PvdA-burgemeesters tegen kiezen van eerste burger Per arrestee door Utrecht Officier werd woedend op alles ontkennende gifmengster Kiet S. Gouda-Utrecht en Amsterdam- Utrecht worden achtbaanswegen 3dagen gratis reizen MEESTE ETHERPIRATEN ZIJN JONG EN WONEN IN ONTWIKKEI JNGSGERIEDEN Anders Poëzieprijs voor Hans Faverey Vertragingen bij rijexamens door griep en sneeuwval Over de grenzen De griep is er weer N«em dan 2 ,Aspro's' Jaartaart of 3-maandstaart65+? Autoverkoop steeg iets minder dai verwacht ...om zéker te zijnT Beroep op partijbestuur om ondoordacht voorstel in te trekken afgewezen HAALBAAR ONDERZOEKEN TERUGKRABBELEN Staking ten einde in sigarenfabriek voordelig uit met NS Geheime zenders en bedieners criminologisch bekeken 1 UTRECHT Een meerderheid van socialistische burgemeesters verzet zich tegen het voorstel van het partijbestuur aan het congres, volgende week in Gro ningen, zich uit te spreken voor een door de bevolking gekozen burgemees ter en commissaris der Koningin. De burgemeester van Rotterdam, W. Thomassen, deed gisteren op 'n hear ing van het partijbestuur in Utrecht een beroep op het bestuur, het z.L „on doordachte" voorstel in te trekken en het gehele probleem van het benoemen of direct of indirect kiezen van burge meesters nogmaals te bestuderen. ..Als het op stemming aankomt wordt het aangenomen, want wij weten wat congressen zijn", aldus burgemeester Thomassen, een uitspraak waartegen partijvoorzitter dr. ir A. Vondeling protesteerde. Het is duidelijk, aldus dr. Vondeling, dat men niet kan verwach ten dat het voorstel dat in het par tijbestuur met een meerderheid van één stem is aangenomen zal worden ingetrokken. Burgemeester Thomassen zei te ver wachten dat het. aantal socialistische burgemeesters, dat thans ca. 140 be draagt. aanzienlijk zal verminderen in dien burgemeesters zouden worden ge kozen. De Rotterdamse burgemeester had het initiatief genomen tot de hea ring hierin gesteund door circa zeventig burgemeester. Indien een gemeente bestuur een doodlopende straat beschik baar wil stellen als „speelstraat" houdt het, alvorens een beslissing te nemen, een hearing. Het zou uit democratisch oogpunt fout zijn. de bewoners van de „straat" niet in de gelegenheid te stellen hun zegje te doen indien over een „verkeers maatregel" voor het provinciaal en ge meentelijk bestel wordt besloten. De Rotterdamse burgemeester achtte het initiatief-wetsontwerp van de so cialistische Tweede-Kamerleden Van Thijn en Franssen. volgens hetwelk de gemeenteraad uit één of meer kandi daten voor het burgemeesterschap een aanbeveling doet. het maximaal haal bare. Het voorstel van het partijbestuur heeft volgens burgemeester Thomassen een vervreemdingsproces op gang ge bracht. Indien het wordt aangenomen zullen de socialistische burgemeesters het gevoel krijgen dat de rugdekking die de partij hen geeft is weggevallen. Het voorstel had z.i. reeds veel eerder moe ten worden besproken. Het voorstel van het partijbestuur werd toegelicht door de wnd. partijse cretaris mej. mr. A. P. Schilthuis om dat, zoals werd meegedeeld, „op kor te termijn" geen burgemeester kon wor den gevonden om het te verdedigen. Niettemin sprak een enkeling op de vergadering, die door een kleine der tig burgemeesters werd bijgewoond, zich er vóór uit. Volgens mej. Schilthuis heeft het partijbestuur, toen het 't voorstel aan vaardde. „althans niet bewust" over wogen dat D '66 voorstander van een gekozen burgemeester is. De bezwaren van de burgemeesters kwamen er in hoofdzaak op neer dat bij een rechtstreekse verkiezing het ac cent meer op personen dan op program ma's zou vallen, een argument