Lagere produktie van bedrijven Griep-vaccin nauwelijks voorhanden Ziekteverzuim bedraagt in Veenendaal 14-25 procent Postkantoor afgestemd op raadhuis Rituele slachting niet wreed Verkeerscatastrofes van Zaltbommel en Resteren mi voor de rechtbank In Renswoude Werkloosheid in Gelderland stuk minder Plastische werking en grote openheid 't Gaat nog, met kunst en vliegwerk Televisie defect Wij komen direct M.T.S. TELEF* 08370-2838 VALLEI? Belt Benauwde zege van DCE: 9-11 kandidaat stelling prov. staten Inlichtingen uit kiezer sregister Uitbreiding van waterleidingnet Groot aantal gastarbeiders B.G.D. 10550 11079 BURGERLIJKE STAND DAMMEN MARKTEN DROEVIG INHAKEN ONTWIKKELING GELD IDEAAL DENK OVERAL EN ALTIJD WEER AAN HET KIND IN HET VERKEER ZATERDAG 10 JANUARI 1970 VEENENDAAL Ook Veenendaal is niet griepvrij gebleven. Zoals elders in ons land, behalve in het westen lig gen velen op bed als slachtoffer van het Hongkong-virus. Het bedrijfsleven meldt ziekteverzuim tussen 14 en 25 procent. Ernstige gevallen hebben zich in Veenendaal en omgeving intussen ook voorgedaan. In het Juliana-zieken- huis liggen overigens niet meer patiën ten dan bijvoorbeeld tijdens de epide mie van verleden jaar. Toch dreigt hel verzuim hier en daar grote problemen te veroorzaken. De autobusdienst van De Haas heeft nog maar 28 chauffeurs ter beschikking, te gen normaal 40. „Met kunst en vlieg werk kunnen momenteel nog alle lij nen bemand worden, maar als er niet snel verandering in komt zal ons per soneel tijdelijk zes in plaats van vijf da gen per week moeten werken", zo deel de men mee. De ambtenaren van Veenendaal zijn nog in gro-ten getale op de been. Acht van de 85 personeelsleden in het raad huis zijn ziek. Bij de politie doet ieder een op twee na (van de 43) nog nor maal dienst. De Gem. Sociale Dienst (15 man) heeft twee zieken. Ook bij de PTT vallen de oijfers nog wel mee: van het kantoorpersoneel (13) zijn twee le den ziek, van de 57 bestellers drie. De dienst gemeentewerken lijkt het zwaarst door de griep te zijn getrof fen. Hier zijn 20 van de 42 ambtenaren van de buitendienst ziek thuis. Gebleken is inmiddels dat slechts zeer weinigen (althans via het be- dan even a.u.b. voor Veenendaal 'i Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur Voor Rhenen 3328 Nwa Veenendaalsaweg 159 VEENENDAAL Geboren: Jannig- je Martina d.v. J. van Kooten en M. G. van Geerenstein; Everdina Hendri- ka d.v. J. van Kooten en M. G. van Geerenstein; Coen z.v. W. C. Brouwer en M. de Groot; Antonius Joannes E. z.v. E. G. A. Kaas en T. E. Knol; Dirkje d.v. J. Sukkel en D. de Jager: Wijntje Maria d.v. P. Mackaaij en M. H. B. van Schuppen; Evert Hen drik, z.v. H. van Ginkel en H. Nagel: Monique Gabriella D.. d.v. W. Gover- de en A. J. Rothuijsen; Sylvia M, d.v. G. H. Damhuis en D. A. Achter berg; Angelique, d.v. N. Hietveld en J. C. Meijer. Overleden: Willemina Heij, 80 jaar. echtg. v. W. Nieboer; Wilhelm j. J. Keman, 76 jaar, echtg. v. T. Kooijman; Maria J. Gilson, 81 jaar, wed. v. P. v.d. Kolk; Pieter N. Veerremans, 53 jaar, echtg. v. A. Oversteegh; Jannig- je H. Lubbers, 75 jaar, wed. v. G. Hu- tink. VEENENDAAL Voor de bouw van het nieuwe postkantoor aan d Sandbrinkstraat en het Raadhuisplein is een architect aangewezen en de tekc ningen van een voorlopig ontwerp zijn gereedgekomen. Het huidige postkantoor is te klein om in de toekomst te kunnen blijven functioneren. Het voorlopig ontwerp van het post kantoor