Veenendaals dagblad GROTE BEZORGDHEID VOOR WRAAKNEMINGEN Surprise op ijsbaan in Deventer: Buiten EINDE VERZET BINNEN TWEE WEKEN VERWACHT Mirages voor Irak? Plotselinge gladheid: zes doden Huisvrouw greep titel vóór meisjes uit de kernploeg Van den Brink wiJ geen minister worden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei 5 Arnhemmers verdacht van bankoverval Zware strijd aan Suez-Kanaal Hulpverlening moet door gaan OJOEKWOE ETS RECERUSC REEDS GEVLUCHT LAGOS De burgeroorlog tussen Nigeria en Biafra, die in tweeëneenhalf jaar tijds volgens onofficiële ramingen alleen al door voedselgebrek aan meer dan twee miljoen mensen het leven beeft gekost, lijkt bijna ten einde. Biafra's tijdelijke hoofdstad Owerri is gevallen en het verzet tegen de snel oprukkende Nigeriaanse troepen brok kelt af. Een hooggeplaatste Nigeriaanse functionaris voorspelde dat het verzet binnen twee weken gebroken zal zijn. De Biafraanse leider, generaal Ojoekwoe, heeft het land zondagochtend vroeg „voor vredesbesprekingen" verlaten. Men weet niet waar hij heen is gegaan. Volgens Biafraanse kringen in Libreville is de generaal met enkele leden van zijn regering vei lig in Gabon aangekomen, maar dat kon niet bevestigd worden. Heidebehoud 1 OELI WAARNEMERS HULP Ard kampioen Boete in België naar inkomen Rustig weer Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600 Losse nummers I 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Co' Advertentietarieven op aanvraag MAANDAG 12 JANUARI I970 - 44e JAARGANG no. 9 BIAFRA THANS IN DOODSSTRIJD NA SLOTOFFENSIEF VAN NIGERIANEN GENERAAL OEJOEKWOE reeds gevlucht GENERAAL GOWON overwinnaar 1 Van tijd tot tijd informeert men 1 bij mij naar middelen, om een f heituin aan te planten, of een be- staand mooi veldje bij de bungalow 'i in goede toestand +e houden en zo mogelijk te verbeteren. Nu er meer en meer stedelingen buiten een f huisje of optrekje verwerven, be- zinnen zij zich op de glorie van t kunstmatigheid en originaliteit. Al ben ik op de Veluwe geboren en f getogen, toch ben ik helaas zijde- I lings van zulke zaken op de hoogte; f. mijn liefde ging meer uit tot een i vrij heideveld van duizend hecta- I ren, dan tot de afgepaalde ruimte rond een landsweek-end domicilie zonder armslag en achtergrond. Wie thans met zulke moeilijkhe- den geconfronteerd wordt, vindt een betrouwbare voorlichting in het door de Kon. Ned. Heidemaatsch. te Arnhem uitgegeven werkje ..Heidevelden en -tuinen door ir. Tromp van deze instelling 1 en dr. ir. Sissingh van het Staats- bosbeheer. Voorts doet Blankwaardt van het Itbon een duit in het zakje 1 met een bijdrage over de lastige 1 heidekeverAanleg, regeneratie en I 1 onderhoud, bestrijding van onkruid- en grasvegetatie, grondbewerking en vele andere onderwerpen, die I met de calluna verband houden, ko- f men aan de orde; naar de vele ge- kweekte soorten voor border en tuin zoekt ge evenwel tevergeefs. I I De hei vraagt om een zekere ver- zorging. daar zij anders door ouder- i dom. nachtvorsten, heidehaantje afsterft en allengs wordt overwoe- I kerd door grazige onkruiden. Ir. i Tromp geeft adviezen voor de prak- j i tijk om de plant te verjongen en op f 1 zijn mooie foto's zien we de gunsti- I ge gevolgen der wedergeboorte. I Zijn uiteenzettingen tonen duidelijk f aan, dat in het verleden afbranden. I afplaggen en schapen-weiden geen I afdoende maatregelen bleken tegen het kwaad der voortwoekerende l wilde grassen. We spreken elkaar f morgen nog nader over de resulta- 1 ten van het reeds zes jaar lopende onderzoek. 