dat ook werd aangevoerd tegen de gekozen premier. Voorts zou door verkiezing de positie als vertrouwensman kunnen worden geschaad. Dc commissaris van de koningin in Zuid-Holland, nir. J. Klaasesz, was het met burgemeester Thomassen eens dat de kwestie van de benoemde of geko zen burgemeester nader moet worden onderzocht. Het is z.i. zowel voor de democratie als de PvdA van groter belang dat de gemeenteraden zodanig zijn samenge steld dat de wethouders de burgemees ter dusdanig tegenspel kunnen bieden dat een bovenmate dominerende posi tie van de burgemeester wordt voor komen. dan dat men zich thans voor een gekozen burgemeester uitspreekt zonder dat de gehele bestuurlijke op bouw grondig is bestudeerd. Drs. H. M. Franssen meende dat dr. Klaasesz, die in circa honderd gevallen met gemeenteraden heeft overlegd over burgemeestersbenoemingen, een uit zondering onder de commissarissen der koningin vormde. Evenals drs. E. van Thijn stelde hij dat een socialistische partij ervan dient uit te gaan dat allen die politieke verantwoordelijkheid dragen moeten worden gekozen, en niet benoemd. In de huidige situatie neemt de bur gemeester een belangrijker positie in dan de gemeenteraad, 'hoewel de raad volgens de Grondwet het hoogste or gaan van de gemeente is. Het initia tief-wetsontwerp beoogt, in het kader van de huidige Grondwet, de positie van de raad te versterken, en moet worden gezien als een eerste stap naar een situatie waarin de burgemeester als eerste wethouder kan worden be schouwd. Men heeft rekening gehouden met de mogelijkheid dat het gemeente bestuur wellicht minder effectief zal zijn indien burgemeesters indirect wor den gekozen, maar democratie is be langrijker dan feilloos bestuur, aldus het Twee-Kamerlid. Hij constateerde overigens dat het initiatief-ontwerp niet diametraal tegen over het voorstel van het partijbestuur staat. Het partijbestuur, dat zich voor de rechtstreeks gekozen burgemeester uit sprak nadat negen amendementen op het oorspronkelijke voorstel waren in gekomen. zal zich maandag over het standpunt van de burgemeesters bera den. VLAARDINGEN In 1970 zal Vlaar- dingen naar alle waarschijnlijkheid de nationale primeur beleven van de ont vangst van het eerste Westduitse nu cleaire koopvaardijschip Otto Hahn. Burgemeester mr. J. Heusdeps van Vlaardingen heeft dit aangekondigd In zijn nieuwjaarsrede. UTRECHT Alsof de klok was teruggezet! Autoriteiten en genodigden vertrokken vrijdag in rijtuigen en arresleden van het stadhuis om zich in op tocht naar het nieuwe veemarktcomplex in Utrecht te begeven voor de offi ciële opening. DEN BOSCH „Riet. het wordt een lachertje. Als er vragen komen waarin je gevaar voelt, geef je geen antwoord. Weet je je niets te herinneren of zeg je dat je b\j je laatste verklaring biyft. Vorig jaar vroeg je ine wanneer komt die zitting, dan kan ik schoon schip maken. Nu roep je al drie dagen lang van ik weet niets meer, ik kan me niets meer herinneren. Ik wijs je erop dat dit een ernstige zaak is. Het gaat hier over doden en mensen die bijna dood waren". Woedend beet de officier van justi tie, mr. Booster, vrijdagmorgen op de rechtbank in Den Bosch Schijndelse Riet deze woorden toe. Het was de derde dag van het proces tegen deze 46-jarige vrouw, die ervan wordt ver dacht door gif haar eerste man en haar 82-jarige vader om het leven te hebben gebracht en bij een aantal anderen dat te hebben geprobeerd. De officier komt tot zijn emotionele uitbarsting als Riet in alle toonaarden bezig is te ontkennen dat zij in de jaren 1959 tot 1961 in Geleen heeft ge probeerd Jeanne Ruault, de vrouw van haar toenmalige minnaar, mijnwerker