wordt onverdeeld gunstig be oordeeld. Het is de bedoeling van de architect de materiaalkeuze en de ge vel behandeling van het postkantoor af te stemmen op die van het raadhuis. In hel ontwerp is met name aandacht besteed aan de hoek \an de J. G. Sand brinkstraat en het Raadhuisplein. Ge streefd is hierbij naar een zeer plasti sche werking, die verstrekt wordt door ontworpen luifels. Het stedebouwkundig bureau van de gemeente Veenendaal concludeert sa menvattend, dat het ontwerp de indruk geeft van een aantrekkelijk gebouw, dat door zijn plastische werking en gro tere openheid zeker een verrijking en verlevendiging zal betekenen voor het nieuwe koopcentrum en met name voor het Raadhuisplein en de J. G. Sand brinkstraat. Het gebouw zal door zijn geleding en een architectonische ver wantschap met het raadhuis een tegen wicht vormen tegen de enkelvoudige massa met strakke gevelbehandeling van de in aanbouw zijnde supermarkt (van Albert Heijn red.). Staatssecretaris DEN HAAG-VEENENDAAL De w\j- ze van slachten, zoals dat in Veenendaal gebeurt ten behoeve van de Marok kaanse gastarbeiders is niet in strijd met de vereisten van vermijding van wreedheid by slachten van dieren, en het is onjuist dat de dieren zonder ver doving z.g. „gestoken" worden. Dit heeft staatsecretaris Kruisinga van Sociale Zaken en Volksgezondheid geantwoord op de vragen van Tweede Kamerlid Wiebenga (P.S.P.). De staats secretaris zei dat het slachten ge schiedt in een inrichting die voldoet aan de eisen van de Vleeskeuringswet. De dieren worden volgens de Moham medaanse ritus geslacht, na eerst elek- Zoals in Veenendaal al langer be kend is, wordt met de inrichting de slagerij Van Ree aan de Patrimonium laan bedoeld. LUNTEREN De belangrijke wed strijd tussen de nummers 1 en 2 van de ranglijst in de derde klasse, het Lun- terense DES en het Ederveense DCE, is na veel spanning geëindigd in een be nauwde 9-11 overwinning voor de Eder veense dammers. Door deze zege heeft DCE de achterstand verkleind en staat nu slechts 1 punt achter op DES. Het heeft er in Lunteren eerst niet naar uitgezien dat DCE zou gaan win nen. Na 5 partijen keek DCE tegen een 7-3 achterstand aan en de laatste 3 partijen leken in een remise te eindigen. Maar A. Verwinden, J. de Koning en G. J. v.d. Dikkenberg toonden zich bij zonder sterk in het eindspel en speel den DCE verrassend naar een zege door hun partij te winnen. B. v. Beek, die wegens ziekte ontbrak, werd uitstekend vervangen door D. v. Zanten die na een goed gespeelde partij een remise in de wacht sleepte. De persoonlijke uitslagen waren als volgt: DESDCE resp.: F. de FauwA. Ver winden 0-2; E. JansenJ. de Koning 0-2; C. MastenbroekT. Middelman 2-0; E. HendriksenG. J. v.d. Dikkenberg 0-2; R. Zandsteeg—D. v. Zanten 1-1; H. VeenendaalG. Vlastuin 2-0; T. Voort huizenG. v. Heerdt 0-2; G. v.d. Brink J. Boeve 2-0. Stand 7-9, regiem. 2-2, eindstand 9-11. Dinsdag komt DCE I opnieuw uit in de bondscompetitie. In 't Groene-Kruis- gebouw treedt Ons Genoegen I uit Hars kamp aan tegen de Ederveners. EDERVEEN. 