de hulp van een tolk moeten worden ingeroepen. De Nederlandse wet schrijft voor dat een geboorteakte in het Nederlands moet worden ver leden en voorgelezen. Prins Carel Hugo spreekt of verstaat nauwelijks Nederlands. Da baby zal niet in Nederland worden gedoopt. De baby van prinses Irene zal niet in aanwezigheid van twee getuigen aan de ambtenaar van de burgerlijke stand worden getoond, zoals voor leden van het Koninklijk Huis is voorgeschreven. Prinses Irene maakt officieel geen deel meer uit van het Koninklijk Huis. Waar de baby zal worden gedoopt, is nog niet bekend, maar het ligt voor de hand, dat dat in Parijs zal zijn. Daar wonen de ouders van prins Carel Hugo, prinses Magdalena en prins Xavier van Bourbon Parma. Prinses Irene heeft steeds gezegd te hopen, dat haar kind in Spanje geboren zou worden. Het kind zou dan op zijn 21ste jaar automatisch de Spaanse nationaliteit krijgen, een recht dat het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, prins Carel Hugo steeds heeft ontzegd. Daarmee zouden diens aanspraken op de Spaanse troon sterker worden. Zoals bekend, heeft generaal Fran co prins Carel Hugo en zijn familie behalve prinses Irene Spanje uitgewezen en prins Juan Carlos, kleinzoon van de laatste Spaanse ko ning, tot zijn opvolger aangewezen. De baby van prinses Irene zal geen aanspraak op de Nederlandse troon maken omdat de prinses indertijd voor haar huwelijk geen parlemen taire goedkeuring heeft gevraagd. PRINSES IRENE weldra moeder BEVERWIJK Het conflict aan de Katholieke Pedagogische Academie in Beverwijk nadert zijn hoogtepunt. Burgemeester J. Bruinsma van Beverwijk heeft gisteren de bezetters laten weten, dat de politie hen na komende zondag desnoods met geweld uit het gebouw zal verwijderen. De burgemeester deed zulks op ver zoek van het schoolbestuur, nadat een ultimatum om gisteren om vjjf uur de gebouwen te ontruimen, door de bezet ters was genegeerd. De leeriingen-stakers ontvangen tal van bijvalsbetuigingen van pedagogi sche academies over het gehele land. Ook worden hier en daar sympathie stakingen gehouden. Leerlingen van de Rijkskweekschool in MEPPÉL hebben voor volgende week een staking aangekondigd. Zij hebben zich solidair verklaard met de actie van hun Beverwijkse medestudenten. De sta king is tevens bedoeld als een protest tegen de vorig jaar ingestelde school raad, die naar hun mening niet behoor lijk functioneert. Docenten en leerlingen van de Peda gogische Academie Oude Dijk in TIL BURG hebben met instemming van de schoolleiding het lesprogramma een week opgeschort. De tijd zal wor den besteed aan discussies over nood zakelijke structuurveranderingen. Er is •mmttrmitttfftn T~)e sijsjes uit het Nornenland, die mijn hoekje van gisteren opluis terden, vinden buiten veelal de dis voldoende gedekt en komen zelden op de voerplank. Ze ontvloden kou de, sneeuw en nooddruft op rappe vlerk en worden er veilig door over de Middellandse Zee tot in N.W. Afrika gedragen. Dat is een won derlijke gedachte, die in fantasie voortspint naar velerlei streek, landschap en wedervaren op de lange tocht van de Oeral naar het Zwarte continent of van de Kauka- sus naar Klein-Azië. Waar berken aan een zwijnenzoel op de ,,Hoge Veluwe" staan een geliefd rust punt, mij vanouds bekend plui zen ze de ontelbare katjes uit en zijn zó druk en lang bezig, dat het witte smelsel langs het water dui delijk naar hun aanwezigheid ver wijst. Ten slotte verheffen de vo geltjes echter hun gevederte om misschien aan een Brabants ven te pauzeren en over weinige dagen zullen de donzen balletjes door Noord-Frankrijk zwerven om later in gezelschap van metgezellen, die in de Vogezen of Pyreneeën broed den, de tocht naar onbekend eind doel voort te zetten. Ge ontdekt het sijsjesvolk door gaans het eerst door de scherpe lokroepjes en 't gekweel, dat het voorddurend laat vernemen, om het onderlinge contact te bewaren. Juist het gehoor dient op de winter- wandeling gescherpt te blijven, ja, vaak is 't zelfs van meer betekenis en groter nut dan turen en kijken. Vooral wanneer bos en veld onder een matglazen stolp verhuld ligt en het gezichtsveld nauwelijks eni ge tientallen meters reikt, dient men zich op het oor te verlaten. Het kloppen van de zwarte specht, het klapwieken der houtduiven, de krabbeling van het eekhoorntje te gen een ruwe stam, het gemiesper der goudhaantjes en de bijlslag van de houthakkers al deze stem men, teer en zwaar, gedempt of klankrijk houden de geest leven dig en de zintuigen gescherpt. 