Gerrit V„ door DDT in de koffie om te brengen. Tijdens het vooronderzoek had ze bij de politie en bij de rechter-com- missaris bekend, dat ze samen met haar minnaar Gerrit V. op een maan dagmorgen in januari 1959 DDT in de voor Jeanne bestemde koffie had ge daan. „Eerst deed Gerrit een bodem pje DDT in de koffie én later deed ik er nog wat bij. Ik deed dit omdat Gerrit van zijn vrouw afwilde en om- I dat het huwelijk met Jo helemaal niet goed ging", zo had ze gezégd. Bij de politie had Riet aanvankelijk ook bekend dat ze in haar eigen huis Jeanne Ruault ook nog een keer kof fie met DDT had voorgezet. Later tij dens het onderzoek begon ze terug te krabbelen. „Alleen ik heb het gedaan. Gerrit deed niets" en nog later: „Er is hele maal niets gebeurd. Gerrit en ük heb ben geen DDT in de koffie gedaan". Deze laatste verklaring - wij hebben niets gedaan - bleef Riet vrijdagmor gen tot woede van de officier en tot duidelijk ongenoegen van de rechters herhalen. „Ik heb niets gedaan en Jeanne is nooit bij mij thuis geweest". Niet bijzonder gunstig voor Riet ver liep vrijdagmorgen het verhoor van getuige W. A. G. Thijssen. de recher cheur uit Geleen, die Riet's minnaar Gerrit V. destijds ondervroeg over de vergiftigingsaffaire Jeanne Ruault. Gerrit V. werd in 1968 door de Geleen- se politie gehoord,'•nadat zijn ex-vrouw Jeanne - toen de affaire Riet S. via de kranten in de publiciteit kwam - bij de recherche het vermoeden had uitgesproken, dat ze in de jaren 1959- 1961 bijna het slachtoffer was gewor den van een giftig optreden van het duo Riet-Gerrit. Jeanne was, zo wist ze zich te herinneren, een keer zwaar ziek geworden -' braken en diarree - nadat ze bij haar thuis koffie had ge dronken, die ze zelf niet had inge schonken. Op een dag - vertelde Jean ne de politie - kwam Riet bij haar thuis. Terwijl Jeanne bezig was met het wassen van kleren, zorgden Riet en Gerrit voor de koffie. Nadat ze de door deze twee bereide koffie had ge dronken. was ze ziek geworden. ..Ik kreeg een ontzettende pijn in mijn nek. Vreselijk, als ik wist dat iik nog eens zo'n pijn zou moeten lijden, dan was ik liever dood", zo getuigde Jean ne vrijdagmorgen voor de rechtbank. Later, aldus Jeanne, werd ze nog een keer zwaar ziek. Ze had toen koffie gedronken bij Riet thuis. Rechercheur Thijssen bevestigde vrij dag voor de rechtbank, dat Gerrit V. - na de aangifte van Jeanne - tegen over hem had toegegeven, dat er een verhouding had bestaan tussen hem en Riet S. De mijnwerker bekende ook, dat hij en Riet er toen over gesproken had den om hun beide echtgenoten uit de weg te ruimen. Op een avond had Gerrit V. tegen Riet gezegd, zijn vrouw Jeanne nu wel eens kwijt te willen. De volgende ochtend - maandagmor gen in januari 1959 - kreeg Jeanne de koffie met DDT geserveerd. Gerrit V. vertelde rechercheur Thijs sen ook, dat Riet die maandagmorgen uit het gootsteenkastje bij hem thuis een doosje met DDT nam en een laag je poeder in het voor Joanne bestem de kopje deed. Ze vulde het kopje met koffie en ging Jeanne roepen, die aan het wassen was. Zo was het volgens Gerrit gebeurd. „Ik had de indruk dat hij toen de waarheid sprak", a'ldus re chercheur Thijssen vrijdag over de verklaring die Gerrit V. het vorig jaar aflegde. AMSTERDAM B. en W. van Am sterdam hebben de poëzieprijS-1969 van de gemeente Amsterdam, groot f 3.500, toegekend aan Hans Faverey uit Am sterdam. Hij ontving de prijs voor zijn bij de Bezige Bij vlrschenen bundel „Gedichten". De prijs werd toegekend op advies van de daartoe door hen ingestelde jury. bestaande uit mevr. Hanny Mi- chaelis en de heren drs. Hans van den Bergh en Kees Fens. AMSTERDAM