9 jan. 1970 Eiermarkt. Aanvoer ca. 600 000 stuks. Prijzen kippe- eieren f 11,00—f 12,50; henneëieren f 9,00f 11,00 alles per 100 stuks. Han del vlug. Lange rijen wachtende mensen bij de apotheker, drankjes, pillen en poeders op het nachtkastje zijn de beste bewij zen dat de Aziatische griep tot de aanval is overgegaan. drijfsleven) van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt zich tijdig te laten vac cineren. Alleen van de SKF is bekend ent. Vermoed wordt dat het niet func tioneren van de Bedrijfsgeneeskundige dienst daar mogelijk mede de oorzaak van is. Wie zich nu nog een spuitje wil la ten geven, loopt kans dat hij te laat is. Niet alleen omdat de entstof in prin cipe alleeen preventief werkt, maar vooral ook omdat de vaccin-voorraad vrijwel is uitgeput. Apotheek Zuiders- ma kan niets meer leveren, en ver wacht ook geen aanvulling van de voorraad „omdat het al zo laat in t seizoen is", zoals men meedeelde. Diverse bedrijven vertonen een dui delijk lagere produktie dan normaal. De Boxal, die verpakkingsmateriaal fa briceert moet 50 van de 300 medewer kers missen (ruim 16 1/2 procent tegen normaal 8), de SKF 140 (14 pet. tegen normaal 9). Staflex-VSW 17 pet. hier sprak men van een „droevige situatie". Rit meester heeft 112 zieken van de 650, en ook hier is de produktie aantoon baar lager dan normaal. Scheepjeswol meldt 5 pet. meer zieken dan normaal ADVERTENTIE Reparatie aan huis Opgave s.v.p. voor 12.00 u. (totaal 60). Hier deelde men mee wel bij de Bedrijfsgeneeskundige Dienst om vaccinatie te hebben verzocht. Er is echter logischerwijs niet op ge reageerd. Een zwaar getroffen bedrijf is voorts Kraan en v. Kuijk in de Leinweber- straat, waar een kwart van het per soneelsbestand absent is. „Met kunst en vliegwerk kunnen we het hier ook nog wel redden", zei men, maar dat vergt veel extra kosten. Gelukkig hebben de overigen veel begrip voor de situatie, ze werken bijzonder fijn mee". Voldoende nachtrust, waken voor oververmoeiing, fruit en verse groenten eventueel aangevuld met vitamine C- tabletten, zijn wapenen, die volgens een Veenendaalse arts ertoe bijdragen de griep op een afstand te houden. ARNHEM Voor de rechtbank te Arnhem stonden gisteren twee chauf feurs terecht, die worden verdacht van het veroorzaken van zware verkeers ongelukken bij Zaltbommel en Reste ren. Er waren respectievelijk vijf en drie doden te betreuren. 's Morgens omstreeks zeven uur reed op 10 september tijdens dichte mist de 31-jarige chauffeur Jan van V. uit Amsterdam met zijn zes-tonner over de Waalbrug bij Zaltbommel richting zuid. Op de brug was op zijn weghelft juist een ongeluk gebeurd, en om een botsing te vermijden stuurde hij zijn vrachtauto naar de linker helft. Door de mist kon hij niet waarnemen, dat van de andere zijde een personenbus- je met zeven arbeiders uit Brabant in aantocht was. Een frontale botsing ont stond, waarbij vijf arbeiders om het leven kwamen en twee zwaar gewond werden. De officier van justitie mr. J. A. Kopp concludeerde, dat de vrachtauto chauffeur met te hoge snelheid had gereden. Er waren enkele getuigen verklaringen op dat punt. In het al gemeen merkte de officier op, dat vrachtautochauffeurs ongaarne snel heid terug nemen! „In deze dagen van mist vraag je je vaak af hoe sommige chauffeurs hun weg vinden door een ondoorzichtig misttapijt, zij halen maar in met een verbluffende snelheid". Mr. Kopp vroeg zich af of er niet iets mankeert aan de opleiding van chauffeurs. Wordt deze mensen wel de juiste mentaliteit bijgebracht? De offi cier zei er begrip voor te hebben, dat deze verdachte zijn hele leven de zware last mee moet dragen de dood van vijf mensen te hebben veroor zaakt. De eis werd wegens schuld aan dit ongeluk zes maanden gevangenis straf, waarvan 1 maand voorwaarde lijk en 2 jaar intrekking van rijbe wijs. De