10 JAN. '70 A. B. WIGMAN De onderhandelingen waren half de cember begonnen. Het contract is deze week gesloten met een Libische mis sie, die dinsdag naar Parfjs was ge komen. In bevoegde Franse kringen wordt er de nadruk op gelegd, dat de levering over een zodanig lange pe riode is verspreid, dat zjj het funda mentele doel van de Franse politiek, het streven naar een vreedzame re geling voor het Midden-Oosten, door middel van het viermogendhedenover- leg, niet in gevaar brengt. Dit overleg, aldus genoemde kringen, geeft voortgang te zien. De vier hebben over essentiële punten overeenstemming LONDEN West-Londen is gisteren op het nippertje ontsnapt aan een grote luchtramp. Een Indische Superconstellation en een Boeing-707 van de Griekse lucht vaartmaatschappij Olympic Airways vlogen boven West-Londtn bjjna tegen elkaar. Een plotselinge zwaai naar links van het Indische toestel voorkwam een ramp. Deze zwaai ging gepaard met een enorm lawaai. BONN Volkmar Gaudigs, de eerste Duitser die een lever kreeg ingeplant, is gisteren in Bonn overleden. Gaudigs, een student van 31 jaar, is na de trans plantatie ruim zes maanden in leven gebleven. Op 14 januari moet de chirurg on der wiens leiding de ingreep werd ver richt, prof. A. Guetgemann, voor de rechter verschijnen. Verwanten van de donor met wiens lever Gaudigs ruim een half jaar in leven bleef, eisen 32.000 mark schadevergoeding. Zij beweren dat prof. Guetgemann de lever had overge plant zonder eerst toestemming te vra gen. bereikt. Op de volgende bijeenkomst, die is vastgesteld op 13 januari, zal Frank rijk om opstelling van een catalogus met de punten van overeenstemming ver zoeken. Deze punten zijn: De Sovjet-Unie erkent, dat de landen van het Midden-Oosten, met inbegrip van Israel, het recht op een zelfstandig bestaan hebben binnen veilige en er kende grenzen. De Sovjet-Unie geeft toe, dat de eva cuatie van de bezette gebieden door Israel slechts door middel van een vre desregeling tot stand kan komen. De Verenigde Staten geven toe, dat ontruiming van deze gebieden noodza kelijk is. 0) De troepen van de Verenigde Naties, die de Israëlische strijdkrachten in de bezette gebieden zouden vervangen, mo gen deze gebieden niet eerder ontruimen dan nadat daarover in de Veiligheids raad en vooral tussen de vier perma nente leden overeenstemming is bereikt. De vier grote mogendheden zijn het eens over het recht op de vrijheid van scheepvaart in het Suezkanaal en de Straat van Tiran. De status van Jeruzalem moet die van een Internationale stad worden, met behoud van het Israëlische karakter. Wat het probleem van de Palestijnse vluchtelingen betreft, zou men willen terugvallen op een vroegere V.N.-reso- lutie, die de Palestflnen de keus laat tussen hun huidige verblijfplaats en te rugkeer naar Israel. De Amerikanen zijn van mening dat het aantal Pales- tijnen dat tot dit laatste besluit, beperkt moet blijven en dat deze terugkeer over een lange periode moet worden verdeeld. De Russen zijn het daarmee niet eens. Een akkoord tussen de vier, zo wordt in bevoegde kringen verklaard, zou de onderhandelaar van de Verenigde Na ties, Jarring, in staat stellen zijn taak van het tot elkaar brengen van de Is raëlische en de Arabische standpunten te hervatten. 5 Op het terrein van de Chevron- raffinaderij in Pernis is vrijdag 5 het crashpak 2000 gedemonstreerd. i De beschermende kleding, die com- 5 pleet met perslucht-apparaat bin- 5 nen 60 seconden aangetrokken kan 5 worden, is speciaal geschikt voor 5 de bestrijding van benzinebranden. 5 Het crashpak biedt de brandweer- 5 lieden de mogelijkheid een vuur- haard van dichtbij te naderen of 5 zich voor korte tijd in de vlammen- 5 zee te begeven. 