12 jan. '70 A. B. WIGMAN. j De toestand in Biafra, althans wat daar nog van rest, is chaotisch, liet aantal vluchtelingen wordt op vijf miljoen geschat, en de interkerkelijke hulporgani satie Joint Churchaid heeft gewaarschuwd dat miljoenen mensenlevens gevaar lopen wanneer niet onmiddellijk maatregelen voor de hulpverlening worden ge nomen. De lichamelijke weerstand van de mensen in Biafra is zo zwak. dat velen het zelfs niet zouden overleven als de voedselaanvoer korter dan een week zou uit blijven. Intussen worden in de wereld talrijke hulpacties georganiseerd. Het Britse kabinet besloot zondag avond op een spoedvergadering, van ochtend reeds een groot Hercules-tran sportvliegtuig van de luchtmacht naar Nigeria te zenden met 9.000 kg medi cijnen aan boord. Een afdeling geneeskundige troepen is in staat van paraatheid gebracht, en er worden legertrucks gereed gemaakt voor vertrek. Ook Amerika heeft maat regelen genomen. President Nixon, die telefonisch contact met premier Wil son heeft gehad, heeft acht vrachtvlieg tuigen en vier helikopters in gereed heid laten brengen. Deze zullen voed sel, medicamenten en andere hulpgoe deren naar het oorlogsgebied overbren gen ..zodra de militaire toestand dat mogelijk maakt". Ook andere landen en internationale hulporganisaties staan klaar om massaal hulp te bieden. Een van de laatste bolwerken van de Biafraanse troepen zou het vliegveld Oeli zijn, sinds lang de centrale aan- voerplaats voor hulpgoederen. Het laatste vliegtuig vertrok er zaterdag nacht onder hevige bombardementen. Er gingen zondagavond geruchten dat het in Nigeriaanse handen was geval len. maar de AFP-correspondent ter plaatse meldde dat dat niet het geval was. De Biafranen moesten in de zui delijke sector van het hun resterende gebied ondanks verwoed verzet steeds meer terrein prijsgeven aan de opruk kende federale troepen, maar hielden in de noordelijke sector stand, zo werd in Oeli gezegd. In Parijs is vernomen, dat twee vlieg tuigen van het Franse Rode Kruis die zondagavond uit Libreville naar Oeli waren vertrokken, in de loop van de nacht waren teruggekeerd. Ze hadden er niet kunnen landen. Het Nigeriaanse staatshoofd, gene raal Gowon. heeft de Biafraanse troe pen tot capitulatie opgeroepen en zijn eigen legers op het hart gedrukt de dis cipline te bewaren en de burgerbevol king te ontzien. Rodekruisploegen trek ken vlak achter de Nigeriaanse troepen aan om zo snel mogelijk hulp te kun nen bieden. De Nigeriaanse zaakgelastigde in Pa rijs verklaarde zondag, dat de oorlog in Biafra voorbij is. Hij zei. dat de fede rale regering haar rehabilitatiepro gramma tot de Ibo's in het zuidoosten zal uitbreiden. ,.De federale regering zal alle Ibo's vragen terug te keren en hun werk te hervatten. Zij heeft een algemene amnestie afgekondigd en beloofd het bestuur in de oostelijke pro vincie aan de Ibo's toe te vertrouwen. Wij moeten nu om de tafel gaan zitten om de toekomst en een blijvende vrede in Nigeria te verzekeren", zei hij. De Franse minister van Buitenland se Zaken, Schumann, zou tijdens een vergadering met leden van het Franse actiecomité voor Biafra hebben gezegd, dat Frankrijk zich op het ogenblik meer zal concentreren op de hulpverle- Ptirb- ning dan op liet nemen van politieke initiatieven. Volgens een deelnemer aan de vergadering was Frankrijk echter niet van plan zijn steun aan het streven van Biafra naar zelfbeschikking voorgoed te laten varen. Frankrijk heeft