raadsman mr. J. M. Gasille uit Actie voor sociaal centrum in Tefe' RENSWOUDE Op korte termijn zal een beroep op de Renswoudese be volking worden gedaan om een finan ciële bijdrage te leveren aan de bouw en inrichting van een sociaal centrum in het Braziliaanse Tcfé. Het is een initiatief van het echtpaar Jan en Joke Veneman. die in Brazilië meehelpen aan het ontwikkelingswerk. Op het ogenblik is Joke thuis in Renswoude, in verband met een ernstige ziekte van haar vader. In diens toestand is verbe tering gekomen, en nu wil zijn dochter haar tijd in Nederland o.m. besteden aan de actie voor het sociaal centrum, waarvoor naar schatting vijftiendui zend gulden nodig is. In dit artikel roe pen ze de medewerking van de bevol king van Renswoude en omstreken in, waarbij uiteen wordt gezet waarom Tefé een sociaal centrum hard nodig heeft. Er bestaan in Tefé plannen om te komen tot de oprichting van een so ciaal centrum, met als doel alle be woners, zowel jong als oud, rijk of arm de mogelijkheid te bieden, zich te ontplooien in bepaalde vaardigheden of verborgen talenten te ontwikkelen die voor hen het leven een stuk rijker kun nen maken. Dit „rijkere" leven is voor hen daar in Tefé een bittere noodzaak en onmisbaar in het proces van de ont wikkeling. die in Tefé aan het opkomen is. Het is zonder meer nodig dat wij een sociaal centrum krijgen en zeer dringend. Hiervoor kunnen we veel geld gebruiken, geld dat we nog niet hebben. Vanuit ons standpunt kunnen wij doel en nut. van een dergelijk cen trum uiteen zetten. Het is echter duide lijk dat de mensen, die wij hiermee trachten te bereiken om heel andere redenen bereid zullen zijn aan de groepservaring deel te nemen. De meest voor de hand liggende re den, in hun ogen, is wel de mogelijk heid tot aangename ontspanning, iets dat in Tefé minimaal mogelijk is. Bar en bioscoop zijn de enige afleiding. De bar is veel te duur en de vraag is of de daar gevonden ontspanning bijdraagt tot de ontwikkeling. Hetzelfde kan wor den gezegd van de bioscoop, waar men tegen een niet al te hoge toegangsprijs kan zien hoe cowboys elkaar op ver fijnde wijze van het leven beroven. Iets anders wordt er bijna nooit ver toond. De ontspanningsfunctie van een sociaal centrum is daarom van belang rijke waarde. Men kan hierbij denken aan „spelend leren". Er is echter meer. Beschikkend over ruimte, materiaal en deskundigen zouden wij in staat zijn om vaardigheidscursussen te geven voor geïnteresseerden. In Tefé is het bijv. zo dat de meeste mensen met eenvou dig materiaal zelf hun huis bouwen. Wij zouden hierop kunnen inhaken door hen te helpen dit zo goed mogelijk te doen door een eenvoudige cursus open te stellen. Dit is echter slechts één voor beeld, er zijn echter talrijke vaardig heden die te pas komen zoals: naaien, koken, houtbewerken, meubelbouw enz. Op de school na heeft de jeugd hier geen of bijna geen mogelijkheden waar op zij haar eigen talenten kan ont dekken. Laten wij hierbij meteen even vermelden dat de school niet de ware plaats is om eigen talenten te ontdek ken. Dikwijls is het zo dat de school veronderstelt dat zij reeds capaciteiten bezitten, die zij in werkelijkheid niet bezitten, zodat de school in plaats van ontwikkeling te bieden een bron van te leurstelling wordt. Een voorbeeld hiervan is: rekenen, schrijven, lezen e.d., een bepaalde ca paciteit tot onderzoeken en combineren. Deze capaciteit wordt bij kinderen uit normale gezinnen