De resultaten van de personenautoverkoop in 1969 zyn niet zodanig als een aantal leden van de RAI misschien had verwacht: de toe neming ten opzichte van het recordjaar 1968 bedroeg bijna vier procent. In de bedrijfsautosector ligt het re sultaat wel duidelijk boven dat van 1968, doch de groei is in de tweede helft, van het. afgelopen jaar aanmer kelijk afgezwakt. Dit schrijft de algemeen voórzitter van de Nederlandse vereniging „De Rijwiel- en Automobiel-Industrie", de heer W. Smit, in het laatste nummer van het orgaan van de vereniging. Zeer positief is hij over de caravanbranche: een verkoop van ca. 24.000 kampeerwa gens in één jaar is volgens hem be paald een unicum. Hetzelfde geldt voor de fietsen, waar ook een recordafzet werd bereikt, terwijl de bromfiets- markt de inzinkingen van 1968 weer deels te boven kwam. De heer Smit vindt het moeilijk op dit moment enige voorspellingover de gang van zaken in 1970 te doen. Hij is er echter van overtuigd dat de branche ook op wat langere termijn gezien de belangrijke plaats die verkeer en vervoer in Nederland innemen een goede toekomst tegemoet zal gaan. NIEUWE PEKELA De werkne mers en werkneemsters in de Champs Clark sigarenfabriek van de firma Ko ning te Nieuwe Pekela gaan maandag weer aan het werk. Dit is de consequentie van een over winning van de werkneemsters van Champs Clark en de Algemene Bedrijfs groepen Centrale. In een gisteren door de ABC met het personeel van Champs Clark gehouden vergadering heeft een geste van de mannelijke arbeiders dit resultaat mogelijk gemaakt. Dezen heb ben zich namelijk bereid verklaard de helft van de verhoging die zij vanaf half september 1969 mochten ontvan gen aan de werkneemsters over te heve len. Hit heeft de doorslag gegeven dat de meisjes maandag weer aan het werk gaan. Verder heeft de directie zich be reid verklaard de minimum premie op 30,- te stellen. Voordien was dat 21.- zodat dit een verhoging betekent van 9,- per week. Mocht men dit liever willen, dan kan iedere werknemer en werkneemster per 31 januari een uitkering ineens krij gen van anderhalve week salaris. DEN HAAG Het. gedeelte van Rijksweg 12 tussen Gouda en het verkeers plein Oudenrijn bij Utrecht zal in de toekomst twee maal vier rijstroken krijgen. Dit blijkt uit een mededeling van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, waarin wordt gezegd, dat Rijkswaterstaat ernaar streeft om in 1972 te kunnen beginnen aan een grootscheepse reconstructie van Rijksweg 12, tussen Gouda en genoemd verkeersplein. Aangenomen wordt dat deze reconstructie omstreeks 1977, begin 1978i voltooid zal zijn. Dc aanpassing van het weggedeelte Gouda-Utrccht wordt noodzakelijk om dat deze ri jksweg (op 25 november 1939 opengesteld) op de duur niet meer In staat zal zijn de gecombineerde aan voer van rijkswegen 3 en 12 te ver werken. Vooruitlopend op de aanleg van een nieuwe autosnelweg Rotterdam-Utrecht (Rijksweg 24. op globaal 5 tot 10 kilo meter ten zuiden van Rijksweg 12) zal daarom aan de noordzijde van de be staande autosnelweg, op een afstand van ongeveer 25 meter, een nieuwe rij baan met vier rijstroken worden aan gelegd. Deze nieuwe baan is bestemd voor het verkeer uit de richting Utrecht. De oude autoweg zal een herprofilering ondergaan en daarna eveneens vier rij stroken bezitten. Iedere rijstrook krijgt een breedte van 3.50 meter. De vooroorlogse auto weg wordt dan in zijn geheel bestemd voor het verkeer in de richting Utrecht. Daarbij is het voor ons land geheel nieuw dat langs de middenberm een verharde strook wordt aangelegd, die dezelfde breedte en verhardingsdik te heeft als de vluchtstrook aan de bui