5 KEULEN Een 40-jarige man heeft tegenover de politie in Keulen bekend, dat hjj donderdagavond zjjn vrouw heeft doodgeslagen. De politie vermoedt, dat hjj het haar kwaljjk nam, dat zjj hem niet tjjdig had gewekt voor een misdaadfilm op de televisie. HAULE De 69-jarige alleen- en achterafwonende Fedde Vonk heeft gis ternacht een fel gevecht geleverd met twee rovers, die het gemunt hadden op zjjn spaargeld. De twee mannen hadden aangebeld en geroepen dat een kind van zijn dochter ernstig ziek was. Toen hij opendeed, werd hij bedreigd met een pistool. De mannen wilden geld zien. Zij waren aan het verkeerde adres want de heer Vonk, wapen of geen wa pen, rukte zich van de twee jongelui los, greep een kris die boven zijn bed hing en hakte op de beide jongelui in. Die do ken hals over kop door een ingeslagen ruit het nachtelijk duister in. De heer Vonk, die een hoofdwond op gelopen had, had een van de daders in de buik gestoken. Een bloedspoor leidde UTRECHT Onder huisartsen en patiënten heerst „grote ongerustheid en onzekerheid". De onrust is ontstaan nadat kort na elkaar enkele huisartsen (in Zwolle, Amersfoort en Ylaardingen) geen gevolg gaven aan verzoeken om hulp. Eén arts (werd door een Medisch Tuchtcollege ernstig in gebreke gesteld. Het bekend worden daarvan dreigt de zekerheid van en het vertrouwen in de huisartsen te onder manen. Daardoor ontstaat een slecht klimaat voor het uit oefenen van de geneeskunst. „Veel huisartsen," zei gisteren dr. L. van der Drift, de nieuwe voorzitter van de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, „voelen zich door deze ge beurtenissen bedreigd. Hun onzekerheid kan zich van veel anderen in het beroep meester gaan maken en daardoor de animo onder studenten verkleinen. Dat zou, juist in deze tijd, funest zijn." Er dreigt een wanverhouding te ontstaan tussen de vraag naar hulp en het aantal besschikbare artsen. Het publiek zou daarvan in de eerste plaats de dupe zijn. De Maatschappij erkent de fouten. „Individuele missers" zei dr. Van der Drift, „zjjn niet te voorkomen." Intussen zal het hoofdbestuur de leden in enkele artikelen in het blad Medisch Contact wijzen op hun verplichtingen als huisarts. Allerlei diensten van de Maatschappij zullen kritisch op hun bruikbaarheid worden bekeken. De Maatschappij vindt de tegenwoordige bereidheid tot hulpverlening door de huisartsen „niet beneden de maat". Dr. Van der Drift zei dit „op grond van onze ervaringen". Te bewijzen is het niet. „Overigens is vrije tijd ook voor de arts van meer waarde geworden, gezien zijn grotere inspanning en de spanningen waaronder hij leeft of moet werken. By het Medisch Tuchtcollege zijn in 1968 ongeveer zeven tig klachten van patiënten ontvangen. Hoeveel er bij de afdelingsraden van de Maatschappij zjjn binnengekomen, is niet bekend. „Dat aantal zal iets hoger zijn." Tacht tot negentig procent van de gevallen, die voor het Medisch Tuchtrecht worden gebracht, blijken achteraf on gegrond te zijn. In de toekomst zullen klagers de uitspraak van het Medisch Tuchtcollege te horen krijgen. Over rechten en plichten werd nog gezegd: Een patiënt kan niet eisen, dat elk beroep op een arts direct wordt gehonoreerd. De arts kan met iets anders bezig zijn of meer verzoeken ontvangen. In enkele gevallen is de slechte afloop van een ziektegeval als argument gebruikt voor een aanklacht. Daarover zei dr. Van der Drift: „Niet iedere behandeling leidt altijd tot het gewenste resultaat. Dat is een ideaal." de politie gisterochtend naar een arts. Deze vertelde dat zijn patiënt was door gegaan naar het ziekenhuis in Assen. Het bleek de 22-jarige W. W. B. uit Beverwijk te zjjn. Iljj is geopereerd en ligt nog steeds onder narcose. De jon geman is familie van de heer Vonk. De tweede overvaller is nog niet gevon den. PESCARA (Italië) Dieven hebben de deur van de kerk van Maria ten He melopneming ingerammcid en daar voor een half miljard lire aan goud en kunst schatten gestolen. Volgens de politie, zijn zij in de nacht van donderdag op vrijdag urenlang met balken, ijzeren staven en houwelen aan het werk ge weest voordat de massieve houten deur bezweek. Boeren ontdekten 's morgens de dief stal, toen zij bij de verbrijzelde deur de zware inbrekerswerktuigen zagen. Zij waren op weg naar hun velden bij de kerk, die op een heuvel in het naburige Castel Frentano staat. Pastoor Livio Gasteldello vertelde, dat de dieven vrijwel alles van enige waarde hebben meegenomen. Hieronder