reeds gevormd in de kleuterjaren dood hun spel met puzzels, blokjes, hamertje tik, het uit elkaar ha len of in elkaar zetten van speelgoed. Hier in Tefé echter is deze mogelijk heid niet aanwezig, eenvoudig omdat de gezinnen moeite genoeg hebben om dagelijks hun brood te verdienen, laat staan dat ze speelgoed kunnen kopen. In ons op te richten centrum zouden wij voor dergelijke dingen kunnen zor gen, indien wij daarvoor geld beschik baar hadden. Door het gemis aan gelde lijke middelen, kunnen wij dit de jeugd nog niet geven, nee, we kunnen mo menteel zelfs ons centrum nog niet op richten. Vanuit een centrum, dat een gezicht heeft en goed bekend is bij de mensen, is het gemakkelijk diverse campagnes op touw te zetten op velerlei gebied b.v.: gezondheid, hygiëne en folkloris tische festiviteiten. Kortom, er zijn meer dan voldoende en verantwoorde redenen om een dergelijk sociaal cen trum in Tefé op te richten, meer zelfs, er zijn vele factoren die de ontwikke ling belemmeren en hierin kan ons centrum een zeer grote rol, in de goede zin des woords, gaan spelen. Een sociaal centrum is natuurlijk niet de unieke oplossing voor de toe stand van onderontwikkeling, wel is het een zeer belangrijke bijdrage aan de ontwikkeling. Wat het centrum kan doen met zijn „deskundige" personeelsbe zetting. is het gereed maken van de mensen om actief deel te nemen aan de opbouw van hun eigen land. Er werd reeds een begin gemaakt op andere fronten. Zowel op landbouw gebied als op geneeskundig gebied wordt reeds veel gepresteerd. Ook wordt er druk gewerkt aan de verbetering van de verbindingen met de buitenwereld. Ook op het gebied van onderwijs gaat men vooruit door een kwalitatieve ver betering der onderwijzers onder des kundige leiding. Waar het ons om gaat, is de mens in staat te stellen tot het gebruik van de ze mogelijkheden en hem bewust te ma ken van zijn eigen onmisbare bijdrage in deze ontwikkeling en vooral, hem te helpen om hieraan actief deel te nemen door zijn persoonlijke ontwikkeling te accentueren. Om deze vorm te verwezenlijken, be schikken wij reeds over een ruimte, die ons voor dit doel welwillend is afge staan door de plaatselijke geestelijk heid. We beschikken over een sociaal werker en binnenkort eveneens over een sociaal werkster. Ook zullen we be schikken over voldoende plaatselijke vrijwilligers die als groepsbegeleiders zullen optreden nadat zij daarvoor een gespecialiseerde opleiding hebben ont vangen. In hun werk zullen zij weer worden begeleid door de sociale werkers. Deze vrijwilligers zijn voor het merendeel leerlingen van de hoogste twee klassen van het gymnasium, die het vak: men selijke relaties, op deze manier in praktijk brengen. Wat wij echter niet hebben is geld om de uitrusting, die voor dit werk nodig is, aan te schaffen. We denken hierbij aan allerlei programma-mate riaal, kinderspelen, voorlichtingsmate riaal enz. We kunnen rekenen op een zeer kleine bijdrage van de plaatselijke bevolking, doch dit is lang niet genoeg om het project te bekostigen. Daarom doen wij een beroep op u, u kunt helpen dit werk waar te maken. In Nederland wordt jaarlijks voor mil joenen uitgegeven aan vuurwerk tij dens de jaarwisseling, om maar niet te spreken over de uitgaven voor het lek kere eten tijdens die feestdagen. Wij, mensen, willen zo graag eens „goed" doen. Nu u kunt een heel goed werk doen door een bijdrage te geven aan dit ontwikkelingswerk. Al die bij