tenzijde. Deze strook langs de midden berm zal bij ongevallen als uitwijkmo gelijkheid kunnen dienen. De bestaande brug over de Gouwe zal in de nieuwe opzet worden vervan gen door een aquaduct. Hierdoor wordt een ongestoorde en veilige afwikkeling van het. verkeer mogelijk. Tevens wordt Hierbij voldaan aan de eisen die aan de Gouwe als open vaar weg moeten worden gesteld. Dit aqua duct wordt het grootste kunstwerk in de gereconstrueerde rijksweg. Het zal beschikken over twee kokers, elk met een breedte van 20 tot 25 meter, ter wijl de lengte van het aquaduct, inclu sief de opritten, 800 tot 900 meter zal brengen. Naar voorlopige berekening zal de reconstructie van het Zuidhollandse ge deelte van Rijksweg 12 en de bouw van het aquaduct ongeveer 100 miljoen gul den kosten. De aanpassing van het Utrechtse gedeelte van deze rijksweg zal ruim veertig miljoen kosten. In de toekomst zal ook de autoweg- Amsterdam-Utrecht tot 2 x 4 rijstroken worden verbreed. De bestaande aanslui tingen op de oude autosnelweg zullen in het algemeen worden gehandhaafd, zy het dat zy een andere vormgeving krijgen. De technlsehe moeiiykheden, zo zegt het ministerie, waarvoor men bij de aanleg van de nieuwe aardebaan komt te staan zijn niet gering. Bij de Gouwe strekken zich slappe veen. en kleila gen uit tot een diepte van veertien me ter beneden N.A.P. Deze weinig draagkrachtige onder grond wordt in oostelijke richting iets minder diep, maar komt dan nog altijd voor tot een diepte van ongeveer acht meter beneden NAP. Deze slechte on dergrond maakt het nodig om de nieu we baan op geruime afstand van de bestaande autoweg aan te leggen. In het algemeen houdt men een minimale afstand van 25 meter tussen de beide rijbanen aan. Pas op het Utrechtse ge deelte, bij Woerden, zal de nieuwe aar debaan vrij dicht bij de bestaande au toweg worden gebouwd. Vanaf dit punt tot. aan de Oudenrijn zal de afstand mi nimaal twaalf meter bedragen. Het kruispunt Oudenrijn zal moeten worden aangepast om een vloeiende aansluiting te krijgen met de vernieuw de autoweg. De beide rijbanen met ie der vier rijstroken zullen bij Ouden rijn worden omgebouwd tot twee rij- ADVERTENTIE n.v. verzekerings maatschappij brand-,inbraak-,storm-englasverzekering, wettelijke aansprakelijkheid voor particu lieren en rechtsbijstandverzekering, onge vallen-, ziekte-en ziektekostenverzekering, reisverzekering vraagt uw assurantieman of rechtstreeks: 's-gravendijkwal 68 r'dam-3 tel. 010-251329 banen met ieder drie rijstroken en nog eens 2x2 rijstroken voor de parallel wegen. Overigens is men nu reeds bezig Rijksweg 12 ten zuiden van Utrecht twaalf rijstroken te geven. De hoofdrij banen krijgen hier tussen Oudenrijn en de aansluiting op de weg Breda, Hil versum ieder 2x3 rijstroken. De parallelwegen zullen op dit onge veer vijf kilometer lange wegvak even eens 2x3 rijstroken krijgen. In het voorjaar van 1971 hoopt, men hier reeds zes rijstroken in gebruik te kunnen ne men. De oude baan met de oude brug over het Amsterdam-Rijnkanaal zal dan buiten gebruik worden gesteld. Hier mee zal een eind komen aan de opstop pingen die zich gedurende de zomerpiek regelmatig ten oosten van Oudenrijn voordoen. ADVERTENTIE Als speciale nieuwjaars attentie kunnen alle houders van een 65 -f-kaart, (ook van een 3-maandskaart) op de dinsdagen 13, 20 en 27 januari helemaal vrij reizen. De 65-f—kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. Jaarkaart: prijs f 50.- p.p. - echtpaar f 75.-. 3-Maandskaart: prijs f 20.- p.p. - echtpaar f30.