voorts directe stap pen ondernomen bij secretaris-generaal Thant, die op het moment op reis in Afrika is, met het verzoek voor meer waarnemers te zorgen in het kader van de humanitaire missie van cte volkeren organisatie, die al langer dan een jaar in het onder controle van de federale troepen staande gebied werkzaam is. De paus heeft zondag in een toe spraak tot pelgrims op het Sint Pieters plein, de Nigeriaanse troepen gewaar schuwd, in Biafra geen volkenmoord te bedrijven. Hij zei dat er „zeer. zeer alarmerende berichten" uit Nigeria binnen komen. „De publieke opinie wordt gemarteld door de vrees, dat de overwinning met de wapenen het ver moorden van ontelbaar veel mensen meebrengt. Er zijn zelfs mensen die een soort volkenmoord vrezen." Joint Churchaid-Nederland heeft de Nederlandse regering per telegram ge vraagd er bij de Nigeriaanse regering op aan te dringen, dat het plan wordt gerealiseerd om de voedselluchtbrug van het Portugese eiland Sao Tomé naar liet vliegveld Oeli in Biafra te herstellen en uit te breiden. De arts Jelle Vleer uit Enschede gaat zo snel mogelijk voor de organi satie Terré des Hommes naar Librevil le in Gabon, om de mogelijkheden voor medische hulp en voedsel verstrekking in Nigeria-Biafra te onderzoeken. Vannacht zal Terre des Hommes trachten uit Libreville met twee vlieg tuigen ernstig zieken op te halen uit Biafra. Dokter Vieer werkte een jaar in Biafra. Hij leidde er in het plaatsje Mpam een ziekenhuis voor 326 patiën ten met een polikliniek voor 2000 be handelingen per dag en een voedseldis tributiecentrum. De alarmerende berichten uit Nigeria vormden zondag het hoofdthema van PARIJS Het invloedrijke Parijse dagblad Le Figaro schrijft vandaag, dat een Irakese wapenaankoopcommissie enkele dagen geleden in de Franse hoofdstad is aangekomen om te onderhandelen over de aankoop van een 50-tal Mirage oorlogs vliegtuigen. Le Figaro, die betrouwbare zegslieden citeert, zegt, dat de Irakezen belangstelling tonen voor de Mirage-Fl. het modernste type van de Dassaultfabrieken. Het bericht komt twee dagen nadat de Franse regering bekendmaakte overeen stemming te hebben bereikt over de levering van 50 Mirages aan Libië. Die trans actie heeft woedende reacties van pers en oppositie veroorzaakt. Le Figaro herinnerde eraan, dat vroegere onderhandelingen met Irak over de mo gelijke levering van 50 Mirage-III toestellen een jaar lang zijn blijven slepen, omdat Irak te grote kortingen en betalingsfaciliteiten vroeg. „Het is niet zeker, dat de onderhandelingen thans gemakkelijker zullen verlopen, maar het verzoek om nieuwe onderhandelingen te beginnen was afkomstig van de Irakezen", aldus Le Figaro. de Londen.se pers en de gesprekken tussen politici. In de commentaren doen de Britse zondagsbladen eenstem mig een beroep op de grolc mogend heden, en vooral op Groot-Brittannië. nu in naam van de menselijkheid snel al het mogelijke te doen om het ver slagen Biafraanse volk te behoeden voor vernietiging door de hongerdood en een dreigende massamoord door de soldaten van het federale leger. Ook in Nederland bestaat bezorgd heid over de toestand in Biafra. De op positie in de Tweede Kamer gaf daar gisteren uiting aan. Mede namens de fracties van de Partij van de Arbeid. D'66 en de PSP stelde drs. J. M. Aar den (groepAarden) minister Luns over deze kwestie gisteren schriftelijk een vraag. „Wat doet de regering", aldus de vragenstellers, „nu volgens berichten de oorlog in Biafra in een beslissend stadium is