dragen vormen dan samen het bedrag waarmee we een begin kunnen maken aan het op te richten sociaal centrum in Tefé. Er is veel talent verborgen in Tefé en weet u, verborgen talent kan verloren talent worden. U kunt helpen dit talent aan de dag te brengen. Zon der u gaat het niet"! aldus Jan en Joke Veneman. Voor de bewoners van Renswoude worden in het plaatselijk blad „De Heraut" de mogelijkheden tot het stor ten van bijdragen nog meegedeeld. Daarnaast kan men een postwissel stu ren "an: Toke Veneman-Heer*''" p.a. Oude Holleweg 11, Renswoude. Voor nadere inlichtingen: tel. 08387-346. Den Haag vroeg de rechtbank de schuld van zijn cliënt niet te over drijven. Hij heeft de gok moeten wa gen door naar links te sturen, door rijden zou een zekere catastrofe - er stond een auto dwars over de weg - hebben teweeg gebracht. Intussen heeft verdachte een andere betrekking aan vaard. Hij wil nooit meer achter het stuur van een auto zitten, ofschoon hij bij de firma waar hij werkte, be kend stond als van alle chauffeurs de beste. In het andere geval waren de om standigheden 's avonds om half acht op 1 juli ideaal: goed zicht en een uitstekende weg nabij Resteren. Daar wilde de 26-jarige constructie schilder Gerrit S. uit IJzendoorn mei zijn personenauto een inhaalmanoeu vre uitvoeren - snelheid 100 kilome ter - maar hij zag niet dat van de andere zijde een kleine auto naderde. Een frontale botsing was het gevolg. Van de vier inzittenden van de kleine wagen, een Ambonees gezelschap van drie mannen en een vrouw, werden twee mannen en de vrouw gedood. De derde man werd zwaar gewond. De officier mr. J. A. Kopp leidde uit de reconstructie van het ongeluk af, dat verdachte hoogst roekeloos en on voorzichtig heeft gereden. Zijn gerin ge rij-ervaring kan hem parten heb ben gespeeld. De officier eiste vier maanden gevangenisstraf en twee jaar niet rijden. De raadsman mr. H. van der Bij uit Tiel bestreed, dat er sprake zou zijn geweest van hoogst onvoor zichtig en hoogst roekeloos rijden, al waren de gevolgen van het ongeluk wel hoogst ernstig. Veeleer zou hem gebrek aan concentratie, waardoor hij de kleine auto niet opmerkte, kunnen worden verweten. Van een verkeerde mentaliteit is volgens pleiter niet ge bleken. De raadsman vroeg zich af wat aan deze automobilist door mid del van gevangenisstraf kan worden verbeterd. In beide zaken uitspraak over 14 dagen. Burgemeester en wethouder* van Veenendaal stellen de gemeenteraad voor met de PTT thans reeds een rui ling aan te gaan van het huidige post kantoor met de grond, die nodig is voor de nieuwbouw. Naast de bouw van het nieuwe postkantoor wordt door de grondruil tevens een verbreding van de J. G. Sandbrinkstraat mogelijk Bij de ruiling van onroerend goed dient de ge meente een bedrag van 75.725.- toe te betalen. Wann e - met de bouw van het nieuwe postkantoor zal worden begonnen Is nog niet bekend. De bouwvergunning is echter nog niet aangevraagd. Wel lijkt het waarschijnlijk, dat de nieuwbouw voor 1975 zal zi.in gerealiseerd. VEENENDAAL Op dinsdag 3 fe bruari 1970 zal plaatshebber, de kandi daatstelling voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten Op die dag kunnen, van des voormiddags ne gen uur tot des namiddags vijf uur, bij de voorzitter van het hoofdstembureau in de kieskring, of bij het door deze aangewezen lid van dat bureau, ter se cretarie van de gemeerte Amersfoort, worden ingeleverd Lijsten van Kandida ten als bedoeld