bevin den zich 15 kg oude gouden juwelen, die in de loop der eeuwen door bezoe kers zijn geschonken. MARIETTA (Ohio) Bij een brand in Harmer House, een bejaardenhuis te Marietta, zijn vannacht 38 personen om het leven gekomen. Ten tijde van de brand bevonden zich volgens de politie, 42 patiënten in het gebouw. De brand brak om vier uur vanmor gen onze tijd uit in het centrale deel van het stenen gebouw. De laatste slachtoffers werden een uur later ge borgen. een bijvalstelegram naar Beverwijk gestuurd. Leerlingen en docenten van de Sta- nislaus-kweekschool in TILBURG heb ben afzonderlijk vergaderd over soli dariteitsacties met de Beverwijkse stu denten. Een besluit is nog niet geno men. Wel is duidelijk geworden, dat docenten en schoolbestuur tégen een dergelijke actie zijn. Deels uit meeleven met de Be ver wij- kers, deels uit onvrede over de toestan den op het eigen instituut, hebben gis termiddag leraren en leerlingen van de kweekschool in DEVENTER een beslo ten discussiemiddag gehouden in de schouwburg. Op de vergadering van de Unie van studerenden aan pedagogische acade mies, gisteren in ZWOLLE, is een motie aangenomen waarin steun is toegezegd aan de stakers in Beverwijk. In de motie stond ook dat de escalatie aldaar alleen te wijten is aan het optreden van het schoolbestuur. De kweekscholen Zwolle en Hilversum stemden tegen. Tweede-Kamerleden uit vier fracties hebben de staatssecretaris van Onder wijs en Wetenschappen gevraagd of het waar is dat de inspectie niet is gekend in het besluit van het bestuur van de Katholieke Pedagogische Academie in Beverwijk om een aantal leerlingen van school te verwijderen. De heren Van der Lek (p.s.p.), La- ban (p.v.d.a.), Tans (p.v.d.a.) en Aarden (groep-Aarden) vragen staatssecretaris Grosheide voorts of hij niet van mening is, dat de bedoelde maatregel van veel te vergaande aard is als men de om standigheden, waaronder het lesverzuim zich voordeed, in aanmerking neemt. De kamerleden dringen er bij de be windsman op aan zijn zienswijze ter kennis van het schoolbestuur te bren gen. DEN HAAG Het kabinet wil nog een laatste beroep doen op dr. Van den Brink om de nieuwe minister van Eco nomische Zaken te worden. Staatsecretaris Grapperhaus (Finan ciën) staat weliswaar nog bovenaan het lijstje, maar uit de aarzeling om hem voor te dragen mag worden afgeleid, dat de regering liever een man van wat zwaarder kaliber heeft. Die zou dan wel spoedig een benoeming moeten aanvaar den. Dr. Van den Brink, nu president-di recteur van de Amro-Bank, is oud-mi nister van Economische Zaken. Hij zou weinig voor een ministerspost voelen. Toch geeft het kabinet hem nog niet op. UTRECHT De concernleiding van de Verenigde Machine Fabrieken/Stork Werkspoor en de vertegenwoordiger» van de vakbonden hebben vrijdagavond, na een vergadering van ruim vier uur in Amsterdam, een vorm van overeen stemming bereikt over de verdere be handeling van de door de raad van be stuur van de V.M.F. opgestelde beleids nota. Punt voor punt werd nagegaan welke onderdelen van de nota als strikt ver trouwelijk dienen te worden beschouwd en welke onderdelen zich lenen voor informatie aan de districtsbestuurders van de vakbonden en de leden van de ondernemingsraden van het concern. De vertrouwelijke onderdelen van de beleidsnota zullen alleen ter kennis van de hoofdbesturen van de vakbonden worden gebracht. Afgesproken werd, dat op centraal niveau het overleg over de beleidsnota tussen de raad van bestuur en de vak bonden zal worden voortgezet. aBlilttllMIMiaMMtMIMMMatttMftMVf •MMVtltMIMttMMttMIIttli I (Van onze weerkundige medewerker) Dit weekeind zal de temperatuur aanhoudend boven het vriespunt zijn. Er is kans, dat de tempera- tuur in Gelderland nog wat verder i omhoog gaat, namelijk tot 4 a 5 graden C. bij de in kracht toene- mende zuidelijke wind. Deze dooi- ontwikkeling hangt samen met een diepe depressie ten zuiden van Ier- j land, die de temperatuur in Parijs i gistermiddag tot elf graden deed oplopen. Een in betekenis afne- I mend hogedrukgebied boven Fin land en Polen heeft hier geen ant woord op. Van tijd tot tijd valt er nog wat regen; op momenten met minder wind is er kans op mist.

De Vallei | 1970 | | pagina 1