gekomen, vandaag om aan de acute dreiging van slachtingen on der de Biafraanse bevolking een einde te maken?" De vraag werd mede ondertekend door de heren M. R M Vrolijk (PvdA), dr. mr. M. J. .J. X. Arnkamp (D'66> en drs. H. Wiebenga (PSP). Terre des Hommes, afdeling Neder land, liet gisteren weten, dat het zijn verplegend personeel uit Biafra heeft teruggenomen Alleen de Deense arts dr. Quist wilde er tot het laatste toe toe blijven. Na de jongste gebeurtenis sen heeft men van hem niets meer vernomen. OOSTERBEEK De politie heeft vijf mannen uit Arnhem gearresteerd, die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij een roofoverval op de Xutsspaarbank in Doorwerth, vorige week dinsdag. De feitelijke overval werd door twee van hen gepleegd. Een overvaller be dreigde de kassier met een geladen pis tool. terwijl de ander de kluis leeghaal de. De buit bedroeg f5500.- voor drie honderd dollar aan traveller-cheques en wat Duits geld. Een klein deel daarvan is teruggevonden in een huis in Arnhem waar vier van de vijf mannen in een .soort „criminele commune" samenleef den. Plotseling optredende gladheid heeft het verkeer zaterdagavond volkomen verrast. Verscheidene automobilisten raakten de macht over hel sluur kwijt, in zes gevallen met dodelijk gevolg. Op de Schipholweg nabij Haarlem ontstond zaterdagavond om elf uur een kettingbotsing, nadat een 58 jarige da me de macht over het stuur kwijtraak te. Bij de botsing raakten aanvankelijk zeven auto's betrokken. Een ervan werd bestuurd door de 51-jarige mevrouw G. Doorlag- Schuil uit Haarlem. Zij werd uit haar wagen geslingerd en overleed ter plaatse. Aan de kant van de weg waren toen twee auto's stil gaan staan; de bestuurders wilden hulp ver lenen. Beide wagens werden geramd door een derde auto. In totaal waren bij dit gecompliceerde ongeluk dertien auto's betrokken. Er waren minstens drie gewonden. Op de weg van Neede naar Delden slipte gisternacht een auto met vijf in zittenden, die allen verwondingen oplie pen. Een van hen. de 22-jarige G. J. Schonenborg uit Haaksbergen, overleed later. In Amsterdam slipte de 46-jarige mon teur J. Jongkind met zijn auto, als ge volg waarvan hij tegen een geparkeerde vrachtwagen botste en de dood vond. Te Kessel kwam de 36-jarige Nijmeeg se architect J. T. A. Comelissen om het leven, toen hij, na te zijn geslipt, met zijn auto tegen een boom reed. De heer P. Scheers (43) uit Meyel overleed door een soortgelijk ongeluk te Berin gen. Te Oirschot belandde een auto met vier inzittenden na een slip in een sloot. De 23-jarige B. C. A. Klapwijk uit Slik kerveer verdronk, zijn vrouw (21) werd ernstig gewond, evenals een "nder jeugdig echtpaar. DEVENTER Een 31-jarige huis vrouw. moeder van drie zoontjes en getrouwd met een veehouder, heeft duizenden schaatsminnaars in exta se gebrachtAttje Keulen-Deelstra, geschoold op de Friese kortebanen. liet op het kunstijs van Deventer al le kernploegen van de verwonderde Kees Broekman achter zich en gleed naar dc nationale titel Eén rijdster was cr slechts, die de eerzuchtige Friezin prompt geko zen in dc kernploeg van haar triomf had kunnen afhouden. Dal was Ans Schut. Maar zij smakte tij dens haar sprint tegen het ijs en was meteen een kansloze. De foto hieronder toont haar. ter wijl zc na haar val weer overeind krabbelde. Ook Stien Kaiser, vijfvoudig kam pioene en tot eigen verbazing veel sterker rijdend dan zij had verwacht, kon Attje Keulen-Deelstra niet voor bij komen. De opgetogen Friezin, vak kundig opgekweekt