in artikel G 5 van de Kieswet. Formulieren ten behoeve van de kan didaatstelling zijn ter secretarie van de ze gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met de dag van de kandidaatstel ling. VEENENDAAL, 8 januari 1970. De burgemeester van Veenendaal, P. Bo de. RHENEN In verband met de a.s. verkiezingen van leden van de Provin ciale Staten, kan een ieder kosteloo* de inlichtingen uit het kiezersregister verkrijgen, waaruit hij kan opmaken, of hij zelf of een ander daarin al dan niet of niet behoorlijk is opgenomen. Rhenen, 2 januari 1970 De burgemeester van Rhenen, L. Bosch van Rosenthal VEENENDAAL Het waterleiding net van de NV Veenendaalsche Water leiding Maatschappij moet worden uit gebreid met een buizennet op het In dustrieterrein II. Een en ander houdt verband met de vestiging van een be drijf op dit nieuwe industrieterrein. Voor de aanleg van de waterleiding zijn twee mogelijkheden, die echter bei den nog onrendabel zullen zijn. Burge meester en wethouders van Veenendaal delen de raad mëe, dat zij de voor keur geven aan het plan, waarvan de uitvoeringskosten zijn geraamd op 50.000,-. Van dit bedrag komt gedu rende de eerste vijf jaar jaarlijks een garantiebetaling van 6250 voor reke ning van de gemeente. Di1 bedrag wordt verminderd met de opbrengst van het via de nieuwe leiding af te ne men water, die wordt geschat op 1400. zodat vijf jaar achtereen circa 4850 voor rekening van de gemeente komt. n ARNHEM Gelderland heelt, wat de werkloosheid in de provincie betreft, voor het eerst sinds 1966 weer een goed jaar achter zich. Vrijwel voortdurend moet van een gespannen arbeidsmarkt worden gesproken, waarin de vraag naar arbeidskrachten steeds hoger is dan het aantal werklozen. In 1967. hel laaglepunt, telde de provincie gemid deld 8700 mensen zonder werk, terwijl er maar 2900 werden ge\raagd. In 1969 was de situatie drastisch veran derd 5400 werklozen tegen 6700 aan vragen. Nog nooit was het aantal buiten landse arbeidskrachten zo hoog als nu. Gelderland bereikte eind vorig jaar het recordaantal van vijfduizend, waarbij dan nog ongeveer 750 Italianen moeten worden opgeteld. De laatste categorie mag in Nederland als EEG-,.inwoners" zonder vergunning werken. De sterkste daling boekten vorig jaar Winterswijk (van 3.4 pet. in 1968 tot 1.5 pet.), Eibergen (van 3 naar 1,6), Doe- tinchem (van 2,8 naar 2), Zevenaar (van 2,3 naar 1,5) en Nijmegen (van 3,4 naar 2,6). Alleen Nijmegen, Arn hem en Doetinchem kwamen nog bo ven het provinciaal gemiddelde van 1,7 uit. Het beste figuur sloegen Har derwijk (0,7 pet.). Barneveld (0.8), De Steeg (1) en Apeldoorn (1). Uit de cijfers blijkt dat de categorie minder geschikten maar slecht profi teerde van de vooruitgang. Bij bedrijfs sluitingen vallen zij nog regelmatig in de ontslagen, terwijl bij nieuw aan te nemen personeel steeds hogere eisen worden gesteld. December gaf door het strenge win terweer een flinke terugslag te zien. Dat moet evenwel als een normaal sei zoenverschijnsel worden beschouwd, waarbij voornamelijk werkers in de bouw zijn betrokken. Van de 1400 man die vorige maand zonder werk kwamen blijken er 400 tot de pendelaars op Duitsland te horen. Grote stijging boek ten o.m. Doetinchem (van 1.8 naar 2,4 pet.). Zevenaar (van 1.2 naar 2.2) en Zaltbommel (van 1.3 naar 2.5). Daar mee blijft Gelderland vierde op de Ne derlandse ranglijst, die Drente (7 pet.) als dieptepunt heeft.

De Vallei | 1970 | | pagina 3