-. DEN HAAG Doordat er dit jaar wederom een samenloop is opgetreden van griep en sneeuwval die het examenryden op vele plaatsen onmogciyk maakte, Is enige vertraging in het afwerken van examens helaas niet te vermijden. Dit heeft de directie van de Stichting Centraal Bureau Ryvaardigheidsbewyzen (CBR) gis teren meegedeeld. De examinatoren van het CBR zullen voor zover mogelijk wel de theorie-examens afnemen. Aaanvragers van een rij-examen zullen er in een aantal gevallen reke ning mee moeten houden dat de behandelingstijd door bovengenoemde oorzaken enigszins zal uitlopen. De medewerkers van het CBR zullen al het mogelijke doen om dit euvel tot het minimale te beperken. UTRECHT Het bedienen van een geheime zender is in ons land een ty pisch mannelijke bezigheid. Van de 1.068 personen die tussep 1951 en 1963 wegens clandestien zenden werden ver oordeeld waren er slechts 38 vrouw. Niet minder dan tweederde van de de linquenten is jonger dan dertig jaar, ruim de helft is vrijgezel, het overgrote deel der delinquenten (877) nam in het beroepsleven een ondergeschikte posi tie in. Voor ruim 63 procent van de delin quenten bleek een veroordeling we gens clandestien zenden tevens hun eerste veroordeling te zijn. in slechts 6.5 procent van de gevallen was spra ke van recidivisme en voorts treft men het euvel van illegaal zenden voornamelijk aan in het noorden van het land en wel overwegend in de ont wikkelingsgebieden. Dit is gebleken uit een door drs. J. Allersma van het Criminologisch Insti tuut van de Rijksuniversiteit in Gro ningen ingesteld onderzoek naar gehei me zenders. De resultaten van het onderzoek zijn gepubliceerd in het „Nederlandse tijdschrift voor crimino logie". Clandestien zenden is een weekend- aangelegenheid en concentreert zich op het platteland van Twente, Zuid- Oost-Drente, Oost-Groningen en de Friese Woiide. De provincie Utrecht draagt met 0,3 procent de rode lan taarn in de statistiek van de versprei ding van het clandestien zenden. De bovenste plaatsen zijn voor Overijssel (28,1 procent), Drente (23,9 procent) en Groningen (18,4 procent). De vier de plaats is voor Friesland met 9,5 procent. In bijna 70 procent van de gevallen waarin veroordeling volgde, bedroeg de straf niet meer dan twee maanden gevangenisstraf. Geldstraffen gaan in ongeveer 71 procent van de gevallen de vijftig gulden niet te boven. Drs. Allersma heeft ook de factoren die het delict van het clandestien zen den kunnen bevorderen opgesomd. Hij noemt elf oorzaken, zoals het makkelijk te maken apparaat, de niet eenvoudige opsporing van het misdrijf, men ziet het niet als een misdrijf, bij veel verdachten is sprake van een nega tieve of a-sociale instelling, de vrije tijdsbesteding (met name in de ontwik kelingsgebieden) laat te wensen over en het illegaal zenden geeft status aan de delinquent. Drs. Allersma zou de overtreders van het delict willen selecteren naar drie criteria: in de eerste plaats de linquenten die hinder veroorzaken aan lucht- en scheepvaart, inclusief het loods en reddingwezen Drs. Allersma zou dit een overtreding, doch geen mis drijf willen noemen, ressorterend onder de opsporingsbevoegdheid van de PTT. De tweede categorie wordt gevormd door bedieners van illegale zenders die hinder elders veroorzaken. Ook dit zou drs. Allersma een overtreding willen noemen, die slechts vervolgbaar is op klacht van benadeelden. Opsporing en berechting van deze categorie hoort zijns inziens thuis in de Hinderwet. Als derde criterium noemt drs. Al lersma clandestien zenden zonder dat daardoor noemenswaardige hinder ont staat. Hij zou dat geheel willen ontcri- minaliseren. ZAifci\JAG 10 JAhUARi lv/0 TXe Portugese dictator, MarcelK» Ca tano, is van plan in de komenc weken een belangrijke verandterinj