door haar trainer Klaas Visser, onthulde breed lachend: „Iedereen heeft geweldig meegewerkt om dit te bereiken". Vandaag vertrekt zij als lid van dé kernploeg naar Davos om zich voor te bereiden op de internationale kam pioenschappen. Die groep bestaat naast de Friezin uit Stien Kaiser, El- ly van de Brom. Carry Geyssen, Ans Schut, Rieneke Demming en debutan te Akke Falkcma. ook een Friezin. De kernploeg bij de heren, die in Ard Schenk een oersterke doch niet verrassende kampioen kregen hij poseerde vrijwillig voor een foto sa men met de kampioene bij de dames bestaat, naast de nieuwe titelhou der, uit Cces Verkerk. Jan Bols, Jap- pie van Dijk, Peter Nottet en Eddy Verheyen. Jan Bazen verdiende in Deventer als kampioen in de sprintersklasse de reis naar het Amerikaanse West Allis, waar hel wereldkampioenschap der sprinters wordt gehouden. Hij zal de al eerder aangewezen Schenk verge zellen. DEN HAAG De minislerscrisis in het kabinet-De Jong is nog niet opge lost. Het staat nu wel vast, dat de oud-mi nister van Economische Zaken, dr. Van den Brink, het definitief heeft la ten afweten. Daardoor blijven kandi daat voor het opvullen van de vaca ture. ontstaan door het vertrek van mr. De Block, staatssecretaris Grapperhaus (Financiën) en als tweede gegadigde het Tweede-Kamerlid van de KVP mr. Nelissen. l)e kansen van mr. Nelissen zouden gestegen zijn doordat met name de christelijk-historische fractieleider Mel- Icma dr. Grapperhaus toch meer als een fiscaal expert dan als een econoom blijft zien. Indien het overleg tussen kabinet en fractieleiders in een patstelling zou ver zanden, zou het niet uitgesloten zijn dat waar twee strijden om de voorrang een derde met het been heen zou lopen. Wie die derde dan zal worden, laat zich niet gemakkelijk raden. Oud-staatssecreta ris Hoefnagels vermoedelijk niet. Te gen hem zou de VVD weer bezwaren maken. CAIRO In wat in Cairo genoemd wordt de grootste actie sinds de juni- oorlog van 1967, hebben Egyptische straaljagers Israëlische luchtafweerstel- lingen bij Ras Sudar, 40 km ten zui den van Suez, vernietigd. Dit heeft een militaire woordvoerder in Cairo bekend gemaakt. De Egyptische toestellen zou den diverse voltreffers hebben geplaatst waardoor de totale Israëlische, met Amerikaanse Hawk-rakketten uitgerus te, luchtafweerstellingen werden ver nietigd. Na de actie zouden alle Egypti sche toestellen veilig teruggekeerd zijn. In Tel Aviv is later evenwel bekend gemaakt, dal de Israëlische troepen twee Egyptische „Sukhoi-7" bom menwerpers hebben neergehaald. De brandende wrakken zouden vlakbij Ras Sudar in de golf van Suez zijn neergestort. Tel Aviv ontkende boven dien dat bij de grootscheepse Egypti sche aanval grote vernielingen waren aangericht. „Er is geen sprake van schade en slechts een Israëlische mili tair werd gewond", aldus de woord voerder. BRUSSEL De Beldischc regering heeft deze week een wetsontwerp goed gekeurd. om boetes op overtredingen en btf misdrijven te laten variëren naar de stand van het inkomen van de schul dige. Alle Belgen zijn gelijk voor de wet, en daarom gaat het niet aan dat de ene Belg met een glimlach een boete kan betalen, die voor een ander een zware straf vormt, aldus de regering. Weersverwachting van het K.N.N1 van maandagavond tot dinsdagavond Half tot zwaar bewolkt, maar g< regen van betekenis. Plaatselijk ming \an mist. Zwakke tot matige wi uit zuidelijke richtingen. Dezelfde ten peraturen als vandaag of iets lager*.

De Vallei | 1970 | | pagina 1