van zijn kabinet te gaan doorvoeren De voornaamste reden daarvan is dat hy een aantal conservatieve ele menten, „erfenissen" van zijn voor ganger, Salazar, door meer vooruit strevende mensen wil vervangen. angzaam maar zeker voert de 63- jarige Caëtano, die Salazar 15 maanden geleden opvolgde, vergaan de veranderingen in en meer «n meer van Salazars oude getrouwen moeten het veld ruimen. De partij der Nationale Unie, de re geringspartij, kreeg op de laatste algemene verkiezingen van 26 okto ber alle 130 zetels in de nationale vergadering, niettegenstaande een levendige campagne van de socialis tische oppositie, die onder Caëtano, en voor de «erste maal in 43 jaar, ook kandidaten hadden mogen stel len. Caëtano zou zich op den duur willen omringen met technischgeschoolde bureaucraten, die bekend staan om hun vooruitstrevende manier van denken en handelen, oni daarmee de economische ontwikkeling van h#l land te kunnen dienen. Portugal, lid van de NAVO. een land waar de landbouw altijd zeer be langrijk is geweest, is een arm land met een groot aantal analfabeten. Het is noodzakelijk dat nieuwe bron nen van welvaart worden aangeboord MARCELLO CAËTANO dit is het begin omdat de verdediging van de Afri kaanse. koloniën Angola, Mozambi que en Portugees Guinea tegen na tionale opstandelingen enorm veel geld kost, en steeds meer geld gaat hel kosten in een hopeloze strijd'. In maart 1969 benoemde Caëtano voor het eerst een aantal jongemannen, dynamische bestuurders on erva ren technocraten. Ook ontsloeg hij toen de minister van Economische Zaken. In oktober van het vorige jaar nam Caëtano de portefeuille van Buiten landse Zaken over van minister Al berto Franco Nogueira, een protégé van Sal„zar, die acht jaar had ge fungeerd als woordvoerder van de Portugese, wijd en zijd gekritiseer de koloniale politiek. Naar men in Lissabon vermoedt is Cactano van plan het ministerie van Buitenlandse Zaken te blijven leiden. 'T'ot de ministers die, naar men aan- neemt. van. het politieke toneel gaan verdwijnen, behoort die van Onderwijs. Saraiva. Hij is de man die daarmee vermoedelijk zal moe ten boeten voor de wijdverspreide onrust onder de studenten aan de universiteiten van Lissabon en Coimbra. Het ministerie ran Corporatie zal vermoedelijk in tweeën worden ge splitst, en wel In een van Arbeid en een van Sociale Zekerheid. Er komen ook veranderingen in het ministerie van Overzeese Gebiedsde len. maar vermoedelijk niet in Bin nenlandse Zaken en Nationale Ver dediging. Dc naam van dc vooraan staande medicus en uitgesproken li beraal Miller Guerra wordt ge noemd als de nieuwe minister van Volksgezondheid. Een begin dus van een wat mildere wind in het dictatoriale kreupelhout. Maar waar dit eindigen zal is nu wel reeds te voorspellen. ADVERTENTIE De Aziatische griep, die vorig jaar zoveel Nederlanders aan het bed kluisterde, heeft onze grenzen weer overschreden Voor iedereen, die deze onzicht bare indringer op een afstand wil houden, is het dus raad zaam direct te reageren op symptomen als hoofdpijneen koortsig en rillerig gevoel en ongewone vermoeidheid. Het kunnen de voorberichten van een griepaanval zijn met een zo heet mogelijke drank (grog, kwast of thee) en doe dit driemaal per dag. Want door z'n pijnstillende en koorts- werende werking is .ASPRO' het ideale en betrouwbare mid del bij verkoudheid en griep. Zorg dus dat u ASPRO' ln huis hebt. Vertrouw op .ASPRO', want .ASPRO' heeft in de reeds door griep overvallen landen een bijzonder gunstige rol gespeeld. Als .ASPRO' u geen baat w*i geven, probeer dan geen andere middelen, maar raadpleeg uw hulsarts.

De Vallei | 1970 | | pagina 5